Amerikanen nu op gelijke voet met de Sovjets Perfecte landing du na drie ronaies V erloven Franse politie ingetrokken Stil gebed in Glenn 's gezin s vlekkenpasta KENNEDY OPGETOGEN Uitzicht is geweldig Parijs bereidt ich voor. Wie hij is Dodental stijgt nog steeds Groot geluk in Airlington en bij ouders in New Concord Dr. Kooy Quitte met het Oosten DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen wijziging kiesdeler, maar motie Kamer In Duits rampgebied Anneke Beekman beschikt over haar vermogen Mijnwerkersstaking in Frankrijk beëindigd Verwacht: spoedig gesprek van Nederland met Indonesië vrijetijdsverf kwaliteitsverf Wèg die vfekjriet 102e JAARGANG No. 23909 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel 22341 (4 lynen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland blaü WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprys voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bflbureaus Terneuzen t IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBUBG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 10HN GLENN IN PRIMA CONDITIE RUIMTE VLUCHT i NA Matrozen van de Amerikaanse torpedojager Noah mochten gisteravond om kwart over negen als eersten hun land genoot John Glenn gelukwensen, die in minder dan vijf uur drie keer rond de aarde was gecirkeld. De vlucht, «lie verscheidene malen moest worden uitgesteld en waar voor het aftellen ook dinsdagmiddag nog enkele keren moest worden onderbroken, is een volledig succes gewor den. Het eerste medische onderzoek na de vlucht wees uit, dat Glenn in goede conditie verkeerde. Nog geen kwartier nadat Glenn zijn „Vriendschap Zeven" had verla ten, verscheen president Kennedy op het televisiescherm. „Ik weet, dat ik uitdrukking geef aan de grote blijdschap van ons allen, dat kolonel Glenn zijn reis heeft volbracht", zei hij. „Hij is van het soort Amerikanen, waarop wij trots zijn". Waarschijnlijk zal de ruimtevaarder donderdag of vrijdag een ts-iomfale ontvangst in Washing ton ten deel vallen. John Glenn stapt opgewekt in de „Vriendschap Zeven" die zijn vertrouwen waard zou blijken. Na afloop van de Algerijnse ka binetsvergadering, gisteren in Tu nis werd geen communiqué of of ficiële verklaring uitgegeven. De bijeenkomst werd voorgezeten door de premier der Algerijnse regering in ballingschap Yoessef Ben Khedda. De leiders vliegen, zoals eerder gemeld, van daag naar Tripolis om een b.., eenkomst van hun „parlement" bij te wonen. De Franse regering heeft alle po- litie-verloven gisteren ingetrokken en troepen in gereedheid gebracht, die als versterkingen naar Parijs zul len worden overgebracht met het oog op een te verwachten bestand in Al gerije. Ook in Algiers hebben de autoriteiten opdracht gegeven tot alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen. In Parijs bevinden zich reeds 30.000 man troepen van de politie en het leger, gesteund door pantserwagens en tanks. Te Algiers bewaken naar schatting 40.000 manschappen de stad tegen geweld plegingen van de OAS, die ongetwijfeld in hevigheid zullen toenemen als het be stand een feit geworden zal zijn. Ook gisteren was de OAS actief in Algerije; 15 personen werden het slachtoffer van de terreur; 21 raakten gewond. VIER JAAR was de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag tegon de 23-jarige schilder J. H. B., die zich ruim twee jaar in Den Haag- aan straatroof (merendeel op een snel le bromfiets) heeft schuldig gemaakt. PRINSES IRENE is naar Oostenrijk vertrokken, waar zij to Sankt Anton "in gezelschap van prinses Beatrix enige tijd zal skiën. Op 1 maart zullen de prinsessen het operabal in Wenen bij wonen. ROBERT KENNEDY, de Amerikaanse minister van justitie, is gisteren uit Bangkok in Rome aangckon.cn voor een particulier bezoek van twee dagen. Van- o rrdt door paus Joannes ir aucuentie ontvangen. Morgen reist hij door naar Berlijn. de PERMANENTE NAVO-raad in Pa- ïiifn ft gisteren op een besloten zit- xing een pleidooi van Amerikaanse zijde £*n!,ord V001 °mbargo op 'de Cuba- Men gelooft niet, dat staat s*"^uroPa veei animo voor be- (Van onze parlementaire redacteur) Bij de uitbreiding van de Tweede Ka mer van 100 tot 150 leden is de kiesdeler (het percentage stemmen benodigd voor één zetel) teruggebracht van 1 tot 0.67. Met deze kiesdeler zetten we de deur open voor splinterpartijtjes, zei men gis teren in de Tweede Kamer. Breng de kiesdeler weer terug tot één, vroegen de heren Verhoef (P.v.d.A.) en Beernink (C.H.U.) aan minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken). De bewindsman bleek daartoe echter niet bereid. De kiesdeler is een objectief gegeven, betoogde hij. Als we de kiesdeler aanhouden kunnen we nooit het verwijt krijgen dat we Jan of Piet uit de kamer hebben geweerd". De kamer nam hiermee geen genoe gen. Mr. Beernink (C.H.U.) diende een motie in. Deze anti-splinterpartijtjes motie werd mede ondersteund door de K V.P., P.v.d.A. en A.R. Vandaag wordt er over gestemd. De kamer betreurde het, dat de ge meenteraadsverkiezingen dit jaar daags vóór Hemelvaartsdag vallen, zodat de kiezers (waanschijnlijk) pas vrijdag de uitslag in hun krant becommtarieerd zullen vinden. De datum van de kamer verkiezingen van 1963, die weer ongeluk kig valt, zal echter wel gewijzigd wor den. Om 15,47 uur vertrok Glenn van Cape Canaveral in een capsule, die gedragen werd door een raket van het type Atlas. Alles verliep naar wens en korte tijd la ter reeds kon de ruimtevaarder melden, dat hij zich goed voelde en dat het uit- zich geweldig was. Met kalme stem meldde hij ook, dat alle instrumenten normaal functioneerden. Een hele gerust stelling inderdaad. Kort voor de start immers had men het aftellen moeten on derbreken voor een defect aan de brand stofpompen en aan de elektronische re kenmachine. Zodra de capsule in haar baan was, kon Glenn de situatie eerst rustig opnemen. Tijdens het razendsnelle stijgen werd hij met een geweld van meer dan zeven maal de zwaartekracht tegen zijn „rustbed" gedrukt, met alle onaangename gevolgen van dien. „Mijn capsule draait rond", meldde Glenn „en de laatste trap van de raket zie ik enkele honderden meters achter mij". Terwijl hij op deze manier *met de grond contact hield, verplaatste zijn ruimtevaartuig zich met een snelheid van 28000 kilometer per uur, daarmee de afstand RotterdamBreda in zes secon den afleggend. Lichten aan Na 88 minuten eh 29 seconden had Glenn zijn eerste baan rond de aarde voltooid. Zij voerde hem over een aan- ta' Afrikaanse landen en vervolgens over midden-Australië en de Verenigde Staten. In de 'Australische stad Perth, waar zijn collega Gordon Cooper contact met Glenn opnam, had men ter ere van de ruimtepiloot alle lichten ontstoken. Om kwart over vier werd meegedeeld dat Glenn, als gevolg van een defect aan de automatische stuurinrichting, zelf zijn ruimteschip bestuurde en enkele mi nuten later kreeg een controleschip in de Indische Oceaan contact met hem. De dokters, die zijn reactie op de toe stand van gewichtloosheid controleerden, konden op hun instrumenten aflezen dat de ruimtepiloot in uitstekende conditie verkeerde en dat zijn hartslag zeer re gelmatig was. Warm Om 18.56 uur had Glenn zijn tweede baan voltooid. Tevoren was het defect aan de automatische piloot ontdekt, zo dat het nog even twijfelachtig was of de capsule nog wel aan een derde baan zou kunnen beginnen. Ten gevolge van het heen en weer slingeren van het ruimtevaartuig werd extra brandstof verbruikt, maar tenslot te kreeg men dan toch bericht dat alles normaal was en dat de oorspronkelijke V- opzet in zijn geheel kon worden gehand haafd. Glenn deelde ook nog mee dat hij het wel erg warm kreeg wanneer de zon op zijn ruimtepak viel. Hij droeg een zilverkleurig kostuum, waarin druk en temperatuur automatisch werden gere geld. De derde baan voerde Glenn over An gola, Zuid-Afrika, weer over Australië en vandaar naar de V.S. en de Caraïbi- sche Zee, waar een groot aantal sche pen van de Amerikaanse marine rond- koersten voor de landingsoperatie, het spannendste gedeelte van de operatie. John Herschell Glenn jr., de veer tig jarige luitenant-kolonel van de Amerikaanse marineis een krach- tig gebouwde man met roodachtig haar, groene ogen en een gelijkmatigj humeur. In 1942, toen hij 20 was, werd hij cadet van de Amerikaanse marineluchtwacht en sindsdien is het gevaar vrijwel niet van zijn zijde geweken. Hij bevocht in de tweede wereldoorlog de Japanners boven de Grote Oceaan. Vijftig vluchten volbracht hij in die tijd Imet. een jachtbommenwerper. Be gin 1950 was hij opnieuw als oor logsvlieger in de lucht, toen boven Koreawaar hij honderd vluchten volbracht. In de laatste negen da gen van deze oorlog schoot hij drie jagers van Russische makelij Mig's omlaag. Toen hij op 29 november van het vorig jaar werd aangewezen voor de eerste vlucht van een Amerikaan om de aarde, was zijn reactie: „Daar ben ik bijzonder blij om". Glenn heeft twee kinderende veertienjarige John David en de dertienjarige Carolyn. Hij is pres byteriaan en neemt zijn geloof zeer ernstig, zo zelfs, dat hij met zijn vrouw Anna hun vriend en zielen herder, de predikant Frank Erwin, hebben geraadpleegd om te weten of er mogelijk, volgens hun geloof godsdienstige bezwaren konden be staan tegen het maken van een ruimtereis door een mens. Erwin stelde hen op dit punt gerust. In 1957 kwam zijn naam met grote koppen in de krant: als eer-i ste mens vloog hij sneller dan de j snelheid van het geluid. Landing Vóór de westkust van Amerika begon reeds de daling van het ruimteschip, doordat remraketten in werking waren gesteld. Hierdoor kwam de anderhalve ton zware cabine de dichtere lagen van de dampkring binnen op een hoogte van ongeveer 90 kilometer boven de Ameri kaanse oostkust. In vijf minuten tijds was de snelheid teruggebracht van ongeveer 28.000 kilo meter tot ongeveer 430 kilometer per uur ep werd de speciale beschermende laag door de wrijving op een tempera tuur van bijna 3000 graden Fahrenheit gebracht. Glenns eigen woorden waren: Jongens, dat was een echte vuurbal. Bij zijn terugkeer in de dampkring werd op de astronaut opnieuw een aan trekkingskracht uitgeoefend die 7,5 maal de normale aantrekkingskracht van de aarde was. Op 7000 meter hoogte opende zich de •hoofdparachute van de „Vriendschap ze ven", die een spanwijdte van 21 meter had, waarna de capsule in zee terecht kwam. De cabine heeft 210 myl ten noordoos ten van San Juan achttien minuten in zee gelegen voordat zij werd opgepikt. In tegenstelling tot de vorige Ameri kaanse ruimteproeven met Shepard en Grissom werd ditmaal niet de ruimte- vaarde!* met een hefschroefvliegtuig uit de cabine gehaald, toen deze nog in het water lag. Glenn onderging een voorlopig medisch onderzoek voordat hij aan boord van de Randolph ging. Daar zou hij verder wor den onderzocht en verslag uitbrengen over zijn bevindingen. Later zou hij per vliegtuig naar het Britse Bahama-eiland Grand Turk gaan voor uitvoerige on derzoekingen die twee dagen zullen du ren. Radio zweeg Glenn, die zeer opgewekt was en grap jes maakte over de overuren die men hem zou moeten uitbetalen, had enige moeite om de cabine te "erlater.. Toen het moeilijk bleek om de kap van het ruimtevoertuig te verwijderen, besloot hij deze door middel van een explosie ve lading, aangebracht voor eventuele noodgevallen, op te blazen. Kort voor de landing waren er nog enige spannende momenten geweest. Ge durende korte tijd. toen de cabine al in de dampkring was teruggekeerd, maar nog niet in zee terecht was gekomen, had men namelijk via de radio niets van de ruimtevaarder gehoord. Later bleek dat hij het zo druk had gehad, dat hij geen gelegenheid had gehad om vragen te beantwoorden. Troepen ratten, katten en honden heb ben in het door overstromingen geteis terde gebied rond Hamburg een nieuwe bedreiging toegevoegd aan de reeks ver schrikkingen: die der Bpidemieën. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de ramp bedraagt in geheel Duitsland nu 312, van wie 260 afkomstig uit Ham burg. Het zoeken naar vermisten nog 330 in totaal wordt energiek voortgezet, vooral door de dreiging van tyfus en cholera. De Hamburgse senaat heeft de staats- jachtopzieners bevolen op loslopende honden en katten te schieten. Het leven in de stad begint langzaam weer op gang te komen. Vrij zonnig Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: roog weer met zonnige perioden. Z er het algemeen zwakke wind tus- 2 IJL nooi"d en oost. Dezelfde tempe- 2 v JjJCÏX S gisteren of iets lagere. L oS: zon ondcr 18 04 uur. Maan op 20.08 uur. 7nn °P 7-43 Maan on- j der 9.02 uur. Mejuffrouw Anneke Beekman, het in november 1961 meerderjarig geworden toen in ons land teruggekeerde jood se weesmeisje (zij was jaren met 'haar katholieke pleemoeder in het buitenland ondergedoken), beschikt nu over haar vermogen, dat sedert 1945 door de jood se voogdijvereniging, de stichting „Le- Ezrath Ha-Jeled", voor haar werd be heerd. Ten overstaan van de kanton rechter te Amsterdam heeft de stich ting. vertegenwoordigd door haar voor zitter, mr. Polak, gisteren aan mej. Beekman rekening en verantwoording afgelegd over het gevoerde beheer. Mej. Beekman, die vergezeld was van 'haar raadsman, mr. M. M. G. Th. de Kort, heeft de stichting decharge verleend voor het beheer. President Kennedy en met hem duizenden andere grote politieke figuren mogen dan al gelukkig geweest zijn met de geslaagde vlucht van John Glenn, miljoe nen mogen dan al intens meege leefd hebben met de rechtstreek se radio- en televisiereportages van dit historische gebeuren, de vreugde was toch wel het grootst in het gezin van de ruimtevaar der, dat in Airlington in de Ame rikaanse staat Virginia woont. Dominee Frank E. F.rwin, de pres byteriaanse predikant die de familie tijdens de spannende ogenblikken bij stond, zei, dat mevrouw Glenn „kracht vond in haar geloof". ..Zij bleef volmaakt kalm bij het ge beuren en is nu overgelukkig", aldus dominee Erwin. In de woonkamer van de Glenns wa ren drie televisietoestellen opgesteld, die waren ingesteld op drie verschil lende zendstations. „Tijdens de lancering werd stil ge beden", aldus Erwin. Glenns zoontje David, die op de hoogte was met al de technische werk zaamheden, die de lancering vooraf gaan, had een kaart, waarop de route van de raket was uitgestippeld. Hij had hem van zijn vader gekregen. Naast hem stond een miniatuur-wereldbol en een chronometer. De moeder van John Glenn heeft in New Concord (Ohio) gezegd, dat zij zeer onti'oerd was om de stem van haar zoon vanuit de ruimte te verne men. De vader van de astronaut zei tegen de verslaggevers: „Mijn zoon heeft mij gezegd, dat ik u de raad moet geven u te ontspannen. Doe dat dus, dan praten we straks op de pers conferentie wel verder". De journalis ten, die met zeven politiemannen bui ten stonden, kregen allen koffie van Glenns ouders. Toen Glenn werd gelanceerd, loeide in het dorp de sirene. Zodra de astro naut behouden was teruggekeerd, loei de de sirene opnieuw. „Dit is fantas tisch", vond James K. Taylor, de bur gemeester van New Concord. „Er wordt geschiedenis gemaakt en de hele stad is trots op John. Men is trots, dat hij hier zijn jeugd heeft doorge bracht. We zullen feestvieren, als hij hier terugkeert". 1200 scholieren en anderen waren daar naar de middelbare school geko men om de gang van zaken op een groot televisiescherm te kunnen vol gen. Iedereen was aan het woord tot even voor de lancering. Toen Glenn de ruimte inging was het doodstil Alle ongunstige voorspellingen om trent Glenns gemoedsgesteldheid zijn dus niet juist gebleken. Zij, die Glenns stem, komend uit een afstand van duizenden kilometers, hoor den, zeiden dat het was alsof de Ame rikaan vanuit een telefooncel om de hoek van de straat sprak. Hij sprak met vaste stem en hij toonde geen tekenen van overspanning, ondanks de vele malen dat de lancering was uit gesteld. „Korosjo" heel goed. Dat was het hartelijke commentaar van de gewone Sovjet-man. Maar de offi ciële propaganda was er als de kippen bij om de vinger op wonde plekken te leggen. In een Engelse uitzending, bijna on middellijk nadat. Glenn was geland, wees radio Moskou er op, dat de automatische piloot en de temperatuurregeling in de capsule niet goed hadden gefunctioneerd. Bovendien, aldus radio Moskou, was de reis bijna twee maanden uitgesteld en ging Glenn de ruimte in, tien maan den nadat de Rus Gagarin 's werelds eerste ruimtevaarder was geworden. Maar de doorsnee-Rus had toch wel waardering voor de Amerikaanse pres tatie. Op de Amerikaanse ambasade in de Russische hoofdstad kon officiële Rus sische kritiek de blijdschap niet verdrij ven. Ook Washington was opgetogen. Pre sident Kennedy had de vlucht van over ste Glenn per televisie gevolgd en stond telefonisch in verbinding met het hoofd van het inlichtingenbureau O. B. Lloyd. De voorzitter van de afdeling ruim tevaart van de KNVVL, dr. ir. J. M. J. Kooy, trok als conclusie: „Wij zijn nu quitte met het oosten". Hij achtte het opmerkelijk, dat Glenn zo dicht bij de tevoren bepaalde plaats was neergekomen. Hij hoopte meer te vernemen over het feit, dat zoals de radio had gemeld kleine deeltjes met dezelfde snelheid met de capsule mee liepen en dus ten opzichte van het ruim teschip in rust waren. In oktober j.l. heeft dr. Kooy, zoals gemeld, de basis Cape Canaveral bezocht. „Oost en west zijn aan elkaar gewaagd", zo vatte hij zijn mening samen, waaraan hij toevoeg de te hopen, dat de wedijver spoedig in samenwerking zou mogen verkeren. De Russische professor Pokrovski wens te Glenn van harte geluk. Hij was van mening, dat de uitgebreide voorzorgs maatregelen terecht genomen waren. Hij waardeerde die zorgvuldigheid bij de lancering. Bij dit al valt het Oostduitse persbu reau ADN wel wat uit de toon. „Er is zeer veel propaganda te pas gekomen bij de aankondiging van de ruimtevlucht" aldus het wat zure commentaar uit Oost-Berlijn. Boven een schematische weer gave van de landingsoperatie van de capsule. Dc tekening heeft weliswaar betrekking op een zo genaamde ballistische baan. In we zen echter gebeurt er hetzelfde. Onder (van links naar rechts) Shepard, Grissom en Glenn, de drie Amerikanen die een ruimtevluclit achter de rug hebben. Glenn was de eerste die in een baan rond de aarde kwam. De staking onder de tweeduizend mijn werkers van het gebied bij Decazeville in Midden-Frankrijk, die op 19 decem ber was uitgebroken, is gisteren beëin digd. De mijnwerkers waren in staking gegaan uit protest tegen het sluiten van mijnen door de regering. Op 5 februari waren twintig mijnwer kers een hongerstaking begonnen, waar door enigen van hen in ernstige toestand in het ziekenhuis terecht zijn gekomen. Door een exploitatietekort van 13 mil joen nieuwe franks per jaar zag de Franse regering zich gedwongen mijnen te sluiten. De regering had de mijn werkers een ontslag met drie maanden salaris en twee jaar 90 procent van het salaris toegezegd. Verleden week heeft de regering aanvullende maatregelen goedgekeurd. De mijnwerkers hebben nu naar aanleiding hiervan besloten het werk te hervattea. Generaal-majoor Achmad Jani, He voornaamste woordvoerder van het commando voor de „Bevrijding van West-Irian" heeft gisteren te kennen gegeven, dat Indonesië wellicht spoedig met Nederland zal onderhandelen over de kwestie westelijk Nieuw-Guinca. Jani zei na afloop van een vergadering van de nationale defensieraad en de ope ratie-staf voor „West-Irian" dat er op het diplomatieke vlak enige vooruitgang was gemaakt naar het openen van onder handelingen over de kwestie. Hij deelde mede, dat president Soe- karno vandaag- in een politieke rede betreffende westelijk Nieuw-Guinea nadere mededelingen over de diplo matieke stappen zou doen. (advertenties) EEN PR0DUKT VAN DE 5IKKENS GROEP w 7Ict

de Stem | 1962 | | pagina 1