Zeeuwsch-Vlaanderen Gair kal Walcheren IKMG Gemeenteraad Ovezande goochelt met schoolgeld Zal St.-Anna ter Muiden opnieuw licht brengen? Accoi toerisn Aankoop boerderij stemt raad Schoondijke verheugd Grote ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem OXFORD Raad van Clinge handhaaft subsidie der fanfare Uitsl 2 MIDDELBURG VLISSINGEN AXEL KAB-kritiek op ziekenfondswet HULST Jaarmarkt gaat door Jaarvergadering E.H.B.O. OOSTBURG TERNEUZEN Brand op schip Bromfietser brak enkel Mond- en klauwzeer uitgebroken in Zundert Wie voor f. 8675-- de WEGLIGGING van een sportwagen wil combineren met het COMFORT van een grote auto, moet eens een PROEFRIT maken in de NIEUWE Gemeente Hulst in gebreke gesteld Daling Van werkloosheid in Zeeland Vrachtauto botst op trekker bij Kapelle Interscholair muziekconcours te Terneuzen Solide Urgentie Trek EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Zeeuw si DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 LEZING ZELFBESCHERMING Heden - donderdag houdt mej. B. C. Vroom in het Nederlands Koffiehuis een lezing over „De zelfbescherming in het gezin in deze tijd", georganiseerd door de plaatselijke Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. LEDENVERGADERING „ACHILLES De Koninklijk erkende gymnastiekver eniging „Achilles" komt maandag 12 fe bruari a.s. in het Nederlands Koffiehuis voor haar jaarlijkse ledenvergadering bijeen. Naast de gewone jaarovrslagen vermeldt de agenda bestuursverkiezing, waarbij de aftredende leden herkiesbaar zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth dv L. Linders-de Smit; Marianne dv C. van der Mast-Bou- cherie; Karina dv J. Meijer-de Wijze; Karin dv A. Knop-van Tiggelen; Anja dv H. de Wilde-Dekker; Johannes zv A. Vermeulen-Feddema; Harmen zv H. Harmenzon-van Tinteren: Jacomina dv J. de Witte-van Maurik; Catharina dv C. v. Houten-van Doorn; Arjan zv J. v. Sorge-Vercammen; Alphons zv E. Schui- tema-Adriaanse; Cornells zv L. Joziasse -Simonse. Ondertrouwd: J. Hoogerheide 18 j. en S. de Rooij 15 j. Gehuwd: J. Borg 26 j. en A. Snijdelaar R. Coppejans 27 j. en E. Kleine 26 j.; A. v. Boven 27 j. en M. v. Belzen Nieutc- en Sint Joosland GROSLIJST P.VD.A. De plaatselijke afdeling van de P. v. d. A. heeft in haar jaarvergadering de groslijst voor de gemeenteraadsverkie zing vastgesteld als volgt: 1. C. van Nimwegen; 2. Jacob Knuijt sr.; 3. A. Karelse; 4. W. A. Goedhart; 5. L. de Voogd; 6. Arn. de Kraker; 7- P. Baas; 8. P. J. Cornelisse; 9. J. M. Pleijte en 10. Johannes van Waarde sr. ACTIE 10 X 10 De leden van de C.J.V. ,,Ora et La- bora" zullen voor de Actie 10 X 10 een inzameling houden. Deze actie stelt zich tot doel: de ver betering van het voedselpakket van de vele medemensen in de wereld, die hon ger hebben, en mogelijkheden te schep pen aan de bevolking van deze gebie den, zelf gewassen te verbouwen die rijk zijn aan vitaminen en eiwitten. Tus sen 5 en 10 februari zal een collecte voor het goede doel worden gehouden, terwijl de leden van de C.J.V. met een lijst zullen rondgaan- (advertentie) Hansiceert BIJEENKOMST VROUWENGILDE In het dorpshuis „Kaj Munk" vindt vanavond een bijeenkomst plaats van het r.-k. vrouwengilde. Ongetwijfeld zal hier verslag uitge bracht worden van de onlangs te Goes gehouden vergadering over het maat schappelijk werk en de gezinszorg. De dames hebben op deze vergadering hun misnoegen uitgesproken over de gang van zaken. s-Heerenhoek OPBRENGST HONGERACTIE In de jeugdhoeve is een balavond ge geven t.b.v. de hongeractie 10x10. Op deze avond is ook een loterij gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar wa ren gesteld. De totale opbrengst van de entree en de loterij bedroeg ƒ441. JEUGDDRUMBAND Op de ledenvergadering van de drum band is besloten tot het oprichten van een jeugddrumband voor kinderen in de leeftijd van 6 tot 10 jaar. Deze kinderen zullen onder leiding van de heer J. Ca- pello op zaterdagmiddag in het café Hoornick Spelier worden opgeleid. Men verwacht een stroom van aanmeldingen zodat ook dit experiment wel zal slagen. DANSFESTIJN In de Jeugdhoeve wordt a.s. zondag 11 februari een dansavond gehouden met verloting. De opbrengst is ten bate van de fanfare St.-Cecilia. Het dansfestijn be gint 's avonds om half acht: muzikale, verzorging door de bekende Wico's. Heinkenszand Kringvergadering van de Z.L.M. De kring westelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. houdt vandaag in café Hoon- dert haar algemene ledenvergadering. Mr. J. F. G. Schlingemann houdt een lezing over het onderwerp: Wat kan de Zeeuwse boer van de E.E.G. verwach ten? Daarnaast zal de kring rekening en verantwoording afleggen over 1961 en worden nieuwe bestuursleden en een hoofdbestuurslid gekozen. Kruiningen HUIS VERKOCHT Ten verzoeke van de weduwe Vijver berg te Goes werd in de Korenbeurs in het openbaar verkocht het huis Hoofd straat 6 alhier. Hoogste inschrijver tevens koper was de heer Jan Blok jzn. voor de som van 14.800,50. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor vooi Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel. 3327 Rayonbeheerder: L. K.. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 62S2. Rayonredacteur: Pr. v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland 1 0,15 per mm. 1 mm ingezonden mededeling 214 mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder OJJO, elke regel meer 0.15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. f 1.50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Voorzitter en secretaris van de plaat selijke afdeling van de KAB hebben tijdens de jaarbijeenkomst felle kritiek geuit op de wettelijke bepalingen, die het voor de katholieke georganiseerden in de gemeente onmogelijk maken, zich bij het eigen ziekenfonds aan te sluiten. .Vrijheid en recht" achtten de heren in deze ver zoek. Ook de ontwikkeling van het gewest kreeg de aandacht. Naast de vestiging van de industrie, zag men de grotere toewijzing van woningen als een onmis bare factor om een halt toe te roepen aan de ontvolking van Zeeuwsch-Vlaan deren. Mede door het steeds meer neerpoten van woningen in de Randstad Holland, zou het eigen gewest de gelegenheid wor den ontnomen, om aan de ontwikkelde en ondernemende jeugd kansen te geven. Toch bleef er nog hoop, dat de streek eenmaal de belangstelling zou krijgen, waarop zij als ondeelbaar stuk van Ne derland recht heeft. De financiële zijde van de afdeling werd belicht door de heer A. Hillaert, die aan de hand van uitgebreid cijferma teriaal de aanwezigen er van wist te overtuigen, dat „de zaak nog steeds ge zond is". In het afdelingsbestuur werd als lid gekozen de heer W. Maas, terwijl de heer R. v.d. Berg, die de pensioengerech tigde leeftijd ziet naderen en daarom zich uit vele functies terugtrok, als dank voor de aan de katholieke werknemers van Axel bewezen diensten, een blijvend aandenken in ontvangst mocht nemen. Diocesaan voorzitter G. Jacobs gaf in vogelvlucht de inhoud weer van de nieuwe pauselijke encycliek „Mater et Magistra", waarna de avond in de grootst mogelijke gezelligheid werd besloten. Clinge K.A.B. HIELD PRIJSKAARTING Gedurende het winterseizoen werd door de plaatselijke afdeling van de K. A.B. een kaartwedstrijd georganiseerd in het Verenigingsgebouw. Er waren hiervoor 37 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. G. de Wit - Ed. Hiel; 2. J. van de Velde - Ser. Blommaert; 3. P. van Ite- ghem - Al. Reunis; 4. L. de Vos - P. Reunis; 5. Alb. Seghers - Ch. Wülaert; 6. L. Willaert - Aug. Mariman; 7 R de Vos - Fr. Dobbelaer; 8. Fr. Valke- Raf. Vonck. Tevens was er ook een individuele prijskamp, welke werd gehouden over drie kaartavonden. De uitslag hiervan was: 1. Fr. Dobbelaar, 35 pnt.; 2 Is Willaert, 28 pnt.; 3. Ed. Hiel, 27 pnt.; 4. Ch, Willaert, 26 pnt.; 5. Jos Lam prechts, 26 pnt.; 6. G. de Wit, 25 pnt- Ser. Blommaert, 23 pnt. STUDIECLUB JONGE BOEREN De Studieclub van de Jonge Boeren heeft voor vandaag, met medewerking van de Landbouwvoorlichtingsdienst uit Axel, een voorlichtingsavond belegd in de zaal St.-Cecilia bij L. van Duyse. Er zal gesproken worden over: Bedrijfsop volging, vererving en financiering. Als medewerkenden 2ullen optreden: de heer De Wit, adjunct-directeur van het boekhoudbureau van de N.C.B. te Til burg, notaris Vroome uit Hulst en de heer. Prince, directeur van het boek houdbureau van de N.C.B. te Hulst. Koniiigschieting De Sociëteit „Apollo" hield haar jaar lijkse teerdag en koningsschieting. Om half drie vlogen de eerste pijlen door de zaal. De strijd was zeer hevig: pas in de achtste ronde wist de heer A. de Nijs zich met een meesterlijk schot koning te noemen. Daarna schoot A. van Itegem zich prins. En de onttroonde koning V. de Vos, kreeg de titel van erf-prins. De schieting, die daarop volgde, bewees de goede vorm van de nieuwe koning, die 5 van de 22 vogels voor zijn rekening nam, maar uiteindelijk nog voorbij werd gestreefd door de kastelein die er zes naar beneden haalde. De avond werd verder gevuld met een diner en een ge zellig dansje. St.-Jansteen Hoewel er geruchten gaan. dat de jaar markt op donderdag 1 maart niet zou doorgaan, wordt dit officieel door het jaarmarktcomité tegengesproken. Nog deze week zullen de raambiljetten wor den ve-rspreid en men is reeds volop be gonnen met de lotenverkoop voor de lo terij, die aan deze jaarmarkt verbonden is en waarvan de le prijs wederom een graskalf is. Aangezien echter tot 1 maart a.s. een vervoerverbod voor varkens be staat, hoopt het comité, dat dit verbod op 1 maart opgeheven is. Wegens zijn a.s. vertrek naar de ge meente Terneuzen bedankte de heer Sturms als bestuurslid van de EHBO tij dens de jaarvergadering. Hem werd door vice-voorzitter Van Aert dank gebracht voor het vele goede werk dat hij voor de afdeling verrichtte. De heer L. v. Cam- penhout werd in zijn plaats als nieuw bestuurslid gekozen. Hierna werd een schrijven voorgelezen van de heer L. Wöginger waarin deze bedankte als voorzitter van de vereni ging. Als nieuwe voorzitter werd geko zen de vice-voorzitter en instructeur der afdeling de heer C. van Aert. In de plaats van de heer Van Aert werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer A. de Witte. De heer Van Aert ging na al deze mu taties over tot de bespreking van de op 24 februari a.s. te houden nationale EH BO-wedstrijd te Koevorden, waaraan de senioren van de afdeling Sint-Jansteen ?n de junioren van de afdeling Vogel waarde zullen deelnemen. Gezien de leerzaamheid van zulke wedstrijden ga ven zich in de vergadering reeds 15 per sonen op om als supporter mee te rei zen. LAATSTE DIEPVRIESBOXEN VERHUURD De coöperatieve diepvriesvereniging Sint-Jansteen en omstreken, die vorig jaar juli een diepvriesgebouwtje bouw de naast het gemeentelijk badhuis, heeft toen direct 26 van de 28 diepvriesboxen verhuurd en hield er twee in reserve voor eventuele noodslachtingen. Aange zien noodslachtingen praktisch niet meer voorkomen heeft het bestuur besloten ook de 2 laatste boxen aan gegadigden te verhuren. TONEELUITVOERINGEN De jeugdafdelingen van de toneelver eniging Camere van Rhetorica „St.-Jan ten Steene" gaven in het Jongenspatro naat voor een behoorlijke belangstelling een tweetal toneelvoorstellingen. Het goede spel dat werd geleverd en het vele applaudisseren zal de regisseur G. Ver- straeten zeker aanleiding geven om met zijn jeugd zo verder te gaan. Kloosterzande Z.L.M.-vergadering De kring Hulst van de Z.L.M. belegt op maandag 12 februari in Hotel ,,De Linde" een algemene vergadering. Na de gebruikelijke agenda-punten op huis houdelijk gebied wordt na de pauze aan elke belangstellende (dus ook aan niet- leden van de Z.L-M.) de gelegenheid geboden om een aantal op het gebied van de ruilverkaveling uiterst deskundi ge sprekers te beluisteren. Zo zal ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zee land, enkele facetten omtrent ruilverka veling belichten. Daarnaast zal ir. B.J. Francke, districts-ingenieur van deze Dienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen speci fiek de ruilverkaveling „Stoppeldijk" en „Walsoorden" behandelen. Een landbou wer uit de praktijk, de heer H. J. v.d. Zande uit Nieuwerkerk zal zijn eigen ondervindingen met ruilverkaveling in zijn gebied toelichten, terwijl de voor zitter van de Landbouw Maatschappij „De IJselmeerpolders", de heer J. Bu- teijn, zal spreken over de mogelijkhe den in Flevoland. De beide Z.L.M.-ver tegenwoordigers in de ruilverkaveling t- w. de heren Jac. de Feijter en baron Collot d'Escury leveren ook hun bijdra ge. Het slotwoord zal worden gesproken door de Rijkslandbouwconsulent, ir. J. A. H. Haenen. De omstandigheid, dat ruilverkaveling voor velen vérstrekkende gevolgen kan hebben, heeft het kringbestuur geïnspi reerd hieraan een vergadering te wij den. TONEELUITVOERING Voor het carnavalscomité Kloosterzan de speelde Het Reizend Zeeuws Volks toneel „De Gecroonde Leersse", een vastenavondklucht in vijf bedrijven door Michiel de Swaen. De zaal was op beide avonden behoor lijk bezet en de spelers slaagden er in, het publiek tot het laatst toe te boei en. Het waren voor het comité geslaag de avonden, wat ook bleek uit het telkens oplaaiende applaus. AANRIJDING Op de Hulsterweg, nabij het gevaar lijke kruispunt Walsoorden - Groenen dijk, had een aanrijding plaats tussen een luxe auto bestuurd door v. B. uit Aardenburg en de wielrijder J. F. de K. uit Ossenisse. J. F. de K. stak vanaf het rijwielpad de weg over haar links en werd toen gegrepen door de luxe auto. Hij bekwam verwondingen aan het hoofd. Auto en fiets werden ernstig beschadigd. O.N.A. TOERNOOI Ruim 80 deelnemers streden in het ge bouw van de Katholieke Kring in Oost burg om de ereplaatsen van ONA's be kertoernooi. De sterkste Zeeuwse spelers en enkele sterke Belgen waren aanwezig. In de eerste klas bleven na de voorron den vier spelers over, nl. M. van Breen en J. Bouff (Sorry), M. Hofman (van W.v.Z.) en J. Poppe (ONA). Bouff verloor van Hofman, en Poppe moest zijn meerdere erkennen in Van Breen. Poppe won de derde plaats tegen Bouff, en Hofman was in de finale dui delijk de sterkste tegen Van Breen, mede door zijn formidabele backhand. In de tweede klas toonde Lerou van Viking uit Brugge zich de sterkste. De Kok van Spirit werd tweede, en A. Maes, eveneens van Viking werd derde. In de derde klas kwam de zeer jonge talentvolle Belforge van St. Aloyszius als overwinnaar uit het strijdperk. Twee de B. Schot van ONA, en derde werd de Wolff van Advendo. De vierde klas was eveneens een jeugd- aangelegenheid. Eerste werd E. de Bak ker van St. Aloyszius, tweede Water schoot- van St. Aloyszius, derde G. Ley- dekker van Sorry. St. Aloyszius bleek over een groot aantal goede jeugdspelers te beschikken. Het herendubbel, eerste en tweede klas, leverde de tweede titel op voor M. Hofman, samen met clubgenoot M. En gelse. De Waal-Martijn van Sorry werden hier tweede. Het herendubbel derde en vierde klas was voor Bakker-Waterschoot van St. Aloyszius, tweede Ben-Aers jr. van ONA. Na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Aers, de prijzen uit. ONA kan op een geslaagd toernooi terugzien. NEDERLAAGTOERNOOI Het door de biljartvereniging K.O.T. georganiseerde nederlaagtoernooi had voor de genoemde club zelf, de volgen de totale einduitslag. 10 spelers. Totaal caramboles 5900. Teamgemiddelde 7.47, Particulier alg. gemiddelde: R. Claeyssens 26.30 h.s. 195, J. v. Waes 10.08, h.s. 86, E. Hinneman 9.46 h.s. 91, A. v.d. Gezelle 5.28 h.s. 56, I. Verhage 4.65 h.s. 28, A. Versprille 4.62 h.s. 41, M. Mabesoone 4.47 h.s. 52, J. Over- beeke 4.28 h.s. 31, I. Verschage 2.86 h.s. 12, I. Aalbregtse 2.70 h.s. 21. Sag van Gent Nieuwe clamwand iu kanaal Een drijvende bok is begonnen een nieuwe damwand te slaan in het kanaal, omdat de enkele maanden geleden gesla gen damwand de druk van het water niet kon weerstaan. De raad voteerde voor dit werk ƒ50.000 extra. De bedoe ling is na het leegpompen van het stuk afgedamde kanaal tussen de Oostkade en Westkade een werkput te krijgen waar- ha men een riolering kan leggen. De aannemer hoopt in recordtempo het werk uit te voeren. Door tegenslag zijn intus sen kostbare weken verloren gegaan. Stoppeldijk VOORLICHTING B.B. Door de heer W. Catsman, hoofd van de B.B.-kring Terneuzen, werd in het Verenigingsgebouw een voorlichtings- èn demonstratie-avond gegeven in het kader van de Bescherming Bevolking. De verschillende aspecten van de voor zorgsmaatregelen voor de bevolking werden besproken en aan de hand van filmbeelden nader onderlijnd. Tevens werd een demonstratie gegeven met meetinstrumenten voor het opsporen van radioactiviteit. Deze nuttige voor- lichtingsavqnd werd vrij druk bezocht. JAARVERGADERING KAB Tijdens de jaarvergadering is het be stuur van de plaatselijke KAB-afdeling met twee personen uitgebreid. De he ren N. v.d. Bergen en H. de Kort kwa men de bestuursgelederen versterken. In de toespraak van de voorzitter, de heer E. Vink, werden speciaal de acti viteiten van het kader belicht. De gees telijk adviseur sprak over de verhou ding tussen arbeider en kerk. MUTATIES BESTUUR DUIVENSOCIETEIT In het bestuur van de duivensociëteit „Eerlijk vreest niemand" hebben ver schillende mutaties plaatsgehad. De samenstelling is nu als volgt: J. Jonk- heijm, voorzitter G. Peersman, v ice- voorzitter; R. Peersman, secretaris; R. Bisschop, penningmeester; A. Schelfaut, A. Verheijden. J. de Theije, P. Cóllet en J. Roctus, leden. LEDENVERGADERING WIT-GELE KRUIS Vandaag wordt in het Verenigingsge bouw een algemene ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis. De kosten van vervoer van de wijkzuster en de uitbreiding van het Wit-Gele Kruiswerk maken een ver hoging van de contributie onvermijdelijk en deze maatregel zal tijdens de verga dering nader door het bestuur worden toegelicht. Pastoor Backx zal spreken over de onderlinge hulp via het lid maatschap van het Wit-Gele Kruis. Ver der staat nog op het programma een le zing over voeding en gezondheid, toege licht met film. Op de „Honte" van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen, in reparatie bij de Temeuzense scheepswerf, brak brand uit in het voorgedeelte. Doordat een kurklaag ging branden was de rookont wikkeling van dien aard dat de hulp van de vrijwillige brandweer moest wor den ingeroepen. De omvang van de schade kon neg niet worden vastgesteld. De oorzaak moet worden gezocht in het feit dat er te voren werkzaamheden in het voorschip waren uitgevoerd. Vier schooljongens reden op de In valsweg in de lichting Terneuzen toen hen een bromfietser, de heer C. H. G> tegemoet reed. Hij kwam in botsing met één der scholieren, A. P. M. v.d. B. uit Koewacht. De bromfietser kwam te vallen en brak zijn enkel. Dokter Th. Bos liet hem naar het ziekenhuis over brengen. IJzendijke VERLOTING FLANDRIA In het Hof van Koophandel had de ver loting plaats ten bate van de Z.-Vlaamse accordeonver. Flandria, De hoofdprijs, de televisie-ontvanger, kwam terecht bij een employé van de glasfabriek \e Sas van Gent. De familie Verstringewas niet weinig verrast toen door het bestuur het prachtige toestel werd .thuisbezorgd, Notaris de Kok regelde deverloting, die de kas van Flandria weer wat ge spekt heeft. Dit was trouwens hard no dig voor de aanschaf van enkele nieuwe instrumenten, waaronder speciaal een bas- accordeon. Te Zundert is op het bedrijf van de landbouwer N. v. O., wonende op slechts enkele meters afstand van de Nederlands- Belgische grens onder zijn varkensstapel mond- en klauwzeer uitgebroken. Een paar dagen tevoren werd deze zeer ge vreesde veeziekte geconstateerd bij een dichtbij wonende Belgische overbuur on der de gemeente Loenhout. Het laat zich daarom gemakkelijk raden waar de be smetting vandaan komt. De gehele uitgebreide varkensstapel van de landbouwer v. O. is vanwege de Veeartsen ij kundige Dienst opgeruimd. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om verdere besmetting tegen te gaan. (advertentie) SERIES VI tot 61 pk. opgevoerd vermogen, extra ge luidsdemper, vergrote wielbasis, verbreed wielspoor, vergrote achterbank, teren be kleding, verlaagde lijn en 14 andere ver beteringen. 12 maanden fabrieksgarantie. -a In een langdurig en slepend de bat heeft de gemeenteraad van Ovezande tijdens zijn eerste ven gadering in het nieuwe jaar, zo danig met cijfers gegoocheld, dat het de notabele raadsleden bij tijd en wijle moet hebben geduizeld. Na urenlange discussie werd tenslotte het vérstrekkende besluit genomen om een totaalbedrag van f 70.000.- uit te trekken voor een algehele vernieuwing en modernisering van de r.-k. lagere school. In een toelichting op het desbetreffen de voorstel verklaarde de voorzitter, waarnemend burgemeester Ooatdijk, dat via een bespreking tussen het college van b. en w., het schoolbestuur, de inspecteur, de schoolarts, de gemeente-architect en de directie van de school aan het licht is gekomen, dat met name de inspecteur en de schoolarts hebben geadviseerd een geheel nieuw schoolgebouw te stichten. Hierbij werd echter tevens de conclusie getrokken dat het in verband met de nodige urgentieverklaringen, wel enige Als belangrijke handelsplaats had Sint-Anna ter Muiden eens een vuurtoren, die in wijde omtrek zijn licht deed schijnen. Mogelijk is deze vuurtoren later de toren geworden van de kerk in Sint- Anna. De opgravingen, die binnenkort te Sint Anna ter Muiden (het oude Mude, thans deel van de gemeente Sluis) aan vangen, zullen hopelijk enig nieuw licht werpen op de godsdienstige gebruiken in de middeleeuwen. Dat niet alleen de vakgeleerden en ook geestelijken grote belangstelling heb ben voor deze opgraving, maar dat ook onverwacht veel niet-vakmensen de laat ste dagen blijk geven hierin geïnteres seerd te zijn, stemt tot verheugenis. Het demonstreert, dat de zich be dreigd gevoelende mens zijn geest en ook zijn geestkracht op peil weet te houden. Ook dat buiten het denken in geld en macht toch nog belangstelling bestaat voor onze cultuur. Tegenwoordig begraaft men onge doopte kinderen niet meer in een pot (in embryonale houding?) aan de rand van het kerkhof. Dat geschiedde in de middeleeuwen nog wél. zoals nu in Sint Anna is bewezen, terwijl we daarnaast toch zeker mogen stellen, dat toen al le inwoners van Sint Anna tot de rooms-kathoolieke godsdienst behoorden: een heidense manier van begraven in een grote kom of pot van aardewerk. Een middeleeuwse urn dus, maar toch een urn zoals j/Jeze waarin de heidenen de verbrande resten hunner doden aan de aarde toevertrouwden. De verklaring hiervan is niet moei lijk, als we ons uit geschiedenislessen herinneren, dat b.v. Karei de Grote de Saksen en de Friezen met bloedig ge weld tot het christendom deed over gaan. Hij liet wel streng toezicht uit oefenen op heidense feesten, offermalen en gebruiken, maar het spreekt vanzelf, dat deze niet-innerlijk bekeerden in hun huis nog lang vasthielden aan heidense gebruiken. En waar moest de roomse kerk de grote aantallen pastoors en kapelaans vandaan halen om overal de godsdienst werkelijk ingang te doen vin den? Daar komt dan nog bij, dat, in het algemeen tot die tijd, de rijkste man op zijn hoeve een tempel had, waar voor de boeren in de hele omtrek de offerfeesten werden gehouden Na de kerstening maakten deze invloedrijke mensen van zo'n tempel dus een kerk en stelden zelf ook de geestelijke in die kerk aan. Deze priester was echter in de eerste plaats dienstbaarheid aan die aanzienlijke personen verschuldigd en kon dus in de praktijk weinig doen om Naar aanleiding van een schrijven van het raadslid Plasschaert over een toewij zing van een jaarlijkse subsidie van ƒ2000 aan de fanfare „Weldoen door vermaak" waren de meningen van de raadsleden verdeeld. De heer Seghers meende het voorstel van b. en w. voor handhaving van de subsidie van 1000 niet te moeten delen. Volgens de richtlij nen van de landelijke federatie voor mu ziekgezelschappen zou er een subsidie gegeven moeten worden van 1500. Hij verzocht dan ook, dat het college van b. en w. zijn voorstel zou herzien en aan passen aan het voorstel van de heer Plas schaert. Ook de heer Ruymbeke uitte zich ten voordele van het muziekgezel schap. Subsidie naar prestatie was vol- Het voornaamste punt waar het in de aan de heer J. de Feyter, veehandelaar te Schoondijke voor de som van 1140,99 raadsvergadering van Schoondijke over ging was de aankoop van een oppervlakte grond met boerderij en veestalling, ge legen in het centrum van het dorp. De gemeente is nl. In de unieke gelegenheid geweest een boerderij te kunnen aan kopen met grond, die benut kan worden voor uitbreiding van de gemeente in de naaste toekomst. Binnen de gemeente is nl. bijna alle grond verbruikt. Men heeft nu van de dames Roose een stuk grond van 2 ha 84 are en 64 ca ge kocht met daarop een boerederij, vee stalling en enkele andere opstallen, voor de totale som van 30.000. B. en w. waren over deze aankoop bij zonder verheugd. De notariskosten zullen 2100 bedragen, zodat besloten werd een geldlening aan te gaan ter grootte van 32.000. De dames Roose zullen voorlopig op de boerderij blijven wonen. Het huis wordt aan hen verhuurd voor 520 per jaar. Tevens werd besloten om de grond behorende bij de boerderij te verhuren per jaar. De huur wordt aangegaan voor een direct opzegbare periode. De heer De Badts brak een lans voor verhuur van grond aan het bedrijf Van der Slikke, aangezien dit bedrijf, direct gelegen naast de boerderij van de dames Roose, dringend behoefte heeft aan grond voor uitbreiding. B. en w. hebben in over weging genomen dit punt eens nader te bekijken, en met nadere voorstellen te komen betreffende eventuele grondver- huur aan genoemde firma. Verfraaiing Verder besloot de raad over te gaan tot verfraaiing van het dorpsbeeld. Schoondijke is het centrum van de land bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. en b. en w. zijn van mening dat bepaalde punten in de gemeente zullen kunnen worden opgevrolijkt door het neerzetten van een standbeeld, beeldhouwwerk. Men heeft daarbij gedacht aan bv. een beeld van een paard, een zaaier, een ploeger e.d. betrekking hebbende op de oude land bouw. gens hem een goede maatstaf. Bovendien bleef nu de deur open voor extra uitga ven bij het gezelschap. In het verleden waren ook extra bedragen toegekend bij' de aanschaf van instrumenten, die voor de handhaving in een hogere afdeling noodzakelijk waren. De heren De Cock en Seghers steunden het voorstel van de heer Plasschaert. Bij de openbare stem ming stemden tegen Smet, Dobbelaar, Ferket, De Keyzer, Ruymbeke, Willaert, De Deckere. Hiermede was het voorstel verworpen en kreeg de fanfare „Weldoen door vermaak" 1000 subsidie per jaar. De verbetering van de Veerstraat zal binnenkort 'n aanvang nemen; een sub sidie van 75000 is ontvangen. Terwijl het resterende gedeelte, ƒ39.000, in 1963 zal worden ontvangen .Door de cultuur technische dienst is geadviseerd om tot aan de Langestraat de bermbreedte een meter te vorbreden. ter voorkoming van het wegglijden van de zijkanten. Met enkele eigenaars moet nog overleg ge pleegd worden, doch de aanbesteding kan reeds plaatshebben. Tenslotte richt te wethouder Willaert nog enkele woor den tot de raad over de manier waarop de burgemeester en raadsleden van het naburige Hulst verdachtmakingen open baren in verband met de werkzaamhe den van de streekontwikkelingscommis- sie. Voortdurend wordt er gesproken bij bovengenoemde heren over samenwer king. Dienaangaande verschijnen ook grote artikelen in de dagbladen. De naburige gemeenten kunnen echter van hun samenwerking getuigen door b.v. de bouw van het nieuwe ziekenhuis, de on derhandelingen over de zuiveringsinstal latie enz. Maar bij een bespreking over de gasvoorziening voor de gemeente Clinge blijft Hulst in gebreke. En het staat thans te bezien hoe Hulst zich zal laten zien bij de verbetering van het oude ziekenhuis, dat als modern bejaar dentehuis zal worden ingericht. Het is te hopen, aldus wethouder Willaert, dat de onderhandelingen een prettiger verloop zullen hebben dan de toenmalige onder handelingen bij de bouw van het nieu we ziekenhuis. Voor het gemeentebestuur van Hulst moet het dan ook maar eens duidelijk worden, dat de omliggende gemeenten alles volkomen ernstig opnemen, en dat ellenlange artikelen in de dagbladen over samenwerking niet tot tevredenheid zijn van de omliggende gemeenten als het zelf niet eerst een voorbeeld geeft. het nieuwe geloof ingang te doen vin den. Hoe vastgeroeit zijn niet tot op de huidige dag nog sommige oude gebrui ken op één of andere wijze verband houdende met eeuwenoude sagen, le gende en sprookjes Vouw Holle, is in de middeleeuwen de opvolgster ge worden van de Godin der Onderwereld „Hel". Vrouw Holle speelt in de onder aardse bron (of put) met de nog niet geboren kinderen, maar de gestorven kindertjes komen via die bron ook weer bij haar terecht. Er is nog een legende bekend, die zegt, dat bij de bron in de crypt van Paderborn de Moedermaagd Maria speelt met de ongeboren kinderen. Hier heeft Maria dus de plaats ingenomen van Vrouw Holle. Gewoonten, gebruiken, feesten hebben een taai leven. De r.-k. kerk kon deze in sommige gevallen niet uitroeien, al leen om- en vervormen in christelijke richting. De kerstfeesten, zijn 'n om vorming van het joelfeest der heidenen, het feest dat uitbundig werd gevierd bij de zonnewende als de zon terug keerde en elke dag weer hoger aan de hemel kwam. Het paasfeest valt sa men met het heidense feest van het nieuwe leven in de lente. En nóg eten velen dan eieren. Door het tot zich ne men van jong, nieuw leven, dachten de heidenen dat zij zichzelf verjongden. Om in deze zaken meer inzicht te krijgen, kunnen de opgravingen in Sint Anna hopelijk nog een steentje bijdra gen. Dat meteen zal worden gepoogd een juister beeld te verkrijgen van de vorm en de grootte der vroegere kerk te Mude, behoeft niet te worden be twijfeld. Ook dat betekent winst voor onze kennis van de godsdienstpraktijken. (Van onze redacteur) De werkloosheid in Zeeland is over het algemeen de laatste maand aanmer kelijk gedaald. Van eind december tot eind januari daalde het getal van 2314 naar 2267. (Vorig jaar was dit van 2758 naar 2267). De daling van de werkloosheid komt voor een belangrijk deel voor rekening van de grote vraag naar arbeidskrachten bij een Bredase cons erven fabriek Grote vraag was er naar arbeidskrach ten tot een totaal van 537 waarvan er 151 werden gevraagd in de bouwnijver heid en 247 in de metaalindustrie. Het aantal werklozen zakte plaatselijk van 330 (vorig jaar) naar 246 (thans) in Goes. In Hulst van 430-299; in Oostburg van 567 naar 597; in Zierikzee van 201 naar 219 was een stijging te bespeuren. Volgens beroepsindeling kunnen de werkzoekenden worden onderverdeeld als volgt Landbouw 706. Los arbeider 322. Minder geschikten 586. Op de rijksweg bij Kapelle ter hoogte van de 's-Gravenpolderse Oude Dijk vond woensdagmorgen een botsing plaats tus sen een vrachtwagen en een trekker met aanhangwagen. Daarbij ontstond aan beide voertuigen veel materiële schade, maar de persoon lijke ongelukken bleven beperkt tot een gekwetste hand van de trekker-chauffeur, de heer M. V. uit Kapelle-Biezelinge. V. wilde ter plaatse links afslaan de 's-Gravenpolderse Oude Dijk op, maar de chauffeur van de vrachtwagen (A. G. uit Nieuwdorp) bemerkte dit blijkbaar te laat zodat hij op de trekker inreed. Deze kan telde daarop en de lading aardappelen van de aanhanger ging over het wegdek. Het verkeer ondervond enige tijd stag natie. In de aula van het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen wordt vandaag een interscholair muziekconcours ge houden. Deelnemers zijn leerlingen van het Petrus Hondius Lyceum te Terneu zen en van het Jansenius Lyceum te Hulst. De jury wordt gevormd door de he ren J. Ivens, adjunct-directeur van de Zeeuwse Muziekschool, afdeling Hulst, J- C. Dekker, adjunct-directeur van de Zeeuwse muziekschool en Ru Sevenhuij- sen, adjunct-directeur van de Vereni ging Jeugd en Muziek, Voor de pauze vindt een muzikale quiz plaats, waaraan van elke school drie leerlingen deelnemen. De avond staat onder leiding van de heer Ton Kool, radiomedewerker van de X.R.O. jaren kan duren, voor een en ander ij kannen en kruiken is. De gemeente en ook het schoolbestuur 2ijn volgens de voorzitter van mening, dat het huidige schoolgebouw als geheti nog als uitermate solide mag worden be- stempeld en, afgezien van een aantal ernstige mankementen, kan deze school nog luttele jaren mee, te oordelen ook naar de visie van de inspecteur, die daar aan echter de voorwaarde heeft ver bonden, dat het gebouw drastisch zal worden gemoderniseerd. Het schoolge- bouw is derhalve, nog steeds vqlgens de voorzitter, aan een grondig ofiderzoek onderworpen, waarbij men tot de slotsom is gekomen, dat kostbare voorzieningen op korte termijn strikt noodzakelijk zijn. Gelet op de aanbevelingen van het schoolbestuur en door het verkapte ulti. - matum van de inspecteur daartoe ge- dwongen, is een plan ontworpen, dat in verschillende fasen zal worden uitge voerd en dat voor, de gemeente Ovezande kostbare consequenties meebrengt, Personeel Dit plan valt in vier punten uiteen en betreft in eerste instantie het in ord« brengen van het vijfde leslokaal, inclu sief meubilair, de aanleg van centrale verwarming alsook naadloze vloerbedek king in alle lokalen. Voorts hét in orde maken van de on frisse toiletten en aansluiting op de een- trale verwarming daarvan, de bouw van een personeelskamer en tenslotte het buiten gebruik stellen van de speelplaats voor de school en vergroting dito achter de school. Wat betreft de geraamde kosten noem- de de voorzitter enkele cijfers, waarvan de vroede vaderen kennelijk schrokken, Voor de personeelskamer bedraagt dit 12.000, vernieuwing der toiletten 11.00G aanleg c.v. 20.000, voorzieningen aan de speelplaats 12.000. Aangevuld met nog meer details een totale raming van 70.000, waarbij met het schoolbestuur zal worden overlegd welke fase het eerst aan bod dient te komen. Dit schoolbestuur heeft zo pas een vierde leerkracht kun- nen aantrekken en gezegd werd, dat nu ook de mogelijkheid voor een vijfde leer kracht aanwezig is, gezien de ophanden zijnde verlaging van de leerlingenschaal. Deze vijfde leerkracht zou zich nu reeds hebben aangeboden en kan, na zijn te verwachten, geslaagd examen in septem ber van dit jaar in dienst treden. De raadsleden kregen in dit verband tevens de boodschap dat het min. van O.K. enW. heeft toegezegd dat dit jaar reeds een urgentieverklaring kan worden verkregen tot een bedrag van 15.000, waarbij bovendien ook goedkeuring zal worden gegeven voor een directe uitvoe ring van de centrale verwarming. Van verschillende zijden werd kritiek gele verd op het beleid inzake deze schooi Met name de heer Remijn was sterk ge porteerd voor de bouw van een nieuwe school. Hij sprak zijn bevreemding uit over het feit dat het leerkrachtentekort nu ineens in een overschot schijnt over te gaan en meende dat gezien de hoge uitgaven, beter aan een nieuw school gebouw kon worden gedacht, nu de kos ten toch over verschillende jaren kor den worden uitgespreid. Stellen wij <j? nieuwe school van 300.000 tegenover i thans geraamde 70.000, is dan een ntev- we school geen betere oplossing, gelet op een eventuele andere bestemming van het huidige gebouw, zo vroeg de spreker zich af. Hij attendeerde er ook nog op, dat de trek naai* de stedelijke scholen, o.m. in verband met het hier gebodene, toch niet te stuiten is, vooraleer men zeil een riante inrichting kan aanbieden. Ook andere raadsleden uitten hun kritiek op het beleid van b. en w. in verband mei de recente aanschaf van nieuwe kachels, welke nu weer plaats moeten maken voor c.v. De voorzitter betreurde even zeer deze, wat men noemde, geldverspil ling, waaraan overigens, zoals wordt ge zegd, het gemeentebestuur geen schuld* heeft. Hij verklaarde voorts dat de ver- I gunning voor een nieuwe school in de eerste jaren zeker niet behoeft te worden verwacht en gelet op de te verwachten verlaging van de leerlingenschaal is mo dernisering toch onafwendbaar. Tenslotte werd het gehele plan una niem door de raad aanvaard. PSYCHOLOGIE W. T. A. M. Everaerd te Hulst is tan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie Morgen, vrijdag 9 februari ,zijn di hoogwaterstanden in Zeeland als volgt: Hansweert 6.09 en 18.43; Vlissingen 4.5< en 17.29 u; Terneuzen 5.30 en 17.59; We meldinge 6.54 en 19.23 u. (advertentie) Brunswick Bowling Breda Thans restaurant a la carte Populaire menu's reeds vanaf f 3.- Tel «1600—38452 BRESKENS Casino 19.30 uur Rode Kruisavond GOES Grand 20 uur Wilde onschuld Hotel Centrssl 20 uur Oranjever. Slot Ostende 20 uur KVP-verg. Prins v. Oranje Personeelsavond r VLISSINGEN Luxor 20 uur Bloedbad in Sidney Stref' 14 jaar Alhambra 20 uur De maagdenbron MIDDELBURG City 20 uur De maagdenbron, 18 GENT Kon. Ned. Schouwburg Een geschied"1" uit Irkoetsk ANTWERPEN KVO 19.30 uur Boris Godoenow WATERLANDKERKJE In den Koning 19 uur Vergadering BRESKENS Wijkgebouw 19.30 uur Jaarvergaderffll W.G.K. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Angst OOSTBURG Ledel 8 uur De ondeugende mei»)* Montmartre, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur Spartacus, 14 j I Het slechte en hinderd, dat de gistermiddag in bedroeg vierende denfokkers hebbi hengsten gedebat De hengst Gamb< Mcliskerke is als gekomen. De overi als volgt: Hengsten geboren Elegant van Braan Ossenisse. la; Dina Buck, Grijpskerke e J Catsernan, Bierv Othene, Joh. Dekke 3b. Hengsten geboren maat: Alex van G Backere. St.-Kruis. dijke, .lz. de Buck Moustic van ,de He< iner 4j--V Aardenbur -Heille. A. Terraqie: JJzendijke, M. I>. Linden, Axel, 3. Hengsten geboren maat: Dorus v. d. d'Hoore. Sluis. A. Hoofdplaat, R. J. burg, 1; Gamin van jaars, Oostkapelle, polder, Arthur Henc Elegant van Braa rens te Ossenisse driejarige hengsten Hengsten geboren te maat: Roland va Buck, Grijpskerke; put-Schoondijke, la; dert, Jos. F. de Wa van Kruispolder, C Zn., Schoondijke. Biervliet, 2a; Mata Catsernan, Biervliet A.Xzn., Sluis, 2b. Hengsten geboren ne maat: Leon va comb. „Walcheren" Zoutelande, la; Wal Pr. Ed. de Backere, te-Bonte, St.-Kruis, 3 venaar, W. de Buck 2a; Costaud van Kle Sluis, A. J. E Tei plaat, R. J. de Milli Costaud van Geeneir (Van onze Biykens mededelin le vereniging voor keer bltfft de ontwil risme in Zeeland st me vooral op het sociale toerisme. In tientallen bungalow peerhutten e.d. gebr vens nieuwe kamp legd, terwijl de ac bestaande terreinen is. In Z-Vlaanderen plaatsen op deze te terwijl het aantal be slons e.d. rond de aantal overnachtinge afgelopen jaar gesch Aldus ir. R. H. nieuwe voorzitter vai Koophandel en Fabri trekking tot deze toe ling de aanwezigheid centrum „De Braak noemde. De trek van sen blijkt gelukkig v te wezen, alhoewel vrees bestond, dat na de gulden het prijsv land en verschillende nadelige invloed zou tijk heeft evenwel be landse toeristen graa len om te kunnen g| wat Zeeland te biedel Voor de Horeca-sec het algemeen reden f hebben gegeven, ofl drukke perioden de 1 nogal eens moeilijl Voor- deze sector bel bij de jeugd weinig 1 wege de arbeid op.zl late avonduren in del Bij de Z.-Vlaamse T ontvangsten van he enigszins gestegen ter

de Stem | 1962 | | pagina 2