Provinciale Staten nog steeds belangrijk bestuursorgaan Kiesrecht verjoeg heerschappij der standen i WAAROM PENDELEN MACHINEFABRIEK SCHUURINK N.V. I BREDA vlug gevulde, overvolle glazen beugelbier Don bou LM. Muris 3 flessen van 7| liter slechts; 1.50 I I Oudste viert Dienstmeisje een monteur en halfwas-monteur gee'i spreekuur J. THIERY Adverteert in dit blad Huizen als ook een vaste werkkring in eigen omgeving mogelijk is en wel bij.... SPEELHUISLAAN 170 - BREDA WIJ HEBBEN PLAATS VOOR: i door de beugelsluiting: FLOEP... open, TJOEP... dicht! Zonder opener. Dat schenkt vlug onder de beugelsluiting: een halve liter heerlijk, vers en levenslustig bier. Dat geeft overvolle glazen op. de beugelsluiting: de naam Drie Hoefijzers uit de bierstad Breda. Dat garandeert een fles vól kwaliteit! tijdelijk per fles 52 ct. Boeiend Schreeuwende Moderne onder DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 (Van een bijzondere medewerker) Van de drie verkiezingen, waar de stemgerechtigde Nederlander aan deelneemt, wordt de verkiezing voor leden der Provinciale Staten vaak als de minst belangrijke gezien. De Tweede Kamer wordt terecht heel wat hoger aangeslagen en het kiezen van leden der gemeente raden ook als belangrijker aangevoeld dan die der leden van een colle ge waarvan vaak min of meer terecht het nut niet zo wordt in gezien. Toch zijn juist deze „Staten'' vroeger de belangrijkste bestuursor ganen geweest en hebben zij ook vandaag nog een belangrijke taak. We kunnen de Prov. Staten me* wegdenken uit het politieke en open bare leven van Nederland. Bovendien kiezen de leden van de Prov. Staten de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, en deze Eerste Kamerleden kunnen evengoed als hun collega's van de Tweede er zorg voor dragen, dat een kabinet moet aftreden Dus zijn de Prov. Staten mei alleen van gewestelijk belang, maar ook van landsbelang. Bij de afzwering van koning Philips in 1581 werd de soevereiniteit opgedragen aan de Staten in de zeven gewesten. Het was toen niet de bedoeling, dat de Sta ten soeverein zouden blijven. Integen deel, zij zouden zo spoedig mogelijk weer onder het landsheerlijk gezag wor den gebracht wanneer er een souverein werd aangewezen. Maar dit vond niet plaats en zo werd de voorlopige toe stand bestendigd. Soeverein gezag Er werd een statenbond gevormd: de Republiek der Zeven Provinciën. Zeven verbonden republieken en in elke repu bliek oefenden de Staten het soevereine gezag uit- Alleen de stadhouder deed nog terugdenken aan de landsheerlijke tijd. Hij was eigenlijk een vreemd element in deze staatsorde. Als „staatshoofd" was hij gezagdrager en tegelijk was hij een ambtenaar van de Staten. Wie echter denkt, dat deze provin ciale Staten gekozen moesten worden door het volk, heeft het mis. Het volk had niets over de samenstelling te vertellen. De leden werden benoemd en de vertegenwoordiging was (behal ve in Overijsel) niet individueel, maar onderverdeeld in standen, zoals rid derschap, geestelijkheid, eigenerfden, kwartieren (delen) van de provincie. De geestelijkheid verdween na 1580 of ficieel uit de Staten, maar in Utrecht bleven de oude kapittelen vertegenwoor digd, zij het dan, dat geen katholieken, maar protestanten voor de kapittelen zitting hadden. Het dagelijks bestuur werd ook toen vertegenwoordigd door de Gedeputeer de Staten. De provincie Holland kende twee besturen, één Gecommitteerde Raad voor het Noorderkwartier en West-Friesland en één voor het Zuider kwartier. Belangrijk was in Holland vooral de Raadspensionaris, vooral tij dens de stadhouderloze tijdperken. Uitgezonderd die van Limburg en Noord-Brabant, zijn de Provinciale Sta ten rechtstreekse opvolgers van de vroeger vóór 1795 in Nederland bestaan de „Staten" van de gewesten Stad en Lande (Groningen), Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Holland en Zeeland. Noord-Brabant werd be stuurd door de boven deze Staten staan de college's Staten Generaal en de Raad van State. Limburg bestond nog niet en was verdeeld in verschillende zelfstan dige staatjes en ondergebracht bij an dere besturen. Deze „Staten" stonden vóór 1581 onder de „landsheer" koning Philips II en al de andere ..heren", die daaraan voorafgingen, tot de graven van Holland en Zeeland, de bisschoppen van Utrecht en hertogen van Gelder en Brabant toe. JL Heden overleed tot on- 1 ze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, vrij plotseling, nog voorzien van het H. Oliesel, onze innig ge liefde echtgenoot, broer, schoonbroer en oom de Heer JOSEPH WOUTERUS DE KONING achtgenoot van Mevrouw Anna Catharina de Schepper in de ouderdom van 65 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uw gebeden aan. A. C. de Koning- de Schepper Familie de Koning Familie de Schepper Hulst, 13 februari 1962 De plechtige uitvaart dienst met assistentie waarbij Ued. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op vrijdag 16 februari a.s. in de Ba siliek van de H. Willi- brordus te Hulst om 9.30 uur, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof al daar. Bijeenkomst om 8.45 uur aan het St. Liduina Zie kenhuis, ingang Tabak straat. Rozenkransgebed donder dagavond om 7 uur in de Basiliek. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Pascal, zoon van de heer en mevrouw Hey- nen-Jetten, Sittard. Carla,. dochter van de heer en me vrouw Roebroeck-Janssen, Maastricht. Mattie, zoon van de heer en mevrouw Wil- lems-Derry, Heer. Marion, dochter van de heer en mevrouw Didden - Ernst, Maastricht. Overleden: De heer T. M. Joris, 44 jaar, Heerlen. De heer M. A. Flecken, Bigel- rade. De heer L. Gulpen, 55 jaar, Rothem-Meerssen. Me vrouw B. Frusch-Grothe, 83 jaar, Elslo. ZENUWARTS TE HULST a.s. donderdag 15 februari Gevraagd wegens huwelijk der tegen woordige. Zelfstandig kunnende wer ken. VAN DEN BRANDEN Passtraat 128 - St. Niklaas Tel. 760155. Veiling LANDBOUW- INVENTARIS te OUDELANDE ondern. van verk. te GOES, Keizerstr. 3, zal t.o.v. de cand. notaris W. P. de Nooijer, waarnemende het kantoor van oud-notaris M. Oele te 's-Gravenpolder, op vrijdag 23 februari 1962, n.m. 1.30 uur, ten verzoeke van de W.E. Heer D. J. DEES, op diens hofstede „Dijkzicht" te OUDELAN DE, wegens bedrijf sveran- dering a contant, verkopen: bandenwagen, 7-vts graan- maaier-zelfbinder, gras- maaimachine, wiedmachine met toebehoren breed 2.5 m., kunstmeststrooier 12 scb., hooihark, aardapp.- rooier, sorteerder, diverse eggen en ploegen w.o. 2 sch. Ransomes Duo-trac., 2 sch. Massey-Harris, bietenmo len, veedrinkbakken, wa tervaten, aardapp.kiembak- ken, zakkenheffer, paarde- tuigen, w.o. wit monster- tuig, rijzadel, zwingen, enz. enz., alsmede enig huis raad en hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. Te bezichtigen 's morgens vóór de verkoop. Autrichenpolder, Nieuw Papeschor- polder Oud Papeschorpolder, Nieuwe polder bij Sas van Gent, Oostdeel. De besturen van bovenge noemde polders maken be kend, dat de vergadering van stembevoegde ingelan den van die polders zal worden gehouden op dins dag 27 februari 1962 resp. om 2 uur, 3 uur, 4 uur en 1 uur in het café van dhr. Johannes Gysel te West- dorpe De rekening en verant woording van die polders over het dienstjaar 1961, alsmede de begroting voor het dienstjaar 1962, liggen gedurende 8 werkdagen voor en gedurende 8 werk dagen na de vergadering ter inzage van de ingelan den van die polders ten kantore van de Ontvanger- Griffier. G. C. van Haelst, Molenstraat 32 te West- dorpe en zijn tegen befe- ling van de kosten in af schrift verkrijgbaar. De Ontvanger-Griffier van genoemde polders, G. C. van Haelst GEVRAAGD voor nu of later: Aanmelden bij: p. baaijens, Landbouwwerktuigen en Deutz Tractoren Kade 42 Roosendaal Nette meisjes en jongens Kun nen bJj ons werk vinden Aan trekkelijk loon Gr. bedrijfs kleding Lonka N.V., Fabriek van betere soorten suikerwerk. Minister Nelissenstraat 29, Bre da. Op maandag, dinsdag en woensdag is aanmelding ook mogelijk op het adres Min. Ne lissenstraat 31, 's avonds tus sen 7 en 8 uur. 47050 Geld verdienen. WIJ zoeken ac tieve medewerkers voor het bezorgen van drukwerk huis aan huis in de omliggende plaatsen van Breda, (Als bij verdienste) Br m inl. aan Postbus 3025, Rotterdam 47408 Werkster gevraagd voor zater dagmorgen of -middag. Hoog loon. Dillen burgstraat 91, Bre da. 47314 Dameskapsalon Mas. Boeren, vraagt medewerkster. Dillen burgstraat 74, Breda. Telefoon 35212 47354 Meubelmakers, timmerlieden, halfwas en leerlingen gevraagd J. van Gils, Teteringsedijk 87bis, Breda Tel 36000. Naaimachinebedrijf te Breda vraagt voor spoedige indienst treding een net meisje om op geleid te worden als demon- stratrice. Vereisten: rijbewijs. Wagen van de zaak tot uw be schikking. Uitvoerige sollicita tie te richten onder no. 47537, Alleenstaande heer met school gaande kinderen vraagt jonge vrouw voor de huishouding. Brieven onder no. 47472. Arbeiders gevraagd voor scheepswerf Rotterdam. Hoog loon. Te melden na 18 uur. Oude Terheijdenseweg 52a, Breda. 47509 Gep. pers. gevr. voor alle voork. werkzaamheden. Aanm. Stationsrestauratie Breda. 4750 Net, dagmeisje gevraagd als hulp in de huishouding, liefst zelfstandig kunnen werken. Zaterdagmiddag en zondag vrij Mevr. van Abeelen, Stationspl. 2, Breda. 47512 Vertegenwoordiger b.z.a. te vens colporteur, met auto. On- versch. welke branche. Br. onder no 47421. Net gezin zoekt thuiswerk, blijft gelijk wat. Brieven ond no. 47524. Een pracht piano te koop. No- Te bevr W. Romo- 58, Breda. Bruintje Beer naait op een Necchi. Necchi de koning der naaimachines. Beter en mooier bestaat niet v.a. 215,-. Voor' een degelijke machine naar Bekkers de z.z. specia list. Alle merken dus ruime keuze. Telefoon 41725. Repa raties onder garantie. Breima chines en inruilmachines in alle prijzen Financiering mo gelijk. Gaat u eerst overal kijken en koopt dan bij Bek kers het beste en voordeligste, Ziet onze etalage Boschstr. 67 Racefiets te koop. Ulvenhoutse- laan 49. Breda. Na 6 uur. Pracht eethoek te koop, nieuw f 95; compl. huiskamer f 125; 4 stoelen, 2 armstoelen f 25; clubstel, opnieuw bekleed f 95; dressoirs v.a. f 20; keuken stoelen f 2; theemeubels f 15; schuiftafels v.a. f 10 enz. A. Dieckmann, Zonnebloemstr. Breda. 47528 Eikehouten barkast te koop zeer geschikt voor café of ca fetaria, Voordelige prijs. Brie ven onder no. 8711. Carnaval. Nog enkele boeren kielen met pet te koop. Prijs 8,50. Ook voor kinderen. H. de Cock, St.-Jansteen. Tel. 01140- 2346. 17734 Afgewerkte smeerolie voor slechts f 0,25 per liter, ideaal voor het snieren van land bouwmachines, draglines, bouwkranen, laadlieren, tand wielreducties (doch niet ge schikt voor cartersmering). Viscositeit dezer afgewerkte olie is 9 gr. E bij 50 gr C. Brieven onder no. 47466. Velie gashaard te koop slechts enkele malen gebrand. Lampo, Hulst. 17736 Cello te koop, fraai instrument f 400,-, Tel. 01604-612. In 1795 maakte de Bataafse Republiek een einde aan de diverse staten. Er kwamen acht departementen voor in de plaats, die geen enkele aanspraak op soevereiniteit konden laten gelden, doch slechts een administratieve taak vervul den. Belangrijk is echter, dat bij het ver dwijnen van de soevereine republieken een nieuw element naar voren kwam, n.l. de verkiezingen. Voor het eerst kwam er tijdens de Bataafse Republiek een kieswet en in 1798 werd het kies recht toegekend aan: allen, die 20 jaar waren, zekere tijd binnen de republiek hadden gewoond, in staat waren om te lezen en te schrijven, belasting betaal den en een verklaring van trouw aan de Bataafse Republiek wilden afleggen. Wel hield dit in, dat elke opposant zoals nu in totalitaire staten uitge schakeld werd, maar verder was er toch sprake van een aanzienlijke verbetering, daar in de Republiek van vóór 1795 geen sprake van kiesrecht was geweest. De kiezers stemden echter niet recht streeks op de kandidaten voor de volks vertegenwoordiging. Zij kwamen in „grondvergaderingen" bijeen en kozen daar leden voor de districtsvergaderin gen en daar koos men de leden voor het Vertegenwoordigend Lichaam of de an dere „kamers", die ons land hebben ge regeerd. Tot 1814 is deze situatie zo gebleven, ofschoon in die tijd de grenzen van de provincies nog eens door elkaar zijn ge haald en uiteindelijk de departementale grenzen uit het laatst van de Franse tijd weer vervangen werden door op klei ne uitzonderingen na onze provincie grenzen, zoals wij die nu kennen. Na 1814 Koning Willem I rekende direct af met de nieuwigheid van verkiezingen, zoals de patriotten hadden gewild. Dat een college gekozen kon worden, was iets, dat de soevereine vorst niet kon begrij pen. De leden der Provonciale Staten zouden bij de wet van 1815 benoemd worden uit de drie standen: ridder schappen, steden en landelijke stand. De hoogste inkomens speelden bovendien een belangrijke rol. De leden van de Provinciale Staten kregen de taak de le den der Tweede Kamer te benoemen. Deze on-democratische situatie heeft geduurd tot 1848, toen er in heel Eu ropa een beweging was tegen het her stel van de reactionaire toestanden uit de 18e eeuw. De grondwet van 1848 maakte een einde aan de oude „stan den". De Provinciale Staten zouden voortaan door kiezers gekozen worden. De Tweede-Kamerleden zouden niet meer benoemd worden door de Pro vinciale Staten, maar door dezelfde kiezers gekozen Wie waren nu die kiezers In de eer ste plaats mannen. Iemand die in die tijd aan vrouwenkiesrecht had willen denken, zou zonder pardon in een inrich ting voor geesteseieken zijn opgesloten. Maar het was ook maar een klein groep je mannen, n.l. zij, die de meeste belas ting betaalden. Zij mochten de leden der Staten kiezen en bovendien districtsge- wijze ook de Tweede-Kamerleden. Opvallend is, dat er voor deze stem mingen weinig animo was. Vaak kwa men niet meer dan 10 pet. tot 40 pet. der kiesgerechtigden op. Bij de Tweede- Kamerverkiezingen van 1862 nu juist 100 jaar geleden brachten slechts 36.336 van de 83.491 ingeschreven kies gerechtigden hun stem uit. Wel een be wijs, dat politiek iets was, waarvoor maar weinig interesse bestond. In 1887 werd het kiesrecht verruimd Ook de mannen, die een beetje minder belasting betaalden, mochten kiezen. In 1896 kwam de grote verandering. Onder de regering Van Houten kwam een nieuwe kieswet tot stand .waardoor alle mannen mochten stemmen, die aan één van de volgende voorwaarden kon den voldoen: aanslag in enige belasting hadden gekregen, zekere huur voor een woning hadden betaald, een zekere be drag verdienden en een bedrag op de spaarbank hadden of een examen had den afgelegd. Het resultaat van deze wijziging was, dat in 1900 49 pet. der mannen kiesrecht bezat en in 1916 reeds 70.7 pet. In 1917 kwam het algemeen mannen- kiesrecht en in 1919 ook het vrouwen kiesrecht. Nu is iedere Nederlander stemgerechtigd, mits h\j of zij 23 jaar is4 niet onder curatele staat, niet van de vrüheid is beroofd of uit het kies recht ontzet. Intussen veranderden ook de bevoegd heden van de Prov. Staten- Hadden de Staten van 18141848 praktisch niets te vertellen, bij de provinciale wet van 6 juli 1850 kregen deze lichamen meer au- was. tonomie. Ook kregen de Staten een eigen begroting voor die uitgaven, die niet op het rijksbestuur betrekking hadden. Toch zijn de Staten nimmer zo auto noom geworden als de gemeenten en be hoeft het geen verwondering te wekken, dat hier en daar, vooral in de buitenge westen, met Friesland voorop, het stre ven gericht is op meer zelfstandigheid. Dit zou tevens inhouden, dat de belang stelling voor deze eens zo belangrijke bestuurslichamen weer groter wordt. Belangrijk Dat een statenverkiezing soms in be langrijkheid een kamerverkiezing kan evenaren, bewezen b.v. de Statenverkie zingen van 1935, één der meest opwin dende verkiezingen, die Nederland heeft meegemaakt. Het was bij deze stem ming, dat het nationaal-socialisme zich in Nederland aandiende in een vorm, die een ieder voor onmogelijk had ge houden. Vooral de eerste uitslagen, die toen binnen kwamen uit Drente (5 tot 35 pet.) deed de overgrote meerderheid van ons volk een huivering ondergaan. Toen begon eigenlijk het voorspel der worste ling, die in de oorlogsjaren een vrese lijke climax kreeg. Maar ook in andere jaren zijn de sta tenverkiezingen dikwijls een aanwijzing voor de regering hoe het volk over haar beleid denkt, vooral daar voorheen de Statenverkiezingen juist vielen op de helft van de zittingsperiode van de Tweede Kamer. Er valt op verkiezingsgebied heel wat meer te beleven dan 100 jaar geleden, toen een handjevol rijkaards mocht stemmen en daarbij zullen we maar niet denken aan 200 jaar geleden, toen kies recht voor Jan en alleman even vreemd Wist u dat wij stofceintuurs en stofgespen maakten. H. de Cock, St.-Jansteen. Tel. 01140- 2346. 17735 Jonge collie te koop, 1 j. oud. Pikzwart. Met of zonder papie ren. Gustaaf Galle, Singel 12, Kieldreeht. 17737 Horloges, uitsluitend gesteend anker. Bet. vanaf f 1,50 p. w. Ook gouden ringen, pendules. Vr. inl. W. Schoutissen, Pol- derstr. 32, Breda. Zie het Glazen Huis in onze etalage. Geriefelijke nieuw bouw op Ypelaar, van f 28.000 af, 3 of 5 slaapkamers. Make laars Van den Berg en Co., Nw Ginnekenstr. 43, Breda. Tel 24421* 14237 Paladijn sigaren-stunt. Vóór oorlogse samenstelling. Twee de sortering van de export 31 ct model voor 22 ct. Profi teer van deze tijdelijke aanbie ding. Vraag nu Paladijn no. 14 werkelijk fantastisch, In de goede speciaalzaken. Extra aanbieding: 50 stuks Triomphe senoritas f 3,-. 47295 S.G.A. plastic broekjes nu sa nitized en lanolinehoudend. Duitse staande reuen en tevens Drentse patrijshond, bouvier te koop. Tel. 01196-419. Nieuwe Kraayertsedijk 5, Lewedorp. Z.g.a.n. Philips 4-sporen band recorder te koop. Heuvelstraat 126, Breda. 47516 Carnavalskostuum te koop te dragen voor dame of heer. Ploegstraat 30. Breda. 47523 Te huur aangeboden 2e etage, 2 kamers met keu ken te huur in Breda. Br. no. 47471 van dit blad. Mooi IJpelaar Breda. Roijale nieuwbouw v.a. f 28.000 Met de bouw is inmiddels begon nen. Geill. boekje met a He ge gevens bij N.V. van der Mee- ren-B-reda (dir. G. A. Beckers) Roland Holststr. 40. Tel 31112. mt Beschikbaar; flatwoning, 4- hoog op mooiste punt Bergen op Zoom. Huur f 77,-. Daar voor in de plaats graag eenge zinswoning in ongeveer dezelf de huurklasse te Goes. Brie ven onder no.3734. Nog vrij in juni en juli 2 zo merwoningen, voorzien van elektr.-water, staande 100 me ter van duin en strand te Breskens, geschikt voor 5 per sonen. Inl bij A P. Maartsen, Langeweg 3a Breskens. 47464 Landhuis te Prinsenbeek naar ontwerp bekende architect. Inh 500 m3. Indeling royale zit-eet- ka., studeerk., flinke hall, keu ken, bijkeuken, c.v.-ruimte, toilet, garage, 4 slaapk., bad kamer, berging. Uitvoering in overleg met koper. Inl. bij de Directie-Makelaar N.V van der Meeren-Breda (dir G. A. Be ckers), Rol Holststr. 40 Telef 31112 47495 Perceel grond gevraagd of klein boerderijtje. Omgeving Chaam, Baarle-Nassau. Bij de bossen. Tel. 010-68837; na 7 u. 010-69731. Prinsenbeek. Forensen-gemeen te helft van 2 onder 1 kap in aanbouw, achter vrij uitzicht, 4 slaapk., betegelde douche, vliering-zolder, flinke tuin met schuur. Koopsom f 20.275,-. Hy potheek F 16.000,-. Inl. bij de Directie-Makelaar N.V. van der Meeren-Breda (dir. G. A. Beckers), Roland Holststr. 40. Tel. 01600-31112. 47493 Dorst bij uitgestrekte bossen van het bouwplan Olmenstraat nog 1 huis (helft v- 2 onder 1 kap) te koop. Medio maart ge reed f 20.500,-. Hypotheek f 16.000,-. Inl. bij de Directie- Makelaar N.V. van der Mee ren-Breda (dir. G. A. Beckers) Roland Holststraat 40. Telef. 01600-31112. 47492 typen opleiding vooi erkend diploma Begin der cursus 15 febr a.s. re Axel Walstr 35. 16 tebr te Huist Huren van een schrijfmachine op gunstige voorwaarden mogelijk Korte cursusduur Laag lesgeld In lichtingen en aanmeldingen. instituut voor Kantooropleiding J A Biesbroeck (Ier Staatsdi- ploma), Gentsestr 21a-23. Hulst tel 01140-2080 17704 Leer typen op juweeltjes van schrijfmachines. Begin direct Scholieren 10 pet. korting. Di ploma-garantie. Ouders, er is verschil tussen laten typen en typeles geven. Wij geven les! Instituut St.-Jozef, Piet Avon- tuurstraat 45, Breda. Telefoon 40328 46807 Van particulier t. k. Ford Tau- nus 17 M. gelopen 65.000 km. C. v. Peer, Bornhemweg 69, Oudenbosch. Tel. 01652-287. Fiat 600 Multipla (Combi) tc koop, i. pr. st. Bill, prijs. Voorvang 5, Brab.park, Breda. 2-wielig aanhangwagentje voor luxe auto te koop. Alle maten nieuwe gebruikte en gecoverde autobanden. Nieuwe accu's, 6 volt, 90 amp. met 18 mnd. gar. f 34,- met inlevering. J. M. Tijs, Talmastraat 61, Breda. Tel. 37670. 47328 Diverse gebruikte motoren en scooters en kleine automobie len te koop Garage Rinus v Nunen, Haagweg 442, Breda. Tel. 34223. 47422 Deze week staat er bij ons tn voorraad. Mercedes 220 SE, 1960. zeldzaam mooie wagen: Mercedes 180 D, 1960 De wa ge:! die cent per km kost, Chevrolet de Luxe 1959, kleur zwart zeer geschikt voor taxi! Chevrolet Belair 1959 met ka chel en radio; Fiat 2100, 1960. zeer aparte wagen; Fiat 1100 1959 Grand de Luxe; Fiat 1100 1959 met schuif dak en radio. Fiat 1100. 1957, 1958, 1959; Fiat 600 1958 met roldak; Renault Dauphine 1960; Renault Dau- phine 1959 met schuifdak; Re nault Dauphine 1957; Morris Minor, type 1000, 1960; Morris Minor, type 1000, 1959; V W de Luxe 1958 met roldak en radio Citroen 2 CV 1960; Citroën 2 CV 1957; DKW 3-6 1957; Che vrolet 1955 met schuifdak en gasinstallatie; Chevrolet 1957, Hard-top met radio; Vauxhall Wyvern 1957; Vauxhall Cresa 1956; Opel Caravan 1955; Opel Rekord 1955; Ford Escorte 1960; Ford Escorte 1956; Ford Consul 1957; Ford Taunus be stelwagen 1957; Ford Thames bestelwagen 1956 en nog vele andere betrouwbare gebruikte auto's Alle wagens worden In eigen werkplaats geheel nage zien en onder schriftelijke ga rantie verkocht. Betaling te regelen, inruil is mogelijk Voor de juiste auto naar het juiste adres Belcrum-Garage Minister Kanstraat 16-20 Bre da Tel 01600-39900-39870 Vlak bij groenteveiling en station Zaterdags en zondags gehele dag geopend47317 Van part. Mercedes 180 D bj. 1957, in pr. st. Te ruil voor kleinere wagen bouwj. niet beneden '58. Event, ook te k. Te bevr na 7 uur 's avonds, Tuinbouwlaan 77, Breda. Tel. 39154. 47415 Peugeot 403, 1960, 39.000 km, te koop als nieuw. Pik's Garage- bedrijf, Goes, tel. 01100-6588. Volvo's te koop, 2-deurs 1957 en 1958 in zeer goede staat. Pik's Garagebedrijf, Goes, tel 01100-6588. 24444 Ford Taunus bestelwagen te koop, 1956, 1 ton, met zijdeur, nette strakke wagen. Pik's Ga ragebedrijf, Goes, tel. 01100- 6588. 24445 Opel Rekord te koop, 1960, ty pe 1700 4-deurs, 25000 km nieuwe auto. Pik's garagebe drijf, Goes Tel. 01100-6588. Voor uw schoonmaak. Wij gaan door met koopjes. Pracht behang 78 - 85 - 89 ct. De Pa piertoren, Reigerstr. 1 Breda, Bromel. Een beslist goede hoestbonbon f 0.50 per pakje bij uw apoth. en erk. drogist. Hoest uw kind? Nattermann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2,- bij elke drogist. Afgetobd? Lusteloos? Schief- fer's bloedwijn maakt energiek. Bij uw apoth. en erk. drogist. WIJ BIEDEN 5-daagse werkweek. Prettige werkkring met lonen vol gens C.A.O. b en accoordtoeslagen zonder tarief stop. Na proeftijd vast werk. Voor ongeschoolden, ook zij die nog niet in de metaalindustrie werk zaam waren, gelegenheid tot omscholing. Ontspanningsvereniging en ontspanningsavonden Eigen sociaal fonds. In dagdienst: ervaren STEMPELMAKERS GEREEDSCHAPMAKERS lil 2-pIoegendienSt REVOLVERDRAAIERS PERSERS CENTERLOOS-SLIJPERS De toeslag voor ploegendienst bedraagt 17 van het basisloon! Gaarne aanmeldingen aan afd. personeelszaken: 's Maandags t/m vrijdags van 8.00 tot 18.00 uur, op vrijdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur DRIE H O E F lo Z E R üiffliUfiüfiiiiri-: Jn een oud rust Kerkstraat in architect C. van Gi oudeen man, die v en die met vurig enthousiasme praat Hij heeft iets van d« van de kunstenaar, gen in de zekerhei hij doet hem verdt Hij is geen Donge van Princenhage, h\ Roosendaal gewoor deerd in Tilburg en terdam en heb van het ander ooit spijt er uitstekende herx en contacten van Het is eon jaar. gelei zoals dat heet, vestig' ik het nu zo ontzafj Ik had een enkel h" maar aan groot werk toe geweest". Toch bouwt archi ken op het ogenblik burgse plaatsje Roth seminarie in opdrac nonius-Stichting, een hartiging van de opl ters, waartoe het in in Wenen in 1958, c patronaat van dr. Fr aartsbisschop-coadjut loof wel, dat het een een opdracht van d een zo jeugdig man toevertrouwd". „Ja, hoe kom je aa chitect Van Ginneke glimlachend door zijn die nog het ontstuimig de jeugd verraadt, poort, de grote man v seminarie, kende iets Hij heeft kennelijk ve gehad, al wist hij f dat, als ik een bouw ten maken, ik het co doen, want dat zit nu aard. Hoe dan ook, doen werd ik het voi TVTog geen maand g geworden, heeft d van den Heuvel, Huy geboorte, maar sinds en procureur in Den richting van Nederlan denstandsorganisatie, Middenstandsbond in h Bosch die maandag z bstaansfeest viert, niet De bittere verwijten bare oprichter, de No Nouwens, aan het adr merleden „die geen k lossen van de gouden 1 zij voor de verkiezinger stand beloven", kent h directeur van de bont de vergeelde notulen v vergaderingen. Hij leest gerust geweten, want gericht aan het Kamer H. L. van den Heuvel, v de# vaste Kamercommii middenstand. ..Het middenstandsbeleii gering? Dat beperkt zie tailhandel, maar behai middenstandsgroepen vervoer en horeca a ren Op het directoraat denstand mankeert het digheid ten aanzien van van déze middenstandei merlid dat zo spreakt, z Nouwens een schouderk gekregen Pater Nouwens heeft erv moeilijker is de indiv ..zelfstandige. risicodraiE nemers op het gebied vi del, vervoev en verkeer, horeca" (dr. van den He tie van het begrip midi organiseren dan de arbi boeren, die omstreeks via machtsvorming tot ming trachtten te komer richting telde de Bo 1343 leden maar in 192' 1200 (mede vanwege dé de Hanze-bank). Er werd gelachen met pater Nouwens „de Han noemd. „De Ganze" spot denstanders zelf, waaro wens: „Goed zo, mijne 1 dan zullen wij toch tracl den de ganzen van het soldaten door hun wakker maakten, toen de h^T,C s'ond"' De Positie denstand was benard geni tam te maken. Van de nierswinkels in 1928 in stonden er zes jaar lat. meer. Oorzaak was veelal het vak- en koopmansbekwa regering probeerde verl deze situatie te brengen c tigingswet van 1937, de B door cursussen. Hoe tra; maal ging in die voorooi moge blijken uit de win wet die vanaf 1902 op het prijkte en niet eerder c werd gerealiseerd De opheffing van de vrii ties in 1942 die moesten i S®. verplichte bedrijfs Woltersom heeft in zoveri dat na de oorlog ge^e1idaa5 »het or8anisati De Bos'. S*1 ,aantal >eden Ïoa Bo?sche bond telt nu leden m i2o plaatselijke (Advertentie De EM serie n kelijk t wereld, goede el Breda,

de Stem | 1962 | | pagina 6