Minister Beerman: streep onder schrootaffaire SFINX v.s. helpen Nederlandzeggen studenten Bedorven ei mist Kennedy in Djakarta flristotta firj) Soldaat mag in burger naar Nieuw-Guinea Heler Flip gaaf zingen Kennedy en MacMillan: we komen alléén als er kans op welslagen is Fraude in Nederland geen zaak voor de strafrechter ginS „GEEN KLASSE-]USTITIE INZAKE ZEEUWSE METAALHANDEL"j "["^1R E Voor achtste maal: Glenn niet „Japan in moeilijke positie Politiemannen van 18 jaar ^nbewaakterf eisen 2 doden DE GAULLE SPREEKT ADENAUER LUNS NAAR BERLIJN Vier miljoen Oostduitsers kozen het Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND 495.- Waar blijven spijtoptanten deze week Staat wint geruchtmakend proces Baron de Vos van Staphorst Antwoord op Kroestjevs „topplan" Franse kernwapens voor W.-Duitsland? WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN IN MOSKOU =-g- 102e JAARGANG No. 23904 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen! - Postgiro 278841 Tel 2234J (4 lijnenj - rosiguu *iou™ Bureau voor de Zeeuwse~ÊiIanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen^HTTrgT^teenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Temeuzen TJsbaanstraat 24 - telefoon DONDERDAG 15 FEBR. 1962 Abonnementsprijs f 7 30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden wordgn op aanvraag gaarne verstrekt. 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) •pakt. (UEUS BANKSTEL. Extra jle driezitsbank met twee rtreffelijk zittende fau- Is. Bekleed met prachtige •schoren trijp. Eersteklas ïenwerk. T KLERKX- QOC ]RIEKSPRIJS©^^«" :e financiering stelt U in it tot betaling in 6 tot 12 videlijkse termijnen FEESTELIJK- MOOIE SLAAP KAMER vol com fort en sfeer. Uit gevoerd in limba en afroteak. PIET KLERKX- FABRIEKSPRIJS beerman ...schijn van klassejustitie in Baarnse zaak... (Van onze parlementaire redactie) De minister van justitie, mr. Beerman, heeft gisteren in de Eerste- Kamer bij de verdediging van zijn begroting een streep gezet onder de zogenaamde schrootfraude Een uitvoerig, zeer nauwgezet onder zoek heeft uitgewezen, verklaarde de bewindsman, dat er in ons land (over het buitenland sprak de minister niet) niet gesproken kan worden van een omvangrijke schrootfraude. Men heeft deze zaak in eigen land te zwart gezien, oordeelde mr. Beerman. De minister liet de mogelijkheid open, dat er hier en daar onregelmatigheden zijn begaan alleen bij de verwerking van scheepsschroot maar dat is geen zaak voor de strafrechter. Het ruimteschot van astronaut- in-spe John Glenn jr. is gisteren wegens tie slechte weerstoestand opnieuw voor ten minste 24 uur uitgesteld. Het is de achtste maal dat Glenns toeht rond de aarde wordt afgelast. „Er is niets verkeerd gegaan met de apparatuur", zei hij. De Nederlandse schroothandel heeft zich namelijk gehouden aan de taxatie rapporten over de te verwachten hoe veelheden schroot, taxaties die ook door de vereveningskas van de Kolen- en Staalgemeenschap te Brussel als maat staf zijn aanvaard. Er is niets gebleken, (Van onze parlementaire redactie) De staat is winnaar in het ge ruchtmakende kort geding over het vervoer van Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea. De president van de Haagse recht bank, mr. Prins, verklaarde gisteren geen der eisen van de aanspanner van het kort geding de vader van de dienstplichtige militair L. ontvankelijk. De militair L. zal dus in burger naar Nieuw-Guinea moeten reizen en een paspoort bezitten waarin staat dat hij „rijksambtenaar" is. Dit vertrek (per lijntoestel) zal mor gen plaatsvinden. In zijn overwegingen tot deze uit spraak stelde de president, dat het in ternationaal vervoer van militairen in burgerkleding in overeenstemming is met het internationale recht en inter nationale gebruiken. „Het reizen in bur ger zonder wapens is nergens verbo den. Er is van vermomming geen spra ke". aldus de minister, dat bij de opstelling van deze taxatierapporten geknoeid zou zijn. De kamer krijgt nog een nota over deze kwestie. Met deze uitspraak schaarde mr. Beerman zich aan de zijde van de advo caat-generaal bij het Haagse gerechts hof, mr. baron Van Voorst tot Voorst, die onlangs in de smaadzaak Worms- Spierenburg ongeveer hetzelfde heeft ge zegd. Mr. baron Van Voorst tot Voorst heeft met die verklaring nogal wat stof doen opwaaien. De indruk werd namelijk gewekt dat hij de schroothandel geheel vrijuit liet gaan. Dat is niet het geval geweest, verzekerde mr. Beerman. Een aan hem gerichte brief van de advocaat- generaal citerend, verklaarde de minis ter dat deze wel degelijk erkend zou hebben dat er in een bepaald geval De Zeeuwse Metaalhandel strafrech telijk onjuist is gehandeld. Van klasse- justitie is in deze zaak dus geen spra ke, zei de minister. Een schijn van klasse-justitie is wel aanwijsbaar in de zogenaamde Baarnse moordzaak, zei mr. Beerman. De daarvoor verantwoor delijke officier van justitie te Utrecht heeft dan ook een berisping ontvangen Mr. Beerman was het niet met pro fessor Diepenhorst (A.R.) eens, dat de Baarnse moordzaak symptomatisch zou zijn voor de criminaliteit onder de jeugd. Er is weliswaar een stijging van de jeugdcriminaliteit te constateren som mige jonge mensen schijnen de wel vaartsstijging niet te kunnen verwerken maar, zo oordeelde de bewindsman, van een verontrustende toestand kan nog niet worden gesproken. Hij was het er overigens met de kamer over eens, dat deze zaak voortdurende zorg en waak zaamheid vereist. ,,In het menselijke 4 (Van onze parlementaire redacteur) i De minister van justitie, mr. Beer- ?nan, heeft voor het zogenaamde volksgericht van Staphorst nogal veel begrip gehad. In sommige kringen wekte dit verbazing, maar bij de begrotingsbehandeling van justitie in de Eerste Kamer kreeg J de bewindsman van justitie warme f steun op dit punt van mr. baron J de Vos van Steenwijk (VVD). De liberale senator noemde Staphorst J een ongeslepen diamant, die eens tot de edelstenen onder de Neder- J landse gemeenten zal gaan beho ren." Wanneer uw Steenwijk nog eens zal verdwijnen mag u zich baron de Vos van Staphorst gaan noemen, beloofde mr. Beerman dankbaar. MINISTER VISSER (Defensie) heeft de spaarregeling voor dienstplichtigen, die soldij genieten, nog wat aantrekke lijker gemaakt. Hij heeft de spaarpremie met f 2.50 per maand verhoogd en ge bracht op f 7.-. IN HET LUIKSE kolenbekken, waar maandag een staking was begonnen te gen de oproep van de vakbonden in, gisteren het werk voor ongeveer 40 pro cent hervat. Rijksambtenaar' vlak is de kinderbescherming de beste diepte-investering, die ons volk kan doen". De minister verklaarde dat ook de homoseksualiteit reden tot zorg geeft. De strafbepalingen op dit punt zijn in ons land milder dan in omringende lan den als bijvoorbeeld Duitsland. Dit heeft er toe geleid, zei de minister, dat bui tenlandse homoseksuelen zich in Neder land komen vestigen. Zodra zij in han den van de justitie vallen worden zij als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. Over de spijtoptanten werd niet veel meer gezegd. Dat hoeft, ook niet want de standpunten van parlement en rege ring beginnen tot elkaar te groeien. In 1961 zijn ruim 3500 visa verstrekt. Daar uit blijkt, verklaarde mr. Beerman, dat de toelatingsrichtllj.nen zeer ruimhartig worden toegepast. Desgevraagd verklaarde de minister nog, dat de regering niets bekend Is van een Indonesisch verbod aan spijt optanten om naar Nederland te gaan. Tot de vorige week zijn er regelmatig vliegtuigen met spijtoptanten in ons land aangekomen. De laatste week zyn er echter geen spijtoptanten gearriveerd. De regering onderzoekt thans wat daar van de oorzaak kan zijn. DREW PEARSON, een bekende Ameri kaanse rubriekschrijver, heelt gezegd, dat Kroest]ev hem onlangs in een vraag gesprek heeft verklaard, dat Powers' U-2-yliegtuig op zijn (Kroestjevs) per soonlijk bevel was neergehaald. Het Kremlin wist allang, aldus Pearson, dat dergelijke vluchten werden uitgevoerd. HET EUROPESE parlement zal op zijn februarizitting, de volgende week Straatsburg, een ontwerp-resolutie be handelen, waarin de zes landen der Europese gemeenschappen worden uit- gerodigd de nationale identiteitsbewij zen van hun onderdanen te vervangen door Europese. MINISTER VELDKAMP (Soc. Zaken cn Volksgezondheid) heeft nog steeds niet beslist over het SER-advies van 1959 waarin een meerderheid zich uit sprak voor het laten vallen van de loon grens voor uitkeringen krachtens de werkloosheidswet. Die loongrens staat nog altijd op f 8000.-. Over de omstreden aanduiding „rijks ambtenaar" in het paspoort van soldaat L. zei mr. Prins: „Deze aanduiding wil erop wijzen dat soldaat L. bij de over heid in dienst is. Het is geen bewust in strjjd met de waarheid gedane ver melding. Een paspoort dient tot legitimatie. De beroepsaanduiding in het paspoort is daarvoor niet essentieel, maar kan me de dienen tot legitimatie. De betiteling „rijksambtenaar" zou men eventueel minder juist kun nen achten-. Er ontstaat echter in geen geval nadeel door". Mr. Prins ontkende, dat de soldaat L. tijdens zijn reis van alle bescherming zou zijn beroofd. „Nederland is niet in oorlog en er worden geen volkenrechtelijke verplich tingen geschonden. Indien tijdens de reis of vlak daarna oorlog met Indonesië zou uitbreken zou L. wel door de Indonesiërs krachtens internationale verdragen als burger of als (krijgsgevangen) militair (in burger) moeten worden behandeld. Tussen beide bestaat geen verschil". Mr. Prins verklaarde tenslotte, dat de rechtbank geen oordeel toekomt over het beleid van de staat als zodanig. De raadsman van L., mr. Van Proos dij, moet nog overleggen met zijn cliënt of hij hoger beroep zal aantekenen. De ze is ook nog veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, groot f 250.-. Minder buiig j J Weersverwachting van het K.N.M.I. avJS?'!?111'' opgemaakt gisteren- f avonci 23.15 uur: «™larlnu°" cn s,echts hier cn daar 4 t N ccn Matige wind, krimpend l "a-Jr west l«t zuidwest. Weinig ver- .r"lc 111 temperatuur. J „„"I,ail?: zon ondcr 17.53 uur. Maan np 14.02 uur. 'on «P 7.55 uur. Maan 011- der 6.10 uur. 5? De Japanse minister van buitenlandse zaken, Kosaka, heeft in het parlement gezegd, dat Nederland was meegedeeld dat „systematisch vervoer" van Neder landse militairen naar Nieuw-Guinea via i° ui ze^s °P geregelde commerciële vluchten, ..Japan in een moeilijke posi tie plaatst". In antwoord op vragen in de be grotingscommissie van de senaat, zei hij te geloven, dat dergelijk ver voer in de toekomst niet zou ge schieden. Japan zal de bestaande luchtvaart- overeenkomst met Nederland niet her zien Nederlandse commerciële vluch ten, waarbij militairen naar Nieuw-Gui nea worden vervoerd, zouden dus niet verboden kunnen worden, omdat Japan zowel met Nederland als met Indonesië vriendschappelijke betrekkingen onder houdt, aldus Kosaka. De Nederlandse ambassadeur in To kio, de heer N. A. J. de Voogd, had te voren in een interview verklaard, dat het niet zeker is dat Nederland met dergelijke vluchten zal doorgaan, gezien ..bepaalde afspraken" tussen de Neder landse en Japanse ministeries van bui tenlandse zaken. In afzonderlijke, doch op elkaar afgestemde boodschappen, hebben Engeland en de V.S. gisteren aan premier Kroestjev verteld dat zij bereid zijn deel te nemen aan een topgesprek over de ontwapening, zodra de indruk is gevestigd dat hun deelneming daaraan de kansen op succes positief zou kunnen beïnvloeden. In brieven die op het Sovjetministerie van buitenlandse zaken werden afge leverd, zeggen president Kennedy en premier MacMillan dat echter naar hun mening een samenkomst van staats hoofden aan het begin van de Geneefse ontwapeningsconferentie volgende maand (Van onze parlementaire redactie) Minister Beerman (justitie) heeft in de Eerste Kamer medegedeeld dat zeer binnenkort begonnen zal worden met de werving van 18-jarigen voor de gemeen te- en rijkspolitie. Binnenlandse zaken en justitie hopen met deze jongere po litiemensen te kunnen voorzien in het huidige nijpend tekort aan politieperso neel. Op het ogenblik moet men de leef tijd van 20 jaar bereikt hebben om poli tieagent te kunnen worden. Wie bang mocht zijn dat Nederland binnenkort zonder zingende jongens en meisjes komt te zittenkan gerust zijn: er is weer iemand ontdekt. Een Scheveningse cabareteigenaar heeft Flip Mokumuit het duister der on bekendheid gehaald. Binnenkort zal Flip debuteren. Hij werkt nu nog op een heistelling in Amsterdam. Het kan dus best een geheid succes worden... het voorstel van Kroestjev de kansen op ontwapening eerder zou ver zwakken dan verbeteren. De Russische premier wordt verzocht nog eens het Westelijk voorstel te overwegen het Geneefse gesprek te laten beginnen op het peil der ministers van buitenlandse zaken en de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Amerika en Rusland te laten samenkomen vóór de conferentie op 14 maart begint, om de plannen voor die conferentie te coördineren. Kennedy en MacMillan zeggen dat zij bereid zijn persoonlijk deel te nemen aan enig stadium van de conferentie, wanneer het er naar uitziet dat die deel neming de kansen op succes positief kan beïnvloeden. Het is een kwestie van het kiezen van het geschikte tijdstip. Inmen ging door regeringshoofden heeft pas zin wanneer systematisch is onderhandeld om de voornaamste problemen op te helderen en vordering is gemaakt. In Westelijke kringen in Moskou heerst de mening dat dit Westelijk antwoord Kroestjev er misschien niet van zal weerhouden terwille van de propaganda deel te nemen aan het begin van de Geneefse ontwapeningsconferentie. Het besluit van het Kremlin zal misschien afhangen van het antwoord van de 3 neutrale naties in de ontwapenings commissie van 18 landen op het voorstel van Kroestjev het gesprek op het hoog ste peil te laten beginnen. Evenals de oorspronkelijke Russische boodschap, was het Westelijk antwoord bijzonder mild van toon. Twee ongevallen op onbewaakte overwegen hebben gisteren twee do den geëist. Onder Voorst, op de Ve- luwe, greep een trein een vrachtwa gen. De machinist zag de wagen komen en gaf signalen. Toen'hlj zag dat de autobestuurder daarop niet reageerde stelde hij de remmen in werking en liep naar achteren. De trein boorde zich in de auto en nam die nog 50 meter mee. Er ont stond een begin van brand, die door schuimhlussers kon worden bedwon gen. De 28-jarige bestuurder van de vrachtwagen werd op slag gedood. Het gebeurde dicht bij zijn huis. In Kaalte passeerde een vertegen woordiger in zijn auto een onbe waakte overweg toen daar een trein aankwam. De wagen werd honder den meters meegesleurd en de be stuurder, 32 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, werd op slag gedood. Gisteravond is het Ned. militaire voet balelftal uit Cairo, waar met 3-1 van het Egyptische militaire team werd gewonnen in ons land teruggekeerd. Onze jongens maakten tijdens hun trip óók een tocht naar de beroemde pyra- mide van Cheops, en de sfinx waar dit plaatje werd gemaakt. Vier spelers van NAC die de reis meemaakten, staan er op afgebeeld: vijfde van links (staand) Robbie Mul; zittend: Jac. Visschers, Peter v. d. Merwe, Daan Schrijvers (resp. 2e, 4e en 5e van links naar rechts). Toen de Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy, gisteren, een zaal van de rechts kundige faculteit in Djakarta binnenging, werd een rot ei in een krantepapier naar hem gegooid. Het ging rakelings langs zijn neus en viel daarna voor zijn voeten. De minister toonde zich in het geheel niet verstoord door dat incident. De man die het ei gooide, werd onmiddellijk door een wacht weggeleid. Tijdens ,de bijeenkomst met studenten, waarop Kennedy een toespraak hield over de Amerikaanse ideeën van onaf hankelijkheid, gelijkheid en vrede, deed zich verder geen enkel incident voor. Na de toespraak beantwoordde de minister vragen van studenten die voornamelijk over westelijk Nieuw-Guinea gingen. De V S., aldus antwoordde Robert Kennedy, verlangen een vreedzame oplossing voor dit vraagstuk. Korte tijd nadat Robert Kennedy zijn lezing had gehouden, gaven de studenten een verklaring uit, waarin kritiek werd geleverd op de neuttrale politiek van de V.S. in de kwestie Nieuw-Guinea. De Verenigde Staten zijn in werkelijkheid niet neutraal in dit geschil en staan aan de zijde van de Nederlanders, zo werd in de verklaring gezegd. Er werd aan toegevoegd „Dit blijkt uit de Amerikaanse steun aan Nederland in de Verenigde Naties en aan het Nederlandse denkbeeld van zelfbeschikking voor westelijk Nieuw- Guinea waardoor het gebied van Indone sië zal worden afgescheiden en tevens uit de samenwerking tussen Amerika en Nederland in Navo-verband", Ook werd gezegd, dat de Indonesiërs hit geschil niet langer op vreedzame wijze kunnen oplossen, „nu de Neder landers op 15 janüari j.l. Indonesische patrouillevaartuigen hebben aange vallen". Minister Kennedy heeft gisteren ook een onderhoud met president Soekarno gehad. Het gesprek, dat niet op het programma stond werd gevoerd op ver. zoek van de Indonesische president. Het duurde een uur. Premier Djoeanda, minister Soebandrio (van buitenlandse zaken) en de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, waren aan. wezig bij dit onderhoud. Na afloop ver klaarde minister Soebandrio aan de pers, dat het gehele gesprek gewijd was aan een gedachtenwisseling over de regeling van het vraagstuk westelijk Nieuw- Guinea. Na de terugkeer van de Amerikaanse minister van een reis aan verschillende plaatsen op Java cn Bah zullen de besprekingen (zondag) worden voortgezet. President Charles de Gaulle ral vandaag een ontmoeting hebben met bondskanselier Adenauer. De ontmoeting zal in Baden-Baden gehouden worden. Zij zullen spreken over gemeenschap- pelijke belangen, zo is in de officiële bekendmaking gezegd. Volgens waarnemers zullen beide regeringsleiders het vooral hebben over de problemen tussen Oost en West, en de problemen van de E.E.G. Frankrijk en Duitsland hebben elkaar in de Europese eenwording dikwijls in de haren, omdat Frankrijk het tracht aan te sturen op een losse eenwording, terwijl Duitsland meedoet met de andere E.E.G.-landen in het tot stand brengen van hechte poltieke integratie. In Parijs neemt men aan dat De Gaul le West-Duitsland voorzichtig heeft laten weten dat hij Bonn wel atoomwapens wil leveren. Dit lijkt op een ernstige poging Adenauer van zijn kant rijp te maken voor concessie inzake zijn Europese eenwordings-standpunt. Overigens kan de bondskanselier een dergelijk aanbod niet accepteren zonder ernstige moei lijkheden met Washington te krijgen. Iindien het gerucht inzake het Franse aanbod waarheid bevat, zal er overi gens ook onder de E.E.G.- en NAVO- partners van Bonn wel zoveel ongerust heid ontstaan dat ook zij de bondsrege ring met klem zullen adviserén het niet te accepteren. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren van Ypenburg vertrokken voor een bezoek aan West-Berlijn, waar hij burgemeester Brandt, de speciale vertegenwoordiger van president Kennedy. Clay, en de westelijke stadscommandanten zal ont moeten. Hij zal over verschillende onderwer pen spreken, zoals de plannen voor een Europese politieke unie en het Berlijnse vraagstuk en misschien ook over het voorstel van premier Kroestjev voor een topconferentie. (advertentie) MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN zaterdag 17 en zondag 18 februari Sinds 1945 zijn meer dan vier miljoen Oost duitsers naar het Wes ten gevlucht. De op richting van de scheids muur tussen Oost- en West-Berlijn op 13 aug. 1961 maakte een einde aan de grootste vluch- telingenexodus uit de moderne Europese ge schiedenis. Toen met de bouw ran de muur toerd be gonnen, vluchtten ge middeld tweeduizend Oostduitsers per dag. In de maand juli, de maand voor de oprich ting van de muur, vluchtten 31.000 Oost duitsers. Het totaal voor 1960 bedroeg 199.188. Hieronder waren 97.113 jonge mensen, 688 art sen. 296 tandartsen, 2350 onderwijzers, 2648 tech nici. 707 soldaten en politieagenten, 50 juris ten, 13.853 leden van de communistische partij. 26.145 arbeiders en 2102 boeren.

de Stem | 1962 | | pagina 1