Overbelaste politiemannen buiten hun boekje gingen Constructiewerkplaats te Goes totaal uitgebrand Willem Witjens (77) in Den Bosch overleden Licht en los" te zien op modeshow te Goes Terneusen krijgt een groot protestants bejaardenhuis Oliekachel vermoedelijk oorzaak ETER AF Modern gebouw Schelde-oord Rederijekers te Goes uit impasse Boerderij wordt vakantiehuis MISHANDELING TIJDENS MADESE KERMIS NIEUWBOUW BIJ AYIOLANDA IJver „beloond" j d° yen- Onderzöek ingesteld naar mogelijkheden industrie-vestiging Opening van de meterfabriek te Terneuzen Beetje griezelig vindt Bredase off. v. justitie Pagblaft $1 extent Subtiel spel Schrootfraude Nog geen top Amerikaan in Leopoldstad vermoord Herhalingsoefeningen weer in La Courtine AP HORECA, DEN HAAG. ikstroom) elektronica- seiner en technisch DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 (advertentie) 23, DEN HAAG ings bureaus. \y- uur. zaterdag van 8.30-1' i 13.00—14.00 uur. Bergen OP outseweg 123. Enkele dagen geleden werd de de bejaarde^die worden overgebracht (Van onze verslaggeefster) Een snel om zich heen grijpende, felle brand heeft donderdag morgen de garage en constructie werkplaats van Duvekots Graan handel n.v. aan de J. A. v. Goes- kade te Goes totaal verwoest. Van de inboedel, die bestond uit een pas aangeschafte elektrische installatie, een aantal draaibanken met daarbij behorend gereed schap, kon niets worden gered. Ook een flink aantal autobanden, dekzeilen en vaten olie werden prooi van het vuur. Met gevaar voor hun leven hebben personeelsleden van Duvekot hun motor fietsen, brommers en enkele auto's uit de reeds brandende garage gehaald. De verstikkende dikke gele rookpluim, voor het grootste deel afkomstig van de brandende rubber, gaf al op verre af stand de plaats van de brand aan. De walm, die af en toe het zicht ge heel wegnam, heeft het de brandweer mannen wel erg moeilijk gemaakt. Een van de directeuren, de heer L. Duvekot, deelde ons mee, dat de brand aan de oliekachel in de werkplaats, 's Morgens om half negen had een lid van het personeel de kachel voor een half uurtje aangestoken en weer uitge- vermoedclijk is ontstaan door een defect daan toen hij wegging. Kort nadien, om ongeveer half tien, heeft een ander de brand ontdekt. Nog voor de brandweer binnen tien minuten na het alarm arriveerde, wa ren de mannen vin Duvekot al begonnen met het .leegruimen van de woning van W. Roeleven naast het brandende pand Binnen een kwartier was alle huisraad opgeslagen in een pakhuis aan de over kant van de straat. Afgezien van een flinke hoeveelheid binnengelopen modder en natuurlijk waterschade, bleef het leeggeruimde huis voor verdere schade gespaard. Wel zijn alle vogels, die in een volière zaten welke in de rookkolom hing, vrijgelaten en dus kwijt. Een beeld van de hardnekkige brand, die de constructiewerkplaats van Duvekot totaal verwoestte. bouw van een bejaardenhuis aan besteed door het architectenbureau irs. Rothuijzen 't Hooft n.v. te Middelburg/Goes voor rekening van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen. Als in september 1963 dit uit vier verdiepingen bestaande moderne gebouw met zijn 92 kamers en 118 bedden gereed zal zijn, zal er een belangrijke stap gezet zijn op de weg van de bejaardenzorg in zijn moderne vorm. De diaconie van de Nederlandse her vormde gemeente te Terneuzen had reeds lang plannen om een bejaarden tehuis te bouwen, daar het bestaande rusthuis ..Scheldeoord" niet meer kon worden uitgebreid. Ook de diaconieën van de gereformeer de kerken van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren hadden plannen om een bejaar dentehuis te bouwen. Na een aantal be sprekingen kwam in oktober 1957 de Stichting Protestantse Bejaardenzorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand- Daarin hebben zitting de diaconieën van de Nederlands hervormde gemeente en van de gereformeerde kerk van Ter neuzen, de diaconieën van de gerefor meerde kerk van Hoek en Zoutespui; de gereformeerde gemeente synodaal te Terneuzen heeft wèl haar medewerking toegezegd zonder een bestuurszetel te ambiëren. De laagste van de acht inschrijvin gen op de aanbesteding waren de Ge broeders Krieckaert te Hengstdijk voor een bedrag van f 966.000.- (begroting f 940.000.-) maar in totaal belopen de kosten f 1.450.000,-. Voor dit bedrag, (de gemeenteraad van Terneuzen be sloot op 20 april 1961 een geldlening voor ditzelfde bedrag te garanderen) krijgt Terneuzen op het kruispunt Ko- ninginnelaan-Rembrandtstraat, gelegen in de Serlippenspolder, een prachtig mo dern gebouw waarin het voor de protes tantse bejaarden uit Oost-Zeeuwsch- Vaanderen goed wonen zal zijn. Het krijgt een lengte van 83 meter en een hoogte van 12 meter en het zal vier verdiepingen tellen. Er komt plaats voor 80 alleenstaan- twee-persoonskamers van 6 x 4,5 me ter. Bovendien komen er 14 personeels- kamers in een aparte vleugel. Elke kamer op de vier verdiepingen krijgt aan de westzijde een eigen bal kon. In het lage gedeelte is de ingang van het gebouw. Via een ruime hal komt men in de bejaardenkamers en de naar het oosten lopende perso- neelsvleugel. Het gebouw bevat verder een ruime keuken, die geheel links is gelegen met daarboven de ruime eet zaal die tevens als recreatiezaal dienst moet doen. Verder bevat het gebouw twee ziekenkamers met in totaal vier bedden en komen er behalve trappen ook liften en de verdere nodige kamers. De bejaarden zullen door een staf van' 19 personen (zowel intern als extern) worden verzorgd. Het rusthuis aan de Emmalaan Schel deoord", bestaat ruim 25 jaar. Uitbrei ding van dit gebouw is niet meer mo gelijk en bovendien is het overbe volkt". Eerst na een grondige studie van het bejaardenprobleem heeft men tot de bouw van dit bejaarden-tehuis besloten en daarnaast zal de stichting ook de exploitatie van „Scheldeoord" behartigen. Toen in april 1961 het Terneuzense gemeentebestuur besloot aan dit plan haar medewerking te verlenen was men zich wel bewust van de grote conse quenties die deze goedkeuring inhield. Burgemeester mr. Rijpstra wees er toen n.l. op dat „Scheldeoord" dat voor wat de pensionprijs betreft aanmerkelijk voordeliger is dan de nieuwe bejaar den-tehuizen geen „armenhuis" mag worden tegenover het zoveel moderner nieuwe gebouw. Daarom zal er nogal eens moeten worden bijgepast wanneer bejaarden de hedendaagse hoge prijzen niet helemaal voor hun rekening zullen kunnen nemen. Maar ook hiermee is rekening gehouden. Hoofdzaak is. dat de bejaarden in hun laatste levensjaren goed verzorgd worden. als reparatieplaats voor bedrijfsvervoer- middelen worden ingericht. De ver brande inboedel wel eigendom van de fa. Duvekot schat men op een waarde van f 10.000. Het gebouw was, gezien de ouderdom, niet meer waard dan de helft van de inboedel, aldus de heer L. Duvekot. De n.v. is tegen brandschade verzekerd. Do Goese brandweermannen hebben dit. felle vuur minder snel kunnen be dwingen dan de brand van woensdag in de tv-winkel. Met acht stralen is men zeker een uur bezig geweest om de brand te blussen. Telkens ging het ge bouw weer op een andere plaats branden. Vooral het dak heeft nog lange tijd ge smeuld Het gebouw dat geheel is leeg- Tvl3# n?g gemeentelijk eigendom. P ^uvekot was met de gemeente ln onderhandeling over eventuele over name. De werkplaats zou dan geheel De Goese r.-k. toneelvereniging De Rederijekers is uit de impasse, waarin ze geraakt was door het gebrek aan spelersmateriaal. Dit bleek op de in ho tel Terminus gehouden vergadering, waar niet minder dan 22 leden aanwe zig waren. Bovendien was van 4 leden bericht van verhindering ontvangen. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer M. Bakker stond de vergadering onder leiding van de secretaris de heer J. van Stee. In het kort zette hij de toekomstplan nen van de vereniging uiteen. Het ligt in de bedoeling om ongeveer eind no vember met een goed toneelspel op de planken te komen, om zo een goede ren- tree te maken. In afwachting van een nieuwe regisseur, die eerst in januari 1963 beschikbaar komt, zal Ed. Caste- leyn de regie van het dit jaar op te voeren stuk voor zijn rekening nemen. Om de vereniging een goede leiding te geven, werd het bestuur uitgebreid met mevrouw Bertens en de heer van Water schoot. Omdat mevrouw Bakker-Seghers het penningmeesterschap had teruggege ven, werd mevrouw Fisscher bereid ge vonden voor deze functie. Het be stuurslid Ed. Casteleyn, die aftredend was werd herkozen. Omdat ook de heer Bakker zijn functie van voorzitter be schikbaar wilde stellen, werd besloten dat de secretaris deze functie tevens zal waarnemen. Begin maart zullen leden auditie-avonden worden gehouden, om de spelkennis van de leden de toetsen. Ook de technische dienst werd gereor ganiseerd en kwam onderleiding van de heer A. de Kooning, die tevens de functie van inspiciënt zal vervullen. De geestelijk adviseur kapelaan M. de Jong richtte het woord tot de leden, waarin hij o.m. zei, dat men om een goede vereniging te krijgen op de eerste plaats in zichzelf moet geloven, enthou siast moet zijn en offervaardig In zijn slotwoord zei de secretaris zeer verheugd te zijn over de grot toename van het aantal leden. Hij had nog maar een wens, nl. dat nog enkele heren zou den kunnen besluiten om lid te worden van De Rederijekers, omdat nu de da mesleden in de meerderheid zijn, en een stuk niet uitsluitend bezet kan worden roet dames. De Duitse Evangelische kerk heeft in Renesse de uit 1765 daterende boerderij ,,'t Oude hof" (aan de Randweg) aan gekocht om er een vakantiehuis van te maken. De boerderij zal voor dit doel worden verbouwd. Met de aankoop, die door bemiddeling van een tussenpersoon is geschied is, naar verluidt, een aan zienlijk bedrag gemoeid geweest. Burgemeester L. Hermans van de ge meente Woensdrecht zal woensdagmid dag de nieuwe elektro-afdeling voor kabelboom-produktie voor de F-104G Starfighter van de maatschappij voor vliegtuigbouw n.v. Aviolanda in Woens drecht openen. „Op het politiebureau in Made ge beuren twee dagen achter elkaar mis handelingen van arrestanten. Dat vind ik een beetje griezelig". Aldus donderdagmorgen de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. J. Ch. Louët Feisser, bij de be handeling van mishandelingszaken tegen de adjudant van de rijkspolitie E. L. B., groepscommandant te Made, en de op perwachtmeester J. B. v. d. L. uit Made. Beiden hadden tijdens de kermisdagen, eind september van het vorig jaar, ar restanten mishandeld. De adjudant had in de morgen van 26 september H. v. D. uit Breda, die de hele nacht kabaal had gemaakt in zijn cel, waar hij wegens dronkenschap en wederspannigheid was ingesloten, met een gummistok op de handen en de bovenarmen geslagen. De opperwacht meester had een dag tevoren W. v. K. 5 J De Goese naar J. H. heeft voor de kantonrechter te Bergen op Zoom J met verontwaardiging lucht gege- t ven aan zijn misnoegen over het J gedrag van enkele politiemannen, i t In zijn ijver om op 15 januari op J do Wouwsestraat onder Roosendaal t i eon aantal lampen te controleren, J die daar waren opgesteld ter be- t veiliging van het verkeerhad hij J J in de bebouwde kom te hard ge- ™en op zijn bromfiets. J J p Politiemannen hadden hem t narom een bon gegeven. Dat vond t helemaal niet sportief, omdat regelrnatig met hen te maken J Toen ze hem achterop ge- T .en kwamen, dacht hij notabene, [L ze 'rem iets wilden vragen over i naanks de verontwaardiging van J °fficier een boete van r*? sulden subsidiair vier da- i c Jcnnl°nrechter maakte er 'i 7c mc .en twee da9en van. ünarTVen,fT voortaan zelf maar ik l-nm ■vond verdachte toen, er niet meer voor terug." Donderdagochtend is in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, waar tiij zondag j.l. was opge nomen, de landschapschilder Willem Witjens overleden. Hij bereikte de leeftijd van 77 jaar. Jan Willem Hendrik Witjens was op 8 november 1884 te 's-Gravenhage ge boren. Hij kreeg zijn eerste opleiding aan het atelier voor kunstnijverheid van E.W.F. Kerling in zijn geboortestad. Daarna studeerde hij aan de Academie voor beeldende kunsten, eveneens in Den Haag. Hij maakte verscheidene studiereizen, o.a. door België, Frank rijk, Zwitserland, Luxemburg, Duits land, Spanje, Engeland en Italië. Van zijn vele werken zijn de landschappen het meest bekend geworden. Ook zijn etsen en lithografieën trokken veel be langstelling. Hij was lid van Arti et Amicitiae te Amsterdam en Pulchri Stu dio te 's Gravenhage. Vele jaren woonde Willem Witjens in „Het Oude Huys" te Bern nabij Ne- derhemert. Het is een overblijfsel van de historische abdij van Bern, die in de zestiende eeuw ten, onder ging. Toen L van Lakerveld, directeur dc Industriële Ontwikkeling en al- SJnÜ?" advis,eur voor industriële pro- aMoAn"- j f A' Heuperman, hoofd lndustriële projecten van het ïïn ^"e-.Vari economische zaken brach ten opuitnodiging van het "T.l. voor land n/h" tweedaass bezoek aan Zee- me, ,er.van lakerveld is belast hniimtiÜ, i!e3 ™ct 5rote binnen- en buitenlandse bedrijven die vestieines- Plannen hebben. Hij steld een oTder- zoek in naar de mogelijkheid van vesti- gingen in Zeeland, zowel wat betreft de aard van de industrie als wat betre{t N. in^ a j °E dc arbeidsmarkt Na inleidende besprekingen 0p het kantoor van het E.T.I. voor Zeeland K var, rvuSPr^ £e.v00rd met de heer van ?-Ju' h°ofdlnsP™tcur-directeur van het Rijksarbeidsbureau en met de directie van de Kon. Mij. „De Schelde» Aan do werken in de Sloehaven werd een bezoek gebracht, waarbij de Rijks waterstaat voor uitleg zorg droeg Voorts was er contact met ir. R. Va Kre velen. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z - Vlaanderen en met de burgemeesters van de gemeenten Middelburg. Vlissin- gen en Terneuzen. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de Apparaten- en Ketelfabriek te Goes en aan de N.V Arnberg, Zweeds bedrijf eveneens te Goes. (Van een onzer verslaggevers) Op 23 februari a.s. zal de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in Terneuzen aan de Industrieweg de nieuwe fabriek openen van de meter- fabriek te Dordrecht. De meterfabriek is meer dan honderd jaar in de randstad ge vestigd. Het is voor de eerste maal, dat zij een deel van haar produktie elders onderbrengt. Voor Terneuzen betekent dit de eerste vestiging op het gebied van de elektrotechnische industrie. Bij de openingsplechtigheid op vrijdag 23 februari zal mr. F. J. Haarman, plv. hoofd van de afdeling regionale industriële zaken van het ministerie van economische zaken een rede houden over de betekenis van de voortgezette industrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. ZELFPORTRET VAN WILLEM WITJENS de schilder in 1940 uitgebombardeerd was, trok hij naar zijn zomerverblijf, na het gerestaureerd en bewoonbaar gemaakt te hebben. Tijdens de tweede wereldoorlog kwam Bern in de front lijn te liggen. Het oude gebouw had veel te lijden, circa 300 a 400 schilde rijen werden vernield, evenals een prach tige prentenverzameling, die duizenden guldens waard was. Ook honderden tekeningen gingen verloren. Witjens is niet bij de pakken neer gaan zitten. Hij herbouwde „Het Oude Huys" met steun van Monumentenzorg en Bouw-, Woning- en Welstandstoe zicht. Met eigen hand verzorgde hij het smeedijzerwerk. In deze periode van zijn leven trad hij toe tot de Bossche kunstenaarsvereniging „Jeroen Bosch". In tal van plaatsen werden zijn werken geëxposeerd. uit Dordrecht, die verhoord werd door een wachtmeester onder verdenking van een bromfietsdiefstal met een koppel en pistooltas geslagen en een vuistslag ge geven. De adjudant gaf het slaan met de gum mistok toe. Hij was na een zware nacht dienst die morgen naar de cel van v. D. toegegaan om hem te kalmeren; v. D. had enkele vernielingen in de cel aan gebracht. Toen de adjudant hem had gezegd dat hij de schade moest vergoe den had de arrestant hem uitgescholden en geroepen: „Wacht maar eens tot de Russen komen, dan zullen we wel eens zien" De adjudant was toen kwaad geworden en hij had geslagen. De opperwachtmeester ontkende het slaan met de koppel en de pistooltas; wel gaf hij toe met de vuist geslagen te hebben, omdat hij in de veronder stelling was dat v. K. hem had bedreigd. Moeilijk De mishandeling door de adjudant ge pleegd vond de officier het zwaarst we gen. Hij begon met op te merken dat hier allerminst sprake was van een aangename taak voor het openbaar mi nisterie. ..Na ernstige overweging heb ik evenwel toch gemeend over te moeten gaan tot vervolging", aldus de officier. ..De situatie waarin de rijkspolitie komt te verkeren wordt steeds moeilijker: gebrek aan personeel is hier wel het meest urgent. En dan komen daar nog zulke feesten bij. die het uiterste van de mannen vragen. Maar we kunnen niet toestaan dat mensen die gedetineerd en dus weerloos zijn, worden mishandeld. Zij mogen er op rekenen beschermd te zijn. We leven gelukkig niet meer in de Duitse tijd". Goede staat van dienst B\j het bepalen van de strafmaat hield de officier rekening met de uitstekende staat van dienst van de beide politie mannen, die altijd nauwgezet en ijverig hun plicht hebben gedaan. Tegen de adjudant luidde de eis een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en tachtig gulden boete en tegen de opper- wachtmeester een boete van vijfenzeven tig gulden. In de pleidooien haakte mr. J. C. van Hasselt in op de onderbezetting bij de rijkspolitie. Wat in voorafgaande jaren tijdens de kermis te Made gedaan werd met tien tot zestien man, had dit jaar moeten gebeuren met zes man. De poli tiemannen waren daardoor onafgebro ken in de weer geweest. Vechtpartijen in café's en op straat waren aan de orde van de dag en de nacht geweest „De bevolking beschouwt de kermis daar als een uitlaatklep", aldus de raads man. „Het is veel drinken en veel vech ten. Sommige kermisvierders presteren het zich twee- tot driemaal per dag te bedrinken. Er zijn café's die bekend hebben gemaakt dat de eerste klanten 's morgens gratis bier krijgen. En in zo een sfeer moet de rijkspolitie werken. Zij tellen daarom een vechtpartij meer of minder niet meer. Maar is het dan ook zo wqpider dat er wel eens te ver wordt gegaan? In het geval van de adjudant bij voorbeeld: Die arrestant, een oud po litiek delinquent, komt met dat drei gement van die Russen. De adjudant is iemand die het verzet tijdens de bezetting heeft geholpen. Is het dan zo verwonderlijk dat de adjudant na een zware nachtdienst over zijn kook punt raakt en de man, die bovendien nog vernielingen in de cel heeft aan gericht, slaat?". Reflexbeweging Pleiter vond dat hier uiterste clementie op zijn plaats is. En in het geval van de opperwachtmeester achtte de raads man sprake van een reflexbeweging. De opper, net terug van een patrouille met de nodige vechtpartijen, hoort een ar restant te keer gaan tegen een wacht meester; alleszins begrijpelijk vond de raadsman de reactie van de opperwacht meester. Aangedrongen werd op vrij spraak. Over veertien dagen doet de rechtbank in beide zaken uitspraak. yerhindert Indonesië het repatriëren van spijtoptanten? Het is te hopen, dat de stagnatie, welke thans is inge treden, onmiddellijk weer wordt opge heven. Anders moet men veronderstel len, dat Djakarta er bewust op uit is, het klimaat voor onderhandelingen te verslechteren. Bij de grillige politiek, welke Indonesië volgt, is alles moge lijk, maar we kunnen ons toch haast niet voorstellen, dat men aldus men- sen-in-nood de dupe wil laten worden van een politiek geschil en dat men tegelijkertijd een Amerikaans minister aanklampt om begrip te wekken voor het Indonesische standpunt en zijn be middeling vraagt. Od zich beschouwd is dit laatste toch al merkwaardig. De bemiddeling van de Aziaat Oe Thant ligt Diakarta niet. Hij is blijkbaar te onpartijdig. Men had van de Birmaan meer een overhellen naar Indonesische inzichten verwacht. Nu wordt van Indonesische zijde rond- gefluisterd. dat Amerika toch maar be ter de derde partij kon zijn, als het tot besprekingen met Nederland komt. Minister Kennedy moet echter bij Soe- karno erop aangedrongen hebben mede te werken aan de pogingen van Oe Thant. Als de broer van de Amerikaan se president in Den Haag op bezoek komt, zal de Nederlandse regering in ieder geval wel interessante inlichtin gen kunnen krijgen. De zaak staat er nog niet hopeloos voor. Washington houdt zich officieel afzijdig, doch ach ter de schermen werkt het blijkbaar hard mee, om Soekarno over het dode punt heen te krijgen. Dat Den Haag in deze omstandigheden niets loslaat en alle amateur-diplomatie voor ge vaarlijk verklaart, is te begrijpen. Zulk een subtiel en delicaat spel moet in stilte geschieden. p*r komt een nota over de schroot- fraude. Minister Beerman heeft echter al bij voorbaat verklaard, dat het in Nederland niet zo erg is geweest als allerlei publicaties deden vermoe den. In één geval was een strafvervol ging op haar plaats. In de andere ge vallen hebben de schroothandelaren zich echter aan de regels van het spel, i.s. de taxatierapporten gehou den. Nu zijn taxaties maar taxaties. Het kan best zijn, dat ze zich wel eens ver gisten in de hoeveelheid schroot, welke een beoaald object zou opleveren. De Hoge Autoriteit van de KSG had ech ter bepaald, dat de rapporten als richt snoer moesten gelden. De schroothan delaren deden hier te lande dus niets onwettigs. Dat is na alles wat er om trent de uitgebreide omvang van de schrootfraude in ons land is gesugge reerd. nogal ontnuchterend. We zijn benieuwd, of het Comité Schrootfraude hiervan terug heeft. De Kamer kan de zaak in ieder geval nog nader bekijken, als de nota er ligt. Qc westelijke mogendheden hebben groot gelijk, dat ze niet zo maar een topconferentie van liefst achttien rege ringsleiders wensen. Dit is wel de meest onpraktische manier om het ontwa- peningsvraagstuk opnieuw te benade ren. Kroestiev wilde echter weer eens schitteren in een show al of niet met schoengeroffel. Hij schijnt binnens lands weer sterk te staan en kan nu naar buiten weer optreden als de dyna mische vredesvriend. Vooral de neu tralen wil hij imponeren met zijn di plomatieke manoeuvres en merkwaar dige debatmethodes. Het is dan ook niet onmogelijk, dat hij samen met de leiders van andere communistische landen, die in de commissie van acht tien zijn vertegenwoordigd, toch in Ge neve verschijnt. En wie weet zullen enkele „neutralen" dit voorbeeld nog volgen. Dit zal men dan echter niet mogen onderbrengen onder het hoofd stuk „ontwapening", maar onder het hoofdstuk „koude oorlog". (advertentie) De Amerikaanse assistent-militaire at taché in Leopoldstad, luitenant-kolonel H. D. Stogner, is doodgeschoten terwijl hij op zijn bed lag te lezen. Het schot werd door het gesloten raam van zijn slaapkamer afgevuurd. Overste Stogner, die 39 jaar oud was, overleed een uur later in het V.N.-ziekenhuis in Leopold stad. Kongolese en V.N.-militairen hebben de wijk, waarin het slachtoffer woonde, afgezet. Een Kongolees is aangehouden. Men tast in het duister omtrent het mo tief van de misdaad. HET NOORDELIJK deel van het Ame rikaanse Rotsgebergte wordt geteisterd door de zwaarste overstromingen uit de geschiedenis. 6000 personen zijn dakloos, De onderdelen van de Koninklijke Landmacht, die deel uitmaken van de mobilisabele 5e Divisie, zullen wan neer ze dit jaar voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen naar La Courtine gaan. Aan de oefeningen, die plaats gaan vinden in de periode van 15 juli tot 25 augustus, zullen ook de wapens artil lerie en cavalerie deelnemen. Het transport zal geschieden door een bataljon van de dienst kwartiermeester generaal, waarvan het personeel even eens uit voor herhaling opgeroepenen zal bestaan. De reis naar La Courtine zal in gevechts- en groepsverband wor den gemaakt. Iedere gevechtsgroep blijft twee weken op het „Plateau de mille vaches". Het transport heen en terug zal een week in beslag nemen, zodat de deelnemende militairen in het totaal drie weken het buitenland zullen vertoeven. De oproepcentra voor de 5e Divisie zijn de legerplaatsen Budel, Mill, het Artillerieschietkamp en het Infanterie- schietkamp „Licht en los is de mode", een uit spraak die U in nagenoeg alle versla gen van haute-couture-shows hebt kun nen lezen. De Nederlandse mode blijft hierin niet achter. Dat hebben we kun nen constateren tijdens de modeshow, die het Stoffenpaleis te Goes met de stoffen van Menko in de Prins van Oranje organiseerde. De modellen van de Nederlandse cou turiers Peter Jongmans en Dick Holt- haus van de Belgische Claire Baren en de Fransman Gerard Pipart vertonen allen dezelfde tendenz: jeugdig, gemak kelijk en heel charmant. Er zijn voor deze zomer veel favoriete kleuren, maar allemaal in zachte tinten. In deze show werd de nadruk gelegd op het geel-rode kleurenpalet. De com binatie van een rose mantel met losse panden, waaronder een oranje jurkje zichtbaar was, is er een sprekend voor beeld van. Het Stoffenpaleis had bij wijze van stunt de Dutch Swing College Band uitgenodigd. Deze band, voor hat eerst in Goes, is bij het grotendeels jeugdige publiek in de smaak gevallen. Geen wonder, de sterk uiteenlopende num mers voldeden aan de hoge verwach tingen De show muntte uit door draagbare modellen, waarvan de japons nagenoeg allemaal wijduit liepen. Er is veel ge werkt met, combinaties van bedrukte en effen stoffen. Van uiterr* lichte stof fen zou men geen pantalons verwach ten. Dick Holthaus gebruikte echter be drukte katoenen batist voor een t.v.-en- semble, dat bestaat uit pantalon en jak je, beide bezet met lovertjes. Ook op deze show was de twist dooi gedrongen, strakke bedrukte japonnetjes met een dertig centimeter brede voilant van de zelfde of effen stof. De traditionele afsluiting, de bruids japon, ditmaal ontworpen door Peter Jongmans, kan allesbehalve traditioneel maar wel indrukwekkend en mooi ge noemd worden. Katoenen whipcort werd er voor gebruikt en het model bestond Deze tekening geeft een beeld van de lijn die tekenend was voor deze mode show voor jeugdigen. uit een kazak met een uitlopende ja pon. Na de show speelde The Dutch Swing College Band tot besluit.

de Stem | 1962 | | pagina 5