De zelfstandige kruidenier verkeert niet in ademnood I Pasdame" in een reuzendok Landbouwschap vraagt EEG-beleid voor vlas Met ernstig voorbehoud Ook in de VS een hang naar kleine winkels Patathal voor de koeien „SUPERMARKET - VOOR EN TEGEN' Nuchtere blik op de Supermarkets heetman Vele schepen werkloos a n n t Statistiek en werkelijkheid Begrippen Zegelkoorts Colportage de schatkamer onder de lijnbaan Vliegend hert bestaat toch GEEN UITBREIDING AREAAL Landbouwschap waarschuwt telers van suikerbieten Zware sneeuwval in Oostenrijk Molotov zinkt weg in de vergetelheid Radio-amateurs lanceerden eigen kunstmaan Curiekardinaal Muench overleden „Navarraweer aan de ketting Gezondheidscommissie voor dieren 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 15 Tussen 1945 en 1960 verdwenen er in Amerika geruisloos 120.000 kleine levensmiddclenzaken, heeft Tommy Drewell blijkens uw ar tikelen verteld. Dat is verhoudingsgewijs op een bevolking van 180 miljoen niet veel meer dan ook in Nederland het geval was. Zowel in Amerika als in Nederland hadden zich in de crisisjaren duizenden in de levensmiddelendetailhandel gevestigd, waardoor een overbezet ting van het distributie-appataat ontstond. Na de oorlog vond een natuurlijke sanering plaats, die voor de zelfstandige middenstand zeker niet als onrustbarend behoeft te worden beschouwd. heel kleine zelfbedieningswinkels. De praktijk leert, dat men reeds op een verkoopruimte van 35 a 40 vierkante meter met succes zelfbediening kan toe- Er zijn in Amerika nu rond 33.000 su permarkets, waarvan de helft in han den van zelfstandige middenstanders is en de andere helft geëxploiteerd wordt door grootwinkelbedrijven. Doch naast deze 33.000 supermarkets zijn er nog altijd rond 200.000 kleinere levensmidde lenwinkels en nog 100.000 gespeciali seerde levensmiddelenbedrijven. Daarbij dient men te bedenken, dat de supermarket in Amerika uitsluitend een begrip is in de statistiek. Een levensmid- delenbedrijf met een omzet van 375.000 dollar of meer is een supermarket. En die 375.000 dollar is in het Amerikaanse levensmiddelenbedrijf, waarin altijd al een veel breder assortiment werd ge voerd dan in Nederland het geval was, bepaald niet zo'n uitzonderlijk hoog be drag als men zich hier wel eens voor stelt. Er zijn dus grote maar ook klei ne supermarkets. De supermarket-ontwikkeling heeft in middels in Amerika zijn hoogtepunt be reikt. De verkoopruimte in nieuw te bouwen supermarkets wordt kleiner en sinds 1960 neemt het aantal kleinere winkels toe, terwijl de omzetten in de gespecialiseerde winkels weer een duide lijke stijging vertonen. De bedrijven met meer dan 375.000 dol lar omzet per jaar halen inderdaad een kleine zeventig procent van de totale le vensmiddelenomzet, waarin de omzet van de 100.000 speciaalwinkels echter niet is opgenomen. Maar ook dat is al weer niets bijzonders. Altijd heeft een klein aantal grote bedrijven een overwe gend deel van de omzet in handen ge had. Dat was in Amerika zo, dat was in Nederland niet anders. Het enige verschil is, dat we voor die vroegere pe riode niet over exacte cijfers beschik ken, dat over de gehele linie de win kels groter worden, dat de grootste be drijven nu in Amerika supermarkets worden genoemd en in Nederland voor lopig nog zelfbedieningswinkels heten. De middenstanders, die slechts één winkel exploiteren, hebben, als we de speciaalwinkels wél meetellen, nog al- tyd de helft van de totale Amerikaanse levensmiddelenomzet in handen. Dat is voor het kleinere bedrijf bepaald nog niet zo verontrustend. Doch afgezien van de cijfers is het bij zonder moeilijk de Amerikaanse super market met de Nederlandse te vergelij ken. In Amerika is de supermarket een statistisch begrip, in Nederland ver staan we onder een supermarket een zelfbedieningswinkel, waarin naast de traditionele kruidenierswaren ook vers vlees en verse groente wordt gevoerd. En zoals er in Amerika grote en kleine supermarkets zijn, zo kennen wij in Ne derland grote, maar ook kleine en zelfs passen. Daarbij mag niet vergeten worden, dat de zelfbediening in ons land een ty pisch Nederlandse ontwikkeling heeft gekregen. In de meeste zelfbedienings winkels zijn talloze bedieningselementen gehandhaafd en omgekeerd vindt men in veel gemoderniseerde bedieningswin kels elementen van de zelfbediening. Men spreekt dan van semi-zelfbediening, snelbediening enz. In ons land loopt de scheiding veel meer tussen gemoderniseerde en niet- gemoderniseerde winkels. En dan ligt 't percentage der moderne levensmidde lenwinkels wel zo hoog, dat men Neder land beslist niet als een achtergebleven gebied kan beschouwen. Ook de supermarket is in Amerika dus nog altijd de winkel, waar men in hoofd zaak levensmiddelen koopt met een klein assortiment niet-levensmiddelen. Deze zg. non foods maken gemiddeld niet meer dan 5 pet. van de omzet uit. Men kan er dus geen t.v.-toestellen, geen koelkasten en geen poedels kopen. Voor dergelijke artikelen moet men ook in Amerika nog altijd terecht bij de warenhuizen, de discount houses of de speciaalzaken. Tommy Drewell was blijkbaar ook van mening, dat Nederland het zegelsys teem van Amerika had afgekeken. Be grijpelijk overigens'. De meeste Ameri kanen kunnen zich moeilijk voorstellen, dat zij ook wel eens iets van Europa overnemen. Welnu, met de zegels is dat inderdaad hét geval. In het Nederlandse levensmiddelenbe drijf werd reeds op grote schaal „geze geld", toen men er in Amerika nog aan moest beginnen. De Amerikanen namen het systeem over, maar pasten het op zo mateloze wijze toe, dat nu iedereen er zo langzamerhand inderdaad de buik van vol heeft. De Amerikanen waren op dit gebied dus geen pioniers. Nu zij het systeem, om het populair te zeggen, verprutst hebben, behoeft dat voor de Nederlandse ondernemers nog geen re den te zijn er nu ook maar mee te stop pen. Tommy Drewell gelooft natuurlijk ook, dat we hier in no time shopping cen tres uit de grond moeten stampen. Hij zal zich natuurlijk niet kunnen voorstel len, dat het Amerikaanse shopping cen tre niets anders is dan een uit de nood geboren poging tot winkelplanning, wel ke wij in Nederland al sinds het einde van de eerste wereldoorlog toepassen. Deze nood was in Amerika ontstaan door de planloze en chaotische uittocht van de bevolking naar de onmetelijke ruim te buiten de steden, waar miljoenen ge zinnen leven en wonen, verstoken van de meest elementaire vormen van mo derne, maatschappelijke accommodatie, waarvan de Amerikaanse staatsman Stevenson heeft geschreven, dat het een wonen is zonder toegang tot het norma le leven en zijn culturele aspecten. En waarvan hij verder heeft gezegd, dat Uit Nijmegen ontvingen wij een reactie op onze artikelenreeks „Su permarket voor en tegen", van de hand van een journalist die zich in de V.S. op de hoogte heeft ge steld van hetgeen daar op hét ge bied van de Supermarkets te koop is. Deze vakkundige reactie voegt zoveel nieuwe elementen aan de reeds bekende toe, dat wij het ver antwoord achtten, de als reactie bedoelde bijdrage in zijn geheel te plaatsen, als een soort slotbeschou wing van de serie. slechts heroïsche maatregelen de Ame rikaanse natie kunnen redden van een wegzinken in een reeks van vorm- en zielloze woongebieden. In deze zielloze woongebieden zijn de shopping centres ontstaan. Zeker 90 pet. van de Amerikaanse shopping centres kan een vergelijking met de Nederland se winkelcentra in onze nieuwe woonwij ken niet doorstaan. Ze zijn kleiner en ze zijn slechter. De overblijvende 10 pet. dat zijn er 50 a 60 op een be volking van 180 miljoen! zijn, inder daad groter van omvang. En die 50 a 60 zal Tommy wel bedoeld hebben. Maar dat er dus in ons land als wij even vormloos en zielloos woonden als de Amerikanen, hetgeen niet het 'geval is hoogstens voor 3 a 4 van de gro te Amerikaanse shopping centres plaats kan zijn, dat zal hij nooit willen gelo ven. Natuurlijk hebben wij in Nederland grote wijkwinkelcentra nodig met meer parkeerruimte dan tot nu toe werd aangelegd. Dat behoeven we van de Amerikanen niet te leren. Maar die win keicentra kunnen wij beter naar onze eigen Nederlandse voorbeelden bouwen dan naar de Amerikaanse. Tommy heeft niet verteld, hoe groot de behoefte bij de Amerikaanse huis vrouw is aan persoonlijke bediening, aan service en voorlichting. Hij heeft er waarschijnlijk geen weet van. Want naast de 33.000 supermarkets zijn er in Amerika bijna 70.000 bedrijven, die hun artikelen via huis-aan-huis-colportage aan de man of de vrouw brengen. Een colportage-systeem, dat bij ons verleden tijd is, maar dat in Amerika nog steeds in omvang toeneemt. Deze colportageverkoop, waarvan de omzet driemaal zo groot is als van een der grootste filiaalbedrijven met bijna 2500 supermarkets, is een te denken geven de reactie op de gestroomlynde distri butie in Amerika. Zo adembenemend als Tommy Dre well de Amerikaanse distributie-ontwik keling heeft voorgesteld, is ze dus niet. De kleine zelfstandige Nederlandse kruidenier, die actief is en op tijd weet te moderniseren, behoeft voor de toe komst niet te "vrezen. Hij is georgani seerd in goede vakorganisaties, die men in Amerika niet kent, en hij is aange sloten bij sterke commerciële verenigin gen. Niet eerst de laatste jaren, maar al meer dan twintig jaar. Ongeveer 90 pet. van de Nederlandse kruideniers heeft achter zich staan de gebundelde macht der commerciële samenwerking. Bovendien voert de Nederlandse rege ring al jarenlang ook alweer in te genstelling tot Amerika een actief middenstandsbeleid, waarvan de diverse middenstandskredietvormen, de vesti gingswetgeving en de winkelsluitingswet de pijlers zijn. De Amerikaanse kruide nier moet het zonder enige ordenen de wetgeving stellen. De kleine zelfstandige kruidenier, mits hij een actief zakenman is. verkeert Nederland niet in ademnood. En hij zal ook bij de groei naar grotere winkeleen heden nog voldoende adem overhouden. Reactie nr 2 Het vakblad „Het kruideniersbedrijf". spreekbuis van de Algemene Nederlandse Kruideniersbond vestigt in het nummer van 15 februari de aaildacht van zijn le zers op onze artikelenserie „Supermarket voor en tegen". Bij alle waardering voor onze artike lenreeks, wijst het vakblad erop dat de eerste Nederlandse ZB-winkel in Nijme gen werd gesticht en niet in Rotterdam. Het aantal ZB-bedrijven is voorts opge lopen tot 2900 en het aantal supermarkets in ons land is de twintig verre gepas seerd. De oorzaak van het feit dat de cij fers die wij gaven afwijken van de door de kruideniersbond verstrekte ligt hier in, dat op het moment dat de artikelen werden geschreven, de nieuwste cijfers nog niet bekend waren. Bij de ongehoord snelle ontwikkeling van het zelfbedie- ningsbedrijf loopt men aldus gemakkelijk het risico met verouderde, schijnbaar de faitistische cijfers te komen. (Redactie) J. KRUIDERINK (advertentie) Vvi</v EDELSTEENKUNDIGE f.g.a. DIAMANTEXPERT g.i.a. LIJNBAAN 92 - ROTTERDAM Donderdagmiddag vond bij Verolme op Rozenburg de proef dokking plaats van de 78.000 ton metende „Essó Hampshire" in het pas gegraven dok voor schepen tot 110.000 ton. De tan ker is het grootste schip, dat ooit op een Nederlandse werf is gebouwd. Het schip wordt 14 maart gedoopt en overgedragen. Het nieuwe dok wordt half mei officieel in gebruik genomen. (advertentie) ■R ATM weet er wel raad BREDA Ginriekenweg 41 Tel. 36547 chemische en wiiwasserij Dc Amerikaanse associatie van auto-1 mobiel-verzekeringsmaatschappijen heeft onlangs besloten dat paarden, herten, honden en koeien kunnen vliegen. De associatie tekende hier echter bij aan de heersende stroming in de weten schap, dat dit vee op vier poten op de grond houdt volledig te respecteren. De definitie van de associatie, dat her ten, paarden, honden en koeien vliegen is slechts opgesteld voor het gemak van de automobilisten <jlie met deze dieren in onzaphte aanraking zijn geweest. Een botsing met een hert had steeds tot gevolg, dat de eigenaar van het ge deukte voertuig moest bewijzen, dat het hert op het moment van de botsing een luchtsprong of iets dergelijks had ge maakt. Als dat vastgesteld was, werd het hert beschiuwd als een vliegend of val lend voorwerp, zodat de schade volledig door de verzekering gedekt werd. Kon dat niet worden vastgesteld, dan was het hert (paard, hond of koe) een weggebruiker en was er sprake van een gewoon verkeersongeluk. In dit laatste geval zou de automobilist de eerste hon derd dollar schade zelf moeten dragen. Nu is dus alle schade, veroorzaakt door botsingen met dieren,* volledig verhaal baar op de verzekering. dZn™'f!?9 'j'" a.an de Rijn driifrt>'°iïieN voor het weidebe- mioliiJ 7 Waiboerhoeue" officieel ge- i5"en onderzoekingsinstituten ZS uleJ samen om verschillende nieuwe bedrijfssystemen in de melk- veehouderij met elkaar te vergelijken. Hier een 15 meter hoge torensilo, waaruit het voer door middel van een vijzelnaar de koeien wordt ge transporteerd. (Van onze Haagse redacteur) Dc hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap heeft een „dringend" beroep gedaan op de telers om het sui kerbietenareaal in 1962 „vooral niet ver der uit te breiden". By uitbreiding van de bietenteelt bestaat opnieuw de kans op een gevoelige korting van de garan tieprijs, aangezien het „teveel" aan bie ten onder de huidige omstandigheden by verwerking tot suiker slechts 12,50 op brengt in plaats van dc garantieprijs van 52,Aangezien uitbreiding van het areaal by normale oogst leidt tot een suikeroverschot zal de teler, die meer bicten gaat telen niet alleen zelf ge noegen moeten nemen met een korting op de garantieprijs maar ook zyn mede telers verlies berokkenen. Deze kwestie komt nader aan de orde tijdens de open bare vergadering van het Landbouw schap op woensdag 21 februari a.s. De situatie is thans zo dat er in het Landbouwschap voor een vrijwillige teelt beperking nog net geen meerderheid is. Men vreest, dat een'teeltbeperking veel administratieve beslommeringen met zich zal brengen. Bovendien geven de tegenstanders van teeltbeperking er de voorkeur aan eerst de ontwikkeling van een gemeenschappelijk suikerbeleid in de EEG af te wachten. De grootst mogelijke minderheid van het Landbouwschap daarentegen meent, dat er een regeling moet komen als blijken zou dat de totale produktie van de oogst 1962 opnieuw de binnenlandse consumptie zou overschrij den. Aangezien voor- en tegenstanders niet tot elkaar gebracht kunnen worden volstaat het Landbouwschap thans met de waarschuwing het suikerbietenareaal dit jaar in geen geval uit te breiden. Verscheidene groepen arbeiders zijn in de Tiroolse Alpen van de buitenwereld afgesneden tengevolge van zware sneeuwval. Volgens berichten van de Oostenrijkse politie zijn 10 mijnwerkers in een mijn bij Schrnitz na twee dagen van hevige sneeuwbuien geïsoleerd. Zij staan in te legrafische verbinding met het hoofd kwartier van de mijn en maken het goed. In Mandorfen is een groep van 20 bouwvakarbeiders geïsoleerd, nadat de verbindingen door lawines waren ver broken. Bij Brutz zijn 700 arbeiders verschei dene uren van de buitenwereld afgesne den geweest, maar hier konden de we gen weer begaanbaar worden gemaakt. (Van onze Haagse redacteur) Het landbouwschap is van oor deel, dat er zo spoedig mogelijk een gemeenschappelijk EEG-be leid tot stand moet komen in de vlassector. In het kader van dit beleid zouden dan de in de afzon derlijke EEG-landen getroffen maatregelen zij lopen thans sterk uiteen meer op elkaar af gestemd moeten worden. De finan ciering zou kunnen geschieden via het gemeenschappelijke garantie- en oriënteringsfonds. Het Land bouwschap zal terzake aan minis ter Marijnen (landbouw) een voor stel doen met het verzoek deze kwestie nader te bespreken met de vlastelers. Het landbouwschap spreekt mr. Marijnen op 20 febru ari a.s. Daags daarop komt deze kwestie aan de orde in de openba re vergadering van het landbouw schap. Overheidssteun aan de vlastelers is vol gens het Landbouwschap noodzakelijk in verband met de ongunstige rentabiliteit van het akkerbouwbedrijf. Op deze ver breding van het garantiebeleid ook bepleit voor koolzaad is reeds eerder aangedrongen. De prijs waarvoor het vlas lint kan worden afgezet ligt lager dan het vorige jaar, dit ondanks het feit, dat de strovlasprijzen door een goed vezelrendement redelijk zijn. Het Land bouwschap herinnert eraan, dat de vlas nijverheid mede ten gevolge van de moei lijkheden in de laatste jaren inmiddels reeds een belangrijke sanering heeft on dergaan. In Nederland kan nu nog hoog stens 7000 ha warden verwerkt. Frank rijk geeft thans een subsidie, die over eenkomt met 325 gulden per ha. In België is de vlastoeslag verhoogd tot 145 gulden per ha. Deze ongelijkheid moet, oordeelt het Landbouwschap, in een gemeenschap pelijk EEG-beleid worden rechtgetrok ken. Op de vergadering van het Landbouw schap van woensdag 21 februari a.s. zul len verder mededelingen worden ge daan over het areaal vlas, dat in 1962 in Nederland kan worden geteeld. Hierover is thans nog in Westeuropees verband overleg gaande. Tevens zal worden ge sproken over de financiering van de kc 3,049.9583-campagne, waarmee de stich ting vlastelers de afzet van linnen pro beert te bevorderen. In het kader van deze actie zal o.m. in juni a.s. in Fle voland een tentoonstelling worden ge houden onder het motto „Van vlas tot linnen". Op de binnenlandse markt heb ben de vlastelers zeker nog mogelijk heden want met 63 gram per hoofd van de bevolking staat Nederland geheel onderaan in West-Europa wat het ver bruik van linnen betreft. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Moskou verklaard dat er „niets nieuws" te vertellen was inzake berich ten dat de rechterhand van de voormalige communistische dictator Stalin, Molotov naar Wenen zou terugkeren. Gevraagd naar de huidige verblijf plaats van Molotov zei hij: „Het is wel wat moeilijk om de bewegingen van alle burgers in dit land te volgen vindt u niet?" De 72-jarige oud-premier is vorig jaar november van zijn post als delegatielei der bij het internationale atoombureau in de Oostenrijkse hoofdstad naar Moskou teruggereisd nadat Sovjet-leider Kroestjev en andere partijgrotcn hem tijdens het recente congres tot mikpunt hadden ge maakt van hun anti-Stalinistische kritiek. Russische zegslieden hebben dc wes telijke verslaggevers te verstaan gegeven dat zij de „kwestie-Molotov" beter kun nen' laten rusten. In januari is het totale tonnage van schepen, die stil liggen wegens gebrek aan vracht opnieuw toegenomen, maar het totale tonnage van tankschepen dat werkloos aan de ankers hing nam af. In de eerste week van februari lagen 285 schepen (2,3 miljoen ton) werkloos, tegen 271 schepen (2,25 miljoen ton) aan het begin van januari, aldus de gege vens van de Londense kamer voor de scheepvaart. Evenals in de voorgaande maand was de toeneming van nutteloos tonnage voor al te wijten aan gebrek aan emplooi voor schepen voor droge lading: van 115 sche pen (680.484 ton) tot 132 schepen (775.681 ton) in februari. Voor tankschepen zag het er iets beter uit. In februari lagen 153 schepen (1,53 miljoen ton) werkloos tegen 156 (1,57 miljoen ton) in de maand er voor. Liberia werd het ernstigst getroffen door onrendabel tonnage, gevolgd door Engeland, de V.S.. Italië, Noorwegen en Panama. Geen van de andere vlaggen had meer dan 100.000 ton werkloos lig gen. De Amerikaanse liga van radio-ama teurs heeft een rapport ingediend over de ervaringen met de kunstmaan van de liga „Oscar". De Amerikaanse organisatie is de eer ste particuliere instelling, die een eigen „maantje" in dienst had. De tien pond zware „Oscar" werd gelanceerd met een „regeringsraket", het vehikel, dat ook de „Ontdekker 16" omhoog bracht. De kunst maan werd in zijn baan gevolgd door 550 amateurs in 15 landen. Deze amateurs maakten 4300 keer contact met het in strumentje in 21 dagen tijds. Uit het experiment werd onder meer geleerd, dat: er onverklaarbare tempera tuurdalingen waar te nemen zijn, zoals een afkoeling van 45 tot 35 graden boven Italië en dat oplevingen van het noor derlicht het signaal van de kunstmaan deden verdwijnen. De amateur-kunstmaan werd destijds gelanceerd als passagier van de Ontdek ker 16. De batterij van „Oscar" gaf drie weken lang energie. Op 20 januari ver brandde „Oscar" in de dampkring. Aloysius Joseph kardinaal Muench is donderdag te Rome op 72-jarige leeftijd overleden. De kardinaal, het enige Ame rikaanse lid van de Romeinse curie, wordt in de V.S. begraven. Kardinaal Muench was bisschop van Fargo, in noord-Dakota. Hij werd kardi naal in 1960. Kardinaal Muench heeft na de tweede wereldoorlog veertien jaar in West-Duitsland doorgebracht, waar hij de contacten tussen de roomskatholieke kerk in West-Duitsland en de Amerikaanse bezettingsmacht onderhield. Hij werd in 1935 tot bisschop, gewijd. Zijn benoeming tot aartsbisschop volgde in 1950. Door de dood van kardinaal Muench telt het college van kardinalen thans nog 77 leden. Van de Romeinse curie maken thans nog zevenentwintig kardinalen deel uit. Twintig van hen zijn Italianen, en verder zijn er twee Fransen, een Spanjaard, een Duitser, een Argentijn, een Armeniër en één Brit (Schot). Het onfortuinlijke, door schuldeisers achtervolgde Argentijnse vrachtschip „Na- varra" is weer aan de ketting gelegd, nu in Rotterdan waar het eind vorige week arriveerde om gelost te worden. Dit «los sen neemt nog wel even tijd in beslag. Voor woensdag a.s. zal men vermoedelijk niet klaar komen. Gehoopt wordt dat tegen die tijd ook een beslissing te ver wachten is over het verdere lot van het schip. (Van ónze Haagse redacteur) Dr. ir. C. J. van Meel te Hilvarenbeek is door het Landbouwschap voorgesteld ls plaatsvervangend voorzitter van de gezondheidscommissie voor dieren. Als lid voor deze commissie is voorgedragen de heer'Jos Rutten te Grubbenvorst met als plaatsvervanger de heer P. Cremers te Munstergeleen. Ir. H. Mulder te Roer mond (aan de beurt van aftreden) is opnieuw voorgedrageg als bestuurslid van het instituut voor veevoedingsonder zoek te Hoorn. Afijn lezers zullen wel i sterker zijn dan ik, maar zodra de tv-gids b, laat weten, dat een film. A<t van de KFC het predi kaat „achttien jaar, met voorbehoud" heeft gekre gen, haast ik me mijn avond vrij te maken. Achttien jaar bén ik wel, JL maar ik wil dan altijd l~ nog weten, of ik onder /het voorbehoud val. Als de kwalificatie luidt „met ernstig voorbehoud", wordt de spanning bijna ondraaglijk. Gisteren be leefde ik weer zo'n feest- II dag. Het was moeilijk, f tot de avond te wachten, maar eindelijk kon ik dan plaats nemen voor het mysterieuze appa raat. Wat zouden wij te zien krijgen? Geheimen van de harem of nóg pi kantere zakenMet klop- /pend hart wachtte ik op de dingen die komen zouden, zette de bel af en rilde van voorpret. De film heette „La Provinciale"het meisje uit de provincie. De Slechtheid ervan is met geen pennen te beschrij ven. Het hele verhaal werd gedragen door Gina Lollobrigida. Zoals men weet is Gina op zich al een fatale vrouw van jewelste. Nu is het wel zo, dat zij de rol had gespeeld toen ze naar sctiatting achttien was, zodat men haar nauwelijks kon herkennen. Tv-films onderscheiden zich gewoon lijk niet door nieuwheid. Dit laatste bleek ook uit Gina's kledij; rokken waaruit men met enige handigheid een paar zeilen voor een plezierboot had kunnen snijden. Maar dit alles ivas geen bezwaar; de film bleef on geëvenaard voorbehouden. Gina was bedroefd omdat ze met een saaie ge leerde was getrouwd, werd een beetje minder bedroefd, toen ze een andere man ontmoette en was tenslotte hele maal niet bedroefd meer toen ze, op vakantie in Zwitserland vertoevend een foto van haar geleerde man in de krant zag staan, waaruit bleek, hóe geleerd en beroemd hij wel was. Toen was alles in orde; Gina werd weer verliefd op haar eigen man en stak de vrouw, die haar aan de andere had geholpen, met een mes in het slechte vel. Gearmd staarde het her enigde paar naar de horizon en van daaruit schoven langzaam de letters FIN naar ons toe. Men voelt dat dit een afschuwelijk verhaal is; bijna te erg om over te schrijven en mijn hand beeft dan ook. wat men als het gedrukt is ge lukkig niet meer zal kunnen zien. Ik zal er nóg dagen lang van onder de indruk zijn en het was toch maar ont zettend fijn voor Gina, dat haar man zo beroemd was geivorden door zijn moeilijke sommen, want anders zou het huwelijk nooit meer in orde zijn komen. Maar wanneer ik in alle ernst bij zo'n film en zo'n oordeel nu eens een kanttekening mag plaatsen, zou ik wel eens willen roeten, of de KFC mij en vele andere katholieken beschouwt als plat-schedelige barbaren die nog nooit van een driehoeksverhouding en een koppelaarster hebben gehóórd. Wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan wil ik eveneens in alle ernst meedelen, dat ik die opvatting bele digend vind voor mijn en ons aller intelligentie en beoordelingsvermo gen. Ik erken het belang van de gees telijke volksgezondheid. Ik weet dat maatschappelijke én geestelijke over heid de taak hebbenhun onderdanen voor te lichten en gevaren van hen verre te houden. Maar ik vraag me af, of het geen tijd ivordt, dat de ra men eens opengegooid worden om frisse lucht binnen te laten. Als er behoefte is aan voorlichting, dan gelde deze bovendien niet alléén de vraag, of het gedrag van zo'n hoofdrolster al dan niet navolging verdient, maar ook, of zo'n film als kunstwerk (want deze pretentie heeft een film) geslaagd is; met andere ivoorden, dan legge men eens een beetje artistieke normen aan. Ik zeg niet dat de KFC er debet aan is, mhar ik vraag mij bij aan schouwing van tv-programma's toch wel eens af, of degenen die ze samen stellen geen herscholingscursus zou den moeten volgen. Op Vlaams-Brus sel zie ik soms heerlijke tekenfilms als de kinderen allang op bed liggen, ter wijl het kinderuurtje gevuld wordt met cowboys die van tijd tot tijd een vent doodschieten. Het is natuurlijk een prachtige cultuurspreidingmaar ik wilde, dat men er eens over na dacht, of er geen kinderen zullen lig gen woelen in hun slaap omdat ze het vervaarlijke gezicht van die ene don kere vent niet kwijt kunnen raken. En wat de KFC betreft: ik zou haar de vraag willen stellenof de geeste lijke volksgezondheid niet minder wordt bedreigd door kussen en een welgevormd vrouwebeen dan door griezelen en elkaar de hersens inslaan. Men kan zeggen, dat het hersens in slaan minder gemakkelijk wordt ge ïmiteerd dan het kussen, maar ik heb de indruk, dat Iemand die zich wil toeleggen op een driehoeksverhouding (met nadruk op de schuine zijde volstrekt niet wordt beïnvloed door dat Gina al dan niet een soortgelijke verhouding heeft. Wij zijn dan niet zó'n artistiek volk, dat wij ons zó door een kunstprodukt laten beïnvloe den. Ik behoud mij het recht voor, al dit gedoe met dat voorbehoud onzin te vinden en tamelijk onsympathiek ten aanzien van het zuidelyke volks deel. Er bestaan politieverordeningen in de zuidelijke provincies, waarin staat, dat men niet met een persoon van de andere kunne in het gras mag gaan zitten. Dit levert voor een vader met zijn driejarig dochtertje enorme problemen op. Er bestaan bepalingenvolgens wel ke een meisje zich niet mag ophouden in de buurt van een kazerne. Dit be let de dochter van een officier, haar vader van zijn werk af te halen. Ik dacht dat wij zo langzamerhand behoorlijk geëmancipeerd waren, maar mijn oordeel ondergaat van tijd tot tijd enig ernstigvoorbehoud Y O RICK

de Stem | 1962 | | pagina 11