Luisenthal erger dan Marcinelle Saarland rouwt om dood van 283 mijnwerkers flmtona [wl Paus betuigt deelneming SENAAT VERDEELD OVER KINDERBIJSLAGWET DC-8 wacht lijdzaam op dingen die komen gaan Ontwapeningsgesprek op ministerieel niveau Tiros IV" gelanceerd eerste foto's binnen Rode bonze in ongenade Ambtenaren in Algerië: „Geef ons pantsertrein M Klopsignalen gaven hoop; men vond slechts lijk en Prins Abdoellah gedoopt W0RÖS.JIL0V IN DE OPPERSTE SOVJET? Medische prestatie Vlamingen in de diplomatie DAGBLAD VOOR ZEELAND t Gizenga zit op eiland gevangen Enthousiasme beneden pari OPROEPEN VERTWIJFELING ORKAAN Sch roefvliegtuig nu ook geweerd Atoomwedloop wordt fataal Overwegend droog weerstation m wereldruimte Tsjech o slo waakse vice-premier in cel Dreigbrief aan prins Rainier 102e JAARGANG No. 23899 Uitgave: N. V..,Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. U de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - i Te! 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962, Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contrai i aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 e 35 Km O Obcrstcin WEST DUITSLAND 0Saerlouis Homburg LUISENTHAL- MUN Völkllngen v /":„?SAARBRÜCKEN - 1 i Sarregu*-;::;::::;-: -v'"''Bitchc 'FRANKRIJK jij Bonn WEST Frankfort DUITS LAND De voormalige Kongolese vice-premier Gizenga, die door de regering te Lco- poldstad gevangen is gezet, is overge bracht naar Boelabemba, een nagenoeg verlaten eiland in de monding van de rivier de Kongo. Bestond er tot woensdagavond laat nog een kleine hoop dat red dingsploegen erin zouden slagen de 150 mijnwerkers, die in de ramp- mijn „Luisenthal" ingesloten zaten te bevrijden, gisteren heeft men de verschikkelijke conclusie moeten trekken, dat de mijnramp in het Saarland waarschijnlijk 283 doden heeft gekost. Daarmee is dit de grootste catastrofe van deze aard sinds 1946. Sedert het moment van de ondergrondse ontploffing in de mijn werden elk uur nieuwe cijfers over de aantallen doden, gewonden en vermisten gegeven. Men koes terde nog hoop dat de vermisten nog in leven zouden zijn, omdat er op de 400 meterverdieping klopseinen waren gehoord. Reddingsploe gen hebben gisteren echter, behalve een klein aantal zwaargewonden, alleen maar lijken naar boven gebracht. Van de 480 mijnwerkers, die zich in de bewuste gang bevonden, is slechts een tachtigtal onge deerd teruggekeerd. Hieronder waren bijna alle aspirant-mijnwerkers die op de fatale dag waren afgedaald. Hartverscheurende tonelen hebben zich op het terrein van de mijn afgespeeld. In Saarland zal tot a.s. zondag openba re rouw heersen. De carnavalsviering is afgelast en allerwegen worden belang rijke giften gedaan om de nabestaan den althans financieel te helpen. Ook (Van onze parlementaire redactie) In de Eerste Kamer zyn de meningen omtrent de algemene kinderbijslagwet het wetsontwerp waarover in de Twee de Kamer zoveel te doen is geweest verdeeld. Vele leden zijn van oordeel dat een betere kinderbijslagverzekering tot stand had kunnen komen „indien men althans de consequentie van een mogelijk uit eenvallen van de in het kabinet samen werkende regeringspartijen had aange durfd". „Door aan te sturen op een niet in sociale maar in politieke zin „haalbare zaak" is het wetsontwerp met een zwa re hypotheek belast", zeggen deze sena toren. Verscheidene andere senatoren hebben positief ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp, zoals dit er thans uit ziet,. Vele andere senatoren zeggen zich wel met het wetsvoorstel te kunnen vereni gen. ook al kunnen zij weinig enthou siasme opbrengen voor de gebrekkige wijze, waarop aan de principiële beslis sing van het ontwerp vorm is gegeven. Zij hopen dat de voorgestelde regeling binnen afzienbare tijd zal worden ver vangen door een meer doelmatiger re geling. Aldus blijkt uit het voorlopig ver slag op dit wetsontwerp. De senatoren die het ontwerp als met een zware politieke hypotheek belast be schouwen tonen zich voorstander van een kinderbijslagregeling vanaf het eer ste kind, voor loontrekkenden en zelf standigen. De kosten zouden huns inziens uit de algemene middelen moeten ko men. De vele voorstanders van het ontwerp zeggen dat in de toekomst in één alge mene kinderbijslagwet de aanspraken op kinderbijslag vanaf het eerste kind voor alle bevolkingsgroepen moeten zijn neergelegd. de paus heeft een belangrijk kapitaal beschikbaar gesteld. De slachtoffers zullen zondag a.s. wor den begraven. De plechtigheid zal o.m. door bondspresident Lübke worden bij gewoond. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft voorlopig uitgewe zen, dat de verhoudingen van de in de mijn aanwezige gassen niet zodanig was dat er een spontane ontploffing kon op treden. Men denkt aan de mogelijkheid dat een transportband warm is gelopen en dat het daarbij ontstane vuur een ex plosie van mijngas heeft veroorzaakt. De meeste slachtoffers die in de loop van gisteren uit de mijn werden ge haald, bleken aan gasverstikking te zyn gestorven. De zwaargewonden hebben merendeels brandwonden. Men verkeer de lange tyd in onzekerheid over de juiste aantallen doden en vermisten. Soms werden redders, die de mijn in- en uitgingen meegeteld. Anderen werden twee of drie maal geteld. De Saarlandse radio heeft gisteren onafgebroken de mijnwerkers, die zich ten tijde van de ramp in de mijn bevonden, opgeroepen zich te melden, zodat men tenminste een overzicht van het aantal kompels dat is afgedaald en dat ongedeerd terug is gekomen kon krijgen. Het hoofd van de mijnbouwdienst in Saarland, dr. Hugo, deelde gisteren mee, dat bijna alle lijken geborgen zijn. Er zijn 81 gewonden in ziekenhuizen op genomen. sonderen die nu niet meer kunnen ge beuren. Fotografen die deze vertwijfelde mensen wilden fotograferen, werden door verontwaardigde mijnwerkers ver jaagd. De meeste geredden waren niet in staat hun bevindingen mee te delen. Van één mijnwerker, een 17-jarige jongen is bekend dat hy terugkomende van de vroege dienst in een andere myn direct aan het reddingswerk in de rampmyn ging deelnemen. In de liftkooi, waarin hy naar beneden wilde gaan, zag hij opeens zijn doodgewaande, 19-jarige broer staan. Een andere mijnwerker, die een ga pende beenwonde had en juist eerste hulp had ontvangen, wilde weer naar beneden om te trachten zijn vader te redden. De artsen verboden hem dit. De redders snikten: ..Die jongens ster ven in onze armen als we ze proberen te bevrijden". Toch werkten zij, vertwij feld, door. Eén dergenen die de ramp heb ben overleefd vertelde: „Ik hoor de een geweldige slag en een vuur bal raasde door de zijschacht. Ik drukte mij tegen de muur achter één van de steunberen. Dit redde mijn leven. Sommige steunberen knapten als luciferhoutjes.'' Een ander zei: „Uit de zijschacht kwam een vlam van wel 100 me ter lengte, die door de tunnel raas de. De luchtdruk was verschrik kelijk. Sommigen werden door de ondergrondse orkaan de kleren van het lijf gerukt." Op 10 oktober 1961 werd op de burgerlijke stand te Boxtel inge schreven Johannes, zoon van V.A. Koopmans en A. 'Hagenbeek. Dit aandeel in de bevolkingsgroei van Boxtel scheen aanvankelijk vrij labiel. Toen het wicht in het St.-Li- dwinaziekenhuis werd opgenomen woog het slechts duizend en zestig gram. De baby viel nog 260 gram af, maar daarna is het gewicht vanaf achthonderd gram geleidelijk in stijgende lijn gaan bewegen en dezer dagen hebben vader en moeder Koopmans deze jongste van hun vier spruiten als een brokje Hollands welvaren van zes pond en drie ons thuis gekregen. In het zie kenhuis heeft men de bijzondere gast met gemengde gevoelens zien vertrekken, na zoveel dagen van spanningzorg en koesterende be langstelling. In medische kringen wordt herstel vanaf zulk een mini maal gewichtsniveau als een uitzon derlijk succes beschouwd. Vijf arbeiders zijn gisteren dode lijk verongelukt toen zij aan de top van de antenne van het radiostation Ham burg werkten. Door een niet opgehelder de oorzaak schoot het plafond, waarop zij zich bevonden, los en stortte met hen naar beneden. De familieleden van de omgekomenen stonden vannacht nog steeds bij de hoofdingang van de mijn, wachtend op Sedert woensdagavond vliegen er on ophoudelijk radioboodschappen over en weer tussen Schiphol en het vliegveld van Anchorage in Alaska, waar één der grootste straalvliegtuigen van de K.L.M., een DC-8, nog steeds staat te wachten op toestemming om naar Tokio te mo gen doorvliegen. De 25 militairen onder de 82 passagiers bezitten hun ziel in lijdzaamheid. President Kennedy van de V.S. en de Britse premier MacMillan, hebben giste ren het plan geopperd om de komende ontwapeningsonderhandelingen in Genè- dejve te houden op ministerieel niveau, om on 1 TEGEN EEN Utrechts meisje, dat door middel van een smoesje haar vriend, die bij de commandotroepen in Roosen deel is, naar de Domstad had gelokt, ts in hoger beroep twee weken celstraf geeist. EEN JONGEN van 17 jaar uit De Lier, die bij het vreemdelingenlegioen wilde gaan en zich daarom verstopte aan boord van een Turks schip, arriveerde na een week weer in Rotterdam. Het schip voer naar Hamburg en vervolgens terug naar Rotterdam. IN HET niemandsland in Jeruzalem is gisteren een 57-jarige Britse zendelinge doodgeschoten door Jordaanse schild wachten. DE FEDERATIE van Nederlandse jour nalisten heeft een wijziging van de Loes- wet bepleit, omdat de gemeenteraads verkiezingen één dag voor Hemelvaarts dag worden gehouden, waardoor de stembusuitslagen een dag later dan no dig is in de krant zouden moeten komen UIT ARTIS zijn gisteren twee kalongs, ook wel „vliegende honden" genoemd, ontsnapt. De dieren zien eruit als grote vleermuizen. De twee kalongs zijn man en vrouw. De Artisdirectie gelooft dat zy niet ver weg zijn. met groter kracht te kunnen werken aan hét staken van de bewapeningswedloop. Het voorstel van de staatslieden was gericht aan premier Kroestjev. In de boodschap waarin het voorstel was op genomen werd Kroestjev er officieel van op de hoogte gesteld, dat de Christmas- eilanden Brits gebied gereed wor den gemaakt voor Amerikaanse kern proeven. „De grote Russische kernproef geeft het Westen het recht om de kern proeven „voor militaire doeleinden" te hervatten", aldus de boodschap. Geadviseerd wordt, dat de drie rege ringsleiders zich, op daartoe geschikte tijdstippen en wanneer er vorderingen zijn gemaakt, persoonlijk met de voor gestelde onderhandelingen zullen inlaten. De Britse en de Amerikaanse rege ring spreken hun ernstige bezorgdheid uit over de gevolgen voor de toekomst van het mensdom van een eventueel voortduren van de wedloop in de ver vaardiging en beproeving van kernwa pens. Te Genève is drie jaar lang door de V.S.. de Sovjet-Unie en Engeland on derhandeld over een overeenkomst om het nemen van kernwapenproeven te verbieden. Deze besprekingen zijn ver leden maand volkomen in het slop ge raakt. toen de Sovjet-Unie een Westers compromisvoorstel verwierp om het overleg over een verbod van kernwapen proeven te doen opgaan in de komende algemene ontwapeningsbesprekingen; de Russen hadden hier voordien juist sterk op aangedrongen. Premier MacMillan van Engeland heeft verklaard, dat Engeland „binnen enkele weken" een kernbom tot ontplof fing zal brengen in de woestijn van Ne vada. Volgens welingelichte lieden zou de proef over twee of drie weken gehouden worden. Japan wil de DC-8 nog steeds niet op het vliegveld van Tokio ontvangen, maar de Amerikanen op hun beurt weigeren het toestel een tussenlanding op Hono- loeloe te laten maken. Japan beroept zich erop, dat volgens het luchtvaartver drag met Nederland alleen schroefvlieg- tuigen tussenlandingen mogen maken. Betrof het toestellen met militairen aan boord, dan zou geval voor geval worden bekeken of een tussenlanding kan wor den toegestaan. De V.S. moeten een politiek Salomons- oordeel bedenken, want de vriendschap met drie landen staat öp het spel. Japan speelt een kat-en-muis-spelletje met niet bestaande clausules uit het luchtvaart verdrag. Nederland heeft aangeboden een schroefvliegtuig naar Anchorage te zenden, dat de gestrande passagiers kan overnemen, maar Japan zal nu ook dit schroefvliegtuig niet toelaten. Minister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio heeft gisteren wat water in de wijn gedaan door te zeggen dat be- stuursoverdracht in Nieuw-Guinea geen voorwaarde voor besprekingen met Ne derland is, maar slechts een doelstel ling. Het is mogelijk dat Indonesië de scherpe kantjes van zijn politiek af wil slijpen, nu er in New York door dr. Van Roijen en onze vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schürmann, pogingen worden gedaan om onder de hoede van Oe Thant met de Indonesiërs te praten. De Papoea-student Frits Kirihio mag, als hij dat wil, naar Nieuw-Guinea gaan om daar zijn partijgenoten van de Par- na in te lichten over zijn verkennings reis door Indonesië. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- - avond 23.15 uur: j Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke tot mati- J ge wind tussen noord en west On- i ''"elfde temperaturen als 1 Y""4"»:™" ""«er 17.42 uur. Maan onder 23.49 uur. J Morgen: zon op 8.06 uur. Maan op l 10.57 uur. r Van Cape Canaveral is gisteren met succes de wcersatelliet Tiros IV gelan ceerd, die tot taak heeft om in een baan om de aarde van ruim 800 km hoogte de weersomstandigheden waar te nemen. De tweede en derde trap van de ra- ket ontbrandden volgens programma en men kon aannemen dat de satelliet od weg was naar haar baan. Kort daarop ontving een observatiepost in de Stille Oceaan»signalen van Tiros IV zodat aangenomen kon worden dat de nieuwe weersatelliet haar baan had be reikt. En inderdaad op radiografisch bevel begon de kunstmaan foto's van uitste-- De rampmijn in Saarland, kort nadat het vreselijke bericht bekend werd dat een ondergrondse explosie honderden slachtoffers had geëist. kende kwaliteit uit te z.enden. De opna men betreffen het wolkendek om de aarde. De bijna 30 meter lange drietraps Thor Delta raket, verhief zich om 13.43 uur (onze tijd) in de lucht om de 285 Ame rikaanse ponden wegende satelliet in de ruimte te brengen. De Tiros IV, die de vorm van een enorme hoedendoos heeft, is de vierde van zeven experimentele satellieten, die het pionierswerk moeten verrichten voor een regelmatig functionerende reeks van weerstations in de ruimte, „Nimbus" genaamd. De observaties van het weer door de satelliet zulen ook van belang zijn voor het vaststellen van het tijdstip voor de lancering van astronaut Glenn. De satelliet is uitgerust met twee tele visie-camera's. Men hoopt, dat Tiros IV ongeveer 90 dagen van nut zal zijn. Na die periode zullen haar t.v.-camera's en andere ap paratuur uitgewerkt zijn. De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft donderdagmiddag een wetsontwerp goedgekeurd, dat be oogt de achterstand in het aantal Vla mingen in de Belgische buitenlandse dienst te verminderen. Thans zijn van de ongeveer 250 Belgische diplomaten er ruim 180 Frans-sprekend. Het wetsont werp opent de mogelijkheid tot het aan trekken van 50 Nederlands-sprekende Belgen, waardoor de verhouding in de vier hoogste klassen van de buitenland se dienst zou worden gebracht op 1 Vla ming tegen 2 Walen. Het wetsontwerp werd na een tweedaagse discussie goed gekeurd met 123 tegen 30 stemmen en 26 onthoudingen. Minister Lefèvre beloofde, dat ook het ..taalevenwicht" in andere diensten van de Belgische centrale overheid zal wor den hersteld. Het ziet er naar uit dat de voormalige president van de Sovjet-Unie, Klimenti Worosjilov, zijn zetel in het Russische parlement zal behouden, ondanks het feit dat hij ernstig is gelaakt als lid van de zogenaamde anti-partij groep". „Tass" meldde dat fabrieksarbeiders in de districten Kirov. Kasjira en Pervo- majsky. in de nabijheid van Moskou. Worosjilov kandidaat hadden gesteld voor de opperste sovjet (het parlement). Behalve Worosjilov werden ook de voormalige premiers V. M. Molotov en Georgi Malenkov, alsmede Lazar Kaga- nowitsj, over de hekel gehaald wegens anti-partij "-activiteiten. Maandag is in Amman het Jordaanse prinsje Abdoellah, de Jordaanse troon opvolger, gedoopt. Na de plechtigheid stopt de trotse moeder de kleine toe, terwijl koning Hoessein glimlachend toekijkt. De Tsjechoslowaakse vice- premier, Rudolf Barak, is „we gens tegen de partij gerichte en onwettige activiteitgearres teerd. Barak is minister van Binnenlandse Zaken geweest. Hij was lid. van het politieke partijbureau. Het centrale comité van de Tsjecho slowaakse communistische partij heeft Barak ook beschuldigd van machtsmis bruik in de tijd dat hij het ministerie van Binnenlandse Zaken leidde, van het verduisteren van staatsgelden en „ande re grove schendingen van het socialisti sche recht". Op grond daarvan is hij ontslagen als lid van het politieke bu reau, als vice-premier, als voorzitter van de staatscommissie voor de natio nale comités en als parlementslid. Ook is hij uit, de communistische partij ge stoten, aldus radio-Praag. 55 Ook prins Rainier van Monaco heeft onlangs dreigbrieven ontvangen van de O.A.S., aldus werd gisteren uit betrouw bare bron vernomen. In de brieven werd het prinsdom met bomaanslagen bedreigd, als de prins per soonlijk geen einde zou maken aan de uitzendingen van radio Monte Carlo die het standpunt van de Franse regering steunen. De politie te Monaco heeft de afgelo pen dagen auto's aangehouden en door zocht en identiteitspapieren gecontro leerd, in navolging van de Parijse poli tie. Men tracht hiermee te voorkomen dat O.A.S.-terroristen hun toevlucht zullen zoeken in Monaco. Prins Rainier is naar Zwitserland ver trokken waar zijn echtgenote en twee kinderen zich al bevinden. In de dreigbrieven zou zijn gezegd, dat bomaanslag op grote school de toeris ten uit Monaco zouden doen vluchten, de casino's zouden ontvolken en internatio nale zakenlieden op de vlucht zouden drijven, zodat de voornaamste bron van inkomsten van het prinsdom zou opdro gen. Ongeveer 25.000 scholieren zijn don derdagochtend in Algiers niet naar school gegaan uit protest tegen de moord op drie jonge Europeanen door Mohamme danen. De politie heeft haar patrouilles versterkt. De autoriteiten hebben donderdag een einde gemaakt aan een staking van twee honderd ambtenaren die niet meer zon der pantsertrein van Algiers naar het re geringscentrum Rocher Noir, 45 km ver der naar het oosten wilden gaan. De au toriteiten deelden de stakers schriftelijk mee, dat zij het gevaar lopen tot boete Advertentie) zondag 11 februari Internat CONCOURS HIPPIQUE BADMINTON International* kampioenschappen te Haarlem PRINS RAINIER III dreigbrief of gevangenisstraf te worden veroordeeld als zij het werk niet hervatten. De bewaking langs de spoorlyn is don derdag versterkt en het militaire escor te in de trein is uitgebreid. Bovendien worden de treinen begeleid door een licht verkenningsvliegtuig. Het geheime leger heeft dikwfjls aanslagen op de lijn gepleegd. Gistermorgen vroeg patrouilleerden door de straten van Parijs gepantserde auto's, nadat tijdens een zitting van het Franse kabinet elf bomaanslagen waren gepleegd door de O.A.S. Het was voor het eerst dat pantser auto's in het Parijse straatbeeld versche nen. Een grote menigte betogers heeft gis teren een rumoerige demonstratie ge houden op het plein bij de Bastille in Parijs, om te protesteren tegen de O.A.S.-terreur. Bij botsingen met de po litie werden 3 mensen gedood en onge veer 100 betogers en 30 agenten gewond. Communistische vakbondsleiders gre pen de gelegenheid aan om een „kracht meting" te houden met de politie. De dertigduizend agenten die momen teel in en om Parijs zijn samengetrokken zijn tegen de aanslagen machteloos ge bleken. Voor zover bekend zijn woensdag in Algerië vijftig aanslagen gepleegd, die 18 mensen het leven hebben gekost. In Oran werden in het centrum van de stad twee overvallen gepleegd waarbij een bedrag van 45.000 nieuwe franks wer den - buitgemaakt

de Stem | 1962 | | pagina 1