Pow-wow in het Rotsgebergte doet groots verleden herleven De cont Toekomst der Veerse haven! Passeert hangt nog in de lucht ZITTENDE ARENDTOONBEELD VAN GRANDEUR Squaws en papooses zijn dan ook van de partij Ckefarine.4 98 a Afhankelijk van situatie na afsluiting zeegaten Vliegende schotel op rijweg Lincoln was onbehouwen armzalig en vulgair PAPOEA' Met pok besmet sc lerneuzeE Prins Charles geopereerd Hert hindert vossejacht PERSOONLIJKE LENINGEN V.S.: passief en achterlijk Vier middelen fe zamen werken krachtiger Prins Bernhard naar Afrika ..Lorelef' in de vakbeweging Of# de inhoud aan! VAN NELLE's Afternoon" theebuiltjes. Onderhoud met ^emeester Prinssen burg( J- Probleem leeft Nederlandse visie anno 1865 MEDICA MENTEN OP CE BA SCHAARS Moordzaak Bat Officier kr berisping Dezelfde temperat DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 Deze Indiaanse baby „papoose" zeggen de Indianen is een iet wat verwonderd toeschouwstertje van de pow-wow. (Van een speciale verslaggever) Als de zomer zijn intrede doet, leven de Canadese Indianen op. En dit niet alleen, omdat zij van de zomer en de zon houden, maar ook, omdat zij dan beginnen met hun voorbereidingen voor de grote jaarlijkse samenkomst of in hun taal Pow Wow in het nationale park Banff in de Rocky Mountains. Meer dan zestigmaal reeds was deze jaarlijkse pow wow een hoogtepunt in het leven der Roodhuiden. Waarom "Wel. tijdens die vier dagen en vier avonden durende samenkomst hebben zij de gelegenheid zich te ontplooien in al hun glorie. Dan verschijnen hun opper hoofden weer in prachtgewaad, gezeten op vurige, fiere paarden. Dan treden hun dansers op om stamgenoot en vreemdeling de schoonheid der aloude volksdansen te tonen, dansen, die vaak een magische en steeds een symbolische betekenis hebben. Dan hebben de roodhuiden gelegen heid om elkaar de historie en de legenden van hun volk te vertellen. Dan kunnen zij tonen, dat zij nog immer koene ruiters zijn en dat geen ros te wild of te lastig is voor hen. Dan gieren de lasso's door de lucht en ontkomt geen paard, stier of koe aan de krachtig en behendig weg geslingerde lus. Kortom, in het Kotsgebergte herleeft tij dens de zomerse pow wow telkenjare weer de Indiaanse glorie in al haar kleu righeid, indrukwekkendheid en met al haar gevaren. Burgerlijke Stand Het deed ons in den beginne wat vreemd aan te horen, dat elk van die vervaarlijke krijgers, elke squaw en elk kind (papoose is het Indiaanse woord voor kind) een „Burgerlijke Stand naam" heeft en in de bevolkingsregisters staat ingeschreven als Mary Zo, Henry Zus, Charles Dit, Louise Dat, en zo meer. Maar kan het anders? De Indianen zijn tegenwoordig opgenomen in de bevol kingsregisters en voor deze officiële boe ken kan men niet volstaan met de al oude stamnamen, die van bleekgezich- tenstandpunt uit gezien niet anders dan bijnamen of naamsaanduidingen zijn. Onder elkaar en voor hun goede blanke vrienden gebruiken de In dianen echter de oude benamingen, zoals Zwarte Raaf. Zittende Arend, Lopende Buffel, Grijze Wolf en wat dies meer zij. Nog steeds zijn verzekerde men ons de „Burger lijke Stand namen" slechts namen- op-papier voor hen. De tijd der bloedige oorlogen tus sen Roodhuiden en Bleekgezichten ligt reeds vele jaren achter ons. De Indianen vormen nu een vreed zaam deel van de Canadese bevol king. Niettemin is de oude geest nog vaardig over hen en houden zij hun oude tradities hoog in ere. Thans echter op vreedzame wijze. De martelpalen van weleer zijn curiositeiten en museumstukken geworden. De strijdbijlen zijn be graven. Doch de fierheid der Roodhuiden is tot op de huidige dag levende werkelijkheid ge bleven. Zij bleven zichzelf! Wij waren van de juistheid dezer „ont hulling" onmiddellijk overtuigd, toen wij de opperhoofden en hun krijgers van na bij gadesloegen. Als een vorst van al lure, als een toonbeeld van grandeur, fier en onbewogen te paard gezeten, overschouwde „Zittende Arend", opper hoofd der Stony Indianen, het tafereel van de pow wow. Op papier heet hij neen, wij verraden het niet. omdat wij dan de diepe indruk, die hij maakte, zouden kunnen verzwakken En stellig kunt u begrijpen, dat de aanblik van die kleurige, ferme, beheerste mannen ons terugbracht in de wereld onzer jeugd, die bevolkt was met Karl May's. Gus- tave Aimard's en Cooper's Indiaanse hel den. Modernismen Er zijn in de Indiaanse wereld van heden ook modernismen binnengeslopen. Wel uiten de Indianen hun strijdkreten, maar de vele bleekgezichten, die als toe schouwers de demonstraties en wedstrij den tijdens de pow wow volgen, ge schiedt geen kwaad. Het scalpeermes wordt niet meer gehanteerd. Geen bleekgezicht wordt zwaar gebon den meegevoerd naar het kampvuur. En toen wü (door een bleekgezicht) werden voorgesteld aan een Indiaans meisje van vorstelijken bloede prinses Mary-Loui- se heette zij „op papier" vertelde zij ons vol trots, dat zij onlangs werd ge kozen tot Miss Bereklauw. Het was een echte Indiaanse erenaam, maar hij was niet goed te rijmen met de vrolijkheid en de lachende ogen van het Indiaanse prinsesje. Bij ons groepje voegde zich ook George McLean. Een bleekgezicht? Neen, een voormalig op perhoofd van de stam der Stony India nen. Op papier heet hij George McLean, maar in werkelijkheid „Lopende Buf fel". Twee buffelhoorns sierden zijn hoofd als tooi. Hij vertelde boeiende dingen over zijn volk en lichtte menig gebeuren tijdens de pow wow toe. Er was vertelde hij veel ver anderd. Als de rode krijgers tegenwoor dig naar Banff gaan voor de pow wow. trekken veel vrouwen en kinderen te paard mee. Zoiets was vroeger uitge sloten geweest. Zeker, vroeger hielden de krijgers ook van hun squaws en papoo ses. maar in het openbaar vertoonden zij zich maar heel zelden met hun vrouwen en kinderen. Ja, verzuchtte Lopende Buffel, en zo is er nog heel wat meer veranderd in een halve eeuw tijds. Maar u ziet, rijden en lasso-werpen doen we nog goed! Inderdaad, dat zagen we. De lastigste en wildste paarden werden bestegen en bereden. Maar heel zelden gebeurde het, dat zij er in slaagden een berijder in het zand te doen bijten. En gebeurde dit, dan zat hij zó snel weer op de rug van zijn paard, dat het dier een beetje schrok. De roodhuiden zowel als de bleekgezichten genoten van de staaltjes van voortreffelijke rijkunst, die ten bes te werden gegeven. En de squaws en papooses genoten niet minder dan hun mannen en vaders. Misschien beseften zij niet. dat ook zij voor ons. bleekgezichten, bijzonder schil derachtige tafereeltjes vormden. (advertentie) zonder de maag van sireek ie maken f De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen krachtiger bij de bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tablettan f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Op uitnodiging van de „Wildlife Devel opment Company", een lichaam dat deel uitmaakt van het departement van „Na tural Resources" in Oeganda, zal prins Bernhard, die zoals bekend het presidentschap heeft aanvaard van het World Wildlife Fund, een reis maken door dit land. Het vertrek is op 19 februari bepaald. De prins zal in Oeganda logeren bij de gouverneur van dit gebied, dat in okto ber van dit jaar onafhankelijk zal wor den. Na het bezoek aan Oeganda zal de prins in Liberia de opening van een ijzer mijn, waaraan Nederlandse constructeurs een belangrijke bijdrage hebben gele verd, bijwonen om zijn reis te besluiten met een officieel bezoek van ongeveer een week aan Libië. Het Britse vakverbond voor technici zal een aantal knappe vrouwelijke leden inzetten bij solidariteitscampagnes voor zijn staking. Basil Parker. vakbondsleider voor Chesterfield, gaf gisteren om omschrij ving van het gezegde een vrouw is duizend (stakende) mannen te erg „Knappe meisjes zullen minder moeilijk heden ondervinden in gesprekken met mannelijke collega's". (advertentie) - jviet één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie doos van 20 stuk 102e JAARGANG Uitgave: N. V. Uitg A Directeur'. E. H. B Brt Hoofdredacteur: J. J. Redactieraad: J. M A. C. J. v. Hootegem mr. Mes, mr H M. L. de Re Vercauteren. L. J. v. 't Bureaus: Breda - Rei Tel 22341 (4 lijnen) Bureau voor de Zeeuw Rechts: Het haventje van Raamsdonksveer geeft het oen- trum van he* dorp toch een eigen typisch karakter. Links: Toen de kiosk aan het Heereplein werd gebouwd, is kennelijk al rekening gehouden met de toekomstige dem ping van de havenkop. De 13-jarige Britse troonopvolger, de prins van Wales, heeft gistermorgen een spoedoperatie wegens acute blindedarm ontsteking ondergaan. De prins was op zijn kostschool Cheam in Berkshire ziek geworden. Sir Wilfrid Sheldon, kinderarts ten paleize, werd ont boden om de prins te onderzoeken, wiens toestand in de loop van de dag slechter was geworden. Kort na middernacht werd hij per zie kenauto naar het. kinderziekenhuis te Londen overgebracht, waar alles reeds voor een spoedoperatie in gereedheid was gebracht. Koningin Elizabeth die te Windsor Pa lace verbleef, was van de ziekte van haar zoon op de hoogte gesteld. Het ziekenhuis gaf om 3.30 uur gister morgen een bulletin uit, waarin werd gezegd, dat de toestand van de prins bevredigend was. De chirurg van het zie kenhuis. dr David Waterston. voerde de operatie uit.. Het opperhoofd van de stam der Stony-Indianen, Zittende Arend geheten, schouwt zijn stamgenoten en gasten. De vrouwen en kinderen der Rode Krijgers nemen deel aan de ope ningsparade. Zij zijn te paard en verlenen kleur aan het schouwspel. (Van onze verslaggever) Zeer onlangs hebben enkele inwoners van Raamsdonksveer gemeend hun hart eens te moeten luchten over hun haven in de rubriek „Pa pier voor uw pen". Nu kan „zeggen, wat men op het hart heeft" som tijds nuttig zijn, maar dan dient men wel precies te weten waar men het over heeft. Een Britse automobilist uit Ayles bury heeft de politie verteld dat hij door een vliegende schotel werd ge hinderd bij het chaufferen. Hij was op weg naar huis toen hij op ongeveer 10 meter voor zich een mas sief ovalen voorwerp zag. Het was wit en zag er uit alsof het van metaal xoas. Langs de randen liepen zwarte tekens die uitlaten of partijspoorten kunnen zijn geweest. „Ik was werkelijk bang, omdat ik geen controle meer had over mijn mo tor. Ik kon niet accelereren. Het leek alsof het voorwerp mijn auto bestuur de". Volgens de automobilist was de schotelzijn auto tot op een meter genaderd om plotseling snel te ver dwijnen. Daarop begon de motor di rect sneller te lopen". „Ik had nooit in vliegende schotels geloofd, maar de enige uitleg is: iets van een andere planeet Wat gaat er nu eigenlijk met de ha ven van Raamsdonksveer gebeuren Deze vraag hebben we voorgelegd aan burgemeester J. Prinssen. Uit het ge sprek, dat daarop volgde, is duidelijk gebleken, dat op deze vraag voorlopig nog geen definitief antwoord te geven is. In het in 1951 goedgekeurde uitbrei dingsplan is aandacht besteed aan de situatie van de leaven. In dit plan werd de haven een stuk ingekort geprojec teerd. Maar daarmee was de demping van de havenkop nog lang geen feit. Een jaar of zes geleden werd bij de DACW een subsidie-aanvrage ingediend, welke betrekking had op de demping van een deel van de haven. Het zou im mers een zeer kostbare geschiedenis zijn geworden, indien de gemeente op eigen kosten tot uitvoering van het dem pingsplan zou zijn overgegaan. De sub sidie-aanvrage is in verband met de krapte op de arbeidsmarkt nimmer ge honoreerd en dus ook het plan tot dem ping niet tot uitvoering gekomen. ,,Maar feit is", aldus burgemeester J. Prinssen, ,,dat er straks belangrijke ver anderingen zullen moeten plaatsvinden met het oog op de totaal gewijzigde si tuatie na de afsluiting van de zeegaten. Vast staat, dat de haven, zoals die er nu bij ligt of zelfs enigermate opgeknapt straks niet meer bruikbaar zal zijn. Zo als de kaarten op het ogenblik liggen zal het Oude Maasje niet worden afge sloten en zal er geen sluis worden ge bouwd in de Donge, zoals vroeger de plannen waren. De Deltawerken bren gen immers straks een volkomen gewij zigde toestand te weeg voor het hele Dongegebied. Het is begrijpelijk, dat het gemeentebestuur er ietwat huiverig voor was grote bedragen te gaan investeren in de verbetering van de haven in de Majoor Frederick Blackett, jagermees- ter van Cowdray park en deskundige op het. gebied van de vossejacht heeft de oorlog verklaard aan de herten die de jachthonden van het vossespoor af brengen. Hij zal grootscheepse jachtpartijen gaan organiseren op de honderden herten in zijn district die „vervelend beginnen te worden „Jonge honden", aldus majoor Blackett, „volgen het hert wanneer dit een vosse spoor kruist omdat de geur van een hert sterker is dan die van de vos". De jagermeester van Cowdray park is zelfs van pan om „georganiseerde groe pen jagers" premies te betalen voor elk hert dat zij neerleggen. „Wij willen niet dat Jan, Piet en Klaas erop uit kunnen trekken om de beloning in de wacht te slepen", aldus Blackett. wetenschap, dat rekening moet worden gehouden met een gewijzigde situatie, waarvan we op dit moment nog niet pre cies weten hoe die zal zijn. Men gaat thans bij de rijksinstanties interesse tonen voor het bekijken en be studeren van de situatie in het Donge- mondgebied na de afsluiting van de zee gaten. Het is immers van belang te we ten, welke gevolgen de afsluiting zal hebben voor de hier aan het water ge vestigde industrieën etc. Het probleem leeft dus wel. Intussen wil dit alles weer niet zeggen, dat we helemaal geen hui uitsteken naar de haven. Wat nodi(is doen we eraan en voor de rest moto we wel wachten tot er meer bekend a over het toekomstige waterpeil etc. Ove rigens moeten we ons toch ook afvragen of de haven van Raamsdonksveer nu wel zo belangrijk is. De gemeente ont vangt per jaar niet meer dan f 200 ha- ven- en kadegclden, hetgeen wel iets i zegt. Of er wel eens iets in de haven j drijft, dat er niet in thuishoort Dat is best mogelijk. Maar dan moet toch di rect gewezen worden op het bestaan van een goede vuilnisophaaldienst, die twee keer per week de hele gemeente rondrijdt. Het is beslist niet nodig, dat b.v. een matras in de haven wordt ge smeten. De bevolking kan ertoe meewer- i ken de haven tenminste zo zuiver mo gelijk te houden. Overigens kan men zich toch afvra gen of het niet jammer zou zijn indien zou worden overgegaan tot demping van een gedeelte van de haven, die het een- <i trum van Raamsdonksveer toch een ty*F pisch eigen karakter geeft. Het zal alle- maal nog eens goed bekeken en bestu deerd moeten worden en het ziet ernaar uit. dat we in de naaste toekomst we wat meer over de situatie rond de h? f ven zullen vernemen. Het gemeenlek stuur van Raamsdonk streeft er in a' geval naar een zo gunstig mogelijke op lossing te verkrijgen." (Van onze correspo Gisteren werden de 1 haven- en gemeente; gealarmeerd door h een door pokken be Vlissingen was gep weg naar Gent. H Griekse schip Sophie van Karatsji kwam. Op de rede van Vlissinge de kapitein van het schip sche loods zonder gevaa kon komen omdat het sr dagen onderweg was e tingstijd (18 dagen) du verstreken was. De loods boord gegaan. Dc inmiddels gewaarschu zense havenautoriteiten echter goed aan te doen te waarschuwen. Het ver meente en politie aan d arts, dokter K. Hoving, a het schip een onderzoek werd door deze niet inge het schip niet voor een haven bestemd was. Al maatregel raadde hij aan tijdens het opschutten in Terneuzen op het schip zoi deze reden is er dan oo1 ganger aan boord gegaan, veiligheidsmaatregel ad- arts, het personeel, dat moest meren, te voorzien schoenen. Enkele leden van de gen hielden hierop toezicht. O het schip doorgevaren De Gentse havenautoriteii inmiddels ingelicht. De gc gezondheidsdienst van die aankomst een onderzoek in (advertentie) Inlichtingen bij Financierings Maatschappij MAHUKOJ Vestigingen in a lie kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK De Amerikanen hebben door een pu blikatie in een geschiedkundig tijdschrift kunnen ervaren hoe een Nederlandse am bassadeur in de V.S. over hun president Abraham Lincoln (1809-1965) en de V.S. dacht. Uit een artikel in het „Journaal of the Illinois Historical Society" van de hand van dr. J.W. Schulte Nordholt, geschie denis-leraar te Wassenaar, blijkt, dat de toenmalige ambassadeur, Theodorus Ma- rinus Roest van Limburg, de Amerikaan se president een onbehouwen iemand vond. welke mening slechts langzaam plaats maakte voor een gevoel van ach ting. Ook de V.S. kwamen er in de ogen van de ambassadeur niet erg goed af. Hij noemde de nieuwe wereld „achterlijk en passief". Lincoln was x'olgens hem „slecht ge manierd. armzalig, zwak, tactloos, zeer onbeduidend, sluw en vulgair". Volgens het artikel, dat gebaseerd Is op de rapporten die Roest van Limburg naar Den Haag zond, was de ambassadeur later van mening veranderd en had hij na de moord op Lincoln gerapp^fhet „Een afschuwelijke moord h&n. land van zijn leider beroofd op cf® n. blik dat men nuttige resultaten ba® en nen verwachten van zijn werk- Me® meer personen achtten, beminden vertrouwden hem". fe. Kort nadat Lincoln president was s worden, werd de ambassadeur ultf,ü^ digd voor een diner op het Witte n Hierover schreef hij later: „Tijdens 2 1/2 uur dat ik naast hem (pncwat zat, kon ik niets in hem ontdekken op een staatsman wees. Zijn con vei bestaat uit vulgaire anecdotes waar hij zelf ontstuimig moet lachen Het Cubaanse ministerie van gezo"^ heid heeft bekendgemaakt, dat voo bepaalde medicijnen slechts op (Van onze parlementaire Minister Beerman «justitie officier van justitie, hoofd v rondissementsparkel te Utr gens plichtsverzuim, bestaan maakte ernstige beleidsfou Baarnse moordzaak", een berisping opgelegd. „Daarbif gens zijn zeer goede staat va aanmerking genomen". Dit b antwoord van minister Beer tie) op vragen van het Twc lid Berkhouwer (V.V.D.). Pe disciplinaire straf is o bestudering van een aantal over deze zaak van de A procureur-generaal mr. J. de IN CULEMBORG hebben 9 mensen die vrijdag j.l. op waren geplaatst van de P.v de komende verkiezing voor d teiaad, voor de kandidatuur Zij stonden niet op een plaats. IN AMMAN zijn gisteren om gevangenen vrijgelaten, in een amnestie, die door koning Hoes afgekondigd ter gelegenheid v boorte van zijn zoon. HET DODENCIJFER van dc de Luisenthalmijn bij Saarbrt draagt officieel 290. Nog vit mijnwerkers worden vermist. DEAN RUSK, de Amerikaanst van buitenlandse zaken, heeft 1 dat de vrijlating van de U-2-] wers ..enige nodeloze wrijvingt weg heeft geruimd tussen Oost maar dat dit niet betekent dat lating zou bijdragen in een oplc geschillen, zoals Berlijn of Zuic DRIE JEUGDIGE moordené jongen van 16 en zijn broer va !n vriendinnetje, zijn schuldigmg van dubbele moorc Amerikaanse staat Georgia t lang veroordeeld. iciiue jucuiuyucu -r hiertoe aangewezen apotheken Bovendien zuupj bij krijgbaar zullen zijn. alle apotheken binnen 72 uur ®ef *in met alle voorhanden geneesmiddelen moeten dienen. In de aankondiging werd 8ezef.®' ge. deze maatregelen noodzakelijk zy» worden door de „grove blokkade imperialisten". Weersverwachting van het i avonVda2a3T5nduurOPgemaakt 1 Wisselende bewolking met krtrur' °f ^elbuien, ma krachtige, aan de kust af er. Wei«- 'usspn noordwest ei vfia verandcr'ne in temp oo lr ra/: 7011 dcr 17-51 uui <>P 13.14 uur. Morgen: zon op 7.57 uur dcr 5.23 uur. M

de Stem | 1962 | | pagina 10