Meterfabriek „Dordrecht opent assemblagebedrijf Exporteurs verdienen dik aan gersttransporten Verplaatsing overweg Kloetinge België betaalt ditmaal voor ..mazen in de wet fcders Plechtigheid in Terneuzen Vooruitzichten Salarispolitiek Kernonlploftïng V.S. Thans geëtaleerd AAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSE GRENS Vraagteken R Bedrijfsongeval Bergenaar te Sluiskil omgekomen Schip met zout bijna gezonken te Wemeldinge Op 20 Stuks f PajaMaO pejStcm Deltacommissie Visserijschap geïnstalleerd DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2\ FEBRUARI 1962 (Van onze correspondent) Het eerste bedrijf, dat in Ter- neuzen werd gevestigd, na de aan wijzing tot kerngebied, het assem blagebedrijf voor stofzuigers van de Meterfabriek „Dordrecht" werd gistermiddag in aanwezigheid van de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, mr. F. J. Haarman, plv. hoofd afdeling regionale industrië le zaken van het ministerie van economische zaken, het gemeente bestuur van Terneuzen, provincia le en plaatselijke autoriteiten en hoofden van bedrijven, officieel geopend. Diverse sprekers hebben daarbij niet alleen hun vreugde geuit over de vesti ging van een nevenbedrijf van de onge twijfeld belangrijke meterfabriek in Dor drecht, maar daarnaast ook de beteke nis geschetst van Zeeuwsch-Vlaanderen als toekomstig industriegebied. Dynamisch De president-directeur van het Dordt- se bedrijf, ir. R. A. Jas, zei in zijti wel komstwoord dat wanneer de dynamiek van Terneuzens burgemeester, mr H Rijpstra. nog is toegenomen, de toe komst van Terneuzen er zeer rooskleu rig uitziet; daarmee doelend op de bij zondere inspanningen die mr. Rijpstra zich heeft getroost om een vestiging in Terneuzen te krijgen. Ir. Jas gaf verder een korte samen vatting van de ontwikkeling van het hoofdbedrijf waar thans ongeveer 800 werknemers emplooi vinden- Niet dan na rijp overleg, zo zei de president-di recteur. hebben wij besloten het assem blagebedrijf voor stofzuigers in Terneu zen te vesTigen. Hij zei daarbij tenslotte dat de directie zich er wel van bewust is dat naast de economische belangen die ongetwijfeld een grote rol hebben gespeeld, ook de maatschappelijke niet uit het oog zullen worden verloren. Verbindingen Een goed arbeidsklimaat en een gun stige ligging aan diep vaarwater, noem de de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de voor treffelijke factoren voor industrievesti ging. die Nederlandse bedrijven boven de Westerschelde in Zeeuwsch-Vlaande ren beginnen te zien. Spreker dankte mr. Haarman voor zijn buitengewoon sympathieke medewerking, maar ook hij vond dat er aan het industriële kli maat van Zeeuwsch-Vlaanderen nog heel wat te verbeteren valt, met name de oeververbinding over de Westerschelde. Al was het dan voorlopig maar de oos telijke oeververbinding. De commissaris van de koningin vond het geen stijl dat voor de bus met officiële genodigden voor deze plechtigheid aan het veer voorrang moest worden gevraagd. Ten slotte wees hij op het nut van de pro- dukten die in Terneuzen worden ge maakt. Voordelen Burgemeester Rijpstra vestigde even eens de aandacht op de belangrijke fac toren in Terneuzen, gunstig voor in dustrievestiging, vooral door het feit dat Terneuzen in april 1959 tot industrie kern werd verklaard. Factoren die ge kristalliseerd zijn in uitstekende terrei nen aan diep vaarwater, de verbreding van het kanaal en o.a. goede en vele on derwijsinstellingen. De burgemeester zag de industriële ontwikkeling echter tegen de achter grond van het gehele Zeeuwsch-Vlaamse gebied waar in 1961 nog een vertrekover- schot van ruim 200 werknemers te con stateren viel en de mannelijke arbeids reserve tegen het eind van het afgelo pen jaar nog ruim 1000 personen om vatte en dat zeker 500 mannen dagelijks of wekelijks pendelen naar Rotterdam, Breda, IJmuiden en andere plaatsen. ®ok de haven van Terneuzen, waar jaarlijks ruim 25 miljoen ton de sluizen passeert, is een vraagstuk dat het ge- t Advertentie meentebestuur dagelijks zorgen geeft, al hoopt men dat spoedig de sterk ver ouderde havenoutillage zal kunnen ver beterd worden. Verdeling Dat Terneuzen als één der kerngebie den werd aangewezen spruit voort uit het regionaal industrialisatiebeleid dat de regering voert om een meer harmo nische verdeling van de industrie te verkrijgen, zo betoogde mr. F. J. Haar- hoogte houdt van de kwaliteit van het produkt. Voor Terneuzen is dit werk „aan de lopende band" wel iets nieuws. Vooral de verschillende handelingen, die moeten verricht worden voor een stofzuiger „panklaar" is, bestond uiteraard zeer grote belangstelling. Riant gebouw Na al deze feestelijke toespraken verrichtte mr. Haarman de symboli sche opening en demonstreerde daar bij de kwaliteit van het produktdat in Terneuzen wordt gemaakt. Met een kleine stofzuiger zoog hij drie grijze banden van een bord waardoor Excelsior in Zeeuwsch-Vlaanderen" tevoorschijn kwam. (Zoals op de foto is te zien). Aan de overzijde van de u.t.s., waar in de feestelijk versierde zaal de sa menkomst plaatsvond, is het assembla gebedrijf met aan de voorgevel „Ex celsior Stofzuigers" gelegen. Er is een fabrieksruimte van 750 m2. Vóór het fa brieksgedeelte is 250 m2 onderdak ge> brachte ruimte, waarin een hal, de ad ministratie, de kantine, wasgelegenhc den en toiletten zijn samengebracht. Rond de nu in gebruik genomen fabriek is de mogelijkheid aanwezig om tot een totaaloppervlakte van 8000 m2 uit te breiden. Er werken nu in totaal 50 mensen waarvan een derde gedeelte vrouwen. De onderdelen komen in Terneuzen aan en worden in het nieuwe bedrijf in el kaar gezet, waarbij wel het wikkelen van de ankers en het volledig afwerken van de statoren in Terneuzen gebeurt. Momenteel maakt men de kleine hand stofzuiger „Mignon" (ongeveer 160 per dag) en een groter model, dat onder de naam „600" in de handel wordt ge bracht. In totaal kunnen per dag onge veer 300 stofzuigers worden gefabri ceerd. Voor zij verzend gereed worden ge maakt worden zij zeer nauwkeurig op deugdelijkheid getest, terwijl ook de Kema zich met grote regelmaat op de De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren op haar proefterrein in Nevada ondergronds een atoombom van klein gehalte tot ontplof fing laten komen. Het was de 17e ont ploffing sinds de ondergrondse proeven op 15 september van het vorige jaar werden hervat. Advertentie-) Een bijzonder fraaie Oudhollandse eethoek. Vervaardigd van geloogd eikenhout Deze meubelen bezitten de charme van echt handwerk. Wederom een overtuigend bewijs van onze zeer aparte collectie stjjlmeubelen. Vier étages moderne en klassieke meubelen. VOOR BETERE WONINGINRICHTING VAN COOTHPLEIN 12 - BREDA TEL.394O O men hij daar per sé blijft. Integendeel! De winst zit 'm juist in de wederinvoer en zo kan het gebeuren, dat een lading gerst steeds maar op en neer reist van niemand naar niemand Het blijkt dus dat in dit geval het ge lag door de Belgische staat wordt be taald Sedert geruime tijd worden in Zeeuwsch-Vlaanderen grote partijen gerst de Belgische grens overgebracht. Het ging en gaat nog altijd volgens alle regels van de „uitvoerkunst". Wat er aan formulieren moet worden inge vuld, wordt ingevuld, zodat wat dat betreft de zaak goed zit. Ook toen bleek, dat dezelfe gerst weer van BeHgië naar Nederland werd geëxporteerd werden alle douaneformaliteiten nauwkeurig in acht genomen. En toch... bleef het voor de bevoegde instanties een raadsel om welke reden deze grote partijen gerst steeds maar van nergens naar nergens werden gestuurd. Zoals in de meeste gevallen was de oplossing het ei van Columbus. neigd is te zeggen, dat men er toch niets van begrijpt. Maar handige lieden, die zo'n maatregel eens nauwkeurig onder de loep nemen, komen vaak tot andere conclusies en zij weten daarbij ook nog gebruik te maken van bepaalde situa ties. Het schijnt bij sommigen in de Zeeuwsch-Vlaamse grensstreken op de een of andere wijze bekend te zijn dat het ministerie van Financiën het vertikt om controle uit te oefenen voor het mi nisterie van Landbouw, omdat dit met de heffingen op lankbouwprodukten te maken heeft. De heffingen op gerst liggen in Bel gië rond dertig procent hoger dan in Nederland. Dat betekent, dat sommige exporteurs niet schromen hiervan ge bruik te maken en op die wijze een paar tientjes voor iedere uitgevoerde ton gerst in hun zak te goochelena Een scheepje met zo'n 250 ton betekent dus een winst van vijfduizend gulden. Het is helemaal niet nodig, dat, wanneer een dergelijke lading in België is aangeko- Samenwerking Deze, ondanks alle schijnbare klaar heid, onbegrijpelijke gersttransporten waren voor de douane-recherche een vraagteken. Al de transacties werden met de grootste nauwkeurigheid volgd. Tot nog toe heeft men nog geen enkele onregelmatigheid kunnen ontdekken. Formeel zit er ook geen enkele onregel matigheid in. Dus liet men de zaak min of meer op zijn beloop. Er kon niets te gen gedaan worden en nadeel bleek Ne derland er niet van te hebben. Verschil in heffingen Tenslotte bleek de oplossing te liggen in een geheel ander vlak. Voor velen zijn de meeste van de huidige wetten zo moeilijk, dat men al bij .voorbaat ge- I I kwartje per kolom kolommen f I.- j I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- Vui Ui1, 2 of 3.en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele 'v~ulkolommen voor onze puzzel deelnemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500. Amsterdam. Rijkswaterstaat is op het ogen blik hard aan het werk bij de spoorwegovergang van de rijksweg 58 (de Zeeuwse weg) en de Leeu wenstraat en Buys Ballotstraat in Kloetinge. Deze foto geeft een beeld van de werkzaamheden op en rond het spoorwegterrein. De nieuwe overweg wordt precies naast de oude gelegd in de rich ting van Kapelle. Dit omdat het gehele kruispunt daar is verbreed en verbeterd. De nieuwe overweg breder dan de oude zal een mooiere aansluiting geven op de Buys Bal lotstraat. Bovendien worden half- automatische spoorbomen aange bracht. Een winstpunt voor de ver keersveiligheid ter plaatse. Er is echter nog aan meer gedacht, de verkeerslichten op de rijksweg aan weerszijden van de spoorwegovergang werden weer gekoppeld aan de zichzelf sluitende spoorbomen, en springen bij een naderende trein automatisch op rood. De werkzaamheden aan deze overgang zullen 15 maart gereed moe ten zijn. Wanneer dit achter de rug is, zal het echter zeker nog tot mei duren voor alle wegenbouwers in deze buurt zijn verdwenen. Vanaf hotel Ockenburg in Goes tot een paar honderd meter voorbij de voornoemde spoorwegovergang, d.w.z. over de lengte van een kilometer, wordt het wegdek van zes tot negen meter verbreed, of anders gezegd 'de twee- baansweg wordt een driebaans. Sinds september is rijkswaterstaat bezig met dit karwei, dat eigenlijk al gereed had moeten zijn, maar door weers- en an dere omstandigheden nogal wat vertra ging heeft opgelopen. Wanneer men ge reed is met het verbreden van het weg dek, waarvoor dus aan weerszijden van de bestaande weg in de ondergrond een verharding moest worden aangebracht, zal deze nieuwe driebaansweg over de gehele lengte geasfalteerd worden. Aan de kant van de Lewestraat in Kloetinge is men intussen met de ver betering van de verkeerssituatie ge reedgekomen. De kosten van de verbetering van de weg- en spoorwegovergang worden niet alleen door het rijk betaald. Ook de ge meenten Kloetinge en Goes zullen in de ongetwijfeld hoge kosten bijdra gen. Aan de Zeeuwsch-Vlaamse grenspos ten heeft men nog geen enkele exporteur hierop kunnen vangen. Toch kan men moeilijk veronderstellen, dat de Neder landse douana er zich vanaf zal maken met de opmerking „kij hebben er toch geen nadeel van, België betaalt". Er bestaat nog altijd een Benelux-overeen- komst en evenals dit met de botersmok kel het geval is, zal ook in deze zaak de Nederlandse douane met de Belgische moeten samenwerken. Zolang dit echter niet volledig geregeld is. zullen de „gerst exporteurs" hun kansen wel blijven be nutten. (Van onze correspondent) Gistermorgen om elf uur is de 39-jarige gehuwde lasser J. A. Metten uit Bergen op Zoom op de Cokesfabriek te Sluiskil verongelukt. De man was in dienst bij de firma Braat in Rotterdam, die de nieuwe laadinstallatie op de cokesfa briek monteert Hij was bezig met het verrichten van laswerk op een hoogte van zeven meter. Door tot nu toe on bekende oorzaak is hij van de stelling gevallen en öp de spoof-rails terechtge komen. Bij aankomst in het St. Elisa- bethziekenhuis bleek hij te zijn overle den. Het slachtoffer had twee kinderen. Vrijdagmiddag omstreeks 13 uur ont stond er in de monding van de buitenha ven te Wemeldinge een.ernstige aanva ring tussen de motorschepen Vous-III en Vera-Cruz. De Vera-Cruz, 990 ton. gela den met steenkolen, van België op weg naar Duitsland, verliet de haven van Wemeldinge, juist op het moment dat het ongeveer 700 ton, met zout geladen motorschip Vous III de haven binnen liep. Met een daverende slag lie-p de Vera-Cruz met de voorsteven op de bak boordzijde van de Vous III, die open scheurde. Binnen enkele seconden stroomde het ruim vol water en het vaartuig dreigde te zinken. Het bergings vaartuig Ad ja schoot onmiddellijk te hulp, en kreeg daarin assistentie van de sleepboot Helfra. Al het beschikbare pompmate- rieel werd ingezet, en men slaagde er met moeite in het vaartuig boven water te houden. De toestand werd uiterst pre cair, vooral toen het voordek onder wa ter verdween, en het water over de deurdrempel van het voorverblijf bin nenstroomde. Door zware dekzeilen onder het vaar tuig door te trekken wist men het bin nenstromende water in het ruim te be dwingen. Hierop kwam het vaartuig al pompende, langzaam boven. De lading 2fout in het ruim, die inmiddels was ge smolten, werd eveneens uit het ruim ge pompt. Omstreeks dertien uur was men de toestand meester. De beide bergings vaartuigen ligen momenteel nog steeds te pompen. De Vera-Cruz kreeg slechts lichte schade, en kon na onderzoek de reis vervolgen. De Vous III was van Duitsland op weg naar België. Een on derzoek wordt ingesteld. DE GEHEIME Britse onderzeeboot ..Dreadnought" blijkt in een Engelse haven intens bespioneerd te zijn door de opvarenden van een schip, dat pas la ter als een Roemeens schip werd ge ïdentificeerd. (Advertentie) \Y/e krijgen nu Robert Kennedy op bezoek. Hij zal onze ministers heel wat kunnen vertellen over de stro mingen en inzichten in Djakarta. Hij heeft zich niet laten overdonderen door de Indonesische propaganda en een zelfstandig oordeel bewaard. Pre sident Soekarno heeft het intussen no dig geacht om nog eens te zeggen, dat bestuursoverdracht voor hem de pre alabele voorwaarde blijft voor ieder gesprek en ook voor het aanknopen van hartelijke betrekkingen met Ne derland. Hij wil, als we zijn zin doen, graag nog eens op bezoek komen in het land, waar hij heeft gestudeerd. Die conditionele vriendelijkheid zet echter geen zoden aan de dijk voor het naderbij brengen van een oplos sing. De impasse duurt voort. En daar mee de ongerustheid, welke onder de leidende Papoea's in westelijk Nieuw- Guinea zichtbaar wordt. Een ongerust heid, welke ook in Australië leeft. Een blad uit Sydney, de Nation, betoogde, dat Indonesië door gebrek aan fondsen en geschoolde krachten niet in staat zal zijn om na bestuursoverdracht het ontwikkelingswerk van de Nederlan ders op dezelfde voet voort te zetten. Het valt te voorzien, dat het binnen land weer spoedig zal terugvallen tot de vroegere toestand en het Indone sische gezag zich zal concentreren in de centra aan de kust, waar echter de meerderheid van de bevolking (naar alle waarschijnlijkheid) anti-Indone sisch is, niet zozeer als resultaat van Nederlandse propaganda, doch veeleer als gevolg van in vroeger jaren op gedane ervaringen met Indonesiërs, die doorgaans in hun aanraking met de Papoea's een meerderwaardigheids- complex- demonstreerden. De Nation verwacht, dat de elite groep onder de Papoea's dan zal uit wijken naar Australisch Nieuw-Guinea en het is heel goed mogelijk dat hun voorbeeld door duizenden Papoea's zal worden gevolgd na een natuurlijk tot mislukken gedoemde opstand van Pa poea's tegen het Indonesische bewind. Zo is dus de kwestie echt niet zo eenvoudig, als ook hier te lande wel eens wordt betoogd: Spreek met Soe karno en het komt in orde. Het is logisch, dat Nederland bepaalde waar borgen verlangt voor een ordelijke verandering van zaken, waarbij de Papoea's hun rechten en verworven heden niet verloren zien gaan. We denken, dat minister Kennedy zulks ook wel inziet. VT/at gaat er nu gebeuren met de. ambtenaarssalarissen? Minister Toxopeus had gezegd te willen wach ten met het doorvoeren van de door hem ontworpen verhogingen, tot de Kamer zich zou hebben uitgesproken. De Kamer zei in meerderheid: her open eerst het overleg. De minister zei: Ik kan dat echt niet doen, want' ik heb niets méér' te bieden, maar als men nog eens met mij wil praten, dan moet men het maar vragen, ik ben altijd bereid. De Kamer had toen de kans tussen het zich neerleggen bij dit standpunt of de begroting van de minister afstemmen. Welk afstemmen vermoedelijk het hele Kabinet had doen ineenstorten. Want het is dui delijk, dat mr. Toxopeus niet voor zichzelf alleen sprak. Hier was Kabi- netspolitiek in het geding. Was deze zaak een Kabinetscrisis waard? De oppositie zei natuurlijk: ja. De partijen, uit wier midden de bewindslieden voortkomen, oordeelden anders. De KVP had al bij de stemming over de motie-Beernink daarvan doen blijken. Ze wilde blijkbaar niet meedoen aan een slag in de lucht. Als argument haalde ze naar voren, dat er toch wel een mogelijkheid van een nader ge sprek in zat. Bovendien kreeg ze de belofte, dat minister Toxopeus een nota over de werking van het georganiseerd Overleg zal klaar maken. Het zijn nog vogels in de lucht. De ambtenaren krijgen een salarisverhoging in de hand, welkede grofe bonden onvol doende achten. Hun voorstellen gingen nog 150 miljoen uit boven de 270 mil joen, welke de regering beschikbaar had gesteld. Natuurlijk was daarover ook met de bonden nog nader te praten. Maar juist aan dat praten schijnt nu voorshands de weg toch te zijn afgesneden. Of zullen de grote bonden toch nog een poging wagen? Binnen het raam van de 270 miljoen is toch ook nog een andere opstelling van de stukken mogelijk. We geloven; dat er niets onbeproefd moet worden gelaten; om deze' zaak niet in deze impasse te laten doodlopen. Het goed functioneren van de overheidsdiensten staat hier uiteindelijk op het spel. De voorzitter van het Visseriischap. de heer A.L.S. Lockefeer heeft de Delta commissie van het visseriischap geinstal- leerd. De commissie staat onder voorzit terschap van de heer A.L.S. Lockefeer, en telt. 7 leden, aangewezen door de Ne derlandse Vissersbond, de vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelan- gen „Zevibel" en de gezamenlijke werk nemersorganisaties. De heer Lockefeer heeft bij de instal latie van de commissie onder meer me degedeeld, dat de taak van de Deltacom missie van het Visserijschap zal bestaan uit het onderhouden van de commissie ex artikel 8 van de Deltawet welke aan de regering advies moet uitbrengen over de wettelijke regelingen omtrent voor zieningen of vergoedingen in schade die onder meer voor de visserii zullen ont staan door het uitvoeren van deltawer ken. De commissie ex artikel 8 heeft als voorzitter de directeur-generaal van de rijkswaterstaat en als ledenhoofdamb tenaren, afdelingshoofden, adviseurs, di recteuren van een aantal ministeries. In dit adviesorgaan voor de regering is het bedrijfsleven niet vertegenwoordigd. De voorzitter van het produktschap wees er nog eens op dat men in Zeeland niet erg gerust is over de regelingen die ten behoeve van de visserij in het delta gebied zullen worden getroffen. Hij zag net als taak van de nieuwe commissie nauw contact te onderhouden zowel met de commissie ex-artikel 8 als met het bedrijfsleven.

de Stem | 1962 | | pagina 3