De Gou ziet af van verdere contacten Brief met Indonesiërs van Kennedy voor Soekarno Lauwe reacties op Kroestjevs „top Kans weer op ruimtereis vandaag mist en wolken GIGANTISCHE STOET VOLGDE BAAR VAN 8 DODEN IN PARIJS PAPOEA'S FEL TEGEN INDONESISCHE VOORSTELLEN Met pokken besmet schip passeert Terneuzen IN EEN CUBAANSE GEVANGENIS Transistortjes brengen de klad in het inbrekersvak Hoopt Moskou op afwijzing Mare liberum in première Openbare leven lag halve dag volkomen stil DAGBLAD VOOR ZEELAND Moordzaak Baarn Officier krijgt berisping Storm heeft lange e sterke adem Vier doden bij instorting Ome vrolijke Amerikaanse vrienden ADOELA NAAR RUSLAND Luikse kompels staken toch 102e JAARGANGNo. 23903 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr ti M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 bta» Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon_ 2377 - (Biibureausi TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 26Q1 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze correspondent) Gisteren werden de Terneuzense haven- en gemeenleautoriteiten gealarmeerd door het feit, dat een door pokken besmet schip Vlissingen was gepasseerd op weg naar Gent. Het was het Griekse schip Sophie Maris dat van Karatsji kwam. Op de rede van Vlissingen verklaarde de kapitein van het schip dat de Belgi sche loods zonder gevaar aan boord kon komen omdat het schip reeds 32 dagen onderweg was en de besmet- tingstijd (18 dagen) dus reeds lang verstreken was. De loods is daarop aan boord gegaan, i De inmiddels gewaarschuwde Terneu- zense havenautoriteiten dachten er echter goed aan te doen de gemeente I te waarschuwen. Het verzoek van ge meente en politie aan de gemeente arts, dokter K. Hoving, aan boord van het schip een onderzoek in te stellen, werd door deze niet ingewilligd, omdat het schip niet voor een Nederlandse haven bestemd was. Als voorzorgs maatregel raadde hij aan dat niemand tijdens het opschutten in de sluis van Terneuzen op het schip zou komen. Om deze reden is er dan ook geen roer ganger aan boord gegaan. Als tweede veiligheidsmaatregel adviseerde de arts. het personeel, dat het schip moest meren, te voorzien van hand schoenen. Enkele leden van de gemeentepolitie hielden hierop toezicht. Om 5 uur is het schip doorgevaren naar Gent. De Gentse havenautoriteiten werden inmiddels ingelicht. De gemeentelijke gezondheidsdienst van die stad zou by aankomst een onderzoek instellen. Het Eerste Kamerlid, de lieer De Gou, (KYP), burgemeester van Venlo, heeft gisterenmiddag in Den Haag legen onze par lementaire redacteur gezegd, dat bij afziet van verdere con tacten met Indonesische diplomalen. De heer De Gou heeft dit inmiddels ook reeds aan zijn Indonesische gesprekpartners in Bonn laten weten. De heer De Gou deed deze mededeling na afloop van een gisterenmorgen gehouden gesprek lussen minister-president De Quay, minister Luns (buitenlandse zaken) en staatssecre taris Bot en de Eerste Kamercommissies van buitenlandse za ken en Nieuw-Guinea. (Van onze parlementaire redactie) Minister Beerman (justitie) heeft de officier van justitie, hoofd van het ar rondissementsparket te Utrecht. we gens plichtsverzuim, bestaande uit ge maakte ernstige beleidsfouten in de Baarnse moordzaak", een schriftelijke berisping opgelegd. ..Daarbij is overi gens zijn zeer goede staat van dienst in aanmerking genomen". Dit blijkt uit het antwoord van minister Beerman (justi tie) op vragen van het Tweede-Kamer lid Berkhouwer (V.V.D.). I)c disciplinaire straf is opgelegd na bestudering van een aantal rapporten over deze zaak van de Amsterdamse procureur-generaal mr. J. de Zaayer Over deze bespreking werden na afloop geen mededelingen ge daan. „Ons is geheimhouding op gelegd", aldus de heer De Gou tegenover onze parlementaire redacteur. Hij weigerde in te gaan op de vraag of hij hetgeen in Bonn besproken is 's morgens ook ter kennis van de regering heeft ge bracht. De regering hand maandagavond al een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd, ..dat het doen van mede delingen over het overbrengen van voor stellen door leden van de commissie niet gebruikelijk en niet mogelijk is". In Hollandia hebben verscheidene vooraanstaande Papoea's intussen ge reageerd op de Indonesische voorstellen, zoals die zouden zijn gedaan tegenover dr. De Gou. Het lid van de Nieuw-Gui- nearaad Womsiwor verklaarde: ,,Dit is een kwestie van leven of dood. Indone sië heeft twaalf jaar lang West-Papoea misbruikt als politiek instrument, het is nu onze beurt". Ook het raadslid Jouwe verwierp het Indonesische voorstel in krachtige ter men. De waarnemend voorzitter van de N.G.-raad. Kaisiepo, zei o.m.: ,,De voorgestelde termijn van tien jaar (voor zelfbeschikking) zal vermoede lijk spoedig veranderen in tien maanden en dan zal ook de kunst matige grenslijn met Australisch Nieuw-Guinea geen belemmering zijn voor de Indonesiërs om ook daar te infiltreren". Australische houding Op initiatief van vier autochtone raads leden verzond de Nieuw-Guinearaad o.a. een telegram naar de Australissche op positieleider Calwell, die zoals in on ze editie van gisteren reeds gemeld de Papoea's onomwonden steunt in hun verzet tegen de aanspraken van Soe karno. Calwell heeft overigens zijn pre mier Menzies gisteren opnieuw verwe ten, dat hij een politiek van verzoening door middel van concessies voert, ..ter wijl een krachtige politiek van Australië en zijn machtige vrienden tot gevolg zou hebben dat Indonesië zou gaan naden ken". Robert Kennedy Intussen heeft de Amerikaanse minis ter van justitie, Robert Kennedy, die zoals gemeld eergisteren voor een zesdaags bezoek in Djakarta is aange komen, gisteren een bezoek gebracht aan president Soekarno, premier Djoeanda, de minister van buitenlandse zaken Soe- bandrio, en aan generaal Nasoetion, de minister van defensie. Deze bezoeken waren officieel aange duid als „beleefdheidsbezoeken", maar niemand gelooft het. Temeer niet, omdat radio-Indonesia heeft meege deeld dat Kennedy aan Soekarno een persoonlijke brief van zijn broer, de Amerikaanse president, heeft overhan digd. Demonstraties van communistische jeugdorganisaties, die waren aangekon digd. gingen niet door. Langs de straten in Djakarta, waar de Amerikaanse gast passeerde, stond een zware politiemacht. Op een bijeenkomst van vakbondlei ders zei minister Kennedy in antwoord op vragen over de kwestie Nieuw-Gui nea: ..Wij zijn goede vrienden met In donesië en Nederland. Dit is voor ons een moeilijke kwestie. Wij trachten een standpunt in te nemen dat geen van bei de landen zal kwetsen. Vrijwel alle Ame rikanen begrijpen uw positie. Ik hoop dat u de onze zal begrijpen". 700 arrestanten Op Java» zijn zevenhonderd mensen in arrest in verband met de poging van vorige maand om president Soekar no te vermoorden. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen bevinden 40 be langrijke politici zich in Tjipajoeng. 70 km van Djakarta, in arrest. Tot hen behoort oud-premier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. Het stormweer wil nog niet van West-Europa wijken. Gisteravond was men in ons land weer op zijn hoede voor zware storm. West-Duitsland heeft ook volop zijn deel gehad. Daar hebben in totaal elf mensen het leven verloren tengevolge van de storm. Engeland meldde zes doden. In dit land kwamen op een ogen blik zulke enorme windsnelheden voor dat in een tijd van tien minuten achttien vrachtwagens met oplegger kantelden. Een van de wegreuzen werd eenvoudig opgetild en in het land gezet. Vier mensen zijn in de nacht van maandag op dinsdag te Schweinfurt om gekomen door het instorten van een werkplaats. Tien tot vijftien mensen wer den gewond. De 150 meter lange hal stortte over een lengte van tachtig me ter in, waarschijnlijk tengevolge van een ontploffing. 55 Hoewel het Westen tot nog toe bijzonder lauw heeft gereageerd op Kroest jevs voorstel voor de komende achttien-landen-conferen- tie in Genève, en ofschoon Moskou ook beslist niet anders had ver wacht, is de rode propaganda machine gisteren toch op volle toeren gebracht. Het doel daarvan is duidelijkeen definitieve afwijzing van het plan door het Westen kan door de Russen uitge legd worden als een „nieuw en duidelijk teken van onwil". Zoals we gisteren al meldden, behelst Kroestjevs plan de in maart te Genève te houden conferentie van alle landen die deel uitmaken van de ontwapeningscommissie der V.N., te verheffen tot „topconferentie" door haar niet, zoals de opzet was, door de ministers van buitenlandse zaken te laten IN CULEMBORG hebben 9 van de 20 mensen die vrijdag j.l. op de groslijst waren geplaatst van de P.v.d.A. voor de komende verkiezing voor de gemeen tel aad. voor de kandidatuur bedankt. zij stonden niet op een verkiesbare plaats. IN AMMAN zijn gisteren ongeveer 300 gevangenen vrijgelaten, in een algemene amnestie, die door koning Hoessein werd afgekondigd ter gelegenheid van de ge boorte van zijn zoon. Totaal vermagerd hangt een gevan gene tegen de tralies van zijn cel in het fort Cabana in Havana, Cuba. De aan- hft nnnfmritrmn grijpende foto is gemaakt door luite- rie Luiscnthalmijn bij Sa£rbrticke™Pbe" n?!lt."iram Gonzalez, een voormalige houden, maar door de achttien regerings leiders zelf. Van de commissie maken ook neutrale landen deel uit. Mogelijk dat Kroestjev daar wel bereidheid ontmoet. Van zijn grote Westelijke tegenstanders verwacht hij dat beslist niet. Minister Rusk heeft trouwens al gezegd dat hij er bijzonder weinig voor voelt. Het Westelijke standpunt is dat er eerst resultaten moeten worden geboekt in een conferentie van ministers, voordat de regeringsleiders zelf bij elkaar komen. Men vreest namelijk dat een mislukte topconferentie het einde van alles zou betekenen. Het antwoord dat de Westelijke grote drie deze week op Kroestjevs voorstel zullen geven zal dan ook, naar men verwacht, in deze geest gesteld zijn. Washington en Londen hebben gisteren beide verklaard dat de Russische premier deze week dat antwoord krijgt. MacMillan zei „de ruime geest van Kroestjevs brief" te verwelkomen, maar het was volgens hem wel moeilijk het geen hij nu voorgesteld heeft te koppelen aan „de algemene ideeën die Kroestjev erop na houdt". Kroestjev zal misschien toch naar Ge nève komen, ook al komen Kennedy en MacMillan niet, zegt de Izvestia. Het voorstel om er een topconferentie van te maken is per slot van rekening niet alleen tot Engeland en Amerika ge richt. maar tot alle achttien deelnemers, aldus het blad. De New York Times doet Kennedy echter een plan aan de hand ga op Kroestjevs voorstel in, ga zelf naar Genève, houd hij de opening een „forse redevoering" en laat dan minister Rusk de onderhandelingen verder afwerken. De methode volgens welke de Russen het voorstel verder uitwerken is een al vaker toegepaste. Onder het preudoniem „waarnemer" hemelt de Pravda de voor delen van zo'n topconferentie op. Vroeger is al gebleken dat deze „waarnemer" opmerkelijk gezag heeft en het regeringsstandpunt nauwgezet vertolkt. Volgens „waarnemer" betekent Kroest jevs plan „een duidelijk en oprecht be wijs van Ruslands politiek van vreed zame coëxistentie van staten met af wijkende sociale systemen". Terwijl de Pravda een aanval deed op de Amerikaanse en Britse plannen voor nieuwe proeven met kernwapenen besteedde radio Moskou aandacht aan het thema „normalisering van de be trekkingen tussep Oost en West" en wees op het belang van een versterking der vriendschapsbanden tussen Amerika en de Sovjet-Unie. In een Engels-talige uitzending, die gericht was op Noortf-Amerika, zei een Russische commentator „Wij herinne ren ons nog al die vrolijke Amerikaan se knapen, onze wapenbroeders die wij in de stryd tegen het fascisme aan de rivier de Elbe ontmoetten." draagt officieel 290. Nog vier of vijf mijnwerkers worden vermist. DEAN RUSK, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard dat de vrijlating van de U-2-piloot Po wers ..enige nodeloze wrijvingen" uit de weg heeft geruimd tussen Oost en West, maar dat dit niet betekent dat deze vrij lating zou bijdragen in een oplossing van geschillen, zoals Berlijn of Zuidoost-Azië. DRIE JEUGDIGE moordenaars, een jongen van 16 en zijn broer van 20. plus „ln ,j*"-,Rr'8 vriendinnetje, zijn op be- ^kuldiging van dubbele moord in de Amerikaanse staat Georgia tot levens lang veroordeeld. officier, die dertien maanden in deze gevangenis heeft vertoefd. Gonzalez, die de opname maakte met een vest zakcamera, wist zijn gevangenisfoto's uit het land te smokkelen. 11 (Van onze verslaggever) Het beginsel van de vrije zee, door Hugo de Groot in 1609 vastgelegd, is heU uitgangspunt van de marinefilm. die gis terenavond in het Metropole-Tuschinsky- theater in Den Haag in première werd gegeven. Bij deze eerste openbare ver toning van ..Mare liberum", een rol prent die Ted de Wit heeft gemaakt, in opdracht van het ministerie van defen sie, waren o.a. aanwezig prins Bernhard, de ministers Luns en Visser, staatsse cretaris Scholten* vice-admiraal A. v. Karnebeek, alsmede een groot aantai militaire en burgerlijke autoriteiten. Voor de aanvang van de voorstelling voerde de Marinierskapel een slectie uit de filmmuziek van „Mare liberum" uit, onder leiding van kapitein-directeur H C. van Lijnschoten. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft gisterenavond ge- zegd dat er nog vijftig procent kans DE AMERIKAANSE RUIMTEREIS bestaat dat Glenns ruimtevaart van daag, woensdag, doorgaat. De onzeke re factor is het wispelturige weer in het zeegebied waar Glenns ruimtecap sule moet terechtkomen. De Atlasraket die Glenn in zijn Friendship-7 een of meer banen om de aarde zal laten beschrijven, is klaar voor de start. Glenn zal een handca mera meenemen in zijn ruimtevaar tuig. Als hij er tijd voor vindt zal hij hiermee foto's nemen van het inte rieur van de capsule, van zichzelf en van alles wat hij door het venster bui ten zou waarnemen. Het Amerikaanse meteorologisch in stituut wil dat Glenn ook foto's neemt van de wolkenformaties op een hoogte tussen de 160 en 240 km. op hetzelfde tijdstip dat de onlangs gelanceerde Ti- ros-4 ze neemt op een hoogte van ruim 640 km. Het zijn niet alleen de ruwe zeeën in de Atlantische Oceaan die Glenns reis in gevaar brengen, ook de voor spellingen van mist of het optreden van bewolking boven de lanceerplaats in Cape Canaveral vormen een ongun stige factor. Als alles goed gaat maakt Glenn vandaag deze drie omwen telingen om de aarde. Maar de kans is slechts 1 op 2. Niettemin gingen de technici op Ca pe Canaveral gisterenavond door met het treffen van de laatste voorberei dingen. In de raket is 120 ton kerosine gepompt. Technisch is alles gereed. De Franse communistische partij heeft gisteren 150.000 arbeiders op de straten van Parijs gebracht. Een algemene sta king van een halve dag vormde een de monstratie zowel tegen de rechtse ex tremisten (de O.A.S.) als tegen presi dent De Gaulle. De staking die volgens de communis tische vakbonden een volledig succes was, werd georganiseerd om samen te vallen met de begrafenis van acht slachtoffers van de onlusten in Parijs van afgelopen donderdag op twee na waren het allen communisten. Volgens schattingen van de politie lie pen minstens honderdduizend arbeiders mee in de begrafenisstoet naar de be graafplaats Père Lachaise, terwijl enke le honderdduizenden andere personen toekeken. Reeds vroeg in de morgen begon een grote menigte langs de Parijse arbeids beurs te trekken, waar de slachtoffers waren opgebaard. Op de doodkisten wa ren grote bloemkransen gelegd. De po litie had. ondanks het demonstratiever bod van de regering, toestemming ge geven tot het volgen van de begrafenis stoet, die van de arbeidsbeurs naar een drie kilometer verderop gelegen kerk hof trok. Het Franse persbureau Agence France Presse meldde tegen tien uur in de mor gen dat de uitzending van nieuws tot twaalf uur zou worden gestaakt om het personeel in staat te stellen de begrafe nis bij te wonen. Om tien uur was de staking alge meen. Het openbare vervoer lag ge heel stil, evenals de werkzaamheden bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, de kranten en persbureaus, de ra dio-omroepen, het vliegveldperso- neel, het postkantoor, fabrieken en vele kantoren. Om twaalf uur werd het werk hervat, behalve bij de kranten. Ook de scholen bleven de gehele dag gesloten. Aan het hoofd van de stoet liepen on der meer mee de voormalige premier Mendès France en de communistische leider Maurice Thorez. De stoet was on geveer twee kilometer lang. Speciale politie-eenheden waren niet aanwezig. De vakverenigingen en de links-politie ke partijen hadden hun eigen „politie" geschapen om de orde te bewaren. Er De foto toont een grote menigte met bloemen en portretten van de slachtoffers bij de arbeidsbeurs aan de Boulevard du Temple waarin de slachtoffers lagen op gebaard. werden geen spandoeken meegedragen en geen leuzen geroepen. Ieder had een zwartomrande kaart aan zijn revers. Zeven doodkisten waren zwart om kleed, de achtste, van een 15-jarige jon gen, was met een witte draperie be kleed. „Vooruitgang" Intussen hebben functionarissen ont huld dat de uiterst geheime Algerijnse vredesbesprekingen kennelijk „goede vooruitgang" boeken. De rebellenleiders zijn er blijkbaar, evenals De Gaulle op gebrand een einde aan de strijd te maken. Mogelijk zal Joxe vandaag naar Parijs terugkeren om De Gaulle en het kabinet verslag uit te brengen. Premier Adoela van Kongo, zeer on langs teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten, heeft, een uitnodi ging aanvaard om komende zomer een bezoek te brengen aan de Sovjet-Unie. Amerikaanse functionarissen in Leo- poldstad vinden het bezoek „niet opval lend". Zij zien geen reden waarom Adoe la na een bezoek aan Amerika ook niet Rusland zou bezoeken. Adoela's reis naar Moskou zal een of ficieel karakter dragen. Een datum is nog niet vastgesteld. In Leopoldstad is gisteren melding ge maakt van een ophanden zijnde kabi netswijziging in de centrale regering. Ongeveer 16.000 mijnwerkers in het Luikse kolenbekken hebben gisteren hun staking voortgezet. Zij legden maandag het werk neer ondanks een oproep van de centrale socialistische en katholieke vakbonden niet in staking te gaan in af wachting van de resultaten der onder handelingen, die tussen werkgevers en werknemers over de eisen van de mijn werkers worden gevoerd. Uit andere kolenbekkens in België wor den geen stakingsbewegingen gemeld. Binnen twee weken zal de politie in de hoofdstad drie belangrijke Amsterdamse gebouwen op afstand gaan bewaken door middel van een nieuw alarmeringssysteem waarvan de indringer niets hoort of merkt. Dit op het ruststroomprincipe met behulp van transistors gebaseerd stille alarmeringssysteem, dat via normale telefoonlijnen werkt en in minder ge perfectioneerde vorm reeds lang in het buitenland bekend is, zal ook worden geïnstalleerd in een aantal andere be langrijke gebouwen in de hoofdstad, zo als banken en musea. Tien a vijftien alarminstallaties kunnen via één tele foonkabel worden geleid. Voorlopig is er capaciteit voor 25 aansluitingen, doch indien daaraan behoefte bestaat en de politie kans ziet aan de vraag te voldoen, kan er onbeperkt uitbreiding aan worden gegeven. Het nieuwe alarmeringssysteem zal de politie in Amsterdam in staat stellen rechtstreeks een volledige controle uit te oefenen en effectieve acties voor te bereiden zonder dat een inbreker er iets van merkt. Wanneer op het paneel van het stille alarmeringssysteem in de meldingskamer op het hoofdbureau van politie een lampje gaat branden, worden onmiddellijk politiemannen naar het ge bouw gedirigeerd. Op het paneel staan alleen codenummers. Zodra een lamp brandt, wordt niet alleen het code nummer „vertaald", maar wordt ook de map met de belangrijkste gegevens over het betreffende gebouw voor de dag ge haald. Aan de hand hiervan wordt dan meteen een operationeel plan uitgewerkt.

de Stem | 1962 | | pagina 1