Bif de gezellig brandende haard! IJNERS Naar inkrimping Britse troepenmacht in Europa? Dagblad De Stem kt# CARNAVALSBAL Munten voor Vlissingse eerste steen-legging Moeilijkheden bij vertrek repatriërende Ambonezen Zeeuws afdelingsvoetbal Zeeuwse biljarttitel Groot Carnawalsbai Restaurant van Oosterom I RENTEBEiSCHRÜVING j nette ieerSing kelner KLEINTJE BELGIË-LUXEMBURG Bij de gezellig brandende baard vliegen de uren om en de lectuur wordt alleen onderbroken voor een kop pittige Douwe Egberts koffie. Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de aller beste soorten, wordt op speciale wijze voor u gebrand... en is, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. lekkere koffie Bekwame KRACHT KLAAR BLIK Hoogspanningskabel op bovenleiding trein Beslag op partij pornografie Kort geding tegen A VRO-bestuur Deel afsluiting Lauwerszee aanbesteed My ra Ward moet rust houden Wachten op telefoontje uit Brussel Lithause wilde terug naar geliefde in Lithauen Chauffeur in België veroordeeld Zeeuwse damcompetitie Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen" I Raiffeisenbank j SPAARBOEKJES voor Wilt u het D.E. Album thuisgestuurd krijgen? Vul aan de onderstaande coupon in, en zend f. 2.40 per giro of post wissel aan Douwe Egberts, Utrecht. U ontvangt dan de mooiste en in teressantste beschrijving van België en Luxemburg, die u zich kunt indenken. Jan Brusse en verschillen de Belgische schrijvers van naam zorgden voor de tekst, terwijl vele schitterende kleurenfoto's dit album tot een rijk bezit maken. 10 Kleurenfoto's bevinden zich al in het album. De resterende 41 worden beschikbaar gesteld tegen inlevering van 225 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie, thee, Moccona. Vult u de coupon meteen even in? 0^ Jjp» :.e,o «P co» SP 1fV GEVRAAGD die grondig bekend is met het maken van vormen en het bedienen van een vacuum- machine. Schr. sollicitaties aan Tubophane, Zandfort 17, Hoogerheide. Bergen op Zoom's Mannenkoor voor Leden, Donateurs en introducé's op vrijdag Z maart a.s. in „De Korenbeurs". Mooie prijzen voor groepen, paren en enkelingen. Kaarten afhalen uitsluitend op: 24 februari van 3 - 5 uur, 25 februari van 12 - 1 uur, 26 februari van 8-10 uur. 1 WEEK HTS Zonder angst staarde hij dc isknechten in het É»ezl£, otseling klonk boven hun ofden een scherpe steBL lalt Lowis! Roep uw krijgs echten terug!" Tot zijn verbijstering zag -am hoe die stem een schoK in schrik door de aanwezi :n deed gaan. Zijn ogen zoc"' n de plaats waar zij van- ïan kwam. Toen begon ua et plotseling dodelijk ver- hrikt te schreeuwen Engeland zal zich gedwongen zien zijn troepenmacht in Europa ln te krimpen tenzij de NAVO het and te hulp komt bij zijn beta- ln£sbalansmoeilijkheden. Dit is gisteren verklaard in het jaarlijkse witboek over de defensie, waarin aandacht ais besteed aan het Britse militaire beleid gedurende de vol gende vijf jaar. Engeland deed de gelofte al zijn inter nationale verplichtingen na te komen en Mnv^rdde de „primaire verantwoorde lijkheden" om de strategische doelstellin gen van de NAVO te steunen. Verklaard werd echter, dat het aantal Britse troepen op het Europese vasteland en in Engeland zelf grotendeels zal af hangen van de betalingsbalans. De troepen, die uit Europa zouden wor den teruggetrokken zouden deel gaan uitmaken van een zeer mobiele strijd macht die snel zou kunnen worden over gebracht indien ergens een crisis uit breekt. De strijdmacht zou ook naar Eu ropa kunnen worden gezonden. In het witboek werd verklaard, dat der gelijke strijdkrachten eveneens zouden worden samengetrokken te Aden en te Singapore. In het kader van het nieuwe beleid beoogde men de geringe mankracht te compenseren door grotere beweeglijkheid. De militaire begroting voor 1962-63 is 1.421 miljoen pond. Voor 1961-62 was dit 1.655 miljoen. Gisterenmiddag stonden de genodig den voor de eerste steenlegging van het plan Pauwenburg te Vlissingen al lemaal met hun geopende portemonnee in de hand. Met ernstige gezichten ke ken ze voor zich itit. Gelukkig kwam men geen geld tekort om het woning bouwplan verder te bekostigen. Bur gemeester Kolff die de eerste steen moest leggenwilde alleen maar een oud gebruik handhaven. Volgens Vlis- singens eerste burger is het nodig dat er in de koker waar de oorkonde bij de eerste steen ingemetseld wordt oude munten ingesloten worden. Niet zo maar wat losse centen, maar precies van alle op dit moment geldende mun ten het oudste exemplaar. Het bleek dat er een diepgaand onderzoek van de gezamenlijke geldbuidels nodig was aleer men het oudste stuivertje kon vinden. De eerste steenlegging voor het plan Pauwenburg geschiedde voor een com plex van 84 woningen. Er was veel be langstelling voor deze plechtigheid, waar bij burgemeester Kolff o.a. zei, dat het gezond was dat een stad zich uitbreidde, maar dat daarvoor veel woningen moes ten worden gebouwd. Zoals bekend wordt het plan Pauwenburg verwezenlijkt met behulp van de gemeente Koudekerke, daar de grenswijziging van Vlissingen en Koudekerke nog geen wet is en het grootste deel van het plan Pauwenburg op het grondgebied van Koudekerke ligt. Een hoogspanningskabel van het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf in Leiden is gisterenavond om ongeveer kwart over negen, door nog onbekende oor zaak, gebroken en op de bovenleiding van de spoorlijn gevallen. Dit gebeurde op het punt waar de leiding tussen Lei den en Warmond de spoorlijn kruist. Op de kabels stond een spanning van respectievelijk 10.000 en 1500 volt en de kortsluiting die ontstond, veroorzaak te dan ook een enorme steekvlam. Tot ver in de omtrek begonnen lampen te flikkeren en in Hilversum viel zelfs de straatverlichting uit. De bovenleiding werd dusdanig beschadigd dat er totaal geen treinverkeer mogelijk was. Er wer den bussen ingelegd om de reizigers tus sen Haarlem en Leiden te vervoeren. De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 50-jarige zaakwaarneemster van een tijd- schriftenimportbureau. mevr. G. A. M. W. en de 41-jarige filiaalhoudster van dit bedrijf, mevrouw A. D., aangehou den nadat eergisteren bij dit bedrijf een grote hoeveelheid vermoedelijk porno grafische foto's en lectuur in beslag was genomen. De eigenaar van dit bedrijf, de 37-jarige E. L. F. uit Zandvoort, die in Amsterdam o.m. vijf tijdschriftzaken exploiteert, zit op het ogenblik wegens het verspreiden van pornografische lec tuur een gevangenisstraf uit. De zedenpolitie deed een- inval in het centrale magazijn aan de Rozengracht, waar 36.000 dubieuze foto's in beslag werden genomen. Vorig jaar juni werd bij dit bedrijf ook een grote partij pornografie (han delswaarde ruim f 55.000) in beslag ge nomen. tfs&bt'diSwfr.awfwKtZvTV -.vis,*. Op de foto ziet men noe de heren Kern- per (links) en v.d. Velde burgemeester Kolff behulpzaam zijn met het gereed maken van de koker. Negen leden van de AVRO, die zich kandidaat gesteld hebben voor een plaats in een van de gewestelijke besturen van deze omroepvereniging, hebben een kort geding aangespannen tegen het AVRO- bestuur, aangezien zij van mening zijn dat het bestuur van de AVRO deze ver kiezing op onrechtmatige wijze heeft be perkt en bemoeilijkt. Het kort geding zal op 2 maart a.s. voor de president van de rechtbank in Amsterdam dienen. Geëist wordt, dat de gedaagde wordt bevolen aan alle leden van de AVRO in de gewesten Noordholland, Utrecht, Zuidholland, Zeeland, Noordbrabant, Gelderland, Overijssel, Drente en Gro ningen stembiljetten en enveloppen toe te zenden als bedoeld in het huishoude lijk reglement van de AVRO op straffe van een dwangsom van f 10.000 voor iedere overtreding. In de dagvaarding wordt gesteld, dat de toezending van stembiljetten alleen geschiedt op aanvraag van de leden bij het hoofdkantoor. De eisers zijn van me ning dat deze regeling niet steunt op statuten of huishoudelijk reglement war.rdoor de uitoefening van het stem recht door de AVRO-leden wordt be moeilijkt. Onder de AVRO-leden die het kort ge ding hebben aangespannen bevinden zich o.a. K. J. Rubingh te Son en W. J. Ver- couteren te Terneuzen. Als advocaat voor deze leden treedt op mr. H. Boekei te Amsterdam. In Den Haag is gisteren eer onderdeel van de werken tot afsluiting van de Lauwerszee door Rijkswaterstaat aan besteed. Het betreft het maken van een werkeüand met bouwput en een werk- haven in de Lauwerszee. Van de negen inschrijvers was de laag ste de combinatie van Van Hattem en Blankevoort, Hollandsche Aannemings mij. Zanen en Verstoep n.v., n.v. C. J. van der Hoeven en de Baggermij. Dirk Verstoep. voor een bedrag van f 5.665.000. Hoogste inschrijver was de n.v. Aannemingsmij voor Waterbouw werken v.h. A. Hofman uit Haarlem met een bedrag van f 5.850.000. De gunning is aangehouden. Myra Ward, wier gezondheidstoestand de laatste tijd veel te wensen overliet, moet op doktersadvies haar werkzaam heden tot een minimum beperken. Dit houdt in, dat zij slechts de reeds vastgestelde voorstellingen Victoria" en ,,Een mal meisje" kan spelen, maar dit seizoen geen nieuwe rol meer kan vervullen. Hierdoor moet de première van „Don Gil" (Don Gil de las Calzas Verdes) van Tirso de Molina tot nader te bepa- len datum worden uitgesteld. Er zijn enige moeilijkheden ge rezen rond het vertrek van 189 Ambonezen, afkomstig uit een woonwijk in Delfzijl en het woon oord „Golflinks" bij Arnhem. Het lag in de bedoeling van de Am bonezen om vandaag vanuit Amsterdam naar Indonesië te vertrekken met het Italiaanse schip „Fair Sea". Zij hadden alles in gereedheid gebracht voor het vertrek maar beschikten tot gisteravond niet over de vereiste papieren, die moe ten komen van Indonesische autoriteiten in Brussel. De „Fair Sea" zou ook naar Cuxhaven gaan om daar Duitse emigran ten naar Australië mee te nemen. Als ge volg van de overstromingsramp in noord_ west-Duitsland was echter dit vertrek ook nog niet geheel geregeld. 146 van de 189 Ambonezen verblijven in Delfzijl, de andere 43 wonen in het woonoord „Golflinks" bij Arnhem. Van de zijde van het ministerie van Maatschappelijk Werk deelde men ons mede, dat de Nederlandse overheid slechts zorg draagt voor het vervoer van de Ambonezen naar Indonesië. Het ministe rie heeft in de huidige politieke situatie geen enkel contact met Indonesische au toriteiten in België. Gepakt en gezakt en in hevige span ning staan de Ambonezen in Delfzijl te wachten op een telefoontje uit Brussel. Ze willen terug naar Indonesië en ze kunnen terug. De passagebiljetten, de visa, boord- en kledinggeld liggen klaar. De bagage is gepakt in kisten en door de douane reeds uitgeklaard. Eén ding ontbreekt nog slechts: een telegram, desnoods een telefoontje van de Indonesische ambassade uit Brussel, dat de Ambonezen inderdaad Indonesië binnen mogen Een woordvoerder van de Indone sische ambassade in Brussel heeft verklaard, dat de groep Ambonezen^ „zeker naar Indonesië zal kunnen' vertrekken." Er waren echter „be paalde administratieve moeilijkhe den" in Djakarta. In hun reeds ontruimde woningen in Delfzijl zullen de Ambonezen tot hun vertrek moeten „kamperen" op kale vloeren. „Ambonezenzorg" heeft stro matrassen en dekens verstrekt en boven dien voldoende kolen om dag en nacht de kachel te kunnen stoken. De spanning onder deze Ambonezen is groot, maar ze wachten geduldig. „Onze regering in Dja karta zal stellig toestemmen", aldus hun commentaar. Naar gisteravond werd ver wacht zullen de Ambonezen zich op 24 februari kunnen inschepen, echter niet in Amsterdam, maar in Cuxhaven waar heen zij dan per bus zullen worden ver voerd. Ragaine Leonas, een 22-jarige donker harige Lithause, heeft besloten om na ruim een jaar in Amerika te hebben doorgebracht, achter het ijzeren gordijn terug te keren. Zij gaat terug naar Li thauen om daar met de 25-jarige Stasys Bikulcius, een academicus, te trouwen. Ragaina is sinds I960 met haar familie in de V.S. herenigd. Dat was het gevolg van een verzoek van haar vader, Palius Leonas, aan de Russische premier Kroestjev. Het gezin Leonas was in 1943 van ach ter hèt ijzeren gordijn naar de Verenig de Staten gevlucht. Ragaina zal vandaag per vliegtuig naar Frankfort vertrekken. Vandaar reist zij met de trein naar Lithauen. De Rotterdamse chauffeur H. G. is gisteren door de correctionele rechtbank te Veurne tot drie maanden voorwaar delijk veroordeeld. De chauffeur, die in dienst was van het Rotterdamse touring- carbedrijf S. was 3 september 1960 te Middelkerke-Raversijde met zijn bus met 35 Engelse meisjes in botsing gekomen met een auto waarin vier Belgische on derofficieren zaten. Bij dit ongeval ver loor een der militairen direct het leven, een, tweede overleed korte tijd later. De beide anderen zijn hersteld, doch lijden nu nog aan de gevolgen van het onge lijk. De firma S. werd veroordeeld tot betaling van schadevergoedingen van 902.892 resp. 887.171 franks aan de echt genoten van de twe# omgekomenen en van kleinere schadevergoedingen aan de andere bij het ongeval betrokken Bel gen. Russisch schip doorzocht in Panamakanaal Een Russisch schip, de „Miklukho Mak- lay" is in Balbao aan de westelijke mond van het Panamakanaal door Amerikanen doorzocht. Zij hadden de navigatie en radioappa ratuur van het schip gefotografeerd en de radarapparatuur verzegeld. Volgens de „Izvestia" had de kapitein van het schip verklaard dat de Amerikanen hem niet hadden willen zeggen of hun actie verband hield met de navigatievoorschrif- ten voor het Panamakanaal maar dat een van de Amerikaanse officieren had toegegeven, dat de „behandeling uitslui tend bestemd was voor Russische sche pen". De uitslagen in de Zeeuwse damcom petitie waren als volgt: Aagtkerke 2 Goes 3 1010, Souburg 2Goes 2 812; Middelburg 2St. Laurens 1 137. In de 'strijd om de persoonlijke titel leidt C. Hollestelle tezamen met H. Mas- selink. Zij moesten nu nog drie partijen spelen om uit te maken wie de Zeeuwse kampioen zal zijn. Op 24 en 25 februari wordt in de Bruins restaurant te Hulst het kampioenschap libre in de hoogste klasse klein biljart gehouden, onder auspiciën van de KNBB. Deelnemers zijn: R. Dieleman, biljart club Axel; G. Begyn, biljartclub Axel, wonende te Sas van Gent.; R. Claeyssens, ABC Vlissingen, wonende te Oostburg; G. Penneman. te Kloosterzande en P. Verhage, ABV Middelburg. Lengte der partijen 350 punten. In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal behield Hansweertse Boys zijn goede kansen door met 5-0 van Groede te winnen. IJzendjjke om zeilde de lastige Hoofdplaat-klip met suc ces (2-3) en de verliezers zijn nu defi nitief als uitgeschakeld te beschouwen. Walcheren had geen moeite om Ria on der de duim te houden (1-8) en Vogel waarde behield de leiding via een duidelijke 9-0 zege op hekkesluiter 's Heer Arendskerke. Aardenburg-Sluiskil werd afgelast. De stand is: Vogelwaarde 14-25, IJzendijke 13-21, Hansw. Boys 13-20, Hoofdplaat 14- 18, Aardenburg 13-17, Walcheren 15-16, Sluiskil 13-11, Groede 15-9. Ria 13-8, Schoondijke 14-4, 's Heer Arendskerke 13-1. In de eerste klas B werd de situatie voor SVOWK hopeloos nu met 4-6 van Zierikzee 2 werd verloren, getuige de stand: Renesse 11-20, Dreischor 12-15, Zierikzee 2 11-10, Burgh 2 11-9, SVOWK 11-2. Doordat RCS 2 in de reserve eerste klas zijn achterstallige wedstrijd tegen Biervliet 2 gemakkelijk won (9-1), na men de Souburgers de leiding van Ter- neuzen 2 over. Clinge 2 werkte zich naar de derde plaats als gevolg van de 3-0 zege op Luctor 2. Breskens 2 drukte Corn- Boys 3 wat vaster op de laatste plaats (3-1). De stand is nu: RCS 2 12-22, Terneuzen 2 12-22, Clinge 2 13-20, Zeeland Sport 3 13-19, Breskens 2 13-14, Luctor 2 14-12, Zeelandia 2 13-9, Oostburg 2 13-6, Biervliet 2 10-5, Steen 2 13-5, Corn. Boys 3 12-4. In de tweede klas A kwam leider Kruiningen weer niet aan bod, waarvan Noormannen gebruik maakte om de lei ding over te nemen. Dat ging tegen Kwadendamme overigens getuige de uit slag (0-1) allerminst van een leien dakje. Domburg raakte door een 2-0 nederlaag tegen Robur wat achterop. Hansweertse Boys 2 deelde de buit met Cortgene '3-3> en Middelburgse Boys kreeg tegen Yer- seke 2 geen kans op positieverbetering (2-6). De stand is als volgt: Noormannen 12-21, Kruiningen 13-21, Domburg 14-20, Robur 14-17, Yerseke 2 13-16, Volharding 11-12, Kwadendamme 13-11, Patrijzen 2 13-10, Cortgene 15-7, Hansw. Boys 2 13-6, Middelb. Boys 13-3. In de tweede klas B werd het voor het niet-spelende Jong Ambon een goede dag. Concurrent Philippine kwam name lijk tegen hekkesluiter Vlissingen 5 niet verder dan 1-1, Zeeland Sport 4 verloor van Walcheren 2 met 2-3 en Retranche- ment had geen moeite met Schoondijke 2 (0-1). Terneuzen 3 moest met een stevige 2-7 nederlaag tegen Aardenburg 2 genoegen nemen. De stand is hier; Jong Ambon 15-28, Philippine 15-25, Re- tranchement 14-16, Terneuzen 3 15-15, Walcheren 2 16-15, Vogelwaarde 2 14-13, Aardenburg 2 12-12, Zeeland Sport 4 13-6, Schoondijke 14-6, Vlissingen 5 12-4. In de tweede klas C kreeg SVOWK 2 zijn twaalfde achtereenvolgende neder laag te slikken tegen Zonnemaire (11-1) en staat nu definitief onderaan, dit mede als gevolg van de 1-6 zege van Brouwers haven 2 op Dreischor 2. De stand is als volgt Renesse 2 11-20, Zonnemaire 10-18, Brouwershaven 2 13-11, Dreischor 2 12-9, SVOWK 2 12-0. In de derde klas A is het behalen van de titel door Middelburg 4 nog .slechts een kwestie van tijd. De dertiende zege werd een feit, ditmaal op 's Heer Arends kerke Z (3-0). Domburg 2 blijft goede tweede via een 0-2 uitslag tegen Robur 2. Met dezelfde cijfers versloeg Lewed. Boys 2 het derde van Patrijzen (0-2). Luctor 3 stuurde Kwadendamme 2 met lege handen huis waarts (4-0). De stand is hier: Middel burg 4 13-26, Domburg 2 15-22. Luctor 3 14-19, Lewed. Boys 2 13-16, Kruiningen 2 14-16, Robur 2 13-13, Kwadendamme 2 13-9, 's Heer Arendskerke 2 16-5, Patrij zen 3 11-4, Volharding 2 12-0. In de derde klas B herstelde leider Breskens 3 zich van de vorige week ge leden nederlaag, waarvan Noormannen 2 het onvrijwillige slachtoffer werd (12-2). RCS 3 kwam op de tweede plaats nu IJzendijke 2 met lege handen naar huis kon worden gestuurd (5-2). Retranche- ment 2 had geen moeite met het zwakke Zuidzande (8-1) terwijl Groede 2 de winst aan het bezoekende Walcheren moest meegeven (3-4). De stand luidt: Breskens 3 14-23, RCS 3 13-19, IJzendijke 2 12-17, Walcheren 3 14-16, Groede 2 13-14 Hoofdplaat 2 11-13, Noormannen 2 9-9, Aardenburg 3 11-6, Retranchement 2 15- 6, Zuidzande 12-1. In de derde klas C nam Sluiskil 2 welis waar de leiding van het niet spelende Koewacht 2 over, maar desondanks ver loren ze een kostbaar punt aan HW24 3 (2-2). Graauw werd definitief uitge rangeerd door Hontenisse 3 (1-4), waar door de stand er als volgt uitziet: Sluis kil 2 15-22, Koewacht 2 14-21, Philippine 2 14-19, HW 3 14-18, Graauw 14-15, Hon tenisse 3 14-15, Clinge 2 12-12, Corn. Boys 4 13-5, Ria 2 12-4, Sluiskil 3 12-1. ZONDAG 4 EN MAANDAG 5 MAART ORKEST: DE BCERKES VAN BUTEN Verplicht gekostumeerd. Diner inbegrepen 7.50 «5j Bestel voortijdig plaatskaarten. 2 kaarten voor iedere avond 14. STATION HULST TEL. 01140 - 2294 9 TERNEUZEN, Walstraat 7 AXEL, Noordstraat 6 9 Aan belanghebbenden wordt verzocht hun 9 aan te bieden op onze kantoren TERNEUZEN en l 9 AXEL, voor zover zulks nog niet is geschied. Z Voor direct gevraagd: Enige moderne talen gewenst, niet vereist. H. C. R. CENTRAAL Stationsplein 5 Sas van Gent Werkster nodig Huis te ruil Iets te koop Kamers gezocht Wat verloren Plaatst een in het DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962

de Stem | 1962 | | pagina 7