Gedurfd woningproject van de gemeente Axel co W inkeldievegge 4 dagen cel in Twee tegen jaar geëist Tilburger voor moordpoging Principieel vonnis te Halle verwacht bedrijfsauto's Raadhuisbouw-kwestie Oostburg blijft geheim - na snelrecht te Breda - VANDAAG DIE: ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG Plan omvat 340 huizen Verbroken fronten Meevaller Goede naam hoog houden Venet in raad Vrije sector WEEK-END AANBIEDING 2 dagen SPIJKERPANTALONS 9.45 tegen subsidie Drie gewonden bij bedrijfsongeval te Drunen Faillissement Axel 750 jaar stadsrechten Eén, twee, drie Anli-a-bom- jeugd voor Haagse rechtbank Staking bij posterijen in Israël De algemene telling in België 22 februari f/m 4 maart DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS (Van onze redacteur) Als onderdeel van de uitbreidings plannen „Noord-oost" en „Zuid" blijkt het gemeentebestuur van Axel een gedurfd en vooruitstre vend bouwobject p(l) anklaar te hebben liggen dat nog officieel ter goedkeuring moet worden voorge legd aan de raadsleden, die er ove rigens de finesses en merites wel van kennen. Dit groots opgezette bouwplan omvat ca. 340 woningen, waarvan 126 arbeiders huizen, 72 bungalows en middenstands woningen. en 116 meergezinswoningen. Deze nieuwe gezins-accommodatie be helst de normale flatbouw benevens een aantal zogenaamde „maisonettes" welk type voor Zeeuwsch-Vlaanderen nog vol komen nieuw is. Dit genre woningen wordt n.l. zadonig opgetrokken dat vanaf de grond tot de zoveelste etage de woon- en slaapgelegenheden elkaar regelmatig afwisselen, hetgeen een individuele hui selijke rust ten doel heeft, en bovendien nog geïntensiveerd kan worden door „zwevende" vloeren en andersoortige hulpmiddelen, waarover de bouwtech niek vandaag de dag beschikt. De gewo ne flats, zoals we die reeds jarenlang kennen, zullen bestaan uit drie woonla gen, plus de gebruikelijke onderbouw, terwijl maisonettes o.a. ruimte bieden voor vier slaapkamers en zelfs eentje, liseerd via bouw in de vrije sector,jaldus te Middelburg, vormt overigens nog slechts een bescheiden onderdeel van de totale uitbreidingsplannen waarvoor met name verschilende beleggingsmaatschap pijen dermate interesse hebben getoond, dat reeds voor 300 andere woningen in totaal dus al 640 een bepaalde optie verleend werd, waarnaast het uitbrei dingsplan „Zuid" er op berekend is op 3000 woningen. Natuurlijk zal het thans voorliggende 1 plan grotendeels moeten worden gerea extra in het sousterrain. Dit min of meer revolutionaire bouwplan van het Axelse gemeentebestuur, dat ontworpen werd door het architectenbureau M. J. Rouw te Zoetermeer in overleg met het stede bouwkundig adviesbureau van ir. Schut (advertentie) vertelde ons burgemeester Van Dijke, die er consequent aan toevoegde, dat men derhalve een beroep heeft moeten doen op de minister ter verkrijging van extra bouwvolume dat hij gesteld zou willen zien op honderd woningen per jaar. Met ,het huidige vraag en aanbod voor wat betreft de woon- en bouwgega- voor de carnaval. Grote partij zeer voordelige pantalons in een ijzersterke denim, diverse moderne kleuren „Sanfor" dus krimpvrij. Pantalon met rits en alle naden extra gestikt. Profiteer nü van dexe unieke aanbieding. Voor de leeftijd van Pfe v 5 jaar\3 -f kleine stijging per maat. voor de leeftijd van 16 jaar VROOM PRE ES M ANN BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT openbaar ministerie te Breda heeft g?' n gras laten groeien over de waar- cuming, dat winkeldieveggen voortaan 0 vlug mogelijk na arrestatie op de zit- '»K zu,,en worden gebracht. Gistermid- r'h feP('S wcr(i in «en speciale zitting een 45-jarige huisvrouw uit Tilburg be- rc< l»t. die dinsdag op straat was aange boden, nadat zij in een zelfbedienings zaak enkele levensmiddelen ter waarde an achttien gulden had weggenomen. tie puLlI in de winkel voor ruim twin- ken^nfVÜ ?an pPullcn in haar tas gesto- van dJ uf- fCt?d had ze drie 8uldcn- Een ter in j rouwen had haar ech- Iec'"de gaten gehouden, voor s!ond verdachte nu voor de optreriffnri gelegcnhcid als politierechter P,M?*nde ^r. J. H. J. Drijkoningen. kond Mii„ naar huis". vroeg ze sme- ben en m" ^an weet niet- dat ik hier LuiswJn kinderen zijn alleen thuis." ofifcier" U -eerst maar eens naar de mr. GJ mr r was het antwoord. Dc officier, van bot +~emmink. maakte eerst gewag len tocnernend aantal winkeldiefstal- worripn n §ens hem geweten moest vaeS0op6mSDeenstee] t0egCPaSte AZÏT: huisvrouw is hiertegen blijkbaar niet bestand; zij bezwijkt te gemakke lijk voor de verleiding artikelen weg te nemen. Zij waant zich in een keukenpa radijs", aldus de officier. Verder merkte hij op, dat er tegen woordig geen week voorbijgaat of er zijn zes a zeven gevallen van winkeldiefstal len bij. „In dit geval betreft het een moeder van drie kinderen, die een inkomen heeft van 120 gulden per week", aldus mr. Temmink. „Ik wil er nog rekening mee houden, dat zij nog nooit eerder is ver oordeeld. Daarom zal ik de straf beper ken tot vier dagen gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming". Na de-ze eis scheen de vrouw zich nog steeds niet te realiseren, dat het bittere werkelijkheid was wat zij meemaakte. Zij begon weer opnieuw met „Mag ik nu naar huis" en toen ze eindelijk in de gaten kreeg, dat het de heren achter de groene tafel ernst was, werd het „Mag ik nu naar huis" vervangen door „Wat verschrikkelijk." Mr. Drijkoningen onderschreef in de uitspraak alles wat de officier had ge zegd. Ook hij was van mening, dat een hard voorbeeld gesteld diende te wor den om een eind te maken aan de toe nemende winkeldiefstallen. Conform de eis werd uitspraak gedaan. digden, kunnen we een jaar vooruit. Wat precies de tijd is die rijks waterstaat nodig heeft voor de verschil lende opspuitingen die nodig zijn ter realisering van de 3000 woningen in het plan zuid. De burgervader beklemtoonde nog eens het feit, dat er in Zeeuwsch-Vlaan deren voldoende bouwcapaciteit bestaat om de beoogde plannen binnen afzien bare tijd te realiseren. En hij sprak zelfs de optimistische hoop uit dal men met de eerste spade (de 340 dus) nog dit jaar zou kunnen starten, waarna zij dan binnen een tijdsbestek van drie jaar zou kunnen worden voltooid. Alles zal echter afhankelijk zijn van hetgeen de betrokken minister er van denktHet thans aan de orde zijnde object, dat door de stedenbouwkundige adviseur in middels is goedgekeurd, is gepland aan de hoofdverkeersweg naar Hulst, en be rekend op de toekomstige vestiging van een service-station voor automobielen, benevens een 50-tal garages. Burgemees ter Van Dijke bleek bijzonder veel res pect te hebben voor de voortvarendheid en deskundigheid zowel van het stede bouwkundig adviesbureau Schut, als het architectenbureau Rouw. En hij is er erg mee ingenomen, dat er in Axel nu eindelijk eens middenstands-huurwonin gen komen. Want hij vindt het ook uit landelijk oogpunt bezien sociaal en economisch niet verantwoord dat bepaalde bevol kingsgroepen, die zich een hogere huur prijs wel permitteren kunnen, nog al toos gehuisvest zijn in van rijkswege ge subsidieerde woningwetwoningen. In de raadsvergadering heeft de heer Broodman (PvdA) zich tegen subsidieverlening aan twee seme naries verzet, t.w. te Kaatsheuvel en te Hulst, aan welke instellingen op verzoek 100 werd gegeven De heer Broodman vreesde dat de gemeente veel van zulke verzoeken niet zou kunnen dragen. De 200 kunnen er nog wel af, zo repliceerde de voorzitter. Het onderwijs, dat hier gesubsidieerd wordt, kan niet op een gewoon gymnasium worden genoten. Het gemeentepersoneel werd bedacht met een voorschot over het le kwartaal 1962, in afwachting van de a.s. loonsver hoging. De heidemaatschappij gaat voor Oostburg een wijzigingslegger op de we gen maken: de kosten 3100 zijn geen •bezwaar. De bewoners van de Zuidzandsestraat krijgen een restitutie wegens door hen ten onrechte betaalde bestratingskosten. Het beschikbaar stellen van 185 voor de VVV West-Zeeuwsch-Vlaanderen vond deh eer Leenhouts (PvdA)niet nodig. Hij is van mening dat de Oostburgse mid denstand, die zelf geen VVV in stand houdt, ook niet op deze manier moet wor den gesteund. Voorzitter Van Leeuwen meende echter dat in een VVV-folder over West-Zeeuwsch-Vlaanderen Oost burg niet kan ontbreken. De benoeming van een gemeentewerk man werd uitgesteld daar men eerst de medische keuring van de kandidaat wil afwachten. Groen of niet? Blijft het Vestje groen of niet? De te genstemmers, die in 1957 tegen het plan waren van het Vestje een groenstrook te maken, vonden het nodig nu ook te gen een plan tot herziening van de uit- Poging tot moord was tenlaste gelegd aan de 24-jarige Tilburger J. J. V., die terecht moest staan voor de Bredase rechtbank. Op 16 mei van het vorig jaar zou de jongeman getracht hebben zijn ou ders, broer en twee zusters van het leven te beroven door de gaskraan in huis open te zetten.Zijn plan was mislukt doordat men in een friteszaak, waar V. na het open zetten van de gaskraan naartoe was gegaan, argwaan had gekregen na toespelingen van V. op zijn daad. Het personeel van de friteszaak was, nadat men V. had gedwongen te vertel len waar hij woonde, naar het huis van V. gegaan en daar was gebleken dat de in huis gestroomde hoeveelheid gas geen schadelijke gevolgen voor de gezondheid van de huisgenoten had gehad. Door de officier van justitie, mr. G. Temmink, waren in deze zaak geen getui gen opgeroepen, omdat V. direct na zijn aanhouding al had toegegeven de kraan open gezet te hebben. Dat ontkende hij ook nu niet. Hij was die avond om 11 uur uit het café gekomen. Tevoren had hij vanaf 's morgens al thuis samen met zijn moe der zitten drinken. Zijn vader had hem binnengelaten. Nadat deze naar boven was gegaan had V. later toen hij dacht dat iedereen sliep de deuren open gezet en had hij het kraantje van de gaslei ding opengedraaid. Daarna was hij weer naar het café gegaan. In dat café had hij verteld wat hij zo even bad gedaan, maar gezien de toe stand waarin hij verkeerde had men hem daar niet geloofd. Daarop was hij opnieuw naar huis gegaan, had daar alles rustig gevonden en was, in de veronderstelling dat ze allemaal dood waren naar de fri teszaak gegaan, waar de eigenaar wel aan dacht had geschonken aan zijn dronke manstaal. In het requisitoir werd door de officier naarstig gezocht naar een motief voor de daad van verdachte, een jongeman waar van tot nu toe eigenlijk nog niets ongun stigs bekend was. Wel kwam hij uit een milieu waar de drankzucht hoogtij vierde. Onvermijdelijk was daardoor ook hij meegesleurd in de roes van de alcohol. Zijn moeder had hem al op zijn twaalfde jaar laten drinken. Toch had hij her haaldelijk getracht uit dit milieu wag te komen, maar zijn wilskracht had steeds op het beslissende moment gefaald; het was ook voor hem een zekere sleur ge worden. Die avond, na een hele dag drin ken. was hij in de ban van drank tot een soort wanhoopspoging gekomen om een eind te maken aan de moeilijkheden. Geen opwelling De officier achtte, ondanks de vermin derde toerekeningsvatbaarheid, voorbe dachte rade aanwezig, omdat V. al ge ruime tijd met dit plan had rondgelopen; het was dus bepaald geen opwelling ge weest. Wel wilde de officier van de andere kant rekening houden met alle omstan digheden; daarom beperkte hij de eis tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Bij dit laatste als voor waarde dat V. na het uitzitten van zijn straf een andere woonplaats en een andere werkgever zal kiezen en dat hij hiervan niet mag veranderen zonder toestemming van de toezichthouder. En verder nog toe zicht van een psychiater. Met het gevorderde toezicht en de voor waardelijke terbeschikkingstelling kon de raadsman mr. M. Olij zich wel vereni gen. Bestreden werd echter de voorbe dachte rade, omdat er volgens pleiter geen sprake kon zijn van kalm overleg bij iemand die dronken is. Hier was vol gens mr. Olij wel degelijk sprake van een opwelling. Met het oog op het ge nezingsproces drong pleiter aan op een korte onvoorwaardelijke vrijheidsstraf. Uitspraak over veertien dagen. breiding te stemmen. De tegenstemmers, onder wie de heer Barendrecht, konden b. en w. niet voor hun plannen winnen, om het Vestje voor bungalowpark te be stemmen. B. en w. zijn hier niet toe ge negen en volgden de uitspraak van de raad. die zich voor groenstrook uitsprak in 1957. Bij stemming behaalde het nieu we voorstel toch de meerderheid: 6 voor, 5 tegen. Voor het nieuwe uitbreidingsplan zal het bedrijf van de heer Clercq aan de Nieuwstraat zodanig in het nauw komen dat de uitoefening ervan niet meer mo gelijk is; het 7.al t.z.t. door de gemeente worden overgenomen wanneer er een be stemming voor de grond komt. Om nu reeds dit bedrijf over te nemen, zoals de heer Dekker voorstelde, is voor de ge meente ondoenlijk. Zal zij het hiervoor geïnvesteerde kapitaal rendabel willen maken, dan zal zij het bedrijf moeten verpachten, en bij bestemming der gron den de pachter weer moeten verwijde ren. Hoog houden Omtrent een voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet i.v.m. de afwikkeling van de raadhuisbouw werd men niet veel wijzer. Om te beginnen stelde de voorzitter vast, dat voor dit punt een besloten zitting gewenst was om de goede naam van Oostburg hoog te houden, doch hij liet het aan de goe gemeente over om daarover te beslissen. De stemming besliste voor gesloten ver gadering. Hiertegen waren de heren Barendrecht en De Vuyst (G.B.) en J. Leenhouts (PvdA), Nadat de openbare vergadering heropend was werd over dit financiële raadsel door de voorzitter meegedeeld: de belanghebbende zal eerst een schrif telijk verzoek moeten indienen, waarna aan de behandeling ervan kan worden begonnen. Het, nagekomen verzoek van de heer J. Bruyne, Violetstraat, werd goedge- de keurd met ieders instemming. De heer De Bruyne wil zijn woning en grond, liggende in het saneringsplan oude be bouwing Violetstraat, overdoen aan de gemeente, waarvoor hemgrond wordt toegewezen aan de Van Houtestraat om daar een nieuw schildersbedrijf te zet ten. Zonder enig bezwaar werd dit goed gekeurd. De plannen van de stichting bejaar dencentrum, alsook het zwembadplan zit ten niet in de doofpot, aldus de voorzitter tot de heer Barendrecht. Hieraan kan nog niet worden gewerkt, alvorens de goedkeuring op de begroting is ver kregen. Donderdagmorgen om circa 11.15 uur is bij het laden van een smeltoven in het bedrijf van Lips N.V. te Drunen door tot dusver onopgehelderde oorzaak een hoe veelheid juist geladen materiaal met kracht naar buiten geworpen, tengevol ge waarvan drie zich in de directe na bijheid van de oven bevindende perso nen werden gewond. De 61-jarige W. van Rijswijk uit Wijk liep ernstige ver wondingen op; de 48-jarige eveneens te Wijk wonende L. van Rijswijk kreeg een shock en enkele lichte verwondingen; de 35-jarige D. Klompenburg uit Den Bosch werd licht gewond. Direct na het ongeval was medische hulp ter plaatse. De twee eerstgenoemden werden opge nomen in het protestants ziekenhuis te Den Bosch, terwijl de laatstgenoemde voor een nader onderzoek werd overge bracht naar het Groot Ziekengasthuis eveneens in Den Bosch. Uitgesproken: J. P. Vroegop, handelaar in aardappelen, groenten en fruit. Privé te Sas van Gent, zaak te Terneuzen. Volgend jaar zal de gemeente Axel 750 jaar stadsrechten bezit ten. Het gemeentebestuur is voor nemens dit feit te vieren met groot se festiviteiten, die een week lang zullen duren. B. en w. zullen daar omtrent met voorstellen in de raad komen. (advertentie) En dan nu de laatste vier van de reeks. De bijdragen uit de sociale pot van de 1-2-3-puzzel gaan van daag naar: R.-K. BOND VAN BEJAARDEN, KWADENDAMME 100.—. Deze bond is nog erg jong. al is het dan een bejaardenbond. En de oprichting van een vereniging gaat gepaard met aanschaffingen. De kas is daarom niet alleen amechtig, er rusten ook nog lasten op de jonge vereniging. R.-K. MUZIEKGEZELSCHAP „VRIJ HEID EENDRACHT", LAMSWAAR- DE, 100.— Het is beslist niet uit luxe dat het bestuur van „Vrijheid Eendracht" een beroep deed op de sociale pot. Nieu we instrumenten en revisie van oude kost bij elkaar een geweldig bedrag. Wat hulp is dan ook best op zijn plaats. KATHOLIEK VROUWENGILDE, BREDA, 75.— Een van de activiteiten van het Vrouwengilde is het organiseren van kinderoptochten. En wat men goed doet. kost goed geld! VERKENNERSGROEP MARIA- PAROCHIE, OOSTERHOUT 75 De nog jonge Mariagroep heeft het, wegens de aanschaffing van de nodige materialen, niet zo gemakkelijk. De beheerders van de sociale pot weten dat geld voor jeugdwerk bijzonder goed besteed is. We hopen van harte dat alle instel lingen die deze week bedacht ziin» hun zorgen een beetje verlicht heb ben gezien. (Van onze Haagse redacteur) Er stond gisteren voor de president van de Haagse rechtbank een bont ge zelschap jonge mensen: studenten in de filosofie en letteren, een verkoper, een los-arbeider, een „dichter-uitgever", ly- ceïsten en mulo-scholieren. Zij hadden gemeen dat zij allen op 10 november van het vorig jaar op een druk kruispunt in Den Haag een sit-downstaking hadden gehouden om zodoende blijk te geven van hun vrees en ontstemming over de atoombewapening van West en Oost. Na zachtzinnig door de Haagse politie verwijderd te zijn het verkeer lag immers stil waren zij nog dezelfde dag door de kantonrechter veroordeeld tot f 25 boete. Tegen dit vonnis waren de jongens en meisjes in leeftijd variërend van 17-25 jaar in hoger be roep gegaan. De jongelui zeiden dat zij bewust een verkeersovertreding hadden begaan om ,,een kreet te slaken en hun omgeving te alarmeren voor wat de mensheid be dreigt". De president van de rechtbank, mr. Schaefsma. had aan het begin van de zitting gezegd het op zich verheugend te vinden dat jongeren zich actief met het atoomprobleem bezighouden. Hij noem de dit zelfs prijzenswaardig". Dat om hieraan uiting te geven verkeersregels en de maatschappelijke orde werden overtreden vond hij minder juist. Dit was ook het oordeel van de officier van justitie, die niet kon accepteren dat ,.uit overmacht" gehandeld zou zijn. Rekening houdend met de jeugd en goe de bedoelingen van de demonstranten" eiste hij wederom tegen alle demonstran ten f 25 boete. Uitspraak over 14 dagen. Gisteren is er geen post uit Israël naar het buitenland verzonden omdat het personeel der postkantoren zich heeft aangesloten bij de stakende brievenbe- zorgers. Alleen de telefoon- en telegraaf diensten werken nog. PagUaS pejSlem pater Hoefnagels zal er wel zijn sociologisch hoofd bij schudden, maar een feit is het, dat op het ogen blik twee van de drie grote werk nemerscentrales ernstig bezorgd zijn over de toegeeflijkheid van verschei dene werkgevers bij het aanvaarden van ruime loonsverhogingen, die onze economie wel eens in een overspannen toestand zouden kunnen brengen. En ook de zwarte lonen baren hun veel zorg. Bij het befaamde Wassenaarse akkoord is over de hele linie een ma tigingsformule aanvaard, geldend voor het jaar 1962. Er zijn echter c.a.o.'s, welker duur het kalenderjaar niet d?kt. Voorzover ze ook over een deel van 1963 lopen, wil een deel van de Stichting van de Arbeid alvast een voorschot nemen op de verhoging, die het volgend jaar (misschien?, waar schijnlijk?) mogelijk zal zijn. NVV en Centraal Sociaal Werkgevers Verbond trekken in dezen één lijn. Neen, zeggen KAB, CNV en de overige werkgevers verbonden. we kunnen pas aan het eind van dit jaar vaststellen, hoe groot „de ruimte" voor het jaar 1963 kan uitvallen. Een logisch standpunt. Mi nister De Pous heeft zo juist in de Eerste Kamer aangetoond, dat onze welvaart een labiel karakter gaat ver tonen en dat behoedzaamheid steeds meer geboden wordt. Als de loons verhogingen in een spel van vraag en aanbod te ver gaan uitschieten, komen we onvermijdelijk weer voor de nood zaak van bestedingsbeperking en een loonstop te staan. We zijn er in de laatste jaren goed doorgezeild met de vrijere loonvorming. Zonder noemens waardige prijsverhogingen en met ver wezenlijking van de vrije zaterdag over een breed front zijn de werk nemers beter aan hun trekken geko men dan onder een vroeger systeem het geval was. Die ontwikkeling mo gen we niet in gevaar brengen door thans te veel te willen. Het is jammer, dat in de Stichting van de Arbeid zowel het werknemers- als het werk geversfront verbj-oken is. De regering zal nu zelfstandig een beslissing moe ten nemen. £Vns land heeft altijd de handicap gekend, dat het arm was aan na tuurlijke rijkdommen en bodemschat ten. Behalve de vanouds bekende steenkool in zuid-Limburg leek er niets bijzonders verborgen te zijn on der het aardoppervlak. Moderne op sporingsmethoden hebben echter eerst het zout bij Boekelo aan het licht ge bracht. Later vonden we olie in Drente en op nog enkele andere plaatsen. De jongste vondst is het aardgas in de noordelijke provincies. Daaromtrent heeft minister De Pous in de Eerste Kamer nu verbluffende mededelingen gedaan. Eerst hadden we 10 miljard kubieke meter van dat gas ontdekt. Nadere opsporingen hebben nu echter een gasbel van niet minder dan 150 miljard kubieke meter geconstateerd. Twintig jaar lang kunnen we daar 7,5 miljard kubieke meter per jaar van in exploitatie brengen. Dit komt over een met circa 7,5 miljoen ton steen kool of met ongeveer 25 procent van het totale huidige jaarlijkse energie verbruik in ons land. Zelfs heeft men hoop, dat het niet eens bij die 150 miljard kubieke meter zal blijven. Er is wel eens gevraagd wat onze verre voorvaderen eigenlijk bezielde, om juist hier hun woonstee te zoeken. Er waren toch veel rijker streken in de wereld. Nu hebben we ons goed door de moeilijkheden heengesla gen en een best bewoonbaar land ge schapen. Maar thans merken we, dat onbewust de keuze van onze voor ouders beter is geweest dan we dach ten. Er zitten prachtige meevallers in de bodem. De laatste is zelfs enorm, letterlijk en figuurlijk. (Van onze Belgische correspondent) Gewoonlijk moet een geding voor de politierechtbank het stellen zon der enige belangstelling van de zijde van pers en publiek. Het lo kaaltje van de politierechter te Halle, een stadje van 20.000 inwo ners in Vlaams-Brabant bezuiden Brussel, werd evenwel overspoeld door een legertje reporters en pers fotografen: daar werd inderdaad een kwestie uitgevochten die van belang zal zijn voor de Belgische jurisprudentie. Een echtpaar uit dat stadje stond er terecht, omdat het geweigerd had zijn medewerking te verlenen aan de Alge mene Telling die momenteel in België op last van de regering door de gemeen tebesturen verricht wordt. Het echtpaar grondde zijn weigering op het feit, dat de telling geschiedt aa nde hand van één- talige vragenformulieren. In Halle, dat binnen het ééntalig-Ne- derlandse gebied ligt. waren die formu lieren uiteraard in het Nederlands ge steld. Welnu, het echtpaar had ééntalig- Franse formulieren voor zich opgeëist. Voor de politierechter trachtte het echtpaar zich te rechtvaardigen met de verklaring dat het geen Nederlands kent. zodat het de formulieren onmogelijk kon invullen. Daarop antwoordde de voor- zitter. dat het echtpaar ervan beticht 10-00.17.00'u en 19.30-22.30u en zondag-» 10.00-18.00 u Toegang f.2.50 wordt, geweigerd te hebben, de nodige inlichtingen te geven aan de recensent (die de vragen in het Frans heeft ge steld) bij het invullen van het formulier, dat trouwens niet de handtekening draagt van de gerecenseerde burger, maar wel van de beëdigde teller. Het openbaar ministerie wees erop, dat de telling het werk is van de gemeente lijke overheid en dat de gemeentelijke overheid formulieren hoort te gebruiken, gesteld in de taal van haar gebied. Hij stelde vast, dat het echtpaar was opge komen voor de verdediging van een prin cipe.. Daarom vroeg hij ook een princi piële straf. De verdediging spande zich in om de politierechter ervan te overtuigen, dat het echtpaar slechts het principe van de taalvrijheid in België heeft willen ver dedigen. Zij betoogde verder dat, waar honderden "Vlaamse burgemeesters de eu vele moed hebben opgebracht, in 1960 tweetalige tellingsformulieren te weige ren, individuele burgers evenzeer het recht hebben formulieren te weigeren die niet beantwoorden aan hun taalkun dige verlangens of noodzakelijkheid. Het vonnis werd in beraad gehouden tot 6 maart. Naar dit vonnis wordt met belangstelling uitgekeken. Weliswaar heeft in Halle, waar een Franssprekende minderheid woont die 5 procent van de bevolking uitmaakt, slechts één echtpaar zijn medewerking aan de telling gewei gerd, maar ingevolge een campagne die door sommige Franstalige kranten in Bel gië gevoerd werd, zijn de weigeringen talrijker in andere Brusselse randgebie den, in plaatsen blak bij de taalgrens en zelfs te Antwerpen en Gent. Al deze weigeraars zullen zich voor de rechter te verantwoorden hebben. Na het vonnis te Halle zal hun ongewisheid omtrent de straf die hun zal worden opgelegd, zo goed als verdwenen zijn. IN DE wereldkampioenschappen ikiën (noordse nummers), te Zakopane in Polen, heeft Zweden de titel van de 4x10 kilometer estafette heren met succes verdedigd. De winnende ploeg, bestaande uit Olsson, Grahn, Jernberg en Roennlund, maakte een tijd tfSh 1.24.39.8. Tweede werd Finland»

de Stem | 1962 | | pagina 5