Record-omzetten bij de veilingen in Zeeland Aviolanda te Woensdreeht maakt kabelbomen B. en w. Middelburg willen stichting sportbelangen CONIMEX VANDAAG DIE: Voor Starfigh ter-project Zeeuwse show in Engeland Vrouw gewond bij aanvaring te Wcmeldinge Terneuzense Graansilo mij. opgericht KOB-leden te Goes bijeen het bekende RIJSTTAFEL receptenboekje Ettenaar door auto gegrepen en gedood SlaqblaD §1 extent Schaduw I Schaduw II 'kocht N. Groententeelt onbevredigend Opening door de commissaris i,et Alge mene vergadering K'ïng Oostburg NCB middag om half 3Sdag 27 februaii- d^s Adres aan K.V.P.- iractie Snelclamtoernooi le 's-Gravenpolder Geen vrijstelling van premie a.k.w. voor ongehuwde vrouwen Tweede Kamer wil naar verhoging a.w.w.-uitkering Eén, twee, drie Procédé Financiële steun los van zijn verleden W edstrij d kalender MAC .,De Bevelanden" 10 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 (advertentie) Jank zij hun Nederland de onder- jïtvoering. 0- «ervoer en tor inbouw, ttige laad- alle technische 04900-62062 door W. VAN DER STEEN Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft de om zetten bekend gemaakt van de Ne derlandse veilingen in 1961. Hier uit blijkt, dat de tuinbouwproduk- tie in dit jaar verkocht is kunnen worden voor goede prijzen. De totale omzet van alle Neder landse veilingen bedroeg in 1961 763,3 miljoen gulden. Dat is bijna 78 miljoen gulden meer dan het vorig jaar en het bedrag van 1961 is weer een record. Het is vooral de groente-omzet welke belangrijk is gestegen, want hiervan werd een bedrag van 44 miljoen gulden meer geveild dan het vorig jaar, terwijl er aan fruit een hogere omzet werd be haald van ƒ38.5 miljoen gulden, in ver gelijking met 1960. De omzet aan vroege aardappelen en pootaardappelen daalde met ongeveer 4 1 2 miljoen gulden. In een overzicht wordt gezegd door het Centraal Bureau van veilingen, dat in 1961 in feite alleen bij de koolteelten zeer onbevredende en verliesgevende re sultaten werden geboekt, terwijl prak tisch alle overige sectoren soms in min dere en soms in meerdere mate van de omzetstijging hebben geprofiteerd, een enkele uitzondering daargelaten. Het in doorsnee genomen gunstige re sultaat is enerzijds te danken aan klei nere oogsten in het buitenland; vooral geldt dit voor het hard fruit. V rong Anderzijds zijn deze ook verkregen door de toegenomen produktie en door de grote en gunstige vraag voor de binnen- en buitenlandse markten. Opvallend is volgens het C.B. dat de vraag in 1961 zich meer en meer heeft gericht op de fijnere groenten zowel bij de onder glas geteelde produkten als bij de groep ove rige vollegrondsgroenten. Over de zachtwruitsector. voor Zeeland zeer belangrijk, wordt gezegd dat over het algemeen de afzet niet onbevredi gend verliep, al zijn er wel enkele uit zonderingen zoals bijvoorbeeld bij de zwarte en rode bessen, waarvoor een la ger prijspeil heeft gegolden, waardoor de omzetstijging van deze gehele sector niet erg groot is te noemen. Opvallend Bijzonder opvallend is de omzetstijging welke heeft plaatsgevonden bij de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. Hier werd in vergelijking met 1960 voor bijna 3.4 miljoen gulden meer geveild. Re-latief gezien is ook de omzetstijging van de veiling Krabbendijke gunstig te noemen. Voor een deel valt bij deze veilingen de hogere omzet te verklaren door de hoge prijzen welke er werden betaald in vergelijking met 1960 maar toch moet ook hier veel worden toegeschreven aan de gestegen produktie welke mede voor een groot deel als oorzaak van de om zetstijging genoemd kan worden. Dat de belangrijkste Zeeuwse veilin gen wat de omzet betreft goed mee kun nen, blijkt wel uit het feit, dat met na me de fruitveilingen van Kapelle-Bieze linge en Goes tot de grootste van het land behoren. Wanneer we de omzetten van de spe cifieke fruitveilingen bekijken dan zien we dat de veiling in Kapelle-Biezelinge in volgorde van grootte op de vierde plaats kwam in 1961. Slechts de veilin gen in Utrecht, Breda en Geldcrmalsen hadden een grotere omzet dan Kapelle- Biezelinge en daarbij zijn de twee eerst genoemde in feite nog gemengde fruit en groentenveiiingen. Weinig groenten Wat de specificatie naar fruit en groen ten betreft zien we dat de fruitopbrengst in 1961 in Zeeland 27 miljoen gulden be droeg, dat is ongeveer 12 pet. van de landelijke opbrengst. Wat de groenten betreft slaat Zeeland echter geen best figuur want in 1961 werd er op de Zeeuwse veilingen slechts voor 5,6 miljoen'gulden aan groenten ge veild. dat wil zeggen dat 1 pet. van de Nederlandse groentenproduktie uit Zee land kwam en dat terwijl algemeen be kend is dat de omstandigheden voor de groenteteelt in Zeeland zo gunstig zijn. Per provincie gezien hebben slechts Drente en Freisland nog minder groen ten dan Zeeland. Ondertussen is Zeeland voor wat de groenten betreft wel een plaats opge schoven in vergelijking met 1960 want toen bezette onze provincie de onderste plaats op één na (Drente). Door het Centraal Bureau van Vellingen is een overzicht gegeven van de omzet per veiling en per provincie. Hieruit blijkt dat Zeeland wel zeer gunstig heeft mee geprofiteerd van de hogere opbrengsten van groenten en fruit want de gezamenlijke Zeeuwse veilingen bereikten een hogere omzet van 9,7 miljoen gulden. Het overzicht van de Zeeuwse veilingen ziet er als volgt uit Veiling Goes Kapelle-Biezelinge Krabbendijke Middelburg St.-Annaland St.-Maartensdijk Stavenisse Terneuzen Tholen Totaal Zeeland omzet 1960 omzet 1961 meer 8.009.429 10.199.156 2.189.727 8.060.317 11.450.474 3.390.157 2.836.288 4.082.921 1.246.633 2.313.167 2.796.331 483.164 1.741.555 2.584.333 842.778 1.123.820 1.618.723 494.903 629.729 1.181.058 551.329 1.479.857 1.804.616 324.759 957.420 1.228.645 271.225 27.151.582 36.946.257 9.794.675 Talrijke nieuwe en interessante attrac ties, uaarbij Zeeland ten nauwste is be trokken, zullen deel uitmaken van de „Dutch festival week", welke van 4 tot 9 juni wordt gehouden in Scarborough. Het is voor de vijfde keer, dat deze Engelse badplaats, gelegen in het graafschap York shire, een Hollands festival organiseert. De gehele tentoonstelling is dit jaar ge wijd aan Zeeland. Hierbij worden vooral in het licht gesteld: levenswijze en cul tuur van de Zeeuwse eilanden, en heel in het bijzonder het Deltaplan, dat deze eilanden zal verbinden met het vaste land. Op maandag 4 juni vindt de opening plaats van de Zeeland-expositie onder de a L ,,There livc by the sea" door jhr. j F> O. de Casembroot, commissaris van de koningin in de provincie Zeeland. Een maquette van het honderden miljoenen kostende Deltaplan, welk plan in zijn vol ledige uitvoering 25 jaren zal vergen, zal de blikvanger op deze tentoonstelling worden. Het model zal tonen hoe de zee X^n,V®t land wordt afgehouden, en hoe eia zeewater keren en de water- de binnenwateren regelen. Ook niaaic industrieën is een ruime Do Hniif'«2 °p deze tentoonstelling ook^e 7?pn vf festlvalweek Beeft hiernaast CT tm iilni meuwe model van de DAF firma PetitCv, van de beroemde Sinï Fritzen uit Aarle-Rxtel. Uit Eindhoven is er verder de lichtstad- rolschaatsenclub. Zeeland is tevens verte genwoordigd door de beroemd fanfare tiiri, rieT ke van Walchcren. die des- Jds de kroning van H.M. koningin Wil- len óntre°HPiUIS erd,e' De ledan c™a" ™1- dracht Ui. Ar,w Zeeuwse boerenkleder- aracht. Uit Amsterdam wordt naar Scar- siraatorgel ..Goliath" van G. Perlee De hUe0enU?tF"tP va!} de Rotterdamse po- e en talrijke andere attracties zullen galerij ^vordt p"8 In d* ^nï" wordt een tentoonstelling gehou- mannteankaasmer R™b™dtAehfchaP hers zullln SJeS e? Brabantse vende- opluisteren. zomeifeest m Scarborough Op de agenda voor de raadsvergade ring die maandag 26 februari om twee uur zal worden gehouden staat een voor stel om te komen tot oprichting van een Stichting Sportbelangen Middelburg In het pre-advies schrijft het college dat reeds in hun pre-advies van 31 ok tober 1961 betreffende de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1961 de belofte werd gedaan op korte termijn te komen met een voorstel tot oprich ting van een dergelijke Stichting. Het toenemen van het aantal sportvelden en de omvangrijke administratie heeft de taak van de gemeentelijke commissie van beheer en toezicht op de sportter reinen zodanig verzwaard dat een op moderne leest geschoeid beheer noodza kelijk is geworden. B. en w. achten het noodzakelijk dat een gemeentelijke ambtenaar voor de lichamelijke ontwikkeling in de rang van commies A of hoofdcommies moet wor den aangetrokken, die ambshalve als secretaris-penningmeester van het be stuur zal fungeren, Het bestuur zal het karakter hebben van een overlegorgaan dat wil zeggen overleg tussen de ge meentelijke vertegenwoordigers en ver- tegenwoordngers van particuliere organi saties over vraagstukken, die zich op het werkterrein van de Stichting voor doen. Als gemeentelijke vertegenwoor digers denkt het college aan een lid van b. en w. en een lid van de raad. De samenstelling en de omvang van het stichtingsbestuur heeft een bijzonder punt van beraad in ons college uitge maakt, zo schrijven b. en w. die menen dat een te groot bestuur moeilijk han teerbaar zal zijn en »aan de andere kant de vertegenwoordiging van particuliere organisaties 'n zo goed mogelijk beeld moet geven van deze organisaties in al haar schakeringen. In de gemeente be staat een adviescommissie voor sport- aangelegenheden, een overkoepelend or gaan der sportorganisaties. Elke sport vereniging heeft 't recht hierin twee ver tegenwoordigers te benoemen. Uitgaande van deze praktijk hebben wij het juist geacht een adviesraad In de statuten te introduceren, die het stich tingsbestuur al dan niet gevraagd van advies kan dienen, aldus het college. Elke rechtspersoonlijkheid bezittende sportvereniging kan dus twee vertegen woordigers aanwijzen die zitting zullen hebben in de adviesraad. Het college de^krmgeoostbm'ff°M/-DSVerRadeI 'n® van in het Bebouw!,? wordt gehouden te Oostburir Ü1-1 Katholieke Kring deiing'deTdivers^- NaaS< de beha,n" genheden vermeku a veremBlnSsaangele- beurt door dTheeV '\da eC" 5?™? schijnwerner *ai i? W' Jansen- che de schaduwzijden van Cfi de Hf"* en vreemdino de wet °P de ver- avnnris wordt landbouwgronden. Des en RR Omii T 'edcn van de RKJB opgevoerd. 0ede 6611 toneelstuk Maandagmiddag ontstond er op het kanaal door Zuid-Beveland te Wcmeldin ge een aanvaring tussen het aan de mid- denstijger gemeerd liggend Nederlands motorschip St.-Jozef en het Zwitserse motortankschip Piz-Sol. De 1048 ton met gasolie geladen Zwitser op weg van Ant werpen naar Bazel, welde naast de St.- Jozef meren. De Piz-Sol, die een defect aan het stvurboordroer had, manoeu vreerde op het bakboordroer en haar beide schroeven. Hierbij is er iets misge gaan, want het vaartuig liep met het voorschip op het achterschip van de St.- Jozef. Deze kreeg net boven de waterlijn een gat in de huidbeplating en de aan boord verblijvende 30-jarige zuster van de schipper kreeg met deze aanvaring een ketel kokend water over haar beide benen, zodat zij zich met brandwonden onder doktersbehandeling moest stellen. De 350 ton metende met cement gela den St.-Jozef, die op weg was van Door nik naar Wageningen, kon na enige voor zieningen te hebben getroffen haar reis vervolgen. Na onderzoek heeft de Piz- Sol, die zelf geen schade had, eveneens haar reis voortgezet. De heer J. D. Bokhoven in Rotterdam, Aug. de Meijer Zonen's scheepvaart-ex peditie- en agentuur-maatschappij N.V. ,fei!neii?en en de Rotterdamsche Bank N.Vm Rotterdam hebben tezamen op- gencht de N.V. Terneuzense Graansilo Maatschappij in Terneuzen. In het maat schappelijk kapitaal ad 1.5 min., ver deeld in 150 aandelen van 10.000. wordt deelgenomen door de heer Bokhoven voor t tan 22S' AuF dc MeiJer Zonen voor 100.000 en de Rotterdamsche Bank voor 220.000. De nieuwe N.V. beoogt o.m. de opslag en behandeling van granen, zaden en andere produkten, de exploi tatie van silo s, pakhuizen en elevatoren het vervoeren, overslaan en behandelen van granen en zaden. De directie zal worden gevoerd door Aug. dc Meijer Zonen's scheepvaart- expeditie- en agen tuur maatschappij N.V. meent de omvang van het bestuur te kunnen bepalen op tenminste 10 en ten hoogste 15 leden. De voorzitter van de nieuwe stichting zal do.or de raad op voordracht van b. en w. worden benoemd uit de leden van de stichting. Het dagelijks bestuur zowel van de commissie van beheer en toezicht voor de gemeentelijke sportterreinen als van de adviescommissie voor sportbelangen hebben zich met de ontwerpstatuten verenigd zo delen b. en w. mee. Het college stelt tenslotte voor als afgevaar digde van het college van b. en w. wet houder A.J. Berenpas te benoemen. De raad wordt uitgenodigd een lid in de stichting te benoemen. Ten aanzien van de benoeming van bestuursleden als ver tegenwoordigers uit de particuliere sec tor zal het college zo spoedig mogelijk een voordracht aan de raad voorleggen. De afdeling „Zeeuwse Eilanden" van de KOB zal op zaterdag 17 maart in Goes („Slot Ostende") vergaderen. De agenda vermeldt o.a.: jaarverslagen; kringfinan- ciën; verkiezing lid afdelingsbestuur in de vakatures Favejee, Langedyk en Smals. In de middagbijeenkomst zal spreken Johan Wigmans over: ,,Ik was een der miljoenen". Gedurende 10 jaar heeft hij onschuldig in Siberië gevangen gezeten. Wet vervreemding landbouwgronden Op de algemene vergadering van de kring Middelburg van de K.V.P. werd met algemene stemmen besloten een adres te richten aan de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer, in verband met de wet vervreemding landbouwgronden. Deze wet zal met ingang van 1 januari 1963 automatisch buiten werking treden, indien door de regering geen andere beslissingen daaromtrent worden geno men. Volgens de kring Middelburg van de K.V.P. schuilen hierin vooral voor Zee land grote gevaren. In de eerste plaats omdat de mogelijkheid, dat na het ver vallen van genoemde wet, de Belgische en Franse geldbeleggers veel grond zul len aankopen. Dit is vooral in Zeeland en West-Brabant te duchten omdat hier uitstekende kleigronden liggen, welke hun waarde behouden.Voor de zandgron den wordt het gevaar niet zo groot ge acht, maar men verwacht, als de wet na 1962 niet meer geldt, een run op de Zeeuwse landbouwgronden vanuit het buitenland. In het adres aan de Twee de Kamer zal worden voorgesteld de wet voor bijvoorbeeld vier jaar te ver lengen. Na deze vier jaar verwacht men dat de toestand enigszins anders zal liggen in verband met de maatregelen, welke in het kader van de E.E.G. zullen wor den genomen. Het eerste sneldamtournooi om de Zeeuwse titel, zaterdag in „Ons dorpsle ven" te 's-Gravenpolder gehouden is gewonnen door A. v. d. Schraaf uit'Ka- pelle Er werd gespeeld in zes groepen van zes of vijf deelnemers. De finale had een bijzonder spannend verloop, omdat v. d. Schraaf en Lou- werse met een gelijk aantal punten ein digden, nl. 7. In een extra finale bleek tenslotte v. d. Schraaf de sterkste. Uit de gehele Zeeuwse damwereld bleek voor dit tournooi grote belangstel- lings te bestaan. De burgemeester van 's Gravenpolder, de heer J. D. Jansen sprak er o.a. zijn vreugde over uit, dat ook de dammers uit de kleine gemeenten goed waren ver tegenwoordigd, toen hij 's morgens om tien uur het tournooi officieel opende. J, Blom sprak namens de organiseren de vereniging de damclub 's Gravenpol der en M. F. de Jonge uit Middelburg als voorzitter van de Zeeuwse Dambond. Er werden na afloop door J. Blom vier finale-prijzen, drie verenigingsprijzen en zes groepsprijzen uitgereikt. De individuele uitslag der finalisten was: 1 en 2 A. v. d. Schraaf, Kapelle en J. Louwerse, Yerseke elk 7 punten, (v. d. Schraaf wint na extra partij1 3. J. Sinke, Kloetinge 6 punten, 4. j. J. Engelvaart Aagtekerke, 5 punten, 5. G. Blom, 's-Gravenpolder 3 pnt, 6. A. Krijger, Driewegen 2 punten. In de jeugdgroep tot en met 18 jaar werd J. van Eenenaam uit Middelburg eerste met 7,5 punt; 2 P. Dubbelman, 's Gravenpolder 7 p.; 3. N. C. Meliefste, Middelburg, 4 punten. De verenigingsprijs werd gewonnen door 's Gravenpolder met 29 en drie kwart punt voor Kapelle en Middelburg. Vele dames hebben er-at een. Nu hebben wij nog een aantal bij laten maken. Vraag Uw winkeiierl O! stuur een brief kaart. gefrankeerd met 36 ct. aan CON1MEX Baarn. Bin nen enkele dagen heelt U het kleurige receptenboekje thuis. HET ALLERBESTE VOOR DE RIJSTTAFEL (Van onze parlementaire redacteur) Op het ministerie van Sociale Zaken kijkt men met grote belangstelling uit naar het advies, dat de S.E.R. voorbe reidt over de positie van ongehuwde mannen en vrouwen in de sociale ver zekering. Die belangstelling is zeer wel verklaarbaar. Minister Veldkamp (So ciale Zaken) heeft namelijk bij het de bat over de algemene kinderbijslagwet in de Tweede Kamer in principe toe gezegd, dat ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder vrijgesteld zullen worden van premiebetaling voor de a.k.w. Naar verluidt voelt men echter in S.E.R.-krin gen heel weinig voor deze premievrij stelling. Daar zou men veel meer zien in een belastingcompensatie voor onge- huwden, die in de sociale verzekering on redelijk zwaar belast worden. Een der gelijke compensatie blijkt evenwel in de praktijk moeilijk te realiseren. Het ü.k.w.-ontwerp moet nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. (advertentie) Zondagavond is de 24-jarige gehuwde heer M. Kerstens uit Etten toen hij on achtzaam per fiets de rijksweg Breda- Etten overstak, om het leven gekomen. Dit gebeurde ter hoogte van het kruis punt Neerstraat te Etten. Hij werd door een passerende personenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Een geestelij ke heeft hem nog de laatste bijstand verleend. De bestuurder van de perso nenauto J. L. uit Hoeven kwam met de schrik vrij. (Van'onze parlementaire redactie) Volgens vele Tweede-Kamerleden zijn de uitkeringen krachtens de algemene weduwen- en wezenwet niet hoog ge noeg om een redelijk minimum-levens- onderhoud te garanderen. Dit blijkt uit het feit, aldus deze leden, dat vele we duwen aanvullende steun genieten op grond van de armenwet. Zij bepleitten daarom een uit de algemene middelen te financieren verhoging van de a.w.w. met 10 procent. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag op een wetsontwerp tot wijziging van de a.w.w. in verband met samenloop met andere uitkeringen. Vele leden toonden zich ook voorstan der van het toekennen van een pensioen aan de weduwnaar wiens overleden echtgenote kostwinster van het gezin was, omdat hij zelf invalide was. Tenslotte achten vele leden het niet juist dat het recht op kinderbijslag ver loren gaat bij hertrouwen van de we duwe. Vandaag vier nieuwe gelukkigen, die uit de sociale pot van onze 1-2-3-puz- zel een uitkering krygen om de kas een injectie te geven. Het zijn: K.-K. MEISJESGILDE, KOEWACHT, 75, Veertig meisjes, die trouw elke week hun dubbeltje contributie betalen, brengen natuurlijk geen kapitalen bij een. En toch wil hun leidster elke zon dagmiddag zo plezierig mogelijk voor hen maken. De oliebollenactie om een grammofoon te kopen bracht niet voldoende op. Vandaar dit helpende handje. STICHTING INTERPAROCHIEEL SOCIAAL-CHARITATIEF CENTRUM TERHEIJDEN, 125,—. Deze stichting, met haar in de laatste jaren toegenomen werk in het belang van de gemeenschap, komt vöor steeds zwaardere financiële zorgen te zitten, ondanks de subsidies van rijk en ge meenten en de medewerking van pa rochies en particulieren. En goed werk verdiend steun! SPORTCLUB R.-K. JONGE BOE RENSTAND, DONGEN 75,—. Tegenover een inkomende contributie van iets meer dan 31 gulden heeft deze sportclub heel wat vaste lasten, waaronder de zaalhuur bijvoorbeeld. En omdat deelname aan sportdagen reizen noodzakelijk maakt en om dat reizen geld kost heeft de pen ningmeester meer dan genoeg zor gen. ZANGKOOR ST.-CECILIA, WOENS- DRECHT, 75,—. Zelfs zingen kan in deze tijd niet gratis. En als het bestuur moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen, dan is dat een onplezierig akkoord. Daar om zal een bijdrage uit de sociale pot beslist wel een goede „noot" bete kenen. Morgen komen er weer vier uitke ringen uit de bus. Zoals wij in liet Kort reeds heb ben gemeld zal burgemeester drs. L. Hermans morgenmiddag de nieuwe elektro-afdeling voor ka belboomproduktie voor de F-104G Starfighter op het terrein van Aviolanda te Woensdreeht officieel in gebruik stellen. Deze nieuwe af deling van Aviolanda zal door vrouwelijke arbeidskrachten uit de gehele omgeving, ook uit Zee land, worden bemand. Zestig meis jes zijn reeds in opleiding. In mei hoopt de directie 70 tot 75 meisjes aan het werk te hebben. Zoals men zich herinneren zal besloot de Nederlandse regering in 1960, in sa menwerking met de NAVO, over te gaan tot de aanschaffing van het moderne ge vechtsvliegtuig de F-104G Starfighter, dat met bijna 2300 km per uur en bijna 28 km respectievelijk het wereldsnel heids- en wereldhoogterecord op zijn naam heeft staan. Deze Amerikaan.se straaljager van de Lockheed-fabrieken wordt in Europa door een combinatie van Duitse. Belgische en Nederlandse vliegtuigfabrieken in licen tie gebouwd. Ook Aviolanda behoort tot deze combinatie. Op het hoofdbedrijf tc Papendrecht wordt een belangrijk deel van dit werk verricht n.l. de samenbouw en inbouw van twee rompstukkon. Even eens werd bepaald, dat Aviolanda de produktie van diverse kabelbomen zou verzorgen. Daar in Papendrecht de ge schikte ruimte en de benodigde arbeids krachten voor deze kabelboomproduktie ontbraken, werd hiervoor in Woensdreeht een speciale afdeling gebouwd. Deze af deling die aan de reeds bestaande kantine werd gebouwd, heeft een lengte van 66 meter een breedte van'14 meter. Een groot deel hiervan wordt benut als werk ruimte terwijl in het overige gedeelte een moderne dameskantine met bijbeho rende garderobe- en toiletruimten zijn ondergebracht. Ofschoon de werkzaamheden van een voudige aard zijn, als men ze gaat ver gelijken met het vliegtuigrevisiewerk waar men op Aviolanda Woensdreeht aan gewend is (en waarvoor een grote mate van vliegtuigkennis en vakbekwaamheid vereist is) gaat het niveau van het werk toch belangrijk uit boven het serie- en massawerk waarvoor dikwijls vrouwelijke arbeidskrachten worden ingeschakeld. De frequentie waarmee de verschillende pro dukten gereedkomen is één per 1V2 dag, hetgeen dus voldoende afwisseling ga randeert. De werkzaamheden die in de nieuwe werkplaats worden uitgevoerd kunnen als volgt globaal omschreven worden: Eerst wordt elektrische kahel, welke op grote rollen wordt toegeleverd, op lengte afgesneden en vervolgens m.b.v. nummermachinos van identificatienum mers voorzien. De kabels worden dan samengcbuldeld tot kabolbomen (soms bestaande uit meer dan 100 kabels), waar van meestal aan één der uiteinden plug gen gesoldeerd worden. In plaats van de .,twec-penncn"-stekker. die men thuis in het stopcontact sleeks, komt men in de vliegtuigbouw miniatuur „meer-pins" stekkers, de z.g. pluggen, tegen, die met bijv. honderd pennen niet meer dan lx 5 cm ruimte innemen. Hieraan hon- derd kabeleindjes te solderen is dan binnen. De kabelbomen worden op borden uitgespreid. De routes corresponderen met die in de Starfighter. Vóór op de tafel ziet men duidelijk de pluggen. beslist geen eenvoudig karwei. De kabel- bomen worden tenslotte uitgespreid op borden, waar de kabels in routes worden gelegd, die gelijk zijn aan die in het vliegtuig. De bomen vertakken zich naar alle kanten, de einden der kabels voorzover nog niet aan pluggen gesoldeerd wor den van kabelschoentjes voorzien, die op de juiste plaats op het bord bevestigd worden en daarna wordt m.b.v. een test computer zo'n volledig kabelbord getest. Binnen enkele minuten vertelt d» com puter of het kabelbord goed is of dat er ergens een foutje is gemaakt. De goedgekeurde produkten worden doorgestuurd naar het bedrijf te Papen drecht. waar ze in het Aviolanda-deel van de Starfighter worden ingebouwd Nederland zelf zal 173 Starfighters af nemen. België 160. Er zijn nog geen plannen bekend over de bestemming van deze nieuwe bedrijfsruimte, wanneer alle Starfighters hun luchtdoop achter de staart zullen hebben. Aviolanda bestaat dit jaar 35 jaar. Na de oprichting werd begonnen met de bouw van vliegboten. in licentie met de Duitse vliegtuigfabriek Dornier. Na de tweede wereldoorlog werd omstreeks 1947 begonnen met de rivisie van klei nere vliegtuigen. Omdat in Papendrecht geen uitbreidingsmogelijkheden voorhan den lagen werd in 1956 een nevenbedrijf gesticht te Woensdreeht, vlak bij de toen nog in aanleg zijnde grote startbaan van de vliegbasis. Al spoedig kwamen hier ook de grotere vliegtuigen zowel uit mi litaire als civiele sector ter reparatie I")e onderhandelaars van Frankrijk en van de Algerijnse opstandelingen hebben nu inderdaad een akkoord be reikt. Een wapenstilstand zal spoedig worden afgekondigd. Goed nieuws, waarover echter de schaduw van de OAS ligt. Toen De Gaulle aan de macht kwam stond hij dicht bij de opvatting, die in de leus „Frans Algerije" ver klankt is. Hij geloofde in de mogelijk heid van een „vrij" Algerije als pro vincie van Frankrijk. De aanraking met de realiteit heeft hem echter doen inzien, dat het Algerijnse nationalisme ontembaar was, ai zette men er nog zo veel troepen tegen in. Hij trad in onderhandeling met de rebellenleiders. Het is een moeizaam en vaak onder broken spreken geweest. Maar aan de andere kant won de realiteitszin toch ook veld. De olie in de Sahara en het behoud van enkele militaire bases vormden moeilijke problemen. Het moeilijkst was echter het bepalen van de status der talrijke Fransen, die al sinds jaar en dag, ja als sinds gene raties in Algerije wonen. De Gaulle wilde hen niet zonder meer als onder danen van een Algerijns bewind ach terlaten. Wat hieromtrent nu uit de bus is gekomen, weten we op het ogenblik nog niet. In ieder geval: de aanhangers van de OAS nemen er geen genoegen mee. Men moet helaas verwachten, dat zij deze overeenkomst zullen trachten te vernietigen met alle middelen, waarover zij beschikken. We kennen die middelen: terreur, moord, verraad. Deze mensen staan voor niets. Een grote krachtproef is ophanden. Als echter de Franse rege ring deze slag zal winnen en daar op bestaat toch wel goede kans dan zal spoedig wel een gevoel van opluchting dc overhand krijgen. Op luchting om het einde van een uitzicht loze oorlog tegen de Algerijnse rebel len, die het levensbloed van Frankrijk aftapte en zijn herstel belemmerde. A Is De r Gaulle Frankrijk weet te bevrijden van de Franse nacht merrie, dan kan hij zich met te meer aandacht wijden aan de plaatsbepaling van zijn land in Europa en in de Atlantische gemeenschap. Over de be wondering voor zijn staatsmanschap, die men hem met betrekking tot Alge rije gul kan geven, valt echter juist ten aanzien van die andere problemen ook een schaduw. Europa, de Atlan tische Gemeenschap, de Franse presi dent heeft er niets tegen, als de Franse soevereiniteit maar door geen enkel bovennationaal gezag ook maar eniger mate wordt ingeperkt. De politieke eenwording van Europa kan hij slechts zien als een verbond in oude trant, dat alles wat er al bestaat aan supra nationale elementen in bestaande ge meenschappen weer uitholt. Het even tueel betrekken van Engeland hierin bejegent hij met koelte. Tot deze op vattingen wil hij ook Adenauer over halen. De vorige week heeft de be jaarde Fransman de nog bejaardere Duitser voorgespiegeld, dat hij van Frankrijk ook wel kernwapens kan krijgen. Wij samen, zo moet hij hebben geredeneerd, kunnen de dienst uit maken in Europa. De Engelsen en Amerikanen zijn te veel geneigd tot concessies aan de Russen. Adenauer is echter te veel Europeaan, om zich aldus te laten overhalen. Hij ziet heter in, dat de aanwezigheid van Amerika in Europa noodzakelijk is om het Rus sische gevaar af te dammen. Hij staat pal, ook tegenover verlokkingen van Moskou om de Rapallo-weg te betre den. Maar hoe zal zijn opvolger denken en handelen?... Zangsltidie Westerling: (Van onze parlementaire redactie) Bij de toekenning van financiële steun voor zangstudie aan de heer Raymond Westerling is uitsluitend rekening gehou den met diens financiële situatie en stemkwaliteeit, zoals bij toekenning van studietoelagen steeds geschiedt. De toe kenning houdt geen enkel verband met het verleden van de heer Westerling. Bij de beslissing daarover heeft even min een rol, gespeeld de vraag, welk ef fect diens optreden- als operazanger te zijner tijd eventueel zou hebben. Dit ef fect was en is niet te beoordelen. De huidige verhouding tussen Nederland en Indonesië staat geheel buiten deze aan gelegenheid. Dit antwoord heeft staatssecretaris Scholten (O., K. en W.) gegeven op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Lankhorst (P.S.P.) en Bak ker (C.P.N.). In hotel Ockenburg te Goes heeft de MAC de Bevelanden haar reglemen taire jaarvergadering gehouden onder leMing van voorzitter J. Weststrate. Vol gens het jaarverslag van de penning meester heeft de vereniging een goede financiële basis. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren D. Priester. P. Meeuwse en M. Maas. Staande de ver gadering werden de statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd. De voorbereidingen tot het uitgeven van een eigen clubblad verkeren in een ver gevorderd stadium. In de redactie-com missie werden benoemd de heren G. Schout, J. van Steen, C. Kriekaard en J. van der Linde. De wedstrijdkalender voor 1962 is samengesteld in nauw overleg met de bromfietsclub de Zin gende Bougie. In deze wedstrijdkalender Zijn ook de PCC-ritten en de PZC-rit op genomen. De wedstrijdkalender ziet er als volgt uit: 24 febr. middag-oriëntatierit, 21 april Paasrit, 28 april PCC-rit, 19 mei PCC- rit. 23 mei avondrit voor clubkampioen, schap, 9 juni avondrit clubkampioen schap, 16 juni PCC-rit. 30 juni PZC-rit. start Middelburg, finish Goes, 14 juli avondrit clubkampioenschap. 1 sépt. middagrit clubkampioenschap, 13 okt. middag-oriëntatierit. 24 nov. nachtrit ciubkampioenschap, 15 dec. wiidrit. Op voorstel van een der leden werd besloten een renteloze lening aan te gaan om te komen tot de aanschaffing van een eigen stencilmachine voor de verzorging van het clubblad. Voorts werd besloten om voortaan ieder Jaar in de maand januari een gezelligheids- rit te organiseren, met tot besluit een gezellig samenzijn.

de Stem | 1962 | | pagina 5