Zeelands laatste molenmaker A Papier voor UW pen I ONZE PUZZEL Vier ton voedsel uit één (nertsen)-keuken giro 323300 t 15 tussen maas en scheidemond Malen zonder wieken Schroefjes 35.000 velletjes Vier ton In Nieuw-Guinea Leden expeditie Harrar terecht Vluchteling beweert: Arbeiders in Cuba zijn Castro beu Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van OPLOSSING DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 HlhkUARI 1962 To ZEELANDS laatste molenmaker, de 82-jarige heer N. de Troye kan niet scheiden van zijn vak. Hij legt nu de laatste hand aan de kleinste molen die hij ooit gebouwd heeft: een twee meter hoge minia tuur-molen. Het is geen souvenir dingetje dat je in een vloek en een zucht in mekaar spijkert. Hij werkt al vijf en een half jaar aan een precisie-instrument dat even per fect maalt als een „echte" molen. Zijn zus bakt hem krentenmik en cake van eigen gemalen meel. Zijn bril is op het puntje van zijn neus gezakt en met een driftig gebaar duwt hij hem op de juiste plaats. „Mijn leven lang heb ik in het vak gezeten. Als kleine jongen ging ik al met nuJn vader en mijn grootvader mee. Mn laatste molen bouwde ik onder leiding van mijn vader in 1909 in Veere. Sindsdien zijn er geen nieuwe molens meer bijge komen. Toen ben ik ze gaan repareren in Zeeland". Dat repareren heeft hij gedaan tot zijn 75e jaar Maar de verleiding zelf nog een molen te maken werd hem te machtig. Hij gaf zichzelf pensioen en begon aan de bouw van zijn miniatuur-molen. Een wel zeer getrouwe copie van dit spe cifieke Hollandse bouwwerk, zo getrouw dat zelfs het binnenwerk aangebracht is en de molen echt kan malen. Dit laatste is al onder veel belangstelling gedemon streerd. Toen het binnenwerk gemon teerd was en de molen nog in de werk plaats stond, kwamen ze op het idee. De wieken waren er nog niet, maar samen met zijn broer is hij net zo lang bezig geweest tot het lukte. „Je had me bezig moeten zien". Hier bij glundert zijn hele gezicht en diepe lachrimpels maken een legpuzzel van zijn wangen. „Ik moest onderlangs die wielen in be weging brengen en mijn broer stond klaar met een bak om het meel op te vangen, 't Was een hele toer maar we hebben hem aan het draaien gekregen. Het meel was misschien nog wel fijner dan met al die moderne machines". Tedere dag ook 's zondags kan men hem in zijn werkplaats vinden omgeven door de geur van verf en hout en vaak haast onzichtbaar door de rook van zijn onaf scheidelijke sigaar. Een kleine, vitale man, bezig met een groot werk. Alles maakt hij zelf, ieder wiel, iedere as kost dagen van ingespannen arbeid. Tot op de milimeter, nee tot op de 100e mili- meter moeten de verhoudingen kloppen. Het geraamte van de wieken schroefde hij met ongeveer 860 kleine koperen schroefjes in elkaar. Met oneindig geduld maakt hij onderdeel voor onderdeel klaar. Hier en daar heeft hij zelfs enige N. de Troye, 860 koperen schroefjes.. nieuwe vindingen toegepast, verbeterin gen op de bestaande molens. Daar is hij trots op en met recht. „Het is een werk waarbij je met jaren moet rekenen. Met iedere dag een paar uurtjes kom je nooit klaar". Dat er belangstelling is voor wat hij noemt „mijn levenswerk" blijkt uit de aanbiedingen van instellingen als Monu mentenzorg en de Vereniging van de Hollandse Molen, die beiden een bod heb ben gedaan om de molen in hun bezit te krijgen. Hoe hij daar over denkt? „Ik weet het niet, hij is nog niet af, trou- Dertig procent vis, zevenentwintig procent runderafvallen, een kuikentje, een beetje bloed, een diepvries-tomaatje, zemelen met tarwekiemen, een scheut karnemelk en wat pelsevit zijn de in grediënten waarmee de Tilburgse ex- slager en oud-wielrenner („voor de oor log werd ik kampioen op de weg by de amateurs") Pierre van Erven dagelyks een stevig maal bereidt voor duizenden nertsen op pelsdierfokkeryen in midden- Brabant. Een menu om van te water tanden, zegt hy zelf. De beestjes hebben het nodig om hun glanzende velletjes te krijgen die straks de rug van mevrouw moeten sieren. Hij is de chef van de centrale keuken van de Coöperatieve Pelsdierenfokkers Centrale Zuid-Nederland, een van de vier centrale voedselkeukens die de aan gesloten fokkers in een bepaald rayon het voedsel voor hun nertsen gemalen en gemengd op het bedrijf bezorgen. De naam van van Ervens organisatie is eenter weidser dan het gebied waarin hij werkt. „Ten westen van Breda en in zeeland komen we niet. Daar moeten ze zelf maar een centrale keuken beginnen. In Roosendaal of zo. De reis is voor ons te ver". Na financiële debacles in de jaren voor de oorlog met de zilver- en blauwvos- senfokkenj kreeg Nederland rond 1950 melnrtin esse voor de nerts. Thans zijn or 600 nertsenfokkers in ons land die te zamen jaarlijks 135.000 (dure) velletjes aan de markt brengen. Dat is slechts een genng aandeel in de wereldproduktie 7» WMNKOOO vellen, waarvan Zweden i.ouo.000 stuks en Denemarken 1.000.000 stuks voor hun rekening nemen. Kende en aanvankelijk alleen de donkerbruine fntrirans is men in staat nertsen te n;<- u1 ln ,a^e kleuren van de regenboog. vniia*.j afzetgebied sterk vergroot, ls 1 de markt nog steeds niet overvoerd ^rïerland neemt een gunstige positie n, omdat hier de kostprijs per vel vrij w ls,.Om deze positie te behouden is g de Pelskwaliteit op te voeren onder verhoging van de produktiekos- ho iS V00r een belangrijk deel worden epaarï°or de voedselkosten. Pierre van Erven draagt daar een steentje aan mj- In zijn volkswagen reist hij naar muiden om zo goedkoop mogelijk vis Kopen en trekt hij de veilingen langs °m ,Y00r een Prikje de hand te leggen op (doorgedraaide) tomaten. Die worden opgeslagen in de vriescellen van de co- operatie te Rosmalen en in de loop van TrSar verwerkt in de centrale keuken ie Udenhout. In de keuken, die anderhalf jaar gele- Qen begon te draaien met speciaal uit Denemarken geimporteerde machines, wordt in 't topseizoen per dag 4 ton voed sel bereid. Koude maaltijden die van Er- yens rechterhand Sjef Bertus om zes uur s morgens opvangt uit de mixers in hy giënische plastic-bakken, welke hij later per auto naar de fokkers brengt. De voordelen? Volgens van Erven: dagelijks ers voedsel, verantwoord samengesteld menu. geringe kosten dank zij centrale inkoop, en voortdurende controle door rijksconsulent voor de pelsdierenteelt. Terwijl man-lief zijn nertsen-verhaal aoet, streelt mevrouw van Erven ver- Jagend het zachte velletje van een nerts. Zij heeft geen jas van dit dure edelbont, ai bezit haar echtgenoot dan een nert senfarm m Loon op Zand. Dit tot troost n\Gvrouw- die óók met goedkopere bontjas de winter moet zien door te ko- dure velletjes. wens ik geloof niet dat ik hem gemak kelijk zou kunnen missen. Iedere mor gen als ik opsta zie ik de molen, werk van jaren. Hij is een stuk van m'n leven geworden. Ik ben er als het ware mee vergroeid. Zoiets mis je niet graag. Maar we zullen zien, het is nog niet zover". Hij neemt een trek aan zijn sigaar,- die is uitgegaan, z'n bril hangt wéér op zijn neuspunt, wéér zet hij hem recht. Dan pakt hij resoluut zijn verfkwast. „Die wiek wil ik vanavond in de grondverf hebben". De regeringscommissaris voor het cen trale bergland in Nieuw-Guinea, de heer R. den Haan, heeft met een Cessna-vlieg tuig een inspectievlucht gemaakt boven het Carstensz-gebergte en daarbij vanuit de lucht een onderzoek ingesteld naar het basigkamp van de expeditie van de heer Harrer. Van deze expeditie was, zoals reeds gemeld, sedert drie weken niets meer vernomen. Ondanks een zware bewolking gelukte het de vliegtuigbe manning contact te verkrijgen. Een der in het kamp aanwezige Papoea's gaf zoals afgesproken door middel van witte lappen het sein, dat daar alles in orde was. Bij de dienst van het mijnwezen te Holïandia is een 15 februari gedateerde brief ontvangen van de Amerikaanse zen deling Larson, uit de Ilaga-vallei. In deze brief wordt gemeld, dat de zendeling van de bevolking vernam, dat de expeditie- Harrer de 5307 meter hoge top van de Carstensz-piramide had bereikt. Een naar de Verenigde Staten uitge weken Cubaanse vakbondsleider uit Ha vanna, heeft in Miami Beach, Florida, gezegd, dat de Cubaanse arbeiders het Castro-regime beu zijn, maar dat ze mi litaire hulp van buitenaf nodig hebben om het omver te werpen. Volgens deze man zijn tenminste vijf duizend Cubaanse kinderen naar de Sov jet-Unie gezonden om er een vorming in communistische geest te ondergaan. Hen wordt bijgebracht, zei hij. dat Castro en premier Kroestjev van de Sovjet-Unie, belangrijker zijn dan God. „Er is geen twijfel meer mogelijk, dat Cuba geheel door de Sovjets is over genomen," zei hij. Door tekort aan levensmiddelen en de povere levensstandaard is op Cuba „een revolutionaire sfeer" geschapen. Vier ton nertsen-eten per dag (advertenties) KATHOLIEKE KERKENBOUW te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in bet bisdom,,. j<KK RADIO VERONICA (1) Langs deze weg wil ik nog eens terug komen op uw artikel over de actie „Bij stand 4" in uw blad van zaterdag jl. In de kop van uw artikel stond nl. vermeld, dat „Radio Veronica" een piratenzender (zeeschuimerzender letterlijk vertaald) is. Nu zou ik u en de lezers willen vragen of „Veronica" werkelijk als verboden zender wordt beschouwd. Of weet u misschien niet dat deze (recla me) zender bij ons Nederlanders graag wordt beluisterd, omdat langs deze weg voor eenieder een programma wordt uitge zonden? Moet dit schip nu beschouwd wor den als een stukje buitenland waar wij niets mee te maken hebben? Waarom dan geen erkende zender ervan maken als hij bij tienduizenden in de smaak valt? Het is ten slotte de mensen hun brood! Ik zou graag de mening van de lezers eens lezen. BREDA H. V. RADIO VERONICA (II) Waarom moet het Rijk radio Veronica zo dwarszitten? Ik snap het niet. Maar ja, ze luisteren niet meer naar Hilversum I of II: neen, de mensen luisteren nu naar Hilversum III. Waarom zou Appèl of Bijstand of KWF of wie dan ook. niet op Veronica reclame uit mogen zenden? Radio Veronica is er en blijft er. Een groot Nederlands dagblad schreef, dat er nog meer gezinnen naar radio Veronica luisteren dan naar Hilver sum. Dit is wel een overtuigend bewijs dat Veronica sterk is. Ach ja, ze gooien er wel eens een beetje reclame van limonade of asperientjes door heen, maar dat is niet zo erg. Daar moeten ze van leven. De muziek die deze zender brengt is af! Ook noemen ze radio Veronica een illegale of piratenzender, maar onthoud dit van mij: Illegaal of piraat, Het is radio Veronica wat de klok slaat! ZUNDERT A. NIJKAMP RUMOER OMTRENT EEN PROEFSCHRIFT Een proefschrift is een wetenschappelijke studie, die diegene aan een universiteit welke een doctorstitel in zijn studievak wil behalen, moet schrijven en moet laten goedkeuren door de zijn vak betreffende hoogleraar. Enige weken geleden is aan de Groningse universiteit als dr. in de aardrijkskunde gepromoveerd, de heer Harter, die vol trots vermeldt, dat hij in Bergen op Zoom ge boren is, maar wiens vader in allen gevalle een geïmporteerde was. Ik heb er zo wat een acht uren over gedaan om zijn studie over Bergen op Zoom te lezen en de inhoud tot mijn verstand te laten doordringen. Met bewondering heb ik dan ook de recensie gelezen, die in uw blad verscheen toen ik nog aan ,,'t studeren was"! Misschien naar aanleiding van die recensies heeft de heer J. Somers, die een voorname positie bekleedt in de boeren- en tuinders- organisatie in onze streek, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de r.-k. Boerenleenbank een heftige aanval gericht op enige beweringen in dat proefschrift, waarin betoogd werd, dat de tuinders onder de rook van Bergen op Zoom het 't gemeente bestuur lastig gemaakt hebben bij het tijdig aanleggen van industrieterreinen juist op een deel dier tuindersgronden. Ik zal in deze kwestie geen partij kiezen, daar alle gegevens voor eri tegen mij ontbreken. Maar zeker is het zo, dat de noodzakelijke uitleg van Bergen op Zoom zeer goede tuinders- gronden van de kaart veegde en veegt. En de tuinders (hoveniers!) van Bergen op Zoom zijn beroemd om hun kweek van pri ma groenten van de koude grond. Ook dat wordt in dat proefschrift naar voren ge bracht. Had de heer J. Somers het proef schrift gelezen, dan had hij dit evenals ik ook gelezen. Dan had hij ook opge merkt hoe dr. Harter als kenmerk van de Bergenaar heeft aangewezen, dat wij hier zeer individualistisch zijn ingesteld. Wat als gevolg heeft dat noch het gemeentebestuur noch de hoveniers zich geroepen gevoelen tezamen eens een studiecommissie in het leven te roepen, hoe op gronden van aan grenzende gemeenten Halsteren, Wouw en Hoogerheide die tuinderij behouden kan blij ven. (Dr. Harter wijst er op dat enigen hun vakkennis al naar Lepelstraat hebben ver plaatst.) Wanneer de heer Somers het boek had gelezen, had hij bij zichzelve kunnen op merken, dat het toch gek is. dat diezelfde hoveniers in vijftig jaar tijds geen gevolg gegeven hebben aan een voorbeeld, dat bur gers van Bergen op Zoom gaven om hier de glascultuur (onder platglas en in een warenhuis) ook in te voeren! Misschien dat deze nuchtere opmerkingen een koude douche kunnen zijn op het „don derend applaus", waarmee de toehorende hoveniers de heer J. Somers beloonden in zijn aanval op het gestelde in het proef schrift. De heer J. Somers was waarschijn lijk nog niet geboren toen wij. burgers van Bergen op Zoom. probeerden de hoveniers tot de glascultuur over te halen. B. O. ZOOM Ir. A. J. L. JUTEN UURLOONACTIE K.A.J. - VKAJ MISLUKT? Alle lof voor de organisatie der Culturele Dag der KAJ en VKAJ te Roosendaal en voor de prestaties der jongeren aldaar. Toch werd deze glansrijke dag tegelijk voor velen een dag van bittere ontgoocheling door het geringe resultaat der uurloonactie. Als het vroeger Haarlemse district Vlissingen niet voor een stevige opbrengst van f 2815 had gezorgd, zou het totale bedrag van het bisdom Breda slechts f2629,19 zijn geweest. De winst van Vlissingen bijna het dubbele van 1961 ging praktisch ge heel verloren aan het verlies der overige districten, enkele uitzonderingen daargelaten. Zo vertoonden de gezamenlijke Brabantse districten een verlies van ruim duizend gul den. Het district Breda, waar toch de meeste katholieke jongeren wonen en werken, ont brak zelfs geheel. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen stelde met een aanzienlijke teruggang teleur. Het eindresultaat werd slechts f 5444,19. iets boven 1961, doch aanzienlijk beneden de ra ming van 1962. En de oorzaken? Laat niemand zo maar de schuld op de 10 x 10 actie schuiven, zoals ik op de Cul turele Dag hoorde fluisteren. Eerder menen wij een goede steun gehad te hebben aan de intense propaganda voor de 10 x 10. Als de KAJ en VKAJ afdelingen actief waren geweest, zouden zij hun actie beëindigd heb ben vóór de 10 x 10 actie begon. Eerder mag de vraag gesteld worden of er ln de afdelingen niet al te veel aan culturele prestaties werd gedacht, waardoor de uurloon-actie in tijdnood kwam en de gedachte aan de wereldnood vervaagde. Waar werd door leiding en afdelingsbesturen het meest aan gedacht en gedokterd? Toch lijkt het mij zo, dat niet deze repe titie-uren maar wel de sjouwersuren langs de straat onze jongeren in direct contact met de nood der massa brengen. Het aan bieden van een uurloonzak en het daaraan verbonden eindeloos gesprek met de arbei dende medemens om enige liefdedaad los te slaan lijkt mij meer apostolair en vormend dan de best geslaagde declamatie, hoe waar devol dan ook. Een dubbele opbrengst was voor alle afde lingen mogelijk geweest. VLISSINGEN RECTOR KROON ZONDER TOON(II) Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Zonder Toon", in uw blad d.d. 10 februari jl., waarin patiënten van de Klokkenberg hun visie gaven over Toon Hermans is er besloten een actie op touw te zetten ten einde in deze situatie verbetering te bren gen. Want voor patiënten die dikwijls lange tijd aan het bed gekluisterd liggen is de televisie een amusant tijdverdrijf. Hiervan getuigt wel het gezegde: „Liggen we uit te rekenen op welke avond een apparaat bij ons zal staan". Op de afdeling technische dienst van de n.v. Hero Conserven Breda is een vuurtje ontbrand, dat naar wij hopen niet meer te blussen zal zijn. Onze actie houdt namelijk het volgende in: Ongeveer 50 man zullen gedurende 10 weken iedere week een kwartje afstaan. Men zal dus in de Klokkenberg over 10 weken een bedrag van f 125 ontvangen. Wij hebben wat „getoond" maar wij stellen ons voor dat in Breda nog meer bedrijven zijn die iets kunnen en willen doen. Laten wij, gezonden, hier eens gezamenlijk onze schouders onder zetten. Iedereen die wat wil „tonen" kan zijn (of haar) bijdrage storten op: TV-actie Klok kenberg, de heer P. Kathmann, giro 496741. BREDA TECHNISCHE DIENST N.V. HERO CONSERVEN WATEROVERLAST HANK De wateroverlast die de storm in de nacht van 16 op 17 februari veroorzaakte, hebben de bewoners van de westelijke kant van de Buitendijk en de Korte Dijk te Hank weer eens aan den lijve ondervonden. De dijkwacht op de Buitendijk was paraat en plaatste ijverig schotten tussen de openin gen in de muurtjes die langs de Buitendijk geplaatst zijn. Natuurlijk, de mensen die aan de binnenkant van de dijk wonen moe ten beschermd worden tegen het water. Het water is bij een noordwesterstorm de vijand van de hele gemeenschap Hank. Bij de gemeenschap Hank behoren ook de gezinnen die wonen aan de westelijke kant van de Buitendijk en de Korte Dijk. Toch worden deze mensen niet beschermd tegen het water door een doelmatige waterkering. Zij betalen ook hun aandeel in de belastingen en lasten voor onderhoud en gezamenlijk belang. Hebben deze mensen geen recht op een doelmatige beveiliging tegen wateroverlast? Zoals de toestand van de waterkeringen tegenwoordig is, zien zij, bij een volgende storm, de toekomst somber in. HANK EEN BUITENDIJKBEWONBR WATEROVERLAST HANK dl) Naar aanleiding van de hoge waterstand van zaterdag 17 februari jl. moeten mij toch enkele hartige woordjes van het hart. Men bouwt wel waterkeringsmuurtjes van Keizers veer tot Werkendam, die vrij veel geld kosten, maar m.i. weinig waarde heb ben aangezien er verschillende boerderijen en huizen staan, welke vrij grote inritten hebben, waar houten schotten in geplaatst worden en dus heel zwakke plaatsen zijn. Verder verwaarloost men de reparatie van een ca. 2 meter hoge sluis waar de deuren kapot aanhangen. Het water steeg, de sluis deuren werden ingedrukt en het woeste water kon rustig zijn gang gaan. Dan wordt een van de leden van het dijkbestuur op gebeld; zij worden wakker; er worden drie vrachtwagens zand voor de sluis in het water gesmeten om deze te dichten. Tever geefs! Het werk wordt zonder meer gestaakt, 's Avonds wordt het gat door een aannemer in ca. twee uur gedicht! Deze man kon het wel! Korte Dijk- en Buitendijkbewoners, er moet iets gedaan worden. Betalen wij onze belastingen en lasten voor niets? HANK H. v. S. BEJAARDENZORG (II) Naar aanleiding van een schrijven van de heer R. uit Waspik het volgende. Waarde heer R., ik had het flinker van u gevonden als u het bejaardenhuis door u bedoeld, genoemd had. Want nu werpt u een blaam op bejaardenhuizen uit de om geving, want daar u elke zondag in dat huis komt, zal het wel niet ver uit de buurt liggen en zouden vele bejaarden zich er voor wachten daar hun intrek te nemen. Ik ben. mijnheer R.. al bijna 7 jaar in Raamsdonk en het is er best hoor. We behoeven nooit iets bij te kopen. Al ontbreken in de soep de balletjes en het vlees, dat zal bij u ook wel eens gebeuren denk ik. Het is hier nog wel wat ouderwets, maar met de verbouwing is men druk doende. Wat de ligging betreft, die is best en we krijgen dagelijks een vers kopje koffie. U kunt gerust als u 65 bent daar uw intrek nemen, dat is beter dan gewoon dood te gaan. RAAMSDONK A. DE WINTER BEJAARDENZORG (III) Vorig week hebben wij kunnen lezen over de toestand welke nog heerst in sommige bejaardentehuizen. Velen van de bewoners van het bejaardengesticht huize St. Jozef te Waspik waren in de veronderstelling dat dit schrijven voor dit gesticht bedoeld was. Ook kwamen er andere commentaren aan mijn adres. Ik moet hieraan toevoegen, dat als elk bejaard mens zo behandeld en ver zorgd werd als in het St. Jozef-tehuis, dat iedereen dan tevreden was. Ik vraag mij af, wat men voor de bejaarden in ons dierbaar Waspik doet. waarom dat niet op een ander ook kan. Huize St. Jozef van Waspik heeft ver in de omtrek een goede naam, en die moeten wij zien te behouden. Ik heb vorige week wel het woord Waspik als ondertekening genomen, doch niet met de bedoeling het bejaardentehuis St. Jozef te kwetsen. WASPIK R. GOAL (II) Wanneer een heel elftal staakt kan er slecht nog maar één goal gemaakt worden, omdat er dan nl. geen spelers van de tegen partij meer zijn, om de bal opnieuw uit te nemen. Volgens uw blad van zaterdag jl. was de keeper een onderkruiper en zou hij telkens de bal weer uit zijn goal getrapt hebben. Ook zo zou er dan slechts maar een doelpunt meer gemaakt kunnen worden, om dat er dan geen spelers waren om de bal op het middenveld uit te nemen. Aangezien dit noodzakelijk is en als de keeper de bal alleen uit het doel trapt niet voldoende is, ben ik het met de heer eens, die dit verleden week zaterdag in uw blad schreef en niet met uw rubriek „Zwart op Wit". En ik blijf dit schrijven van die wedstrijd in voornoemde rubriek met balen zout nemen. ETTEN, A. BROERE KVP EN ZEVENBERGEN Zaterdag 17-2-'62 jl. trof ik een bericht in uw courant onder Zevenbergen. Dit be richt hield in, dat de KAB het initiatief had genomen om te trachten bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met één katho lieke lijst te verschijnen. Is dat geen verheugend feit? Alleen kan ik niet begrijpen, dat de KAB pas nu inziet, dat dit een zeer goede en verheugende op lossing is. De KAB is van goede wil maar... wel wat laat begonnen. Immers, als er met één katholieke lijst wordt uitgekomen, is dit de lijst van de KVP. Nu komt het eigenaardige van dit geval. De KVP heeft al jaren getracht om met één KVP-lijst uit te komen, maar dit werd telkens geweigerd door de... KAB. Waarom? Voor mij een raadsel, of zou mis schien de K van KVP iets anders betekenen dan de K van KAB? Laten we hopen dat de KAB nu eens de weigeringen laat varen en we in Zeven bergen één KVP-lijst krijgen en dat de KAB zorgt voor bekwame gemeenteraadsleden en s.v.p. geen zogenaamde ja-knikkers. Daar is de gemeenschap niet mee gediend. Is het niet treurig dat het KAB-lid uit Langeweg zijn stem niet heeft gegeven bij het voorstel om 3 huizen op Langeweg ge bouwd te krijgen? Door deze weigering zijn deze huizen Langeweg zijn neus voorbij gegaan. Nog eens, één KVP-lijst en goede KAB leden op deze lijst is de wens van ons allen. EEN KAB-LID UIT DE GEMEENTE ZEVENBERGEN TV-VERSLAG Er is kritiek geleverd op de verslagen van de Europese schaatskampioenschappen. Maar wat dacht u van het verslag van de voetbals wedstrijd van woensdagmiddag 14 febr.? De heer Van Leeuwen gaf een volledig radioverslag. De bal werd precies gevolgd, waardoor hij vaak woorden tekort kwam om bij te houden. En waarom de tijd nog eens genoemd als die net op het beeld was geweest? Waartoe al dat gepraat? Laat hij de vol gende keer maar voor de radio gaan staan praten. BERGEN OP ZOOM B. A. DE VREDESKAPEL Het is ongetwijfeld een goede gedachte geweest, dat men deze kapel na het einde van de oorlog gesticht heeft, uit dankbaar heid dat wij na vier jaren Duitse terreur bevrijd zijn geworden, zonder al te veel schade te hebben ondervonden. De stad genoten evenals de Polen en andere vreemde militairen, die hun leven voor onze vrijheid gegeven hebben, mogen wij niet vergeten. Nu ontbreekt binnen de kapel, helaas, alle aanduiding aan wie wij onze bevrijding te danken hebben. Er zouden twee borden dienen te worden aangebracht, waarop in het Nederlands. Frans. Engels, Duits en Pools vermeld zou behoren te staan waarom deze kapel is gesticht en tevens een of twee borden met de namen van stadgenoten die ofwel gesneuveld zijn of vermoord door land verraders, en daarnaast de namen van de Polen en eventueel ook van andere vreemde krijgslieden die hun leven voor onze stad gegeven hebben. BREDA CARNAVALSLIED '62 (II) Hierbij een antwoord aan de heer Ad Brouwers aangaande zijn stukje in uw blad van zaterdag jl. betreffende het Carnavals lied 1962. Wat mij opvalt is dat genoemde heer nu pas met zijn kritiek op de proppen komt. Het bewijst volgens mij dat deze heer op 11 november vorig jaar niet in Concordia aanwezig is geweest, want dan had hij kun nen zien en vooral horen, dat het carnavals lied wel degelijk insloeg. Zelf had ik het zó niet verwacht omdat gewoonlijk op ge noemde datum het overgrote deel van het publiek daar aanwezig uit teenagers bestaat en op genoemde avond bedroeg dat naar mijn mening minstens 95 procent. Daar ik zelf die leeftijd al tientallen jaren voorbij ben (ik ben 56) vreesde ik dat alles nu niet bepaald van een leien dakje zou gaan. Maar vanaf deze plaats wil ik de daar toen aan wezigen danken voor de spontane reacties die na het bekendmaken van het lied tot uiting kwamen. De beste raad die ik de heer Brouwers kan geven is dit: probeer dan zelf eens iets in elkaar te zetten, maar dan ook iets dat een echt Breda's feit tot onderwerp heeft en niet zo iets als vorig jaar toen zelfs uit teenagerskringen protesten kwa men tegen de tekst. En laat hij niet praten van iets nieuws wat de melodie betreft van toen want die hoorde ik al toen ik nog in de eerste klas zat. dus dat wil wat zeggen. Of komt deze heer soms uit de kringen van hen die vorig jaar ondanks alle verzoeken hun gedaan, weigerden hun tekst alsnog te veranderen, hetgeen toen door een BCV- bestuurslid is gedaan en zij dus pronkten met andermans veren. Men zou het haast wel zeggen. Dus mijnheer Brouwers, aan u de eer om volgend jaar iets te brengen. Ik ben benieuwd! BREDA MEVR. H. v. G.-v. D. ZANGKUNST MET EEN K OF MET EEN k Naar aanleiding van het ingezonden artikel ondertekend door Alt Vocaliste, wil ik gaarne hierop antwoorden en haar attenderen, dat er zeer wel gedurende vele jaren een ge mengd koor in Breda bestaat onder de naam Toonkunst-koor, afd. van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Ik wil gaarne opmerken dat wij nooit en nooit zullen medewerken aan uw concours. Ons Toonkunstkoor heeft als doel vooraan staande werken in studie te nemen en deze uit te voeren met medewerking van solisten en Het Brabants Orkest. Momenteel heeft Toonkunst in studie Le roi David van Hon- neger en Carmina Burana van Carl Orff, welke werken in oktober a.s. worden uit gevoerd in Concordia met medewerking van solisten en Het Brabants Orkest. Ik kan vele belangrijke werken noemen die wij de laatste jaren hebben uitgevoerd, doch enkele wil ik toch gaarne noemen en wel: De Johannes Passion, de Matthaus Pas sion van Bach, Ein Deutsches Requiem van Brahms, Der Messias van Handel, Die Jahres- zeiten van Haydn, Le prince Igor van Bo rodin, Messa da requiem van Verdi. Zo zou ik door kunnen gaan. Al deze werken heeft Toonkunst in Breda uitgevoerd, behalve de vele werken, die ik niet genoemd heb. Zoals geachte schrijfster ziet, heeft Toonkunst im mer de zangcultuur in .Breda hooggehouden. Tenslotte, mocht schrijfster interesse heb ben om medewerkster van Toonkunst te worden en uit uw artikel moet ik dit toch opmaken, dan repeteren wij elke maandag avond om 8 uur in De Beurs, café-restaurant op de Markt in Breda. Mocht schrijfster liever eerst persoonlijk contact opnemen met mij, dan kan zij mij bereiken op mijn adres Graaf Hendrik III laan 131 B Breda. C. MARCCUS, Vice-voorz. Toonkunst BREDA BESCHERMT UW HUID* I r 4 f /e w f f HORIZONTAAL: 1 soepelheid, beteke nis als bezit; 2 huidmondje, rede, kleinst deelbare deeltje; 3 tandarm zoogdier, herkauwer, Romeins imperium, namelijk, deel van een kippenhok, voormiddag- 4 herkauwer, behoeftigheid, lidwoord, ri vier in Schotland; 5 op een keer, horizon, ik, namelijk: 6 meisjesnaam, plaats in Limburg, jongensnaam; 7 soort diploma, sarcasme, vervoeronderneming; 8 bolge was, rivier in Rusland, zetel, bosgod- 9 herkauwer, geen enkele maal, glazen uitbouw, de Here zij lof; 10 aanw. voor- naamw., ex-Russisch heerser, uitroep, drinkgerei; 11 wintersportartikel, toestand van rust, vraag om een verklaring, fami lielid; 12 deel van het hoofd, soort onder wijs, dierentuin, natuurkundeterm, man nelijk insekt; 14 Oudhollandse munt, boom, meisjesnaam, water in Friesland, en anderen; 15 met een torpedo tot zin ken brengen, plaats in Utrecht. VERTICAAL: 1 plaats in Utrecht, plaats in Utrecht; 2 vrouwelijk zoogdier, uit roep. meisjesnaam, pers. voornaamw., jongensnaam; 3 dringend, paradijs, titel, gevangenis; 4 soort schip, deel van de dag, groente, ter plaatse; 5 jongensnaam, bewerking van hennep, Europese hoofd stad, bede; 6 kluizenaar, geheel, eerwaar de heer; 7 Indisch kledingstuk, bloem, leger; 8 heilige, elk, jongensnaam, wa terstand, meisjesnaam, de oudere; 9 zonder einde, vriend (Fr.), plaats op de Veluwe; 10 schapevacht, prijzen, Romeins keizer, jongensnaam; 11 pianeet, muur holte. erwtensoep, enzovoort; 12 godin, landbouwwerktuig, thee (Eng.). behaard, ontkenning; 13 muziekterm, verschrikke lijke hekel hebben aan, plaats op de Veluwe, vogelprodukt; 14 plant, deel van de dag. godheid; 15 plaats in de Noord oostpolder, gereed tot actie. HORIZONTAAL; 1 rust, 4 osaka, 8 ohio, 12 urn, 13 mat, 14 lip, 16 eel, 17 ass, 19 ala, 21 atm, 23 maat, 25 spade.' 27 reet, 29 crêpe, 31 ezels, 33 ah, 34 rotter- dam, 37 te. 39 ver. 40 wie, 41 aai, 43 duo, 44 the, 45 eng. 46 don. 47 lei. 49 ede, 51 sta, 53 re, 55 dendolder, 58 le, 59 snert, 61 ilias, 63 spel, 64 serre, 67 elke, 69 toe, 71 ene. 72 ina. 73 moe, 76 dam, 77 tak, 79 ras, 81 solo, 82 assen, 83 smet. VERTICAAL: 1 ruim, 2 ur, 3 snaar, 4 o.a„ 5 stap, 6 klad, 7 ai, 9 hemel, 10 ie. 11 olst. 13 m.s., 15 pa. 18 stère, 20 lakei, 22 trema, 24 ach, 25 set, 26 eed, 28 est, 30 portier, 32 zaagsel, 33 adder 35 tweed, 36 reëel. 38 einde. 39 vol, 42 ida, 48 edele, 50 doorn, 52 trien, 54 esp, 56 n.t.s.. 57 die, 58 l.s.k., 60 netel, 62 alarm. 63 soms. 65 eems. 66 rete, 68 eest 70 ed, 72 ik. 74 o.o., 78 an. 80 a e.

de Stem | 1962 | | pagina 11