Curie onthutst door boek van de „rebeF Lombardi C&A GRATIS wasknijpers HERVORMING FEITELIJK ALLANG AAN DE ORDE Tien dagen verkiezingen in India afgesloten Nazaat Michel Angelo wil gratis bezoek aan Sixtijnse kapel f Vrees voor opleving van de strijd in Katanga IIAMRURG HERDENKT G.A.M.Vernieulen 's- DE 4 EXTRA VOORDELEN VAN DE WEEK Bereisde Roel verhaalt veel BRIL bij elk OMO-superpak OMO houdt 't fris en wit Hervormingen Openheid Op een eiland? Geruchten over een offensief Recapitulatie Weerstanden Een Kennedy moest op taxi wachten Lord Snowdon lid van vakvereniging Reportage kostte drie miljoen dollar afwezig Bekijk Carnaval Smits-v. Dongen NATUURLIJK. BABY- KLEUTER- EN KINDERKLEDING KOOPT MEN BIJ C&A een frisse, witte was en knijpers toe A. J. Herdink Hulp in de huishouding Coöp. Boerenleenbank Graauw algemene vergadering ARAM VAN DE EILANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 (Van een bijzondere medewerker) In verband met het aanstaande concilie hoort men in kringen van ingewijden en geïnteres seerden herhaaldelijk de naam noemen van de Italiaanse Jezuiet pater Lombardi, wiens boek „Concilie, voor een hervorming in liefde", reeds druk besproken werd nog voor het van de pers was gekomen. De Osservatoreheeft Lombardi's boek tamelijk fel aangevallen en dien tengevolge hoort men icel de mening verkondigen dat de auteur een soort muiterij zou heb ben gepredikt. Het tegendeel is echter waar. Lombardi heeft een belangrijk gedeelte van zijn boek gewijd aan de vraag welke plaats de Romeinse curie in het geheel van de wereldkerk moet innemen. Reorganisatie van de curie valt echter niet onder de competentie van de con cilievaders, doch slechts van de Paus.... en van de curie In dit opzicht heeft pater Lom bardi, aangezien zijn boek over het concilie handelt, een onder werp in zijn beschouwingen be trokken dat zonder bezwaar en zelfs beter buiten de problemen aangaande het komende concilie had kunnen worden gehouden. Dit neemt niet weg dat Lombar di's critiek op sommige toestanden in de Kerk toch waardevol is. De internationalisering van de curie een hartewens van pater Lombardi is aan de orde. Van de zeven nieuwe curie-kardinalen welke door de paus zijn benoemd, zijn er vier niet-Italiaan. Be noemingen van klooster- en congrega tie-oversten in het kardinaalscollege wij zen er verder op dat paus Joannes de basis van het bestuur der wereldkerk wil verbreden. De indruk is weieens ge wekt, als zou pater Lombardi door zijn boek de concilievaders willen aanspo ren om zich als het ware met de curie te meten en hervormingen in dit heilige college af te dwingen. Dit nu zal niet gebeuren. Wel zullen bepaalde concilie besluiten ook de curie aangaan, maar hervormingen in het hoogste kerkcolle ge zullen door de curie-ambtenaren zelf worden uitgewerkt en door de paus worden uitgevoerd. Er zijn nu eenmaal ook in de Kerk men sen, die bij de gedachte aan het woord „vernieuwing" al beginnen te huiveren en die niets liever zien, dan dat alles rustig bij het oude blijft. Niet op de laatste plaats zijn zij te vinden in de kringen van de Curie. Zonder te willen tekort schieten in eerbied voor dit appa raat, dat al eeuwen oud is, mogen we toch wel voorzichtig fluisteren, dat het nogal is verstard. Hadden deze personen reeds bezwa ren tegen Lombardi's .beweging", dan is hun reactie te begrijpen, toen hij als resultaat van zijn wereldervaring al de wensen, grieven, klachten, die hij had vernomen, op papier zette en in boekvorm publiceerde. Dat werd om een sportterm tz gebruiken beschouwd als een stoot onder de gordel. Gaan we evenwel na, wat belangrijke en invloedrijke leden van de Centrale Commissie van Voor bereiding voor het Concilie voor en na hebben gezegd en geschreven we den ken hierbij o.a. aan kardinaal-aartsbis schop Alfrink van Utrecht en kardinaal aartsbisschop Koenig van Wenen dan is daarvan veel terug te vinden in Lom bardi's boek, zij het ook. dat die beide Kerkvorsten zich in mildere vorm uitlie ten dan de temperamentvolle Italiaanse Jezuiet. Maar daarvan had de Italiaanse buitenwacht geen weet en dus deed het de heren van de Curie geen pijn. Maar toen dat in het Italiaans werd geschre ven, was het een voltreffer, die zijn doel werkelijk niet heeft gemist. Uit het feit, dat de betrokken leden van de Curie pas na het verschijnen van Lombardi's boek alarm bliezen, menen we te moeten opmaken dat zij niet vol doende aandacht schenken aan wat er buiten Italië in de Kerk leeft. Dat is niet alleen jammer, maar het is zonder meer tragisch, dat personen, die zijn ge roepen om het hoofd der Kerk van ad vies te dienen, blijkbaar soms met oog kleppen rondlopen, dat zij blind zijn voor wat er buiten hun kring leeft en die vanuit de hoogheid van hun positie De Britse majoor Dick Lawson heeft na een vijfde „zelfmoordmissie" naar Noord-Katanga vanuit Kongolo in Noord- Katanga bericht, dat de toestand daar zorgwekkend is. Lawson had zaterdag aangeboden van Leopoldstad naar Kongolo te gaan om van de toestanden, daar poolshoogte te nemen. Kongolo is onlangs heroverd door Katangese troepen. Lawson heeft in januari vier levensgevaarlijke toch ten naar Noord-Katanga ondernomen om missionarissen in veiligheid te brengen. Het binnentrekken van centrale Kon golese troepen in Albertstad bij Kongolo heeft de toestand explosief gemaakt. De^ V.N. vrezen dat het tussen Kongolese en Katangese troepen tot een nieuw treffen zal komen. De Verenigde Naties voeren ..delicate besprekingen" met de centrale Kongo lese regering, om te bereiken dat aan de troepenbewegingen een einde komt. De Verenigde Naties kunnen uiteraard niet verhinderen dat de regering van Leopoldstad haar troepen op haar eigen gebied opdrachten laat uitvoeren. In Katanga circuleerden gisteren ge ruchten over plannen voor een militaire PATER LOMBARDI S.J. .loyale rebel. misprijzend alle kritiek naast zich neer leggen. Zou deze mentaliteit niet grondig worden gewijzigd en zou er geen gezond nieuw bloed in de Curie komen door internationalisering van dit apparaat, dan kan dit voor Gods Kerk schadelijke ge volgen hebben. Waarvoor pater Lombardi ook warm heeft gepleit met steun van talrijke kerkelijke leiders dat is voor een grote openheid van het concilie. Laat men de discussies vrij baan geven, zo zegt Lom bardi, want niets waardeert de wereld thans zo zeer als een openhartig, moedig zoeken naar de waarheid en naar de juiste weg. Tegenover niets staat de wereld zo wantrouwig als tegenover de formule van 99% overeenstemming en hooghartig zwijgen, omdat zij daarachter de druk van totalitaire machten vermoedt. Een bijzondere medewerker in Rome wijst er in zijn hier volgende nieuws brief over het concilie op. dat de op schudding over Lombardi's boek voor Vaticaanse kringen heel wat minder zou zijn geweest, indien de monseignori wat meer interesse hadden getoond voor het geen er buiten Italië over kerkelijke za ken wordt gezegd en geschreven. Onze medewerker concludeert: In werkelijkheid heeft Lombardi niets anders gedaan dan in zijn boek bij elkaar te brengen, wat hij sinds jaar en dag overal ter wereld heeft verkondigd met zijn beweging „Voor een betere wereld". Die „Beweging" (movimento) werd door Lombardi in overleg met paus Pius XII voor het begin van de vijftiger jaren op gericht. Deze paus gaf aan de vurige en vooruitziende Jezuiet zijn volle steun. In het door Pius XII bij het meer van Albano gebouwde bezinningscentrum ten behoeve van de nieuwe beweging gaf Lombardi met zijn helpers „Retraites" voor duizenden bisschoppen, priesters en leken en zelfs voor kardinalen. In het kader van zijn werk voor zijn ..movimento" bereisde hij ongeveer de halve wereld. Hij ontmoette en sprak daardoor met pieer mensen van hoog tot laag, dan welke Curie-prelaat ook. Van wat er in al die katholieke kringen leef de, van wat men er hoopte. Zijn boek moet dan ook worden beschouwd als de neerslag van de wensen van duizenden bisschoppen, priesters en leken die zich bekommeren om het welzijn van de Kerk. Algemeen wordt aangenomen, dat Lom bardi met Pius XII z.g. ook heeft gespro ken over reorganisatie en hervorming van de Romeinse Curie. Verschillende feiten wüzen erop, dat die paus Lombar di's inzichten op dit punt deelde, maar Pius XII heeft niet meer de tiid gehad om zijn plannen te dien aanzien door te zetten. Vooral de internationalisatie van de Curie had daarbij zijn grote aandacht. Dat blijkt o.m. daaruit, dat hij er voor heeft gezorgd, dat betrekkelijk kort voor zijn dood de meerderheid van het College van Kardinalen uit niet-Italianen bestond. Het ligt voor de hand, dat de „bewe ging" van Lombardi weerstanden opriep. Edward M. Kennedy, jongste broer van president Kennedy van de Verenigde Staten, was op doorreis van Parijs naar Ierland even op London Airport. Kennedy probeerde zeven taxi's om zich te laten rijden naar de nabijgelegen rooms-katholieke kerk van Hounslow, maar eerst de achtste wagen was be schikbaar. Een van de taxichauffeurs op London Airport zei „We wisten niet dat het de broer van de Amerikaanse president was. Overigens, als we het wel ge weten hadden, zou het geen verschil ge maakt hebben". Hij zei dat het voor de taxi's op het vliegveld de gewoonte was onderscheid te maken tussen passagiers voor kortere en voor langere ritten. Jim Francis, secretaris van de bond van taxichauffeurs, zei dat het niet juist was passagiers te weigeren, en dat de chauffeurs er straf door konden oplopen. Volgens Press Association, het Britse binnenlandse persbureau, is lord Snow don, echtgenoot van prinses Margaret en artistiek adviseur van de Sunday Times, toegelaten tot de nationale jour nalistenvereniging. die deel uitmaakt van het grote Britse vakverbond T.U.C. Men gelooft dat dit de eerste maal is dat een lid van de Britse koninklijke familie zich bij een vakvereniging heeft aangesloten. Er zijn wel vakbonden die koninklijke ereleden tellen. Het kostte de televisie- en radio- omroepen meer dan drie miljoen dollar om de ruimtevlucht van John Glenn te verslaan. Volgens het blad „Broadcasting" zijn in het bedrag inbegrepen de kosten van het laten vervallen van programma's en ruim 12 uur onafgebroken uitzendingen over de vlucht en aanverwante zaken. Heden overleed ten Huize „Westdorp" te Goes onze beste zuster en tante, mejuffrouw MARIA CENSE in de ouderdom van ruim 83 jaren. Namens de fam. Cense D. Cense. Goes, 25 februari 1962. De begrafenis zal plaats hebben woensdag 28 febr. 1962. Vertrek van het sterfhuis te 14.00 uur. DANKBETUIGING De R.-K. Bond van Bejaar den te Kwadendamme dankt de Directie van het Dagblad De Stem voor de uitkering van f 100.welke zij mocht ontvangen uit de puzzelpot 1. 2 of 3. 27 februari 1962. DANKBETUIGING Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank aan de Directie van het Dagblad De Stem voor de uitkering uit de 1 - 2 of 3 puzzelpot. R.-K. Muziekgezelschap „Vrijheid Eendracht". Lamswaarde, februari 1962. TANDARTS TERNEUZEN van 2 tot 12 maart. Gistermiddag is te Hamburg een rouw- plechtigheid gehouden voor de slachtof fers van de overstromingsramp, die West- Duitsland heeft geteisterd. Er waren hon derdduizenden belangstellenden. De vlaggen woeien halfstok. Op de plechtigheid werd het woord ge voerd door bondspresident Lübke, die er onder meer op wees dat het gerief, dat de moderne samenleving de mensen biedt het gevoel voor de gevaren, die de na tuur kan opleveren, heeft verzwakt. De president richtte woorden van dank tot allen, die aan het reddingswerk hadden deelgenomen, waarbij hij speciaal met waardering gewag maakte van de door buitenlanders en uit het buitenland ge boden hulp. campagne om Noord- en Zuid-Katanga samen te brengen onder gezag van pre sident* Tsjombe. De Katangese troepen geleid door Europese huurlingen zouden een mi litaire wig draven in het noordelijk ge bied dat momenteel door troepen van de centrale Kongolese regering wordt beheerst. Als het plan zou slagen, zou het be langrijke spoorwegknooppunt Kongolo worden verbonden met Kamina, een plaats 400 km zuidelijker. Beide centra zijn in Katangese handen, maar het tus senliggend land wordt door de centrale regering beheerst. Het eerste stadium van de campagne zou een aanval zijn op Kabalo, 80 km ten zuiden van Kongolo. Kongolo werd op 17 februari door de Katangezen ver overd. De Katangezen zouden geen directe aanval wagen op Albertstad, hoofdstad van de provincie Loeloeaba in Noord- Katanga, doch meer voor een omsinge ling van deze stad voelen. Officieel zijn de verkiezingen voor het parlement van India, die op 16 februari aanvingen, zondag j.l. gesloten. Volgens de kiezerslijs ten zouden 210 miljoen mensen, ouder dan 21 jaar, naar de stem bus hebben moeten gaan, maar het zijn er in werkelijkheid heel wat minder geweest. Het is een teken van mentale vooruit gang der bevolking van India, dat men de parlementsverkiezingen ditmaal in ongeveer 10 dagen heeft kunnen af werken. Bij de eerste verkiezingen na de onafhankelijkheid in de jaren 1951-1952 sleepten zij zich zeventien weken voort, in 1957 duurden zij negentien dagen. Toen stemde slechts 47,57 procent der be volking. Men rekent wel er mee. dat dit percentage thans heel wat hoger zal zijn. De reden van de lange duur der ver- Een nazaat van de „duivelskunstenaar" Michelangelo Buonarotti (14751564) heeft een brief geschreven aan Paus Joan nes omdat ze aanspraak meent te mogen maken op de Sixtijnse ka pel in Vaticaanstad. Elina Castellucci, een 79-jarige af stammelinge van het genie, wil niet dat de Sixtijnse kapel aan haar wordt gegeven. Haar aanspraak is niet meer dan driehonderd lire waard, de prijs van een entreebiljet voor de Vatikaanse musea. „Ik wil de bevrediging van kosteloos bezoek aan de kapel", aldus Elina Castellucci. „Waarom zou ik een kaartje moeten kopen om iets te bezoeken dat Italiaanse een van miJn heeft ge schilderd De witharige vrouw, die woont in een klein dorp in de provincie Toscane, heeft op haar brief aan de H. Vader nog geen antwoord gekregen. Ze zegt, dat ze haar stamboom kan nagaan tot 398 jaar terug. Elina Castellucci's oom, een slager en naamgenoot van Michel Angelo, schonk haar de familiestam boom op perkament. „Die bewijst, dat ik een nazaat van Michel Angelo ben" aldus Elina Castellucci in de keuken van haar eenvoudige woning in Passo Dei Pecorai bij Florence. Ze leeft er met haar dochter en schoonzoon, een chauffeur. Vele jaren geleden heeft Elina Castellucci haar eerste en enige bezoek aan het Michel Angelo-museum kiezing is, dat men over niet genoeg geschoolde leden van stembureaus be schikte, zodat reizende stembureaus het gehele reusachtige land moesten af reizen. En verder heeft men met het nog al tijd omvangrijke analfabetisme te maken. Men koos dan nu ook geen namen, maar symbolen ossen voor de leidende congrespartij van Nehroe, een sikkel voor de communisten, een. hut en korenaren voor de agrarische partijen, een olifant, paard, ruiter, opgaande zon enz. Bij de verkiezingen van 1951-1952 had men een partij een locomotief als symbool gegeven, maar miljoenen men sen in India hadden nog nooit zo'n ding gezien, en de partij, die er mee opge scheept was, kwam gevoelig op de koffie. Het is buiten kijf, dat Nehroe's congrespartij weer de absolute meerder heid heeft behaald. Er is wel tegen Nehroe geageerd, om dat hij in strijd met Ghandi's leer der geweldloosheid geweld voor de verove ring van Goa heeft aangewend, maar Nehroe is daartegen niet onhandig op getreden door overal uit te spelen, dat Ghandi in de eerste wereldoorlog de recrutering van een miljoen vrijwilligers uit India bevorderde, welke hun bloed voor de overwinning van Engeland en zijn geallieerden gaven. En dat was dan meteen zijn antwoord aan zijn critici uit het westen. De enige zwakke plek in Nehroe's politieke falanx was bij deze verkiezin gen zijn minister van landsverdediging, Menon Krisja, die wegens zijn eigen aardige houding jegens de grens- schendingen van Rood-China in Noord- India de verdenking op zich heeft ge laden, in zijn hart een crypto- communist te zijn. Nehroe heeft hem overal tegen deze verdenking in bescherming genomen. Maar al zou Menon Krisja ook in zijn district Noord-Bombay een nederlaag lijden wat echter twijfelachtig is dan zal dat aan de overwinning van Nehroe's partij weinig af doen. oud en Rome is ver weg", sprak ze be zorgd. Het plafond van de Sixtijnse kapel draagt schilderingen van Michel Angelo die als zijn meesterwerk worden be schouwd. Hij decoreerde de kapel in op dracht van paus Julius II. Hij deed er vier jaar over en lag erbij op zijn rug. Het is in de Sixtijnse kapel dat het college van kardinalen uit zijn midden de opvolger kiest van een overleden paus. De laatste rechtstreekse afstammeling Florence gebracht. Ze hoopt nog voor van Michel Angelo, aan de echtheid ze sterft kosteloos de Sixtijnse kapel tewaarvan niemand twijfelde, stierf op het kunnen bezoeken. „Maar ik ben al zoeinde van de negentiende eeuw. de door een Klaar terwijl U wacht EINDSTEAAT 13, Breda e Voor alle ziekenfondsen. Baby manteltje in fantasiestof. Div. voorjaarsgeuren. 9 t/m 18 mnd. 12.75 Uni kleuterrokje met petticoat. 3 tinten. 1 t/m 3 6.50-7. '00% zuiver wollen jongens pullover. 4 kleuren. 3-13 jaar 5.95-8.95 TtH&jJui kleuterbroekje geheel gevoerd Vele gezellige ruitjes. 2-6 jaar 6.90-8.90 SSiiï V- S.™., - i' --A f 1 - 'V g<: -Sjsp sn mk m I Plraiiri" i8l' Wasknijpers... U hebt er nooit genoeg, ze zijn altijd hartelijk welkom. Zeker deze zes sterke, kleurige exemplaren, die niet afgeven en Uw was prima aan de lijn houden. U krijgt ze gratis bij vernieuwde OMO, die U een frisse en witte was garandeert. Het laatste blijft het voornaamste. De verfrissende, zuiverende zuurstof- belletjesin het milde OMO-sop werken als zonlicht, veilig blekend. Haal nu meteen een paar pakken OMO in huis. Deze aanbieding geldt alleen in de provincies Overijssel, Gelderland, Limburg, Zeeland, N. Brabant en Utrecht. houdt:*t -Fris en wrfc NOTARIS te SLUIS zal op donderdag 22 maart 1962 om 2 uur n.m. in Hotel de Korenbeurs aldaar, ten verzoeke van Mevr. Wed. S. M. Aernoudts-Coene, publiek verkopen HET HUIS met bergplaats, erf en tuin te Sluis aan de Kapellestraat nr. 17, kad. bekend aldaar in sectie I nr. 541 groot 1.40 are, zeer gunstig gelegen in het winkelcentrum van Sluis. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling. Lasten voor ko per vanaf l januari 1962. Bezichtiging Vrijdagen 2 en 16 maart van 24 uur en verder op aanvraag bij de notaris. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris, Kade tel. 212. familieberichten (uit andere bladen) Geboren: Willy, dochter van de heer en mevrouw Clermonts-Roosen, Maas tricht. Joske, zoon van de heer en mevrouw Crijns- Eurlings, Maastricht. Getrouwd: F. A. G. baron Collot d'Escury en mejuf frouw J. C. Bierman, Laren. Overleden: De heer J. Haagmans, 81 jaar, Maas tricht. De heer A J. Luijks 74 jaar. Maastricht. De heer F. de Koning, 76 jaar. Mid delburg. Mevrouw M. van Vlaanderen-Schout, 88 jaar, Koudekerke. Gevraagd in klein gezin, met 2 kinderen Bij voorkeur voor dag 4 5 en nacht. t Mr H. Dolk, Lef. de Mon- J tignylaan 135, Rotter- t J dam. Tel. 85988. 4 <n-t a.| Het bestuur van de roept de leden op tot bijwoning van de welke gehouden zal worden op zaterdag 17 maart 1962 om 4 uur in het patronaat. De agenda, alle stukken betrekking hebbende op de rekening en balans, de voordrachten voor verkiezing van leden van bestuur en raad van toezicht alsmede gegevens betreffende de voorgestelde statutenwijziging liggen vanaf heden ter inzage op het kantoor HET BESTUUR. 44-1. Tamahia wierp het kleine figuurtje, dat nu druk naast haar neerstreek, een verbaas de blik toe. Zij kende Laroet de Prater slechts in zoverre dat hij samen met Aram was binnengekomen en de woor denvloed van de Prater ver bijsterde haar evenz.eer als eenmaal Tudor en Aram. Maar toen zij begreep dat het vreemde wezentje op rechte vriend van Aram was en alles wilde doen om hem te redden, groeide er een ge voel van vriendschap in haar. „Maar hoe kunnen wij hem redden?" riep het meisje uit, nadat zij Laroet's woorden stroom een tijdlang had aange hoord. „Tudor bevindt zich in de gangen der slaven en Aram is door Satarin meegenomen!" „Ik ken Satarinl" gromde Laroet verbitterd. „Hij heeft het kwaad in zijn dienst geno men, er kan niets goeds uit zijn handen komen. Allereerst moet Aram gewaarschuwd worden." „Maar ik waarschuwde hem...!" „Ge zijt slechts een onbe nullig vrouwspersoon," be weerde Laroet neerbuigend af. „hoe kunt ge verwachten dat hij acht op u slaat. Maar op mij. de verstandige Prater, zal hij vertrouwen." Hij spreidde zijn vleugels. „Vrees niet, Ta mahia. Ik zal mij naar Sata rin's vertrekken begeven en zien was ik voor Aram doen kan...!" Met die woorden ver dween hij door het venster in de nacht. JACQUES Ofschoon d| markeren ruim. De dd PIERRE één schou LANVIN - derie, wa bloembl2fl Is om de h

de Stem | 1962 | | pagina 6