Prijsstijgingen verontrustend Kamer toont weinig animo voor een huurverhoging Muitende piloten bestoken paleis van Ngo Dinh Diem Russische raket-tank Wachten op .U" uur Torpedo" van NRlJ/NTS voor radio Veronica Wijziging van statuut kan nodig blijken Andriessen (KVP): Bouw meer goedkope woningen Drijf ijs in IJselmeer Twee moties in de maak Nieuwe nota Sovjets Berlijn van Nog een molie Aalmoezenier zorgde voor opschudding over incident in Saigon Vreemd lefocn 2361 )e Bruijckere /steem en DE SUTTER DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerië Lindeman vertrok Steun voor de 18 oppassende organisaties Minister Korthals de fVest over Spionage le Gaza f1 Congrespartij marcheert op de zege af President liep geen letsel op Wie. Robert Kennedy bij De Gaulle Gedeeltelijke gratie voor mej. v. Moorst Dankdienst BROMFIETS met de BESTE SERVICE Auto Rijschool IAAT - Tel. 01170—2244 m sfeer ZIE ETALAGE Oostburf Deze week hebben wij weer in voorraad staan: prach+ van Fiat 2100, 1960, twee kleuren gespoten met schuifdak; 3 zeldzaam mooie Fiats 1100, Grand de Luxe 1960; 1 zeer apart Fiatje 600 met roldak en gloednieuwe banden; 1 Fiat 1100, 1957; Opel Caravan '58; Opel Caravan 1955; Opel Re- kord 1954; Opel Rekord 1957 met roldak; V.W. de Luxe 1958; V.W. de Luxe 1954 met roldak; Morris Minor 1959; Renault Dauphine 1960, 1959, 1958, 1957; Vauxhall Wyvern 1957; Ford Taunus 12 M 1956; Chevrolet de Luxe 1959; Mer cedes 220 S.E. 1960; Mercedes 180 diesel 1960 enz. Voor een betrouwbare, gebruikte auto, naar Belcrum Garage, Min. Kanstraat 16-20. Breda. Telef. 01600-39900-39870. Eigen werk plaats, doorsmeerinrichting, inkoop, verkoop, taxatie, in ruilen en financieren. Binnen 1 uur klaar. Zaterdags en zondags gehele dag geopend. Vlakbij groenteveiling en sta tion. 48165 Opel Olympia of Austin, W- 1952, bj. 1953 te koop geVJ'" Br. onder no 48251. N.S.U. scooter te k., 5200 km gelopen. Marco: 29, Breda. Liniekwartier. mistr. li. strooier C. Mulders, Zevenbergen 102e JAARGANG No. 23915 Uitgave: N V. Uitg My Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr A J. J. M Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Voor God. Koningin en Vaderland Hypotheek. Ie hyp. beschikb. v.a. 4 pet. rente, 2de hyp. rente 6 pet. aanvullende en tophypo- theken. Hyp. kantoor Zuid, Vughtstraat 14 Roosendaal. Vakantie- en weekendhuisjes, bungalows, solide, concurre rend Vrijbl. prijsopgave Tim merfabriek A. Luyten, tel. 260 Baarle-Nassau. 47687 Vakantie aan zee te Breskens. Mooi en goed ingericht huis v. 8 pers. 30 m v.h. strand. Nog vrij: mei, juni en juli en na 25 aug. Jo v. Loon, Halstraat 40, Breda. zwart f 2000.-; Scania Vabis vrachtwagen f 6000,-: Caravan de luxe, 7 pers. f 3750,-. De aangeb. wagens, alsmede ca ravan zijn in alle opzichten in prima staat. Garage Mion Dr. Struyckenstraat 96, Breda. Voor een betrouwbare, ge bruikte auto is het adres Toon Gijzen, Vestkant 125. Breda. Tel. 33346. De volgende autos staan bij ons echt in voorraad: Opel Rekord 1960; Opel Re kord 1958. Opel Rekord 1954; V.W. de Luxe 1957; Opel 0- lvmpia 1950, spotprijs; Ford Prefect 1950, spotprijs; Opel Kapitan 1950, spotprijs; Fiat 1100 1959 met schuifdak en ra dio; Dauphine 1959 met scyi" dak en radio; Consul 1957; Austin bestelw. 1957, 1000 kg: Opel bestel 1959; Mercedes 2Z« 1955 met radio en roldak; Be- aulieu 1958; Jawa-motor 250 cc 1956; V.W. bestel 1957. Al deze wagens zijn echt in prima staat en worden onder garan tie verkocht. Inruil, verkoop en financiering.48234 V.W.-busjes te koop, alsmed* bestelwagens, in prima staat. Eigen financiering. Speelhuis!- 42,Breda. Tel. 32925. 47981 Renault 4 te koop. Bnuwj. In goede staat. Te bevr. Gr Hendrik III laan 7, Breda. Z.g.a.n. Batavus Sport l96® k. met 12 l.-tank en buddysea Iets speciaals. Tevens typhoon met voorvering f L.M Diepstraten, Hoofdstraf 47, Terheyden. Zat, na 3 Wegens aanschaf Stationcar k. Skoda Octavia. gel. 20/Jr km. In prima staat. Te tan*1* sedijk 163, Breda. .a.n. 6 schotels kunstmest- >oier t.k. Merk Anonymus. Mulders. Drie Lindenstr^ Tandh. inr C. v. SchaJK Gin nekenweg 201, Breda TelM 34075. Rep. aan kunstgebit::en. spoedig klaar. Ook avonds tot 9 uur en zaterdags volgc afspraak. Gouden tanden f 17.50. Vermager zonder moeite Gracial. 50 dragees f 1.98 apoth. en drogist. Afgetobd? Lusteloos? Schiet- fer's bloedwijn maakt erJer£!®+ Bij uw apoth. en erk. drogig. Hardnekkige hoest Prlhk*J" en kramphoest? Nacht- c" T kershoest? Bronchicum Elixir helpt snel en zeker Flacon f 2- bij elke drogist. Bureaus. Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voui de geneie oplage f 0.40 per mm (Ing Med t L—Bij contract aanzienlnkf reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Temeuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) O Volgens Reuters correspondent in Parijs is van de hoogste Franse regeringszijde bevestigd, dat de hieronder volgende punten de voornaamste voorwaarden bevat ten van de tot nu geheim gebleven overeenkomst, welke door verte genwoordigers der Franse regering en van de „voorlopige Algerijnse regering" is gesloten. (Dit akkoord is, als gemeld, reeds door het Franse kabinet goedgekeurd. Het zogenaamde parlement der Alge rijnse opstandelingen beraadslaagt er nog over. doch deze bespreking zal waarschijnlijk woensdag worden beëin digd). De voorwaarden zijn: 1 Elke Franse kolonist in Algerië zal zijn Franse nationaliteit gedurende drie jaar na de zelfbeschikkingsstemming behouden. Daarna zal hij moeten kie zen tussen het Franse staatsburger schap of de Algerijnse nationaliteit El ke Europeaan in Algerië, die de Alge rijnse nationaliteit zou verkiezen, zal zijn gehele leven zijn Franse staatsburger schap weer terug kunnen krijgen door uit Algerië te vertrekken en zich m Frankrijk te vestigen. Uitdrukkelijk is bepaald dat de in Al gerië wonende joden tot de Europeanen I zullen worden gerekend. 2. Grondbezitters en eigenaren van andere eigendommen in Algerië krijgen waarborgen tegen onteigening zonder behoorlijke schadeloosstelling. Bij natio nalisering van het grondbezit zal de schadevergoeding voor de eigenaars door een gemengde Frans-Algerijnse commissie worden vastgesteld. 3. De Franse kolonisten zullen het recht hebben de opbrengst van de ver koop van hun eigendommen in Algerië naar Frankrijk over te maken. 4. De Franse scholen en het Franse onderwijs in Algerië worden gehand haafd. 5. Alle officiële stukken zullen in het Frans en in het Arabisch worden ge steld. 6. Algerië zal deel uitmaken van de zone van de Franse frank. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is weinig enthousiast voor de huurverhoging van 10 a 12 procent, welke de regering per 1 juli a.s. wil doorvoeren. De P.v.d.A.-fractie 'iet gisteren hij het woningbouwdebat in de Tweede Kamer het huurvoorstel was daarbij overigens niet aan de orde reeds bij voorbaat weten te zuilen tegenstemmen. Een huurverhoging heeft geen zin als liet effect ervan door prijs stijgingen wordt weggenomen schamperde de heer Bommer (PvdA). De KVP-fractie bleek eveneens verontrust over de prijsstijgingen van de laatste tijd. „Er gaan geruchten dat de prijzen sinds 1959 zelfs met 10 a 12 procent gestegen zijn", zei de heer Andriessen (KVP). „We zullen moeten nagaan", betoogde hij, „of de subsidies bij huurver hogingen wel verlaagd kunnen worden". De heer van Eibergen (AR) liet zich ongeveer in dezelfde geest uit. Vóór de huurverhoging werd slechts gepleit door de CHU en de VVD. suggestie gedaan om de gevraagde ver hoging van het aantal woningwetwonin gen te bestemmen voor krotopruiming. .Laten we niet vergeten", zei de heer Andriessen, dat er in 1961 ruim 92.000 huwelijken zijn gesloten. Wanneer zullen deze mensen allemaal een woning heb ben? 7. De Europeanen blijven, al naar ge lang hun getalssterkte, in de plaatselijke raden vertegenwoordigd. 8. Frankrijk blijft Algerië economi sche steun verlenen op de huidige voet. 9. Een Algerijnse-Franse maatschap- j pi.l zal de Sahara-olievelden exploiteren op basis van gelijke verdeling. De vlootbasis Mers el Kebir zal voor 15 jaar aan Frankrijk worden verpachtj het atoomcentrum in de .Sahara voor de duur van vijf jaar. De Franse troe pen zullen na de volksstemming nog drie jaar in Algerië blijven. Naar in Tripoli, waar het „opstande- lingenparlement" vergadert, wordt ver nomen, is in grote trekken overeenstem ming aangaande de bovengenoemde voorwaarden bereikt, doch zijn detail kwesties nog niet aan de orde gekomen, geweest. De Tweede Kamer heeft ook overigens met een vriendelijk gezicht harde noten gekraakt over het woningbouwbeleid van minister Van Aartsen. De kritiek, door de K.V.P.'er Andriessen omschreven als de .,vox populi", ..de stem des volks", geldt met name het feit, dat de A.R.- bewindsman van volkshuisvesting te weinig woningwetwoningen laat bouwen hoewel de behoefte aan deze goedkope volkswoningen juist het grootst is. Dit weinig sociale woningbouwbeleid rekent men mr. Van Aartsen des te zwaarder aan omdat de vrije (duurdere) bouw hem het vorige jaar geheel uit de hand is gelopen, waardoor op de bouwmarkt een gespannen situatie is ontstaan en de bouwprijzen verder zijn gestegen. De roep om meer goedkope volkswo ningen werd door de heer Andriessen (K.V.P.) omgezet in een concreet voor stel. Een motie in het vooruitzicht stel lend, vroeg hy mr. Van Aartsen het aantal woningwetwoningen 35.000 voor 1962 op een totaal bomvprogram van 90.000 woningen met 5000 te verhogen tot 40.000. Die verhoging zou dan moe ten gaan ten koste van de durdere wo ningbouw in de vrije sector. Men is het er namelijk algemeen over eens, dat het bouwprogram dit jaar niet OpSTDUITSE politie heeft om on bekende redenen een 21-jarige Deense studente gearresteerd. Het meisje be vond zich in de boottrein die van Gedser (^epemarken) naar Warnemünde in üost-Duitsland vaart. EEN VERPLEEGSTER uit Nijmegen, die in een moment van onoplettendheid een ziek kind een te grote dosis van een bepaald medicijn gaf. waardoor het pa tientje stierf, is veroordeeld tot een boe te van f 100.-. EEN MILITAIR vliegtuig van de vlieg basis Leeuwarden heeft maandag een ernstig zieke vrouw van het eiland Schiermonnikoog gehaald. Het eiland i was als gevolg van de lage waterstand geïsoleerd. HET NEDERLANDSCHE Roode Kruis op haar speciale girorekening (777) reeds 25 mille ontvangen bestemd voor de slachtoffers van de stormramp in Hamburg en omgeving. tot 95.000 kan worden opgevoerd. Een eventuele motie-Andriessen zal ze ker een meerderheid krijgen. De socialistische oppositie verlangt zelfs 10.000 extra woningwetwoningen, maar op meer dan 5000 zal de P.v.d.A.- fractie zelf wel niet rekenen. Zal mr. Van Aartsen die 5000 geven? In de wan delgangen werd beweerd, dat de minis ter bereid zou zijn tot 2500 volkswonin gen méér te gaan. Als mr. Van Aartsen de kamer vandaag beantwoordt zal hij deze zuinigheid goed moeten motiveren. De heer Andriessen heeft verder voor gesteld het algemene subsidieniveau voor woningwetwoningen te verhogen ter compensatie van de gestegen bouwkos ten. Zonder een dergelijke compensatie zullen op de duur zelfs de woningwetwo ningen voor de smalle beurzen onbetaal baar worden. Voor deze kwestie heeft de heer Andriessen eveneens een motie ■in petto. Ook deze motie zal mr. Van Aartsen en minister Zijlstra (Financiën) wel zwaar op de maag liggen. Op hun ministeriële leven heeft men het echter vooralsnog niet gemunt. De moties, wensen en kritiek werden in ca deauverpakking aangeboden. De kamer heeft kennelijk geen behoefte aan een herhaling van he' conflict by de vorige begrotingsbehandeling van Volkhuisves ting, het minst van allen de A.R.-fractie. Deze lag als een spinnende poes aan de voeten van zijn partijgenoot-bewinds man. Zelfs de oppositie was uiterst ge matigd. Van de hartstochtelijke roep om een ander woningbouwbeleid, die de P. v.d.A.-voorzitter Suurhoff zaterdag j.l. op een woningbouwconferentie van de P.v.d.A. in 's-Hertogenbosch had aan gekondigd, viel in de rede van de voor naamste socialistische woordvoerder Bommer weinig te bespeuren. Van P.v.d.A.- en C.H.U.-zijde werd de d De heer Andriessen zag voor dit pro bleem maar één oplossing: er moet een grondig onderzoek worden ingesteld naar mogelijkheden tot verhoging van de bouwcapaciteit. ..Buiten de rand van; Holland liggen hier zeker kansen", meende de Zeeuwse afgevaardigde Van; der Pcijl. Bij het woningbouwdebat is ook van; verscheidene kanten gepleit voor de rond 770 slachtoffers van de waters- noodramp 1953 in Hooge- en Lage-Zwa- iuwe, die niet tijdig hun zoutschade heb-i ben aangemeld. De kamer was van oor-; deel, dat deze gedupeerden geen blaam treft voor de verlate aanmelding van hun schade en deed daarom een beroep op de regering om tegen deze mensen geen star standpunt in te nemen. De Zeeuwse afgevaardigde Van der Peijl (C.H..) sneed in dit verband nog een ander facet van de zoutschade aan. Som mige belastinginspecteurs beschouwen een vergoeding voor zoutschade als in komen. ..Dat is onjuist", betoogde de heer Van der Peijl. Hij verzocht om an-, dere directieven terzake. Gisterenavond zijn van Schiphol weer dertig militairen naar Nieuw-Guinea vertrokken, waaronder de 20-jarige sol daat Guus Lindeman, wiens vader het geding tegen de staat der Nederlanden aanspande omdat hij er bezwaar tegen had dat zijn zoon als .burger" naar Nieuw-Guinea zou reizen. Guus kreeg toestemming een persconferentie te ge ven. De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, zorgde daarbij voor een in cident door te proberen soldaat Linde man te overschreeuwen en zich met een stapel puzzelblaadjes in de hand een weg te forceren langs fotografen en ver- slaggevers, die bij het tafeltje van Lin deman zaten. De geestelijke bemerkte daarbij niet, dat hij verward raakte in een elektri sche kabel van de televisie. Hij drukte de verbouwereerde Lindeman een stapel van de blaadjes in de handen en bleef voortdurend luid roepen: ,.Wat een flau- i we kul! Wat een onzin! Die jongen is alleen maar even ziek geweest. Flauwe ■kul! Hier, lees maar denksport jongens. I Dat is beter dan die onzin. Ze moesten al die persmensen een kogel door de kop jagen! Ze zijn hier gek geworden". Mgr. De Sain werd door enkele mi- (litaire functionarissen naar een apart (tafeltje geloodst en de verstoorde pers- j conferentie werd voortgezet, j ,,Het was een principeel proces", ver- i klaarde Lindeman, ,,en ik stel er grote prijs op te verklaren, dat het nooit de bedoeling is geweest, dat ik me aan uit zending naar Nieuw-Guinea zou onttrek ken. Het ging er alleen maar om op welke manier ik de reis zou maken". Voor het eerst werd tijdens' oefe ningen van het Russische leger een raket-tank getoond. De geschuts koepel van de conventionele tank heeft plaats gemaakt voor een lanceerinrichting. Op de fotodie vier maal belicht werd, is de tank, met de lanceerinrichting in diverse standen, te zien. De Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestichting hebben bekendgemaakt, dat instellingen die voor hun propaganda gebruik maken van ra dio Veronica, van de Unie en de Stich ting geen omroepsteun meer zullen ont vangen. De Unie en de Stichting zullen voortaan aan achttien landelijke instel lingen, die géén gebruik van radio Vero nica maken, gedurende een week radio- en televisiesteun" verlenen. Aan het overleg hebben ook deelgeno men vertegenwoordigers van het Cen traal Archief- en Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon, de1 stichting Centraal Overleg Fondsenwer-' vingsacties en de Collecteplancommis- sie. De partijen zagen de noodzaak in om j te komen tot een redelijke beperking vanisatie ten behoeve van Israël ontdekt, zo het beroep op de offervaardigheid van wordt in Kairo meegedeeld. Vier per- het Nederlandse volk door middel vari sonen zijn gearresteerd. Het zijn Arabi- radio- en televisie-uitzendingen. Hoe dit sche vluchtelingen. te rijmen valt met het plan van NRU/ NTS om maar liefst 18 landelijke instel lingen het maken van propaganda via de eigen zenders toe te staan, wordt niet verklaard. I Zoals bekend waren er in de laatste tijd bedenkingen gerezen tegen het feit dat het ..Koningin Wilhelmina Fonds" en het ..Koningin Juliana Fonds" direct of indirect gebruik maken van de zen der ..Veronica", voor het maken van propaganda. De beslissing van de NRU en de NTS zal voor het Koningin Wilhelmina Fonds zo deelt dit mede een punt van overweging uitmaken zodra de verlen ging van de overeenkomst tussen de be trokken lucifersfabrikant en radio Ve ronica aan de orde komt. Het Koningin Juliana Fonds zal het besluit van de NRU en NTS op donder dag 1 maart tijdens een bestuursverga dering bespreken. (Van onze parlementaire redactie) „Hoewel het huidige statuut voor het koninkrijk nog ruimte biedt voor verde re ontwikkeling kan liet nodig blyken het statuut te wijzigen om aan Suri naamse en Antilliaanse wensen tegemoet te kunnen komen". Dit zei vice-minister-president Kort hals gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van zyn kabinet. De kwestie van een Surinaamse ver tegenwoordiging bij de Verenigde Naties zal op een eventuele ronde-tafelconfe rentie over een statuutswijziging géén agendapunt zijn. Minister Korthals her innerde er echter aan dat nog steeds van Nederlandse zijde de mogelijkheid open gehouden wordt hierover te gaan praten. In Gaza is een nieuwe spionageorgani- De Sovjet-Unie heeft bij de ambassa des van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten nieuwe nota's over Berlijn ingediend. Naar verluidt zou de Sovjet-Unie hierin haar standpunt onder strepen, dat West-Berlijn niet als een deel van West.-Duitsland beschouwd moet worden en dat daarom bezoeken van Westduitse politici aan deze stad ach terwege zouden moeten blijven. Verder zou de Sovjet-Unie in de nota bezwaar maken tegen de mogelijke toe passing van een nieuwe Westduitse douanewet op Berlijn. De Oostduitse politie is dinsdagmor gen doorgegaan met de ontruiming van woningen aan de oost-westgrens in Ber lijn. De bewoners van naar schatting 105 huizen werden zonder voorafgaande waarschuwing op de keien gezet. Matige wind Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- i avond 23.15 uur: J Wolkenvelden en hier of daar wat f sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Tempera- t turen oplopend tot enkele graden bo- J ven het vriespunt. t Vandaag: zon onder 18.16 uur. Morgen: zon op 7.28 uur. Maan op 3 45 uur. K Verkiezingen in Imlia Premier Nehroe's congrespartij heeft gisteren de leiding genomen krachtens de uitslagen van de verleden week gehou den parlementaire en provinciale ver kiezingen in India. Het ziet er naar uit dat de congres partij een grote meerderheid in het La gerhuis zal verwerven, en dat ze in de provinciale raden van de dertien staten waarin werd gestemd, een meerderheid van zetels zal bezetten. Ook India s meest omstreden kandi daat. de huidige minister van Defensie, Krisjna Menon, schijnt zeker te zijn van herverkiezing in zijn kiesdistrict noord- Bombay. De communisten zullen hun zes par lementszetels behouden, dank zij hun aanhang in de staat Kerala. Voorts heb ben ze hun positie verbeterd in de staten Andhra Pradesj, Poenjab en Oettar Pradesj. Verkouden? Verstopte neus Pini-Olin-neuszalf helpt geeft lucht, f 1.45 Per tube M uw apoth. en erk. drogiat. Gistermorgen in alle vroegte werd de hoofdstad van Zuid-Vietnam, Saigon, opgeschrikt door het la waai van ontploffende bommen. De eerste gedachte van de bangs burgerij was, dat de communisti sche Vietminh-troepen de hoofd stad onder vuur namen. Na enkele uren werd er een einde aan da onzekerheid gemaakt door presi dent Ngo- Dinh Diem, die in een radioboodschap vertelde dat zijn paleis door twee muitende piloten van de luchtmacht onder vuur was genomen. „Dank zij bovennatuurlijke bescher ming", zei de president met een glad stemmetje, „hebben mijn naaste mede werkers en ik niet in gevaar verkeerd" De president maakte verder bekend dat er allerlei veiligheidsmaatregelen waren genomen, aangezien er gevreesd werd voor een militaire staatsgreep. Later bleek dat deze vrees overbodig was. De twee piloten meenden slechts op een onvervaarde manier hun protest tegen het regime van Diem kenbaar te moeten maken. Hun luchtraid kostte hen trouwens bijna het leven. Op het moment van de aanval waren er vrijwel direct vliegtuigen van de ma rine-luchtvaartdienst bij de hand. die met hun snelvuurkanonncn het vuur op de vliegtuigen van de muiters openden. Eén uan de vliegtuigen kwam deer lijk gehavend in het water terecht en de piloot werd prompt gearresteerd. Het andere toestel wist te ontkomen naar een vliegveld in Cambodja. Toen het neerstreek vroeg iedereen zich af waarom de machine niet in de lucht uit elkaar was gevallen. Er zaten meer dan 50 kogelgaten in. De muitende piloten waren gistermor gen voor een normale oefenvlucht op gestegen. Zij hadden bommen, raketten en snelvuurkanonnen aan boord. Er werd ook gewaagd van napalmbommen, doch NGO DINH DIEM voorzienigheid later is ontkend dat de toestellen deze helse dingen meevoerden. o ww. Pe Amerikaanse minister van Justitie. Robert Kennedy, heeft president De Gaulle gisteren een persoonlijke bood schap van genegenheid" overhandigd van zijn broer, de Amerikaanse presi dent. Kennedy's beleefdheidsbezoek aan de Franse president duurde een kwartier langer dan het protocol had voorzien. De minister zei dat zijn onderhoud met de Franse president ..uitermate nuttig en interessant" was. Hij wilde echter niet ingaan op bij zonderheden van zijn onderhoud. Wel ontkende hij, dat hij met De Gaulle zou hebben gesproken over een conferentie tussen president Kennedy en de Franse president. De associatie van Suriname met de E.E.G. kan volgens minister Korthals vrij eenvoudig worden verwezenlijkt. Een associatie-overeenkomst met de Ned. Antillen vereist echter een wijzi ging van het verdrag van Rome. De benoeming van nieuwe gouverneurs voor Suriname en de Ned. Antillen vormt nog steeds onderwerp van overleg tus sen de drie koninkrijksdelen. en vormt, zoals minister Korthals liet uitkomen, voor Nederland geen makkelijke zaak. Hij had echter hoop op spoedige beëin diging van het overleg. Minister Korthals ontkende dat. de Ne derlandse werkgroep, die een eventuele statuutswijziging moet helpen voorberei den. uit ..koloniaal erfelijk belaste des kundigen" zou bestaan, zoals de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) gesuggereerd had. Aan mejuffrouw E. M. van Moorst is gedeeltelijk gratie verleend van de ge vangenisstraf van zes maanden, haar in 1956 opgelegd bij arrest van het ge rechtshof te Amsterdam. Kwijtgeschol den is het gedeelte van de straf, dat op 5 april 1962 nog onvervuld is gebleven. De indiening van een gratieverzoek door betrokkene in november 1961 heeft de tenuitvoerlegging van de straf opge schort. Zij bevindt zich evenwel sedert 6 december 1961 in hechtenis op grond van eeh bevel tot gevangenneming, dat de arrondissementsrechtbank te Amster dam in 1955 had gegeven. Zoals bekend is, heeft genoemde rechtbank zich in de cember j.l. onbevoegd verklaard tot in trekking van dat bevel. Het gratiever zoek was behalve door mej. A. Beek man ook getekend door een groot aan tal van haar familieleden. Bij de luchtaanval vuurden de piloten eerst de raketten af. Deze troffen een vleugel van het presidentiële paleis. Daar na scheerden de vliegtuigen over de in ternationale luchthaven van Saigon, waar zij twee brandbommen lieten vallen. Intussen werden pantserwagens en tanks om het paleis van de president samen getrokken omdat men aanvankelijk dacht met een staatsgreep van doen te hebben. Dit bleek, zoals gezegd, achteraf nogal mee te vallen. Toch probeert de regering van Zuid- Vietnain uit te vissen door wie de beide piloten zyn geïnspireerd. De gedachten gaan hierbij naar Cambodja, waarmee Zuid-Vietnam al enkele jaren op gespan nen voet leeft en waarheen het tweede vliegtuig is uitgeweken. Gisteren werd in de kathedraal van Saigon een dankdienst gehouden in ver band met het mislukken van de aanval op president Diem. Deze heeft zich nu| teruggetrokken in een ander paleis. Daari werd hem een telegram van president Kennedy bezorgd waarin Diem las: „Ik j wil hierbij uiting geven aan mijn be wondering voor de kalme en onver schrokken wijze waarop u op de gepleeg de misdaad hebt gereageerd". Gisterenavond was de rust in Saigon weergekeerd. Wel zag men nog overal pantserwagens rijden. De voortdurende oostenwind heeft veel drijf ijs bijeengebracht op de westelijke oever van het IJsel meer. In het bijzonder voor Dur- gerdam en Amsterdam is de laag van aaneengevroren schotsen hinderlijk voor het 'scheepvaart verkeer. Een sleep ploetert moei zaam door het dichte ijs van het Builen IJ.

de Stem | 1962 | | pagina 1