DE KERK IN HET MIDDEN T)e bijbel wordt wel gekocht doch nauwelijks gelezen Nederlandse helikopterpiloten spelen heldenrol in dramatische reddingsactie in Iraanse bergen 1 u Wat waren die deeltj Glenn zag? es H vl plf JTn™ Al 7 ton voor Memisa MATRASSEN MATRASSEN e ROTORTIPS SCHEERDEN LANGS ROTSWANDEN Mogelijk de ruimtenaalden Laatste r.-k. bisschop in Sovjet-Unie Behalve in crisistijden In krater Uitgeput Twee geredden Tegen rols gekleefd Eeuwig graf STANDBEELD VOOR PAUS PIUS XII Talloze giften in natura Priestertekort neemt toe H. College van kardinalen uitgebreid Liturgische kalender Redders werden slachtoffers ubi'ca Raadsel na ruimte tocht: RYNBENDE'S DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 l=i De Osservatore Romano heeft hulde gebracht aan de laatste nog: in leven lijnde rooms-katholieke bisschop in de Sovjet-Unie bjj gelegenheid van diens zeventigste verjaardag, een met Rome geünieerde ritus eon met Rome geunieëerde ritus, verblijft al zeventien jaar in Russische gevangenschap, „alleen vanwege zijn voorbeeldige toewijding aan zijn roeping, zijn ambt en de plaatsbekleder van Christus;', aldus de „Osservatore". Mgr. Slipyi. metro poliet van Lwow in de Oekraine, was één van de zes katholieke prelaten die in april 1945 werden gearresteerd op beschuldiging van collaboratie met de Nazi's. De andere vijf bisschoppen zijn sindsdien in de gevangenis over leden. Allen werden veroordeeld tot langdurige dwangarbeid in Siberië. Mgr. Slipyi verblijft thans in een gevangenis ten zuidoosten van Mos kou. De „Osservatore" zei dat de Russische regering een opzettelijke actie voerde om de met Rome geüni eerde oosterse kerk in de Sovjet-Nnie uit te roeien. De Russische gelovigen aldus de .Osservatore", zijn beroofd van hun overheden en moeten hun geloof bewaren in de beslotenheid van hun geweten. De Italiaanse beeldhouwer Fran cesco Messina heeft opdracht gekre gen een standbeeld te vervaardigen van paus Pius XII. Het zal in de St. Sebastiaankapel in de St. Pieter worden opgesteld. Het is in 't Vati- kaan traditie dat de kardinalen die door een paus zijn gecreëerd, na diens dood een gedenkteken voor hem laten vervaardigen. Pius XII heeft in zijn testament echter uitdrukkelijk verzocht voor hem geen standbeeld te willen op richten. De kardinalen hebben in weerwil daarvan toch besloten deze traditie te handhaven. Een commissie onder voorzitterschap van kardinaal Agagianian heeft nu het ontwerp van Francesco Messina goedgekeurd en opdracht gegeven het te vervaar digen. De jaarlijkse januari-collecte aan de kerkdeuren voor Memisa heeft tot dusver f 700.000 opgebracht voor de medische hulpverlening aan de missielanden. De administratrice, mej. van der Lugt, heeft goede hoop, dat ook dit jaar de miljoen gehaald zal worden, alhoewel ze «en teruggang in de collecte-opbrengsten der grote steden constateert. De congregatie voor seminaries en universiteiten heeft in haar jaarver slag statistische gegevens opgenomen die aantonen dat het priestertekort nog steeds tpeneemt ofschoon er meer priesters gewijd worden. Het aantal katholieken over de hele wereld stijgt namelijk snel en bedraagt thans 428 miljoen, een toeneming sinds 1959 van 9.600.000. Ook 't aantal semina risten stijgt in sterke mate. Over A- merika en Europa tonen de statis tieken aan, dat het aantal semina risten in 1959 een stijging vertoonde van 2958 personen, vergeleken met het jaar 1958. In 1960 telde men zelfs een toename van 6124 seminaristen. Ondanks deze verblijdende tenden sen, stijgt het priestertekort. Want telde men in Europa in 1959 1082 gelovigen tegen één priester, nu ligt de verhouding 1:1086. In Amerika is de toestand nog ongunstiger: ter wijl in 1959 de verhouding priester gelovige 1:3756 was, telt men nu 3998 gelovigen tegenover een priester. Z.E. Stefan kardinaal Wyszynski, die uit Polen naar Rome is gereisd voor het voeren van besprekingen, is door paus Johannes XXIII in audiëntie ontvangen. Het onder houd tussen de paus en de kar dinaal duurde drie kwartier. Tegenover deze teruggang staat echter een meeropbrengst in de kleinere steden en dorpen. Definitief kan de opbrengst pas worden mee gedeeld, wanneer alle parochies de collectegelden hebben overgemaakt hetgeen vele parochiële comité's nog niet hebben gedaan. Bovendien blij ven er ook nog steeds giften binnen komen van particulieren. Overwel digend zijn de zendingen in natura geweest. Het nieuwe kantoor van de Memisa Heemraadssingel 334 in Rotterdam, zit tot in de nok toe vol met zendin gen in natura. De waarde hiervan is nog op geen duizenden guldens na te schatten. Behalve de reeds traditie geworden zendingen van onderne mingen, zijn er ook enorme pakketten binnengekomen van de scholen met tienduizenden stukken zeep. baby artikelen, verband, blikjes melk enz. Vooral de reactie der scholen noemt mej. van der Lugt bijzonder verheu gend. Voor de eerste maal heeft Me misa namelijk het onderwijs in haar campagne betrokken. Van de 4000 scholen hebben reeds 1000 positief - gereageerd. Officieel is het aantal kardinalen door de benoeming van tien nieuwe gestegen tot 87, waarbij dan nog ge teld moeten worden de kardinalen die de paus „in pectore" heeft sinds het consistorie van december 1959, doch wier namen hü nog niet be kend gemaakt heeft. De benoemingen zijn een verdere stap op de weg naar internationalise ring van het bestuur der kerk. daar van de zeven nieuwe curie-kardina len er slechts drie Italianen zijn, ter wijl 57 niet-Italianen zijn. Intussen toont deze nieuwe beslissing wel, hoezeer Joannes XXIII zich bezig houdt met de aanstelling van kardi nalen. In zijn pontificaat van nauwe lijks vier jaar heeft hij er al 52 ge creëerd. Van die nieuwe kardinalen zijn er intussen al weer vier overle den. Intussen blijft de leeftijd van de kardinalen in doorsnee zeer hoog. Van nu af aan is deze 65 jaar. De oudste der nieuwe kardinalen is de nieuw benoemde patriarch Da Costa Nunes, die bijna 82 is, maar de jongste is mgr. Landazuri Ricketts, de aarts bisschop van Lima die 48 is en voort aan de benjamin van het H. College De opvallende benoeming van een aantal kloosterlingen, ja zelfs de helft van het nieuwe aantal, heeft de aan dacht gevraagd voor het element der kloosterlingen in het bestuur der kerk. Voortaan zullen tien belang rijke orden en congregaties binnen het kardinaalscollege vertegenwoor digd zijn. ZONDAG 25 februari. Paars. Sexa gesima. (De tweede van de drie zondagen, die de H. Vastentijd voorbereiden). Tijdeigen. Mis Ex- surge, zonder Gloria. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 26. Paars. Mis van zondag Sexagesima. Exsurge, zonder Trac- tus. DINSDAG 27. Wit. H. Gabriël van de Bedroefde Maagd. (Deze Belijder is op 1 maart 1834 te Assisië gebo ren. Toen hij 22 jaar was trad hij in bij de Passionisten. Zes jaar la ter stierf hij reeds, nog vóór hij de hogere wijdigen had ontvangen. Paus Benedictus XV heeft hem in 1920 heilig verklaard). WOENSDAG 28. Paars. Mis van zon dag Sexagesima. Exsurge, zonder Tractus. DONDERDAG 1 maart. Wit. H. Swit- bertus. (De Bisschop en Belijder Switbertus predikte in ons land het Evangelie onder de heidenen en verrichtte daarbij vele wonderen), VRIJDAG 2. Paars. Mis van zondag Sexagesima. Exsurge, zonder Trac tus. Of. Wit. Votiefmis van het H. Hart. Cogitationes. (Vanwege de de eerste vrijdag). Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 3. Wit. Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag. Salve met Gloria. Prefatie van de H. Maagd Maria. amaai auurae drie Kwartier. Maagd Maria. Over de gehele wereld is een v hteruitgang in bijbelkennis te constateren, maar de schuldige is eerder het gezin dan de Kerk. n de dagen zonder radio en televisie werd de bijbel aan de amiliedis gelezen, besproken en bestudeerd. Die gewoonte is thans vrijwel uitgestorven en daaronder heeft de bijbelken nis aanzienlijk geleden. „Is de .voornaamste conclusie. sturil» een Jnternationaal opgezette 'in J r e Plaals van de bijbel De shiSrenv. elï. ke.fken Bekomen is De studie heeft vijf jaar in beslag de AmeHif" Wer,d «financierd door iveren.ed wPvfe, Unlted Bible Society der rannnrt geno?tschat>)- In één rapporten, wordt gezegd dat, althans in Amerika, de bijbel tot de „best sellers kan worden gerekend, maar daaraan wordt toegevoegd dat de Amerikanen en de tot '11 kerk be horende Christenen in andere delen van de wereld de bijbel, die zij ko pen. zelden of nooit lezen. Waar ook ter wereld de bijbel als boek in om loop is, aldus het rapport, wordt hij verwaarloosd, behalve in tijden van crisis, wanneer men er zijn toevlucht toe neemt om getroost en gesterkt tc worden. In het rapport wordt echter verder gezegd, dat er zoiets als een weder opleving van de belangstelling in de bijbel is te bespeuren maar in 't al gemeen wijzen de feiten uit. dat wat men noeml „het verval in bijbelge- i,enu13ljbelkennis" niet tot staan sta?eertahot wederopleving con stateert het rapport onder de rooms- katholieken in Frankrijk, voorname- lijk beperkt tot kloosters en zekere ontwikkelde leken". Ook onder de FranSe protestanten js iets van een wederopleving gebleken, doch over het algemeen zijn geen aanwijzingen ïn°nd?n' 1 d,e Brotc ontdekkin- er.de Matste twintig jaar vL^d'h k uZ'in Bedaan. veel in- vloed heben gehad. Een zeer algemeen verbreid ver val is in Engeland waargenomen. Men gaat daar minder en minder ter kerke, zegt het rapport, maar het lezen en bespreken van de bijbel thuis heeft de laatste honderd jaar een nog grotere achteruitgang ver toond. Wat men in Engeland ontdek te, vond men ook in Schotland en Nederland, waar volgens het rapport godsdienstoefeningen in de familie kring vrijwel in onbruik zijn geraakt. In west-Duitsland en Oostenrijk wordt nog in bepaalde gezinnen uit de bij bel gelezen, meestal aan tafel, doch zelfs in die gezinnen gaan werk en ontspanning voor. Zij die statistische gegevens verzame len over de mate, waarin de, bijbel wordt gelezen, zijn altijd aangenaam verrast, wanneer zij zien, hoeveel mensen zeggen de bijbel geregeld te lezen. Maar hun aantal bedraagl zelden meer dan een zesde van de bevolking van een in naam christe lijk land. De meeste mensen in Eu ropa en in de Angelsaksische wereld doen de familiebijbel zelden open en het wordt steeds moeilijker in die landen in openbare toespraken uit de bijbel te citeren. Ook in de Verenigde Staten is het beeld met zeer verschillend, zelfs in de vanouds als zeer „bijbelvast" beschouwde streken. werden door de Nederlandse helikop ters naar beneden gebracht. ,,De Nederlandse piloot Heyjer ver richtte een uitzonderlijk knap staaltje van helikopter-stuurkunst," staat in een Perzische krant, ,,toen hij de Ameri kaanse parachutist Hadley redde. Had- ley, die men per parachute had neer gelaten om de overlevenden te helpen, was zélf verkeerd neergekomen en klemde zich vast op een rotspunt. Om hem te redden moest Heyjer met zijn helikopter zo dicht de bijna verticale Onbaatzuchtig en spontaan hebben twee Nederlandse he likopterpiloten van Sclireiner Aerocontractors uit Den Haag, de 28-iarige Charlie Heyier en bergwand benaderen, dat de roterbladen n t 1 1 1 rakelipgs langs de rotsen scheerden de 31-jarige jan Joore, de hoofdrol gespeeld in een even dramatische als gevaarlijke reddingsactie waaraan een ko lonel en een specialist van het Amerikaanse leger hun leven hebben te danken. In lucht zo ijl, dat zelfs de voor het vliegen op grote hoogte ge bouwde „Alouette" helikopters er nauwelijks houvast in hebben,vlo gen onze landgenoten deze maand 7 dagen lang in Perzië op en neer naar een 4200 meter hoge bergkom waarin tijdens een sneeuwstorm een Amerikaans legervliegtuig met vijf Amerikaanse militairen aan boord was neergestort. Alle vijf waren levend uit het wrak ge- Een Amerikaanse Beaver" stortte op een routinevlucht van Teheran naar de Dezful-luchtmachtbasis tegen de bin nenrand van een kratervormig stuk j berghelling neer, op een hoogte, die bijna met die van de Mont Blanc kan worden vergeleken, veerde dankzij de dikke vacht sneeuw omhoog en sloeg over de kop. De vijf inzittenden kro pen er met wat builen en schrammen levend uit. v;;v' Daags daarna ontdekten op onderzoek uitgestuurde andere toestellen het wrak. Men zag twee overlevenden in de buurt. De reddingsactie kwam op gang. Be neden op het vliegveld van de oliemaat schappij nam onze landgenoot J. R. Schuiling. de leiding, met een kolonel van het Amerikaanse leger. De Neder landse helikopters gaan wel naar boven doch kunnen wegens de ijle lucht en de dwarswinden in de krater niet zakken. Intussen worden helemaal uit Tripo lis 2 Amerikaanse' parachutisten naar Iran overgevlogen. Het zijn twee ge harde en voor dit werk speciaal ge- het is onmogelijk naar boven of bene den te klimmen. Nu waren er dus vier man die gered moesten worden. Bij elkaar vliegend brachten de twee Alouette toestellen vervolgens twee Amerikaanse parame dics naar boven, hospitaal-soldaten dus, die voorzien waren van ski's en die moesten proberen de overlevenden te helpen. trainde, laconieke jongens, die drie da- kropen. Drie van hen, die poogden zich gen na het pngeïuk arriveren en met- in een kuil warm te houden sneeuwden een met een „Dove" vliegtuig naar bo- In en kwamen om, maar de twee ande- ^en gaa"' Met wat noodvoorraad sprin- gen ze boven de krater uit de ,,Dove maar zijwinden drijven hen af en beiden komen tenslotte tegen de steile rots wand aan de buitenkant van de krater terecht. Die houdt hen gevangen, want ren, een kolonel en een specialist, zijn tenslotte na enkele dagen gered en (advertentie) r. i BINNENVERING RUBBER TOONZALEN TE AMSTERDAM ROTTEROAM. UTRECHT. BREDA NEERLANDS MEEST VERKOCHTE MATRAS De deskundigen staan voor een raadsel. Men heeft op het eilandje Grand Turk, dat deel uitmaakt van de Bahama-eilanden twee dagen lang kolonel John Glenn onder vraagd over hetgeen hij heeft mee gemaakt, maar men weet niet wat men aan moet men met de melding van „heldere kleine deeltjes die langs de capsule zweefden". Dr. Robert Voas. de man die de lei- ding heeft gehad bij de psychologische voorbereiding van de astronauten voor hur. ruimtevluchten, verklaarde, dat de astronauten niet voorbereid waren op het zien van dergelijke vreemde ver schijnselen wat niet wegnam, zo zei hij, dat Glenn de geheimzinnige dingen had gezien en gerapporteerd. Alle drie keer, dat Glenn in zijn cabine uit de duistere zijde van de aarde in de buurt van de kust van Californië in het dag- licht was gekomen, had hij deze stro- men van heldere deeltjes gezien. De deskundigen verklaarden dat het niet uitgesloten was, dat het hier de rulmtenaaldcn betrof die vorig jaar werden gelanceerd. Maar deze naal den waren op een veel hogere baan gericht geweest en bovendien had men getracht die baan over de polen te leggen. Glenn vertelde, dat de deeltjes op enige afstand gezien leken op vuur vliegjes, maar dicht bij zjjn raam hadden ze geleken op sneeuwvlokken. IVolken Glenn had voorts verteld, dat het grootste deel van de aarde, het groot ste deel van de dag bedekt is met wol ken. Hij was van mening dat een astro naut in staat zou zijn de hoogte van de bewolking te schatten naar ..laag" „middelmatig" en „hoog". De meteorologen hechtten hier grote waarde aan. De kunstmanen, zoals die van het type Tiros, kunnen de wolken wel registreren maar geven geen aan wijzing omtrent de hoogte. Glenn had voorts laten blijken dat hij verder over de aarde kon zien dan men verwacht had. Op aarde kon hij over een afstand van 1100 km zien (een mens op aarde ziet iets meer dan 60 km) Het meest spectaculaire ogenblik van de reis was het moment van terugkeer geweest. Door de wrijving met de lucht was de buitenwand van de cabine ver hit geweest tot 300 graden Ook de lucht rond de capsule had opgegloeid. Het was helder licht geweest van gloeien de luchtdeeltjes en van gloeiende deel tjes die van het hitteschild van de cap sule werden afgebrand. Achter de cabine kon Glenn een hel dere oranje vlek zien. Dat was klaar blijkelijk de plaats waar de gloeiende deeltjes door de zuiging weer samen kwamen. Enkele uren later vlogen de Neder landers weer naar boven, ditmaal met de volledige uitrusting voor de para-me- dics aan boord van het ene toestel en een jonge Amerikaanse luitenant in het andere. De luitenant sprong boven ge komen kundig op het kleine plateau* wachtte de tweede helikopter af en griste de uitrustingen daaruit, terwijl Joore aan de stuurknuppel bleef om zijn machine zwevend te houden. In de krater begonnen vervolgens de para-medics met de luitenant af te da len naar de twee overlevenden, die zich daar reeds drie dagen bevonden en uit geput begonnen te raken. Op de terug weg zag Heyjer een der tegen de rots wand klevende parachutisten, maar hy zag geen kans deze te bereiken. De man ging op deze duizelingwekkende hoogte boven een peilloze afgrond alleen de even onheilspellende als koude nacht in. Zo brak de vierde dag aan. De para medics rapporteerden via hun walkie- talkie aan de rondcirkelende vliegtuigen dat ze meer mankracht nodig hadden om de beide half bevroren overleven den op een geimproviseerde slee tegen de wand omhoog te trekken naar het plateau. De piloten in de vliegtuigen ga ven dit weer door naar het vliegveld be neden. Terstond haalde men daar twee erva ren Iraanse bergsoldaten van het Per zische leger. Zij stapten bij Heyjer en Joore in de Alouettes en werden naar het plateau gebracht. In een tweede vlucht brachten onze landgenoten hen hun uitrusting na. Op die vlucht bevroor de snelheidsmeter van Joore. Op de te rugweg riep Heyer Joore over zijn boordradio en zei: ,.Ik geloof toch dat die parachutist wel te redden is, ik ga het proberen". Hij had nog juist brand stof genoeg en het weer was redelijk Uiterst omzichtig naderde hij met de op deze hoogte zo slecht naar de stuurknup pel luisterende helikopter de bergwand. De lange rotor-bladen draaiden tenslot te angstig dicht langs de rotsen, maar de lakonieke Amerikaan waagde de sprong en stapte 10 minuten later fit wel bij de dokter in het tijdelijke kamp uit. Daar bleven de Alouettes die dag op het radio-bericht wachten, dat de slee met de geredden aan de rand zou rijn gearriveerd. Dat gebeurde 'smiddags om 2 uur. Samen stegen ze naar de top en daar werd niet zonder moeite de op z'n bevroren voeten moeilijk lopende spe cialist, genaamd John T. Porter, aan boord gehesen bij Heyjer. Nadat Heyjer met Porter had koers gezet naar het vliegveld cirkelde Joore naar het plateau toe. Niet de geredde kolonel nam naast hem plaats, doch de enthousiaste luitenant wiens enthousias me na een dag veranderd was in uitput ting. Hij kon niet meer lopen en werd door Joore zo snel mogelijk naar de dokter gebracht. Intussen steeg Joore opnieuw naar de top om de tweede over levende, kolonel Walter Vann, te halen. Zo waren dus de twee overlevenden gered. De kolonel was half bevroren. Bij het aanbreken van de vijfde dag kon dus de voorlopige balans worden opgemaakt: 2 man gered, maar boven nog aanwezig 2 para-medics. 2 Iraanse bergsoldaten en niet te vergeten de tweede nog steeds onvindbare Ameri kaanse parachutist. Op de ochtend van die vijfde dag werd het een van de twee bergsoldaten te erg. Zijn voet vertoonde een begin van bevriezing en Heyer werd opgeroepen om hem naar beneden te halen, hetgeen geschiedde. Als altijd vloog Joore met hem mee en als altijd tuurden beide piloten tevergeefs de zwarte rotswanden af op zoek naar de tweede Amerikaanse parachutist. Heyer pikte op die vijfde dag de in moeilijkheden geraakte bergsoldaat op en daalde naar beneden, terwyl Joore lang zaam langs de rotswand volgde. Hy zocht voor die zoveelste keer naar de 2e para chutist en ditmaal vond hy hem. De man kleefde in ongemakkelijke positie tegen de rotsen aan en het was volsla gen uitgesloten dat hU per helikopter kon worden gered. Waar een wil is is een weg, zeker voor para-medics en Iraanse bergsolda- De Alouetteis een bijzonder geschikte helikopter voor reddings- werkzaamheden, ook in bergen en zelfs onder ongunstige weersom- standigheden. Maar op de hoogte l waar Heyjer en Joore moesten werken is het in feite levens- gevaarlijk. Want het toestel heeft eigenlijk een heel wat minder ijle J atmosfeer nodig dan die op ruim l vierduizend meter! 2 ten. Heyer vloog weer naar boven en pikte daar een van de twee para-medics op, die de vorige dag op het punt had gestaan om zich naar beneden te laten halen, omdat hij uitgeput was, maar die nu weer geheel fit bleek.-Uit de lucht toonde hij deze man waar de parachu tist zich bevond en zette hem vervol gens. weer op het plateau af. Terstond begaven de beide para-medics en de overgebleven bergsoldaat zich te voet naar dat punt van de kraterrand, waar onder de parachutist zich nu al ruim 2 dagen en nachten aan de rotsen klem de. „Dat is geen werk voor para-medics", meenden de Amerikanen beneden. Het was meer een karwei voor ervaren Iraan se bergbeklimmers. Ze vonden er vier, die door Heyer en Joore naar boven werden gebracht maar naar toen bleek had 't dappere drietal (de twee para-me dics en de bergsoldaat) intussen de kra terrand bereikt en onvervaard liet de berg soldaat zich aan 'n touw naar de zich nog steeds in dezelfde benarde positie be vindende parachutist zakken. Boven de bergrug cirkelend volgden de piloten van de twee Amerikaanse vliegtuigen ademloos hoe de actie ver der verliep. Aangekomen bij de toch wel uitgeput rakende parachutist wist de sterke bergsoldaat deze op zyn rug te laden, waarna hij met behulp van de tientallen meters hoger aan het touw trekkende para-medics de rand tenslotte veilig wist te bereiken. De parachutist bleek bevroren handen en voeten te heb ben opgelopen. De terugkeer naar het plateau ver liep uiterst moeizaam en tot overmaat van ramp werd de hele bergrug in dichte sneeuwstormen gehuld. Verder vliegen die dag was onmogelijk. Acht man gin gen tezamen een verschrikkeliike nacht in: 2 para-medics, 1 bergsoldaat. 1 uit geputte parachutist en 4 verse bergbe klimmers, die net boven waren gebracht. De zesde dag brak aan. Per radio werd van boven gevraagd of de Nederlanders maar wilden komen om iedereen naar be neden te brengen. Ze stegen op, maar troffen op het plateau alleen de moedige Iraanse bergsoldaat aan, die aan sneeuw blindheid begon te lijden en terug wilde. „Waar is dan de Amerikaanse parachu tist met zijn bevroren handen en voeten, die je gisteren van de rotswand hebt ge haald?" vroeg Heyer, bij wie hij zich aan boord begaf. Tot zijn verbazing luidde het antwoord, dat de parachutist weliswaar gisteren niet veel meer waard was, maar .dat wat voedsel en verzorgiQg hem ondanks de sneeuwstormen en de vreselijke nacht weer zo hadden opge knapt, dat hij de 2 etmalen op de rotsen allang weer was vergeten en er nu op stond tijdens de vierde dag van zijn ver blijf in deze onherbergzame hoogte mee te zoeken naar de lijken van de 3 ver misten. Voor de Alouette was na deze dag het riskante werk voorbij. Uit Duitsland hadden de Amerikanen tenslotte grotere en krachtiger helikopters gerekruteerd, die nu aankwamen en die het verdere werk volbrachten, zelfs werden nog Duitse alpinisten naar boven gebracht, maar na 10 dagen werd het zoeken naar de vermisten opgegeven. Men neemt aan dat hun lijken onder vele meters sneeuw een eeuwig graf hebben gevonden. (Advertentie) een pittige 'jonge* jonge White Label dubbele klare f 855 per literfles exclusief gUs

de Stem | 1962 | | pagina 7