„Kleine broer flinke vent Robert een gebleken IE Word één-twee-drie prijswinnaar! Onsterfelijke Lou toch niet dood niêf vwg&t&i Vijf puzzelaars delen premie SUNIL HALEN! Politiek fenomeen op wereldreis n Briefjebom bij (Britse) kerncentrale W all 1 r LJ-J Nog nieuwere Franse frank Soekarno: „LATEN WE PRATEN VOOR 8 MAART' DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 I sterk... prachtig Doden in India bij verkiezingen Snel beraad Wie wil METEN hoe véél hij zowel ZAKELIJK als PRIVÉ kan mee nemen in de STATIONCAR met de kleinste buitenmaten, moet eens KENNIS MAKEN met de ZAAHHAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de lenkste dooi Opgave puzzel no. 176 Gemotiveerde oplossing 3 1 1 1 3 2 2 2 3 111 I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- 1L I! e I B J I s L II II- *1. Ia H 5? Sektestichter stichtte veel onheil Kennedy's stedenplan definitief van de baan Kelners mogen korter werken 5000 daklozen bij brand in Bangkok Tweede Kamer akkoord met verruiming adoptie (Eigen buitenlandse dienst) Robert F. Kennedy, minister van justitie in het kabinet van zijn acht jaar oudere broer, pre sident John F. Kennedy, is met zijn 36 jaar en zijn jongensacntig uiterlijk een politiek f.enomeen. Mo menteel op rondreis door het Verre Oosten en door Europa met zijn vrouw Ethel Shakel Kennedy (32), moeder van zeven kinderen: vier jongens en drie meisjes, wint „Bobby" politici van allerlei ras. Niet uit het veld te slaan door betogingen (Japan) of rotte eieren (Indonesië) komt hij het komend weekend naar ons land. Ruim een jaar geleden door zijn landgenoten, republikein of democraat, nog verafschuwd en beschouwd „als het kleine broertje", bezit hij thans een niet meer weg te denken plaats in het kabinet. Hij wordt beschouwd als de tweede man in Washington. Grotere broer is het wel niet altijd eens met zijn ideeën, maar zijn functie is stellig van groot gewicht. Zijn werkzaamheden hebben het ambt van Attorney General een status gegeven, die het in jaren niet meer heeft bezeten. Zijn taak is veelomvattend. Robert F Kennedy's benoeming tot minister van justitie was voor veie Amerikanen een verrassing. Zij werd door hen ontvangen als de minst gelukkige van alle in het kabinet Kennedy. Talloze rechtsgeleerden voelden zich ge griefd. Democraten waren niet bijzonder ingenomen met de verantwoorde)ijkheid, die het „kleine broertje" op de schou ders gelegd kreeg, republikleinen schuwden niet er een openbaar debat van te maken. Nu beschouwen de politici van beide paHijen hem als de sterkste en de bekwaamste van alle leden van de regering Kennedy. Zelfs oud- vice-president Richard Nixon sprak onlangs lovende woorden over Bobby". „Behalve zijn gemis aan ervaring, is Robert Kennedy de man met vele kwa> liteiten, die hem in staat stellen een zeer goed leider te zijn op het terrein van de buitenlandse politiek. In zijn ge dachten is hij hardnekkig, hij is snel en hij is intelligent. Hij heeft een verschrik kelijke wil om te winnen." Dat begrepen de Amerikanen toen Robert een jaar geleden de verkiezings campagne van zijn oudere broer leidde. Zij begrepen echter niet dat een zo jeugdig man met zijn wilde haardos het ambt van minister van Justitie zou kunnen bekleden. Zijn onverzettelijke wil. zijn scherp inzicht, zijn harde ar beid hebben echter het tegendeel bewe zen. ..Wij dienen slechts de wil van de president", zei hij bij zijn bezoek aan Japan tegen studenten van de Universi teit in Tokio. Hij diende ook de wil van zijn broer, de president, toen deze hem benoemde tot minister van Justitie, Vanaf het begin der verkiezingen tot aan het presidentschap wist John Ken nedy, dat hij zijn jongere broer in zijn regering moest hebben, niet als advi seur van het Witte Huis, maar als een topambtenaar, die zaken van groot be lang zou kunnen doen. De functie van minister van Justitie was terecht de juiste, die „Bobby" kreeg te vervul len. Hij was hoofd geweest van de rechts kundige staf van de Congrescommissie, die een onderzoek instelde naar de cor ruptie in de vakbeweging. Hij was de grote tegenspeler van de beruchte bon zen als David Beck en James Hoffa, de grote bazen in de vakbond v (advertentie) Bij de verkiezingen in India zijn twee doden en twaalf gewonden gevallen in de oostelijke provincie Uttar Pradesj De slachtoffers vielen tijdens een handge meen tussen aanhangers vanpremier Nehroes congrespartij en aanhangers van de rechts-georiënteerde Jana Sangh Groep in het kiesdistrict Balrampoer. Laxmi Narain en Abdoel Latif. een Hin doe en een Moslim, werden doodgestoken De plaatselijke kantonrechter heeft een avondklok voor het gebied van Balram poer ingesteld. Elders verlopen de verkiezingen rustig, al doen zich hier en daar incidenten van vermakelijker aard voor. In Benares wei gerde een jonge vrouw naar het stem- ioxaal te gaan. omdat ze er een teken in zag dat haar huwelijkskansen erdoor zouden worden verknoeid. Hoe? De on uitwisbare inkt die de stemgerechtigden ui India na het uitbrengen van hun stem op hun vingers krijgen om te verhinderen dat ze nog eens terugkomen, zou haar welverzorgde handen besmeuren en een huwelijkskandidaat afschrikken. Transportarbeiders. „Bobby's" vast houdende en intelligente ondervragings techniek brachten aan het licht dat vakbondsgelden verduisterd waren. Deze ondervragingen maakten van Robert Kennedy binnen korte tijd een nationaal bekende figuur. In die moei lijke periode, met werkdagen van acht tien uur per dag, maakte Kennedy ken nis met de huidige perschef Pierre Sa linger. Velen verbaasden zich over de werkkracht van dit duo. Het bewijsma teriaal van „Bobby" was verpletterend. David Beck werd wegens verduistering voor vijftien jaar achter slot en grendel gezet en de vakbond van Teamsters werd uit het grote vakverbond AFL- CIO gestoten. Nu als hoofd van het mi nisterie van Justitie is Robert Kennedy nog voortdurend in zulke zaken ge mengd. Hij is direct betrokken bij het tenuitvoerleggen van de wetgeving op de burgerrechten, bij de toepassing van de antitrustwetten. Zijn ministerie is bovenal het instrument van de regering Kennedy in de strijd tegen de georga niseerde misdaad. Overal waar hij is. Bob Kennedy is altijd in de achterhoede van zijn broer. De relatie tussen beiden is zeer nauw doch niet voortdurend. In een week tijds zien beiden elkaar slechts een of twee maal, maar wel houden beiden dagelijks telefonisch contact met el kaar. Dergelijke conversaties zijn bij zonder kort; gevoelsmatig weet de een wat de ander denkt, lange gesprekken zijn niet noodzakelijk. Wanneer er ech ter iets verkeerd dreigt te gaan dan is het „Bobby" naar wie de president on middellijk vraagt. Toen op die zondagmorgen van de 13e augustus de Berlünse muur werd opge trokken, maakte de president een korte tocht met het presidentiële jacht. Op het eerste, nieuws keerde htf direct naar de wa! terug, nam vlug de telegram men door en gaf toen zijn bevelen: „Get Rusk on the phone, get my brother". Toen de Cubaanse invasie be gon mis te lopen was het eveneens de minister van Justitie, die na generaal Lemnitzer onmiddellijk werd ontboden. Evenals de vroegere presidenten van de Verenigde Staten heeft John F. Ken nedy een vertrouwensman nodig. Een persoon met wie hij ongedwongen van gedachten kan wisselen. In wie kan hij die beter vinden dan in zijn eigen broer. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat „Bobby's" invloed veel verder reikt dan de zaken van het ministerie van Justitie. Wegens zijn scherp inzidht wordt Robert Kennedy geraadpleegd bij belangrijke benoemingen, in zaken van de binnenlandse politiek, bij partijbe langen. In het algemeen duldt men de inmenging van het „kleinere broertje", soms hoort men wel eens gemopper, maar het is beslist onverstandig te menen, dat Robert Kennedy „de be- Advertentie) Functionarissen van de Britse veilig heidsdienst hebben de kernenergiecen trale bij Aldermaston doorzocht, nadat 'briefje was ontvangen, waarop ge- meicl was, dat er een tijdbom geplaatst Jas m de centrale. Het briefje was on dertekend met „100". het was de tweede maal dat een der- fehjk briefje werd ontvangen. Beide ke ten had de schrijver gebruik gemaakt van officieel papier van de centrale. Beide keren ook, was het briefje ge zonden naar een Londense krant. De wacht rond de centrale werd ver sterkt en de veiligheidsmaatregelen werden verscherpt. In het laatste briefje meldde ,,100": tT moeilijkheden hebben veroor zaakt dat het ontstekingsmechanisme van de bom pas op 1 maart in werking komt. Humbug? Wees daar niet al te zeker van." Snel op de buitenweg, handig in stadsverkeer door krachtige 37 pk motor en voorwielaandrijving. Dubbele achterdeuren en vlakke laadvloer. Extra documentenber ging in deuren en op royale dash- bordplank. Geheel stalen caros- serie. Lage onderhoudskosten. 12maandenfabrieks- garantie, ie. f5700.- langrijkste man" achter de scher men zou zijn. Niet altijd is de president het met hem eens, zelfs in het openbaar niet. Zijn advies legt gewicht in de schaal, maar zeker niet meer en niet minder dan de raadgevingen van de andere leden van het kabinet. Deson danks blijft de „goodwill-reis" van „Bobby" van niet te onderschatten waarde. Officieel heet zij geen politieke betekenis te hebben. Van zijn indruk ken zal de president zeker met meer dan gewone belangstelling kennis nemen. (advertentie) 1 0,68 en win! Er was deze week geen deelnemer met een geheel juist ingevulde kolom, zodat de premie van ƒ500,— beschikbaar was voor de beste inzenders. Dat waren in ons verschijningsgebied: Mevr. Hooyen, Zandbergweg 7, Raamsdonksveer; Mevr. Koreman, Koningstraat 7, Raamsdonksveer; J. v. d. Maaden, Min. Kanstraat 16, Breda; II. Modderman, Turnstraat 2, Breda; C. v. d. Nat, Emerweg 141, Breda. Zij ontvangen dus elk een bedrag van 100 gulden. De inleg van deze week was 1679,60. Met de 1979,99 van de vorige week werd dat 3659,59. Daar gaat dus af 4 x 500,is 2000,— voor elk van de vier dagbladen, zodat een bedrag van 1695,59 blijft staan voor de 1-2 of 3 nr. 176. De sociale pot werd verrijkt met een bedrag van 559,86. Er was reeds 254.364,69, zodat nu in totaal 254.924,55 is bijeengebracht. 1 klinken 2 toasten 3L\^ i§ 1 prins 2 vorst VEHH| Hf i 1 behaaglijk 2 behaagziek I cm. Wier Uw mam sn •dres invullta EEN, TWEE OF 0RIC POSTBUS 2500 AMSTERDAM BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Een, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten* zijn gel dig. De prijswinnaars krugen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. Een kampioen is in de sport, hij die in één of alle wedstrijden op enig gebied overwinnaar is gebleven. Beide woorden zijn dus juist (3). B. Hordelopen kan om 2 redenen niet wor den goedgekeurd. Op de le plaats geven de woordenboeken slechts het woord hor denloop en op de 2e plaats zou „horde lopen" als hordenlopen geschreven moeten worden. Hardlopen (om het hardst lopen als wedstrijd) is wel van toepassing (1). C. Voetballen is nauwkeuriger dan het alge mene woord ballen (1). D. Voltigeren betekent o.a. kunstige spron gen maken op een galopperend paard. In de turnwereld wordt dit woord eveneens gebruikt voor de kunstige oefeningen op het gymnastiektoestel, dat hier is afgebeeld (paard). Turnen is veel algemener (1). E. Incasseren is een sportterm voor het in ontvangst nemen van slagen., Ondergaan betekent o.a.: lijden, doorstaan, verduren enis eveneens van toepassing (3). F. Slaghout is de juiste benaming voor het houten gereedschap, waarmede men bij honkbal de bal slaat (2). G. Afgebeeld is een typische waterpolo- speelster. „Zwemster'' is minder nauw keurig (2). H. De buitenboord hangende zeilers vormen een tegenwicht ten aanzien van de wind. Ballast is niet van toepassing (2). I. Het Latijnse woord „discus" betekent „schijf". Beide woorden zijn dus juist (3). J. Het juiste woord is hier peddelen' Voort stuwen kan op velerlei wijzen plaatsvinden en dit woord is hier veel minder nauw keurig (1). K. Het paard laat sporen na, ook genoemd afdrukken. Het woord afdrukken is ook nog van toepassing op de handeling als zodanig (de benen drukken de sporen in de grond af). Afdrukken is dus dubbel van toepassing (1). L. Aan de gelaatsuitdrukking van de scheidsrechter is duidelijk te zien, dat hij een overtreding constateert. Het staat niet vast of hij reeds een beslissing heeft ge nomen inzake de op te leggen straf (1). (Zie de voorwaarden voor deelneming in onze krant van 16 iebruari jl.) St, I K Dc Muidense politie heeft geruime tijd in onzekerheid verkeerd omtrent het lot van een 64-jarige oud-palingboer, Lou Voorthuizen, die een nogal merkwaar dig getinte godsdienstige sekte had op gericht en die als belangrijkste attractie van zijn genootschap had geproclameerd dat hjj, zo goed als zMn trouwe volgelin gen onsterfelijk was. Daarin geloven zijn ongeveer tweehon derd aanhangers zeker. Maar het was de politie wel opgevallen dat Lou al een half jaar niet meer te zien was geweest. In Muiden heeft hij een villa, het „Witte Huis", waar een groot aantal van zijn mede-gelovigen, aan wie hij een deel van het „gezag" heeft overgedragen, samen woont. Het gaat er in dat verblijf nogal merkwaardig toe. De veronderstelling dat Lou intussen toch dood was, bleek niet zo ongerijmd. Immers als de onsterfelijke door welke oorzaak dan ook (er werd al over moord gefluisterd) niettemin zou zijn overleden, zouden zijn volgelingen het lijk hebben kunnen verdonkeremanen om te voorko men dat met Lous verscheiden meteen Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft woensdag het plan van president Kennedy tot instelling van een departement voor stedelijke aange legenheden van de hand gewezen. Dins dag is het voorstel van de Amerikaanse president reeds door de Senaat afgewe zen. de hele grondslag van het „geloof" zou zijn weggeslagen. Intussen is echter gebleken dat Lou niet dood is. Hij zit in Amsterdam. Tij dens de laatste vergadering van de Lou- aanhangers heeft een leidster van de sekte verteld dat Lou naar het buiten land was „om het geloof te verspreiden". Er werd verteld, zei ze tegen haar ge hoor, dat Lou dood was. Het antwoord was een daverend gelach. Want de volge lingen van Lou geloven onbeperkt in zijn onsterfelijkheid. Geen dokter De politie heeft dus nu, zjj het met andere oogmerken, dat geloof versterkt, want Lou leeft. En wel op het bovenhuis van zijn waarneemster, die de vergade ring van medegelovigen wijsmaakte dat hij een buitenlandse missiereis ondernam. Overigens heeft de leer van de pa lingboer onheil gesticht in gezinnen van aanhangers die op zijn advies geen dokter riepen bij ernstige ziekten Een van hen liet een kind van een jaar dat aan longontsteking leed overlijden zonder medisch^ hulp in te roepen. „Alle wetenschap is van Satan" zegt Lou namelijk. (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van 1 maart treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor koffiehuis- èn hotelpersoneel in werking. Deze wijziging houdt in een verlaging van het maximumaantal uren, dat per week in het horecabedrijf mag worden gewerkt. Was dit maximum tot nu toe gemiddeld 53 uren per week (106 uren per twee weken), vanaf 1 maart a.s. wordt dit maximum teruggebracht tot gemiddeld 50,5 uur per week (101 uur per twee weken). Als gevolg van de grootste brand in de geschiedenis van Bangkok, zijn 5000 mensen dakloos geraakt. Tenminste 2000 huizen werden in de as gelegd. De brand woedde in een dichtbevolkte stadswijk, waar de uit zeer brandbaar materiaal opgetrokken huisjes dicht op een stonden. Gebrek aan water stelde de brandweer voor een onuitvoerbare taak. De politie te Bangkok deelde mee, dat de schade ongeveer 1,5 miljoen dollar bedroeg. Persoonlijke ongelukken wer den niet gerapporteerd. Er werden twee plunderaars aangehouden. (advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (advertentie) een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE De Tweede Kamer gaat akkoord met de door minister Beerman (justitie) voorgestelde tijdelijke verruiming van de mogelijkheid tot adoptie. Zij zal in een behoefte voorzien, meent de kamer in het voorlopig verslag op een hiertoe strekkende wijziging van het burgerlijk wetboek. De kamer vraagt de bewindsman nog of hij gegevens wil verstrekken over de omvang van het adopteren van buiten landse kinderen door Nederlandse ouders en het opnemen in Nederlandse gezinnen van nog niet geadopteerde buitenlandse kinderen. Het Franse kabinet heeft zijn goed keuring gegeven aan het voorstel van de minister van financiën, Giscard D' Estaing, voor de invoering van een nieuwe munteenheid, de frank, die de zogenaamde nieuwe frank moet vervan gen. Volledige bijzonderheden ziin nog niet bekendgemaakt. In 1960 heeft president De Gaulle de nieuwe frank ingevoerd. Deze kreeg een waarde van 100 oude franken. Er ziin nog steeds zowel oude als nieuwe franken in omloop. 155 President Soekarno van Indonesië heeft Nederland „uitgedaagd" om voor het einde van de Islamitische vastenmaand de onderhandelingen over Nieuw-Guinea in te zetten. De heilige maand Ramadan eindigt op 8 maart. Soekarno zei dat als de Nederlanders de onderhandelingen zouden openen voor overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië „ik de eerste zal zijn, die Neder land zal bezoeken om dank te brengen". Hij liet er op volgen dat als er geen onderhandelingen zouden komen Indone sië gedwongen zou zijn andere middelen te baat te nemen omdat Indonesië had gezworen nog dit jaar Nieuw-Guinea in bezit te zullen krijgen. In ruil voor Nieuw-Guinea is Indo nesië bereid de normale betrekkingen met Nederland te hervatten, en zelfs „350 jaar van koliniale tirannie te vergeten". Soekarno ontkende dat Indonesië er op uit was om Nederland te vernederen. Hij ontkende voorts dat Indonesië oor logszuchtig was. De Indonesische president vroeg ten slotte om een „duidelijke verklaring" van Nederland inzake de plannen voor onderhandelingen op basis van over» dracht van Nieuw-Guinea.

de Stem | 1962 | | pagina 11