TIEN NIEUWE KARDINALEN Ambtenaren protesteerden keer weer een Ruim 100000 mensen dakloos Vooral Hamburg zeer zwaar getroffen Noodtoestand in Brits- Guyana afgekondigd ~ZWARÈ TOL AAN WINDEN MET ORKAANKRACHT EN BEZWIJKENDE DIJKEN Vernietigende krachten Min. Toxopeus en salarisheleid Girorekening voor Duitse slachtoffers Onbekende vliegtuigen gesignaleerd Bruno Walter overleden 8 RIJS f 500,- in van f 250.- ;n van f 10.* n van f 5.* 00 prachtige verjaar- ders met autoplaten a DAGBLAD VOOR ZEELAND ef\vê^tg%\haenbdbenzir^htP^ Achttien plunderaars gedood Nehroe en Parijs niet naar „top" van Kroest je v I „Geen stiefkinderen' Incidenten rond de luchtcorridors EEN VOLSLAGEN UNIEK CADEAU! Twee Transen beschieten kamp in Marokko Weer pokken slachtoffers West-Duitsland in I AF! sn correspondentie sricht vóór 31 maart Is volgt: ikurken van n zijn/haar afgebeelde jaartal Domo product door W. VAN DER tivfffe/t/KrtHkivi/itiar Honden,wrf'JiL .-T~ STEEN 102e JAARGANG No. 23907 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H- A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dohgen, C, J. v. Hootegem mt. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. ajg(l&9 Stem MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med. t 1.— Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST Steenstraat14telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat_24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DIJK VAN ELBE BEZWEKEN: 143 DODEN IN DUITSLAND Het dodencijfer in het noorden van Duit land, samenhangend met de zwaarste storm in de geschiedenis daar, is tot over de hon derd gestegen. Zondagavond maakte het gemeentebestuur van Hamburg, de zwaarst getroffen stad, be kend, dat 107 lijken waren geborgen in Ham burg alleen al. Meer dan 100.000 mensen Het zijn de zwartste uren geweest, die Hamburg sinds de oorlog heeft meegemaakt. Volkomen onverwacht is deze grote stad met zijn bijna twee miljoen inwoners getroffen door een storm, die het water in de Duitse Bocht in de monding van de Elbe tot vier meter boven de normale vloedstand opzweepte en die het gehele enorm grote haven gebied van Duitslands tweede stad in het holst van de nacht van vrij dag op zaterdag in enkele uren opslokte. waren dakloos. Met deze aankondiging was het dodencijfer voor geheel Duitsland geste gen tot 143. Voorts waren er talloze gewon den. De driedaagse storm bezorgde Europa tenminste 173 doden, door winden met orkaankracht, bezwijkende dijken, lawines en sneeuwstormen. Aan de noordkust bij Cuxhaven was ruen op het ergste voorbereid. De radio had voor storm gewaarschuwd, maar wie had in Hamburg zelf, dat 120 km van de kust af ligt, op zo'11 ramp gerekend? Volgens ooggetuigen was de kracht waarmee liet Elbewater door de dyken brak zo groot, dat het op enkele plaat- sen in luttele seconden hele huizen van de fundamenten sleurde, die daarna let terlijk met man en muis spoorloos in de donderende vloed verdwenen. Ergens in de buurt van het zwaarst getroffen deel. een stadswijk van Ham burg, die Wilhelmsburg heet. werden twee aan elkaar gebouwde, uit baksteen opgetrokken huizen middendoor gesla gen. De bewoners redden zich door zich aan de nog staande resten van hun huis vast te klampen. Ooggetuigen ,,Bij ons in Kirchdorf zijn vele men sen verdronken", vertelt een man van 28 jaar. ,,Ik /ag het water steeds dich terbij komen. In de tuin van de buren was een vrouw in een boom geklommen. Toen ik later nog eens keek, was ze ver dwenen. Ze moet in het water zijn geval len. Wij zijn later door een rubberboot gered. Waar mijn vrouw en kinderen nu zijn weet ik niet, want wij zijn na de redding elkaar kwijtgeraakt". In een eivolle school zit de kleine Re- nate Oesterreicher, een meisje van 6 jaar. Ze logeerde bij haar oom en tan te in een complex van volkstuintjes. ,,Ik werd wakker toen mijn bed ir het water begon te drijven. Mijn oom kwam gauw en zette me boven op een kast. Het water steeg steeds hoger. Oom en tante verdronken. Toen kwam er een man door het raam naar binnen zwemmen. Hij haalde mij er uit en bracht me naar een bootje". Herstel Ijverig waren gisteren grote aantallen Duitsers laconiek bezig met het drogen van hun auto's, die nota bene zaterdag nog tot aan de rand van het dak onder water stonden en die gisteren dank zij het snel vallende peil weer op het droge stonden. Midden in het zo zwaar ge troffen Wilhelmsburg, waarvan naar schatting de helft van alle 65.000 inwo ners is geëvacueerd, was met Duitse voortvarendheid de Reichsstrasse reeds binnen 24 uur na de aanval van het wa ter grotendeels hersteld. Voor de voordeur van ieder huis had de overstroming daar nl. een gapend, meters diep gat achter ge laten. Overal waren die gaten giste ren reeds gedicht, terwijl de trottoir tegels keurig in het gelid gereed wa ren gezet om zo spoedig mogelijk DE BERLIJNERS kunnen er vast van op aan, dat er wat betreft de kwestie Berlijn geen sprake is van „sussingspo- litiek zo heeft minister Luns aan het einde van zijn bezoek van drie dagen aan Berlijn verklaard. 1IEN INDONESISCHE vissers, die 20 on zpp hVpahïVan 18„ zonder drinkwater, Eens tien ris»" ™n<*gedreven en vervol- aangekomen. Australiscka Darwin DE ACTRICE Elizabeth Taylor is te mu hid" e=" Zleke"hujs opgenomen. Zij zou lijden aan voedselvergiftiging. DE EERSTE Spaanse meisjes die in avnrfH ^°mien werken, zijn zaterdag, avond te Almelo aangekomen. Het wa- cOPiJI dertlen- die aldaar in de confec- tie-industrie gaan werken. mee5GJP!E 2ijn derüel1 - meest Grieken gearresteerd wegens spionage voor Israël. DE WESTDUITSE Hagenbeek circussen Busch en .„„a zlJn een fusie aangegaan Zii °P °nd" Overwegend droog weer NeevSaVnarvónCdht'ng Van het KN-M.I. I avond 23.15 uur?P6emaakt Eisteren- vcVspJeido"*1 Weer m^' cnke!e J mat ire vi Hri\r Zwakkc gen iet" zachter. WCS'e'Uke rich"n- jnpani8.00guur°n °"der 18'00 uur' Maan I derT. 18* uur? °P 7'47 uur" Maan °n' Bovenstaande kaart geeft een dui delijk overzicht van het rampgebied. Op het aanbod van het Nederlandsche Roode Kruis aan het Westduitse Rode Kruis voor materiële en personele hulp verlening, is telegrafisch bericht terug ontvangen, dat van de aangeboden hulp geen gebruik hoeft te worden gemaakt. Het Westduitse Rode Kruis heeft zijn dank betuigd voor het aanbod. Onafhankelijk hiervan is het speciale gironummer 777 ten name van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag opengesteld voor giften, bestemd voor hulp aan de slacht offers van het getroffen gebied in Duits land. door ervaren straatmakers weer op hun plaats te worden gelegd. Ook de Wezer Niet alleen de Elbe, ook de Wezer brak door de dijk. Uit de laag gelegen huizen langs de Wezer zijn 600 daklozen naar een gchool in Bremen overge bracht. In Bremen zelf verdronken en kele mensen. De regering van Neder- saksen zei te Hannover, dat aan de kust een 30-tal mensen is verdronken. Dui zenden militairen van het Westduitse le ger plus het elfde Nederlandse genie bataljon, dat tijdelijk voor oefeningen in West-Duitsland vertoefde, zijn ingezet bij de reddingsacties, die ondersteund wor den met helikopters. Te Bremervoerde. te Stade en te Uelvesbuellerkoog is met man en macht gewerkt om tienduizen den zandzakken op hun plaats te leg gen. In en rond Hamburg stond ruim honderd vierkante km onder water, bij Bremen 70 vierkante km. Elders in Europa Ook In Engeland heeft de storm zwa- re schade aangericht. Er zijn windstoten gemeten van 280 km per uur. In totaal kwamen daar elf mensen om het leven. Zeer veel schade werd aangericht in Sheffield. In Oostenrijk zijn enkele tientallen wintersportcentra door de hevige sneeuwval van de buitenwereld afgeslo ten. Schiermonnikoog In ons land was de situatie het meest kritiek op Schiermonnikoog. De span ning daar brak pas zaterdagmorgen om negen uur, toen het ziedende water van de Waddenzee zijn hoogste punt had be reikt. Tientallen militairen en vrijwilligers hebben in bittere kou honderden zakken zand geworpen ter versterking van de dijken, waarin een gat van zestig meter was geslagen. Gisteren heeft men het gat kunnen dichten. Elders in ons land is de schade be perkt gebleven. Schepen in nood Vele schepen zijn in nood geweest, doch in de loop van de zaterdag werd geleidelijk het noodverkeer opgeheven. Sleepboten en reddingboten hadden zwa re uren. Slechts van twee schepen ont brak gisteren nog nader bericht, nl. van de Deen ,,Lonelil", die op 46 mijl van het lichtschip Vyl in moeilijkheden was geraakt, en van de Noor ..Fred Chris- tensen", die moeilijkheden met het roer had gekregen. Op de aangegeven posi ties werd niets gevonden. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in Georgetown in Brits- Guyana achttien plunderaars door militaire patrouilles gedood. Het bestuur van het vakvereni- gingsverbond heeft de terugtrek king van de Britse troepen geëist, alvorens een beëindiging der alge mene staking te willen overwegen, die enkele dagen aan de gang is. Gisteren zijn nieuwe troepen uit En geland in Guyana aangekomen. 4 In Georgetown zijn 700 personen aan gehouden wegens plundering. De politie bureaus in de hoofdstad zijn herschapen in warenhuizen door het bijeenbrengen van in beslag genomen goederen. Voor de winkels staan lange rijen mensen, die willen trachten aan levensmiddelen te komen, waaraan door de stakingen ge brek is ontstaan. De voorzitter van de kamer van koop handel in Brits-Guyana, Steely heeft ver klaard, dat de schade „in de meest fan tastische cijfers" loopt en dat de voor uitgang van Brits-Guyana voor vele ja ren is geremd. De schade wordt geschat op 50 miljoen Brits-Westindische dollars. De ongeregeldheden begonnen zater dag toen de werknemers van het elek triciteitsbedrijf in staking gingen. Zij verlieten de gebouwen en, buiten geko men. gooiden zij met stenen de ruiten in. Dit was het sein tot algemene moles taties, plundering en brandstichting. Een groot deel van het zakenleven in het centrum van de stad is hierdoor vernie tigd. De noodtoestand is afgekondigd. In verband daarmee heeft de Surinaamse regering een verhoogde waakzaamheid in het aangrenzende gebied ingesteld. Paus Joannes heeft voor 19 maart - feest van de H. Joseph - een con sistorie bijeen geroepen, tijdens hetwelk Hij voornemens is 10 nieu we kardinalen te creëren. Het col lege van kardinalen zal dan uit 87 leden bestaan, het hoogste aantal uit de geschiedenis. De nieuw te benoemen kardinalen zijn: de nuntius in Portugal, mgr. G. Panico; de nuntius in Spanje, mgr. I. Antoniut- ti; de nuntius in Brussel, mgr. E. Forni; mgr. Landazuri Ricketts, aartsbisschop van Lima in Peru; mgr. Silva Henriquez, aartsbisschop van Chili; mgr. L. J. Suenens, aartsbisschop van Mechelen-Brussel; mgr. A. Coussa, pro-secretaris van de Congregatie voor Oosterse Kerken; de patriarch ad personam, mgr. Da Costa Nunes, vice-camerlegno van de Rooms Katholieke Kerk; Premier Nehroe heeft gisteren te Nieuw-Delhi verklaard, dat hij niet kan ingaan op Kroestjevs voorstel om de nieuwe ontwapeningsconferentie, die op 14 maart te Genève begint, door de pre miers der deelnemende landen te laten bijwonen. De Indiase eerste minister zei, dat hij op de genoemde datum bezig zou zijn met de vorming van een nieuwe regering, na de algemene verkiezingen. In kringen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft men laten doorschemeren, dat Franrijk het Russi sche voorstel om een topconferentie te maken over ontwapening, van de hand zal wijzen. Voorts worden tot kardinaal benoemd pater Browne, generaal der Dominicanen en pater Albareda, prefect van de Va .ticaanse Bibliotheek. De gedachte bestond, dat de paus een aantal generaals van orden tot het kar dinalaat zou verheffen. Dit is maar ge deeltelijk bewaarheid. De paus hee^, be halve drie nuntii op posten, die gewoon lijk de weg aangeven tot het kardinalaat, wel vijf kloosterlingen benoemd, maar slechts één generaal n.l. die der paters dominicanen. Naast hem heeft hij ook vooraanstaande leden van de orde der franciscanen van de salesianen en van de benedictijnen gekozen en bovendien ook een vooraanstaand kloosterling van de oosterse ritus der melchiten. Tegen de verwachtingen in is de nieuwe bis schop van Berlijn, mgr. Bengsch nog niet tot het kardinalaat geroepen echter wel de pas benoemde opvolger van de over leden kardinaal van Roey, mgr. Suenens. Drie van de nieuwe kardinalen zijn Italianen, namelijk de nuntii in Spanje, Portugal en België. De samenstelling van het college van kardinalen zal na de nieuwe benoemin gen als volgt zijn: 30 Italianen, 8 Fransen, 6 Spanjaarden, 5 Amerikanen, 3 Duitsers. 3 Brazilianen, 2 Britten, 2 Canadezen, 2 Ieren, 2 Argentijnen, 2 Portugezen, 2 Syriërs, afkomstig uit Tricas in Ogen- to en verder een Nederlander. Belg Oostenrijker, Pool, Hongaar, Indiër, Chi nees, Japanner Philippijn, Armeniër, Australiër, Cubaan, Mexicaan, Colum- biaan. Venezolaan, Ecuadoriaan, Urugu- ees, Chileen, Peruviaan en Tanganyikaan. De Sovjet-Unie heeft de westelijke pro testen naar aanleiding van de* recente incidenten in de luchtcorridors naar Berlijn, geheel van de hand gewezen. Woordvoerders van de ambassades in Moskou van de V.S., Engeland en Frank rijk wilden geen bijzonderheden meede len van de Russische antwoordnota, die zaterdagavond werd overhandigd. Voorts hebben gisteren de Sovjet-ver tegenwoordigers in de luchtveiligheids- centrale in Berlijn een verzoek ingediend om de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg vandaag gedurende drie uren op een hoogte van 7500 voet te reserve ren voor Russische militaire transport vliegtuigen. Het verzoek is door de wes telijke autoriteiten afgewezen, evenals de zes voorgaande verzoeken van dezelf de strekking. (Van onze Haagse redacteur) Enkele dagen voordat minister Toxopeus (binnenlandse zaken) in de Tweede Kamer zijn salaris- beleid verdedigt zijn de over heidsdienaren nog eenmaal door hun centrales gemobiliseerd voor een laatste massale protestdemon stratie. Zaterdag werd voor twee duizend ambtenaren in het Haag se Gebouw van Kunsten en We tenschappen nog eenmaal een ver nietigend oordeel geveld over wat de voormannen van de orga nisaties „een mislukt beleid en een mislukt overleg" noemen. K.A.B.O.-voorzitter Weyters zei aan het slot van zijn rede: „De zaken liggen hopeloos scheef. De Tweede Kamer staat voor een moeilijke taak: de taak om vooral het overleg te helpen her. stellen en om een oplossing te vinden voor een zeer ernstig geschil". Moties verwacht Welke houding zal de Kamer zelf de volgende week aannemen? Verwacht mag worden, dat er een motie zal wor den ingediend, waarin tenminste van minister Toxopeus gevraagd zal wor den het overleg te heropenen. Die motie kan de bewindsman even- Het getuigde van een bijzondere 0 0 symboliek zaterdagmiddag op de J tueel naast zich neerleggen. erstandig ambtenaren-protestvergadering in t zou dit niet zijn. Komt er een ook door Oen Haag een aantal Tweede Ka- de regeringspartijen gesteunde motie uit J merleden bijeen te zien zitten pre- t de bus, die zijn beleid kabinetsbe- 0 cies boven een spandoek met de J leid afkeurt, dan gaat het spannen. J woorden: Geen stiefkinderen". Er moet dan ernstig rekening mee ge- wootd stiefkinderen sloeg u„.„v echter op 2000 ambtenaren die op t houden worden, dat munster Toxopeus deze we'l zeer rustig verlopen 1 van de ambtenarensalarissen een por- f zouden haast schrijven „lauwe tefeuillekwestie zal mak^n. tefeuillekwestie zal maken. Dit maakt het indienen van de eerst genoemde motie een stuk waarschijn lijker. Het hele bekende scala van klachten en wensen van de ambtenarenorganisa- protestvergadering aanwezig wa- 0 0 ren. J J De KVP-fractie was vertegen- 0 0 woordigd. door mej. Knol en door de J heren Van der Zanden, Kolfscho- 0 0 ten en Van Heivoort. Er waren en wcuacix vctii ue ainoienarenorgamsa- v. ties passeerde zaterdag de revue. Tot voorts drie PvdA'ers, een VVD, een 0 het aannemen van een resolutie kwam het* ditmaal niet. De drie centrales van overheidspersoneel menen dat het adres de contra_nota aan de Tweede Kamer, voldoende moet zijn. Achterstand K.A.B.O.-voorzitter Weyters zette omstandig uiteen, dat de door minister Toxopeus voorgenomen denivellering in de salarisverhogingen 8-40 procent over vier jaar de achterstand van de lagere en middelbare ambtenaren niet wegwerkt, doch vergroot. De regering heeft te laat in gezien, dat haar salarisheleid een groot personeelsverloop tengevolge zou heb ben. Onder het georganiseerde perso neel (55 procent) alleen al bedroeg dit AR en een CHU-kamerlid. J Minister Toxopeus liet verstek t gaan, maar hij had laten weten dat J geen vrees hem had weerhouden". verloop in 1961 7000 man. Over de eensgezindheid van optre den naar buiten der drie centrales zei de heer Van Rossen, voorzitter van het Algemeen Comité van Overheidsperso neel, dat hierover niet geheel gelijk luidend" wordt gedacht. Over de eens gezindheid ten aanzien van de ministe riële voorstellen liet hij echter geen twijfel bestaan, zoals ook de heer G. ten Heuvelhof, voorzitter van de chris telijke centrale. Boven N.-Guinca De waakzaamheid van de Ne derlandse troepen op Nederlands Nieuw-Guinea is verhoogd in ver band met de waarneming van on bekende vliegtuigen ten noordwes ten van de Vogelkop. In een communiqué van het militair commando in Hollandia werd gezegd: t, Activiteiten van ongeïdentificeerde vliegtuigen werden gerapporteerd in het noordwesten van Nederlands Nieuw-Gui nea, door patrouilles van de Nederlandse strijdkrachten. In verband hiermee is de waakzaamheid verhoogd". Nadere gegevens ontbraken. (advertentie) Zoekt u naar een cadeau voor iemand, die gesteld is op origi naliteit? Geef dan 'n boekje met Horeca-cheques. Zend f 10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Ho reca, Koninginnegracht 58-59, Den Haag (giro 635300). U ont vangt dan een keurig cheque boekje van de Amsterdamsche Bank, bevattende speciale che ques van f 2.50, waarmee in ieder Nederlands Horecabedrijf, groot of klein, kan worden be taald. Schenk vrienden of vrien dinnen, die u met een cadeautje moet bedenken, zo'n Horeca- chequeboekje, dat het motto draagt: Duitse militairen zoeken in het ge troffen gebied naar mensen, die gered moeten worden. Dr. Bruno Walter, een van 's werelds bekendste dirigenten, is «zaterdag in de ouderdom van 85 jaar in Beverly Hills in Californië overleden. Volgens de dokters klaarblijkelijk aan de gevolgen van een hartaanval. Dr. Walter, een in Berlijn geboren jood ging in 1939 naar de V.S. met de verze kering dat, zolang Hitier zou leven, hij niet naar Duitsland zou terugkeren. Hij werd Amerikaans staatsburger. Ofschoon hij in de kunst van pianospe- len een wonderkind was, verwierf hij zich een wereldfaam door zijn optreden als dirigent. Hij werd de „Mozartmeester" en de „grote oude man van de muziek" genoemd vanwege zijn interpretaties van de muziek van Mozart, Beethoven en Mahler. Hij gedroeg zich tegenover de musici altijd hoffelijk en liet zich nooit door drift meeslepen. Bruno Walter, wiens ouders een winkel hadden, trad voor het eerst als negen jarige aan de piano in het openbaar op. Ondankfe een hartaanval in 1957 bleef hij doorgaan met dirigeren. Twee Franse piloten hebben gisteren met hun straaljagers de Algerijnse grens met Marokko overschreden en op Ma rokkaans grondgebied een legerkamp van de Algerijnse rebellen met raketten bestookt. Het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft dit bekendgemaakt en eraan toe gevoegd, dat zij daarmee in strijd met hun bevelen handelden. Volgens het of ficiële communiqué over het incident hebben de piloten na op Algerijns ge bied te zijn geland, de vlucht genomen. Men neemt aan dat zij zich bij de O.A. S. hebben aangesloten. In het kamp zouden vijf doden geval len zijn en achttien gewonden, van wie vijf ernstig. In een communiqué van het Franse hoofdkwartier worden de twee piloten, een luitenant en een sergeant, die te Oran waren gestationeerd, ..misdadi gers" genoemd die het vertrouwen van hun bevelhebbers beschaamd hebben. Wapenstilstand Dit incident heeft zich afgespeeld kort voor het tijdstip, waarop de Franse re gering bekend zal maken dat er een wapenstilstand met de Algerijnse opstan delingen is gesloten. Een honderdduizend man troepen zal spoedig naar het ge bied van Algiers worden overgebracht om botsingen tussen Fransen en Alge rijnen te voorkomen. Overvcd Terroristen die voor een ..Frans Alge- rië" ijveren, hebben gisteren bij klaar lichte dag een inval gedaan in een mi litair hospitaal in Parijs. In de gangen van het hospitaal kwam het tot een vuurgévecht met de politie. Volgens de eerste berichten raakte een politieman ernstig gewond en werd een der aan vallers getroffen. De aanvallers werden verdreven. In Düsseldorf is gisteren een 49-jarige verpleegster aan pokken gestorven. Het was het tweede slachtoffer in deze stad. Op 20 januari overleed een andere ver pleegster. In Düsseldorf bevinden zich nog 26 mensen in quarantaine. In Lammersdorf nabij de Belgische grens, waar zich ook gevallen van pok ken hebben voorgedaan, zijn zondag SI mensen geïsoleerd die in contact waren geweest met twee personen, die ervan worden verdacht aan pokken te lijden. Het aantal pokkenlijders daar u tot 7 gestegen.

de Stem | 1962 | | pagina 1