Zuid-Beveland 98 Pleidooi voor coöperatie bij N.C.B. te Ovezande Terne voor Walcheren Axelse raad niet achter motie woningtoewijzing Zeeuwsch-Vlaanderen Voorstellen tot deelname aan vrij ver hangleiding ASSISTENT voor de BOEKHOUDING P.Z.C. EN PROCESSIE VERBOD dat is andere koek 00 Dagblad De Slem Roosendaler verongelukt te Breda a l en Veiligheidsdag op Tholen SMAKELIJKE WEEKEND TIPS 4WORSTE- BROODJES BOSSCHE- BOLLEN Weer stichting Sasse zwembad in de raad Mededeling in Axelse raad: Felle rede van C. Vercauteren Half mei komt nota over sport accommodatie Voorlopig surséance van betaling HOOGWATER Vandaag Morgen Voor de ven motoriserii Onderzoek onverkwikkelij zaak le Goe 22 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 MAART 1962 VLISSINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacquline S dv. A.J. Murk en P.J. Fripp. Cynthia I.E. dv. P.J.T. Blaauw en T.L.E. Boeckholtz. Catharina M. dv. P. Scherpenisse en C.M. Jansen. Erwin zv. H. Blaauw en C.AG. v. Ee- nennaam. Elisabeth J. dv. A.C. Molen G.E.W. v.d. Peijl. Ondertrouwd: F.W.J. Bakx 20 i. en M.P. Post 23 j- C.J. de Wit 26 j. en M. de Vin 22 j. C.L. Fleurbaaij 20 j. en C.A. v. Soelen 20 j. H.J. Agterberg 22 j. en E.F. Heijdens 17 j. Gehuwd: P.J. Otte 24 j. en T.W.C. van der Grijp 25 j. P Vader 24 j. en J. Min- nebreuker 21 j. R.I. Vercammen 40 j. en D.E. Cristiaanse 35 j. Overleden: van der Voorde. Jannetje S. 70 j. wed. v. L. Henning. Bakker. Wil lem A. 77 j. echtg. v. G. Koets, van der Broek, Lourens C.H. 83 j. wed. v. J.M. Barto. Buijs, Pieternella 77 j. Reeper He lena A. 85 j. wed. v. C.J. Bukkens. de Konink Willem P. 77 j. echtg. v. C. Hoog stad. Buenk, Johan E. 70 j. wed. v. J.J. Benée. Zaterdag zal op Tholen een „Veilig heidsdag" worden gehouden, waarbij zal worden gewezen op de meest voorkomen de gevaren, die zich in en om de boe- derij en op de weg kunnen voordoen. De bijeenkomst wordt belegd door de bedrijfsstudiegroep Tholen en Sint-Phi- lipsland, de streekverbeteringscommis- sie Tholen, de gespreksgroep voor de landarbeidersvoorlichting en de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. (Advertentie) s-Gravenpolder BEGRAFENIS J. WALRAVEN Op de algemene begraafplaats is het stoffelijk overschot van de heer Jac. Walraven, gemeentewerkman alhier, ter aarde besteld. De rouwstoet werd vooraf gegaan door een deputatie van De Be- velandse Brandweren en de plaatselijke brandweercommandant, terwijl acht le den van het vrijwillige brandweerkorps als dragers fungeerden. Aan de groeve sprak burgemeester J. D. Jansen, die de overledene schetste als een plichtsgetrouwe werker en als een hulpvaardig persoon. Hij bracht dank voor al hetgeen hij voor de ge meenschap had gedaan. De heer D. Taekema uit Goes sprak namens de Bevelandse brandweerkorp sen. Ds. J. H. Kluiver, Ned. herv. predi kant te 's-Gravenpolder, las een gedeel te uit de bijbel. Burgemeester Jansen sprak namens de familie een dankwoord. Voor de begrafenis bestond grote belang stelling. VERGADERING GROENE KRUIS De plaatselijke afdeling van het Groe ne Kruis heeft in de vacature A. C. Oele tot penningmeester benoemd de heer P. de Wolf jr. Tot afgevaardigden naar de provinciale vergaderingen werden benoemd de heren A. Hoogesteger en G. de Jonge. De contributie werd ver hoogd van 7.50 tot 10.per jaar. Uit de rekening bleek, dat het totaal der inkomsten en uitgaven over 1961 resp. 4.998,61 en 4.348.99 hebben be dragen. Uit het verslag van wijkzuster Driesprong zij vermeld, dat zij in 1961 circa 2700 bezoeken aflegde. Hansiveert KAB CONTACTAVOND In het dorpshuis „Kaj Munk" zal van avond een contactbijeenkomst plaatsvin den van de KAB in het kader van het winterprogramma. Tot nu toe is het re- vraagt: Administratie- en Assurantiekantoor A. P. A. VAN DE WALLE EN ZN. TABAKSTRAAT 20 HULST Tel. 01140-2824 Moet in bezit zijn van praktijkdiploma boekhouding. (M.B.A. strekt tot aanbeveling). Sollicitaties schriftelijk in te dienen onder vermelding van leeftijd, diploma's en ervaring. De motie betreffende de woningtoewij zing in de provincie Zeeland van de heer D. J. Oggel en L. Hamelink kon het in Axelse gemeenteraad niet halen. In de vorige vergadering hadden beide heren de motie om advies in handen van b. en w. gelegd. Dit college echter kon zich met de inhoud ervan niet verenigen. B. en w. waren van oordeel dat in het algemeen niet kon worden gesteld, dat aan Axel minder woningen toegewezen zijn dan aan kleinere gemeenten. Zij wezen er tevens op dat GS alles doet om voor Zeeland een zo groot moge lijk bouwvolume te krijgen en dat de opeenvolgende colleges van b. en w. der gemeente Axel van jaar tot jaar alle mo tieven hebben aangevoerd welke pleiten voor een behoorlijk aandeel in het Zeeuws contingent. In verband met de aanvragen om bouw grond door beleggingsmaatschappijen ten behoeve van de bouw van 639 woningen hebben b. en w. van Axel zich tot GS gewend met het verzoek te trachten van de minister een extra toewijzing te ver krijgen. Het kwam b. en w. dan ook niet raadzaam voor om deze pogingen met een motie van de raad te doorkruisen. De raad kon zich volledig achter deze zienswijze van b. en w. scharen. Het verlangen om in de gemeente (advertentie) I extra gevuld Nu voor slechts Onze bekende met slagroom gevuld VROOM DREESMANN BREDA BERCENOPZOO '6 O O S T E R H O U Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur P.G. Kuypers. tel 3327 Rayonbeheerder. L. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat I, tele foon 6252 Rayonredacteur. Fr. v. Dongen RayonbeheerderJ Fait Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland f Ü.15 per mm. mm ingezonden mededeling 2ü mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder U,90. elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. f 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Axel zo vlug mogelijk te komen tot een behoorlijke en verantwoorde toestand der straten deed de raad besluiten het aantal straatmakers met één uit te breiden. Mo menteel zijn er te Axel drie werkzaam en dit aantal werd onvoldoende geacht. Bovendien was de mogelijkheid aanwe zig een goede aan te trekken. De aan stelling geschiedt reeds per 1 maart. Voor de prijs van 150.— per jaar werd aan de Hengelsportvereniging „Ge duld Overwint Alles" voor de tijd van zes jaren weer verpacht het visrecht in de „Kleine Kreek" en het ernaast gele gen „Klein Putje". De naam Burgerlijk Armbestuur werd om diverse redenen gewijzigd in Gemeen telijke instelling voor Sociale Zaken, ter wijl ook het reglement van B.A. werd aangepast aan de gewijzigde omstandig heden. Met het oog op de door te trekken Nassaustraat werd door de gemeente aan gekocht de panden Nassaustraat 13 en 15. Om voor de diverse gemeentelijke taken te kunnen beschikken over de gewenste ruimte kocht men tevens nog de panden Markt 16 en Kerkstraat 2. Ook de in voorbereiding zijnde wijzi gingen van het uitbreidingsplan noopten weer tot voorzieningen. Aangekocht werd dan ook het pand Kanaalkade 9 en 21, Polenstraat 40 en 48 en enige percelen grond aan dezelfde straat. Buthdijk en Buthstraatje. I sultaat van dergelijke contactavonden niet overweldigend geweest. Het ligt dan ook in het voornemen van de bestuurs leden om deze avonden wat attractiever te maken. Het is natuurlijk op de eerste plaats een taak voor de leden zelf om hun be langstelling voor het streven van de KAB en voor het onversaagd pogen van de plaatselijke bestuursleden kenbaar te maken door de avonden te bezoeken. Bij grotere belangstelling zal er direct een geheel andere sfeer gaan heersen. Dan zullen er ook grotere mogelijkheden zijn en zal de contactavond uitgroeien tot een nuttige instelling. 's-Heer Arendskerke Oliebollenactie „10 X 10" werd groot succes De oliebollen-actie, georganiseerd door het plaatselijk actie-comité 10 x 10, is een geweldig succes geworden. Door de leerlingen der christelijke landbouwhuis- houdschool en enige dames werden on- géveer 4.000 oliebollen gebakken. Het bakken geschiedde in de keuken van de landbouwhuishoudschool onder leiding van de directrice mejuffrouw Van Dis en haar leerkrachten. De bezorging der oliebollen werd ook door deze leerlingen verzorgd. Het was zaak om niet al te gulzig te eten, want in enige oliebollen had men een lot gestopt, dat recht gaf op een prijs. OUDERAVOND LAGERE SCHOOL De oudercommissie der openbare la gere school hield met leerkrachten en ouders der leerlingen de jaarvergade ring. Het hoofd der school, de heer A. Verbeek, gaf hier een kort verslag over het afgelopen schooljaar, waarin hij de goede samenwerking memoreerde tus sen gemeentebestuur, leerkrachten en ouders. In de vakature van secretaris, ontstaan door het aftreden van de heer J J. Carels die niet herkiesbaar was, werd voorzien door de benoeming van de heer J. Sanderse. De heer Carels werd door de voorzitter bedankt voor het vele en goede werk door hem als secretaris verricht. Nadat men een kop je thee genuttigd had was het woord aan mevrouw S. van Duune-Mensen uit Middelburg, die een causerie hield over het onderwerp: „Seksuele opvoeding". Heinkenszand Uilvoering Euterpe De muziekvereniging Euterpe" geeft morgen een muziekuitvoering in zaal Hoondert, met medewerking van de to neelvereniging „Kunst naar Kracht". Op de tweede avond zal ook het jeugd- korps van Euterpe optreden. Het toneelstuk, dat op die avond ook zal worden opgevoerd, is een klucht in 3 bedrijven door Hans Nesna, geheten: „Je moet er niet mee spelen" Na afloop is er nog een gezellig bal met muziek van het P C. R.-trio. WIPSCHIETING SORANUS De vereniging voor handboogschutters Soranus hield in zaal Hoondert een lig gende wipschieting. Door 62 schutters van 14 sociëteiten werd er deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hoge vogel: P. de Koster, Soranus; zijvogels: P. Ver mui, Jac. van Beyeren en A. v. d. Bu- lik, van Eensgezindheid: le klep: J. de Rijke van Juliana; 2e klep: A. de Jonge van Sor.anus: 3e klep: P. de Koster van Soranus. Kallen: L. Vroomland en H. Daalman, beiden van ADLM; P. Schreurs van Zeelandia, en D. Steenhardt, ook van ADLM. De meeste kleine vogels werden door L. Vermui van Soranus afgescho ten. Voor deze schieting was een wissel beker beschikbaar, die werd geschoten door J. dc Rijke van Juliana met de meeste punten. Kapelle BLOEDPLASMA-AVOND Het bestuur van de afdeling Kapelle van het Ned. Rode Kruis heeft besloten op 21 maart een bloedplasma-avond te organiseren ten behoeve van de bloed transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis. De bloedafname zal op twee plaatsen geschieden, namelijk in het CJV-gebouw in Kapelle en in de herv. school te Biezelinge. Clinge Uitnodiging voor Semper Gaudete De muziekschool Semper Gaudete heeft een uitnodiging ontvangen van het gemeentebestuur van Ertvelde (Bel gië). Het is de bedoeling, dat er door deze school en de drumband een de monstratie gegeven wordt, omdat daar ter plaatse een dergelijke muziekschool opgericht zal worden. Koewacht RAADSVERGADERING De gemeenteraad houdt maandagmor gen om negen uur een openbare ver gadering, waarin o.a. de subsidie-aan vragen en het uitbreidingsplan aan de orde komen. Sas van Gent De benoeming van leden van de stich ting Het Sasse zwembad kwam voor de tweede maal in de raad. De eerste keer werd het voorstel teruggenomen omdat de benoeming van één lid in strijd zou zijn met de stichtingsacte. De heer de Groff (PvdA) stelde zich fel teweer tegen de aanwijzing van de wethouder van openbare werken en zei dat zijn partij-genoot de heer Stevens in erge mate werd verdrongen. Alle scha keringen van het politieke leven dienen hierin vertegenwoordigd te zijn. Dit is nu niet het geval. Hij betoogde dat de wethouder van sociale zaken en volks gezondheid in het bestuur van een zwem bad niet op zijn plaats is. Hij zag hier een negering van zijn partij, doordat twee leden van de partij Gemeentebelang nu in dit lichaam zitting hebben. De voor zitter antwoordde dat de heer Stevens niet had gereageerd toen de aanwijzing ter sprake kwam. Waarop de betrokken wethouder repli ceerde ook niet te hebben voorgestemd. De heer Groff zei in het geweer gekomen te zijn omdat zijn partij voor de tweede maal werd gepasseerd. Hij doelde hierbij op de benoeming van leden tot de com missie tot wering van schoolverzuim. Bij de stemming werden tenslotte benoemd de heer Bockstael, de heer Remery, de heer de Vriend en mevrouw De Bruijn- Leunis. De vertegenwoordiger van het college (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT van b. en w. is de heer Scheffer. Aan de stichting Het Sasse Carnaval werd 1500 subsidie toegekend. Dit bedrag wordt aan prijzen voor deelnemers aan de optocht beschikbaar gesteld. Sluis Raadsvergadering Vanavond om half 8 komt de gemeen teraad in openbare zitting bijeen. Behandeld zullen worden: een voor stel van b. en w. om te besluiten het vvederopbouwplan 1962 te wijzigen: een schrijven van de raadscommissie voor de herziening van de verordening op de heffing rioolbelastingvoorstel van b. en w. om de centrale onteigenings commissie in te schakelen bij het over leg om te trachten bij minnelijke schik king te komen tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan; beschikken op een verzoek van P. Dierkx om een bijdrage in de verbeteringskosten van zijn woning aan de Hoogstraat; vast stelling van vergoeding voor de bijzon dere kleuter- en lagere scholen. TERNEUZEN Kaartwedstrijd voor nieuw kerkorgel In het Parochiehuis organiseerde de r.-k. kaartclub „Ons Genoegen" een wedstrijd ten bate van het orgel voor de nieuwe Triniteitskerk; 84 deelnemers dongen in een spannende strijd naar één van de 35 prijzen (waaronder 8 hoofdprijzen). Tenslotte kon het bestuur een flink bedrag aan pastoor van Me- chelen afdragen. De uitslag luidde als volgt: 1 Mevr. M. Duurinck-van Denderen; 2 C. van Dinteren; 3 A. Fraayenhove; 4 J. Lan sen; 5 J. Koch; 6 A. Florussen; 7 L. Koch; 8 P. Kegels; 9 Fr. Goossen; 10 Th. Engels; 11 L. de Wilde: 12 J. Ro- mijnsen; 13 D. v.d. Bergen; 14 A. Buij- ze; 15 Fr. de Schepper. Westdorpe TONEELVOORSTELLING AFGELAST Heel onverwacht kreeg het bestuur van de K.A.B. bericht, dat een van de spelers van de toneelgroep „De Pri meur" uit Oostburg ziek was geworden, waardoor de opvoering van het toneel stuk „Ik heb gezondigd" moest worden afgelast. Biljartwedstrijd „Ons Genoegen" In café Prins Hendrik bij Magd. De- hulsters werd een biljartwedstrijd ge houden voor de leden van „Ons Ge noegen". Er waren 24 deelnemers. Winnaars werden M. Thomas - Alfr. de Vos, 120 punten; 2. R. Dumez - C. de Hulsters, 120 pnt.3. O. Dehulsters- Ph. van Acker, 116 pnt.; 4. K. de Schrijver - A. van Kwikkelberghe, 110 pnt.; 5. Arm. de Vos - A. Antonissen, 101 ont. TEERAVOND KAARTCLUB De jaarlijkse feestavond van de kaart club „Koeke Tiene" wordt gehouden a. s. zaterdag 3 maart bij P. de Smet. Na de maaltijd zullen de leden zich amuseren met gezelschapsspelen, waar bij natuurlijk kaarten. Bij de ingekomen stukken in de Raads vergadering van Sas van Gent werd mee gedeeld, dat binnen een week voorstel len zyn te verwachten tot deelname van de gemeente in het exploiteren van de vrq-verhangleiding. In een volgende vergadering zal deze kwestie aan de orde worden gesteld, met de kwestie be jaardentehuis. De voorzitter zegde toe dat een uit voerige behandeling zou plaats vinden. Enkele raadsleden begonnen reeds hun stem te verheffen tegen de in de pers verschenen verdeelsleutel betreffende de financiering van de vrij-verhangleiding maar de voorzitter wuifde deze bezwaren weg door toe te zeggen dat een plan van De agrarische wereld deelt nog te weinig in de welvaart van onze huidige samenleving en de boeren zullen derhalve meer hun heil moeten gaan zoeken in onderlinge ver doorgevoerde samenwerking om aldus een sterkere positie in te nemen tegenover de samengebun delde macht van de groothandel en de industriële concerns. De enige moeilijkheid om de boeren in het toekomstige agrarische produktie- proces, vooral bezien in het licht van de Euromarkt, bij de prijsvor ming een invloedrijke stem in het kapittel te geven ligt besloten in het coöperatief verband. Bovenstaande zinsneden waren de voor naamste kernpunten van een indrukwek kende rede, welke werd uitgesproken door de rayonsecretaris van de NCB, de heer C. J. Vercauteren, tijdens de jaar vergadering van de Ovezandse NCB. De heer Vercauteren begon zijn be toog met de vaststelling, dat de land bouw in onze economie en die van de gehele westelijke wereld, bijna geheel afhankelijk is van overheidsbemoeiing, waarbij het beleid gesplitst kan worden in een structuur- en een prijsbeleid. Naast de gegarandeerde produkten als tarwe en suikerbieten bestaat er een groot aantal zogenaamde vrije produkten, die noodzakelijk moeten worden geëx porteerd en waarbij de verkoopsprijs in vele gevallen niet eens de kostprijs haalt. De winst, welke in de gegarandeerde sector wordt gemaakt, wordt aldus door de vrije produktie weer in grote mate tenietgedaan. Spreker kwam langs boven staande redenering tot de conclusie, dat het garantiebeleid een te smalle basis vormt voor een verantwoord beleid. Chantage Aan de hand van frappante voorbeel den uit de dagelijkse praktijk schetste, spreker de investeringsmethoden, waar van sommige boeren het slachtoffer zijn. Dubieuze financieringsmaatschappijen met chantage- en woekerpraktijken vin den in boeren met economische moeilijk heden een willig slachtoffer, mede via allerlei fraai voorgespiegelde betalings faciliteiten. Spreker vroeg zich af, hoe zulks mo gelijk is tegenover de vele bonafide financieringszaken als Boerenleenbanken enz., ofschoon hij bepaalde voorwaarden bij deze banken, met name de borgstel ling, te star gehanteerd en weinig attrac tief achtte. Wellicht speelt hier ook de morele kant van de zaak een rol, waarbij dan nog komt. dat men vaak onoordeel kundig bepaalde onrendaoele machines aanschaft. Uitvoerig belichtte spreker het pro bleem van de afzetmogelijkheden en -moeilijkheden, voornamelijk voortvloei ende uit de hoogconjunctuur met zijn veranderde leef- en eetgewoonten. De con sument stelt zodanige eisen, dat het agra rische bedrijfsleven grondig gewijzigd dient te worden in die zin, dat, de boer zich moet gaan toeleggen op de fijnere produkten. Momenteel worden volgens spreker pogingen gedaan om naast de machtige conservenindustrie ook de boeren zeggen schap te verlenen op het vlak van de contractteelt en dan speciaal t.o.v. de prijsvorming en de kwaliteitsbepaling. Factoren, welke volledig buiten de com petentie van de agrarische sector liggen, die derhalve slechts te slikken heeft. De fabrikanten in de conservenindustrie fulmineren nog sterk tegen een bepaalde vorm van arbitrage bij de kwaliteits bepaling, welke hun een sterk wapen zou ontnemen. Bundelen „We zien ons gesteld tegenover mach tige concerns en enorme inkoopcombina ties, die de hele markt beheersen, en daartegenover zal de boer de samen gebundelde macht van producerende en verkopende coöperatie moeten stellen, wil hij het boerenbedrijf enigermate vei lig stellen," aldus de heer Vercauteren. Het zwakke punt bij de agrariërs ligt in hun totale versnippering met als ge volg hun totale machteloosheid t.o.v. de prijsbepaling. Lichtpunt Een lichtpunt zag spreker in de wezen lijke mentaliteitsverandering bij sommige groepen boeren, die zich thans gaan interesseren voor het verwerkingsproces van de geteelde produkten en hij tipte als voorbeeld de aardappel. Deze sector ként nu reeds een uitvoerig verwerkings proces tussen de teelt en de consumptie, waarbij als toekomstbeeld de klein- verpakking op de supermarket werd voorzien. Spreker pleitte hier met klem voor de vorming van coöperaties, welke zich ook gaan bemoeien met de verdere verwer king na de teelt, o.a. fritesbewerking Het conserveren van landbouwprodukten is een tijdsverschijnsel, dat niet meer valt weg te denken en de boen moet zich ook op dit terrein een stem ver overen. O.m. werd gewezen op de be langstelling van concerns als Unilever enz. voor dergelijke markten en vooral met het oog op de supermarket. Tevens memoreerde spreker aan de verloren zaak van het Novivlas, welke voor de coöperatieve boeren met Marshallhulp had kunnen worden veroverd, doch welke thans door de AKU is veroverd. Derhalve ook hier weer een positie, die met coöpereren had kunnen worden ver wezenlijkt. Aangezien de concurrentiepositie tegen over grote concerns bij voorbaat tot mis lukken is gedoemd, achtte spreker nog de ene mogelijkheid aanwezig tot een strakke positiebepaling op het vlak van de contractteelt, die de fabrikanten hun monopolie kan ontnemen en de boeren een redelijke zekerheid verschaft. Hij stelde de tuinderswereld als voorbeeld, die door een veel verder doorgevoerde samenwerking en veredeling van pro dukten een zelfstandige en invloedrijke steun heeft bij de algemene markt situatie en de prijsvorming. Arbeidsprobleem Ondeskundige bewerk- en rooimethoden doen vaak de goede kwaliteit èn daar mee het werk van maanden teniet; een aspect, waarmee de boeren thans veel vuldig worden geconfronteerd. Het ar beidsprobleem kan slechts dan worden opgelost, wanneer de agrarische sector zichzelf ook een economische status ver schaft in die zin, dat gestreefd wordt naar een rendabel gebruik van machines, de vorming van coöperaties in produ cerende en verwerkende zin en het zich richten naar de reusachtige Euromarkt met de grootste markt ter wereld: Lom den. Alleen als de boer zich aanpast aan de veranderende levensgewoonten en zich toelegt op de verwerkingsprodukten kan hij zich staande houden. uitvoering zal worden overgelegd waar door men eerst een overzichtelijk beeld van het geheel krijgt. De kwestie Elegeert-Nelemans zouden b. en w. liever laten rusten, maar het merendeel der raad was het hiermee niet eens. Unaniem was men de mening toe gedaan dat Nelemans uit Koewacht on rechtmatig f 1250,- vergoeding in ont vangst heeft genomen voor het ontrui men van een winkelpand hetwelk moest verdwijnen. Later bleek dat Nelemans de huurder niet meer was. maar dat Elegeert de winkel had overgenomen. De heer Meijer (Gem. belang) vond dat hier sprake is van een kwestie Elegeert- Nelemans en dat de gemeente zich hier van moest distantiëren. Anderen waren een tegenovergestelde mening toegedaan en eisen een terugvordering van het ten onrechte uitgekeerde bedrag. B. en w. zullen proberen alsnog tot een minnelijke schikkirig met Nelemans te komen, al vorens verdere stappen te ondernemen. De heer De Rijk betoogde dat de ver goeding voor vakonderwijs nuttige hand werken eind vorig jaar verkeerd was vastgesteld. Er was bij de berekening rekening gehouden met vier leerkrach ten aan de openbare lagere school, ter wijl één onderwijzer boventallig is en niet in aanmerking mag worden geno men. Deze berekening is in het nadeel van de bijzondere scholen, aldus de heer De Rijk. Omdat het bedrag definitief is vastgesteld is hieraan niet meer te tor nen, aldus de voorzitter. Aan de heer A.L. Uytterhoeven werd een stuk grond in erfpacht gegeven aan de Prinsenkade, voor de bouw van ga rages. Eenzelfde verzoek van de CBS werd afgewezen. Mevrouw van Belle- ghem-Vernaeve krijgt grond in erfpacht aan de Westdam, evenals mej. Vervaet, die grond in erfpacht krijgt op de hoek Vrijstraat-Westdam. De heren Kalle en Rotthier gaan bouwen op erfpachtgrond aan de Eirensstraat, terwijl de heren Stouthamer en Strijdonk grond in erf pacht krijgen aan de Papegeulestraat voor de bouw van drie woningen. De heer de Groff (P.v.d.A.) kantte zich voor de zoveelste keer tegen het ge ven van grote stukken grond in optie of erfpacht omdat de adspirant-bouwers aldus worden gedreven naar een bepaalde aannemer. Dit was bij het laatste ver zoek weer het geval, nu een meneer Van Agten uit Zuiddorpe eveneens grond in erfpacht aan de Papegeulestraat wilde voor de bouw van een bungalow. Hierop kon niet worden ingegaan omdat de grond reeds was toegewezen. Victor Nelen krijgt 10 meter grond naast zijn eigendom voor f 11,25 per vierkante meter. De heer de Maaijer vond dit bedrag rijkelijk hoog omdat deze grond tot niets kan dienen voor de ge meente. De voorzitter antwoordde, dat van de prijs opgemaakt in dit exploita tieplan, niet kan worden afgeweken. Tij dens de rondvraag gaf de voorzitter op een vraag van de heer De Meijer uit sluitsel over het prijsverschil in de aan- neemsom van een nieuw te leggen dam- wand. Waren de kosten eerst geraamd op f 35.668,-, nu was er een prijs opgegeven van f 29.670,-, hoewel de nieuwe wand groter is en dieper zal worden geslagen. De heer de Meijer vroeg in dit ver band aan b. en w. eens grondig te be kijken of het niet mogelijk is om tot oprichting van een eigen dienst voor bouw- en woningtoezicht te komen. Hiermee leverde hij indirect kritiek op de uitvoering van dit project, waar van de directie in handen is van de Centrale Dienst. De heer De Rijk brak een lans om subsidie voor het godsdienst onderwijs op de lagere scholen. Hij vroeg b. en w. met een voorstel te komen voor vergoeding per lesuur. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft als eerste gemeente in Nederland een dergelijk honoreringsbesluit, waarvan hij een afschrift overlegde. yaterdag 27 januari stond in de Pro vinciale Zeeuwsche Courant onder de rubriek „Stemmen uit de kerken" een artikel: Processieverbod blijft volgend Hoge Raad gehandhaafd"Het artikel, geschreven naar aanleiding van het geval Geertruidenberg, waar de pastoor en twee andere priesters een proces-verbaal kregen wegens het hou den van een Sacramentsprocessie, is gematigd van inhoud, maar heeft ken nelijk de bedoeling, het processie verbod als iets heel redelijks bij het Zeeuwse publiek aan te bevelen. De schrijver, zekere H., gaat ook uit van de veronderstelling, dat het processie-verbod door de katholieken niet zo zwaar genomen wordt. Daarin heeft hij gelijk, maar dit neemt niet weg, dat de zaak-Geertruidenberg toch weer grievend is voor de „roomsen". De schrijver geeft echter een on juiste voorstelling van het begrip „processie". Hij schrijft als volgt: Voor we verder gaan, moeten we eerst de vraag stellen wat eigenlijk een processie is. Niet alles wat in de volks mond een processie genoemd wordt, is dit ook werkelijk. Niet iedere optocht van uit een r.-k. kerk is een processie, ook niet al worden er heiligenbeelden meegedragen cn al lopen kinderen ver kleed als engeltjes er in mee. Van een processie in de zin der wet. is er dan pas sprake, wanneer „het allerheiligste" fees telijk wordt rondgedragen, terwijl men daarbij slechts rekent op knielende aan bidding. Wie Brabant of Limburg kent, of wie in België is geweest, zal zulk een pro cessie wel eens hebben aanschouwd en weten dat het hier tenslotte gaat om de door de priester gezegende ouwel, die meestal onder een baldakijn in de optocht wordt meegedragen. De katholieke kerk kent verschillen de processies o.a. de palmprocessie op Palmzondag, die ingevolge de nieuwe liturgie steeds meer buiten de kerken wordt gehouden, ook boven de Moer dijk; de lichtprocessie op 2 februari (steeds binnen de kerk) en de pro cessie op de Kruisdagen en op St.- Mareus, waarbij gebeden wordt voor de vruchten der aarde. Deze processie wordt ook in Holland wel buiten de kerk gehouden, maar ingevolge het processie-verbod altijd op besloten ter rein. Een voorname plaats neemt de Sa cramentsprocessie in. welke vooral ge houden wordt op Sacramentsdag (don derdag na het Pinksteroctaaf); in Ne derland wordt dit feest gevierd op de zondag na dit feest. Als de schrijver gelovig protestant is, moet hij weten dat zijn schrijven over „de door de priester gezegende onwel", niet zeer oecumenisch is. Kan hij geen betere uitdrukking vinden, voor het Sacra ment, dat de protestanten kennen als H. Avondmaal en dat het heiligste is in de r.-k. kerk en al haar orthodoxe afscheidingen in het oosten? Onder dit processie-verbod valt, zo als wij hieronder zullen zien, ook de kerkelijke begrafenis. Dit verbod is oorzaak geworden, dat na de Franse tijd en gedurende de gehele vorige eeuw door de Nederlandse katholieken eigen kerkhoven werden gesticht, omdat een begrafenis volgens het eigen ritu eel op de meeste openbare kerkhoven niet mogelijk was. In vele landen met gemengde godsdienst, b.v. Engeland en vele Duitse gebieden, bestaat de instelling van eigen katholieke kerk hoven dan ook niet. Art. 177 van de Grondwet (tevoren art. 167) luidt: „Alle openbare gods dienstoefening binnen gebouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten, be houdens de nodige maatregelen ter verzekering van orde en rust". „Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen ge oorloofd, waar zij thans naar de wet ten en reglementen is toegelaten". Onder het ministerie-Van Hal kwam door toedoen van Groen v. Prinsterer 10 september 1853 de „Wet tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen" tot stand met de volgende bepaling in art. 6. „De bedienaren der openbare gods dienst dragen het geuxind voor kerke lijke plechtigheden of bij de uitoefe ning der openbare godsdienst in hun kerkgenootschap gebruikelijk, niet, dan binnen gebouwen en besloten plaat sen, of daar waar de openbare gods dienstoefening, waar het 2e lid van art. 167 (thans 177) der Grondwet is toegelaten". De inhoud van deze twee artikelen staat bekend als het z.g. Processie verbod, waardoor praktisch alleen de katholieken getroffen worden. Daarop is veel kritiek uitgeoefend, ook door niet-katholieken: de volgende excla maties zijn bewijs genoeg. Thorbecke: „Een zonderlinge ongelijkheid van regt"; Heemskerk: „Den grondwetge ver onwaardig": de Savornin Lohman: „Een caricatuur van wetgeving"; Struyken: „Een bespottelijke antiqui teit". Dat men met de term „openbare godsdienstoefening" alleen katholieke processies e.d. (zoals kerkelijke begra fenissen) op het oog heeft, blijkt uit het feit. dat samenkomsten van het Leger des Heils, zendingsfeesten en straatpredikaties steeds ongemoeid ge laten zijn, hoewel ze naar de letter eveneens strijdig zijn met bovenge noemde wet. /^an het eind van zijn artikel ver meldt de schrijver de volgende con clusie uit het schrijven van het „Con tact der Kerken in Overheidszaken": In het schrijven van het Contact der Kerken in Overheidszaken aan de raad van ministers, dat we hierboven reeds noemden, wordt gesteld dat processies, sacramentsprocessies dus. van geheel an dere aard zijn dan welke andere optocht of demonstratie ook. „Zij stelt niet voor een beslissing, maar legt een reeds ge vallen beslissing aan anderen op, een beslissing, die de ruimte van het open bare leven voor een bepaalde theolo gische visie wil vullen en beheersen". „Zo wordt de straat terrein dat alle burgers gemeen is tot een kerkgebouw gemaakt en aan de vrije staatsburger een visie opgedrongen in lijnrechte tegen spraak met de normen der geestelijke en staatsrechtelijke vrijheden." Ongetwijfeld wordt bij een proces sie (en niet alleen een Sacramentspro cessie) de straat tot kerk gemaakt. Wat zou daar tegen zijn? Als het Leger des Heils een godsdienstige bijeen komst houdt op de markt, dan is daar ook niets tegen. Mensen, die daar voor bijgaan zien toe en zorgen ervoor, dat zij deze bijeenkomst niet storen. Als de getuigen van Jehovah vrij hun godsdienstige ideeën mogen verkondi gen, waarom is dan een katholieke pro- CAdvertentie) modes voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom cessie of kerkelijke begrafenis verbo den in het openbaar? Waarom mogen de heilsoldaten de straat tot kerk ma ken en de katholieken niet? Het „Contact der Kerken" behoeft het ook niet te „betreuren" (zoals het artikel verder schrijft), dat er uitzon deringen zijn op het processie-verbod (zoals b.v. in Laren en Gemert enz.). Wij zien deze droefheid als overdreven angst en antipapisme. H. Zeeuwse sportraad In een zeer vlot verlopen vergadering heeft gisterenavond in de Prins van Oranje te Goes het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Sportraad verslag aan de leden uitgebracht over de verrichte werk zaamheden. De vergadering die een goede opkomst genoot, stond onder voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje. Secretaris K. Laansma deelde ons mee, dat ongeveer half mei een vergadering zal worden gehouden waarin een sportaccommodatie- nota ter tafel zal komen. Ook zal dan de definitieve plaats van dit nog jonge orgaan in de Stichting Zeeland ter sprake komen. De Zeeuwse Sportraad behoudt in elk geval zijn zelf standige status, maar wordt juridisch en organisatorisch ondergebracht bij de Stichting Zeeland. ln bocht Liesboslaan (Van onze verslaggever) Rond kwart over twee woensdagnacht is de 48-jarige Roosendaler J. M. van Bergen met zijn personenwagen in de ge vaarlijke bocht aan de Liesboslaan te Breda van de weg af gevlogen, waar bij hij zodanig aan z'n hoofd gewond werd, dat hij nog ter plaatse overleden is. Het slachtoffer kwam uit de richting Breda. Aan de zoom van het Liesbos is de wagen van de weg afgeraakt, waar bij hij waarschijnlijk met de achterzij de tegen een rood-wit verkeersbaken en een betonnen paal is gereden. Door de schok werd de auto even verder in de berm geworpen. De bestuurder is daar bij achter het stuur uitgeslingerd-en met zijn hoofd tegen de voorruit gesla- gen. Onder de motorkap ontstond een be gin van brand. Een toegeschoten buurt bewoner heeft nog de draaiende motor afgezet. Eerste hulp werd verleend door dokter Klessens van de G.G.D., waar na het slachtoffer per ambulance naar het St.-ïgnatiusziekenhuis te Breda is overgebracht. De wagen werd aanzien lijk beschadigd. Aan J. F. de la Ruelle, h.o. Brelgoe- derenfabriek J. de la Ruelle-Scheerders, privé Sint-Niklaas (België), zaak Burge meester van Waesberghstraat 0. Hulst is voorlopig surséance van betaling ver leend. Bewindvoerder is mr. H. C. M. van Son, te Hulst. Bij het verzoek schrift is geen ontwerp-akkoord ge- i voegd. Morgen, vrijdag 2 maart, gelden vod de provincie Zeeland de volgende ho$- waterstanden: Hansweert 11.08 en 2348 uur; Terneuzen 10.42 en 23.24 uur: Vlis- singen 10.15 en 22.55 uur; Wemeldinge 11.39 en 0.00 uur. (Advertentie) Brunswick Bowling - Breda Thans restaurant d la carte Populaire menu's reeds vanat f 3.- Tel 01600—38452 goes Grand 20 uur Straat der verleiding- 18 Jaar Prins v. Oranje 19.30 uur Zeeuwse Volksfederatie; 19.30 uur Astra school- toneel VLISSINGEN Luxor 20 uur Shotgun, 14 j. Alhambra 20 uur Vrouwen achter prikkeldraad. 18 j. Kunstzaal Bikker 9-12 en 14-18 uur Tentoonstelling J. Altink MIDDELBURG City 20 uur Huwelijk zonder moraal 18 jaar Electro 19.30 uur Tussen kogels en granaten, 14 j. Eendracht 13.30 uur Vergadering varkensfokkers GROEDE Drie Koningen 20 uur Jaarvergadering VVV BRESKENS Casino 19.30 uur Toneel volksonderwijs OOSTBURG Ledel 20 uur Spartacus, 14 j. ST. JANSTEEN Tony Traas 15 uur Dansen Ed. Weemaes 9-22 uur Serieprijskaarting Gemeenteplein 10 uur Jaarmarkt J. der Weduwe 19 uur Dansen J. Bousson 14.30 uur Schieting GENT KNS De stonde van waarheid ANTWERPEN KVO 20 uur Madame Butterfly HEINKENSZAND Hoondert 19.30 uur Euterpe, milzieK- toneeluitvoering WATERLANDKERKJE Dorpshuis 18.30 uur Toneeluitvoering bejaarden SAS VAN GENT OlvmpJa 20 uur Jerry als ruimtevaars TERNEUZEN Luxor 20 uur De dolle generaal, a.L Nauwelijks was gisterena raadsvergadering te Terneuzen 1 of pers en publiek werden na gestuurd, omdat er twee punte*;! worden behandeld, waarvoor teur-korpschef van de gemeej de heer D. van Ooyen, enige moest geven. Na 35 minuten! bespreking werd de vergadeif openbaar. Het eerste voorstel verlenen van een krediet ted doorvoering van de motoriserii politiekorps. Dit behelsde eeij aan te schaffen surveillance-u een personenauto en een broi| 1963 een scooter. Alles tezan dit op 21.000. De heer Weberink toonde ziel der royaal ten opzichte van dl Hij wilde niet alleen reeds dil een scooter (met luidspreker) ;l fen. maar zelfs nog een twe<| De voorzitter, mr. H. Rijpstrl dit een beetje af door er op ll dat de politie de scooter eerst I wilde aanschaffen met het oog cl meentebegroting. De voorzitter I wel verenigen met het voorstel cl ook een scooter aan te schaffel door het bedrag met 2250 ml den verhoogd. De tweede scooll misschien het volgend jaar. Hetl voor het aanleggen van een sc| voor de politie werd eveneens men. Een groot aantal van de ov| agendapunten waren op enkele! nierstukken. Diverse percelen de Javastraat, De Doelderstraal Nieuwe Kerkstraat worden terwijl ook nu weer enkele worden aangekocht. Bovendien ook nu weer enkele percelen I verkocht. Ook het voorstel tot onteigen gronden voor de aanleg van bindingsweg Terneuzen (kom) -I in Oud Zevenaar-, Coehors-, eif Neuzenpolder werd zonder mee| nomen. In verband hiermee deelde zitter mee, dat hij gehoopt (advertentie) MET GRATIS CHOCOLAD Goes is de laatste weken schrikt door een nieuwe a een affaire welke ditmaal n vroede vaderen van deze gen verschrikte, maar de ouder talrijke minderjarigen. De Nederlandse pers hee nu toe een angstvallig stilzv betracht aangaande een zaak, over in de Belgische pers e grote artikelen verschenen, o de Gazet van Antwerpen. In België, zo vertellen deze kelen, zijn pornografische verspreid, waarvan de origin Goes moet worden gezocht. In verband hiermee is enige H leden aangehouden zekere Van d fotograaf in Goes, en voorts kom de lyst van onderzoek door de voor een vyftiental namen. Deze onverkwikkelijke zaak zou lings verband houden met het op' enige weken geleden van een teci gezelschap, dat voor onoirbare fest ten gebruik maakte van een leegst notariswoning aan de Beestenmark hebben daar eerder melding van gen Ook verteerden de jongelui hier ken, afkomstig van diefstallen. Een staande, niet meer in gebruik ambachtsschool vormde eveneens rendez-vous-plaats voor zeker nie beste deel van de Goese jeugd. f Advertentie) 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u Toegang

de Stem | 1962 | | pagina 2