Dijk Schiermonnikoog breekt wateroverlast rondRaamsdonk Bijstand 4 via piratenzender V eronica SOCIALE POT GAAT WEER UITKEREN Abnormaal hoog water - windkracht 11 (en hoger) ALGERIJNS AKKOORD GEREED VOOR FIAT Vele doden in Engeland Genève kans om Berlijn ter sprake te brengen? DEN HAAG EN NRU RARE SITUATIE Kunstzeug Nieuwe EE.G-mode naar snit Adenauer-De Gaulle Oude voorstellen van de baan IVeer nieuwe Sovjet-eisen TIEN MAAL: NEEN, GLENN drogist DAGBLAD VOOR ZEELAND Sicilië. een meter sneeuw Afnemende wi nd Kort-geding-soldaat toch nog met naar N-Guinea TOP VAN „ZES' IN MAART? Laatste hongerstakers geven hel ook op Nieuwe schouwburg voor Antwerpen Nehroe niet naar Kroestjev-circus NIEUW'GUINEA Haags protest tegen Sovjet- verklaring BANANEN Of u bent, drukker I 102e JAARGANG No. 23906 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem nar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland "ZATERDAG 17 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, t 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. 1 1.—Bi) contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwsf Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WOEDENDE NOORD-WESTER NOOPTE TOT ALARM In Tilburg woei een enorme schoorsteen omver, midden in de slaapzaal van vijftig priester studenten. Wèl een grote ra vage, gelukkig geen persoon lijke ongelukken. Met hernieuwde kracht is de noord-wes terstorm teruggekeerd, gepaard gaande met zeer hoge waterstanden. Op Schiermonnikoog hezweek gister avond op twee plaatsen een dijk, waarop de sirenes alle mannen van het eiland naar de bedreigde plaatsen riepen. Met man en macht is men er aan het werk gegaan om De geheime vredesonderhandelingen tussen leiders van het Algerijns verzet cn een Franse regeringsdelegatie, zijn thans kennelijk zover gevorderd, dat al leen nog de laatste hand behoeft te wor den gelegd aan een ontwerp-akkoord dat over ongeveer tien dagen op een plech tigheid in het gebied van Parijs zal kun nen worden ondertekend. Ben Bella en andere Algerijnse ver zetsleiders, die in het kasteel van Aunoy bij Parijs gevangen worden gehouden, hebben in beginsel hun instemming met het beoogde akkoord betuigd. Aan het eind van de volgende week kan een sta ken van het vuren worden verwacht. Dit zal vermoedelijk gepaard gaan met de vrijlating van de gevangen Algerijn se leiders. Tegelijk zal dan het voorlo pig uitvoerend bewind voor de over gangsperiode van zes maanden worden ingesteld. Naar verluidt zal dit orgaan bestaan uit drie ministers van beide partijen. Deze zes ministers zullen een zevende lid kiezen, dat de functies van eerste minister krijgt. De nationale raad van de Algerijnse verzetsbeweging, die dit weekeinde in Tripolis bijeenkomt, zal het ontwerp-ak koord. naar men stellig verwacht, goed keuren. Parijs bereidt intussen nog scherpere maatregelen tegen O. A.S.-acties voor. De rechtse extremisten blijken ernstig van plan hun terreurdaden tot het uiter ste op te voeren. De regering stelt daar al haar kracht tegenover. een ramp te voorkomen. Over een afstand van 20 meter stroomde liet water de pol der in. Overal, ook in onze zuidelijke gewesten is gisteravond dijkbewaking ingesteld. De zeer hoge waterstanden isoleerden enkele plaatsen in Noordbrabant. Sinds de morgenuren, toen de noord-wester met windkracht tien werd verwacht, heeft men in het gehele kustgebied de grootste waakzaamheid betracht. Aanvankelijk gold alleen in de noordelijke districten een beperkte bewaking, later ging men daartoe in het zuiden over en daarna werd in het noorden een uitgebreider bewaking ingesteld. De vooruitzichten waren voor de late avond en de nacht ongunstig. De storm kon aanwakkeren en men hield rekening met windkracht 11, met uitschieters tot 12 en 13, bij de passering van de trog van de stormdepressie die behalve ons land geheel West-Europa teistert. schoorsteen de strijd tegen de storm op- Nadat Schiermonnikoog zijn calamiteit meldde, kwam Ameland met het be richt dat een stuk duin over een lengte van honderden meters meer dan tien meter was afgeslagen. Onmiddellijk ge vaar zag men echter nog niet. Loodsdiensten cn veren moesten wor den gestaakt, ook in Zeeland, waar alle veerdiensten, die in het begin van deze week ook uitvielen, opnieuw moesten staken. De verwachte verhogingen van de wa terstanden varieerden van anderhalve tot twee en een halve meter. Grote consternatie ontstond gisteren middag in het klooster van de paters missionarissen van het Heilig Hart aan de Bredaseweg in Tilburg, toen met don derend geweld een zes meter hoge ENGELAND heeft de Sovjet-Unie for meel verzocht het stoken in Zuid-Viet- nam waarvan Moskou overigens de V.S. beticht te staken. IN IRAN zouden regeringstroepen slaags zijn geraakt met de Koerdcnstam, waar bij twintig mensen zouden zijn gedood. Zestig dorpen van de Koerden, die een eigen onafhankelijke staat willen stich ten, zouderv vernield zijn. ANTWERPEN zal de Belgische regering verzoeken zo spoedig mogelijk de Drem pel van Lillo aan te passen aan de be hoeften van het tankerverkeer. IN EEN villa van een Nederlands echt paar in Frankrijk is ingebroken. Daarbij werd Eenduizend gulden gestolen. De gedupeerde is luitenant-kolonel Schouten, die bij de NAVO werkt. EEN AUTOMOBILIST, die in Rotter dam de weg niet goed kende, is tenge volge daarvan met zijn wagen tegen een zware vrachtauto gereden. Hij zelf werd levensgevaarlijk gewond en zijn broer, oio naast hem zat, vond de dood. Bei- cicn waren afkomstig uit Wiegen in' Lim burg. PP MOGELIJKE onregelmatigheden bij Let Haagse effectenkantoor vergen een diepgaand onderzoek, heeft de justitie gIst°ren gezegd. Dat onderzoek zal zich sh-aJE boekhouding van een bank uit- j n' waar een der twee gearres teerde makelaars belangen had. 0 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: flinke zonnige perioden maar plaat- lelijk ook enkele regen- of hagel- Innen. Aan de kust nog harde wind t tot storm, in het binnenland krach- t tige tot harde wind uit het noord- eesten, langzaam afnemend. Lagere temperaturen dan gisteren. t Vandaag: zon onder 17.56 uur. Maan t op 15.55'uur. 1 Morgen: zon op 7.51 uur, zon onder J 17.58 uur. Maan onder 7.25 uur, maan op 16.57 uur. Maandag: zon op 7.49 uur. Maan on- t der 7.54 uur. gaf en neerviel op het dak. De steen massa boorde zich hier doorheen en richtte aanzienlijke verwoestingen aan op de studentenslaapzaal. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, omdat de jongens zich in een ander vertrek bevonden. De brandweer is een uur bezig ge weest met het puinruimen en het stut ten van het ernstig beschadigde dak. Raamsdonksveer kreeg gisterenmid dag om ongeveer half vijf te kampen met het hoge water. Het Heereplein stond tot aan het gemeentehuis blank. In de avond trok het water wel weer weg, maar men bleef waakzaam, om dat in de vroege morgen van zaterdag (vijf uur bij hoogwater een stand van Zeven bont gevlekte wees-varkentjes van een boer in Graswijk bij Assen groeien als kool, dankzij de vernuftige door boer Lanting in elkaar gezette „fopzeug": een houten klem waarin zeven melkflessen passen. Over ruim een week zullen de diertjes als ze in leven blijven hun eerste vaste voedsel krijgen. (Van onze Haagse redactie) Plotselinge koorts -waarschijnlijk nog tengevolge van pokkeniniecties is er oorzaak van dat de dp'l. soldaat Lindeman nog niet naar Nieuw-Guinea kan vertrekken. Aanvankelijk zou zijn vertrek (per K.L.M.-Ifjntoestel via To kio), gisterenavond plaatsgehad hebben. .Bet is nog niet bekend of de vader van Lindeman de aanspanner van het ge ruchtmakende kort geding tegen de staat over het vervoer van zijn zoon hoger beroep zal laten aantekenen tegen de afwijzing van zijn eisen door de Haagse rechtbank. De kans daarop moet gezien de uit spraak van de rechtbank gering worden geacht. circa 2.80 -f werd verwacht. Gisteren middag bereikte het water een stand van 2.72 Te Waspik stroomde giste renmiddag eveneens het water over de kade bij dè haven, tengevolge waarvan vooral in de omgeving van de scheeps werf alles blank kwam te staan. Het water kwam tot aan de achter kant van de huizen aan het Scharloo. Ook hier kwam de bewaking in touw die met zandzakken de kade verhoogde en verstevigde. In de buitenpolder van Besoycn was de waterstand gisterenavond dermate hoog dat uit voorzorg cn om voorbereid te zyn op alle eventualiteiten maatrege len ter beveiliging werden genomen. Het dijkleger werd opgeroepen dat de door gangen aan niveau ten noorden van de winterdijk met zandzakken dichtte. Laarzen Ook elders raakte men in grote moei lijkheden. Bergen in Limburg werd door het water van de uit zijn oevers getre den Maas geïsoleerd. Tractoren moesten de verbinding onderhouden. In andere Limburgse plaatsen had men eveneens met grote wateroverlast te kampen. Op de Rijn bij Spijk zonk een grintschip, waarbij de schipper, zijn vrouw en kind, en de matroos in het water terecht kwa men. Ze konden echter worden gered. In Odoorn woei het dak van een kleu terschool, waardoor gelukkig alleen maar consternatie ontstond. In Dor drecht moesten de postboden hun werk in het oude stadsdeel met lieslaarzen aan doen. In deze stad vreesde men voor het hoge water van zaterdagmorgen. Buitenland Het overige deel van West-Europa heeft niet minder van de woedende ele menten te lijden gehad. In Engeland kwamen verscheidene mensen om het le ven, in de meeste gevallen doordat da ken afwoeien. Enkele echtparen werden door schoorstenen die door de daken stortten of door brokstukken van de da ken gedood. Ook in Denemarken betreurt men een dode: een man werd door een omver waaiende muur getroffen en ge dood. Naar het zuiden toe is het al weiiiig beter. In de Italiaanse Alpen komen sneeuwstormen voor en zelfs Sicilië raakte plotseling bedolven onder een laag sneeuw van een meter dikte. De regeringsleiders van de zes landen der Europese Gemeenschap zullen in maart in Rome een topconferentie hou den. Dat heeft een officiële Duitse woordvoerder gisteren in Bonn gezegd. Hij zei dat nog geen datum voor deze topconferentie is vastgesteld. Bij de komende beraadslagingen over een Europees statuut zullen de tot dus ver ingediende ontwerpen geen grote rol meer spelen, nu Adenauer en De Gaul le bij hun besprekingen van donderdag vergaande overeenstemming bereikt heb ben over hun verschillen van inzicht met betrekking tot de politieke eenheid van Europa. Deze overeenstemming zal bij de besprekingen in de commissie- Fouchet, die maandag beginnen, als grondslag voor een Europees statuut kunnen dienen. De Westduitse regering zegt ervan overtuigd te zijn, dat het resultaat van het gesprek in Baden-Baden in overeen stemming is met de verlangens der vier andere landen. Adenauer heeft De Gaulle donderdag ook ingelicht over het antwoord dat West-Duitsland zal geven op het Sovjet- Russische memorandum van 27 decem ber 1961. waarin een beroep werd ge daan om tot ..normalisering" van de Sovjetrussisch-Westduitse betrekkingen te komen. Adenauer zou De Gaulle hebben verzekerd dat West-Duitsland niet van plan is te proberen om in Mos kou op eigen gelegenheid tot zaken te komen. Adenauer heeft deze boodschap even- 2ens meegegeven met de Duitse ambas sadeur in Washington, Wilhelm Grewe, voor diens terugkeer naar de Ameri kaanse hoofdstad. Grewe zal nu de Amerikaanse regering inlichten. Voor. de E.E.G. is de belangstelling intussen groeiende. Iran gaat zich ook oriënteren over mogelijke toetreding en de Noorse associatie-aanvraag wordt half april verwacht. De acht van de twintig mijnwerkers in Decazeville, die de hongerstaking, waartoe zij kort geleden waren overge gaan, nog hadden volgehouden, hebben vrijdagmiddag gecapituleerd voor het advies van de artsen en hun hongersta king beëindigd. Zij zijn thans in een zie kenhuis opgenomen, in uiterst verzwak te toestand. De V.S. en Engeland overwegen de kwcstie-Berlyn volgende maand ter sprake te brengen wanneer de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., En geland cn Rusland te Genève bijeenko men om een einde te maken aan de im passe in de kernstoponderhandelingen. Aangezien de pogingen van de geal lieerden te Moskou om de Russische houding ten opzichte van Berlijn te pei len niet tot de gewenste resultaten heeft geleid, zou de voorgestelde ministercon ferentie een gelegenheid kunnen schep pen het Berlijnse vraagstuk ter sprake te brengen. De V.S. en Engeland zien zich echter tegenover een delicaat probleem ge plaatst. aangezien zij geen formele on derhandelingen over Berlijn willen be ginnen zonder Frankrijk en zonder diep gaand overleg met de Westduitse rege ring. De Russeu hebben gisteren op nieuw geëist dat een der luchtcorri- dors tussen Berlijn en het Westen voor Sovjet-vluchten vry zou worden gehouden. Het betrof deze keer de noordelijke corridor van Hamburg naar Berlijn, die van 9.30 uur tot 12.00 uur vrij diende te blijven tot een hoogte van 2500 meter. Maar de Westelijke mogendheden wei gerden ook nu aan de Russische eisen te voldoen en gaven te kennen dat hun luchtverkeer door de corridors zou plaatshebben op de hoogten die hen het beste leek. Passagiers van vliegtuigen, die in de loop van de dag uit Hamburg in West- Berlijn landden, verklaarden dat zij geen Russische vliegtuigen hadden gezien. Alle vluchten werden volgens schema I afgewerkt. De Antwerpse gemeentelijke schouw burgcommissie heeft de beslissing om de nieuwe schouwburgzaal op te richten op het Oud-Arsenaalplein, bekrachtigd. Deze schouwburgzaal moet in de plaats komen van het huidige, sterk verouder de K.N.S.-gebouw. Het Oud-Arsenaal plein de populaire Antwerpse Vogel markt is zeer centraal gelegen. De Indiase minister van defensie, Krishna Menon, heeft gezegd dat pre mier Nehroe het te druk heeft met de vorming van een nïfeuw kabinet om aan een door Kroestjev voorgestelde Ge- fieefse 18-landen-topconferentie deel te nemen, en daaraan als zijn mening ge koppeld dat ,,een dergelijk overleg een circusvoorstelling" zou zijn. Alles vol gens de „Times of India". De Nederlandse regering heeft gisteren de tijdelijk zaakgelastigde van de Sovjet-Unie ontboden om hem een scherp protest te over handigen tegen de officiële Russische verklaring inzake Nieuw-Guinea, op 9 februari in Moskou. Den Haag noemt die verklaring een beledigende uitlating. Ze is ook in een bulletin van de Sovjetambassade in Den Haag uitgegaan en de Nederlandse regering wijst erop dat „bij herhaling van dit soort ontoelaatbare activiteiten van een diplomatiek vertegenwoordiger in Den Haag. gericht tegen Nederland of zijn bondgenoten, geëigende maatregelen zullen worden genomen". Ontwerp aanvaard De Nieuw-Guinea Raad heeft gisteren, na zeer langdurige beraadslagingen, het ontwerp-advies over de hantering van het zelfbeschikkingsrecht met algemene stemmen aanvaard. De heer Bonay, die in het debat had voorgesteld Djakarta uit te nodigen „zelf te komen kijken" had voor de stemming de zaal verlaten. V erontschuldigingen De Japanse regering heeft gisteren Nederland haar verontschuldigingen aangeboden voor het incident voor de Nederlandse ambassade in Tokio. Er Werd fijntjes aan toegevoegd dat „Nederland zelf de aanleiding tot derge lijke betogingen kon wegnemen". Demonstratie In Den Haag is gisteren een protest demonstratie voor de Amerikaanse am bassade (tegen de- houding der V.S. inzake de troepenvluchten naar Nieuw- Guinea) op een conflict met de politie uitgelopen. De betogers, allemaal jonge lui onder aanvoering van een 17-jarige zoon van de Haagse wethouder Dett- meijer, hadden de organisatie van een demonstratie kennelijk nog niet helemaal onder de knie en om wanorde te voor komen greep de politie in. Het hand gemeen dat er op volgde bleef gelukkig binnen de perken. De brieven van verenigingen en instellingen die in aan merking wensen te komen voor een uitkering uit de sociale pot van onze 1-2-3-puzzel bliiven binnenstromen. Voor de beoordelingscommissie is het dus uiteraard niet eenvoudig een keuze te maken uit de vele aanvragen. Desondanks wordt er een keuze gedaan, waarbij rekening wordt gehouden met de urgentie van elk verzoek. Volgende week zullen we, van dag tot dag, de namen publiceren van een aantal verenigingen en instellingen die nü voor een uitkering in aanmerking komen. De aanvragers die de naam van hun vereniging niet In de krant zien verschijnen moeten nog even geduld hebben. Uitstel zal voor hen echter geen afstel betekenen. (advertentie) vol aroma! (Van onze radio- en t.v.-redacteur). Er zyn moeilykheden ontstaan tussen enkele bekende charitatieve instellin gen als het Koningin Wilhelmina Fonds en het Koningin Juliana Fonds en de gezamenlijke omroepverenigingen. Zo worden op het ogenblik voor de actie „Bijstand 4" ten behoeve van het Ko ningin Juliana Fonds de kopers van loten opgewekt te luisteren naar de il legale zender Radio Veronica. Ook het Koningin Wilhelmina Fonds maakt al geruime tijd van deze zen der gebruik om zijn K.W.F.-lucifers te koop aan te bieden. Bij navraag bij de rijksvoorlichtingsdienst zei een woordvoerder dat hij de samenwerking tussen deze nationale charitatieve fondsen en de door onze regering als illegale zender bestempelde Radio Ve ronica maar een vreemde situatie noemde. Bij de Ned. Radio Unie schrijft men de moeilijkheden toe aan het feit dat de Stichting Fondsenwervingsacties en de omroepen binnen de adviescolleges niet met elkaar tot overeenstemming konden komen. Overigens toonde men zich wel ver baasd over het feit dat de natio nale fondsen, waaraan namen der ko ninklijke familie zijn verbonden, ken nelijk een contract met deze piraten zender hebben gesloten. De N.R.U. had alles in het werk gesteld om met dc/.e fondsen tot een billijke cn definitieve regeling te komen, maar de omroepen kregen het concrete plan voor 1962 zo laat ingediend, dat de besturen zich daarover nog nader moesten beraden. De poging om John Glenn een of meer vluchten rond de aarde te laten maken is gisteren wegens het slechte weer voor de tiende maal uitgesteld. Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spoorlaan 50 Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1