begrotingondanks afkeuring Fiat aan een motie van Weer conflict rond woningbouw Indonesisch troepentransport Geen crisissituatie! Kennedy accepteert het plan tot samenwerking V eiligheidsmaatregelen tegen OAS verscherpt Nlislukte putsch in Turkije? KAMERDEBAT OVER DE AMBTENARENSALARISSEN Zonder hengel gevangen EXTRA BERICHT „Sfeer" dagblad voor zeeland I m'Jv A,f\NTAL doden van de mijnramp heeft 's ,o1 298 gestogen. Men 1-2-3 Kabinet Fanfani beëdigd TS.J0MBE LAAI' DE V.N. NIET IN K0NG0L0 TOE Denkbeeld van zagsorgaan voor De Autobahn KABO-voorzitter Weyters bleef tegenstemmer Kamer wil meer woningwetwoningen Premie wordt gedeeld Ruimte-onderzoek met Sovjets Majoor Slayton staat gereed 102c JAARGANG No. 23911 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J v. Hootegem ntr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Hetgerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel noti - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 260i OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) MIN. TOXOPEUS WINNAAR (Van onzs parlementaire redacteur) Het debat over de ambtenarensalarissen in de Tweede Kamer is fjisleren - na felle discussies en herhaalde schorsingen voor nader beraad - uitgemond in een motie, die in feite een afkeuring inhoudt van het door minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) gevoerde ambtenarenbeleid. De motie ver langt van mr. Toxopeus heropening van het overleg met de ambtenarenorganisaties. Han gende dit overleg zou er dan geen definitieve beslissing genomen mogen worden over de omstreden salarisvoorstellen. Hoewel minis ter Toxopeus tevoren verklaard bad niet bereid te zijn zelf liet overleg te heropenen - „dan wek ik verwachtingen en ik heb niets meer aan te bieden"-werd deze motie met 72 tegen 59 stemmen aangenomen. Tot de voor stemmers behoorden de P.v.d.A., A.R., C.H.U., S.G.P., C.P.N., P.S.P. en de Iv.V.P.-ers Wevters en Zwanikken. President Kennedy heeft in november j.L, tijdens een gesprek met de schoon zoon van premier Nikita Kroestjev van de Sovjet-nie, Alexei Adzhoebei, ver klaard, dat hij voorstander is van de op richting van een internationaal gezags orgaan, dat de Autobahn die van West- Berlijn otfer Oostduits gebied naar de Bondsrepubliek leidt, zou moeten behe- f ren. Kennedy opperde dit denkbeeld tijdens het gesprek dat hij op 2 november voer de met de hoofdredacteur van de ,,Iz- vestia". Amerikaanse functionarissen zeiden dat men reeds enige tijd wist dat de Sovjet-Unie het voorstel van de hand had gewezen. Een crisissituatie? Geenszins. Deze motie van afkeuring werd na melijk even later ontkracht tot een slag in de lucht, doordat de be groting van Binnenlandse Zaken met 83 tegen 45 stemmen toch werd goedgekeurd. De stemming over de begroting op zich zelf een on gewoon gebeuren was uitgelokt door KABO-voorzitter Weyters. Deze verklaarde te zullen tegenstem men dat wil zeggen een poging te zul len doen om de minister ten val te bren- (Van onze parlementaire redacteur) Nauwelijks is de storm rond de ambtenarensalarissen uitge woed of er pakken zich boven bet Binnenhof al weer donkere wolken samen. Die onweersbui zal zicli ontladen op minister Van Aartsen (Volkshuisves ting), die de volgende week dinsdag in de Tweede Kamer EEN LOOPKNECHT van een Groningse apotheek wordt verdacht van verduiste ring van 13.500,De man was al twintig jaar bij zijn patroon in dienst en genoot alle vertrouwen. POWERS, de U-2 piloot, die uit Russische gevangenschap is teruggekeerd, is danig aan de tand gevoeld, maar uit niets is gebleken dat hij zich niet aan zijn con- tract (zoals dat wordt genoemd) heelt I gehouden. I «„km hlkcn van twee vermiste mijn- I worden ,£evonden- In het ziekenhuis I den 45 gewonden verpleed. W,UvJWEN Van 7 iaar uit -Amsterdam, mist Hef "Ps wordt sinds woensdag ver mist Het kind is debiel en een oneeluk Seen™' WiI* i' donkeTond huppelend voor«anden en loopt iets hóllXm,? akkoord bereikt over een ge- industrio m6* 9 voor de confectie- 1 februari rr 'rugwerkende kracht tot een dnhhiit !j ®en werknemers gaan uur ÏÏb ,e ide vr°uwen 11 cent) per- uur meer verdienen. Cruys Voorbergh is ter ge- !iÏÏ Ün.n)n 40-jarig toneeljubile- Oranip m £o£ ridder in de orde van rnkfi k SSai' Staatssecretaris Scholte hem gisteren de versierselen uit. kardinaa^1ifSSr X?II! hee£t gisteren Utrecht in i aartsbisschop van gen Particuliere audiëntie ontvan- Oostelijke wind li uit6vanavac]lting van het K I avond 5H-nd opgemaakt gisteren- n "I r, t5 uur: geen s'J"nd<- wolkenvelden, maar t 5 raturen om hV,ln betekcnis- TemPc" 1om het vriespunt. Matige tot "ostelijke wind. zon onder 18.07 uur. Maan |:np 22a16guu2r0n0nder 18 07 U I dè?ri°43 uu" op 7-39 uur- Maan on- zijn begroting komt verdedi gen. Of het wederom tot een kabinetscrisis zal komen als bij de begrotingsbehande ling van het vorige jaar is te betwijfe len. Zeker is echter, dat er ia de kamer nog steeds in brede kring grote ontevre denheid bestaat over het woningbouw beleid van mr. Van Aartsen. Naar verluidt zal ook van de zijde van de regeringspartijen met name door de K.V.P. een poging worden onder nomen om dit beleid in meer sociale zin om te buigen. Het ligt voor de hand in dit verband te denken aan de verhouding tussen het aantal (goedkope) woningwetwoningen en het aantal (duurdere) premiewonin gen in het bouwprogram. Bij de woning- bouwcrisis van het vorige jaar heeft dit punt ook reeds gespeeld. Toen is be reikt dat het totaal aantal goedkopere woningen is opgevoerd. In de kamer is zeker een meerderheid te vinden voor een verdere opvoering van het aantal woningwetwoningen. Uit alle gegevens blijkt immers dat de woningnood nog het grootst is onder de bevolkingsgroep, die zich alleen de huur van een woning wetwoning kan permitteren. gen omdat hij zich niet met diens per soneelsbeleid kon verenigen. De heer Weüters werd echter alleen bijgevallen door de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. De A.R. en C.H.U., die wel hadden meegewerkt aan de motie van afkeu ring, schrokken terug voor een kabinets crisis en kwamen weer braaf terug in het gareel. Nog praten Door deze halfslachtigheid, die het de bat af en toe iets van een opéra comi- que gaf, trad minister Toxopeus uitein delijk toch als overwinnaar naar voren. Zijn salarisvoorstellen zullen nu wel spoedig worden doorgevoerd. Misschien worden ze nog op een enkel punt gewij zigd. Minister Toxopeus verklaarde zich namelijk bereid om er nog eens over te praten, mits een verzoek daartoe van de ambtenarenorganisaties zelf zou uit gaan. De bewindsman zei echter met nadruk, dat een eventueel gesprek in geen geval zal leiden tot een verhoging van het totaal aan salarisverhogingen. Dat bedraagt nu volgens zijn voorstel len 270 miljoen. De aanvullende verho gingen en uitkeringen, die de ambtena renorganisaties verlangen, zouden nog eens 150 miljoen vergen. ,,De grens van het mogelijk is thans bereikt", betoog de mr. Toxopeus. De K.V.P.-fractie De K.V.P.-fractie bleek evenwel zeer optimistisch. In het vertrouwen dat het alsnog tot een gesprek zal komen tus sën de minister en de ambtenarenorga nisaties en dat dat gesprek een gunstig resultaat zal hebben, stemden de K.V. P.'ers (behalve de K.A.B.'ers Weyters en Zwanikken) tegen de motie van af keuring. Het is echter zeer te betwijfe len of het optimisme van de K.V.P.- fractie bewaarheid zal worden. Een gesprek is nu alleen nog mo gelijk als de ambtenarenorganisaties er zelf om vragen. Door het tegen de begroting stemmen van K.A.B.O.- voorzitter Weijters, hij is een van de belangrijkste figuren in het geor ganiseerd overleg is de ambtena renorganisaties de weg terug naar minister Toxopeus bepaald niet ge makkelijk gemaakt. Het is intussen niet uitgesloten, dat de voorzitters van de andere ambtenaren- centrales, die niet als de heer Weijters de last van een dubbele verantwoorde lijkheid hebben te dragen die van ka merlid van K.A.B.O.-voorzitter alsnog middelen zullen vinden om het overleg weer op gang te brengen. Mr. Toxopeus verklaarde wat dit betreft, van goede wil te zijn en geen last te hebben van lange tenen. Ten bewijze van zijn goede wil beloofde de bewindsman op zo kort mogelijke termijn een nota te zullen in dienen met voorstellen zijnerzijds tot ver betering van het overleg. De K.V.P.'er Van der Zanden had hem om die nota gevraagd. In gevechtstenue Minister Toxopeus heeft zich gisteren heel wat beter geweerd dan woensdag bij de eerste ronde van het debat over de ambtenarensalarissen. Stond hij toen, vertrouwende dat de regeringspartijen het toch niet op een regeringscrisis zou den laten aankomen, lusteloos en weinig overtuigend te oreren, gisteren vocht hij voor zijn ministeriële leven. T aartoe was dan ook wel aanleiding. De motie van afkeuring, die direct bij de tweede ron de door mr. Beernink (C.H.U.) namens de commissie van Binnenlandse Zaken uit de kamer was ingediend, was welis waar vriendelijk gesteld, maar hield praktisch toch een veroordeling in van zijn beleid. Die veroordeling kwam ook tot uiting in de wijze, waarop vanuit de kamer adhesie werd betuigd met de motie. Ik hoop dat u vandaag nog ver dwijnt, riep de socialist Blom. ,,U hebt hier onbewust notoire onwaarheden staan te verkondigen". Van regeringszijde was men iets vriendelijker, maar ook daar bleek men allesbehalve tevreden. Het vertrouwen van de ambtenaren in de overheid is ondermijnd, zei b.v. K.A.B. O.-voorzitter Weijters. De minister zag bijtijds het licht op rood staan. Zijn repliek werd een in drukwekkend betoog, gestaafd ditmaal met argumenten. De kern van zijn ver dediging was de stelling, dat er, als zijn salarisvoorstellen aanvaard zouden zijn, geen sprake meer zou zijn van een achterstand van de lagere en middelbare ambtenaren. Deze stelling werd later niet aangetast Dat was opmerkelijk. Het verzet van de ambtenarenorgani saties tegen 's ministers salarisvoorstel len is immers gebaseerd op de overwe ging dat er nog een achterstand zou be staan. Zolang die beweerde achterstand niet is weggewerkt willen zij niet van een gedifferentieerde loonsverhoging (van 8 tot 40 procent) weten. Lonken naar kiezers 's Ministers repliek eindigde in een besliste afwijzing van de motie-Beernink. Men zou zich kunnen voorstellen, dat hij de ambtenarenorganisaties zou vra gen naar een andere verdeling te zoe ken van de 270 miljqen, die thans voor salarisverhoging beschikbaar zijn. Die weg was de minister echter afgesneden door zijn partijgenoot mr. Geertsema (V.V.D.). Deze had de motie bij voor baat onaanvaardbaar genoemd omdat hij er niet ten onrechte een ver oordeling in las van het beleid van de bewindsman. Mr. Geertsema blies dat onaanvaardbaar nogal sterk aan. Was hij bevreesd, dat een hernieuwd over leg zou leiden tot een vermindering van de salarisverhoging van de hogere en topfunctionarissen ten koste van de lage re? Voor een dergelijke wijziging zou de V.V.D. onder haar kiezerskring weinig waardering oogsten. Electorale overwegingen speelden overigens ook een rol bij de andere partijen. Mr. Beernink kwam er rond voor uit. toen hij opmerkte, dat hij het in zijn hart wel eens was met de salarisvoorstellen van de minister maar ze toch niet kon accepteren. ,,Ze zijn zo moeilijk verkoopbaar", klaagde hij. Met die opmerking de gradeerde hij zijn motie van afkeu ring later tol een verkoopstunt, een schijnvertoning voor de kiezers. Het siert de K.V.P. dat zij aan die schijn vertoning niet heeft meegewerkt. Het K.V. P.-standpunt zou overigens nog aan kracht gewonnen hebben indien het wat ijle optimisme over de resulta ten van een eventueel nader overleg door wat grotere realiteitszin gecorrigeerd zou zijn. Dat de heer Weijters daarbij een eigen weg is gegaan, is wel te begrijpen al lijkt zijn extreem standpunt verwer ping van de begroting en dus een kabi netscrisis een waarschuwing tegen dubbele verantwoordelijkheden. Gevoels matige en verstandelijke overwegingen kunnen dan gemakkelijk botsen en tot conflicten leiden. De pot is er deze week niet uit gegaan. Wel waren er een aantal inzenders met een enkele fout. Tesamen zullen zij dus de pre mie van 500 moeten delen, die voor de beste inzendingen was uitgeloofd. Voor de volgende ronde staat er weer een bedrag in de pot dat de moeite waard is. Dus al lemaal met hernieuwde ijver aan de slag! WEGENS ZIJN vele verdiensten op cha ritatief en sociaal terrein is de heer C. J. Broos uit Eindhoven door paus Joan nes benoemd tot ridder in de orde van Sint-Sylvester. Zoals wij gisteren reeds kort meldden heeft Kroestjev in een felicitatietele gram ter gelegenheid van Glenns ge slaagde ruimtereis, voorgesteld dat de V.S. en Rusland samen zouden werken ter exploratie van de wereldruimte. President Kennedy heeft direct positief gereageerd en zelfs opdracht gegeven tot Tijdens de nationale raad van de Algerijnse revolutie het voor lopige rebellenparlement die gis teren in geheime ?itting in Tripoli ren in geheime zitting in Tripoli (Libië) bijeen was, heeft de Franse Op deze foto, gemaakt in de haven van Djakarta, zien we 'n troepentrans port van de Indonesische strijdkrach teneven voor het vertrek „naar West- Irian". De onmiddellijke bestemming van deze vrijwilligers werd officieel niet bekendgemaakt, doch UPI ver nam uit betrouwbare bron, dat de mi litairen naar Zuid-Celebes gingen, van waar een actie tegen Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen worden be gonnen regering door een verbod op alle burgervluchten tussen- Frankrijk en Algerije, het Algerijnse gebied vrijwel geheel van de buitenwe reld afgesneden. Deze maatregel werd gisteren van kracht en zal waarschijnlijk tot vanavond duren. De autoriteiten maakten bekend, dat als de vluchten hervat zullen wor den, alle passagiers naar of uit Algerië gefouilleerd zullen worden en een zeer strenge controle zullen ondergaan op het vliegveld. Bovendien zijn alle inreisvergunningen voor Algerië ongeldig verklaard. In Algerië patrouilleren tanks en pant serwagens door de straten van Algiers. Te Oran zijn versterkingen van het leger aangekomen. In Algerië zijn gisteren de terreurac- tiviteiten opgevoerd, nadat eergisteren te Parijs bekend was gemaakt, dat de regering haar goedkeuring had gehecht aan een bestandsovereenkomst met de Algerijnse rebellen. In Algiers, waar de terreur zich scheen te concentreren, deden zich tot het einde van de middag al meer dan 28 afzonder lijke aanvallen voor, terwijl te Oran 6 aanvallen werden gepleegd. Het doden cijfer bedroeg toen 19, meer dan 30 per sonen werden gewond. De Franse regering verwacht, dat on geveer honderdduizend Europese gezin nen Algerië zullen verlaten nadat het land onafhankelijk geworden is. De ko mende maanden worden minstens 25.000 gezinnen verwacht. het voorbereiden van nieuwe en concre te voorstellen inzake projecten van Ame rikaans-Russisch ruimte-onderzoek. Kennedy zei te hopen dat vertegen woordigers van beide landen zeer spoe dig om de tafel kunnen gaan zitten om de voorstellen verder uit te werken. ,,De opvatting van de Sovjet-premier was al lange tijd de mijne", zei president Ken nedy. Tijdens zijn persconferentie zei de Amerikaanse president dat hij de Rus sische bereidheid tot samenwerking be moedigend vond. De voornaamse Ame rikaanse kranten vinden echter dat aan samenwerking in de ruimte eerst een betere samenwerking op de begane grond vooraf moet gaan. Van 8 tot 10 mei wordt in Seattle (V. S.) een belangrijke conferentie over het gebruik van de ruimte voor vredelieven de doeleinden (meteorologie, berichten verkeer e.d.) gehouden. Geleerden uit alle landen zullen de conferentie bijwo nen. De Amerikaanse astronaut heeft gis teren een persconferentie gegeven en heeft daarbij verteld hoegenaamd geen riare gevolgen te hebben ondervonden van zijn tocht. Tijdens de vlucht kon hij de grote steden op aarde herkennen. Verder had hij een sterk-lichtende gordel boven de horizon opgemerkt op de mo menten dat hij de zon zag ondergaan. Bij zonsopgang verschenen er op glim wormen gelijkende schijnsels voor zijn ruimtevaartuig. Glenns ruimtevaartuig is op Cape Canaveral aangekomen. De titanium buitenwand bleek nog klokgdaf te zijn. Het Mercury-project zal nu met vaart worden voortgezet. Over ongeveer twee maanden gaat majoor Slayton een reis a la Glenn maken en volgend jaar wil men vluchten van 18 banen om de aar de maken als voorloper van een ruimte reis met twee man in een grotere Mer- cury-capsule. Volgende week gaat er een observatie-satelliet de lucht in als pionier van een aantal weersatellieten, die men in de loop van 11 jaar de ruim te in wil sturen. Premier Amintore Fanfani van Italië en zijn nieuwe kabinet zijn gisteren be ëdigd. Italië heeft nu zijn eerste rege ring van centrum plus links. Fanfani ontbond 20 da^n geleden de geheel uit christen-democraten bestaande regering, om een drie-partijencoalitie te vormen die werd gesteund door de links-socialis ten van Pietro Nenni. Fanfani moet voor 3 maart nog een parlementair vertrouwensvotum onder ogen zien, doch stellig zal hij dat win nen. President Tsjombe heeft een verzoek om een V.N.-missie in Kongolo toe te laten van de hand gewezen. Volgens Tsjombe is de bevolking in het gebied van Kongolo, een stad in Noord-Katanga, die onlangs door de Katanganen op Kon golese troepen is heroverd, de V.N. vij andig gezind. Hij zou de veiligheid van de missie niet kunnen garanderen. In Kongolo werden op nieuwjaarsdag 22 missionarissen vermoord. Het belangrijke spoorwegknooppunt in het noordwesten van Katanga werd ver leden zaetrdag heroverd door Katangese gendarmes nadat dc troepen uit Stanley- stad het gebied hadden bezet. Volgens berichten maken 40 huurlingen deel uit van de Katangese troepen in Kongolo. Een V.N.-woordvoerder verklaarde dat hij niet in staat was de radioberichten, als zouden de Katangese troepen zich op minder dan 16 kilometer afstand van Al- bertstad bevinden, te weerleggen of te bevestigen. EEN INWONER van Vlieland, de 53- jarige heer P. A. Kroon, vertrekt op 28 februari voor een reis van drie maanden naar Ethiopië en terug. De heer Kroon maakt de tocht per.... bromfiets. De heer R. Radix uit Assen heeft deze enorme snoek (1.15 meter lang en mim 24 pond zwaar) met zijn blote handen gevangen. Het dier, dat waar schijnlijk een klap met een scheeps schroef heeft gehad, zwom versuft en min of meer stuurloos door het water, waarlangs de heer Radix in zijn auto reed. Toen het dier koers zette naar het riet langs de kant, stopte de heer Radix en na een kort maar hevig ge vecht lag snoekmans op het droge. Een vervaarlijke roverwaarvoor het klein dochtertje van de worstelende vis sergrote belangstelling toonde. Volgens in Ankara dc ronde doen de geruchten, die evenwel nog niet zijn bevestigd, heeft de Turkse le gerleiding een poging tot een mili taire staatsgreep verijdeld. Deze samenzwering zou zijn geleid van uit de militaire academie in dc Turkse hoofdstad, waarvan de di recteur eergisteren zou zijn ge arresteerd. In andere berichten werd gezegd, dat de legerleiding tal van muta ties in de hoogste rangen zou heb ben doorgevoerd. Enkele generaals zouden zijn overgeplaatst. De gebouwen van radio-Ankara, de militaire academie en van de generale staf. het presidentiële paleis en openba re gebouwen, staan onder voortdurende bewaking der militaire politie. Generaal Gursel, de Turkse president, heeft zich gisterenavond via dc radio tot het leger gericht. Hij sprak met zeer bewogen stem en waarschuwde de of ficieren zich niet te laten bedriegen en de bedriegers niet te volgen. De chef van de Turkse generale staf. generaal Sunay. gewaagde v»el van be paalde provocaties in het land", maar hij verklaarde verder, dat tendentieuze berichten de wereld zijn ingestuurd. In de loop van de avond zijn de lei ders van alle politieke partijen in het presidentieel paleis in Ankara bijeenge komen. Om half negen plaatselijke tijd kon digde radio-Ankara aan, dat spoedig een verklaring van premier Inonu zou wor den uitgezonden, doch ruim een uur la ter had deze uitzending nog steeds niet plaatsgehad. Uit het uitgezonden pro gramma viel op te maken dat de studio's door militairen zijn bezet en dat het burgerpersoneel opzij is gezet. In Istanboel heerste gisterenavond een volmaakte kalmte en nergens vielen bui tengewone bewakingsmaatregelcn waar te nemen. (advertentie) Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat i.v.m. bijzonder gunstige omstandigheden, morgen zaterdag 24 februari zal worden gelanceerd het nieuwe model EETKAMER van Verwacht wordt een geweldige belangstelling op de lanceerplnats. Voor verdere bijzonderheden zie achterpagina.

de Stem | 1962 | | pagina 1