De Stem Rassendiscriminatie exclusieve clubs in en de de V.S. MAGGI DÉ VRO MELK IN DE PAUZE V aria Sterren van het witte doek doven soms snel uit Ook voor de oudere schooljeugd VELEN BEDANKEN VOOR DE „ELITE-CLUBS MET-STRIJKEN KA VOORBIJGESTREEFD DOOR Beroemde diamanten Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen ink Westdorpe ring door SPA Spitmachine toren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 Powers moet volle 10 jaar uitzitten Werkloosheid gedaald Politie-service aan rijders onder invloed Russische bladen over Finse verkiezingsuitslag UI1 47 Zete,S •■een krach- Dieven kaapten drie miljoen sigaretten omdat U nü zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! Op Tristan da Cunha Vulkaan minder actief Strijkt-zichzelf-in-de-was katoen BOEKENPLANK Schoonheid voor beginners DE KOH-I-NOOR itrole welke de inspectie- ieve Centrale Boerenleen- e bank houdt, worden alle losito- en Voorschotboekjes nog niet is geschied, op 2 alsnog alle in hun bezit n uitgegeven door de Boe ter controle te willen aan- februari 1962 van 9.30 tot tot 18.00 uur. anbieding gecontroleerd en worden. Alle boekjes wor- e boekjes waarop de rente en. lens het bestuur van de renleenbank Westdorpe, 2. VERHELST, directeur. staat in het middelpunt van ■op attent dat VRIJDAG 9 van 2 tot 4 uur met de gedemonstreerd op het be en Gebr. Steketee te Drie- SCH1PPER A ZN. N.V. .es - Tel. 01100 - 6410 ant in elk opzicht! STREKT ïolive-zeep, met gratis 1.36 tsta voor 1.25 1 schuim. De handige iger voor tapijten en w") Nog niet zo lang geleden be hoorde het lidmataschap in een exclusieve club te Washington tot een der „status"-symbolen. Onder de leden van de regering Kennedy en de mannen van de „New Frontier" kan men nu een groter aanzien verkrijgen als men zijn lidmaatschap in een élite-club heeft opgezegd. De afgelopen maanden ziin de promi nente clubs of herensociëteiten in de A- merikaanse hoofdstad, die lang schuil gingen achter hun hooghartige exclusi viteit, betrokken geraakt bij wat men in minder exclusieve kringen een „rel" pleegt te noemen: de toelatingskwestie van negers. De leden van president Kennedy's re gering hebben met volledige steun van de president een aanval ondernomen op de van oudsher bestaande rassendiscrimi natie bij sociëteiten als de ..Metropolitan Club" en de intellectuele .Cosmos Club' Elke crisis in een club is wel ergens terug te leiden geweest tot het Witte Huis, zodat de perssecretaris Pierre Sa linger onlangs tijdens een toespraak tot de „Advertising Club" te Washington verklaarde: „Het doet mij werkelijk ge noegen hier te verschijnen. Er zijn op het ogenblik niet veel clubs meer Washington waar men naar toe kan gaan zonder in moeilijkheden te geraken". Ook reacties Deze openlijke uitdaging van de clubs waarvan reeds lang was bekend, dat zij bepaalde personen op grond van hun geloofsovertuiging of huidskleur weerden heeft deze in enige verlegenheid gebracht en tot opzegging geleid van vooraan staande personen. Aan de andere kant heeft de contro verse een felle reactie uitgelokt van le den die verwoede voorstanders zijn van het clubleven en van het recht dat een ieder heeft om zijn eigen gezelschap uit te kiezen. Hun argument is, dat een so ciëteit het verlengstuk is van de eigen huiskamer. In een stad als Washington is het al tijd zeer belangrijk geweest om tot de „juiste" clubs te behoren. Als van een echtpaar bekend is, dat het lid is van de (advertentie) Ervaar het woncfer van 100 'ff nylon - zonder rubber Mevrouw Francis Gary Powers, de in Milledgeville in de Amerikaanse staat Georgia wonende echtgenote van de Amerikaanse U 2-piloot, heeft gezegd van haar man te hebben vernomen, dat hij zijn volle straf van tien jaar zal moeten uitzitten in een Russisch gevangenen kamp. Barbara Powers zei, dat haar man haar in een brief had geschreven, dat hem door een Russische gezagsdrager was ver teld, dat „gezien de ernst en zwaarte van zijn misdaad", hij niet in aanmerking zou komen voor vroegtijdig ontslag we gens goed gedrag of clementie van an dere aard. Het U 2-vliegtuig, waarmee Powers bo ven de Sovjet-Unie een spionageopdracht uitvoerde, werd op 1 mei 1960 neerge schoten. Powers zal de eerste drie jaar van zijn straf uitzitten in een gewone gevan genis, de resterende zeven jaar in een gevangenenkamp met meer vrijheid van beweging. Chevy Chase Country Club, kan men bijna automatisch direkt zijn herkomst, vriendenkring en banksaldo invullen. Kentering Er is echter een kentering op komst. Door het geleidelijke wegval len van de scheidslijn blanke-neger op het sociale vlak en de toevloed van de Frans-sprekende Afrikaanse diplomaten heeft de neger nieuw aanzien gekregen. De kwestie kwam aan het rollen toen de voormalige onderminister van arbeid voor internationale aangelegenheden, George Cabot Lodge, van de Metropo litan Club te horen kreeg, dat sommige leden er aanstoot aan zouden kunnen nemen, als Lodge zijn opvolger in deze functie, de neger L.P. Weaver', voor de lunch op de club zou uitnodigen. Robert Kennedy, minister van justitie, bedankte hierna voor de club uit protest tegen het feit, dat discriminerend werd opgetre den als gasten van leden negers waren. Robert Kennedy schreef in zijn brief waarin hij voor zijn lidmaatschap be dankte: „Het is mij onbegrijpelijk, dat de voorrechten van deze club, die zulk een unieke en uitzonderlijke positie in neemt in de hoofdstad van dit land. in deze tijd onthouden zouden worden aan iemand op grond van zijn ras". President Kennedy zei persoonlijk het besluit van zijn broer goed te keuren. Tegelijkertijd verklaarde hij echter, dat waar iemand wil eten of van welke club hij lid is, een zaak is die iedereen voor zich zelf moet beslissen. De president is lid van de „National Press Club", waar van ook negers lid zijn en erelid van de Chevy Chase Club» waar negers geen toegang hebben, Nog een slag De keurige Metropolitan Club die in 1872 gesticht werd als „literaire en gezelligheidsvereniging", kreeg een tweede slag te incasseren toen ambassadeur Angier Biddle Duke voor zijn lidmaatschap bedankte. Duke, chef van het protocol op het State Departement, bedankte als lid, toen de club die automatisch lidmaatschap verstrekt aan ambassadeurs, een uitzon dering maakte voor negerambassadeurs. Na de Metropolitan Club kwam de Cos- mos Club in het nieuws, omdat zij Carl Rowan, hooggeplaatst functionaris op het ministerie van buitenlandse zaken, een neger, het lidmaatschap van de club had geweigerd. Dit had een uittocht tot gevolg van prominente leden zoals de Amerikaanse ambassadeur in India, John Kennedy Galbraith, Edward Murrow, directeur van het U.S. Information Agency, de winnaar van de Pulitzer prijs Brucë Catton en anderen. Het Witte Huis liet bekend maken, dat president Kennedy zijn verzoek tot lidmaatschap introk. De opschudding over Rowan deed de leden een resolutie aannemen, waarin werd verklaard, dat de „uitsluiting" van lidmaatschap van een ieder, op grond van ras of land van oorsprong niet ver enigbaar is met de beginselen der club". (advertentie) De geregistreerde arbeidsreserve van mannen heeft in januari een daling te zien gegeven van 43.085 tot 42.973. Deze daling is zeer bijzonder voor deze tijd van het jaar, waarin een seizoenstijging van de werkloosheid van enkele duizenden normaal is. In januari 1961 bijvoorbeeld steeg de arbeidsreserve met ruim 9.000 mannen. De bezetting van de aanvullende werkgelegenheidsobjecten is met ruim 3.000 tot 5.841 gestegen. Het aantal ingeschreven werklozen daalde met ongeveer 3500 mannen tot een totaal van 37.132. Het aantal open staande aanvragen voor mannen bleef op hetzelfde niveau 71.350 van vo rige maand. Het verschil in verloop met de over eenkomstige periode van vorig jaar komt bijna geheel voor rekening van de beroepsgroepen bouw, landbouw en losse arbeiders. Wat de bouw betreft is hier voor van betekenis geweest de opleving van de werkzaamheden na de stagnatie tijdens de vorstperiode van eind decern ber. Bij de landbouw en de losse arbeiders heeft, bij de huidige gespannen arbeids markt, na afloop van o.a. de suikerbieten en aardappelmeelcampagne een vlotte opname in de industrie plaatsgehad. In de metaalnijverheid bleef de werk gelegenheid groot. Verschillende bedrij ven profiteerden van het vrijgekomen seizoenaanbod om het tekort aan arbeids krachten enigzins aan te vullen. Het ver loop van de werkloosheid werd in de afgelopen maand mede beïnvloed door de terugkeer naar Duitsland van de pen delaars, die tijdens de feestdagen en de vorstperiode van de voorgaande maand waren ontslagen. De politie uit de Engelse plaats Dun stable heeft een dienst ingesteld voor automobilisten, die zich na het nuttigen van enige glazen sterke drank niet meer in staat voelen hun voertuig volgens de letter van de wet te besturen. Zij kunnen de politie bellen, die hen dan een chauffeur ter beschikking stelt om hen naar huis te rijden. O O Het Sovjetrussische dagblad ..Pravda" heeft in een commentaar op de Finse verkiezingsuitslag geschreven, dat deze verkiezingen weer eens het vertrouwen nebben bewezen van de grote meerder heid van het Finse volk in een buiten landse politiek, die gericht is op verste viging van de vriendschappelijke betrek kingen tussen Finland en de Sovjet Unie. Het Russische staatsblad Izvestia heeft beweerd, dat „rechtse burgerlijke groe- H^t alle hun ten dienste staande middelen, waaronder provocaties" hebben getracht om de communisten bij de Finse parlementsverkiezingen te verslaan Vol- hfrn »werden zii bijgestaan door hun Sof6]--1 en in het bijzonder door kranten 1 lVlsche "'enden, die hun benden voor een smaadcampag- partd Fmse Democratiscbe Volks- lzves,tia hebben de Finse com- nfrlem^WT VeJ°Verd" in het hieuwe iïn u®, vorige volksvertegen- beschikte de communistische party over nO zetels en was daarmee de grootste Fmse fractie). Een vijf man sterke dievenbende heeft te Bow bij Londen een vrachtauto met drie miljoen sigaretten tot een totale waarde van 25.000 Engelse ponden ge kaapt. De mannen ontvoerden de 24-ja- rige chauffeur en Heten hem gebonden met een prop in de mond en een zak over het hoofd te Barking Side in het graafschap Essex aan de kant van de weg achter. (advertentie) De actieve vulkaan op het eilandje Tristan da Cunha, die de evacuatie van de bevolking noodzakelijk maakte, schijnt geleidelijk aan minder te werken. Op het hoogtepunt van de erupties wierp de krater om de vier minuten stenen, lava en stoom naar buiten. Nu stoot ze nog slechts om de zes uur een bruinachtige rookkolom uit. Dit nieuws is gerapporteerd door het Zuidafrikaanse fregat Transvaal, dat naar Simonstown is teruggekeerd na op Tristan twaalf leden van Engelands Royal Society te hebben afgezet. De lava, die in de richting van de zee is gestroomd, heeft beide aanlegplaatsen, een groot en een kleiner strand, over spoeld. Zo ook een huis. De Britse expeditie trof op Tristan da Cunha zeventig tot tachtig vreedzaam grazend stuks vee aan. In het dorp zelf brandt het licht weer. De technici van het Zuidafrikaanse fregat stelden ten be hoeve van de Britse expeditie de gene rators weer in werking. Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid lata mavht f 1 en meer melkwit wordt en volledig in de VIiets werkt sneller, niets werkt aan- d genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- jmino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de" ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Vier jaar geleden oordeelde de VOEDINGSRAAD het verstrekken van melk op school niet alleen aan de jeugd op kleuterleeftijd, maar tot aan de volwas senheid toe) een belangrijke factor die grote steun verdient In het boekje dat Het Centraal Schoolmelk-comité onlangs heeft uitgegeven ten gerieve van alle instan ties die hiermee in aanraking komen, is te lezen dat de Voedingsraad momenteel nog hetzelfde stand punt volledig handhaaft en dat de omstandigheden de wenselijkheid van melk op school eerder nog zullen versterken. Als het opgroeiende kind ter bevorde ring van een gezonde ontwikkeling in gezinsverband voldoende melk zou gebruikenwas de urgentie eensdeels minder groot. Maar het gebruik van melk is in Nederland sedert een aan tal jaren ernstig teruggelopen: in 1951 bedroeg het 214 liter per per soon tegen 179 liter per persoon in 1960. Bevordering van melkgebruik via de school zal het inburgeren van verkeerde voedingsgewoonten wellicht tegengaan. Door het verstrekken van schoolmelk wordt bereikt dat de kin deren een gedeelte van de nodige melk ontvangen terwijl ze tevens vertrouwd raken met een goede con sumptiegewoonte die zij later in hun volwassen leven en als opvoeder zul len handhaven. De melk in de pauze biedt echter nog andere voordelen: Het is de ervaring van velen dat goed gevoede kinderen beter in staat zijn tot opmerken en tot het volgen /an de leerstof dan de niet goed ge goede. Bovendien is waargenomen dat t bloedsuikergehalte omstreeks 10 u. s morgens afneemt (na 'n onvoldoen de ontbijt in nog ernstiger mate) waardoor het concentratievermogen aanzienlijk vermindert. Het gevoel bij de foto: zo drinken in 300 gemeen ten van ons land kinderen dagelyks bun flesje melk op school. van „trek" dat hierdoor ontstaat, wordt door de volwassenen opgevan gen met het kopje koffie. Bij kinderen komt dan in de pauze de schoolmelk te hulp. Na deze onder breking en verkwikking mogen de leerkrachten minderprikkelb aarheid en vermoeidheid verwachten, zowel fysiek als mentaal komt het kind in betere conditie. Met betrekking tot het tandbederf moet opgemerkt worden dat het ver vangen van melk door een biscuitje niet raadzaam is. Melk bevordert het tandbederf niet; het speeksel ver dunt de vloeibare melkresten die na korte tijd uit de mondholte verdwenen zijn; in tegenstelling tot de resten van andere voedingsmiddelen, vooral na tuurlijk snoepgoed, waarvan de res ten zonder mondreiniging nog uren nadien aanwezig zijn. Van Patou is het complet in pepita- weefsel; zo geschikt van afmeting dat zowel mantel als japon ook apart ge dragen knnnen worden, zonder de in druk te wekken „incompleet" te zyn. De no-iron stoffen hebben ons veel gemak bezorgd, dat is waar; maar niet zó veel gemak als beleefd werd. De kunsthars die ervoor zorgt dat de kreukels in de katoen zich herstellen in droge of natte toestand, blyft niet werkzaam zolang het leven van het kledingstuk duurt. Textieltechnici vertalen het „no-iron" dan ook liever als „weinig-of-niet strijken". Ieder meisje kan mooi zijn als zij maar weet wat zij zich wel en wat niet kan veroorloven op het terrein der cosmetica; dit blijkt uit een boekje dat onder de titel „Schoon heid voor beginners" werd geschre ven door Marlies Menge en bewerkt door Harriet Freeser. De schrijfster babbelt gezellig als een jonge vrouw met een zeer man nelijke echtgenoot op de achter grond, en met een wijze grootmoe der en 'n in schoonheidszaken zeer bedreven tante die op het juiste moment naar de voorgrond treden om de beste raad te verstrekken. Menige suggestie voor algemene vorming en goede manieren voor icare schoonheid onontbeerlijk, zijn in de hoofdstukken luchtig verwe ven. Dagelijks zien we om ons heen jonge kinderen haar eerste pogin gen op het schoonheidsterrein wa gen en een weinig verheffend re sultaat bereiken. In dit boekje vin den de meisjes iemand aan het woord die met geruststellende ze kerheid de juiste weg wijst om wer kelijk mooi te worden, zonder de schoonheidsproblemen te over- of te onderschatten. De gekleurde illustraties van Hei- ma Baison zijn precies wat jonge meisjes „énig" noemen. Het boek werd uitgegeven bij Scheltens Giltay Er is echter in Amerika een nieu we finish gevonden die zijn invloed De meest geheimzinnige, meest fabelachtige steen ter wereld is zon der enige twijfel de Koh-i-Noor, een van de twee ogen in de pauwentroon der Groot-Moguls. De bekende gege vens van deze diamant gaan terug tot 1304, toen zijn in het bezit was van de Radja van Malwa in India. Twee eeuwen later werd zij buitgemaakt door Baber, de eerste der Mogul- heersers. Zij is in het bezit van deze despotische vorsten gebleven tot 1739, toen Nadir, sjah van Perzië, India veroverde. Al die eeuwen lang gold de fabel „Wie de Koh-i-Noor bezit, be heerst de wereld", maar dit klopt niet helemaal met de historische fei ten, omdat de naam Koh-i-Noor door Shah Nadir van Perzië werd be dacht. Dat ging nl. als volgt: de overwon nen Mogul wilde de dimant niet in handen van de Perzen laten vallen en verborg haar in zijn tulband, die volgens traditie in het bijzijn van bui tenstaanders nimmer van zijn hoofd kwam. Het geheim van de tulband werd echter door een haremmeisje aan de Sjah verraden, die prompt de Mogul liet komen en hem een feest aanbood, waarbij als hoogste eerbe wijs de tulbanden van de beide heer sers werden geruild. De slimme Shah liet de tulband van de angstige Mogul per ongeluk uit elkaar vallen, waar door de diamant over de vloer rolde. De Sjah riep uit: „Koh-i-Noor!", wat betekent „berg van licht" en zo was dé naam geboren. De Sjah nam de edelsteen mee, maar later werd de steen in een tegenlist toch weer in handen van een Ooster ling gespeeld, die haar naar Lahore in de Punsjaab bracht. In 1849 viel de Koh i-noor als gedeeltelijke scha deloosstelling voor de Sikhoorlogen in handen van de Engelse Oost-Indische Compagnie, die haar een jaar later tijdens een groot feest in Londen t.g.v, het 250-jarig bestaan van de Com pagnie aan koningin Victoria aan bood. (De compagnie werd in 1600 op gericht door koningin Elizabeth I) Toen de edelsteen in 1851 in het Crys tal Palace voor het publiek werd ten toongesteld, was men alom teleurge steld dat de steen niet meer glans had. Toen besloot Victoria 's werelds beste diamantbewerkers op te dragen de steen opnieuw te bewerken. De heer Voorsanger, bekwaamste slij per van de beroemde Coster-diamant- fabriek te Amsterdam, werd uitge nodigd naar Londen te komen om de operatie te verrichten. In de werk plaats der Britse kroonjuweliers werd een 4 pk stoommachine opgezet, Prins Albert plaatste de steen op de molen en de Hertog van Wellington zette 't wiel in beweging. Het bewerken duur de 38 dagen, wat als je reinste mira kel werd beschouwd. De beste Britse diamantbewerkers hadden immers o- ver de Regent-diamant liefst twee jaar gedaan! Het karwei kostte f 140.000.- en de Koh-i-noor werd van 186 tot 108 karaat gereduceerd. Vóór de bewerking werd de steen op bijna drie miljoen gulden geschat. Koningin Victoria droeg de steen op verzoek van haar Indische onderda nen als een persoonlijk sieraad. Van daar het bijgeloof, dat alleen de ko ninginnen en niet de koningen de steen veilig konden dragen. Victoria vermaakte de edelsteen aan haar schoondochter, koningin Alexandra. In 1911 werd er voor wijlen koningin Ma ry een nieuwe kroon vervaardigd. Hierin vormde de Koh-i-noor het cen trale ornament. De huidige koningin-moeder draagt het middenstuk van de kroon met de Koh-i-noor steeds bij bijzondere staatsie-gebeurtenissen. Wanneer zij niet gedragen wordt, bevindt de kroon zich in de Tower van Londen. De Koh-i-noor-diamant is een van de grootste schatten van de Britse kroon juwelen. niet beperkt tot de oppervlakte van de geweven stof, maar die de ka toenvezel zelf aangrijpt en elastisch maakt. De kreukherstelling gaat dus uit van de grondstof. Deze iverking wordt nog versterkt als de vezel in het water opzwelt en dat heeft de uitvinders gebracht tot het gezegdestrijkt zichzelf in de was! De nieuwe finish „BEL-O-FAST" die nu ook in Nederland wordt toe gepast, kan nooit meer uit de katoen worden gewassen of gekookt, de e- lastische eigenschap blijft behouden tot zelfs nadat het kledingstuk is ver sleten. Wit goed wordt niet geel, de stoffen krimpen niet. Elke huisvrouw kan nu een overhemd sopen dat zij zonder wasvoorschrift kan wassen omdat elke wasmethode goed is. Druipnat ophangen is niet meer nodig; centrifugeren of in een badhanddoek uitwringen is zonder be zwaar mogelijk Een bekende Paryse juwelier heeft een nieuw byou gelanceerd: de twist. Het bestaat uit twee om elkaar ge slingerde staafjes die slechts door 'n draaiende beweging van elkaar te kragen zyn. XXX Een ander snufje is een stel lang werpige clips van geslepen steentjes, waarvan er één wordt gedragen e- ven onder de schouder, en de andere aan de tegenovergestelde kant op ta illehoogte. XXX De nieuwe kleuren bij de voorjaars hoedjes: abrikoosgeel, violet, chat- reusegroen, en veel zwart. Tulle blijft een grote rol spelen voor geklede mo dellen. Een mooie katoen is het materiaal dat door iedere vrouw op elk uur van de dag gedragen kan worden. Op de Katoenshow 1962, de vijfde show die het Nederlands Katoeninstituut in sa menwerking met de Nederlandse ka toenindustrie presenteerde werden door vijf ontwerpers modellen ge bracht, een tiental van ieder. Dit pak je, indrukwekkend van eenvoud, is ontworpen door Max Heymans. Het nadeel van een „sex-godin" van het wit te doek is, dat de car rière zo kort duurt. Neem bijvoorbeeld Ri ta Hayworth. Twaalf jaar geleden was zy een internationale beroemd heid, aanbeden en benijd door miljoenen en ge trouwd met een heuse prins. Er waren luxueuze villa's, wereldreizen en champagnekurken, die zo vaak knalden dat het mitraïlleurvuur leek alles voor Rita. Maar nu zijn wij twaalf jaar later. Rita's benen zijn nog steeds welge vormd, doch zij zit moe derziel alleen in een sui te van hotel Chateau Marmont in Hollywood. De vertrekken zijn ge meubileerd en klein. De vensters zien uit op de altijd bewegende recla mefiguur van Bullwinkle Moose uit de tekenfilms van de televisie. Rita heeft een elegant pakje aan. Haar ogen wijzen op moeheid en zij is wat in zichzelf ge keerd. „Ik ben hier voor de feestdagen", zegt zij. „Ik heb de kinderen bij me en had ruimte nodig. Mor gen ga ik naar een klei ner appartement. Het Bel Air hotel was te duur voor me. Ik kan geen duizenden dollars beste den". Dit wordt gezegd door een filmster, die eens ge trouwd was aan kapitaaL In een hoek van het vertrek staat een golftas. Zij knikt ernaar en zegt: „Ik speel graag golf. Mor gen weer. Ik heb er nu tijd genoeg voor." Rita's laatste film was „The happy thieves". In mei was hij klaar en daarna heeft ze niet meer voor de camera's gestaan. „Ik ben op zoek naar draaiboeken waar wat in zit", zegt ze. „Tot nu toe heb ik niets gevoeld voor de televisie. Misschien in de toekomst. Als je houdt van films maken dan is het moeilijk over te schakelen op televisie en dan weer terug te keren tot de film". Rita Hayworth heeft vijf huwelijken achter de rug. Haar eerste man was de oliebaron Ed Jud. son. De tweede was re gisseur en acteur Orson Welles. De derde crooner Dick Haymes, de vierde wijlen prins Ali Khan en de vijfde de producent James Hill. Zij is moeder van twee kinderen: Re becca Welles van zeven tien en prinses Jasmina van twaalf. „Hoe vindt u het schil derij, dat Jasmina voor me gemaakt heeft?" vraagt ze. Het stelt een dansend paar in een nachtlokaal voor. Er spreekt ontegenzeggelijk verbeeldingskracht en aanleg uit. „Jasmina heeft het ge maakt toen ze verleden jaar in Zwitserland was'' zegt een trotse Rita. „Zij is weer terug op schooL Het is een lief klein meis je, dat ik erg mis". Als Rita Hayworth uit gaat, wordt ze vergezeld van de acteur Gary Mer rill, ex-echtgenoot van Bette Davis. Maar het is niet zoals het placht te zijn. De glamour ont breekt, er zijn geen champagneflessen die knallen. Het onontkoom baar lot van „sex-godin- nen" van het witte doek.

de Stem | 1962 | | pagina 5