Ramp met Boeing in V.S. eist 95 slachtoffers Winkelen tussen bajonetten Tegen pleger van dubbele moord 20 jaar geëist Algemene aanwijzing over de loonformuie Ministerraad: Spoedig met Indonesië praten We/ of geen carnaval? TERWIJL NEW YORK GLENN WACHTTE.. Luchtreus stortte na de start in moeras neer Staakt het vuren stuit op tegenzin bij FLN Vijf gekke prijzen Drama Sprang-Capelle herleeft Dader ontkent voorbedachte rade Jhr. de Ranitz gouverneur van Suriname? Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeelui dreigen met staking Geen tijd voor noodsein meer Regering grijpt wellicht in STICHTING NOG STEEDS VERDEELD I Iets zachter De berging Glcnn Gepensioneerden ook al paraat.... CPN-KAMERLID BORST GAAT HEEN Politie schiet op Moslims Beleefd „njet" op voorstel van De Gaulle PHILIPS TELEVISIE Voor GodKoningin en Vaderland VRIJDAG MAART 1962 102e JAARGANG No. 23917 Uitgave: N V Uitg Neerlandia Directeur E H B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr dr A J J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. V 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 28P3) Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. De voorzitter van de Centrale voor Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V.), de heer C. W. van Driel, heeft gisteren verklaard dat wanneer er geen ontwikkeling ten goede komt in het drei gend conflict in de Nederlandse koop vaardij. van de zijde van de opvaren den van de Nederlandse zeeschepen een staking te verwachten is. Het opzeggen van de c.a.o., zoals dezer dagen is ge schied door de C.K.V., betekent voor de zeelui bij traditie: staken, althans op de schepen die in Nederlandse havens liggen. De laatste staking van Neder landse zeelieden was in 1932. Het kernprobleem is dat de werkne mersorganisatie een constructieve vorm geving van lonen en arbeidstijden ver langt, zoals die ook op de wal thans bestaat. De belangstelling voor de zee vaart neemt voortdurend af. De perso- neelssitualie is dan ook zorgelijk. Dat de werkgevers een beroep doen op de in Nederland thans gevolgde loon politiek, gaat in dit geval niet op. zei de heer Van Driel, omdat in het koop- vaardijbedrijf internationale aspecten gelden, die aparte beleidslijnen vorde ren. Hiervoor, zo is gebleken, bestaat bij regering en rijksbemiddelaars voldoen de begrip. Tanganjika en Nederland hebben be sloten wederzijdse diplomatieke betrek kingen aan te knopen op ambassade niveau. De Nederlandse ambassadeur in de republiek Soedan, dr. J. C. Kruisheer, zal waarschijnlijk worden belast met de leiding van de ambassade in Dar-es-Sa- laam. Een Boeing straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij American Airlines is gistermiddag onmiddellijk na de start vanaf het vliegveld Idle wild Ie New York, met be stemming Los Angeles, neergestort in een moeras langs een inham van de Atlantische Oceaau. Het toestel explodeerde en vloog in brand. Alle 95 inzittenden kwamen om. Een der slachtoffers van de vliegramp Het was de grootste ramp in de geschiedenis van de Amerikaanse burgerluchtvaart. New York maak te zich juist op om een glorieus welkom te bereiden aan de Ame rikaanse ruimtevaarder John Glenn, die een uur nadat het onge luk gebeurde, op een ander New- yorks vliegveld landde. (Van onze parlementaire redactie) Zeer waarschijnlijk zal de regering het bedrijfsleven moeten dwingen zich te houden aan de vrijwillig overeengeko men loonafspraken voor 1962. Vandaag valt namelijk de beslissing of de rege ring door het geven van een algemene aanwijzing beslissend zal ingrypen in de onenigheid die binnen de Stichting van DE KLEIN-METAAL heeft, nu de vori ge door de rijksbemiddelaars waren af gewezen. nieuwe loonvoorstellen inge diend. Er is nu verschuiving aange bracht in de data van ingang van dë verlangde nieuwe voorwaarden. ENGELIEN EGBERTS heeft gisteren naar ouders en broers en zusjes ont moet, toen die in Melbourne van de boot kwamen. Vader Egberts vertelde dat Engelien, als ze 19 is en ze wil nog steeds met Ton trouwen, beslist naar Nederland terug mag. VOLGENDE WEEK dinsdag hoopt ka mervoorzitter Kortenhorst een voorstel te doen over de wijze waarop de Twee- do Kamer de kwestie Van der Putten zal onderzoeken. PRINSES IRENE heeft haar enkel ver stuikt en kon daarom gisterenavond niet l naar het operabal in Wenen, zoals de I prinsessen Beatrix en Margriet. JN ALMELOSE textielfabrieken pro beert een groepje Italiaanse en Spaanse arbeiders onrust te zaaien door loon eisen te stellen die boven het contract mtgaan dat alle buitenlandse werkne mers er ondertekend hebben. De direc tie wil er niet op ingaan. Een gesprek met de Italiaanse consul kan mor- §en wellicht enige uitkomst brengen. EEN DRAAGBAAR radarapparaat is ontwikkeld door het Amerikaanse leger. Gemakkelijk voor troepen in duister of mist. Het ..vertaalt" sommige signalen bovendien in eenvoudig herkenbare ge luiden. DE CONGRESPARTIJ (van premier Nehroe) in India heeft bij de verkiezin gen de volstrekte meerderheid behaald. Ze kan rekenen op 257 van de 494 ze tels. Van 52 zetels is nog niet bekend aan wie ze toevallen. De communisten hebben er 18. i J Weersverwachting geldig tot van- avond; i Aanvankelijke matige, later tot krachtig toenemende wind uit wes- f telijke richtingen. Plaatselijk veel be- wolking en enkele sneeuwbuiven, la- i ter op de dag verspreide opklarin- gen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. t Vandaag: zon onder 18.20 uur. Maan J onder 13.24 uur. ^"Tëen: zon op 7.23 uur. Maan op o.37 uur. de Arbeid over de wijze van uitvoering van deze loonafspraken ontstaan is. Gisteren is het in een vier uur duren de bijeenkomst van regering en stich ting niet gelukt de eenheid in de stich ting te herstellen. De „boosdoeners" waren en bleven het C.S.W.V. en het N.V.V., die, zoals bekend, een methode hebben gevonden om aan de afspraak van kasteel Oud-Wassenaar matige loonstijgingen in 1962 te ontkomen. Die methode is: nog in 1962 loonruimte gebruiken van 1963, door c.a.o.'s af te sluiten met een langere looptijd dan één jaar. De redenering daarbij luidt: er is nimmer afgesproken dat dit niet mag, en ook gelden voor 1963 (nog) geen mati- gingseisen. De regering en de resterende meer derheid in de Stichting van de Arbeid vinden dit een ontduiken van de mati gingsovereenkomst voor 1962. Vandaag vindt weer tussen alle par tijen een ontmoeting plaats. Houden het C.S.W.V. en het N.V.V. het been stijf en daaraan bestaat praktisch geen twijfel dan komt er een algemene aanwijzing. Deze zal het gebruik in 1962 van loonruimte van 1963 verbieden. N.V.V.-voorzitter Roemer gaf ons bij voorbaat te verstaan „geen enkele ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de aanwijzing en de uitvoering daar van". Staatssecretaris Roolvink liet gisteren na afloop van de besprekingen nog een kleine mogelijkheid open dat op het laat ste moment nog een oplossing uit de bus komt, die het overbodig maakt de alge mene aanwijzing op tafel te brengen. „De regering geeft honderd keer liever geen aanwijzing", zei hij. Hoewel de brandweer snel met, veel materiaal ter plaatse was, vergde de blussing een half uur. Vervolgens werd door honderden mensen in koortsachtig tempo gewerkt om de lijken te bergen voor het moeras door het getij blank werd gezet. Kennelijk zijn alle slachtoffers op slag gedood. Gezagvoerder James H. Heist,, 58 jaar, die sedert 1940 acht miljoen ki lometer bij de American Airlines heeft was W. Alton Jones, oliemagnaat en mil jonair, die op weg was naar ex-presi dent Eisenhower in Palm Springs in Ca- lifornië. Zij warén grote vrienden en waren voornemens volgende week samen te gaan vissen in de Golf van Califor- nië. Eisenhower werd onmiddellijk inge licht. Jones was een hoge functionaris van de Cities Service Oil Co. en de Richfield Oil Corporation, alsmede di recteur van de Chrysler Corporation. Het vliegtuig. „Astrojetvlucht no. 1" van de American Airways, dat een non- stopvlucht naar Los Angeles voor de boeg had, maakte bij helder weer een routine-opstijging. Toen een hoogte van ongeveer driehonderd meter was bereikt aan het eind van baan 31. begon het toestel te schommelen, smakte neer, sloeg over de kop en ontplofte volgens de woorden van een politieman „in duizend stukken". gevlogen, heeft zelfs geen tijd gehad voor een noodsein. Zeventien slachtoffers hadden oor spronkelijk geboekt op een toestel van de United Airlines, doch zij lieten zich overboeken op de luxe vlucht met de Astrojet, toen de vlucht van United Air lines kwam te vervallen. Helikopters en boten van de kustwacht waren enkele minuten na het ongeluk al ter plaatse. Zij konden echter geen te ken van leven constateren. Tot op verscheidene kilometers afstand kon men de grote rookwolken van het brandende vliegtuigwrak waarnemen Het was een heldere dag met zonne schijn en een temperatuur van juist be neden het vriespunt. Sommige getuigen beweerden dat zij reeds vóór het ver ongelukken vlammen uit het vliegtuig hadden zien slaan. De bemanning van een ander vlieg tuig, dat terstond na het verongelukte toestel was opgestegen, zag het ongeluk gebeuren en gaf per radio een alarm- bericht aan Idlewild door. De Boeing Aircraft Company heeft be kendgemaakt dat het ongeluk van gis teren het eerste fatale was in de Ver enigde Staten met een Boeing-707 die in lijndienst passagiers vervoerde. Bij twee vroegere Boeing-ongelukken in Amerika ook op Long Island waren alleen bemanningsleden betrokken. In België kwamen op 15 februari 1961 72 mensen om bij een ongeluk met een Boeing. New York bracht niettemin met de gebruikelijke confettiregen van papier snippers hulde aan ruimtevaarder John Glenn. In de East River lagen zes boten van de brandweer die ter ere van Glenn stralen water torenhoog in de lucht spo ten. De „Ticker Tape Parade" begon bij Bowling Green waar de Nederlanders in het kleine NieuA? Amsterdam om streeks 1650 hun parades hielden en mondde uit in de ..Canyon of Heroes" bij het gemeentehuis. Dit tr&ject heette voor de -gelegenheid De ministerraad is gisteren in bijzon dere zitting bijeengekomen om de jong ste ontwikkelingen in de kwestie Nieuw- Guinea te bespreken. Besloten werd, dat onderhandelingen met Indonesië, ter vreedzame oplossing van de kwestie, zo spoedig mogelijk moeten beginnen. De regering heeft in een communiqué haar bezorgdheid geuit over de maat regelen van de Indonesiërs. Zij is zich bewust van haar verantwoordelijkheid voor levens en eigendommen van de in woners van Nederlands Nieuw-Guinea. Gisteren is minister Luns naar New York vertrokken. Op Schiphol vertelde hij aan de pers, dat de bemiddelings pogingen van secretaris-generaal Oe Thant nog steeds niet als mislukt wor den beschouwd. „Er komt wel schot in de oplossing van het probleem, doch heel langzaam", zei de bewindsman. In enkele steden langs de Belgisch- Duitse grens zijn de carnavalsfeesten afgelast in verhand met het gevaar van een verbreiding van de pokken. In Mainz. waar deze foto van een kluchtige wagen voor de grote optocht op „Rosenmontag" werd gemaakt, zal het carnaval misschien worden afge last in verband met de stormramp welke noord-Duitsland heeft geteis terd. Het carnaval in Limburg loopt, zo is gisteren door de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid verzekerd, geen gevaar te wor den afgelast. De Indonesische ambassadeur in Australië, Soeadi. heeft de lachers op zijn hand gekregen door zijn bewering dat Indonesië heeft gemobiliseerd om de gemoederen „van 150.000 Papoea's die in Indonesië wonen, tot bedaren te brengen". Dit was één van de betere mopjes, aangezien er niet meer dan 200Ö Papoea's in Indonesië zijn. De paraatheid steeds verder opvoe rend. heeft de Indonesische marine nu zelfs de gepensioneerden aangezegd zich gereed te houden voor actieve dienst. (Van onze parlementaire redacteur) De communist Borst heeft met ingang van 1 april a.s. ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Op de C.P.N.- li.ist wordt hij opgevolgd door Tj. Jager, gemeenteraadslid van Deventer en lid van de provinciale staten van Overijs sel. Terwijl de Franse regering voorberei dingen treft voor haar laatste bespre kingen met de Algerijnse rebellenrege- ring over een wapenstilstand, komen er uit Tunesië, waar de voorlopige Alge rijnse regering zetelt, geruchten over komende obstakels in het overleg. Algerijnse zegslieden zeiden te ver wachten dat de Algerijnse F.L.N. nieu we eisen zou stellen, waardoor een Astronaut Way", ^staakt het vuren" beslist niet voor 15. maart verwacht kan worden. In het bij zonder schijnt men bezwaren te hebben tegen de duur van de periode gedurende welke Frankrijk zijn bases in Algerië en de Sahara wil handhaven. De provocaties van de O.A.S. in Al giers en Oran, die ten doel hadden de moslims zo te sarren dat zij op grote schaal de Fransen zouden aanvallen, waardoor een wapenstilstand illusoir wordt, schijnen succes te hebben gehad. In Oran betoogden duizenden moslims. Europeanen probeerden de kreten van De 1-2-3-pot is blijven staan. Maar volgende week zullen er in elk geval vijf prijzen vallen. Nogal gekke prijzen, die iets te maken hebben met.... En fin, kijkt u maar in onze puz zelkolommen! de moslims te overschreeuwen. Het werd nog erger toen er ordetroepen verschenen die het vuur op de demon stranten openden, waarna dezen met ste nen begonnen te gooien. In Oran werden opnieuw twee brutale roofovervallen ge pleegd. waarbij de buit in de miljoenen guldens liep. Men gelooft dat de O.A.S. hier achter heeft gezeten. De cijfers over de aantallen slachtof fers. die er dagelijks in Algerië tenge volge van deze wrede burgerkrijg val len, worden momenteel van uur tot uur gecorrigeerd en dat betekent steeds dat zij stijgen. Eergisteren vielen er 75 do den en 110 gewonden. Bij de betoging van gisteren zijn waarschijnlijk nog meer slachtoffers gevallen. Na de moord op een Franse vrouw en haar twee kinderen in de Algerijnse ha venstad en marinebasis Mers-el-Kebir, zijn daar gisteren hevige Frans-Alge rijnse botsingen voorgevallen, waarbij volgens voorlopige berichten vier muzel mannen werden gedood en een aantal gewond. Het Surinaamse oppositieblad „De West", heeft geschreven dat regerings kringen het liefst een Surinamer op de post van gouverneur zouden zien. In dien zulks niet mogelijk blijkt, dan wil men een Nederlander die reeds blijken van belangstelling heeft getoond voor Suriname, doen benoemen. In dit ver band werd genoemd jhr. De Ranitz, de burgemeester van Utrecht. Aangenomen wordt, dat mr. S. D. Emanuels bij zijn bezoek aan Nederland ook met jhr. De Ranitz zal spreken. Jhr. De Ranitz deelde desgevraagd slechts mee, van een gesprek met pre mier Emanuels niets af te weten. (Van onze verslaggever) „Alles overwegende zou ik tegen deze verdachte levenslange gevan genisstraf kunnen eisen. Ik wens echter rekening te houden met het psychiatrisch rapport dat over ver dachte is uitgebracht en dat con cludeert tot licht verminderde toe rekeningsvatbaarheid en sympto men in de geestesgesteldheid van verdachte, welke de voorbode zou den kunnen zijn van een begin nende ziekte. Onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering is voor deze verdachte een noodzakelijkheid. Deze man moet echter nog een kans hebben, die hij pas zal mogen krijgen wanneer hij in een andere levensfase zal zijn gekomen. Ik heb de eer tegen deze verdachte 20 jaar gevange nisstraf te eisen en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering". Daarmee besloot donderdagnamiddag de officier van justitie van de Bossche rechtbank, mr. J. Booster, zijn welover wogen requisitoir tegen verdachte M. v. d Sch. uit Sprang-Capelle, die op de avond van 1 september van het vorig jaar de gebroeders Antonie en Hein van Zelgt aan het Oosteinde in zijn woon plaats met een gewicht van 2 kilo dood sloeg. Honderden uit Sprang-Capelle en om geving vulden gisterenmorgen de pu blieke tribune van de rechtszaal. Er wa ren er tientallen, die om 7 uur al aan de deur stonden om te worden toegela ten. Nauwelijks was de nu 26 jaar oude verdachte Mari v. d. Sch. binnengeleid en stond hij voor zijn rechters, of hij barstte in een huilbui uit, het hoofd in de handen gesteund en veroverleunend op het hekje. Onder doodse stilte las de officier van justitie de tenlastelegging voor, waaronder zo nu en dan het snik ken doorklonk van de verdachte. Drie getuigen Er waren drie getuigen: de getuige- deskundige, de zenuwarts Schreinema- chers uit Eindhoven, de adjudant van de rijkspolitie te Tilburg. F. Weterings. en de reclasseringsambtenaar Jol. De eerste had bij zijn onderzoek van ver dachte ziekelijke verstoring der geest vermogens geconstateerd. Verdachte heeft geen wilskracht, brengt geen ge- moedsaandoenlijkheid op, is licht ge raakt, heeft agressieve neigingen. „Het is mogelijk, dat verdachte even geprik keld is geworden door de halsstarrige houding van Hein van Zeist hem uit stel van betaling te geven, maar niet zo ernstig, dat daardoor een vernauwing van het bewustzijn is opgetreden". De man is onverschillig. ..Hij is duidelijk licht, verminderd toerekeningsvatbaar". De belangrijkste verklaringen van ad judant Weterings van- de rijkspolitie kwamen neer op de bekentenissen, die verdachte tegenover hem had afgelegd Het hele lugubere drama herleefde. In juni 1961 had verdachte geld geleend van Hein van Zeist. Om precies te zijn f 550,-. Op 1 september, toen hij bij de gebroeders de boodschappen kwam op nemen voor zijn tante, deelde Hein hem mee. dat er 's avonds om 9 uur geld op tafel moest zijn en zo niet. dan zou er werk van worden gemaakt. Om kwart over 7 was verdachte bij zijn tante weggegaan om boodschappen te gaan bezorgen. Het gewicht van 2 kilo stak hij bij zich. „Met de bedoeling ze een klap te geven als ze zouden weigeren uitstel te geven". Om half negen reed verdachte door de onverlichte Tweede Zeine naar het huisje van de gebroe ders Van Zeist. Hij zette zijn fiets tegen de achterkant van het boerengedoetje. ging binnen door de zijdeur, die hij ach ter zich sloot. „Ik wilde niet overlopen worden", Vervolg op pagina 3 In de Rue Michélet in Algiers patrouilleren Franse militairen tussen de winkelende dames. Premier Kroestjev heeft een even beleefd als beslist „njet" laten horen op de uitnodiging van pre sident De Gaulle, voor een ont wapeningsconferentie van de grote vier. Kroestjev herhaalde zijn eigen voorstel betreffende een topconferentie van 18 landen in Genève. De Gaulle op zijn beurt heeft al laten weten dat hij voor Kroestjevs voorstel niets voelt. Nu heeft Kroesfjèv Canada en Zweden boodschappen gestuurd waarin hij voor zijn eigen voorstellen pleit. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de achttien-landenconferentie welke op 14 maart begint, geen forum voor het uit wisselen van propagandistische leuzen mag worden. Sprekend over de kwestie Berlijn zei Rusk, dat het wellicht mogelijk was een internationaal gezagsorgaan te laten wa ken over de westelijke toegangswegen tot Berlijn. Erkenning van Oost-Duits- land werd niet overwogen, herhaalde Rusk. Vandaag wordt in Washington de be kendmaking van president Kennedy over een hervatting van de kernproeven in de atmosfeer verwacht. Vóór de openings zitting van de ontwapeningsconferentie zullen in a elk geval geen kernproeven plaatsvinden. In Mexico City is gisteren meege deeld dat prins Bernhard op 1 april per vliegtuig in de Mexicaanse hoofd stad zal aankomen voor een verblijf van enkele dagen. Het doel van de reis is niet bekend. (Advertentie) ïïpsj f

de Stem | 1962 | | pagina 1