GRANT dit Economie evenwichtig jaar vrij Premie van 500 gulden m A SE 1 Ll Word één-twee-drie prijswinnaar! Prognose in indexcijfers jSUNIL HALEN! Spelevaart naar de vrijheid Raming over 1962 van Centraal Planbureau «tóf v&tge r hulp in de huishouding rook die lekkere halfzware shag de produktie Bij enig herstel van gaan naar de 12 miljoen Gewettigd vertrouwen nu verankerd in garanties Argentijnse minister nam zijn ontslag oeierij met lformulier: Ware eis 0nz« bezorgers rijn geen bankiers halfzwaar Het produktieverloop Opgave puzzel no. 175 Ben Groeneveld - acteurschrijver - overleden Gemotiveerde oplossing 133211221311 1 i vi pig 1 B c 1 D R F i I G l i 1 H i V i i 1 i i IJ—j Zieke Marijke wint in V.S. vele vrienden OLIFANT GEVRAAGD Britse ..beauties zijn nogal duur DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 r van justitie bij de recht- mingen heeft gisteren tegen boekbinder W. P. uit Gro- ns poging tot oplichting ne- n gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorwaar- en proeftijd van drie jaar. regelde voor een clubje de irmulieren. Op 6 november ig jaar haalde hij de goede t de krant en vulde die in lor muiier. Hij weekte de ze- sn derde doorslag van een d los en plakte die op het muiier en stapte toen naar ublid, de heer Mulder, en n dat hij een fikse prijs had natuurlijk onjuist te zijn. vilde zijn bewering gestand d zelf naar de politie, waar- Deierij aan het licht kwam. de verdachte voor de grap te andeld. >man bepleitte vrijspraak, ms hem het kenmerk voor iet aanwezig was, aangezien daartoe ondeugdelijk was. onmiddellijke invrijheidstel- de rechtbank wees dit ver- i 1 maart zal de rechtbank ■AAN in de Franse diploma- Geoffroy de Courcel, is be- ambassadeur in Londen. Er zijn wéér goede automobie len binnengekomen: 1 Opel Ka- pi. tan 1959; 1 Opel Rekord 1956 1 Ford Anglia 1955; 1 Morris Minor 1956; 1 V.W. de Luxe 1960; 1 Opel Rekord 1954, mo tor stuk; 1 Mercedes diesel 180 1956; 1 3-wieler motorcarrièr 1956, 1000 kg laadvermogen zeer geschikt voor houthande laren. Deze automobielen kunt u laten keuren, financieren en inruilen bij B. Dames, Kwe kerij str. 3, Breda. Tel. 33528. Van particulier aan particu lier (geen handelaren). Opel Rekord bj. '58. In buitenge wone staat van onderhoud. Technisch en mechanisch 100 pet. Banden vrijwel nieuw. Te Devr. Fijnaart. Tel. 01686-672. Ford Anglia bj. 1955 t k .Zièï er keurig uit. Banden z.g.a.n. Te bevr. Fijnaart. Tel. 01686- 672 8723 Volks-bestelwagens 2-26 1955. Mechanisch en uiterlijk prima in prijzen f 1200,- tot f 1400,-. Opel Olympia nieuw gespo ten, mechanisch prima f 950. Opel Blits 1.5 ton en 1,75 ton, in prima staat v.a. f 950.-. Willem Appels, Blauwehand- straat 2, Bergen op Zoom. Tel. 4380.3740 B.M.W. R 25 met telescoop en achtervering mechanisch als nieuw, voor slechts f 500; B.M.W. R51 met telescoop achtervering 2 cylinder f 950; voorts Vespa scooters prima lopend v.a. 1957 slechts f 525. Willem Appels, Blauwehand- straat 2, Bergen op Zoom. Tel. 4380.3739 Ford-bestel FK 1000, bouwj. "56. Extra zijruiten en deur, 4 extra zitplaatsen. Gegar. geen olie-verbr. Prijs f 2000,-. Ceresstraat 12, Breda. Tel. 31083.47714 Pracht bromfiets te koop Ba- tavus 1961 en Solex 1960, bei de als nieuw. Joh. de Wittstr. 33. Breda. H. Kw.47689 Renault Dauphine 1961 z.g.a. n. te koop wegens vertrek. Brieven onder no. 47709. R.-k weduwnaar, 58 j., eigen woning zoekt kennismaking m. een r.-k. jonge vrouw of we duwe zonder kinderen, leeftijd 45-55 j. B-r. onder no. 47649. Breuklijders. De wasbare, ana tomisch verantwoorde Zweedse gordel is uw ideale hulpmid- 1 del en geeft u veilige zeker heid. De specialist geeft u vrij blijvend raad en helpt u alle hinder van uw breuk te over winnen. Zitting te Bergen op Zoom, woe. 21 febr., Drogis terij Besling, Fortuinstraat 12, van 10-12 uur. Breda. woe. 21 febr. Drogisterij Govers Maas, Veemarktstraat 37, van 2-4 u. Hoest uw kind? Nattermann's Melrosum Forte helpt, lQSt taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2,- bij elke drogist. Overspannen? Oververmoeid? Schieffer's bloedwijn verkwikt, geeft rust. Bij uw apotheek en erk. drogist. Grote schieting zat. 17 tebf- bij Ad. de Bakker, Kemzeke- Paal. Vooruit 3000 fr. en 500 fr. gratis. Hoge 400 fr. zijvogel 200 fr. 20 vogels v. 10« fr. 10 vogels v. 70 fr. Beg 3 uur 11746 Indien U ons dagblad per week betaalt, mag onze bezorger er dan ook ob rekenen, dat het abon nementsgeld klaar ligt en dat dit wekelijks uiterlijk des dinsdags aan hem wordt voldaan? Hij moet in 't midden van de week met ons contant afrekenen en de abonnees kunnen dan toch niet vbP hem verlangen, dat hun achterstallige abon nementsgeld uit eigen voorschiet Voor Uw medewerking zeggen wij U namens onze bezorgers vriende lijk dank Administratie Dagblad De Stem (Wegens plotselinge zie van mijn tegenwoordig hulp in r.-k. doktersgezin gevraagd Voor dag of dag en n»ch,J; Brieven onder no. 69.51*# d. blad. (advertentie) UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS (Van onze parlementaire redactie). De economische ontwikke ling in 1962 zou, bij enig her stel van de produktie, zonder al te grote onevenwichtigheid kunnen verlopen. Dit is de mening van het Centraal Planbureau iii zijn publikatie „Centraal econo misch plan 1962". Het planbureau raamt voor 1962: Een produktiestijging van 4 procent; Een stijging van de loonsom per werknemer van 6 procent. Een stijging van het consump' tieprijspeil met 2 procent. Een toename der binnenlandse bestedingen met 4 procent. Uitbreiding van het uitvoer volume met max. 4 procent. Een betalingsbalansoverschot op lopende rekening van 700 miljoen. Volgens het Centraal Planbureau blijft in 1962 de problematiek van de hand having van een evenwichtige groei langs de rand van de capaciteit actueel. Daarbij is van essentiële betekenis met hoeveel kracht de monetaire politiek wordt ge handhaafd en welke omvang de loon stijgingen hebben. Aan de loonontwikke ling wordt de eis gesteld, dat de totale loonstijging niettegenstaande de krap pe arbeidsmarkt zoveel mogelijk in overeenstemming is met de feitelijke toe neming van de nationale arbeidsproduk- tiviteit. De binnenlandse consumptie zal vol gens het CPB een nieuwe stimulans on dervinden door de loonsverhogingen ir het begin van het jaar en door de verla ging van loon- en inkomstenbelasting per 1 juli, alsmede door de verhoging van de AOW. Wel zal de ontwikkeling van de con sumptie anderzijds de remmende invloed ondergaan van de verwachte prijsstij ging. De prijzen De prijzen blijven onderhevig aan een opwaartse druk door de arbeidskosten stijging. De stijging van het consumptie prijspeil met twee procent moet hieraan en aan de huurverhoging worden toege schreven. Ten aanzien van deze twee procent wordt dan nog aangenomen, dat een „verlate doorwerking" van kostenstij gingen zal kunnen worden voorkomen. De op 4 procent begrote produktiestij ging zal groter zijn dan in 1961. De ar beidstijdverkorting is n.l. nog wel van invloed, doch niet meer zo sterk. De uitbreiding van de uitvoer (max. 4 procent) wordt gegrond op de naar verwachting nog gunstig blijvende bui tenlandse conjunctuur en de toeneming van de wereldhandel. De invoer-stijging zal naar verwach ting aan de lage kant blijven, vooral als gevolg van het feit, dat de voorraad vor ming in 1962 kleiner zal zijn dan in 1961. Vandaar ook het ver .lachte betalings balansoverschot van f 700 miljoen. Onder deze omstandigheden zal de toe stroming van liquiditeiten via het buitenland vrij gering zijn. Als de richt lijnen voor kredietverlening gehandhoofd blijven en indien de overheid „neutraal" financieert, zal wederom een verkrap- ping der liquiditeitsposities optreden. De ze kan enigszins groter zijn dan in 1961. Het Centraal Planbureau wijst speciaal op het opmerkelijke verloop van de pro duktie in 1961. Bij een volledige bezetting van het produktie-apparaat in het begin van 1961 bleef verdere produktiestijging achter wege. Medio 1961 was er zelfs een pro- duktie-daling (mede) door de arbeids tijdverkorting, die op 3 procent begroot wordt t.o.v. 1960. Door deze en andere factoren steeg de totale produktie nog geen 3 procent t.o.v. 1960. In de industrie was deze stijging nog geringer. De export nam daardoor slechts in volume met 2 a 3 procent toe en raakte daardoor verder achter bij de wereldhandel. In 1961 zijn de gezinsuitgaven (met 4,5 procent) sneller gestegen dan het re ele inkomen. De toename daarvan be droeg 3 procent. De toename van het gezinsinkomen is vooral tot uitdrukking gekomen in de aanschaffing van duur zame goederen. In het afgelopen jaar stegen die aan schaffingen zelfs bijna tweemaal zo snel als het totale inkomen. Op de duurzame goederen volgen de voedings_ en genot middelen, waarbij vooral opvalt het ge stegen verbruik van koffie, chocola, ta- baksprodukten en dranken. ...en win! Geen puzzelaar is het gelukt, een geheel juiste kolom in te zenden, zodat de pot ad. f 1183,83 plus f 796,16 van de vorige week, totaal f 1979,99 blijft staan voor de volgende ronde. Indien er geen foutloze oplossing is, wordt toch in elk geval een premie ad. f 500.beschikbaar gesteld voor de beste prestatie(s). De sociale pot werd verrijkt met een bedrag ad. f 394,61, zodat het bedrag nu is gestegen tot f 254.364,69. (Van onze Haagse redactie) Het centraal planbureau heeft in zyn economische prognose voor 1962 enige kerngegevens cijfermatig tot uitdrukking gebracht op basis van het indexcijfer 1961 =r 100. Deze geven de navolgende ontwikkeling weer: Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige ge gevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar tot ruim 11.720.000 per 1 januari 1962. Het aantal levend geborenen bedroeg bijna 247.000 (in 1960 bijna 239.000) en het aantal overledenen bijna 88.000 in 1960 ruim 87.000). De toeneming door geboorteo verschot heeft derhalve ruim 159 000 (in 1960 ruim 151.000) bedragen. Pe buitenlandse migratie heeft over 1961 een vestigingsoverschot opgeleverd van ruim 6.000 personen (in 1960 een vertrekoverschot van bijna 13.000). De Bevolkingstoeneming over 1961 'luim 164.000) ligt derhalve ruim 25.000 hoger dan die over 1960 (bijna 139.000). In relatieve zin ligt het geboortecijfer a,£,e!?pen jaar >ets boven dat voor 1960 (21.2 tegen 20,8 per 1 000 in woners), terwijl dat voor de sterfte gelijk is gebleven (7,6 per 1,000). Het aantal huwelijkssluitingen heeft 'Q'nf?n,9 j®.°° bedragen (in I960 ruim 8,0 per 1000 inwonres (in 60 7,8 per 1.000). Do zuigelingen- orfte is wederom gedaald (15,5 per 19601 geborenen tegen 16,5 over Het vertrekoverschot naar de over- eese emigratiegebieden bedroeg in het .1e?Jaar slechts ruim 5.000 (tegen uim 18.000 over 1960). De migratie met ndere Europese landen heeft over 1961 en versügsaldo opgeleverd van bijna 4 ooo personen. (advertentie) Produktievolume bedrijven Produktie per werknemer in bedrijven Arbeidstijd Arbeidskosten (alle bedrijven) Consumptieprijspeil ■Loonsom per werknemer in bedr. Reëel nationaal inkomen. Idem per hoofd van de bevolking Werknemersaandeel in nat. inkomen Uitvoervolume goederen Invoervolume goederen Werkloosheid (per 1000 pers.) 1960 1961 1962 97 100 104 99 100 102 103 100 98,5 95,5 100 104 98,5 100 102 95 100 106 97 100 104 98,5 100 102,5 68,3 69,9 70,5 97,5 100 104 94 100 104,5 49 35 40 1 zwemster 2 waterpolospeelster (advertentie) De vertegenwoordigers van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Ker- kelijke Leningen hebben het drukker dan ooit. De garantie, dat men t.z.t* op de nieüwe spaarbrieven van deze spaarkas in ieder geval een bedrag krijgt uitgekeerd, dat de gespaarde som gelds doet terugkeren met een aanmerkelijke verhoging, blijkt sterk aan te spreken. In de afgelopen jaren hebben de spaar ders bij genoemde spaarkas ook nimmer te klagen gehad over het bedrag, dat hun spaarzin hun opgeleverd bleek te hebben. Deze N.V., die ideëel is in haar doelstelling en vele katholieke instel lingen financiert, stelt het belang van de spaarders op een ereplaats. Het is dit belang, dat mede haar beieggingspoli- tiek bepaalt. Is het dus altijd goed sparen geweest bij de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, gega randeerd is tenslotte toch maar ge garandeerd. Vertrouwen is prachtig, een garantie is machtig. En de mogelijkheid is groot, dat U méér krijgt dan het gegaran deerde. Nu èn garantie èn de kans op méér! Geef Uw toekomst wat haar toekomt. Schrijf aan de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. U krijgt dan alle gewenste Inlichtingen over een werkelijk ideale vorm van sparen. In de ziekenverpleging aan de Prin sengracht in Amsterdam waar hy 17 januari i.l. werd opgenomen, is op 63- jarige leeftijd overleden de toneelspeler regisseur en schrijver Ben Groeneveld. De heer Groeneveld, die tot voor de dag van zijn plotseling ziek worden nog bij Ensemble als gast optrad in het ju bileumstuk van Magda Janssens „Een vrije dag" werd in Breda geboren. Hij begon zijn loopbaan als regisseur met jeugdige acteurs voor school'voorstel- jingen. Na geregisseerd en gespeeld te nebben bij verscheidene gezelschappen, werd hij medeleider van het in 1929 op- NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL i 1 overtreding 2 beslissing I kwartje per kolom^ 4 kolommen f I. l Wet Ow mam en adres Invulla» EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2300 AMSTERDAM BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De Inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zün van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A Proefdier (dier waarop wetenschappelijke proeven worden genomen) is hier nauw keuriger dan „proefkonijn", welk woord figuurlijk gebruikt wordt voor personen of voorwerpen die men gebruikt om zekere werkwijzen te proberen (ll._ B Stijgen is o.a.: zich met loslating van de bodem in de lucht verheffen. Opstijgen is o.a.: in de lucht omhoog stijgen. Beide woorden zijn juist (3). C Ondersteboven is: met het onderste naar boven gekeerd. Omgekeerd is: in tegen gestelde stand. Er is geen voorkeur mo gelijk (3). D Ruimtevaarder is hier nauwkeuriger dan „piloot" (loods, vliegtuigbestuurder) (2). E Afgebeeld is een raket. Al is een raket meertraps, dan nog blijft het één raket (1). F Op de afbeelding is het woord helm (me talen hoofddeksel, omhulsel of kap om het hoofd te beschutten tegen vallen en sto ten) het best van toepassing, omdat hier de nadruk valt op bescherming van het gehele hoofd (1). G Bij de keuze tussen „landen" en „dalen" moet aan dalen (geleidelijk omlaag gaan) dé voorkeur worden gegeven, daar het voorwerp kennelijk in het water terecht zal komen en het gebruik van „landen'' minder-juist-is (2), H Wachter is in twee betekenissen van toe passing. Het slaat namelijk zowel op de soldaat (die wacht houdt, waker, bewaker) als op de (nog juist zichtbare) maan, die in de sterrenkunde ook wachter wordt ge noemd (2). I In de sterrenkunde is de juiste benaming ring (de ring van Saturnus, enz.) (1). J Zweven is o.a.: zonder steunpunt hangen. Hangen is o.a.: zonder steunsel in de lucht I gehouden worden, drijven, zweven. Beide j woorden zijn hier dus juist (3). K Maan is hier het meest nauwkeurig (1). L Gedrocht (afzichtelijk of schrikwekkend wezen, hels ondier en ander dergelijk in het volksgeloof bestaand monster) is hier het juiste woord. „Bedenksel" is: (gewoon lijk minachtend gebruikt) iets dat men heeft uitgedacht, bedacht verzinsel, en is veel algemener (1), I i e mm* 9fm gerichte Groot Volkstoneel. In 1932 richt te hij een eigen gezelschap op „De jonge spelers". Dit gezelschap werd in de oor. log door de cultuurkamer ontbonden. Ben Groeneveld gaf mede leiding aan het kunstenaarsverzet. Na de oorlog richtte hij het Nederlands Volkstoneel op. Deze groep bleef tot 1953 voortbestaan. Met voorstellingen van „Het Woord" van Kaj Munck nam Ben Groeneveld afscheid bij het Volkstoneel. Na deze periode werd hij artistiek leider en adviseur van de toneelgroep Studio. In 1960 was hij artistiek leider van de vijf-mei-viering in Nederland. De over ledene was o.m. voorzitter van de stich ting Werkcentrum voor Lekentoneel en creatief spel. Vele publikaties versche nen van zijn hand o.a. „Een volkstoneel in Nederland", „Het lekenspel". „De waarde van het lekenspel", „De nieuwe planeet" en „Spreken en zeggen" (1955). De begrafenis is vastgesteld op maan dag a.s. des namiddags één uur op Zorg- vlied. Vóór die tijd is er gelegenheid af scheid te nemen in de als chapelle-ar- dente ingerichte hal van de Amsterdam se Stadsschouwburg. VOORWAARDEN TOT DEELNEMING Begin met plaatje A te bekijken. Er staan twee woorden onder. Vindt u dat het eerste woord het beste past bij de af beelding, vul dan het cijfer 1 in achter de A in kolom 1 van de oplossingsstrook. Hebt u voorkeur voor het tweede woord, dan schrijft u 2, in plaats van 1. Acht u beide woorden even toepasselijk. dan 3. Doe hetzelfde met de andere plaatjes. Is kolom 1 geheel ingevuld, dan is er een oplossing gereed. Daarna kunt u als u wilt de tweede, derde en vierde kolom invullen. 2 De "oplossingen kunnen uitsluitend wor- den ingezonden per briefkaart beplakt met niet meer dan één oplossingsstrook (4 kolommen) geknipt uit de krant. Iedere deelnemer kan zoveel briefkaarten inzen den als hij wil. Aan de puzzel kan alleen worden deelge nomen door in Nederland woonachtige in zenders. Behalve de normale frankering moet voor elke ingevulde kolom 0,25 aan geldige postzegels geplakt worden. Maxi maal dus 1,- per briefkaart extra plakken. A Er wordt geen verantwoording genomen voor geheel of gedeeltelijk zoekgeraakte poststukken, noch voor poststukken, die In de Deense hoofdstad Kopenhagen hebben woensdag elf Polen onafhankelijk van elkaar politiek asiel gevraagd. Zij waren allen passagiers van de Poolse lijnboot „Batory" die op een rondreis van Gdynia naar Londen en Amsterdam wegens zware mist niet in de haven van de Nederlandse hoofdstad kon bin nenlopen en dinsdag naar de Deense door welke oorzaak dan ook na sluitings tijd binnenkomen. Aangetekende inzendingen worden niet ge accepteerd. Alleen door de PTT gestempelde briefkaarten zijn geldig. C Vul zoveel kolommen in als u wilt, maar volledig en zonder veranderingen of onduidelijkheden. g Inzendingen, die niet aan de voorwaar den voldoen, zijn ongeldig. De inge zonden postzegels komen ten goede aan de pot. ■y Personeel van het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V., als mede hun gezinsleden zijn van deelneming uitgesloten. Personeel van ons dagblad is niet uitgesloten, omdat afwikkeling van deze puzzel uitsluitend geschiedt door het Prijsvraag Service Bureau A. Daane N.V. te Amsterdam. Deelname aan deze puzzel staat uitsluitend open voor lezers, woon achtig in het verspreidingsgebied van dit blad. De prijzenpot bestaat uit de tegen- waarde van de door de PTT ontvangen postzegels, verminderd met de kosten voor administratie, controle, deurwaarder, ver zekering en belastingen. Van de prijzenpot wordt 75 procent uit gekeerd aan de deelnemer, wiens oplossing overeenstemt met de door het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V. bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amster dam gedeponeerde oplossing, met dien verstande dat per deelnemer per week geen hogere prijs dan 1000,- zal worden uitgekeerd. De overige 25 procent van de prijzenpot komt ten goede aan godsdien stige, charitatieve, culturele of sociale in stellingen, verenigingen. stichtingen e.d„ gevestigd in het verschijningsgebied van de door N.V. Neerlandia uitgegeven dag bladen. te weten „De Nieuwe Limburger" te Maastricht. Dagblad ..De Stem" te Breda. ..Het Centrum" te Utrecht en de „Helmondse Courant" te Helmond. Aanwijzing van de te bevoordelen instellingen é.d. geschiedt bindend door een terzake benoemde com missie. O Zijn er meer juist ingevulde kolommen, dan wordt op elke zodanige kolom een gelijk deel van de 75 pet;, van de prijzen pot uitgekeerd, met dien verstande, dat per deelnemer de maximumprijs van 1000,- per week niet kan worden over schreden. Wanneer géén juist ingevulde kolom is ontvangen, dan wordt de 75 pet. van de prijzenpot gevoegd bij het voor de prijswinnaar(s) bestemde gedeelte van de prijzenpot van de volgende puzzel, ten zij van te voren nadrukkelijk anders is bepaal d.- 10 gevallen dat door het maxi mum van 1000.- per week per deel nemer het totaal beschikbare prijzenbedrag niet geheel kan worden uitgekeerd, wordt het restant van de prijzenpot gevoegd bij die van de volgende week. 3. 31 Wordt incidenteel een premie uit geloofd voor de deelnemers, die de juiste oplossing het meest benaderen, dan kan per deelnemer per week maximaal een premie van 500 gewonnen worden. Een eventueel restant van de uitgeloofde premie wordt gevoegd bij de prijzenpot van de volgende week. Prijsvraag Service Bureau be paalt in hoeverre de ingezonden op lossingen juist zijn en aan de gestelde eisen voldoen. Het kent op grond daarvan definitief en bindend de prijzen toe, resp. bepaalt, of de prijzenpot wordt samenge voegd met die van de volgende puzzel. Hier op wordt onder geen enkele omstandigheid teruggekomen. Over deze wedstrijd kan geen correspondentie worden gevoerd. J© Inzendingen moeten uiterlijk a.s, dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Eén, twee of drie", Postbus 2500 Am sterdam. De deelnemers erkennen deze voor waarden goed gelezen te hebben en zich door het feit van hun deelneming zelf hiermede akkoord te verklaren. (advertentie) haven was uitgeweken. De ,,Batory" vervoerde ruim 400 passagiers. De vertrektijd van het schip werd een uur uitgesteld toen bleek dat verschei dene opvarenden niet waren terugge keerd. Zestig minuten lang loeiden de scheepssirenes, maar tenslotte aanvaard de de „Batory" de terugreis naar Gdy nia. Kort nadat het schip de haven was uitgelopen meldden de elf Polen zich bij politiebureaus en patrouillerende agen ten. Zij werden naar het hoofdbureau overgebracht. In de hoofdstedelijke ,,Vestre" gevangenis werd hen een slaapgelegenheid en voedsel geboden. Volgens nog onbevestigde Deense kranteberichten hebben Poolse zegslie den te Londen beweerd dat toen de ..Batory" daar voor anker lag vier per sonen om asiel hadden verzocht. De gouverneur van de staat Illinois, Otto Kemer, heeft een bezoek gebracht aan het 18-jarige Belgische meisje Ma rijke van den Nouwland uit Kortrijk, dat tengevolge van een auto-ongeluk haar rechter onderbeen moest missen. Kerner overhandigde haar een boek over Abraham Lincoln en de staat Illi nois. Op het schutblad had hij een uit nodiging geschreven voor Marijke om hem en zijn vrouw op te komen zoe ken in hun gouvernementshuis te Spring field. Voor het eerst sinds haar ongeluk twee weken geleden heeft Marijke zelf gegeten. Er zijn speciale voorzieningen getroffen, opdat zij per telefoon de les sen zal kunnen volgen die zij anders zou moeten verzuimen. Haar ouders zullen het komende week einde naar België terugkeren. Meer dan 8.000 dollar is reeds bijeengebracht ter bestrijding van de ziekenhuiskosten, de overkomst van haar ouders en verdere opleiding. t advertentie) Een Olifant-borrel wordt vééf gevraagd, zowel oude als jonge. Thuis en op reis, in binnen- en buitenland. Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE! Proost! De plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van Argentinië, Os car Camilion, heeft zijn ontslag inge diend. Waarnemers te Buenos Aires vermoe den dat de minister van Buitenlandse Zaken, Carcano en andere leden van de Argentijnse delegatie bij de Punta del Este-conferentie binnenkort ook af zul len treden. Naar verluidt zouden de militaire lei ders van Argentinië verbolgen zijn over de Argentijnse houding tijdens dc confe rentie, toen de delegatie de resolutie te gen Cuba niet steunde, waarin de uit stoting van Cuba uit de organisatie van Amerikaanse staten werd verzocht. Vorige week heeft president Frondizi zoals bekend onder druk van de mili tairen de betrekkingen met Cuba ver broken. Wonderful wonderful! Dit stond op de voorpagina van een autobro chure over de nieuwe Wolseley Hor net. Dit Britse kleintje is tegelijk op de wereld gekomen met de Riley E.f, die ,,a little beauty" moet zijn. Beide wagentjes zijn uitgerust met de 850 cc krachtbron van de Aus tin-Morris en ze lijken ook veel op deze populaire merken. Ze zijn ech ter luxueuzer uitgevoerd en zijn in vele lieflijke kleuren verkrijgbaar. Het verschil tussen de Austin Seven- Morris 850 en de Hornet-Elf zit hem in het front en het achterste. De Hornet heeft het snuitje van de Wolseley en de Elf dat van de Ri ley. Van achteren is er een koffer bakje gekomen. De Hornet kost f 6675.— en de Elf liefst f 7200.—. We hebben deze prijzen met enige schroom genoemd. Zodra we in de gelegenheid zijn, zullen we met deze twee Engelse beauties" kennisma ken en nagaan wat deze forse prij zen kan rechtvaardigen. De neusjes van de voorname Wolsely en de sportieve Riley zijn waarschijnlijk ook in de prijs verdisconteerd.

de Stem | 1962 | | pagina 7