oase in land Luns: Een uitgestorven Marijke zondag 15 Anti-Nederlandse actie in Tokio Franse scholen in Leuven? Nooit! Kalverdrieling in Breda 11.254 GRATIS! Migs hinderen vliegtuigen naar West-Berlijn Raamwerk voor akkoord Algerijns rebellen- Parijs vandaag gereed Katanga stelt zich onder gezag van Leopoldstad Papoea s willen good-will missie naar Indonesië DOODSTRAF VOÖR AANRANDER Pot groeit nog aan ECHTER: MET VELE SLAGEN OM DE ARM (Iets) minder gevaar bij losse flodder 1-2-3 Weer 41 in burger via Tokio FANTASTISCHE PRIJZEN dit kienspel no. 2 n ooit! DAGBLAD VOOR ZEELAND Dubbele moord Sprang-C apelle op 1 maart voor rechtbank Zeven kinderen levend verbrand 55 GLENN BLEEF WEER BENEDEN Jongetje (8) in verkeer gedood M H-klant of nief, vraag een ienkaart. U krijgt'm voor iets, elke keer weer. U öcft niets te kopen-u mag atuurlijk wel profiteren van lie AH-voordelen 20 Telefunkcn TV's - 20 Edy vascombi's - 24 Edy afwas* machines - 120 Sunbeam Jr. mixmasters - 120 Sunbeam autom. kooktoestellen - 150 Ronson comb, haardrogers enz, Haal meteen uw kienkaart in een AH-winkel of AH-SuperMart «354 Speel nu met al uw kienkaarten 4 6 8 10 16 18 20 22 28 30 32 34 36 38 48 50 56 58 60 62 68 70 76 78 80 82 88 90 96 98 De spelregels staan op elke kïen- kaart. Bewaar weer al uw kien kaarten voor de AH-advert ent ie met kienspel no. 3 vandaag over een week in deze krant. ei in 102e JAARGANG No. 23905 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing MedL t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat. 14 - telefoon 2377 - (BiibureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2833) SOVJET-PLAGERIJ IN Op 1 maart zal de BoSsche rechtbank de zaak in behandeling nemen tegen M. v. d. S., die er van wordt verdacht zijn beide plaats genoten, de gebroeders Van Zeist te Sprang-Capelle op 2 september van het vorig jaar, van het leven te hebben beroofd. Zoals men zich herinnert heeft v. d. S vijf dagen na het gruwelijke gebeuren hekend. dat hij de gebroeders van Zeist met een tweeponds gewicht de schedel heeft ingeslagen, omdat zij geld opeisten llat hij van hen had geleend en geen uitstel van betaling meer toestonden. In St. Anne Woods, een dorp in de Amerikaanse staat Illinois, zijn zeven kinderen in de leeftijd van 1 tot 12, bij een brand omgekomen. De brand woedde in de woning van een weduwe, die op visite bij een vrien din was. De slachtoffers waren de zes kinderen van de weduwe, allen jongens. I en een meisje van drie jaar dat onder I de hoede van de weduwe was, wegens I ziekte van de moeder van het meisje. CORRIDOR De Russen schijnen vastbesloten liet door henzelf gekweekte kunst matige wrijfpunt inzake de luchtcorridors naar West-Berlijn tot een kwestie te maken waaruit zij straks naar believen ernstige moeilijk heden kunnen destilleren. Gisteren gingen zij, na binnen acht dagen voor de vijfde maal een of meer corridors gedurende enkele uren voor zich opgeëist te hebben, voor het eerst tot sterker provocerende acties over. Russische straaljagers hinderden geallieerde militaire vliegtuigen. In één geval kroop een Mig tot op 20 voet afstand van de vleugeltip van een Amerkaanse Globemaster. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat het Westen vastbesloten is, in de luchtcorridors ongehinderd verkeer te handhaven, „zelfs indien dit wapengeweld tot gevolg zou hebben". Niettemin houdt het Westen strikt vast De Westelijke reactie hierop was gelijk aan zijn rechten op vrije toegang via de luchtcorridors tot West-Berlijn. De Russische eis die voor gisteren gold werd evenals de vier vorige radicaal genegeerd. De Russen wilden nu dat de corridor naar Frankfort aan de Main tot een hoogte van 2500 meter voor hen ge reserveerd zou blijven. De vcheimc Frans-Algerijnse. In verband met de geruchten inzake het akkoord over een wapenstilstand m vredesbesprekingen die sinas Algerië, worden de veiligheidsmaat- zonda» bij de Frans-Zwitsersekegelen in Frankrijk verscherpt. De Franse regering is bang dat de organisa- grens worclen gevoerd, zullen tie van het geheime leger in een laatste waarschijnlijk zeer binnenkort, mogelijk vandaag, besloten worden. Volgens de plannen zal Louis Joxe, de Franse minister voor Algerië, van daag verslag uitbrengen aan president Do Gaulle. De Algerijnse afgevaardigden zullen naar verwachting vandaag naar Tunis terugkeren om de „Algerijnse voorlopige regering" op de hoogte te stellen. Franse functionarissen in Parijs heb ben ïich voorzichtig optimistisch ge toond over de uitslag van de vredes besprekingen. Hoewel zij de mogelijk heid van een mislukking op het laatste nippertje niet uitsluiten, achten zij de kansen op overeenstemming thans „vrij goed". I IN I.AMMERSDORF, de Duits-Belgische E grensplaats in het district Monschau, is een nieuw geval van pokken geconsta- teerd. KEIZERIN Menen van Ethiopië, echt- I genote van Haile Selassie, is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden. Zij trouwde W in 1911 en schonk de keizer zeven kin- ■deren. ■DE DAF zal waarschijnlijk nog deze maand de 50.000e personenwagen afle- Veren. «lDE LIJKEN van vier jongens, hun le- ■fnaaLfn j0nge vrouw> die woensdag in het Zwitserse kanton Waadt onder eer. lawine werden bedolven, zijn giste- Bren gevonden. Zij werden ontdekt door ^^■ecn der lawine-honden. i DE HEER P. Groenewegen, al meer ctan tien jaar wethouder van openbare J werken te Leidschendam. heeft plotse- ontslag genomen. Het plaatselijk 1 K. V.P.-bestuur (van welke partij hij lid 1 is» vond hem niet de geschikte man om z.jn wethouderschap te continueren. De wethouder nam prompt ontslag. ELLINGTON is door de Britse I uitverkoren tot musicus van iSÜ U]a?' cn boveod'en vindt men hem ac beste arrangeur en componist. Count ltsasie won de prijs voor big-bands. |babvBOdorSL »-S een vier weken oude ltaroen iï, h°r Je van cle Berg- ■ccns Wleg gestikt in de de- stuiptrekking een offensief zou kunnen ontketenen. Bijzonderheden over het gesprek tussen de Franse regeringsdelegatie en de delegatie van de opstandelingenregering ontbreken geheel. Het gewoonlijk goed ingelichte Parijse avondblad Paris- Presse schreef dat de onderhandelingen gisteravond geëindigd zouden zijn. Is in principe overeenkomst bereikt, dan zal het tussen de tien en veertien dagen vergen alvorens beide delegaties in het openbaar bijeenkomen voor het leggen van de laatste hand en de plech tige ondertekening van het verdrag, neemt men aan. Ben Bella tevreden Een vertegenwoordiger van koning Hassan van Marokko, Mohammed Laghzaoui, heeft in Parijs gezegd te ver wachten, dat de in Frankrijk gevangen gehouden leider van de Algerijnse op standelingen Ben Bella, deel zal nemen aan „de komende officiële onderhande lingen" tussen Frankrijk en de Algerijnse voorlopige regering. Ben Bella en zijn medegevangenen waren „zeer tevreden over de huidige voortgang der onder handelingen". Ben Bella is zoals men weet door de Fransen in oktober 1956 gevangen genomen op een vlucht van Rabat naar Tunis, waar hij deel zou nemen aan een mohammedaanse conferentie over Algerië. In het gebied van Algiers is gisteren weer een geheime zender in de lucht ge weest. De uitzending duurde ruim een kwartier. O.A.S.-figuren zetten de reeks overvallen en aanslagen weer voort. *- aan die van de vorige keren. Bovendien werd er nu een gezamenlijk Amerikaans- Brits-Frans protest aan toegevoegd. Het werd in Moskou op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd. De in houd werd nog geheim gehouden, maar men neemt aan dat het protest in vrij forse termen gesteld is. Dat de Russen alleen maar op moei lijkheden uit zijn bewijst het feit dat de straaljagers die gisterenmorgen de geallieerde legertoestellen en ook lijnvliegtuigen hinderden, niet alleen verschenen beneden de 2500 meter- grens, waarop zij rechten deden gelden, maar ook daarboven. Boven die limiet zijn de corridors voor het burgerluchtverkeer naar West-Berlijn bestemd. Gesprek in Berlijn Gisteren is in West-Berlijn onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, aangekomen. Hij zal er met Brandt, generaal Clay en de geallieerde stadscom'mandanten spreken. Toen hij op Tempelhof verwelkomd werd zei hij tot BrandtBerlijn is de ideale plaats om te zien hoe de verhou ding tussen Oost en West thans is: de verhouding tussen de in slavernij ge brachte wereld en de vrije wereld. „Toen ik in het vliegtuig zat", aldus mr. Luns, „kon ik zien wat dit verschil betekenttijdens de vlucht zag Oost- Duitsland beneden mij eruit als een uit gestorven land, maar toen we boven West-Berlijn aankwamen had ik het ge voel hij een oase te komen". ....in Baden-Baden In Baden_Baden hebben gisteren De Gaulle en Adenauer geconfereerd. Ze voerden een gesprek waarbij hun beide ministers van buitenlandse zaken aan wezig waren, maar ze hebben ook ge ruime tijd strikt entre nous gepraat. Waarover hun gesprek ging kunnen de politici, na alle geruchten rond een Frans aanbod van kernwapens aan Bonn en wederzijdse concessies inzake de Europese eenwording, wel raden, maar officieel is er uiteraard niets bekend. Tijdens hun gesprek waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Boven het hotel waar zij zaten cirkelden helikopters rond. De Gaulle en Adenauer besloten hun gesprek met de verklaring dat de „politieke organisatie van de gemeen schappelijke markt moet worden ver haast met het oog op dreigende gevaren." ....en in Genève In Genève hebben gisteren de op non- actief gestelde onderhandelaars inzake de kernstop nog eens met elkaar ge sproken. Zoals men weet ging men eind januari uit elkaar, maar er bleven van de drie deelnemende landen kleine staven achter. Na het gesprek zei een van de Westelijke delegatieledenWe zijn nog precies even ver als toen we ermee ophielden. De Pravda heeft, naar te verwachten was, munt geslagen uit wat dit blad de „botte weigering" van het Westen noemt om van de ontwapenings conferentie der achttien landen in maart een topconferentie te maken". Volgens de Pravda zal dit „de wereld alarmeren". 7'2 milde toon van Kennedy's antwoord op Kroestjevs plan ten spijt, is men er in Washington van overtuigd dat er nog in het geheel geen teken is dat op ont spanning duidt. Men ziet het plan om in Genève een achttien-landcntopgesprek te houden louter als een politiek middel, dat geenszins aanduidt dat de politiek van de Sovjets iets veranderd of ver soepeld is. De Katangaanse nationale vergadering heeft gisteren haar goedkeurig gegeven aan een resolutie waarmee, hoewel on der veel voorbehoud, de acht punten omvattende overeenkomst van Kitona werd aanvaard. Deze overeenkomst houdt in dat Ka- tanga zich weer onder het gezag van de centrale Kongolese regering stelt. De assemblée maakte echter het voor behoud dat de rol der Verenigde Naties in Kongo beperkt zou worden tot het ge ven van technische bijstand, de porte feuille van defensie in de centrale rege ring door een Katangees zou worden beheerd en de basiswet binnen drie maanden vervangen zou worden door een federale grondwet, In de resolutie wordt geëist dat de regering in Leopoldstad geen gebruik meer zal maken van een internationale macht om binnenlandse problemen op te lossen, alle buitenlandse voogdij zal ver zaken en de soevereiniteit van het land ..ten opzichte van de Ver. Naties" zal waarborgen. „Bij Westelijk blok" Voorts eist de assemblée dat het Ethio pische V.N.-detachement in Katanga en ..alle anderen die zich door hun misda den gehaat hebben gemaakt" worden te ruggetrokken. De centrale regering, aldus de re solutie, moet bevestigen dat zij tot het Westelijk blok behoort en tegen het communisme en imperialisme is. Voor het debat in de assemblée een aanvang nam hield Tsjombe een tirade tegen de V.S., waarbij hij ..Amerikaanse kapitalisten en niet de V.N." verant woordelijk stelde voor de moeilijkheden in Kongo. „Het State Department is in han den van hebzuchtige financiers die hun activiteiten niet zullen beëindi gen voor Kongo een kolonie onder hun economische overheersing is ge worden aldus Tsjombe. Hij zal zijn voorgenomen bezoek aan Amerika ook niet brengen, zo bleek gis terenavond. Washington vindt het beter dat de Katangaanse president onder de huidige omstandigheden maar even uit de buurt blijft. Stormweer J tot^Vna7oa„dhting Van het K.-N.M.1. i avond 23 15 u'ul.?pgemaakt gisteren- Harde wtad7otT "jde-Ujk I I tel est In dn J muit zuidwest i «e temperatuur. m 8 "alius van i J »!plüTuuT °ndCr 17'54 uur- Maan derTÜo uur °P 7'53 uur' Maa« Duizenden studenten van de univer siteit van Leuven hebben samen met studenten van de universiteiten van Gent en Brussel een demonstratie ge houden onder auspiciën van het Vlaams Actiecomité tegen het stichten van Franstalige scholen (voor professoren kinderen) in Leuven. Foto: De span doeken en borden, die de demonstran ten hier bij het stadhuis mee droegen, spraken duidelijke taal. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft (niettemin) gisteravond de vaststelling van de taalgrens goed gekeurd. (Van onze Haagse redactie) Het schieten met losse flodders met houten kogel zal geheel en al bij de koninklijke landmacht worden verboden. De houten prop verdwijnt uit veiligheids overwegingen. Men wil het schieten met losse flodders veiliger maken. Helemaal ongevaarlijk speelgoed wordt de losse flodder niet. Hij produ ceert nog altijd een vlam en een gas druk, die van dichtbij letsel kunnen ver oorzaken. Daarom moet afstand tot het schot bewaard blijven. Tot voor kort be droeg die veiligheidsmarge 40 meter. Nu de houten prop met zijn splinterge vaar verdwijnt kan die afstand korter worden. Voor oefeningen krijgen de onderde len thans voor bijna alle lichte wapens de beschikking over losse patronen, waarvan de huls verlengd is in de vorm van een kogel. De kogel is aan de punt dichtgeknepen. VIER JAAR en terbeschikkingstelling was de eis tegen de kapitein van een rondvaartboot. J. V. uit Rotterdam, die op 3 juni tijdens een noodlottige vecht partij zijn metgezel W. van Leeuwen met een ijzeren staaf om het leven bracht. Foto J. Hamelberg Onze jongste prinses wordt zondag 15 jaar. Deze foto werd ter gelegenheid van haar verjaar dag gemaakt. In Tokio hebben gisteren 200 Indonesische studenten gede monstreerd voor de Nederland se ambassade, die zij met ste nen bekogelden. Enkele ruiten van bet ambassadegebouw sneuvelden. Toen de Japanse politie de Indonesi sche intellectuelen-in-spe uiteen wilde jagen, ontstond een ware veldslag, waar bij de Indonesiërs hun met spijkers be zette demonstratieborden als slagwa pens gebruikten. Er waren 380 politie agenten nodig om de orde te herstellen. Twee van hen raakten gewond. Drie be togers zijn gearresteerd. ..Wij zullen West-Irian bevrijden", cn .de imperialisten moeten verdwijnen", waren de leuzen, die de studenten schreeuwden. Een aanval van hen op de vlaggestok mislukte door het ingrij pen van de politie. De Nederlandse am bassadeur in Tokio, N. A. J. de Voogd, heeft een protest ingediend. Vrijwel te gelijk bood de Japanse minister van bui tenlandse zaken, Kosaka, persoonlijk zijn verontschuldigingen aan bij de Neder landse ambassadeur. De studenten wilden duidelijk maken dat zij het gebruik van K.L.M.-lijnvlieg tuigen voor het vervoeren van soldaten naar Nieuw-Guinea veroordelen. Vliegtuig doorzocht Een K.L.M.-DC-7 is gisteren op het vliegveld van Tokio doorzocht op wa pens. Toen men niets vond, kon het toe stel ongehinderd vertrekken. Een dei- mannen, die morgen in Tokio een tus senlanding maken, is de dienstplichtige militair G. Lindeman, wiens vader een kort geding had aangespannen tegen de staat. Nu hij dit verloren heeft, zal sol daat Lindeman vanavond naar Nieuw- Guinea vertrekken. Debat N.G.-raad Intussen is daar de Nieuw-Guinearaad gewikkeld in een debat over de zelfbe schikking. De buitengewone vergadering van de ze raad had in een ontwerp-advies zijn inzichten kenbaar gemaakt dienaangaan de en daarbij aangehaakt op de dekolo nisatie-resolutie van de V.N. (Daarin wordt gezegd dat alle volkeren recht hebben op zelfbeschikking)Indonesisch beheer wordt zonder meer afgewezen. Het college van gedelegeerden van de Nieuw-Guinearaad heeft de Indonesische onafhankelijkheidsproclamatie van 1945 alsmede de overeenkomsten van Ling- gadjati en Den Passar verworpen. Dit college wil versnelling van de Papoea- nisering, de decentralisatie en de demo cratisering. Ook is gestipuleerd dat 1970 „het uiterste tijdstip is" waarop de zelf beschikking dient in te gaan. Hierbij werd echter aangetekend, dat elke twee jaar de datum van ingang van de zelf beschikking opnieuw zou moeten wor den besproken. Nicolaas Jouwe, Phenehas Torey en Herman Womsiwor hebben een ontwerp- motie ingediend, waarin wordt geëist, dat ,bij eventuele Nederlands-Indonesische besprekingen over de toekomst van West-Papoea, vertegenwoordigers van de Papoeabevolking als belanghebben de partij vertegenwoordigd dienen te zijn". Jouwe zei, dat „wij eendrachtig moeten streven naar orde en rust". Een andere afgevaardigde, Ach- mad, legt grote nadruk op het zen den van goodwill-missies naar het buitenland, in het bijzonder Indone sië. Ook hij onderstreepte het belang van een bezoek aan West-Papoea van een commissie van de V.N., zo als door het college van gedelegeer den van tevoren bepleit. De vijf eerste sprekers in de raad veroordeelden de Indonesische aanspra ken zeer scherp. Een van hen, de heer Burwos, zei: „Wij verwerpen de Indo nesische eisen voor duizend-en-een pro cent en wij zullen voor duizend-en-een procent onze rechten verdedigen en voor ons opeisen". Een Brusselse rechtbank heeft gisteren een 25-jarige man, die in oktober 1960 de 11-jarige Roland d. Coster op een afgelegen plaats om het leven bracht, tot de doodstraf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een bevestigend antwoord te komen op de uit acht punten bestaande aanklacht. Lucien van Dam, winkelier in een. van de Brusselse randgemeenten, had de jongen onder valse voorwendsel naar een nabijgelegen bos gelokt. Toen de jongen trachtte te ontvluchten loste Van Dam een revolverschot. Het trof Roland de Coster in de nek en ver wondde hem dodelijk. De dader ver. borg het lijk in een waterput. De doodstraf w rdt in België slechts bij uitzondering uitgesproken en wordt nooit ten uitvoer gelegd. Van Dam, die getrouwd is en vader van een kind, verklaarde voordat de jury zich terugtrok zijn daad ten zeerste te betreuren. De advocaat-generaal had de zwaar ste straf gevraagd „omdat geen enkele verzachtende omstandigheid kan worden ingeroepen voor degene, die een onschuldig kind aanrandt". De pot is er deze week niet uitgegaan. Dit betekent dus dat er volgende week onder de 1-2-3-puzzelaars met een feil loze inzending meer te ver delen valt. Maar afgezien daarvan Enfinzie onze puzzel kolommen Een DC-7c-lijnvliegtuig van de K.L.M. is gisteren op het vliegveld van Tokio De poging om Glenn als eerste Ame rikaan een of meer vluchten rond de aardbol te laten maken is gisteren we gens aanhoudend slecht weer in het lan dingsgebied. opnieuw uitgesteld. Het was de negende keer dat Glcnns ruimte schot moest worden uitgesteld. De achtjarige Arend Kreeft uit Koot wijkerbroek is gisteren bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De jon- gen fietste achter een landbouwtrekker geland om brandstof in te nemen enI met dorskast en bij de ouderlijke woning weer doorgevlogen naar Biak. Japanse gekomen stak hij plotseling do weg over. ambtenaren doorzochten snel het vlieg-'Doordat hij vlak achter de dorskast reed tuig maar vonden niets. jzag hij een uit tegenovergestelde rich- Het toestel had 45 passagiers, van ting komende vrachtwagen niet. De jon- wie er 41 vermoedelijk militairen in bur-1gen werd aangereden en was op slag gerkleding waren. dood. In Breda, bij de heer H. van Hooydonk is zoals we al schreven, een kalver drieling geboren- Daags daarna stond het trio al op twaalf nog wel wat wankele poten, om onze fotograaf dü plaatje te laten maken.

de Stem | 1962 | | pagina 1