Ill Raak advies inzake Nieuw-Guinea Minister R. Kennedy: „Pas toch op met uw emoties 55 OAS ontketent een bartholomeusnacht Robert Kennedy: jolig in een spervuur van vragen EN NU DE PARIJSE SNUFJES India naar de stembus Duizenden de regen wachtten in op Glenn Delegatie ving bot van bij Parna Bot mr. Anti-kartel verordening in de EEG De „Parna' Kabinetsberaad Bliksembezoek weer voorbij De astronaut bouwsteentje DAGBLAD VOOR ZEELAND Scherpzinnige politicus.... HOLLAND FESTIVAL OPENT IN HAARLEM Bejaarde vrouw overvallen Mohammedanen lukraak gedood STUDENTEN GINGEN OP DE MAN AF Kans sneeuw Opvolging Peters Nehroe leidt Tienjarig meisje redde haar zusje Nieuwe bankbiljetten in België Renate Tcbaldi en Sinatra naar Nederland 102e JAARGANG No. 23914 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Keigerstraal 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278341. DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing MecL t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze Haagse redacteur) Op 13 maart a.s. treedt een nieuwe kartelverordening in de E.E.G.-landen in werking. Het doel er van is, misbruik van economische macht bij inter-E.E.G.- verkeer en ondernemersafspraken voor taan van rechtswege te verbieden. On der de verbodsbepalingen komen o.m. te vallen internationale prijsafspraken, exportprijs-afspraken, import- en export verbonden. Overtreders van de verordening kun nen te maken krijgen met de Europese commissie en/of met de nationale rech ter en hoge boeten oplopen. Uitzonde ring of ontheffing van de kartelverorde- ning is mogelijk. Het maken van nieu we kartelafspraken is echter vanaf 13 maart verboden. De betekenis van de verordening voor de consument is, dat kartelafspraken die in zijn nadeel zijn zullen moeten verdwijnen. Het verbod op import- en exportverbonden zal een gunstige in vloed op de prijzen kunnen uitoefenen. De verordening zal ook van toepassing zijn op de radio- en televisiehandel. IN" ISRAEL hebben zich honderdduizen den brieven en pakketten opgehoopt als gevolg van de staking van postboden, die haar tweede week is ingegaan. (Van onze parlementaire redacteur) „Het Nieuw-Guineageschil kan langs vreedzame weg worden op gelost als Indonesië en Nederland hun moeilijkheden verstandelijk bepraten. Het probleem is echter, dat men zowel in Indonesië als in Nederland dit geschilpunt te emotioneel benadert. Desondanks geloof ik in een vreedzame oplossing". Met deze uitspraak vatte Robert Kennedy gisteren op een persconferentie in Den Haag zijn conclusies samen over de besprekingen die hij in Indonesië en dit weekend in Den Haag over Nieuw-Guinea heeft gevoerd. De heer Kennedy ver klaarde niet te geloven, dat Indonesië in de naaste toekomst tot agressie zal overgaan. Ook Djakarta wenst een vreedzame oplossing, meende hij. En als het toch tot een aanval komt Dan zullen vele landen daarbij betrok ken worden, voorspelde de heer Kenne dy. Zal Amerika dan Nederland te hulp komen? ..Die vraag kan pas beantwoord worden aan de hand van de bestaande situatie", antwoordde de heer Kennedy voorzichtig. Minister Kennedy bjj minister van Buitenlandse Zaken Luns. Willem II kijkt ernstig toe. KROESTJEV is gisteren van zijn ver blijf te Sotsji aan de Zwarte Zee in Moskou teruggekeerd. Tezelfdertijd keer de Tito in Belgrado terug van een be zoek aan de V.A.R. EEN OOSTDUITSE economische des Kundige heeft een week geleden naar gisteren is meegedeeld een cocktail party voor een communistische delega tie die Londen bezocht verlaten, en is met vrouw en zesjarige zoon naar het Westen uitgeweken. begroting voor marine voor üii LW1JSi Gcn eindbedrag aan van ruim 43b miljoen pond tegen ruim 418 miljoen pond in het lopende jaar. NEUTRALE politicus van Laos, puns Soevanna Foema, is gisteren uit ïentiane vertrokken zonder zijn doel, oiming van een coalitieregering van nationale verzoening, te hebben bereikt AFRIKAANSE vrouw in Roden- k IZuid-Afrika), die door een hc!io« VGr werd aangevallen, beet haar :,5e.r e*m der vingers af. De rover am de vlucht, maar de vrouw bracht ann ,n^?r naar de politie, clie thans, hand van de afdruk ervan, dc dadiger probeert op te sporen. (Van onze kunstredactie) Het Holland Festival 1962 zal 15 juni Haarlem worden geopend met het openstellen van een grote Frans-Hals tentoonstelling. Het verdere voorlopige programma, dat gisteren tijdens een persconferentie bekend werd gemaakt, vermeldt nog enige bijzondere evene menten. al komt men weinig uitschie ters tegen. Vermelding verdient wel het feit. dat om organisatorische redenen geen bijzondere toneelvoorstellingen door Nederlandse gezelschappen zullen wor den gegeven. Op een en ander zullen we nog nader terugkomen. De ongeveer 70-jarige sigarenwinke lierster mevr. de weduwe Beukenhorst te Zutfen, is maandagmiddag in haar woning overvallen door twee jongeman nen. Eén hunner begaf zich naar de win kel. terwijl de ander, naar men aan neemt een poging deed haar te wurgen. Bij een hierbij ontstane worsteling kwam mevrouw Beukenhorst te vallen en raakte zij buiten bewustzijn De daders namens 75 gulden uit de winkella en maakten vervolgens dat zij wegkwamen. Van één der overvallers is het signale ment bekend. Aan de persconferentie, die gehouden werd in de Amerikaanse ambassade, waren besprekingen met minister-presi dent prof. De Quay en de ministers Beer man en Luns voorafgegaan. Het gesprek met minister Luns was ongetwijfeld het belangrijkste. De heer Kennedy vertel de er echter weinig van. Kenmerkend was wel, dat hij ook in Den Haag een tè emotionele benadering van het Nieuw Guineageschil had vastgesteld. Heeft zijn pleidooi voor een meer verstande lijke aanpak op het Plein weerklank gevonden? De heer Kennedy liet zich er niet over uit. Wel is het duidelijk, dat hij er in Djakarta weinig succes mee heeft behaald. De omgeving van de Amerikaanse minister laat er geen twijfel over bestaan, dat de heer Ken nedy ernstig teleurgesteld is in de hou ding van Soekarno. poea's geraadpleegd zullen worden over de toekomst van Nieuw-Guinea. De jonge Amerikaanse bewindsman ving het spervuur van vragen dat tij dens de persconferentie op hem werd afgevuurd met bekwaamheid, tact en gevoel voor humor op. Hij groeide als het ware boven zijn wat jongensachtige verschijning uit. Als men hem zo bezig ziet wordt het begrijpelijk dat hij op zo jeugdige leef tijd tot een van de belangrijkste posten in de Amerikaanse regering is geroe pen. Achter zijn open, jongensachtig ge zicht en brede grijns, waarbij zijn licht blauwe ogen meelachen gaat een scherp verstand schuil, en ook iets van een kruistochtgeest. De eindconclusie in Den Haag is, dat het bezoek van de heer Kennedy ons land in het Nieuw-Guineageschil geen kwaad heeft gedaan. Of er iets goeds uit zal voortvloeien hangt af van de vraag in welke mate de visie van de heer Kennedy door Washington gedeeld zal worden. Vooralsnog houdt men het er in Den Haag op, dat Amerika in één en ander slechts aanleiding zal zien om zijn pogingen om Nederland en Indone sië om de tafel te brengen met nog meer kracht voort te zetten. Hij schijnt gehoopt te hebben Neder land en Indonesië nader tot elkaar te kunnen brengen. Dat is hem kennelijk niet gelukt. Mocht hij nog illusies op dit gebied hebben gehad dan zullen die wel door het mobilisatiehevel van Soe karno aan de vooravond van zijn bezoek aan Nederland verdwenen zijn. De heer Kennedy verklaarde dan ook in Den Haag, dat zijn optreden slechts gezien moest worden als een onderdeel van de vele pogingen om Nederland en Indonesië tot een gesprek te brengen. De heer Kennedy heeft in Indonesië zijn Indonesisch gehoor ongezouten de waarheid gezegd. Het Nederlandse standpunt ontmoette bij hem afgezien van de wat emotionele begeleiding blijkbaar veel minder kritiek. Op zijn persconferentie in Den Haag liet hij zich ten minste veel vriendelijker uit dan in zijn gesprekken in Indonesië. Hij noemde het vanzelfsprekend, dat de Pa- Gisteren vervoegde zich een delegatie van de ,,Partai Nasional", één der po litieke groeperingen in Nieuw-Guinea, zich by staatssecretaris Bot om hem te vragen dat er een streefdatum wordt be paald voor het verlenen van zelfbeschik king aan Nieuw-Guinea. De delegatie wilde Indonesië buiten het overleg hier omtrent houden. De delegatie meende, dat als het Ne derland ernst is met zijn beloften, dat het dan de Papoea's gelegenheid moet geven om door middel van kleine com missies hun belangen in verschillende landen te bepleiten. Volgens de ..Parna" bestaat in Nieuw-Guinea de indruk, dat Nederland pas na een agressieve daad van Soekarno het zelfbeschikkingsrecht formeel zal toekennen. Mr. Bot heeft op deze verzoeken ont wijkend geantwoord. Vandaag zal president Soekarno een kabinetsvergadering toespreken en bij die gelegenheid tevens de begroting voor 1962 op tafel leggen. Als laatste paraatheidsmaatregel is nu ook de Indonesische marine gemobili seerd. De bedevaart van Indonesische mohammedanen naar Mekka in de hei lige maand Ramadan zal, ondanks het geschil om Nieuw-Guinea, gewoon door gaan. Rusland heeft zich, aldus radio In donesia, bereid verklaard om zijn wa penleveranties aan Indonesië te versnel len. Vorige week hebben de Ita liaanse modeontwerpers hun geheimen onthuld. Vandaag is het de beurt aan de Franse mode, die toch nog altijd toon aangevend is. Elders in dit blad treft u een pagina aan van onze mode redactrice, waarin de Parijse ontwerpers ruimschoots aan hun trekken komen... Gisteren had de O.A.S. het weer op een Franse minister gemunt, in een golf van terreur die, zo vreesden ambtena ren, de kans dat het vuren in Algerië zou worden gestaakt, in gevaar zou kun nen brengen. De terreurorganisatie, welke probeert te beletten dat Algerië een onafhanke lijke, door mohammedanen geleide staat wordt, deed een vergeefse poging de woning op te blazen van minister van Defensie Pierre Messmer in de Parijse voorstad Neuilly. De kneedbom werd in het verkeerde trapportaal gedeponeerd. Bovendien was Messmer op militaire in spectie buiten de stad. Het was de tweede mislukte actie van de O.A.S. tegen een Franse minister. Op 7 februari werd het gebouw, waarin de minister van Culturele Zaken, André Malraux woont, zwaar beschadigd. Een klein meisje werd zwaar gewond. Gisteren ontplofte nog een plasticla ding in de buurt van de Folies Bergères. Te zelfder tijd trokken in Algiers jon ge O.A.S.'ers door het centrum, schie tend op iedere mohammedaan die zij zagen. Alleen in de ochtend vielen er gis teren al vijftien doden onder de totaal onschuldige burgerij. De Franse regering wacht op ratifi catie van een ontwerp-overeenkomst voor het staken van het vuren door het parlement der Algernijse nationalisten. Als de raad het pact goedkeurt, ho pen Franse ambtenaren dat de afkondi ging van het bestand per 5 maart kan geschieden. De vrees wordt evenwel groter, dat de O.A.S. deze hoop teniet zal doen. Het willekeurig neerschieten van tientallen mohammedanen in Algiers, zou de 200.000 mohammedanen in die stad kun nen provoceren tot een slachting onder de Europeanen. Het Franse leger zou op Weersverwachting van het K.N.M.I. i vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: i'ywc, later tot krachtig aamvak- UR oostelijke richtin- «Lv, Vc .e vorst tot temperaturen vnesl>u,1L Overdrijvende wol- sneeuw6" met en daar J Vandaag: zon onder 18.15 uur. 9 zon op 7.30 uur. Maan op i -41 uui, maan onder 11.39 uur. In de vacature van de heer Jan Peters z.g. (KVP) is tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard de heer J. H. J. Maenen te Heerlen. Wat voor soort indrukken zal de Amerikaanse minister van Justi tie, Robert („Bobby") Kennedy van ons land naar de V.S. hebben meegenomen? Hij heeft hier een bliksembezoek gebracht dat een af spiegeling is van de ontstellende dynamiek en van het frappante vermogen om moeilijke zaken te vereenvoudigen, die de Amerika nen eigen zijn. De broer van de Amerikaanse „president heeft zo wel protocollaire pluimstrijkers als gewone Nederlanders ontmoet. De ene keer was hij in de plooi, zoals het een bewindsman betaamt, de volgende maal was hij jolig. Vlak voor zijn vertrek gaf Robert Kennedy in het restaurant op Schiphol een soort open persconferentie, waarbij zo'n driehonderd Nederlandse studenten aanwezig waren die hem voortdurend vragen toeriepen. In de flitsende dialo gen speelde Kennedy een vlotte partij en hij won dusdoende het hart van zijn auditorium stormenderhand. Bij zijn entree in het luchthavenrestau rant was alles lekker formeel. Het spreekgestoelte, waarop men ..Bobby" wilde plaatsen, lag in een gloed van schijnwerperlicht en het publiek werd op een forse afstand gehouden. ..Wilt u die lampen niet uitdoen?", vroeg Kennedy bij zijn binnenkomst. En tot de studen ten zei hij: ..Komen jullie liever wat dichterbij!" Het protocol was terstond vergeten. VIER BEWONERS van een houten nood woning te Heesch (Nbr.) zijn gisteren dakloos geworden, doordat hun huisje met het grootste deel van hun bezit tingen aibrandde. Boycot .Vraag maar wat je wilt", inviteerde Kennedy de studenten. En daar begon nen ze. .Waarom bent u in Berlijn de muur gaan bekijken, terwijl jullie zelf een muur om Cuba heen zetten?" „Cuba is een communistisch land", antwoordde Kennedy. ,,Wij zijn de bu ren van dat land en we hebben er jaren lang de nauwste relaties mee onderhou den. Aanvankelijk steunden wij de heer Castro, maar sinds zijn regime is uitge groeid tot een dictatuur van de slecht ste soort, zijn wij ongerust geworden en hebben wij maatregelen genomen". Vraag: ,,In Nederland bestaan ook weerstanden tegen Oosteuropese landen, maar toch handelen wij met die landen. Amerika boycot Cuba. Waarom?" Kennedy: ,,U beslist in Nederland wat het beste voor Nederland is en wij be slissen in de V.S. wat het beste voor ons is". Wedervragen Over Nieuw-Guinea zei de Amerikaan se minister: ,,Een gewapend conflict kan zeer ernstige gevolgen hebben, want het zou kunnen leiden tot inmenging van de Sovjet-Unie en rood-China. Maar te oor delen naar de besprekingen die ik in Indonesië heb gevoerd zijn er geloof ik goede vooruitzichten voor een vredelie vende oplossing, als er maar van beide kanten redelijke gesprekspartners naar voren treden. Helaas zijn er in beide landen, om eerlijk te zijn, ook onrede lijke mensen". II hebt nog niet met de Papoea's ge sproken", werd er ergens opgemerkt. „Wy hebben hier een Papoea-student. Mag hij u iets vragen?" Kennedy boog zich terstond over het spreekgestoelte en reikte de student, C. W. Rumainum, de hand. Nu werden de rollen omgedraaid want Kennedy beantwoordde de vragen van de Papoea-student met wedervragen. zei Kennedy, ,,het is dus van het groot ste belang dat de Papoea's de mogelijk heid tot verdere ontwikkeling wordt ge geven". Een Indonesische student, die zijn naam niet wilde noemen, wilde uitvis sen of de V.S. bereid zouden zijn een bemiddelaarsrol in het geschil te spe len, doch deze vraag omzeilde Kennedy op een handige manier. Een andere student vroeg: ,,Wat dunkt kunnen de studenten een grote rol in de wereldpolitiek spelen?" Gevat ant woordde de minister: ,,Ik heb in de ga ten dat zij zelf denken van wél. „Tante Lolly dan gedwongen zijn krachtdadig op te treden. Deze gang van zaken zou de Algerijn se oorlog met maanden of jaren kunnen verlengen. Ambtenaren geloven dat dit misschien het hoofddoel is van de campagne die de O.A.S. momenteel voert. De minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, houdt momenteel bespre kingen met leden van het Franse parle ment die Algerijnse kieskringen verte genwoordigen. Sedert verleden week doet Joxe pogingen om steun van vooraan staande Algerijnen, die niet tot de re- bellenregering behoren, te verkrijgen voor de bestandsovereenkomst. Haar baby onder de arm geklemd, brengt een jonge Indiase vrouw haar stem uit voor de algemene parlementsverkiezin gen. Blijkens de laatste gegevens leidt pre mier Nehroe's congrespartij in de Indi sche verkiezingen. De resultaten van drie van noord-Bombay's zes kiesdistric ten toonden dat minister van defensie Krisjna Menon van de 750.000 stemmen er 27.000 meer had vergaard dan zijn tegenstander uit de onafhankelijke par tij Kripalani. In de Punjab bleek Nehroe's fractie echter wat van zijn aanhang te hebben verloren. In enkele districten waren kandidaten echter door de lijsttrekkers van de communistische partij en van Tara Singhs baardige volgelingen ver slagen. Washington heeft gisteren overste Glenn ingehaald op de wijze die gereser veerd pleegt te worden voor de groot sten der Amerikaanse helden. Striemen de regen en felle koude konden niet ver hinderen dat duizenden langs de wegen De tienjarige Maartje Merkens uitwijk bij Duurstede heeft in de modderige, ijs koude Kromme Rijn gevochten voor het leven van haar tweejarige zusje Irma. Zij slaagde er in haar zolang vast te houden, dat moeder Merkens beiden uit het water kon halen. Toen mevrouw Merkens op een gege ven ogenblik de kleine Irma miste, vroeg zij aan Maartje eens buiten te gaan kijken. Maartje liep het erf op, doch kon aan vankelijk haar zusje niet vinden, totdat zij ineens, twee meter uit de kant. een armpje uit het water zag steken. Zonder zich te bedenken sprong zij te water en greep haar zusje beet. Toen bemerkten ook andere kinderen in de buurt het ongeval. Zij begonnen te gillen, waarop mevr. Merkens naar buiten kwam. Zij haalde haar dochtertjes op het droge. De kinderen zullen waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van hun bange avon tuur overhouden. stonden toen de Amerikaanse president, de ruimtevaarder en diens familieleden alsmede Gleniis beide voorgangers She- pard en Grissom in Washington aankwa men. De rit van het vliegveld naar het Wit te Huis duurde 20 minuten. Het was een kleurig gezicht, die duizenden langs de route in hun regenkleding en ver scholen onder paraplu's. Velen hadden uren gestaan of op klapstoeltjes geze ten. Boven hen hing een zware grauwe lucht waaruit de regen omlaag striemde. In het Witte Huis stond vice-president Lyndon Johnson de gasten op te wach ten. Glenn werd naar een speciale af deling van het Witte Huis gebracht, waar hij gelukwensen ontving van alle mili taire leiders van de V.S. Tien minuten daarna begaf het gezel schap zich naar het Capitool, waar Glenn een rede tot het Congres hield. Glenn vertelde het Congres dat zijn vlucht in de „Vriendschap Zeven" een voorbode vormt van verrichtingen „die wij nu nog niet kunnen beschrijven of be grijpen". „De dingen die wij in het heden doen", zo vervolgde de 40-jarige Glenn, die door het grandioze welkom, hem door de bevolking van de Amerikaanse hoofdstad bereid, zichtbaar was geroerd, „zijn slechts kleine bouwsteentjes voor een enorme piramide". Omzeild ..Hoeveel afgestudeerde Papoea's zijn er op Nieuw-Guinea?", wilde hij weten. „Een stuk of drie", zei Rumainum timi de. Papoeadokters en -advocaten bleken nog minder in aantal te zijn. „Welnu", ,Maar in alle ernst", zo voegde hij eraan toe, „het feit dat er overal op de wereld wordt gestudeerd kan ertoe bij dragen dat de wereld over tien jaar een betere is dan de tegenwoordige. Maar dan moet het regeren geschieden door verstandige mensen en niet worden over gelaten aan die enkelen die zich daar graag druk voor maken, want dan komen wij juist in de narigheid". Terwijl Kennedy in het spervuur van vragen stond, veroverde zijn vrouw zich de bijnaam „tante van de lolly's" in het burgerweeshuis te Amsterdam, waar zij een bezoek van drie kwartier bracht. Ieder kind kreeg een snoepknots-met- handvat. Trotse agenten 's Morgens bezocht mevrouw Kennedy het Nederlands kostuummuseum in Den Haag en de Amerikaanse ambassade. Toen zij het kostuummuseum verliet zag Ethel Kennedy twee vrouwelijke agen ten staan. Zij wilde per se weten of het niet reuze moeilijk was om het verkeer te regelen met al die fietsers. Het was voor de agenten de dag van haar leven, want zij kregen allebei een speldje. Ook de Ridderzaal werd bekeken en daar vroeg mevrouw Kennedy: „Draagt de koningin een kroon als zij de Staten- Generaal opent?" Een bezoek aan de Delftse aardewerk fabriek „De Porceleyne Flesch" werd al even onvervaard door Ethel Kennedy „genomen". De Nationale Bank van België is gis teren begonnen met de uitgifte van nieu we bankbiljetten van 1.000 frank, die de bestaande biljetten geleidelijk zullen ver vangen. De nieuwe biljetten dragen de beel tenis van de aardrijkskundige Gerard de Cremer uit de 16e eeuw. De hoofd kleuren zijn bruin en blauw op de voor zijde en bruin, groen en oranje op de achter/.ijde. (Eigen bericht) Renate Tebaldi zal in september van dit jaar in Nederland een of meer opera concerten geven. De impresario Charles Aerts te Amsterdam heeft ons dat gis teren meegedeeld. Bovendien vertelde hij dat Gilbert Bécaud 29 april in Nederland zal optreden met zijn one-man-show. Verder zijn er contacten met een Rus sisch ballet en met de befaamde Ameri kaanse zanger Frank Sinatra, die waar schijnlijk eind mei zal optreden. Hoewel de contracten nog niet binnen zijn, meent de impressario er op te kunnen rekenen, dat deze evenementen zullen doorgaan. Twee stralendevrouwelijke politie agenten in Den Haag kregen een speldje van de Amerikaanse ministersvrouuip

de Stem | 1962 | | pagina 1