Ier neuzen voteert f 21.000 voor politiekorps M.D. Glerum afscheid van De kampioen laat nog even op zich wachten bedrijfsauto's Terneuzen krijgt een nieuwe Triniteitskerk Axel gaat premie geven op nieuwe douche-cellen Tijdelijke van 98 cl voor 89 cl Afdelingsvoetbal in Zeeland dat is andere koek! Wachtmeester bij oefening omgekomen Voor de verdere motorisering Aantekeningen van J. H van Dale over haar voorgangster In zestiende eeuw teniet gegaan Onderzoek in on verk wikkelijke zaak te Goes Eerste pastoor Couve de Murville niet geestdriftig De fijnste Spaanse abrikozen bestemd voor Hero Na veertien jaar delicate Leiding overgenomen Eersle verlies Emotioneel Streep er onder Lijn doortrekken maart DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 MAART 1962 Nauwelijks was gisterenavond de raadsvergadering te Terneuzen begonnen of pers en publiek werden naar buiten gestuurd, omdat er twee punten moesten worden behandeld, waarvoor de inspec teur-korpschef van de gemeentepolitie, de heer D. van Ooyen, enige toelichting moest geven. Na 35 minuten geheime bespreking werd de vergadering weer openbaar. Het eerste voorstel luidde het verlenen van een krediet ter verdere doorvoering van de motorisering van het politiekorps. Dit behelsde een in 1962 aan te schaffen surveillance-uitrukauto, een personenauto en een bromfiets. In 1963 een scooter. Alles tezamen komt dit op 21.000. De heer Weberink toonde zich bijzon der royaal ten opzichte van de politie. Hij wilde niet alleen reeds direct ook een scooter (met luidspreker) aanschaf fen. maar zelfs nog een tweede. De voorzitter, mr. H. Rijpstra, remde dit een beetje af door er op te wijzen dat de politie de scooter eerst in 1963 wilde aanschaffen met het oog op de ge meentebegroting. De voorzitter kon zich wel verenigen met het voorstel om direct ook een scooter aan te schaffen, waar door het bedrag met 2250 moet wor den verhoogd. De tweede scooter komt misschien het volgend jaar. Het voorstel voor het aanleggen van een schietbaan voor de politie werd eveneens aangeno men. Een groot aantal van de overige 19 agendapunten waren op enkele na ha merstukken. Diverse percelen zullen in de Javastraat, De Doelderstraat en de Nieuwe Kerkstraat worden verkocht, terwijl ook nu weer enkele percelen worden aangekocht. Bovendien zullen ook nu weer enkele percelen worden verkocht. Ook het voorstel tot onteigening van gronden voor de aanleg van een ver bindingsweg Terneuzen (kom) - Sluiskil in Oud Zevenaar-, Coehors-, en Nieuw Neuzenpolder werd zonder meer aange nomen. In verband hiermee deelde de voor zitter mee, dat hij gehoopt had deze avond meer nieuws te kunnen ver tellen over de vestiging van het petro chemisch bedrijf. Dit zal echter nog wel enkele weken duren. Bij de behandeling van het voorstel tot het sluiten van een overeenkomst met het rijk inzake het spuitplan voor de Serlippenspolder werden enkele vragen gesteld. Zo wilde men weten of de gronden dan in gemeente-eigendom komen. Wet houder De Vos zei hierop, dat dit inder daad het geval zal zijn, maar dat de gemeente die gronden zal moeten kopen. Ook werd gevraagd of naar aanleiding van het rapport van de grondmechanica het bouwplan niet zal moeten worden veranderd. Ook hierop antwoordde de heer De Vos, dat het inderdaad zal plaatshebben, maar niet op grond van bovenbedoeld rapport. Daarin staat nl. dat gebouwen van twee verdiepingen op staal" zullen kunnen gebouwd worden. Maar dat betekent, aldus de wethouder, dat er dan niet geheid moet worden. De geplande gebouwen van drie ver diepingen zullen gebouwd kunnen wor den. Het voorstel tot de bouw van een hoofdsportgebouw in het Zuidersport park, stuitte op verzet van de heer Die- leman (S.G.P.), die principieel tegen alle sport, spel en vermakelijkheden is. (advertentie) Het plaatsen van een of meer bushal ten op de Markt was eveneens aanleiding tot een vrij uitvoerige gedachtenwisse- ling. De moeilijkheid is echter, dat de Markt er zich niet goed toe leent, om dat men dat meestal vlak voor een wo ning moet bouwen. Wethouder De Vos wil deze bushalte ook niet te ver uit het centrum laten plaatsen. De heer Van Langevelde meende, dat de tijd gekomen was om een vaste com missie te benoemen, die zich met de vaste oeververbinding gaat bemoeien. Hij vond het geen werk dat iedereen naar G.S. of de minister gaat. N.a.v. een vraag van de heer De Fey- ter over de afvalwaterleiding, zei de voorzitter, dat a.s. vrijdag weer een vergadering wordt gehouden. De voor zitter meende te weten, dat er dan fi- nancieringsvoorstellen gedaan zullen worden, die mogelijk een financiële ver lichting voor de gemeenten in zullen houden. De heren Compiet en Blyenberg vroe gen informaties resp. over het aanpak ken van werken te Sluiskil, op de eerste plaats voor wat betreft de invals- en rondweg. ,,Het lied van de arbeid klinkt alleen op de fabrieken", aldus de heer Compiet. De heer Blyenberg meende, dat voor wat betreft de onteigeningspro cedure meer spoed moet worden be tracht. Zij werden beiden gerust gesteld door voorzitter en wethouder, die er hen op merkzaam op maakten, dat dit wordt aangepast aan de plannen van Rijkswa terstaat. Dank zij zyn speurzin èn de verknochtheid aan zyn geboortestad Sluis, heeft de bekende J.H. van Dale, ontwerper van het Groot Woordenboek der Neder landse Taal, tevens bekwaam en yverig geschiedvorser, ons merkwaardige aan tekeningen nagelaten omtrent de stichting van de eerste Triniteitskerk by Ter neuzen. Zijn belangryke notities *yn te vinden in het tweede deel van de „By- dragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaan- deren", uitgegeven te Middelburg in 1857, meer dan 100 ja£r geleden dus. Zij krygen een nieuwe actualiteit in het licht van de bouwplannen voor de nieuwe hulpkerk in dezelfde omgeving. De niet-katholieke van Dale had daarbij minder belangstelling voor de kerk als zodanig dan wel voor de stichteres Maria van Namen, vrouwe van Sluis, echtgenote van Jan van Namen en schoondochter van graaf Guy van Dampierre. eigentijdse beleving van het katholiek christelijk geloof, misschien nog ooit, wie weet, als het heiligdom van een zelfstandige parochie in het nieuwe Ter neuzen met zijn hoopvolle toekomst. MET GRATIS CHOCOLADE Goes is de laatste weken opge schrikt door een nieuwe affaire, een affaire welke ditmaal niet de vroede vaderen van deze gemeente verschrikte, maar de ouders van talrijke minderjarigen. De Nederlandse pers heeft tot nu toe een angstvallig stilzwijgen betracht aangaande een zaak, waar °ver in de Belgische pers enkele Erote artikelen verschenen, o.a. in Gazet van Antwerpen. In België, zo vertellen deze arti kelen, zijn pornografische foto's verspreid, waarvan de origine in Goes moet worden gezocht. In verband hiermee is enige tyd ge leden aangehouden zekere Van der L., fotograaf in Goes, en voorts komen op de lijst van onderzoek door de politie voor een vijftiental namen. Deze onverkwikkelijke zaak zou zijde lings verband houden met het oprollen enige weken geleden van een teenager gezelschap, dat voor onoirbare festivitei ten gebruik maakte van een leegstaande notariswoning aan de Beestenmarkt. Wy hebben daar eerder melding van gemaakt. Ook verteerden de jongelui hier dran ken, afkomstig van diefstallen. Een leeg staande, niet meer in gebruik zijnde ambachtsschool vormde eveneens een rendez-vous-plaats voor zeker niet het beste deel van de Goese jeugd. (Advertentie) De samenvatting van zijn minutieuze notities komt neer op het volgende: De doorluchtige vrouwe van Sluis had als huwelijksgeschenk van haar schoonva der zeker eilandje gekregen „het schor re van Neusen bij Axel", opgewassen in de rivier de Blye (Blijde), die iets noordelijker in de Honte uitmondde. Toen het nieuwe terrein tot voldoen de hoogte boven de vloed was aange slibd. werd het ingepolderd. Om de po pulatie van de vruchtbare bodem aan te moedigen had zij zich voorgesteld er een kerk te stichten ter ere van de H. Drievuldigheid (in het frans St. Tri- nité). Al spoedig daarna verschijnt in de archiefstukken de naam Tr'initeits- polder. Voor het stichten van de kerk moest de stichteres de toestemming verkrij gen van de bisschop onder wiens juris dictie het gebied kerkelijk behoorde, i. c. de bisschop van Utrecht Johannes III. Zij verzocht tegelijkertijd, bij de kerk een hospitaal te mogen bouwen en vroeg tevens, dat haar het patro- naatsrecht zou worden verleend. Dit hield o.m. in, dat zij een eigen kandi daat voor de benoeming van een pas toor zou mogen voordragen. Daar te genover nam zij op zich, de tienden die zij in de nieuwe polder mocht heffen, aan te wenden voor het traktement van de geestelijke en het onderhoud van de gebouwen. Haar verzoeken werden blijkbaar mon deling ingewilligd en later bekrachtigd in een brief, gedateerd „daags na St.- Willebrord" (8 nov.) van het jaar 1339. Men moet toen reeds aan de 'bouw be zig zijn geweest, want reeds op de feestdag van de H. Agnes (21 jan.) van het volgend jaar, nauwelijks twee maan den later, werd de kerk geconsacreerd of gewijd door zekere Everardus, bis schop i.p.i.. vicaris van de Utrechtse prelaat. Ook de inzegening van het kerkhof had ter zelfder tijd plaats. Het desbetreffende bisschoppelijk document vermeldt o.m.: „alwie deze kerk be zoeken en haar kerkhof met devotie ommegaan en aan gezegde kerk en kerkfabriek (d.i. de administratie) hun aalmoezen schenken en aldaar hun ne gebeden zullen gestort hebben, aan hen wordt een aflaat verleend van veer tig dagen" (vertaling uit het latijn door van Dale). Tot. eerste pastoor werd door de vrou we van Sluis, krachtens het verkregen patronaatsrecht voorgesteld en benoemd Jan Boudewijnsz. Het is evenwel niet zeker, dat deze pastoor ook daadwer kelijk de zielzorg in de Triniteitskerk heeft uitgeoefend. In die dagen gebeur de het dikwijls, dat de pastoor wel de titel en de beneficiën van het ambt ge noot, maar rustig in zijn woonplaats bleef en het werk en de bediening van dc parochie overliet aan een door hem zelf aangestelde en bezoldigde procura tor. Rond de kerk is inderdaad een ge hucht ontstaan, dat onder dezelfde naam als die van de kerk en de polder be kend werd. Tijdens de geuzentroebelen in de zes tiende eeuw is de nederzetting te niet gegaan. Ook de overstromingen van die tijd zullen daartoe hebben bijgedragen. Volgens de gegevens van van Dale zou het kerkhof nog tot in de vorige eeuw gediend hebben tot begraafplaats van de gemeente Terneuzen. Aan het slot van zijn artikel zegt de schrijver: Waar de kerk wel altijd on der de doden rusten zal, daar verblijdt het ons, dat wij haar naam der verge telheid ontrukken mogten en een ge denksteen plaatsen op haar graf. Gods wegen zijn wonderbaar. Zie, honderd jaar nadat dit werd geschre ven zijn de plannen gereed om de Tri niteitskerk uit haar as te doen herrij zen op de historische plek; waarschijn lijk met meer luister dan zij ooit heeft gekend in haar betrekkelijk kort be staan van nauwelijks tweehonderd jaar. De wens is gerechtvaardigd, dat zij nog meerdere eeuwen dan voorheen, ja tot in lengte van dagen moge ge- tuigen van een nieuwe opbloei en een Een min of meer vrolijke noot kwam in de Axelse gemeenteraad toen heer Oggel, in tegenstelling met preadvies van b. en w., beweerde, Axel in 1963 niet 750 jaar stadsrechten bezit maar reeds 780 jaar. Aan de hand' van enkele feiten probeerde de heer Oggel zijn standpunt te bewijzen. De voorzitter echter poogde het stand punt van b. en w. te verdedigen en gaf een stortvloed van geschiedkun dige feiten, die een leek wel een beet je deed duizelen. De heer Oggel, niet helemaal overtuigd, sloot zich echter gaarne aan bij het voorstel om ter vie ring van dit iubileum het fonds na tionale feestelijkheden beschikbaar stellen <f 21001. Tevens drie jaar ach tereen nogmaals 1000 aan dit fonds toe te voegen. J1 Het sluiten van het particuliere badhuis te Axel tengevolge van het niet meer continueren van een jaarlijkse subsidie, was oorzaak dat een premieregeling werd ontworpen voor hem die een dou checel in zijn woning wil aanbrengen. Na ampele bespreking, waarbij o.m -]' gedachte werd geopperd dat hier voor het gasbedrijf wel een taak gelegen, besloot de raad per geval premie te verlenen van 150. De rege ling heeft een looptijd van 5 jaar. Aula Aan het voorstel om op de algemene begraafplaats een aula te bouwen, wer den meer woorden vuil gemaakt dan het gehele gebouwtje stenen zal bevat ten. De heer van Luijck gooide de eer ste knuppel in het hoenderhok. Naar zijn mening waren de bouwkosten te hoog. Hij vroeg een minder luxueus ge bouw, zeker daar het wegens de be perkte ruimte der begraafplaats waar schijnlijk maar 20 jaar dienst zal kun nen doen. Bij deze mening sloten zich ook anderen aan. De voorzitter betoog de dat de aula de geplande prijs niet de het dat te de ook had Ontmipeningsoverleg Het is „hoogst onwaarschijnlijk" dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, de achttien- mogendhedenconferentie over ontwape ning. die op 14 maart te Genève begint, zal bijwonen. Dit heeft een Woordvoer der van zijn ministerie bekendgemaakt. De V.S. en Engeland hebben zich uit gesproken voor deelneming van de mi nisters van Buitenlandse Zaken aan het overleg. Londense functionarissen gaven te ken nen dat een wegblijven van Couve de Murville een grote teleurstelling voor hen zou zijn. (Advertentie) ongeëvenaardhet genieten waard te boven gaat; de entourage (plein, be planting) zou het geval echter zo duur maken. Bovendien zou aan de Nieuwe- diepstraat een nieuwe ingang worden gecreëerd. De aula zelf zal ook zo een voudig mogelijk worden gehouden. Later kan het gebouw nog worden verplaatst en kan de bouw van een nieuw lijken huisje achterwege blijven. De ruimte tot begraven acht de burgemeester nog ruim 30 jaar verzekerd, terwijl het voor ziene exploitatietekort na enkele jaren zou afnemen. De raad verleende uitein delijk het gevraagde bedrag 73.000) met algemene stemmen. De vastste>lling van de nieuwe ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats kende een nog stroever verloop. Sommigen vonden de verhoging der rechten veel te rigoureus De heer Vink (KVP) kwam met een amendement om voor het plaatsen van urnen in de aula ook een totaalsom van 90 te vorderen. Het werd met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Wethouder Put ten bleek ook de mening van b. en w. in zake de wijziging der oude verorde ning niet te steunen. Een uiteindelijke stemming bracht de conceptverordening van b. en w. met 9 tegen 3 stemmen naar de eindstreep. Op het garnizoensoefenterrein „De Vlasakkers" in Amersfoort is gisteren een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 25-jarige wachtmeester W. M. Laubertsheimer uit Amersfoort. Het onderdeel waartoe de wachtmees ter behoorde zou gisterenmorgen in alle vroegte een alarmoefening houden. Aan de wachtmeester was daarbij de taak toebedeeld met behulp van handgranaten het effect van artillerievuur na te boot sen. Daartoe moest hij vanaf een be paalde plaats de handgranaten werpen naar van tevoren zorgvuldig verkende punten. Men heeft tijdens de alarmoefening verscheidene explosies gehoord, die er op duidden dat alles volgens de bedoe lingen verliep. Hoe het ongeluk gebeurd is, dat aan het leven van de wachtmees ter een einde maakte, is echter niet pre cies bekend. Bij het onderzoek naar dit ongeval is ook ingeschakeld de „commissie van proefneming" van de Koninklijke Land macht. Overweldigende belangstelling viel gisteren de heer M.D.A. Gle rum in Middelburg ten deel bij ge> legenheid van zijn afscheid als hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid in de provincie Zeeland. In hotel „De Burg" in Middelburg werd een receptie gehouden, na dat 's morgens op het bureau van de afdeling afscheid van de schei dende functionaris was genomen door het personeel. Hier sprak de heer J. Krijger namens het personeel. Hij gaf een overzicht van de werkzaamheden van de heer Glerum in de 14 jaren dat deze als directeur van de afdeling huisvesting en bouw nijverheid in de provincie Zeeland werk zaam is geweest. Spreker kenschetste deze werkzaamheden als uitermate moei lijk en delicaat. Namens het personeel bood hij de heer Glerum een bloemhulde In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal kan het nog geducht gaan spannen alsvorens de kampioen be kend is. Vogelwaarde dat zich door het sterke Aardenburg de pas zag afgesne den (3-1), verloor daardoor zijn kostbare voorsprong op IJzendijke, dat de lastige Hoofdplaat-klip met succes omzeilde (3- 1). Hansweertse Boys bleef door een 0-2 zege op en in Schoondijke nog volop in de strijd. In de onderste regionen kan alleen een wonder hekkesluiter 's Heer Arendskerke nog van degradatie redden. Ditmaal wei'd met 3-1 van Sluiskil ver loren en hun enige houvast is nog het eveneens zwak staande Schoondijke. Groede stuurde Ria met lege handen naar Westdorpe terug (3-1) en kwam daardoor definitief in veiligheid. De stand is: Vogelwaarde 1525, IJzendijke 14-23, Harïsw. Boys 14-22, Aardenburg 14-19, Hoofdplaat 15-18, Walcheren 15-16, Sluiskil 14-13, Groede 16-11, Ria 12-8, Schoondijke 15-4, 's Heer Arendsk. 14-1. In de eerste klasse B had Dreischor geen moeite met de Zierikzee-reserves (1-7), waardoor de stand luidt: Renesse 11-20, Dreischor 13-17, Zierikzee 2 12-10, Burgh 2 11-9, SVOWK 11-2. In de reserve eerste klas kon RCS 2 via een magere 1-0 zege op Clinge 2 een kleine voorsprong nemen op het niet- spelende Terneuzen 2. Oostburg 2 ver wijderde zich wat uit de gevarenzone door Steen 2 t.e kloppen (6-3) en ook Biervliet 2 haalde twee kostbare punten binnen ten koste van Luctor (2-3). Zee- landia 2 kon niet verhinderen dat Bres- kens 2 de volle buit opeiste (0-2). De stand is hier: RCS 2 13-24, Terneuzen 2 12-22, Clinge 2 14-20, Zeeland Sport 3 13-19, Breskens 2 14-16, Luctor 2 15-12, Zeelandia 2 14-9, Oostburg 2 14-8, Bier vliet 2 11-7, Steen 2 14-5, Corn. Boys 3 12-4. In de 2e klas A nam Domburg de lei ding van Noormannen over. De badplaats bewoners die drie wedstrijden meer heb ben gespeeld, namen via een 1-0 zege op Yerseke 3 een voorsprong van één punt. Kruiningen-Middelburgse Boys werd vlak na de rust bij een 7-0 stand gestaakt om dat de hoofdstedelingen niet meer over het vereiste aantal spelers (8) beschikte. Kwadendamme ontfutselde Robus de halve winst (2-2). De stand is hier: Domburg 15-22, Noormannen 12-21, Kruiningen 13-21, Robus 15-18, Yerseke 2 14-16, Volharding 11-12, Kwadendam me 14-12, Patrijzen 2 13-10. Cortgene 15- 7, Hans. Boys 2 13-6, Middelb. Boys 13-3. In de 2e klas B verrichtte Vlissingen 5 na de stunt van vorige week, andermaal een knap staaltje door Retranchement met 5-2 te kloppen. Aardenburg 2 werd door Vogelwaarde 2 bedwongen (3-6) en Philippine had geen moeite met Schoon dijke 2 (6-1). Zeeland Sport 4 en Terneu zen 3 deelden de acht treffers eerlijk (4- 4) terwijl Jong Ambon op de drempel van het kampioenschap kwam nu Wal cheren 2 een 3-0 nederlaag kon worden toegebracht. Nog slechts één puntje uit de twee resterende wedstrijden is nodig om de Ambonezen de titel te bezorgen, getuige de stand: Jong Ambon 16-30, Philippine 16-27, Retranchement 15*-16. Vogelwaarde 2 15- 15, Walcheren 2 17-15, Aardenburg 2 13- 12, Zeeland Sport 4 14-7, Vlissingen 5 13-6, Schoondijke 2 15-6. Namens dc gemeente Stavenisse bood burgemeester A. Sluimers de heer M. D. A. Glerum een antieke tinnen wandbord aan. V.l.n.r.: mevrouw Glerum, de heer Glerum en de heer Sluimers. aan en een ligstoel als nuttige meubi lering voor de nieuwe bungalow, welke de gepensioneerde directeur in Putten zal gaan bewonen. In de provincie Zee land zal de heer Glerum worden opge volgd door ir. L. Huisman, die in een korte speech releveerde hoezeer de schei dende functionaris binnen de hem toe vertrouwde afdeling stimulerend had gewerkt. De receptie in De Burg gaf in de namiddag een beeld van grote en alge hele belangstelling. Aanwezig waren vrij wel alle burgemeesters van Walcheren en Zuid-Beveland, G.S. van Zeeland werden vertegenwoordigd door de heren Schouten en mr. dr. A. J. J. M. Mes. Voorts waren er vertegenwoordigers van diverse woningbouwverenigingen en col lega's uit Brabant, Limburg en Zuid- Holland. Tientallen bloemstukken versierden de receptiezaal. De Kamer van Koophandel was vertegenwoordigd door de directeur, de heer C. Kammeraad, en secretaris De Jong. Als hoofd van de afdeling in de residentie sprak ter receptie de heer C. Zondervan woorden van lof tot de heer Glerum. in welke waardering spreker ook de echtgenote van de scheidende direc teur betrok. In de derde klas A kreeg Middelburg 4 zijn eerste verliespuntje te incasseren. Door met 3-3 tegen Domburg 2 gelijk te spelen moesten de hoofdstedclingen de kampioensvlag nog even in de motten- kist. laten. Robur 2 bleef mot 2-0 de baas over Kruiningen 2 en Luctor 3 met de zelfde cijfers over Lewed. Boys 2 10-2). Volharding 2 liet tegen 's Heer Arends kerke 2 verstek gaan. De stand luidt: Middelburg 4 14-27. Domburg 2 16-23, Luctor 3 15-21. Lewed. Boys 2 14-16 Kruiningen 2 15-16, Robur 2 14-15. Kwa dendamme 2 13-9. Patrijzen 3 11-6 's- H ^Arendskerke 2 16-5, Volharding 2 In 3 B behield Breskens 2 als gevolg van de 0-2 zege op Zuidzande zijn voor sprong op RCS 3 ,dat Retranchement geen schijn van kans gaf (2-81. Walche ren 3 had evenmin moeite om Groede 2 onder de duim te houden (7-1). Dc stand is hier: Breskens 3 15-25. RCS 3 14-21. Walcheren 3 15-18. IJzendijke 2 12- 17. Groede 2 14-14, Hoofdplaat 2 12-13, Noormannen 2 9-9. Aardenburg 3 11-6, Retranchement 2 16-6. Zuidzande 12-1. In 3 C won Sluiskil 2 met 4-1 van Corn. Boys 4 en liet concurrent Koewacht 2 een kostbaar puntje glippen tegen Ria (1-11. Philippine deed het nog slechter door met 4-2 van Hontenisse te verliezen en Graauw nagelde Sluiskil 3 vaster dan ooit op de laatste plaats (7-1). De stand is nu: Sluiskil 2 16-24. Koewacht 2 15-22, Philippine 2 15-19, HVV '24 14-18. Graauw 15-17. Hontenisse 3 15-17, Clinge 3 12-12, Ria 2 13-5, Corn. Boys 4 14-15. Sluiskil politieke detectives hebben met ver nuft en deductie ontdekt, dat de Amerikaanse minister van Justitie mi nister Luns een onredelijk mens vindt. De heer Kennedy liet zich immers als volgt uit: „Er zijn onredelijke men sen aan het woord zowel in Nederland als in Indonesië". Deze uitlating deed hij op dezelfde morgen, dat hij een onderhoud had gehad met minister Luns. Dus, zo luidt de conclusie, Robert' Kennedy vindt minister Luns een onredelijk mens. Weliswaar heeft hij geen volks menigten tot hysterie opgezweept, geen algemene mobilisatie afgekondigd, geen Indonesische eigendommen laten in palmen, maar het is voor onze po litieke detectives duidelijk, dat de scherpzinnige Amerikaanse minister mr. Luns op één lijn stelt met Soekar- no. Het dunkt ons een nogal emotio nele conclusie. Intussen is de minister niet zo on redelijk of emotioneel, dat hij geen Amerikaan meer wil zien. Hij gaat vandaag op reis naar Washington, waar hij Dean Rusk zal ontmoeten, en hij reist dan door naar Tokio/waarbij toch wel met Japanse regeringsmensen zal willen praten, al zijn ze nogal ver velend geweest inzake het vervoer van onze militairen naar Nieuw-Guinea. Als wij ook eens deduceren', zouden we de mogelijkheid willen opperen, dat minister Luns van minister Kennedy gehoord heeft, dat het nuttig zou zijn op het State Department te gaan luis teren, waar men interessante sugges ties zou hebben voor een doorbreken van de impasse in het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Eerlijk gezegd, deze de ductie wordt ook mede door emotie bepaald. We hopen namelijk van harte, dat het „open gesprek" nu eens einde lijk tot stand kan komen. J^jej. Elisabeth van Moorst. de ver zorgster van Anneke Beekman tij dens haar ballingschap, krijgt nu dan gedeeltelijk gratie. Van de zes maan den gevangenisstraf, die haar waren toebedeeld, behoeft ze er maar vier uit te zitten. De gratie is een beetje zuinig uitgevallen. We hadden het royaler gevonden, als het gratiebesluit, waarvoor blijkbaar veel wikken en wegen nodig is geweest, nog maar een maandje eerder was ingegaan. In prin cipe is nu intussen toch wel erkend, dat het hier niet ging om een misda digster, dat het onttrekken van het joodse kind aan de wettelijk aange wezen. voogdij-instantie uit idealisme en overtuiging geschiedde. Men kan honderdmaal betogen, dat de gewetens nood, van waaruit de „schuldige" haar daad bedreef, het gevolg was van een dwalend geweten. Doch voor een eer lijke overtuiging moet men altijd eer bied hebben. Deze eerbied is nu dan betoond; zij het.wat laat en wat zui nig. Hiermee moge ook voorgoed een streep staan onder de zaak-Anneke Bèekman. Render Veronica is een „piratenzen der". Anders gezegd een vrijbui ter, die door een schip te stationeren buiten de territoriale wateren zich niets hoeft aan te trekken van rege lingen .en organisatieschema's, welke in ons land voor de radio gelden. Ve ronica doorbreekt dan ook het verbod van reclame-uitzendingen. Ze drijft financieel op de reclame. Voor het overige draait ze in hoofdzaak plaat jes, altijd maar plaatjes. Naar Radio- Veronica wordt veel geluisterd, dat valt niet te ontveinzen. Vandaar dat er nooit gebrek is aan gegadigden, die hun artikelen voor deze zender willen adverteren. Dit deed ook de fabri kant van de lucifers, die ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds wor den verkocht. En omdat dit blijkbaar wel succes opleverde, ging ook het Koningin Juliana Fonds eraan denken dit medium te gebruiken. Dit heeft de Nederlandse Radio Unie en de Neder landse Televisie Stichting tot veront waardigde uitroepen gebracht. Daar naast échter gingen ze haast zetten achter onderhandelingen met achttien landelijke instellingen, die voor hun goede doeleinden ook radiosteun ver langden. Een overeenkomst kwam tot stand. Van het standpunt der NRU en der NTS uit is het logisch, dat ze deze steun niet zullen geven aan in stellingen. die de hulp van Veronica in roepen. Minder logisch dunkt het ons echter, dat ze deze lijn niet doortrek ken. Verscheidene malen kreeg Radio- Veronica de medewerking van beken de mensen uit ons radio- en televisie- bestel: Netty Kleywegt-Rosenfeld, Mies Bouwman, Karin Kraaykamp e.a. Ons dunkt: als men Radio-Vero- nica zulk een verfoeilijke instelling vindt, die zelfs mensenlevens In ge vaar zou brengen door scheepszenders te storen, dan moest men zulke ether- prominênien ook voor de keus stellen: het een of het ander, maar niet alle twee. f Advertentie) 10.00-17.00u en 19.30-22.30u en zondag'» 10.00-18.00 u Toegang f. 2.50 Ik rook.... en dan geniet ik ookl PANTER SENORITAS in hel bekende rode blikje 12'hcent

de Stem | 1962 | | pagina 3