aabla» Van Aartsen antwoordt op moties met een loos gebaar Potig" en „kranig" werktuig Rebellen regering van Algerië tot onderhandelen gemachtigd Historische motivering van Nieuw-Guineabeleid Kamer vreest brokken en slikt de bittere pil.... KAMER: „GEEF ONS MEER GOEDKOPE HUIZEN" Vervoerverbod voor varkens weer verlengd Glenns premie Papoeabelang in het geding Felle aanval op regering- Menzies KRIBBIGE WELENSKY IN LONDEN AANGEKOMEN „Staakt het vuren' voor 12 maart Op 19 maart Schelde-Ri jn conferentie Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op DAGBLAD VOOR ZEELAND KVP en PvdA in één koers Geen Beroepsmilitairen moeten aanblijven Sociaal Ongevoelig Radiocauserie van dr. Drees Om het vriespunt Desnoods geweld Toch carnaval in Keulen en Dusseldorp V erdragsont werp nog gewijzigd Arrestaties Bloedbad PHILIPS TELEVISIE 102e JAARGANG No. 23916 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruria. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel 2234) (4 lynen) Postgiro 278841. DONDERDAG 1 MAART 19fi2. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen TJsbaanstraat 24 - telefoon 2fi«i - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Mr. J. VAN AARTSEN ...drieduizend/... (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer en minister Van Aartsen (Volkshuisvesting) staan wederom op gespannen voet. De AR-bewindsman, zich beroe pend op het kabinet, is namelijk niet bereid om het aantal goed kope volkswoningen ten koste van de dure bouw in de vrije sector voor 1962 met 5000 te verhogen. Hij wil niet verder gaan dan een verschuiving binnen de gesubsidieerde woningbouw door 3000 goed kope premiewoningen over te hevelen naar de nog goedkopere wo- ningwetbouw. Voor de allerlaagste inkomens heeft hij voorts 2500 zgn. keuze-woningen toegezegd (met een extra subsidie van 100 gul den) maar dit is een loos gebaar. Mr. Van Aartsen heeft zelf erkend dat er bij de gemeenten „het verwondert mij in hoge mate" geen belangstelling bestaat voor dit soort woningen. Het hiervoor beschikbare bouwcontingent s nog nooit geheel opgenomen. De minister van Landbouw en Visse rij heeft het tijdelijke vervoerverbod voor varkens verlengd tot 1 mei 1962. Dit in verband met de hardnekkige mond- en klauwzeerepidemie. Onbesmet zijn thans de provincies Gro ningen, Friesland. Drente. Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. In Noordbra bant is het deel ten westen van de rijks weg 's-Hertogenbosch - Vught - Tilburg- Goirle - rijksgrens onbesmet. In het onbesmette gebied zal in prin cipe elke aanvraag tot ontheffing van het vervoerverbod voor varkens wor den verleend, voorzover dit vervoer bin nen de provincie plaatsheeft. De K.V.P.'er Andriessen verwierp de „concessie" van mr. Van Aartsen als een „eenzijdig compromisvoorstel". De K V.P.-afgevaardigde diende een motie in, waarin om 5000 extra goedkope wo ningen wordt gevraagd, niet ten koste van de premiebouw maar van de vrije sector. Dat is zeker niet onredelijk, er kende zelfs 's ministers partijgenoot, de heer Van Eibergen. Ook de C.H.U. en P v.d.A. schaarden zich achter de motie- Andriessen. Minister Van Aartsen bleef echter star op zijn standpunt staan. Zelfs het argument dat de vrije sector het vorige jaar een „douceurtje" heeft gehad van niet minder dan 28.000 extra woningen, doordat deze sector van de woningbouw hem geheel uit de hand is gelopen, liet hem onberoerd. crisis (Van onze Haagse redacteur) Beroepsofficieren en -onderofficieren van de Koninklijke Landmacht kunnen de dienst niet verlaten wanneer de ter mijn van hun verbintenis officieel is verstreken. Dit als gevolg van de door minister Visser (Defensie) getroffen bij zondere maatregelen in verband met de spanningen rond Berlijn. Ook verzoeken om tussentijds het dienstcontract te mo gen beëindigen worden niet ingewilligd. Minister Visser heeft op overtredingen van deze bepalingen een forse sanctie gezet. Ruimtevaarder Glenn heeft gisteren bericht ontvangen dat hij deze maand 245 dollar vlieggeld extra heeft verdiend voor zijn drie rondjes om de aarde vo rige week. Als zijn premie was berekend naar het aantal vliegkilometers en niet naar het aantal vlieguren, dan was Glenn nu miljonair. Vandaag wordt over de motie-Andries sen beslist. Zal de K.V.P.-fractie de mo tie handhaven, nu deze door de minister is afgewezen? Mr. Van Aartsen heeft er alleen „bezwaren" tegen aangevoerd. Een „onaanvaardbaar" heeft hij (nog?) niet laten horen. Komt dat „onaanvaard baar" alsnog, dan zal de motie waar schijnlijk worden ingetrokken. Handha ving betekent in dat, geval een kabinets crisis en daarop stuurt de rechterzijde bepaald niet aan. Komt er géén „on aanvaardbaar" dan zal de motie-An- driessen wel worden gehandhaafd. Zoals de zaken nu staan is er echter weinig kans dat ministei Van Aartsen zich er iets aan gelegen zal laten liggen. Hij is dikhuidig genoeg om er niet eens een afkeuring van zijn beleid in te zien. De kamer schiet met deze afkeuring overi gens niet veel op. Uit vrees voor een nieuwe kabinets crisis over de woningbouw berust zy in een woningbouwbeleid dat naar algemeen oordeel onvoldoende is afgestemd op de groep der „smalle beurzen", de groep waar de woningnood nog het grootst is. Hanteerde minister Van Aartsen bij het vorige woningbouwconflict financiële argumenten om een uitbreiding van de volkswoningbouw af te wijzen, ditmaal gold de bestaande verhouding tussen ge subsidieerde bouw (woningwet- en pre miewoningen) in totaal 72 procent en de vrije sector 28 procent op eens als een sacraal gegeven waaraan onder geen beding getornd mag worden. Waar om niet? Minister Van Aartsen, die zich gisteren opnieuw uitermate stuntelig ver dedigde, beweerde dat de vrije sector bestemd is voor dat deel der bevolking dat een hoger inkomen heeft dan de ge middelde arbeider. Daar is natuurlijk geen sprake van. Ook de middengroepen zijn bij gebrek aan een tussenklasse op premiebouw aangewezen. De vrije sector is in feite gereserveerd voor men sen die niet op een paar duizend meer of minder behoeven te kijken. De argumentatie van de minister werd dan ook door de kamer als niet steek houdend verworpen.Mr. Van Aartsen kreeg alleen steun van de V.V.D. en nog niet eens voor de volle honderd procent. De heer Schuitemaker (V.V.D.) vond het al bezwaarlijk, dat mr. Van Aartsen bereid is in de gesubsidieerde sector te switchen. Hij bezwoer de minister in ieder geval niet verder te gaan. De li beralen proberen het kabinet ook in deze kwestie weer hun wil op t leggen. Aan de rechterzijde zat men zich te verbijten. Daar is het, zeker na de uit loop van 28.000 woningen in het vorige jaar, moeilijk te verteren dat de vrije sector thans ten koste van de veel gro tere woningnood in de klasse der volks woningen, volkomen ontzien moet wor den. Zelfs de heer Van Eibergen (A.R.), die nog de schrik in de benen heeft van de kabinetscrisis, welke hij bij de vorige begrotingsbehandeling ontketend heeft, werd de starheid van de minister te veel. „Ik begrijp u niet", klaagde hij. Een nieuwe ruzie binnen de A.R.-gelede ren? Neen. „Bij onze uiteindelijke stern- bepaling zullen we ons niet los 'kunnen maken van hetgeen bij de vorige begro tingsbehandeling is gebeurd'zei de heer Van Eibergen mat. De andere frac ties lieten hun misnoegen wat duidelijker blijken. Van een rel-sfeer was echter geen sprake. Mr. Van Aartsen werd echt ontzien. Iedereen ook de socialistische oppositie gaf zich moeite een vrien delijke sfeer te scheppen waarin zon der gezichtsverlies zaken gedaan kon- W. J. ANDRIESSEN ...vijfduizend? den worden. De A.R.-bewindsman bleef er ongevoelig voor. Ook een tussenvoorstel van de K.V.P., hem achter de schermen gedaan, om de 5000 verlangde woningwetwoningen voor de helft uit de vrijp sector te halen en voor het overige uit de premiesector, vond geen genade in zijn ogen. Hij ging er ten minste niet op in. Zal het nachte lijk beraad hem tot ander inzicht bren gen? Op het Binnenhof koestert men wat dit betreft weinig hoop. liet is nu wel duidelijk dat de liberale ministers in het kabinet „tegen" liggen. Ook prof. Zijlstra (A.R.) zou niet voor het kamer- voorstel voelen. Het kost hem veel meer geld dan de „eopcessiee" van mr. Van Aartsen. De hardnekkigheid waarmee minister Van Aartsen vriend en vijand in deze zaak voor de voeten loopt, ondermijnt zijn positie te meer omdat ei ook op an dere punten van zijn beleid veel kritiek is. Op de uitloop b.v. van de vrije sec tor. De minister gaf toe dat die kritiek gegrond is. Veel had hij er echter niet op te zeggen. Hij had het gevaar niet zien aankomen. „De gemeenten hebben mij onvoldoende gegevens verschaft", zuchtte hij. Die uitloop is gepaard gegaan met een aanzienlijke bouwkostenstijging. Mr. Van Aartsen zag er echter geen verband tussen. Aan de krotopruiming gebeurt veel te weinig, bevestigde de minister. Maar een krachtige aanpak via een ex tra contingent uit de vrije sector wees hij af. Wat de minister wil gaan doen met de subsidies van de woningwetwo ningen werd evenmin duidelijk. Deze subsidies moeten verhoogd worden. An ders worden de huizen door de stij ging van de bouwkosten onbetaalbaar. Mr. Van Aartsen verwees dit probleem naar de komende behandeling van zijn voorstel tot huurverhoging. De heer An driessen (K.V.P.), die op dit stuk reeds een motie had klaar liggen, hield deze zolang nog in portefeuille. Tenslotte zij nog vermeld, dat de so cialisten gisteren ook nog een motie heb ben ingediend waarin om 10.000 extra woningwetwoningen wordt gevraagd ten koste van de vrije sector. Het behoeft geen betoog, dat deze motie in het ge heel geen kans maakt. De motie is dan ook uitsluitend voor de „verkoop" be stemd. Dr. Drees heeft gisterenavond in een radio-causerie verdedigd, dat Nederland destijds Nieuw-Guinea buiten de soeve reiniteitsoverdracht heeft gehouden. Het belang van de Papoea's is er mee gediend geweest, zei hij, dat, terwijl in een groot deel van Indonesië nog stryd en verwarring heerste, Nederland een reeks van jaren iets heeft kunnen doen voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, o.a. wat betreft gezondheidszorg, onder wijs en voorlichting en ook ten aanzien van de landbouw. Dr. Drees herinnerde er ook aan, hoe Nederland in december 1950 heeft voor gesteld, dat de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea te zijner tijd over haar eigen lot zou kunnen beslissen onder toezicht van Nederland en Indonesië ge zamenlijk en inmiddels zou Nederland het bewind blijven voeren, echter onder toezicht van een Nieuw-Guinearaad of onder toezicht van de ministersconferen tie van de Unie. De Indonesische rege ring verwierp echter alle voorstellen. Dr. Drees keerde zich tegen de voor stelling van zaken als zou het huidige kabinet meer wegen naar een oplossing hebben gezocht dan de kabinetten-Drees. Hij zag nu allereerst in het geding het belang van de Papoea's er daarnaast dat van de verhoudingen tussen Neder land en Indonesië. Ook uit internationaal oogpunt, aldus dr. Drees. Hij noemde het van belang dat een kern van Pa poea's is gevormd die, al is nog niet de hele bevolking in staat zich te doen ver tegenwoordigen, toch uiting kan geven aan wat er in de bevolking leeft, zodat Nieuw-Guinea ook zelf een stem heeft gekregen. Over het standpunt, dat zijn partij thans inneemt onmiddellijk praten over bestuursoverdracht repte dr. Drees niet. Gezien de laatste zinsnede van zijn causerie, moet hij er ook niet erg gelukkig mee zijn. Minister Luns is gisteren van zijn be zoek uit Parijs, waar hij met zijn Fran se ambtgenoot heeft gesproken, terugge- hp??tRri„HEJ INCIDENT op Schiphol n o, h°°Idvlootaalmoezenier mgr. nntraJ °nheus tegen journalisten boden n. ver°ntschu'digingen aange- hooft a Mannevoorliehtingsdienst S!f„reFdteell). dat er "aar het optre- nnrfeX. Ir Iclv!oolaalmoezemer een ondeizoek zal worden ingesteld. ^AXI waarin een a.s. moeder eehranhï1 .zieJjen^uij> in Alkmaar werd kon u-arM f baby' die 20 lan§ niet wachten, ter wereld gekomen. wordt geroyeerd als lid a#5i, ®c®n°mische commissie voor 1TW3, de V N Dat besluit is geno- land rassenscheiding in dat PREMIER DE QUAY zal op 29 maart ie- 'lal'ot}al9 bloemententoonstelling ..Keukenhof in Lisse openen. Er is dit jaar een tentoonstelling van beeldhouw werken van Nederlandse en Britse kun- tenaars aan Keukenhof verbonden. Weersverwachting van het K.N.M.l t tot vanavond, opgemaakt gisteren J avond 23.15 uur: vr'.i krachtige noordoos t telyke winden, met overdrijvende i wolkenvelden met hier en daar wat t natte sneeuw. Weinig verandering in t temperatuur. Middagtemperatuur om het vriespunt. t Vandaag: zon onder 18.18 uur. Maan J J onder 12.26 uur. borgen: zon op 7.26 uur. Maan op i 4.44 uur. t keerd. De heer Luns heeft in Parijs ook nog een ontmoeting met de Amerikaan se minister van Justitie, Robert Kenne dy, gehad. Deze verklaarde later, dat naar zijn mening de kwestie Nieuw-Gui nea wel vreedzaam zal worden gere geld, al kan het lang duren. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. .1, II. van Roijcn, heeft giste ren met de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, een bespreking gehad over de kwestie Nieuw-Guinea. Oe leider van de oppositie in het Australische parlement, Arthur Cal- well, heeft gisteren een motie van wan trouwen tegen de regering van premier IVIenzies ingediend. Calwell zei, dat de regering een coalitie van de liberale partr en de plattelandspartij met een meerderheid van twee zetels in het huis van afge vaardigden op 15 punten gekritiseerd diende te worden, van het werkloos heidsprobleem tot huisvesting en immi gratie toe. Sir Roy Welcnsky, de premier van de Rliodesische federatie, is gisterenmorgen in Londen aangekomen om met de Brit se regering te spreken over haar nieu we voorstellen voor de toekomst van Noord-Rhodesië, die reeds drie maal zyn gewijzigd. Het bureau van de Britse hoge com missaris in Salisbury deelde mee, dat Welensky kort voor zijn vertrek naar Londen de volledige tekst van de voor stellen had ontvangen. Een woordvoerder van de federale re gering verklaarde, dat de premier reeds besloten had naar Londen te reizen voordat hij kennis had genomen van de gehele inhoud van de Britse plannen, waarvan nog geen bijzonderheden be kendgemaakt zijn. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Londen zei Welensky, dat hij zo nodig geweld zou gebruiken om zijn politiek door te zetten. Terwijl hij herinnerde aan zijn reeds eerder gedane uitlating dat hij tot het uiterste zou gaan om de federatie te be schermen, zei Welensky: „Dit betekent dat ik alles zal doen om de politiek, zo als ik die wens, ten uitvoer te brengen". Zoals bekend heeft de Britse regering aangekondigd in de volksvertegenwoor diging van Noord-Rhodesië, één der deel staten van de federatie, een meerderheid van Afrikanen te zullen toelaten. Welensky ontkende een tegenstander te zijn van een dergelijke meerderheid. Ik heb alleen bezwaren gemaakt tegen een meerderheid van extremisten, of dat nu blanken of zwarten zijn", zei hij. Keulen en Dusseldorp zullen toch car naval vieren. Er zijn honderdduizenden in gestoken en na heftige discussies heeft men besloten daarom toch de stoeten te laten doorgaan. Overigens heeft het gemeentebestuur zich ervan gedistan tieerd (de oorspronkelijk gevoteerde subsidie gaat naar het getroffen Ham burg) en ook vele inwoners zijn het er volstrekt niet mee eens. De t.v. is ver zocht geen opnamen te maken, omdat men vreest dat uitzending van het feest nog feller weerstanden oproept. De car navalsvereniging en het bureau van de prins hebben zelfs schriftelijke dreige menten gekregen. Aken schrapt zijn carnavalsfeest dit jaar, behalve i.v.m. de rampen in Ham burg en Völklingen, ook wegens de pok ken. In die stad heerst grote veront waardiging om het besluit van Keulen en Dusseldorp. Rijkswaterstaat gaat bij de uitbreiding van de haven mond van IJmuiden een nieuwe werkmethode toe passen, die, wat de werk tuigen betreft, waarschijn lijk een wereldprimeur be tekent. Werf Gusto in Schiedam heeft opdracht gekregen tot de bouw van twee hefpontons, ieder voorzien van een rijdende elektrische grijperkraan met een hijsvermogen van 25 ton op een vlucht van 55 meter. Het ligt in de bedoeling, dat de twee kraaneilanden reeds het volgend voorjaar in ge bruik worden genomen. Zoals bekend, wordt de havenmond van IJmuiden toegankelijk gemaakt voor schepen tot 75.000 ton, on der meer door het ver lengen van het zuider- en noorderhavenhoofd met resp. 1400 en 600 mete Wanneer de ponton dri vend op de plaats van b< stemming is, Iaat men de acht palen zakken tot zij op de bodem rusten, hier na wordt de ponton hy draulisch langs de palen opgevijzeld. De voorlopige Algerijnse rege ring is door het „opstandelingen- parlement". dat in Tripolis heeft vergaderd, gemachtigd om vredes onderhandelingen met de Fransen te voeren en een „staakt-het-vu- ren" af te kondigen. Alle leden van het voorlopig Al gerijns bewind zijn gisterochtend teruggekeerd in Tunis, waar dit bewind zijn permanent hoofd kwartier heeft. Het Franse kabi net belegde een bijzondere verga dering. De C.N.R.A. heeft de voorlopige rege ring volledige volmacht gegeven het ge sprek met de Fransen „rond" te ma ken en vervolgens een staakt-het-vuren af te kondigen. Verwacht wordt dat de besprekingen „openbaar" zullen zijn. Uit Algerijnse bron werd vernomen, dat een aantal belangrijke punten nog moet worden geregeld in de slotronde, welke waarschijnlijk begin volgende week zal beginnen en tenminste een week zal vergen. Derhalve zou het „staakt-het-vu ren" niet kunnen worden afgekon digd voor 12 a IS» maart. Franse ambtenaren hadden gehoopt dat het op 5 maart zo ver zou zijn. Over de geheime zitting van de C.N. R A. in Tripolis zijn geen bijzonderheden onthuld. Er lijken echter redenen te bestaan om aan te nemen, dat de C.N. R.A. bepaalde wijzigingen in het ver- dragsontwerp betreffende het staken van het vuren heeft geëist en dat aan de voorlopige regering opdracht is gege ven de besprekingen af te sluiten op basis van die voorwaarden. Wij gaven van deze voorwaarden in ons blad van gisteren reeds een overzicht. De voorlopige regering zal vandaag opnieuw vergaderen in Tunis. Verwacht wordt dat onmiddellijk daarna contact zal worden opgenomen met de Franse regering, om een datum voor het begin van de slotfase der besprekingen vast te stellen. 'Je Franse regering, in haar strijd te- n de oplevende O. A.S.-terreur aan de oravond van een Frans-Algerijnse wa- •nstilstand, heeft gisteren in Frankrijk :im dertig verdachte personen in hech- nis laten nemen. Volgens betrouwbare schattingen heeft de extreem rechtse beweging in Alge rië en Frankrijk in totaal tweeduizend aanhangers door arrestatie verloren. De meest spectaculaire arrestatie van gisteren was die in het westen van Frankrijk. Hier werden, vierentwintig mensen, waaronder zes officieren, twee kapiteins, een luitenant en een sergeant gearresteerd. Niettemin gingen ook in Frankrijk de plastiekbomontploffingen door. Woens dag zijn honderden Franse militairen, die meer dan eer week rondom Algiers waren gelegerd, de stad binnengetrok ken. De hoofdstraat Rue Michelet en om geving werden door parachutisten be zet-. Er zijn naar schatting 60.000 man troe pen rondom Algiers gelegerd, die aan het platteland en bergachtige gebieden zijn onttrokken, om in geval van een nieuwe Putsch de stad te kunnen ont zetten. Terroristen van dc O.A.S. brachten gisteren in een mohammedaanse wijk van Oran twee plastiekbommen tot ont ploffing waardoor dertig mensen wer den gedood en vijftig gewond. In geheel Algerië kwamen gisteren eenenveertig mensen om het leven. Ze venenzestig werden er gewond. Sinds 1 januari vielen er 1217 doden en 2047 ge wonden. De twee bommen in Oran gingen af op een uur in de middag dat zich veel men sen in de straten bevonden. De ene bom was verborgen in een geparkeerde auto, de andere in een vrachtwagen. Aan deze twee ontploffingen waren er in Oran al tien voorafgegaan. De chaos in de straten waar de bom men ontploften, was onbeschrijflijk. Overal lagen lijken en lichamen van ge wonden. Hijn bloed vloeide in de goten. Bij een overval op drie banken in Oran werden ruim honderdduizend nieuwe franks buitgemaakt. Ook hier zal de O.A.S. wel de hand in gehad hebben. De Franse regering is voornemens in twee fasen het oordeel der Franse kie zers te vragen over haar behandeling van het Algerijnse vraagstuk. De persoonlijke positie van president De Gaulle zal door de vei-kiezingen niet worden beïnvloed. De generaal is voor zeven jaar gekozen. (Advertentie) I)e Belgische .minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, heeft mee gedeeld, dat op 19 maart in Brus sel een ministersconferentie tus sen Nederland en België zal wor den gehouden over de kwestie van de Schclde-Rijnverbinding. Dit gesprek zal naar Spaak zei te ho-j pen leiden tot de overgang naar een verdere fase" op de weg naar een op-, lossing van het vraagstuk. Het kamerlid Delwaide de Ant werpse wethouder voor havenkwesties had betoogd dat het vraagstuk thans gemakkelijker kon worden opgelost om-j dat Antwerpen zich heeft neergelegd bij het Nederlandse standpunt, dat een ver betering kan worden verkregen van de verbinding tussen de Antwerpse haven en de Rijn niet door een Moerdijkkanaal, doch door een route via de binnenwate ren. Als een ander opgelost geschilpunt noemde hij voorts de Antwerpse bereid heid om van het verlenen van de Rijn vaartpremies af te zien. Een vijftal Belgische ministers zal de conferentie van 19 maart bijwonen. Tips1. ,4

de Stem | 1962 | | pagina 1