nodig aar Brand in bejaardenhuis Groenendijk Economische expansie in Z.-Ylaanderen mogelijk Terneuzens Jeugdraad in slechte kaspositie De Twentsche Bank Veiling te Kapelle heeft uitbreidingsplannen Banken" in voorjaar Jeugdige in slaap Tilburger valt tijdens diefstal Duitse autofabriek naar België 1W IS Billy Graham naar Polen en Hongarije „Misverstand" Berisping elkampioen op stentoonstelling st Dierenartsen OOGWATER Maandag Cao-stagnatie duurt nog voort T.g.v. zilveren bruiloft Vorstelijk gezin op 7 mei in het Zuiden Drs. Lockefeer voor smedenpatroons Hulst Fusie tussen SBM en ZVTM bepleit Kard, Wyszinski in Rome rurn wedstrijden te Kapel Ie Snelrecht: weken cel 3 in Jan Maencn (toch) naar wcede Kamer Troepen naar Brits-Guyana Twee jaar voor „luchtspioiG WEEKJE TE VROEG procent rente Veiligheidspolitie in Zuid-Afrika wordt versterkt DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 FEBRÜSRT 1962 aag hoeveel meter glas meh ben voor een eenmansbedrijf dat dit rond 1000 vierkante g op deze bijeenkomst be heer P. Scheele te Bieze- in zijn openingswoord zei, dbouwvereniging dit onder- Ie orde had gesteld, omdat v welvaart brengt in Kapelle- en alles er op wijst, dat er e mogelijkheden gezocht moet pciaal voor de ondernemers in bedrijf. end heeft de Nederlandse vogelliefhebbers in de Ahoy- terdam de jaarlijkse bonds- ïng van kampioenen georga- :er dan duizend vogels zijn gebracht, die door tweeën- yleden werden gekeurd. In ladden o.m. zitting de heren tit Oirschot en J. Akkermans aal. Het kampioenschap tro- ls is met een Teugelastrid en gewonnen door J. v. Elshout Kampioen kwartels werd met i een Virginia van B. Wycisk ampioen hoofdgroep wildzang 88+ punten een Kneu van lder uit Waalwijk, en kam pers (zangkanaries) met 369 stam van J. H. Laarhuis te kterd+nsten einde zijn de doktersdiensten ;eregeld: •neuzen dokter Hoving; voor ide dokter Terburg; voor Schiltman; voor Oostburg urg dokter Hage uit Aarden- 01177-366; voor Cadzand. Re- t. Sluis en Zuidzande dokter dzand. einde zullen waarnemen: st en Nieuw-Namen de heer Nieuw-Namen; voor Sas van en Zaamslag de heer De üaamslag. tel. 0153-366; voor 51uis en Groede de heer Kap- Sluis, tel. 01178-225. zondag 18 februari, gelden rovincie Zeeland de volgende ;tanden: Hansweert 2.34 en Terneuzen 2.03 en 14.23 uur; 1.36 en 13.56 uur; Wemeldin- 15.37 uur. Maandag 19 fe- insweert 3.13 en 15.37 uur; 2.39 en 14.57 uur; Vlissingen 30 uur; Wemeldinge 3.58 en (advertentie) wiek Bowling - Breda is restaurant d la carte ulaire menu's reeds vanaf f 3.- Tel. 01600—38452 '7 gebouw 14,15 uur Charlie Chap- 'al, a.l.» 16.30 en 20 uur Spar- j. ïhaert 15 uur Binnenschieting xE v. Dijck 15 en 19.30 uur Een lstond ia 18.30 uur Prijskaarting VRDE iessche 15 uur Schieting )ijk iet 18 uur Dansen Grote prijspiering 3T Vijs 15 uur Schieting BRUG nd 20 uur Prijskaarting TRG 0 en 20 uur De 3 musketiers, 15.30, 19 en 21.15 uur Jonge rote gevaren, 18 j. en 1 15, 19 en 21 uur De 3 muske- j. ortpark 14.30 uur HVV '24- (rg :een ngenspatronaat 19.30 uur Bai" k. instuif ens 15 uur Palingschieting ihoek 4 uur Schieting Vios 5-20 uur Genadeloze jeugd atole •en 30 uur Carmen; losi fan Tutte URG tur De 3 musketiers. 14 3- 19.30 uur Jonge liefde, gr en j' a 20 uur De 3 musketiers, 44 -1 1 ouw 19.30 uur Forumavond s; [>m Hamelynck 20 uur Jaar- ing ZV Scheldestroom gent 19.30 uur Spartacus trum 20 uur Spartacus, M 1 en - l uur De ondeugende meisje» itmartre, 14 j. uur Wild in the country, j. gebouw 20 uur Spartacvut, M J- (Van onze parlementaire redactie) De Stichting van de Arbeid is het gis teren niet gelukt een advies op te stel len over de nadere uitwerking van het overeengekomen matigingsbeleid ten aanzien van de lonen. Woensdag komt de stichting opnieuw bijeen. Er zijn op het ogenblik verschillende c.a.o.'s die de Stichting van de Arbeid of het college van rijksbemiddelaars reeds bereikt hebben, maar die niet goedgekeurd worden omdat over de praktische uitwerking van het mati gingsbeleid onenigheid is ontstaan. Voor beelden hiervan zijn de nieuwe c.a.o.'s voor het bankbedrijf en de klein-metaal. Het uitbrengen van een unaniem ad vies stuit op het ogenblik nog steeds af op de houding van de grootste werkge versgroepering. het C.S.W.V. Zijn onze inlichtingen juist dan schijnt het C.S. W.V. zijn houding inmiddels te wijzigen en weer te willen behoren tot de loyale uitvoerders" van de matigingsformule van Oud-Wassenaar. Daarom is er hoop dat woensdag een advies uit de bus komt. dat de stagnatie sinds 15 ja nuari werden geen c.a.o.'s meer goed gekeurd opheft. (advertentie) In de nacht van donderdag op vrijdag rond half vier is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de noorde lijke vleugel van het bejaardenhuis „St. Antonius" aan de Groenendijk te Kloos- terzande. De vleugel was, vanwege ver bouwingswerkzaamheden, niet bewoond. Het dak en veertien kamertjes zijn ver brand. De brand werd opgemerkt door zusters die wakker werden van de rook. Zij lagen in een kamer naast die waarin de brand vermoedelijk is ontstaan. De brandweer van Kloosterzande be streed de brand o.I.v. commandant J. Menu. Later nam burgemeester C. J. v. Hootegem van Hontenisse de algehele leiding en in verband met de storm be sloot hij de assistentie in te roepen van de brandweren van Hulst en Terneuzen, die enige tijd later elk met twee spuiten arriveerden. Het duurde tot zes uur in de ochtend eer het gevaar voor uitbrei ding van de brand bezworen was. Doordat de windrichting gunstig was, behoefde het gebouw niet ontruimd te worden. De foto laat zien wat er van de geteisterde verdieping overbleef. De jaarvergadering van 3e r.--k. Sme- denpatroonsbond afdeling Hulst, die in De Koning van Engeland gehouden werd, is een even plezierige als interessante aangelegenheid geworden, die tijd vroeg tot in de gevorderde ochteiiduurtjes. Tot de serieuze agendapunten hoorden met name het vrijwillig aftreden van voor zitter Ed. Kindt, die de tijd gekomen achtte het bestuursbeleid in handen van jongeren te leggen. Hij verklaarde zich bijzonder ingenomen met het feit, dat men in de heer J. Bakker een energiek een veelbelovend opvolger gevonden had. De nieuwe beleidsman stelde de aan wezigen zijn beste krachten in het voor uitzicht in dienst der organisatie, waar van hij als een der belangrijkste taken zag het hatelijke woord „concurrent" uit de wereld te helpen en te doen vervan gen door „collega". Tegenover de ter vergadering aanwe zige dames verklaarde hij, dat het ver- gaderingsbezoek door hun mannen welis waar minder prettig maar dan in elk geval alleen maar nuttig kan zijn. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard zal het vorstelijk gezin van 5 t.m. 9 mei een bezoek brengen aan alle provinciale hoofdsteden. In de ochtend van 7 mei zal Middelburg de eer te beurt vallen de hoge gasten te ontvangen, 's Middags staat een bezoek aan 's-Hertogen- bosch op het programma. Roer overdragen Drs. W. Lockefeer hield vervolgens een instructieve en vèr helderen de inleiding over de' toekomst van oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij startte met de opmer king, dat het verstandig is tijdig het roel over te dragen aan de nieuwe generatie. De heer Lockefeer bleek er aan de hand van persoonlijke ervaringen van over tuigd, dat de zojuist geïnstalleerde nieu we voorzitter de juiste man is op de juiste plaats. Zich vervolgens richtend naar zijn fei telijke onderwerp lanceerde hij allereerst de vraag, of in Zeeuwsch-Vlaanderen regionaal economische expansieihogelijk- Uit de inleidende woorden van de voorzitter, de heer E. d. Groene, van de Terneuzense Jeugdraad, die hij in de laatste vergadering sprak, bleek wel dat deze organisatie een impasse heeft meegemaakt. De heer De Groene herinnerde o.a. aan de vraag, die op de vorige vergadering, in november 1.1., is gesteld of de Jeugdraad nog wel reden van bestaan had. Het feit, dat volgens de mededeling van de voorzitter twee jaar geleden op Koninginnedag een feest werd georga niseerd en daarover later in de gemeen teraad nogal wat kritiek werd gehoord zat .de voorzitter blijkbaar nog dwars] Er werd toen de vraag gesteld of het niet noodazkelijk zou zijn het gemeente bestuur te verzoeken een raadslid als adviseur aan te wijzen. Men werd het er over eens. dat de Jeugdraad moest olijven bestaan, maar dat er dan een «frisse wind" moest gaan waaien. On dertussen mag het bestuur op een on derhoud met het gemeentebestuur reke P.?,0, eb dus zijn de belangrijkste moei lijkheden wel uit de weg geruimd. Te vens is het bestuur voor een zeer groot gedeelte vernieuwd. Cursus Nadat de heer P. Gerreman de no- tulen van de vorige vergadering had voorgelezen, vroeg de voorzitter aan dacht voor de aanvragen om subsidies. Het bestuur vond een aanbieding van een cursus „Spreken in het openbaar" zeer aantrekkelijk maar ook wel duur. Maar als er minstens twintig gegadig den zijn en ieder een offertje wil bren- rS1 daarvan kunnen profiteren. fl'T Is kwamen vlot opdagen, besloot or giU1f 'wintie waren. Men et bcsin van dc herfst een aanvang mee te maken. „10 x io-' neuzenseti'leCl?laraciie bceft ook de Ter- laten Fr gdraad niet onberoerd ge- gekomen en ^"kaarten binnln- 6 "rncn en men andere activiteiten" n™" braon zicb °P van deze 'avond™0^ ^erd aan ae gast leerling* van rio' ,e er H' Saaman, zijn ervarino mededeling van bleek dat 1, i'? school gedaan. Hier film- en een in, con collectebus, een gekregen Dan aVond 160 bad bÜeer> gezocht met a„HWaS T ook n°S contac' koop vanYaUpohits. °len V°°r de Ver" Mystic"Marco gezocht met tor die zich* dd+>!"gse gooche- schoolkinderen en leden van de diverse jeugdverenigingen te geven. Hieraan zal de nodige bekendheid worden gegeven, zo besloot het bestuur. Willen jeugdver enigingen zelf nog activiteiten ont plooien, hoe meer hoe liever, vond het bestuur. Feest Aan het Koninginnefeest op 30 april wil de Jeugdraad best wat doen, zo deel de de heer de Groene mede, maar het zal bescheiden moeten zijn. Men heeft gedacht aan een kinderoptocht van ver sierde fietsen en steps, en een ballon wedstrijd die door de NPV wordt ge organiseerd, en 's avonds een lampion optocht. Gezien de schaarse geldmidde len en omdat men beslist niet wil aan kloppen om subsidie zullen de prijzen niet al te kostbaar mogen zijn. Wel is het bestuur bereid deze feestelijk heden te passen in andere, als er b.v. nog een Oranjecomité zou worden ge vormd dat aan die dag ook nog luister bij wil zetten. heden liggen. Hij beantwoordde die vraag bevestigend, waarbij hij zich in het goede gezelschap bleek te weten van de voor malige president-directeur van de N.S.. Den Hollander, die hierover vorig jaar in Terneuzen belangrijke dingen heeft verteld. De spreker behandelde vervolgens ge detailleerd de economische integratie, die westelijk Europa op het ogenblik kenmerkt en waarvan het Benelux-ver- band in het meest gevorderde stadium verkeert, alhoewel er nog wel het een en ander te wensen overblijft. Geïsoleerd Drs. Lockefeer kwam tot de conclusie, dat de huidige hoogconjunctuur helaas nog niet hoeft kunnen veranderen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen blijft sukkelen met zijn geïsoleerde ligging, die de ontwik- kolingen afremt. Al zijn hier enkele gun stige uitzonderingen op. zoals de buiten landse kapitaalinvesteringen, de midden- standsbedrijven in groter organisatiever- band, het toerisme enz. Voor de toekomst van Zeeuwsch-Vlaan deren zag spreker nog enkele bronnen in o.a. toeristische aantrekkelijkheden, de landbouw, visserij en industrie, het ver- voers- en verkeerswezen en de inter gemeentelijke en inter-provinciale samen werking. Waarna hij nog een fusie be pleitte tussen de beide vervoersmaat schappijen SBM en ZVTM. wat met name de pendelende werknemers ten goede zou komen. Ook het aantal zelfstandige gemeenten dient ter wille van een meer efficiënte bestuurskracht te worden ingekrompen, wat voor het katholiekè oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een sterker tegenwicht zal betekenen ten opzichte van de niet- katholieke gemeenten elders. Een vaste oeververbinding met overig Nederland bleef z.i. ook in Benelux- verband simpelweg urgent. De Poolse primaat kardinaal Wyszins ki, aartsbisschop van Warschau en Gniezno, is gisteren per trein uit War schau in Rome aangekomen. Hij werd aan het station begroet door onder meer de particuliere secretaris van de paus. mgr. Loris Capovilla, de Poolse aarts bisschop Jan Gawlina. die als assistent bij de pauselijke troon in Rome woont, en de pauselijke staatssecretaris mgr. Luigi Poppi. Een grote menigte juichte de Poolse primaat enthousiast toe. Het. is het derde bezoek aan Rome van kardinaal Wyszinski sinds zijn be noeming tot kardinaal door paus Pius de Twaalfde, negen jaar geleden. In 1957 verbleef hij zes weken in Ro me. In de herfst van 1958 nam hij deel aan het conclaaf waarin de nieuwe paus gekozen werd. Kardinaal Wyszinski. die door twee secretarissen wordt vergezeld, zal van 19 tot 27 februari de vierde zitting van de pauselijke centrale commissie ter voorbereiding van het oecumenische con cilie bijwonen. Verwacht wordt dat hij aan de paus verslag zal uitbrengen van de toestand van de Kerk in Polen. Zaterdag, 17 februari, worden in de gemeentelijke gymnastiekzaal te Kapel- Ie de jaarlijkse kringkeurturnkampioen- schappen dames en dames-junioren van de Zeeuws-Brabantse Turnkring geor ganiseerd. Organiserende vereniging is ..Olyympia" te Kapelle. Voor deze wedstrijden hebben in to taal 8 dames en 12 junior-dames uit meerdere verenigingen ingeschreven. Mej N. Fritz, kampioen 1961 en vo rige jaren, is weer zover hersteld, dat zij haar ereplaats zal kunnen verdedi gen. Verheugend is de grote belangstelling welke er van de zijde van de dames junioren voor dit kampioenschap be staat. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham heeft verklaard dat hij uitnodigin gen heeft aanvaard om naar de commu nistische satellietstaten Hongarije en Po' len te komen. „Ik weet nog niet wanneer ik zal gaan", aldus Graham. /rJ._.de,?auze werd^contact gezocht met T"ddelburgse gooche- terdag 24 Conform de cis heeft de Bredase po litierechter de 22-jarige h.j. v. r. uit Tilburg in snelrecht veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming wegens dief stal. In de nacht van 11 op 12 februari had deze verdachte eerst geld gestolen van een dronken man, met wie hij uit was geweest, en later was hij in een voor de schouwburg onafgesloten auto gekropen met de bedoeling die auto eens grondig te doorzoeken. Alles dat van zijn gading kon zijn had hij in zijn zakken gestopt. Erg kieskeurig was hij daarbij niet te werk gegaan, want naast autopapieren en wat snuisterijen had hij ook een paar poetslappen aan de buit toegevoegd. De drank had het echter van hem gewonnen, hij was in de wagen ingedommeld. De eigenaar die hem zo in de wagen aantrof had slechts de politie te halen om ver- aachte uit zijn wagen te doen verwii- deren. Uit het requisitoir van de officier viel op te maken dat, hoe jong verdachte ook mocht zijn, de gevangenis voor hem al geen onbekend terrein was. Achtmaal was hij al veroordeeld. In oktober van bet vorig jaar was hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, bovendien hing hem nog een jaar jeugdgevangenis boven het hoofd. Op de eis had de raadsman mr. d. Lolcama niets tegen, die vond hij bepaald aan de clemente kant. vandaar dat hij de politierechter verzocht de strafmaat in geen geval hoger te stellen. (Van onze parlementaire redacteur) Het is nu wel zeker, dat de heer Jan Maenen, thans lid van de Eerste Ka mer, in de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer de plaats zal innemen van wijlen de heer Jan M. Peters. Pogingen van bepaalde zijde ondernomen om een an dere Limburger in zijn plaats benoemd te krijgen, hebben in K.V.P.-kringen geen weerklank gevonden. (advertentie) het domein voor de goedgeklede vroinv KARRESTRAAT 13 - BREDA Engeland heeft twee compagnieën troepen per vliegtuig naar Brits Guyana overgebracht om de regering aldaar bij te staan. De staat van beleg is afgekondigd en de gouverneur van Brits Guyana, sir Ralph Grey, heeft versterkingen ge vraagd, als bijstand voor het burgerlijk gezag. Aanleiding tot deze maatregelen was o.m. een massale betoging in George town, de hoofdstad. Een menigte van duizenden personen heeft bij het parle mentsgebouw gedemonstreerd, ondanks een door de gouverneur afgekondigd ver bod tot het houden van betogingen. De demonstratie verliep weliswaar zonder ernstige incidenten, maar men vreest voor nieuwe betogingen. De 38-jarige Westduitse fotograaf Heinz Cassel is, wegens het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de Rus sische geheime dienst, gisteren veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Cas sel was beschuldigd van het maken van luchtfoto's van militaire installaties in de Bondsrepubliek en werd op 23 maart van het vorige jaar gearresteerd, toen hij op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof uit een vliegtuigstapte om ze af te leve ren aan de Russische geheime dienst in Oost-Berlijn. VRIJDAGAVOND werd voor de Engelse league (eerste divisie) gespeeld Chel sea-Blackpool; de thuisclub won met Een woonwagenbewoner uit Hil- varenbeek, die lezen noch schrijven kan. stapte vrijdagmorgen in het Bredase gerechtsgebouw resoluut op de deurwaarder af die in de wacht kamer eens kwam kijken of er nog „klanten" waren voor de politierech ter. „Ik moet terechtstaan", zei de man. ..hier is mijn papier". De deur waarder, wijs geworden na vele zit tingen, keek voor alle zekerheid even in de dagvaarding. ,,U bent een week te vroeg, me neer", kreeg de woonwagenman te horen. „Dat is ook wat", zei deze. „En ik heb nog wel speciaal een dag vrij genomen om hier te komen. Kan ik even wachten?" De deurwaarder zoals het een deurwaarder betaamt, kwam niet uit de plooi toen hij zei: „Wat mij betreft wel. meneer, maar... een week in een wachtkamer duurt erg lang". Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 170 kantoren in Nederland =Ss hfroestjev schrijft opgewekte brieven aan zijn vrienden MacMillan en Kennedy, om hen uit te nodigen voor een aangenaam verblijf aan het Meer van Genève, maar tegelijkertijd iaat hij toe, dat in de luchtccrridor naar West-Berlijn allerlei getreiter wordt toegepast. Door beperkingen in de hoogte van die corridor te forceren hopen de Russen het recht van vrije toegang tot een gunst te degraderen, een gunst, die zij zelf naar believen kunnen verkor ten of intrekken. Bovendien denken ze zo de Westberlijners te injecteren met de gedachte, dat ze toch wel geïso leerd leven en ieder ogenblik van hun verbindingen met het Westen kunnen worden afgesneden. Deze beide gevaren tpeden de westelijken echter onver vaard tegemoet. Ze gaan nu het vlieg- tuigverkeer in de corridor militaire be scherming geven en voor schieten zal zonodig niet worden teruggedeinsd. Dat is ook' het enige antwoord dat op deze provocaties kan worden gegeven. Straks zal Moskou wel weer laten weten, dat het allemaal op een mis verstand berust. Dat is zo de methode, als een of ander dreigement geen effect sorteert. De veilingsvereniging „Kapelle- Biezelinge en omgeving" te Kapelle heeft grote uitbreidings plannen. Dit blfikt uit de agenda voor de algemene leden vergadering van deze veiling welke op zaterdag 24 februari a.s. gehouden zal worden in de kantine van het veilinggebouw. Er is namelijk een bestuursvoorstel tot aankoop van 50 are grond van de heer Joh. Schipper te Kapelle en tot aankoop van 32 a 36 ca grond van mevrouw E. H. Blok-de Jager. Voorts is er een be stuursvoorstel tot aankoop van het pand Stationsstraat 33 te Kapelle. eigendom van de heer L. Ruissen en het. bestuur vraagt aan de algemene vergadering machtiging tot aankoop van panden voor verdere uitbreiding van het veiling terrein. Voorts is er het bestuursvoorstel om het. naast de veiling gelegen café. dat enkele jareh geleden werd aangekocht, af te breken. Nieuwe loods Ook andere uitbreidingsplannen van de veiling Kapelle komen op deze ver gadering aan de orde. Allereerst is er een bestuursvoorstel om over te gaan tot uitbreiding va.i de koelruimte met gascellen. Verder is er een voorstel tot bouw van een nieuwe fustloods en tot het aan brengen van een overkapping tussen het bestaande veilinggebouw en de daar achter liggende fustloods. Deze loods met de er tussen liggende ruimte zal dan bij de veilinghal worden getrokken. Voor de financieren van deze uitbrei dingsplannen yraagt het bestuur mach tiging om een lening aan te gaan tot een bedrag van 500.000, Terugbetaling Op de agenda staat voorts het voor de telers ook belangrijke punt ten aanzien van restitutie van ingehouden veiling provisie over het afgelopen boekjaar. Het voorstel van het bestuur is om 1 Volgens het Vlaamse blad „De Stan daard" zal in de Belgische plaats Genk vijftien kilometer ten noordwesten van Maastricht een fabriek worden opge richt van de Duitse Ford-Taunus-onder- neming. Het zou in de bedoeling liggen, dat de fabriek zal beginnen met 2000 arbeiders, welk aantal geleidelijk in een periode van tien jaar zou moeten worden opge voerd tot 12.000. Het project houdt vol gens „De Standaard" een investering in van 3.5 miljard Belgische frank. Volgens de plannen zal de Duitse auto- fabriek te Genk de auto's geheel ter plaatse gaan fabriceren, waarbij even tueel in de aanloopperiode de motoren elders zullen worden vervaardigd. Tot dusverre worden in België alleen auto's van buitenlands fabrikaat geas sembleerd. De Zuidafrikaanse minister van Justi tie heeft in het parlement meegedeeld dat de veiligheidspolitie zal worden ver sterkt en dat de grenzen van de repu bliek onder scherpere bewaking zullen komen te staan. van de in 19611962 geveilde bedragen terug te betalen door middel van bij schrijving op de ledenrekening. Verder is een voorstel om tot deelname in het Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Zeeland. Op genoemde vergadering van de vei ling Kapelle zal voorts voorzien moeten worden in drie bestuursvacatures. De heren A. J. van Liere, Johs. Oele en Johs. Schipper, allen te Kapelle. hebben namelijk bedenkt als bestuurslid van deze veiling, zulks in verband met hun leeftijd. Aftredend en, Jrerkiesbaar zijn de, heren P. v. d! Have tè Kapelle eh C. Traas te Schore. JTen van de Utrechtse officieren van justitie, hoofd van het parket, heeft een berisping gekregen. En van die be risping is openlijk melding gemaakt door de minister van Justitie. Dat is een ongewone gebeurtenis, maar het betrof hier dan ook een ongewoon ge val. Heel het land had zich hevig ge ïnteresseerd voor het optreden van deze officier van justitie in de Baarnse moordzaak. Een interesse, die dra over sloeg tot verwondering, ergernis en verontwaardiging. Het woord „klasse- justitie" werd veelvuldig gebezigd. Het was dan ook wel vreemd wat er ge schiedde. Deze officier nam het ver hoor van een jongeman, die verdacht werd van een afschuwelijke moord, uit handen van de Baarnse politie en na af loop van dit verhoor kreeg de jonge man gelegenheid te ontsnappen. Ter wijl vierentwintig uur later diezelfde Baarnse politie nog in bossen en struik gewas aan het zoeken was naar de voortvluchtige, was deze alweer terug gekeerd in de villa van zijn ouders, waar hij met zijn advocaat kon spre ken. De officier van justitie kwam hem daar afhalen, om hem in gezel schap van zijn vader per particuliere auto naar Utrecht over te brengen. Hier leek een bevoorrechting plaats te hebben van wat de volksmond noemt een rijkeluiszoontje, die in genendele strookte met de onpartijdigheid van Justitia. Welke motieven de Utrechtse officier voor dit ongewone optreden te genover zijn superieur, de minister van Justitie, naar voren heeft gebracht, weten we niet. De minister was er in ieder geval niet door bevredigd. Daar van heeft hij openlijk laten blijken. Tot genoegdoening voor het beledigde rechtsgevoel van ons volk. Hoewel februari ons nog niet erg heeft verwend met zonnige dagen, beginnen zo hier en daar al enkele vrouwen last van schoonmaakkriebels te krij- De minister verklaarde dat speciale ®en' moet geboend en geveegd mobiele politieeenheden zullen worden gevormd die in hun taak om de staats veiligheid te garanderen door hefschroef- vliegtuigen zullen worden gesteund. De politiereserve zal worden uitge breid met niet-blanken. opgeknapt worden. Verlangend speu ren ze de lucht af naar wat blauw, wat zon en wat warmte. In de Thoolse haven is het niet anders. Ais de haven droog ligt, hopen de vissers op datzelfde droge zonnige weer als de vrouwen. En ze krijgen de schoonmaakkoorts ook te pakken. Met lieslaarzen baggeren ze door de modder om de boot heen. Roest wordt verwijderd, naden worden gebreeuwd en tot slot wordt de schuit van boeg naar achtersteven geteerd. Deze voor jaarsschoonmaak heet in de visserstaal „banken" omdat het schip op een zand bank ligt

de Stem | 1962 | | pagina 3