Panhard PL 17 is ruim, zuinig en behendig Aan de rol niemand de deur uit zonder een DE TAAL DER BRUINVISSEN Vijf jaar geëist doodslag op wegens baby Raadsel van de spontaan ontploffende sterren zijn oplossing nu SLECHTHORENDEN Autonieuws Autoverkoop in Amerika Otto von Habsburg in hoger beroep VEELZIJDIG EN APART l kort m Aantrekkelijk Afwerking Ik rook.... en dan GENIET ik ook! PANTER SENORITAS in het bekende rode blik - 121/2cent i ips - tips - tips - tips - tips - tips - tips - tips Tips-tips - tips-tips - tips-tips-tips-tips Rijnbootreis voor invaliden K.A.B. schenkt I.C.V. f132.500 Zij wilde niet uitstappen Trein doodt automobiliste District Drente wil gedrukte stamboek kwijt Schilderijendiefstal in Frankrijk Nu ook vierde dader gepakt Geen opzet Slecht huwelijk Man schuldig Last van zenuwen? Ontbinding van Westindische Federatie Roofoverval in Londen: buit 5000 pond Medewerker van Eichmann vrij 11 In de autowereld is steeds meer vraag naar grotere snelheid, meer ruimte en een sportief uiterlijk. Tegelijk wil men het benzinever bruik aan de lage kant houden. Het is logisch dat er moeilijk een auto kan worden gemaakt, die aan alle voorwaarden voldoet. Er moeten compromissen worden gemaakt. Snel - ruim - zuinig - sportief en liefst tegen een redelijke prijs: welke wagen heeft dit allemaal? De Panhard komt er heel dicht bij. Het is een wagen, die we in ons land niet zo gek veel tegenkomen. Er worden jaarlijks slechts enkele honderden op de Nederlandse markt geplaatst. Het is eigenlijk jammer, dat deze aparte en veelzijdige auto in de schaduw van zijn pleegvader Citroen moet gedijen. Of dit verantwoord is kan men in Frankrijk beter bekijken dan hier, maar toch menen we stellig dat de Panhard meer aandacht verdient dan hij krijgt. Deze Fransman heeft bijzondere eigenschappen, die wei nig andere wagens tegelijk bezitten. De Panhard is een royale vijfpersoons wagen met bagageruimte voor zes. Ondanks het middenklasse-formaat neemt de motor minder benzine dan een kleine wagen. De consumptie varieert van 1 op 14 tot 17. De snelheid is daarentegen weer ge garandeerd fors. Op dit gebied kan de Panhard zich met een middenklasser me ten. Het luchtgekoelde 2-cilinder boxer motortje van 851 cc voorin ontwikkelt 42 pk bij 5300 t.p.m. en haalt een top van ruim 13Ó km per uur. Welke forse wagen geeft voor zo weinig benzine zoveel vaart? Het geheim van de explosieve kracht schuilt in de cilinderinhoud. De zuigerverplaatsing per cilinder is 425 cc. Vele zware wagens komen hier niet aan De aantrekkelijke Panhard toe. Verder is de tweecilinder door zijn korte, goed gelagerde krukas in staat hoge toerentallen op te brengen. Met de Panhard PL zijn we een week op stap geweest. De wagen is aantrek kelijk voor het oog. Hij ziet er enigszins apart uit. De proporties zijn harmonisch en de lijn is smaakvol. De carrosserie is in details degelijk afgewerkt. De fa briek heeft hier eerlijk werk geleverd. De Panhard boezemt vertrouwen in. Deze indruk wordt versterkt onder het rijden. De wagen ligt muurvast op de weg en in de boch ten volgt hij correct het juiste spoor. De voorwiel aandrijving, die zich nau welijks aanmeldt, geeft een prettige „stuurvastheid". De gunstige aërodynami sche vorm maakt de wa gen nauwelijks gevoelig voor zijwind. Men heeft het gevoel, dat men in een grote wagen rijdt. Het enige, dat we voor lief moeten nemen, is dat de Panhard een bescheiden acceleratievermogen heeft. Men moet hem de tijd gunnen even op gang te komen, maar eenmaal dos', trekt de motor pittig door tot ver boven 100 kmp. u. De wagen kan, ook omdat hij behendig en nadrukkelijk manoeuvreerbaar is in het drukke verkeer, hoge kruissnelheden halen. We hebben bijvoorbeeld op de Opel werkt, zoals reeds eerder gemeld, aan een volkswagen, die de echte VW 1200 moet beconcurreren. Behalve de VW wordt ook de DKW Junior door Opel bedreigd. In Duitsland verwacht men dan ook een prijzenoorlog, waardoor ver scheidene kleinere wagens goedkoper zul len worden. De nieuwe Opel wordt waarschijnlijk „Kadett" gedoopt. Als we goed zijn ingelicht komt hij een paar honderd gulden onder de 6000 gulden- grens te liggen. De Kadett is uitgerust met een 1,1 liter motor met een maxi maal vermogen van 40 pk. In de nieuwe Opel-fabriek te Bochum zullen er een duizend „Kadettjes" per dag worden ge produceerd. Van de zijde van Opel wordt de komst van het nieuwe type natuur lijk gedementeerd, maar in Rüsselsheim ontkent men in de regel alles. De nieuwe Rekord Coupé, die in de herfst van 1961 werd gepresenteerd, werd ook tot de laatste dag toe geheim gehouden. Aan de 32e internationale autosalon, die van 15 tot 25 maart wordt gehouden, nemen zeventien landen deel. Australië is voor de eerste keer vertegenwoordigd De internationale Caltex Economy Test (zuinigheidsrit) vindt plaats van 26-29 maart. De route loopt van Neurenberg door West-Europa naar Denemarken. De belangstelling voor deze prestatietocht, waarop de benzine bij druppeltjes wordt gemeten, wordt elk jaar groter. De nieuwste damesmode in de V.S. is, dat de hond in de kleur van de auto wordt geverfd. In Engeland is het BMC-concern bezig een nieuwe uitgave van de Morris Minor 1000 te maken. Het nieuwe type krijgt voorwielaandrijving en schijfremmen op alle wielen. Het wordt de eerste wagen in de kleine klasse, die schijfremmen rondom zal hebben. De vering wordt volgens het bekende Citroen 2 CV en Ami 6-systeem gemoderniseerd. Vermoe delijk wordt de nieuwe Minor reeds in het voorjaar gepresenteerd. Tsjecho-SIowaküe wil ook aan de winstgevende automarkt in West-Europa meedoen. Er zijn plannen om in Oosten rijk een Skoda-fabriek te bouwen. Bin nenkort komt een groep Tsjechische in genieurs naar Wenen om een geschikte plaats voor de nieuwe fabriek uit te zoeken. De Tsjechen schijnen van plan te zjjn de nieuwe kleine vierdeurs Skoda uit te rusten met een 4-ciIinder motor van één liter. Het is de bedoeling dat bij de produktie Oostenrijks staal en in Oostenrijk gefabriceerde onderdelen zullen worden gebruikt en dit betekent dat de Skoda 1000 als een westers produkt kan worden gelanceerd. Bremen bouwt weer auto's. Geen Borg- wards maar sportwagens met plastic carrossene In een oude barak is de 25- autotech™cus Ulrich Otten met Kir"Tn p?rsoneel bezig de „MCA- klaar Fen e,r EVijn er al enkele m-j' bevallige Amerikaanse klant b^el^ De JeSar1 M tr ,20 stuks is con opgovoercfe' VW-'mótor prüs 78TO DM. 170 km per uur en de autoweg van Arnhem naar Den Haag een gemiddelde van 120 km per uur ge haald en niet de indruk gekregen dat we „wild en onverantwoordelijk" te werk zijn gegaan. In de stad hebben we met de Panhard geen last gehad. Hij is lenig in het verkeer en laat zich soepel op stellen en parkeren. Het schakelmecha nisme had iets exacter gekund, maar men moet er even aan wennen en in schieten op de „Franse slag". De vier versnellingen vooruit (waarvan alleen de eerste niet gesynchroniseerd) laten zich overigens feilloos pakken. De Panhard moet ijverig worden geschakeld en niet als een gezapig wagentje worden bere den. Bij de vroegere modellen waren er nogal eens moeilijkheden met de wissel bak, maar bij de nieuwste modellen gaat het gesmeerd. Op het fikse motortje, dat zo goed gehumeurd draait, hebben we niets aan te merken. Het gaat soepel en het gezonde gebrom, opgehitst door de luchtkoeling, is niet irriterend. Bij de afwerking van de Panhard is doelbewust en doelmatig nagedacht. Het interieur is sober en degelijk en het is misschien daarom dat het een beetje ouderwets aandoet. Comfortabel voor lange afstanden is de Panhard zeer zeker. De instrumenten en bedieningsknoppen zijn overzichtelijk geplaceerd en bet dash board heeft drie kastjes. Kaarten en paperassen kan men in de open mappen aan de binnenkant van de voorportieren kwijt. Voor 6375 gulden geeft de Panhard PL 17 inderdaad veel. Naast het stand aardmodel is er een luxueuze uitvoering, de „Grand Standing", met 50 pk Tigre motor, die 145 km per uur als top heeft. De elegante Panhard Cabriolet is wat het fraaie uiterlijk en de prijs (ruim 11 mille) betreft, exclusief in de autowereld met open dak. Dr. Robert Kraft, een astronoom ver bonden aan het instituut of technology in Californië heeft verklaard, dat hjj op het spoor is van de oorzaak van explo sies van ogenschijnlijk gewone sterren. Hij zei, dat hü zijn ontdekking gedaan had met behulp van de 2004nch teles coop van het Hale-observatorium van Mount Palomar. Kraft zei. dat zijn ontdekking in elk geval betrekking scheen te hebben op een van de drie soorten novae" die men kent. Hij zei, dat bij de dwerg-novae, de oorzaak scheen te liggen in de werking van de zwaartekracht. Bij elk van de novae nam de helderheid van de ster toe tot het honderdvoudige, waarna ge leidelijk deze helderheid weer afnam tot normaal. In elk van deze novae, zei Kraft, wordt de ster door de aantrekkings kracht van 'n andere meestal grote re ster aangetrokken zodat dub- advertentie) Op de jaarvergadering van de vereni ging van Amerikaanse automobielhande laren, was de algemene verwachting dat dit jaar een stijging te zien zou geven van de verkoop van nieuwe wagens. Aan ruim 1250 handelaren is de mening ge vraagd. 79 procent verwachtte een ver koop van boven de 6 miljoen stuks en 21 procent meende zelfs een verkoop van boven de 7 miljoen te kunnen voorspel len. Misschien zal de op een na hoogste verkoop uit de geschiedenis van de Ame rikaanse automobielindustrie worden be reikt. De Oostenrijkse troonpretendent, dr. Otto von Habsburg, heeft beroep aange tekend tegen het besluit van de Oosten rijkse regering tot verwerping van zijn „loyaliteitsverklaring aan de republiek". De 49-jarige aartshertog woont in Beie ren, maar wil zich in Wenen vestigen en verlangt een professoraat aan de Weense universiteit. Volgens de wet mag hij echter niet in Oostenrijk wonen, tenzij hij van al zijn titels en rechten op de troon afziet. De regering heeft verleden jaar juni zijn verklaring wegens socia listische oppositie verworpen. (advertentie) TREEPLANKRUBBERS, die slijtage- gaatjes ot scheurtjes vertonen, Zijn in dit stadium een gevaar voor uzelf en voor uw auto. In de eerste plaats kunt u bij het in- of uitstappen in zo'n gat blijven haken en daardoor een lelijke smakker maken en in de tweede plaats komt door regen en spatwater vocht ach ter het rubber, hetgeen, als het niet weg kan lopen, het plaatwerk van uw auto niet ten goede komt. IN SOMMIGE gevallen kan talk poeder een uitkomst zijn bij de montage van „krap passende banden. Lukt het echter zonder dit gladde speksteen- Siaj sn des tc beter, want, hoe 51 i ?nd velS zijn, hoe groter 21„5ans dat bij geforceerd remmen de band om de velg kan gaan draaien. Als i Sebeurt, is de band in een oogwenk worden 'S M meteen Kn weggooier ge- zim ?ItAKTISCH alle viertactmotoren .17 i - 1 andere v°rm voorzien van zorgt 7"r.teraV™Ula'ic Deze ventilatie 2i.lT 0nder de zulger terecht- MsmS» H ?'ÏC en verbrandingsgassen, wik£lLa Z,'Ch 1,1 hct "bdercarter ont- taSnÏÏt eü waterdampen, naar de buitenlucht, c.q. het luchtfilter, worden luchtie^mn £fU' 31 rijdcnde' een verdacht luchtje mocht opmerken, moet u niet direct de uitlaat hiervan verdenken, want het is heel goed mogelijk dat de carter- ventilatie in gebreke blijft en het „luchtje hierdoor het interieur binnen dringt. i SPATSCHERMEN zijn. qua kans op plaatschade, wel de meest gevoelige delen van uw auto..Een niet scherpe deuk kan er soms zó worden uitgeklopt, dat er als het ware niets meer van te zien is Die kans hierop verspeelt u, als u met metalen hamers gaat „uitkloppen", want zodoende forceert u de plaat en breekt de laklaag. Houten, rubber of nylon ha mers zijn wel de meest geëigende gereed schappen voor dergelijke werkjes. U VRAAGT MAAR De heer De B. te Oosterhout, al enige jaren in het bezit van eeh rijbewijs en sinds kort ook van een auto, kwam on langs in een situatie, waarin van hem verwacht werd, zijklepmotoren te onder kennen van kopklepmotoren. Helaas, zo schrijft hij, moest ik het antwoord schul dig blijven en maak nu van deze gele genheid gebruik, deze vraag aan uw technische man tè stellen en hoop daarbij dat het antwoord zodanig is, dat ik het goed kan onthouden. Hoewel het niet altijd opgaat, is de meest eenvoudige wijze van onderken ning de volgende. Zijn de bougies op de kop van de motor geplaatst, dan hebt u vrijwel zeker met een zijklepmotor te doen. Zitten de bougies echter in de zijwand van de motor gemonteerd, dan is het welhaast zeker een kopklepmotor. Deze laatste constructie heeft bovendien een dunstalen klepdeksel, in welk deksel ook dikwijls de olievuldop is opgenomen. De kop van een zijklepmotor ziet er niet zo blikkerig uit want deze heeft een dikte van circa één cm en is als gietstuk uitgevoerd. De bougies zijn in deze kop geschroefd en staan dus loodrecht. De identificatie van V en boxermotor is iets lastiger; daar staan de cilinders niet verticaal maar onder een bepaalde hoek of in eikaars verlengde. De klepdeksels van een boxerkopklepmotor liggen dus ook in één horizontaal vlak. Kijkt u bij gelegenheid hier en daar eens onder de motorkap, dan hebt u het zó door en u vergeet het nooit meer. Teneinde bepaalde vacantiemogelijk- heden ook buiten onze landsgrenzen voor lichamelijk gehandicapten te schep pen, zal door het landelijk bureau van de Nederlandse Katholieke Invaliden- bond ,,St. Liduina" een geheel nieuw experiment worden ondernomen. Van 24 april tot em met 3 mei zal met een speciaal voor dit doel geschik te boot een Rijnbootreis worden georga niseerd. De boot ,,Alida", waarmee men zal reizen, wordt momenteel nog afge bouwd en zal een ruime accomodatie bieden voor 80 passagiers. Bij de selec tie wordt in het bijzonder gedacht aan de leeftijdsgroep tussen 18 en 40 jaar. Vertrekpunt Arnhem, zal men via Kö- ningswinter, Andernach, Koblenz en Boppard naar Rüdesheim varen. De te rugreis zal plaatsvinden via Keulen en Düseeldorf, aan welke beide steden een bezoek zal worden gebracht. Het geheel staat onder leiding van een vaste staf medewerkers van het landelijk bureau ,,St. Liduina". belster ontsta at.,,Het is mogelijk, dat in z'on geval één van de 2 sterren de .brandstof" voor de explosie levert, b.v. waterstof. Deze brandstof wordt door de aantrekkingskracht weggetrok ken naar de andere ster en daar tot ontploffing gebracht-" Kraft zei dat hij bezig was te onder zoeken of er bij de andere novae sprake was van een soortgelijk ontstekingsme chanisme. Kraft zei. dat zowel bij de novae als bij de dwergnovae het verschijnsel zich voordeed dat de ster in helderheid toe nam (respectievelijk 100.000 en 100 maal) In het derde type de supernovae, nam de helderheid van de ster toe tot onge veer een miljoen maal, waarbij waar schijnlijk de ster zelf volledig verbrand wordt. Kraft zei, dat bij een nova slechts een kleine hoeveelheid materie wordt afge stoten" en dat het niet eens bekend is of er bij een dwergnova wel materie wordt afgestoten. Kraft heeft tijdens zijn studies van de dwergnovae ontdekt dat er steeds sprake was van een dubbelster, waarbij een ster een hete —blauwe —ster was en de andere een grote rodester, on geveer zo groot als de (aardse) zon. Elk van deze dubbelsterren waren rond elkaar gaan cirkelen, waarbij de om loop lag tussen 3,5 tot bijna 9 uur. Kraft gelooft dat de blauwe dwerg ster, die de eigen voorraad waterstof heeft gebruikt dit gas van de grotere ster gaat betrekken. Het gas zou eerst rond de kleine ster cirkelen en er ver volgens mee in aanraking komen, het geen de explosie veroorzaakt. Ook dit jaar „Wij en Zij"-actie Het vorig jaar heeft de KAB onder haar leden een actie gevoerd onder het motto „Wij en Zij" ten behoeve van de oprichting en uitbreiding van de chris telijke vakbeweging in de ontwikkelings landen. Deze actie heeft in totaal opge bracht f 176.500,-. Na aftrek van de kos ten heeft de KAB aan het solidariteits fonds van het Internationaal Christelijk. Vakverbond een bedrag overgemaakt van in totaal f 132.500.-. Over de besteding van dit bedrag is met het ICV vooraf overleg gepleegd. Het resultaat daarvan is geweest, dat een lijst van concrete objecten is opgesteld. Het voordeel hiervan is, dat op deze ma nier een eerste contact gelegd wordt tussen de christelijke vakbeweging in de betrokken landen en de KAB, waaruit in de toekomst een systeem van adoptie kan groeien als bepaalde landen aan districten of gewesten van de KAB in Nederland worden toegewezen. De plannen voor een tweede actie, die dit jaar voor hetzelfde doel gehouden zal worden zijn door het algemeen ac tiecomité in grote trekken goedgekeurd De bedoeling is om zowel aan het. begin als aan de sluiting van de actie een spectaculair karakter te geyen ouder, meer in de vorm van een massale bij eenkomst. Als eigenlijke actiemaanden zijn mei en juni gekozen. De organisa toren verwachten minstens eenzelfde op brengst als de eerste keer. Op een spoorwegovergang in de Bel gische plaats Nijvel heeft zich een tra gisch ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 48-jarige Belgische automobiliste. Zij was met haar kleine auto onder de eerste al neerdalende slagboom doorgereden, maar moest op de overgang stoppen, omdat de tweede al was gesloten. Ondanks waarschuwin gen van omstanders, die wisten, dat de sneltrein Brussel-Charleroi elk ogenblik langs kon komen, weigerde zij uit haar auto te stappen. Door aanhoudend te toe teren trachtte zij de aandacht te trekken van de overwegwachter in het op enige afstand gelegen seinhuisje, die haar ech ter of niet heeft gehoord of het signaal niet heeft begrepen. Een raadgeving om door vol gas te geven te trachten door de tweede boom te rijden, volgde zij e venmin op. Enkele seconden later werd de auto door de sneltrein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd. Een onderzoek is ingesteld naar de vraag of het rode waarschuwingslicht van de spoorwegovergang heeft gewerkt. Als het aan de Drentse leden van het Nederlandse Rundvee Stamboek ligt. dan zijn de dagen geteld van het gedrukte stamboek, waarin alle gegevens van het Nederlandse stamboekvee zijn opgeno men. Op een in Asen gehouden verga dering van het district Drente van het Nederlands Rundvee Stamboek hebben zij zich voor opheffing van het gedrukte stamboek uitgesproken, daarmee tege moetkomend aan de wens die ook in an dere districten van het N.R.S. leeft. Zij zijn wel voorstanders van het uit geven van een uitgebreid jaarboek, zoals door het hoofdbestuur is opgezet. Door gaans zijn er van het gedrukte stamboek vierhonderd exemplaren verschenen. De fokkers van het zwart-bonte vee namen er meer dan tweehonderd af. De politie van Nice aan de Franse Rivièra heeft gisteren de arrestatie be kendgemaakt van de vierde en laatste man van een bende, die bij twee inbraken in vlla's aan de Rivièra voor 650.000 nieu we francs aan kunstwerken had gestolen. Samen met vier medeplichtigen had de nu gepakte man, Charles Dadune, zeven schilderijen ter waarde van 200.000 nieu we francs op 24 maart 1960 gestolen uit het museum van Menton, en deze „pres tatie" herhaald in de villa van de kunst expert Armand Drouant in Ville-Franche- sur-Mer, waarbij voor 450.000 nieuwe francs werd gestolen. De aanhouding van de drie reeds eer der gearresteerde mannen was geschied, nadat Drouart enkele van zijn doeken terugvond in een galerij in Milaan. Ze zijn daar nog, vanwege de ambtenarij. (advertentie) Uitsluitend vsrtnjabaar bij H.H. apotheker», drosisten. Kappers en da speciaalbrancha vtff jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bü de recht- Uink in Amsterdam gisterochtend ge- eist tegen de pas kort geleden 20 jaar ge worden Adriana O. S-, die hü schuldig achtte aan de primair ten laste gelegde doodslag op haar zes maanden oude baby. Het kind kwam op 16 juni van het vorig jaar door verstikking om het leven. Haar 21-jarige man, met wie zij op 15-jarige leeftijd trouwde en die wegens medeplichtigheid was gedagvaard, was niet verschenen. ,Ik heb er helemaal niet bij stilgestaan dat, het, kindje zou kunnen stikken", ver weerde de jeugdige verdachte zich voor de rechtbank. De feitelijke handelingen gaf zij wel toe, maar zij ontkende dê bedoeling te hebben gehad het kind te doden. Drie kinderen had zij reeds ter wereld gebracht, toen het drama zich in juni afspeelde. Een vierde kind werd kortgeleden in het huis van bewaring geboren. Twee jaar geleden is een ander kind van het jonge echtpaar op dezelfde wijze om het leven gekomen. Het is afschuwelijk wat u gedaan heeft, meende de rechtbankpresident, die graag wilde weten of de jonge vrouw bang was voor haar man. „Ja", antwoordde het meisje schuw. Het huwelijk was niet erg goed. De jonge vrouw was door de a-so ciale familie van haar man niet geaccep teerd, hetgeen al veel conflicten ople verde. Maar de grootste ruzies gingen over het kind, dat in 1960 door verstik king om het leven kwam. ,Ik hield heel veel van dit kind. maar ik kon er niet meer tegenop", verklaarde mevrouw O., die inmiddels uit de ou derlijke macht is ontzet en beslist niet meer verder wil leven met haar man, die na het gebeurde niets meer van zich heeft laten horen. Hij zou haar vaak hebben mishandeld en ook al eens ge poogd hebben haar te wurgen. Buurtbe woners verklaarden aan de politie, dat de man zich niets van zijn gezin aantrok. De officier van justitie mr. H. Bouma achtte voorwaardelijke opzet aanwezig en daarom doodslag bewezen. Hij nam aan, dat het andere kind op dezelfde wijze is gedood, hoewel bij de vorig jaar alsnog gehouden sectie geen doodsoorzaak kon worden vastgesteld. De rol van de man in dit drama meende mr. Bouma niet te moeten verwaarlozen. Hij geloofde zelfs, dat de jonge vrouw door het gedrag van haar man (hij dronk veel en kwam laat thuis) in een paniekstemming is geraakt. De raadsman van de vrouw, mr. J. van Schaick, concludeerde na een uitvoerig pleidooi voor vrijspraak en invrijheid stelling op de dag van de uitspraak, om dat naar z'n mening de ten laste gelegde feiten (primair doodslag subsidiair opzet telijk zwaar lichamelijk letsel toebrengen en meer subsidair opzettelijk geweldadig mishandelen) niet bewezen zijn. Er was naar zijn mening geen opzet aanwezig, wel achtte hij zijn cliënte schuldig aan dood door schuld, maar dit werd niet ten laste gelegd. Mr van Schaick achtte de man mofeel schuldig.-De maatschappij'heeft gefaald een gezin als dit öp te vangen, want een maatschappij, die dergelijke a-sociale gezinnen tolereert is evenzeer schuldig, zei mr. van Schaick. De raadsman, die voorts opmerkte dat zijn cliënte de ge vangenisstraf niet als straf ondergaat, omdat ze zich nog nooit zo goed verzorgd en zo prettig heeft gevoeld als thans, achtte het beter, dat de vrouw wordt geleerd zich in de maatschappij aan te passen. De mogelijkheden daartoe zijn aanwezig. De rechtbank zal op 21 februari uit spraak doen. MORGEN dus VRIJDAG van 2-6 uur wederom ZITTING van uw CONSULTATIE BUREAU VOOR S.H. in gebouw DE VESTE, OUDE VEST 3, BREDA; advies gratis, levering van gehoortoestellen ev. over Ziekenfonds. Dr. Dreher, die elf bruinvissen geregeld heeft gadegeslagen in hun bassin, dat groot genoeg is om de vissen in semi- natuurlijke staat te doen leven, heeft de fluitsig nalen vastgelegd, die de ze uitzonderlijke slimme en snelle dieren van de familie der walvissen uit stoten tijdens hun spel, hun „oefeningen" en tij dens het eten. Vervol gens analiseerde hij de signalen op hun geluids patronen. Hierbij kon hij acht tien afzonderlijke patro nen onderscheiden. Van deze achttien konden twaalf gerangschikt wor den naar mate van ge bruik. Afzonderlijke en verschillende geluidspa tronen zijn de basis van alle talen, zoals blijkt uit de 26 letters van het al fabet. Deze letters kun nen in een oneindig aan tal woorden worden ge combineerd. ieder met een andere betekenis. Dreher beweert nu, dat de fluitpatronen der bruinvissen wellicht ge zien moeten worden als lettergrepen. Zelfs met achttien van deze ge luid spatronen zouden de bruinvissen elkaar nog wat te vertellen kunnen hebben. Het argument dat een fluitsignaal niets anders is dan een toon en niets meer, is door Dreher weerlegd met een verwij zing naar drie talen, die louter uit tonen bestaan. In een rapport aan de acoustische vereniging van Amerika heeft hij bericht, bezig te zijn de geluidspatronen van het fluiten te vergelijken met het gedrag der bruinvis sen, in de hoop er achter te komen, wat de fluit signalen afzonderlijk en in combinatie beteke nen. „Veel van het voorbe reidende Werk ziet er bijzonder veelbelovend uit", aldus dr. Dreher in zijn rapport. Hij wijst er op, dat ook de bijen een communicatiesysteem met elkaar hebben en zegt; „Wij moéten niet direkt de mogelijkheid afwijzen dat de bruinvis over een dergelijk vermogen be schikt, vooral gezien zijn buitengewoon motorisch en bevattingsvermogen' Een ieder die ooit bruinvissen of de aan hen verwante dolfijnen rond schepen heeft zien spelen zal dit beamen, De sielheid waarmee zij door het water schieten is groter dan die van de meeste schepen en zij be wegen zich als acrobaten door het water, darte lend om de boeg der schepen. En ieder die ook de mate van samenwer king heeft gadegeslagen die de bruinvissen elkaar bij alles geven, zal gelo ven, dat zij een commu nicatiesysteem hebben, zo al niet door fluiten, dan op een andere wijze. Van alle schepselen der zee zijn zij het intelli gentst, hoewel zij geen vissen zijn maar zoogdie ren, als alle walvissoor ten. (advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen De Britse minister van koloniën. Re ginald Maudling, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn regering heeft be sloten de Westindische Federatie van thans te ontbinden. Een desbetreffend wetsvoorstel, zei hij, zou spoedig bij het parlement aanhangig worden gemaakt. Het zou ook voorzien in oprichting van een interim-systeem onder een commis saris. Hij zou verantwoording dragen voor de normale gang van zaken, totdat een permanenter regeling de werking daarvan zou vastleggen. Het verloop in de huidige federatie begon in januari 1958. toen Jamaica be sloot er zich krachtens een in oktober 1961 gehouden volksstemming uit terug te trekken. De forensen voor het loket van Geof frey Drake op het Victoria station van Londen, keken hun ogen uit, toen de beambte met opgeheven armen uit zijn bureau kwam onder het roepen van de kreet „Houdt de dieven". Naderhand bleek, dat twee mannen Drakes bureau waren binnengedrongen, hem onder bedreiging met een revolver vijfduizend pond sterling afhandig had den gemaakt, en hem zijn pantalon had den laten uittrekken. Drake liet zich evenwel door dit laat ste ongerief niet uit het veld slaan, en zette de mislukte achtervolging in. Zijn belagers verdwenen in een wach tende auto. De rechtbank van Wenen heeft Alfred Josef Sla wik. een voormalige medewer ker van Eichmann. uit hechtenis ontsla gen en een aanklacht wegens medeplich tigheid aan moord ingetrokken. Slawik werd in juni van het vorige jaar aangehouden onder verdenking me deplichtig te zijn geweest aan de moord op een Joodse jongen in Boedapest, die aan Eichmann ten laste was gelegd. Hoe wel Eichmann voor zijn optreden tegen de joden in de tweede wereldoorlog te Jeruzalem ter dood is veroordeeld werd hij vrijgesproken van de aanklacht van moord.

de Stem | 1962 | | pagina 7