aalila? Onverwachte koerswijziging Japan en Amerika: „Sla je leugels maar uit, KLM" Minister Visser herhaalt grieven tegen Van der Putten TYPEN NA DE RELLETJESEEN GOLF VAN STAKINGEN Ultimatum van V.N. aan trainerende Tsjombe Overheidspersoneel wil minstens 6,5 procent Mijnramp: 305 doden Tientallen arrestaties op Ambon (vijfde colonne Ais een duiveltje uit een doosje bellanger bloemist DAGBLAD VOOR ZEELAND Eduard Polak (81) overleden Australië zou neutraal zijn l Communisten als gangmakers bij Parijse onlusten BEWOLKT Soekarno's reis Bankroet Compromis van mr. Poxopeus niet aanvaard De opvolging van de heer Peters in de Tweede Kamer Kamer oordelc over publikatie der bijlagen HAMMARSKJOELDS DOOD: PILOOT VLOOG TE LAAG 15 FEBRUARI a.s. TE AXEL (Wolstraat 35) 16 FEBRUARI a.s. TE HULST INSTITUUT VOOR KANTOOROPLEIDING BANANEN zijn voedzaam Of u bent, of 102e JAARGANGNo. 23900 Uitgave: N V. Uitg MÜ- Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna._ Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14-telefoon 2377 (Bjibureau s Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Wat er zich allemaal achter de schermen heeft afgespeeld, zal wel altijd een geheim blijven, in elk geval is gisteren het onverwachte ge schied, dat zowel Japan als de Verenigde Staten grote tegemoetko mendheid aan de dag hebben gelegd ten aanzien van het troepenver voer naar Nieuw-Guinea. Een DC-7-c van de KLM, die de gestrande reizigers met bestemming Biak op het vliegveld van Anchorage in Alaska heeft opgepikt, mag tussenlandingen maken op het vliegveld van Japan, maar als het dit erkiest ook op Honoloeloe of Wake. De Japanners zeiden laconiek* „Wy mogen deze vlucht niets in de weg leggen, want het betreft een gewone lijnvlucht. Als er militairen aan boord zijn, is dat heel vervelend, maar zolang zij burgerpakjes dragen, kunnen wij er niets aan doen." De Japanse autoriteiten lieten zelfs doorschemeren dat zij niet zo bijster geïnteresseerd meer zijn in de eventuele aanwezigheid van wapens aan boord van de KLM-vlieg- tuigen. Zodoende vliegen 75 militairen in burger (55 meer dan in de vroegere berichten werd gezegd) zonder verder oponthoud naar Biak. gaan. Saoedi zei: ..Australië begint ons te begrijpen en het zal buiten het hek blijven bij alles wat er tussen Indonesië en Nederland voorvalt". Australië zag echter het liefst een vreedzame rege ling. In het Australische parlement zijn het vooral de socialisten die de rege ring herhaaldelijk aanvallen op de slap pe houding die zij in het geschil aan nemen. In Djakarta gingen gisteren ge ruchten dat president Soekarno zijn staatsiebczoek aan Engeland, dat van 8 tot 12 mei zou plaatsvinden, wil afzeggen. Hij zou er niet op uit zijn de Engelsen te beledigen, maar het was meer omdat de president bü de grote gebeurtenissen die op handen zijn, niet gemist kan worden. In Londen was van Soekarno's voor nemen niets bekend. In Amsterdam is gisterenavond op 81 jarige leeftijd overleden de heer Eduard Polak. De overledene is jarenlang strij der geweest in de socialistische bewe ging. Hij was één van de eerste redac teuren van ,.Het Volk". In 1913 werd hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Van 1923 tot 1933 is hij wethouder ge weest, aanvankelijk voor onderwijszaken later van financiën. In 1935 werd hij lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland. Bij het uitbreken van de oorlog ~~erliet hij ons land. De jaren tot mei 1945 heeft hij in Engeland en Brazilië ^ooi-gebracht. Toen keerde hij naar ons •land terug. Nog één jaar heeft hij de zetel in het college van gedeputeerden roezet. Nadien heeft hij veel publicistisch werk verricht. De Amerikaanse tegemoetkomendheid zou verklaard kunnen worden uit het feit dat de V.S. een beroep op de NAVO waarvan Nederland deel uitmaakt willen doen om te helpen bij het econo misch isoleren van Cuba. De Ameri kaanse regering heeft daarover de se cretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker gepolst een Nederlander, Een tweede oorzaak is, volgens waarne mers, dat de Russische radio zo onge hoord fel op de Nederlandse „agressie" in Nieuw-Guinea heeft ingehakt. Op Ambon blijken, naar nu pas bekend werd, in de loop van deze week 33 men sen te zijn gearresteerd wegens hun Alle Franse vakbonden hebben giste ren geprotesteerd tegen de bloedige rel letjes die donderdagavond zijn voorge vallen op het Bastilleplein te Parijs, waar werd gedemonstreerd tegen de O.A.S. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn 11 plasticbommen tot ontploffing ge bracht. hoofdzakelijk bedoeld voor com munistische organisaties. TER GELEGENHEID van de 500e uit zending van „My Fair Lady" zijn de medewerkers aan deze musical gisteren door het gemeentebestuur van Amster dam ontvangen. DE WESTDUITSE hoogconjunctuur kan met eeuwig duren, zo heeft de Federale Reservebank in Frankfort gewaar schuwd. Er zijn al tekenen van een ver- zwakkende Duitse concurrentiepositie op de buitenlandse markten. BRUYNZEEL-Zaandam zal bij wijze van proef enkele teleurgestelde Nederlandse immigranten in Australië naar Neder land halen, op kosten van het bedrijf, mits de teruggekeerden een driejarig contract tekenen. IN AMSTERDAM schoot een personen auto een vluchtheuvel op. Een 12-jarig meisje dat op de vluchtheuvel wachtte om over te kunnen steken, werd gedood. De auto werd bestuurd door een onder wijzeres. De wagen slipte. WftP^FSI2SNT van Tsjecho-Slowakije heeft Jan Piller benoemd tot vice-pre- SiieiL« ,0pv:olëer van Rudolf Barak, van al zijn functies werd ontheven. totT:,VnTVaCJlting van llCt K.N.M.I. j avond 23 15nuur.0pgemaakt g'stc'e"" ™ifii»bn1W°.lking maar slechts op J ke t<!t ?rW" wat "'otrejren. Zwak- i matifie wind tussen zuidwest 5 tnnra? ?,ct.s hogere temperaturen, l voorn 1 in Zuid-Limburg;, tandaag: zon onder 17.43 uur. zo" op 8.04 uur, onder 17.45 uur. Maan op 11,25 uur, onder 01.03 Maandag: zon op 8.03 uur. Maan op 11.57 uur. r aandeel in Nederlandse ondermijnende activiteiten. Volgens radio Makassar hadden de ondermijnende activiteiten in geheel Indonesië plaatsgehad. Het bureau van de socialistische inter nationale heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van vooraanstaande Indonesi sche socialisten, zoals Soetan Sjahrir en anderen, vorige maand. Als wij geloof mogen hechten aan een verhaal dat de Indonesische ambassa deur in Australië, Saoedi, heeft opgehan gen, dan is Australië bereid om een an dere kant op te kijken als Soekarno's troepen met de Nederlanders in gevecht Economische deskundigen in Djakar ta menen, dat Indonesië door de roeke loze wapenaankopen van de laatste tijd al zijn deviezenreserves heeft opgebruikt en nu van de hand in de tand moet le ven. Er is een omvangrijke en bloeien de zwarte markt, waar alles vijf tot zes maal zo duur is dan de officiële prijs, Rijst, het volksvoedsel, kost zelfs zeven maal zo duur als in 1960. De staats schuld beloopt zeventig miljard roepiah. De statistieken zijn staatsgeheim en dat is een veeg teken. Binnenkort zal minister Robert Ken nedy, de broer van de Amerikaanse president, Djakarta bezoeken. Er staat voor de eerste dag van zijn bezoek een studentendemonstratie op stapel waar mee de Indonesische regering niet bijs ter ingenomen is, doch die zij niet goed durft, te verbieden. Kennedy zal vermoe delijk een boodschap van het Witte Huis overhandigen. Verwacht wordt dat Ro bert Kennedy al zijn diplomatieke gaven hard nodig zal hebben om van zijn be zoek een aangenaam gebeuren te ma ken De studenten en vakbonden hebben een staking uitgeroepen. De stakingsactie werd door de communisten gesteund. De nationale studentenvereniging gaf de opdracht over het gehele land betogin gen te doen houden. Het stakingsparool werd doorgegeven aan het personeel van de ondergrondse, aan buschauffeurs en bank- en kantoor bedienden. De normale werkzaamheden in Parijs werden onmogelijk gemaakt. Het busverkeer en de ondergrondse wer den een uur lang stilgelegd. Ook bank bedienden, kantoorpersoneel en verko pers in verscheidene winkels legden het werk er een uur bij neer. Kleine groepen betogers trokken in op tocht door de hoofdstraten van Parijs, maar er deden zich geen incidenten voor. In een filmstudio in een voorstad van Parijs werd door 200 werknemers, onder wie Brigitte Bardot, gedemon streerd. De stakingsgolf werd gesteund door de drie grote Franse vakbonden de communistische C.G.T., de katholieke C.F.T.C. en de socialisten, alsmede de vereniging van docenten. Het plan is om maandag, als de slachtoffers van de relletjes zullen wor den begraven, weer dergelijke stakingen te doen houden. Minister van Binnenlandse Zaken, Frey, lanceerde gisterenavond de be schuldiging dat de communistische par tij donderdag 3000 geharde „stoottroe- pers", die kennelijk waren opgeleid voor straatgevechten, had ingezet tegen de politiemannen. Het demonstratieverbod wordt gehandhaafd, zei Frey. De negentienjarige zoon van de beken de wiskundige, prof. Laurent Schwartz, Marc André, wordt sedert donderdag middag vermist. Zijn moeder had tevo ren de waarschuwing gekregen dat Mare door de O.A.S. zou worden ont voerd. De jongeman is een neef van premier Debré. Prof. Schwartz heeft on langs het initiatief tot de strijd tegen de O.A.S. m universitaire kringen geno men. Het gerechtsgebouw in Oran is vrij dag getroffen door ontploffingen en brand. Een groot gedeelte van het ge bouw werd verwoest. Men vermoedt dat de O.A.S. hierin de hand heeft gehad. Lr ging veel documentatiemateriaal verloren. Bij twee bankovervallen werd in to taal 65.000 frank geroofd. ™eeste communistische dagbladen m de Franse provincie zijn gisteren op bevel van de regering in beslag geno men wegens opruiende artikelen. De V.N.-functionaris Sture Lin- ner heeft van president Tsjombe van Katanga geëist, dat aan V.N.- troepen toegang zou worden ver leend tot het voormalige huurlin gen-bolwerk Kipoesji, de koper mijncentra Jadotstad en Kolwezi en tot aan het aan de grootste Noordkatangese V.N.-basis gren zende Kamina. Het politieleger van de V.N. treft, vol gens betrouwbare bronnen, voorbereidin gen om vandaag massaal tegen deze vier steden op te treden. Tsjombe zou, volgens de Katangese mi nister van binnenlandse zaken Moenongo geantwoord hebben, dat „wij in val liever sterven, omdat wij de marte laren van Albertstad, Kindoe en Kon- golo nog niet vergeten zijn". Actieprogram Adoela, de Kongolese premier, keert vandaag van zijn reis naar Amerika en Europa in Kongo terug. In overleg met de V. N. heeft hij, naar zijn zeggen een program van actie voor Kongo kunnen opstellen: 1. oplossen van het Katangese vraag stuk; 2. reorganisatie van het Kongolese le ger; 3. hulpverlening aan Kongo door ver schillende landen via de V.N. Hij heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek aan de Sovjet-Unie te bren gen. De datum zal nog later worden vastgesteld. Vluchtelingen Tsjombe heeft intussen een „grote de- 'dat^ee- legatie" te woord gestaan uit het Baloe- ba-vluchtelingenkamp, die hem om zijn persoonlijke tussenkomst had gevraagd bij het verlenen van toestemming aan vluchtelingen uit Elisabethstad terug te keren naar hun woonwijken. Ongeveer 40 procent van de 42.000 vluchtelingen in het Baloebakamp zijn afkomstig uit de Katangese hoofdstad. (Van onze Haagse redacteur) De drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben de leden der Tweede Kamer een contra-nota gestuurd in antwoord op de nota van minister Toxopcus (binnenlandse zaken), betref fende de overheidssalarissen. Hierin wordt het ongenoegen over de regerings beslissing uitgesproken. De nota komt aan de orde bij de be grotingsbehandeling van binnenlandse zaken. Gehoopt wordt, dat de Kamer een uitspraak zal doen, door een motie aan te nemen, waarin op heropening van het overleg wordt aangedrongen. Op een persconferentie werd gisteren door de centrales gesteld, dat het rijksoverleg het slechtste overleg in Nederland is. Met de beslissingen van thans een alge mene loonsverhoging van 5.2 procent voor 1962 en een over vier jaar gelijke lijk verdeelde verhoging van 8-40 pro cent wenst men geen genoegen te ne men. Een verrassing was de mededeling op deze persconferentie, dat minister Toxo- peus in het overleg wel bereid is geble ken, alle schaalloners een gelijk percen- tag te geven indien de samenwerkende organisaties hun eisen betreffende een uitkering ineens over 1961 en 1962 en de eisen t.a.v. de gepensioneerden zouden laten vallen. Hiertoe was men echter niet bereid. Ook menen de centrales dat een unifor me loonsverhoging de achterstand van de lagere en middelbare overheidsdiena ren niet zou wegnemen. De regering is van plan de voorgeno men verhoging van de AOW met 15 pro cent per 1 juli onverkort aan de gepen sioneerden ten goede te laten komen. Zo als wij berichtten, is tegen 1964 ook een betere ziektenkostenregeling te verwach ten. De organisaties hebben er vooral be zwaar tegen, dat van overheidszijde geen enkel concreet gegeven zou worden ver strekt. Met het macro-economische pro- duktiviteitscijfer van de afgelopen pe riode voor het overheidspersoneel van 3.8 procent (c.b.s.-berpkening) is men het niet eens. (Van onze parlementaire redactie) Maandag a.s. vindt in Den Haag een bespreking plaats van de K.V.P over de opvolging van het overleden Tweede- Kamerlid de heer J. M. Peters. Volgens de desbetreffende K.V.P.-lijst komt voor opvolging in aanmerking de heer Jan Maenen, thans Eerste-Kamerlid cn voor zitter van de Limburgse K.A.B. te Heer- len. (Van onze parlementaire redactie) De nota betreffende „de zaak Van der Putten" van minister Vis ser (Defensie) heeft thans ruim negen weken na de toezegging de Tweede Kamer bereikt. Na een zeer uitvoerige en chronologische opsomming te hebben gegeven van al hetgeen zich tijdens zijn werk zaamheid in overheidsdienst (no vember 1950 november 1961) beeft afgespeeld, zegt minister Visser over Van der Putten: „Uit alles is gebleken dat de heer Van der Putten beheerst wordt door een groot wantrouwen in het apparaat, waarin hij moest werken. Daardoor verstoorde hij, waar hij werd geplaatst, de normale ver houdingen en de sfeer in het bedrijf. De heer Van der Putten houdt zijn verden kingen staande en hij uit onbewezen ern stige beschuldigingen zonder ook maar enigszins met de uitslagen van vroegere onderzoekingen rekening te houden. Hij heeft in geen enkel opzicht voldaan aan mijn opdracht (het noemen van namen van de betrokken officieren, red.). Door een en ander heeft de heer Van der Put ten blijk gegeven van een instelling die hem ongeschikt doet zijn als ambtenaar. Hem is dan ook bij brief van 27 novem ber 1961 eervol ontslag verleend wegens ongeschiktheid anders dan op grond van ziels- of lichaamsgebreken". Bij zijn nota lieeft minister Visser niet minder dan 121 bijlagen gevoegd, die al le vertrouwelijk aan de Tweede Kamer zyn overgelegd. Minister Visser zegt echter dat hjj ten volle bereid is tot overleg over het ópen- baar maken van sommige of alle bijla gen, indien volgens de Kamer het alge meen belang dit vordert. Vooralsnog wil hij echter voorkomen dat door na men te noemen van personen aan wie misdragingen worden toegeschreven meer persoonlijk leed wordt toegebracht dan in het algemeen belang onvermijde lijk moet worden geacht. Ten aanzien van de lange opsomming van feiten en gebeurtenissen die onder zijn voorgangers reeds plaats vonden, heeft minister Visser zich onthouden van een beleidsbeoordeling van zijn zijde. Zijn persoonlijk, hierboven reeds ge noemd oordeel, geeft minister Visser eerst aan het slot van de nota. Met verwijzing naar enkele inmiddels toegestane loonsverhogingen in het be drijfsleven vragen de samenwerkende centrales rekening houdend met de matigingsformule van Oud-Wassenaar per 1 januari 1962 een salarisverhoging van tenminste 5 procent, echter vermeer derd met 1.5 procent voor het inhalen van de volgens de centrales bestaande achterstand. De centrales betogen tenslotte, dat niet alleen het hoger overheidspersoneel naar het bedrijfsleven afvloeit. Ook is er een uittocht uit lagere en middelbare rangen. In 1961 bedroeg dit verlies voor de centrales gezamenlijk 7000 leden (w.o. KABO 1600 en ARKA 450). De helft van het overheidspersoneel is overigens niet-georganiseerd. (advertentie) Als een duiveltje uit zijn doosje komt deze Zweedse motortorpedoboot uit zijn ondergrondse schuilplaats. De regering heeft langs de kust atoomvrije marinebases in de rotsen laten uit houwen. Hiermede is een belangrijke bijdrage geleverd ter opvoering van de kustverdediging. De commissie van de federale Rhode- sische regering, die het onderzoek heeft geleid inzake de vliegtuigramp, waarbij onder meer de voormalige secretaris generaal van de V.N., Dag Hammar- skjoeld. het leven heeft verloren, heeft meegedeeld dat het ongeluk te wijten is geweest aan een fout van de piloot. In zijn verslag schakelde de commis sie van onderzoek de mogelijkheid van sabotage, een aanval vanuit een ander vliegtuig of vanaf de grond uit. De piloot heeft het vliegtuig te laag laten komen waardoor het bomen heeft geraakt en op de grond terecht is geko men, aldus het rapport. Opleiding voor Erkend Diploma BEGIN DER CURSUS Huren van een schrijfmachine op gunstige voorwaarden mngeiijk. KORTE CURSUSDUUR LAAG LESGELD Inlichtingen en aanmeldingen: J. A. BIESBROECK (Ler. Staatsdiploma) GENTSESTRAAT 21a—23 HULST TELEFOON 01140-2080 Vanmorgen geeft tien minuten lang klokgelui van alle kerken in Saarland het begin aan van de rouwdienst in Saarbruecken voor de meer dan driehonderd slacht offers van de ramp van woensdag in de Luisenthalmijn van Voelklin- gen. Zo rouwt dan Saarland over zijn ge storven kompels, een aantal dat gisteren tot 305 is gestegen, omdat in de ramp mijn weer opnieuw stoffelijke resten zijn gevonden. De officiële cijfers zijn verder: 81 gewonden bij de ondergrond se ontploffing en 97 konden een goed heenkomen zoeken. Geen carnaval De conclusie van het voorlopige onder zoek is, dat verhit methaangas de ex plosie heeft veroorzaakt. Voor het aan staande weekeinde stonden in vele de len van West-Duitsland carnavalsfeesten op het programma. Zij zijn alle afgelast. Saarland zelf zal dit jaar helemaal geen carnaval vieren. Doe-het-zelverij, verzamelen en tientallen andere soorten van hob by's vullen de in aantal toenemende vrije uren van honderdduizenden mensen. De vrijetijdsbesteding is een belangrijk stukje van ons leven aan het worden. Met het oog daarop begint Dag blad De Stem vandaag een reeks artikelen over dit onderwerp, die probeert zoveel mogelijk facetten van het uitgestrekte „vrijetijdster- rein" te belichten. Vandaag is een verzamelaar van merkwaardige pamfletten onderwerp van ons arti kel in deze reeks. Maar ook knutse laars, amateurfilmers, modelbouwers en alle andere „soorten" van hobby isten komen aan de beurt. (advertenties) Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spoorlaan 50 Tilburg. Tel: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1