kat duiven Zwart of» NTS onthult mr. Scholten plan voor tweede t.v.-net Omroep overweegt actie tegen enkele dagbladen VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK ez/epcei/AAK DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 vyf ,A song for Europe" Geen t.v.-beelden uit Chamonix? Luister naar Kijk naar ocjezecjt CUPWEDSTRIJD OP TELEVISIE Terugblik Radioprogramma Televisieprogramma Bij koffie thee en tv Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal tem-feuilleton Kunstmanen-N. V. in oprichting Wat is gegeven belofte waard? BEURS VAN AMSTERDAM Herstel na lusteloos begin (Van onze radio- entv-redacteur) Nur thans bekend ts geworden heeft het bestuur van de Nederlandse Te levisie Stichting een rapport gezonden aan de staatsecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, waarin een uiteenzet ting wordt gegeven over de mogelijk heid om in het najaar van 1963 de plan nen voor een tweede tv-net te reali- S Volgens insiders dient dit NTS- rapport beschouwd te worden als een tegenzet in het regeringsplan om de exploitatie van het tweede net zo mo gelijk op commerciële grondslag te doen geschieden. De samenstellers van dit rapport stellen vast, dat het aantal uitzenduren per 1 oktober a.s. wordt verhoogd tot dertig, hetgeen een max imum wordt geacht voor een program ma. Naar mening van de NTS zullen volgend jaar, als er veertig uren tv- zendtijd mogelijk zijn, de kijkers een keuze moeten kunnen maken uit twee programma's. Het personeel dient in de komende acht jaren te worden verdubbeld, ter wijl er ondertussen in het Hilversum- se „omroepkwartier" tenminste vijf studio's moeten verrijzen. In verband met het feit, dat eerst kortgeleden met de bouw van het eerste tv-studiocom- plex werd begonnen, zal men dit ze ker niet voor 1964 kunnen opleveren. Uitvoerig wordt in het NTS-rapport gewezen op de financiële aspecten van de plannen, waarbij men aan de hand van PTT-ramingen verwacht. d«t er in 1970 ongeveer twee en een kwart mil joen televisie-ontvangers geregistreerd zullen zijn. Indien het kijkgeld ver hoogd wordt van 36 gulden tot 40 gulden per jaar. dan kan men voor de tv in 1970 beschikken over 70 miljoen gulden. Er wordt verwacht, dat de pro grammakosten straks van 6000 tot 9000 S( Britse grammofoonplatenmaat schappijen zullen met de BBC sa menwerken bij de presentatie van twaalf nieuwe en nog niet eerder o- penbaar gemaakte Britse composities, die voor de eerste maal op zondag 11 februari via de radio zullen worden uitgezonden in het programma „A song for Europe". Jury's in verschil lende delen van Groot Britannië zul len een van de twaelf liedjes kiezen om dit land te vertegenwoordigen op het Eurovisie-songfestival, dat op 18 maart a.s. in Luxemburg zal worden gehouden. In totaal zullen er 168 juryleden zijn, verdeeld over veertien regionale cen tra. De vertolker van het winnend liedje zal deelnemen aan de finale van het Eurovisie-songfestival. Vorig jaar behaalde het liedje, waarmee Groot Britannië deelnam. „Are you sure"?, geschreven en gezongen door de Alli sons, de tweede plaats in de te Cannes gehouden finale. (advertentie) gulden per uur zendtijd zullen stijgen. Om dit plan technisch te verwezen lijken is het noodzakelijk om in de be staande tv-torens te Goes, Roermond, Markelo Smilde en Lopik nieuwe tv- zenders en -antennes te bouwen. De wereldkampioenschappen skiën, die op zondag 11 en 18 februari in Cha monix gehouden zouden worden, zijn afgelast. De wedstrijden zullen echter onder de naam „Internationale ski- week" wel doorgang vinden. Het is echter vooralsnog niet zeker, of de NTS hiervan via de Eurovisie directe re portages zal verzorgen. Op Hilversum I '402 m) biedt de NCRV om 20 uur zijn .Donderdagavondmozaïek' met „Op volle toeren" en om 20.30 uur het luisterspel over inspecteur Scott. Om 20.55 uur volgt de „Ensembleparade" en om 21.25 uur de wedstrijd „Da's voor de kas". Om 21.50 uur de actie „doe wat teAig". Om 23 uur geeft de sopraan In geborg Reichelt een recital. Op Hilversum II (298 m) brengt de AVRO om 19.05 uur de famlie-reunie „Ga er eens veen voor zitten". Om 20.15 u. geeft 't Concertgebouwork. o.l.v. Ber nard Haitink een concert m.m.v. de pia nist Robert Casadesus. In de pauze om 21.25 uur volgt het zevende gesprek met Simon Vestdijk. Het avondprogramma wordt besloten om 23.10 uur met de ru briek „Discotaria". Na het journaal presenteert de NCRV om 20.20 uur de rubriek „Memo", om 20.30 uur gevolgd door „Filmkader" van Peter van Campen. Om 20.55 uur wordt door het gezelschap „Forum" de ko mische opera van Domenice Cimarose „Het verzwegen huwelijk" onder regie van Paul Cammermans voor de camera's uitgevoerd. Medewerkenden zijn Jan Duiveman, Lony Vonk. Joke Knaap, An nie Steiner, Johan van Haagen en An- toni Vink. De muzikale leiding heeft Toch wéét je weinig van zo'n krant. „Achtergebleven emigrantje tot inkeer gekomen" las ik gisteren en omdat dit bericht een liefdesdrama tot onder werp had ben ik er op afgevlogen, mag ik wel zeggen. En wat lees je dan: dat de zeventienjarige Engelina Egberts uit Leiden heeft geweigerd met haar ouders, broers en zusters naar Australië te emigreren aangezien zij de negentienjarige schoenmakers- zoon Ton Ruytenbeek liefhad. Zij wilde derhalve by hem blijven. De familie vertrok intussen naar het nieuwe vaderland. Toen kreeg Enge lina spijt en meldde zich bij de politie En dan besluit het bericht: „Het meisje is naar elders overgebracht. Overwogen wordt haar al dan niet per vliegtuig naar Australië te laten overbrengen." Vit. Daar waar men de draad van het drama te pakken krijgt, wordt de in formatie afgebroken. Want wat wil iedereen nu weten? Waarom kwam Engelina tot inkeer en verkoos ze, achteraf en eigenlijk te laat, haar ouders, broers en zusters boven de negentienjarige schoenmakerszoon Had ze ruzie gehad met Ton Misschien zag Engelina, toen ze er eens diep over nadacht, in de schoen makerij weinig toekomst en heeft ze, door heimwee overmand, Ton voor de voeten geworpen dat ze zijn mooie schoenmakerspraatjes aan haar laars lapte en dat ze naar moe terugging. Of, nog erger, heeft Ton naar een ander meisje gekeken. En zoiets komt hard aan, vooral als je niets anders meer bezit dan je jeugdige toekomstige schoenmaker. Zolang pa en moe nog in de stad zijn lijkt het allemaal mooi: nóóit, nóóit zal ik van je weggaan, Ton, heeft ze gezegd. Ik ga niet mee naar Australië. En ze heeft zich verstopt totdat de familie ten einde raad maar zónder Engelina vertrok. Maar dan is het ineens allemaal anders. Dan zit je daar helemaal alleen in Leiden, stiekem weggekropen nog wel, en je hebt Ton dan wel, maar ate moet overdag bij zijn vader in ae zaak schoenen lappen. En als een negentienjarige schoenmakerszoon al les is waarop je in de wereld nog staat kunt maken dan krijg je lang zamerhand andere gedachten in je zeventienjarige hoofdje. En dan loop je hard naar de politie en huilt: ik wil naar m n moeder! PRAET-MAECKER Hellmuth Wünnenberg. Omstreeks 22.30 uur volgt de dagsluiting door ds. A.C.D. v.d. Bosch uit Ginneken. België Vlaams vertoont om 20.30 uur de rolprent „De duivelsgeneraal". Om 22.15 uur volgt „Taptoe" met het Silzer- kwartet. NAAR wij van welingelichte zijde vernemen zal de Ne derlandse Televisie-Stichting op woensdagmiddag 14 februari a.s. van 14.55 tot 16.45 uur een directe tv-reportage geven van de voetbalwedstrijd welke wordt gespeeld in de kwart-fi nale om de Europa Cup tussen Dukla Praha en Tottenham Hotspur in het Dynamo-stadion te Praag, De heer Aad v. Leeu wen zal het commentaar ver zorgen. In oktober begon de NCRV met een pro grammaserie waarin enige studenten vra gen stelden aan een prominente politicus. Gisteravond werd minister Luns '„onder vuur" genomen. Het was een gemoedelij ke en openhartige minister, die een heïe serie vragen rustig op zich af liet ko men. Het was te verwachten, dat de be langrijkste vragen betrekking hadden op de recalcitrante houding van Djakarta met betrekking tot Nieuw-Guinea. Minis ter Luns kreeg daarbij de gelegenheid een verhelderend inzicht te geven over het eerlijke Nederlandse standpunt. De VPRO nam onlangs het gelukkige initiatief tot een chansoncompetitie. Het resultaat was beslist niet gering, er kwa men verschillende goede Nederlandse liedjes uit de bus. De kijkers kregen de gelegenheid mee te stemmen en zo kwam dan gisteravond de uitslag op het scherm „Middellandse Zee"'' van v. Wageningen bleek de erepalm te hebben behaald, het is een goed in het gehoor liggend liedje met wat zwierigs en golvends. maar met reminiscenties aan Toon Hermans' liedje over dezelfde zee. Dat men in 1926 ook wel wist wat fil men was, bewezen de fragmenten uit de befaamde Emil Jannings-presentatie „Va- riété". De medische uitzendingen van de VP RO, onder redactie van dr. A. van Swol zijn een succes geweest. Dat was voor deze omroep aanleiding een aantal nieu we medische uitzendingen op stapel te zetten. Van deze serie vond gisteravond de start plaats met openhartige infor maties over de prenatale zorg. Dit onder werp zal in de volgende uitzendingen ook de aandacht krijgen. In verband met het vijfjarig bestaan van het Amsterdamse Tingel Tangel-ca- baret gaf dit ensemble een stuk of wat proeven van zijn kunnen. Het slaagde cum laude voor de t.v., vooral Conny Stuart toonde zich weer eens de ras-ar tieste in een voor haar geëigend genre. Hilversum 1 - 402 m DONDERDAG 8 FEBRUARI KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Land en tuinbouwmeded. 12,38 Draaiorgelmuz. (gr.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. (gr.) 13,40 Kopstukken, licht progr. (herh.). NCRV: 14,00 Promenade ork. 14,45 Pianorecital (gr.) 14,55 Londens Filh. ork. (gr.) 15.30 Klassieke kamermuz. 16,00 Bijbeloverdenking 16.20 Ka- mermuz. 16,45 Kerkorgelconcert (gr.) 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Kamermuz. 18,15 Sportrubr. 18,30 Israëlische volksmuz. 28,50 Soc. perspectief, lezing 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, praatje 19,15 Fragment uit La damnation de Faust, opera (gr.) 19,30 Radiokrant 19,50 Politieke lezing 20,00 Donderdagavondmozaiek, gevar. agatha chrisiie progr. 22,30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22,55 Boekbespr. 23.30 Sopraan en piano 23,30 Lezing 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 9 FEBRUARI NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7,30 Gewade muz. (gr.) 7,50 Het brood des levens, meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Volksliederen met instr. beg. (gr.) 9,00 V. d. zieken 9,35 Waterst. 9.40 V. d. huisvr. 10,10 Sopraan en piano (gr.) 10,15 Morgen dienst 10,45 Gram. 10,55 Pianorecital 11,15 V. d. oudere luisteraars. Hilversum 2 - 298 m DONDERDAG 8 FEBRUARI AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Dansork. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Beursber. 13,30 Popu laire liedjes 14,00 Liederen 14,30 Bij het scheiden van de markt, klankb, 15,05 Lichte muz, 15,30 Voordr. 15,50 Hoornensemble 16,10 Vocaal kwartet 16,25 Operettemuz. (gr.) 17,00 Lichte gram. 17,30 V. d. jeugd 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Spaanse liedjes (gr.) 18,30 Sportpraatje 18,35 Gesproken brief 18,40 Lichte muz. 19,00 V. d. kind. 19,05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en het Vogel kwartier, hoorspel 20,00 Nws. 20,05 Herders fluitenkwartet (gr.) 20,15 Concertgebouwork. en solist (in de pauze om plm. 21,25-21,50 Ge sprek over literatuur) 22,30 Nws. en meded. 22,40 Act. 23.00 Sportact. 23,10 Nwe. gram. 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 9 FEBRUARI VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgymnastiek 7,23 Lichte gram. 8,00 Nws, 8,18 Lichte gram. 9,00 Gymn. v. d. vrouw 9,10 Klass. muz. (gr.) 9.40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lezing 10,05 Morgenwijding. VA RA: 10,20 V. d. vrouw 11,00 V. d. kleuters 11,15 Kamerkoor 11,30 Orgel en zang. Brussel Vlaams DONDERDAG 8 FEBRUARI BRUSSEL 324 m 12,00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12,35 Amusementsork. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio 16,00 Beursber. 16,06 Franse les 16,21 Zangrecital 17,00 Nws. 17,15 V. d. kind. 18.15 Lichte muz. 18.20 V. d. sold. 18,50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. (gr.) 19,50 Vrije politieke tribune 20,00 V. d. vr. 21,00 Lichte muz. 21,15 Klass. muz. 22.00 Nws. en berichten voor de toeristen 22,15 Lichte muz. (gr.) 22,55-23,00 Nws. Brussel - Frans BRUSSEL 484 m 12,03 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Klass. muz. (gr.) 14,13 Symf. werken 15,03 Lichte gram. 16,08 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,30 Kerkmuz. 18,30 Discografie 19,30 Nws. 20,00 Discoparade 22,55 Nws. DONDERDAG 8 FEBRUARI NTS: 20,00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20,30 Filmbespreking 20,50 li matrimonio se- greto, komische opera 22,30 Dagsluiting VLAAMS BELG. 19,00 V. d. jeugd 19,30 Sportkron. 20,00 Nws. 20,30 Speelfilm, drama 22,15 Kamermuz. 22,35 Nws. FRANS BELG. 18.30 V. d. kind. 19,00 V. d. vrouw 19,30 De liberale gedachte 20,00 Journaal 20,30 Wedstrijdprogr. 21,30 Speelfilm 22,55 Journaal. (advertentie) De omroepverenigingen zullen niet berusten in het feit, dat de dagbladen (drie dagbladen en een weekblad) de radio- en televisie programma's publiceren in een vorm, die afwijkt van de met de Nederlandse Dagblad Pers over eengekomen normen. Dit heeft de secretaris van de Fede- radie van Omroepverenigingen, drs. A. Oostindie, desgevraagd medegedeeld. Met de grootste spoed zullen maatrege len worden genomen, zo kondigde hij aan. Welke juridische procedure daar bij zal worden gevolgd, is nog niet be kend. Daarover wordt nog overleg ge pleegd met juristen. De heer Oostindie acht het waarschijnlijk dat tegen de dagbladen en het weekblad afzonderlij ke acties zullen worden ondernomen. (advertentie) een sen de 37. ,,Nu, dat Shaista niet kon komen van daag." ,,Wat zegt u? Bedoelt u dat zij hele maal niet is aangekomen?" „Neen, zij is niet aangekomen. Is zy dan wèl van Meadowbank vertrokken?" „Ja zeker. Omstreeks half twaalf is zij per auto afgehaald." „Dat is heel merkwaardig, omdat zij hier niet is gearriveerd,Ik zal de ga rage even bellen, die voor de auto's van de emir zorgdraagt." .,0. gumst, ik hoop maar dat er geen ongeluk is gebeurd!" riep juffrouw Chadwick uit. ..Och, laten we nu niet dadelijk het ergste veronderstellen," antwoordde het jongemens opgewekt. ,,U zou allicht wat gehoord hebben als er sprake was ge weest van een ongeluk. Anders wij wel. Ik zou mij maar niet ongerust maken als ik u was." Maar juffrouw Chadwick maakte zich wel degelijk ongerust. ,,Ik vind het uiter mate vreemd," verklaarde zij. „Misschien.. De jongeman aarzelde. „Ja?" vroeg juffrouw Chadwick. „Nou ]a, zo iets zou ik niet dadelijk J^^en de emir willen zeggen, maar het blijft onder ons. Heeft zij misschien een vriendje in de buurt, dat u weet?" „Geen kwestie van!" verklaarde juf frouw Chadwick op waardige toon. „Nee, nee, ik dacht ook van niet, hoor. maar je kunt nooit weten bij meisjes. U zou versteld staan als ik vertelde wat ik daarmee al beleefd heb" T?e" juffrouw Chadwick' het gesprek beëindigd had, ging zij met grote tegen- zin op zoek naar juffrouw Vansittart. Niet dat die een middel aan de hand zou kunnen doen, maar zij voelde be hoefte aan overleg. Juffrouw Vansittarto vroeg dadelijk: „Die tweede auto?" Zij keken elkaar aan. „Vind je" vroeg Chaddy langzaam, dat we de politie hiervan in kennis moeten stellen?" ..Nee, niet de politie." riep juffrouw Vansittart verschrikt uit. „Zij had het erover, moet je weten," vervolgde Chaddy, „dat men weieens een pogmg zou kunnen doen om haar te ontvoeren." ..Haar ontvoeren? Onzin!" gaf juf frouw Vansittart als haar mening te kennen. „Juffrouw Bulstrode heeft mij de leiding toevertrouwd en ik wil hier niet nog eens de politie over de vloer hebben." Juffrouw Chadwick zag haar aan zonder enige sympathie. Zij vond juf frouw Vansittart dom en. kortzichtig. Zij ging naar binnen en vroeg een gesprek aan met het huis van de hertogin van Weisham. Ongelukkig genoeg was daar iedereen uit. HOOFDSTUK XIV Chaddy ligt wakker. 1 Juffrouw Chadwick kon geen rust vin den. Zij woelde in bed heen en weer en kon de slaap niet vatten. zymj-yffaiFwyai;., LW Toen Shaista om 8 uur nog niet thuis was en er geen enkel bericht over haar was binnengekomen, had juffrouw Chadwick de zaak in eigen hand geno men en inspecteur Kelsey opgebeld Zij vond het al een opluchting dat hij het geval niet al te ernstig opvatte. Zij kon gerust alles aan hem overlaten, had hij gezegd. Alle nodige informaties zouden zo snel mogelijk worden inge wonnen. Misschien was het meisje wel aan het spijbelen. Hij had ook nog de raad gegeven op school eenvoudig te zeggen dat Shaista bij haar oom in het Claridge bleef logeren. „Het allerlaatste wat juffrouw Bulst rode wensen zou, is nog meer publici teit," verzekerde Kelsey. „Het lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk dat het meisje is ontvoerd. Tob er niet over, juffrouw Chadwick, laat alles maar aan ons over." Maar wakker liggende in bed, was zij zich allerlei gedachten in het hoofd gaan halen. Ontvoering, moord... Moord op Meadowbank! Hoe afschuwelijk. Wat ongelofelijk! Meadowbank. Juffrouw Chadwick hield van Meadow bank. Wat had zij de eerste jaren niet in zorg gezeten dat de hele opzet een mislukking zou worden. Want zij hadden maar over weinig kapitaal beschikt. Doch juffrouw Bulstrode durfde risico's aan, zij wilde haar meisjesschool anders maken dan de conventionele. En haar stoutmoedige plannen waren geslaagd. Wat had Chaddy zich opgelucht gevoeld toen Meadowbank eenmaal een geves tigde reputaie had verworven. Toen had zij pas recht en onbelemmerd haar lief de kunnen schenken. Twijfel, vrees en onzekerheid waren toen van haar weg gevallen. Vrede en voorspoed waren gevolgd. Niets beters was er dan Mea dowbank! Maar nu was daar een moord ge pleegd. Wat een afschuwelijk woord., dat juffrouw Chadwick alleen in ver band kon brengen met misdadigers, jeugdige delinquenten of boosaardige dokters, die hun vrouwen vergiftigden. Maar op een meisjesschool., en dan nog wel Meadowbank... Het was niet te geloven! En nu bovendien die ontvoering van een leerling van Meadowbank... Zouden de ouders dat in de krant lezen? En dan zo gauw mogelijk hun dochters van school nemen? O, genade, zij moest zich kalm zien te houden.proberen te gaan slapen. Hoe Iaat sou het al zijn? Zij draaide het licht aan en keek op haar horloge.. Net kwart voor een. Precies zo laat als toen die ongelukkige juffrouw Springer Nee, daaraan wilde ze nu niet meer denken. Maar, hoe dom van Springer ook, om helemaal alleen te gaan kijken, zonder iemand anders wakker te maken. ,,0,o.." zei juffrouw Chadwick. „Laat ik toch maar wat aspirine nemen." Zij stqpte uit bed en liep naar haar wastafel. Zij nam twee aspirientjes met een slokje water.Op weg naar bed terug trok zij even het overgordijn opzij en keek naar buiten. Zij deed dit meer voor eigen geruststelling dan om welke andere reden ook. Ze wilde het rustige gevoel hebben dat er midden in de nacht nooit meer licht in de sporthal zou branden.. Maar er brandde wel degelijk licht in de sporthal! In een oogwenk kwam Chaddy in ac tie. Zij schoot een paar stevige schoe nen aan, vervolgens een dikke mantel, pakte haar zaklantaarn, snelde de ka mer uit en daarna de trap af. Zij had juffrouw Springer er zo juist een ver wijt van gemaakt dat zij helemaal geen hulp had gehaald voor zij op onderzoek was uitgegaan, maar nu dacht zij er geen ogenblik aan zelf assistentie te vragen. Haar enig verlangen was zo gauw mogelijk bij de sporthal te ver schijnen om te weten te komen wie de indringer kon zijn. Even bleef zij staan om iets te grijpen dat zij ter verdediging zou kunnen ge bruiken. Het volgende moment was ze de zijdeur reeds uit en liep zij over het tuinpad dat tussen de rododendronstrui ken door voerde. Zij raakte nu buiten adem, maar was volkomen vastberaden. Slechts toen zij eindelijk de deur, na derde, vertraagde zij haar tred en ging zacht en behoedzaam voort- De deur stond op een kier. Zij duwde hem ver der open en keek naar binnen.. Omstreeks de tijd dat juffrouw Chad wick was opgestaan om wat aspirine te slikken, zat Ann Shapland, snoezig gekleed in een zwarte avondjurk, aan een tafeltje in „Le Nid Sauvage". Zij keek glimlachend naar de jongeman tegenover haar. ,Die goeie Dennis', dacht Ann, .altijd precies de zelfde. Dat zou ik onmogelijk uithouden, wanneer ik met hem getrouwd was!' Maar ze zei: „O, Dennis, wat vind ik dit een zalige afwisseling!" „Hoe bevalt je nieuwe baan je?" in formeerde Dennis. „Nou, eerlijk gezegd heel best." (wordt vervolgcD BOETE Joseph Jelly, directeur van een commerciëel televisiestation in En geland, is in Hexham beboet met tien pond sterling, omdat zijn toe stel thuis niet stond ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden. ARGUMENT Te Gary in de Amerikaanse staat Indiana wandelde een man een bakkerswinkel binnen, trok zijn re volver en zei tegen het lijkbleke dienstertje achter de: toonbank „De inhoud van de kas, en vlug 'n beetje!" Er was op dat ogenblik verder niemand in de winkelen 't bevende wicht antwoordde stame lend op het barse bevel'- „Maar beste mijnheer, dat mag toch zo maar niet!" De helemaal niet zo beste mynheer bleek zo onder de indruk van haar naieve argumen tatie, dat hij zijn revolver wegborg en ijlings de zaak verliet. LASTIG George Bee ver (54) uit Ripp- ingsdale, noemt zich de ongeluk - kigste postbode ter wereld. Er be- staaan in zijn gemeente inderdaad noch straatnamen noch huisnum mers, en er wonen twintig families met dezelfde naam. ONVEILIG In het station van Florence stonden vorige week alle signalen plotseling op rood. Drie sneltreinen en een goederentrein werden aldus bij het binnenrijden van het station opgehouden. Een onder zoek wees uit, dat een muis de hoofd- signaalkabel had doorgeknaagd. (advertentie) President Kennedy heeft bij het Ame rikaanse Congres een wetsontwerp in gediend voor de oprichting van een Amerikaanse maatschappij welke, in sa menwerking met andere landen, een zich over de gehele wereld uitstrekkend com municatiesysteem met kunstmanen zou moeten vestigen. De investering in deze maatschappij zou een miljard dollar overschrijden. Buitenlanders zowel als Amerikanen kunnen aandelen kopen. Eén aandeel zal tenminste duizend dollar kosten. De president heeft verklaard, dat men, wat het onderzoek op het terrein der communicatie-satellieten betreft, thans zo ver is gevorderd, dat de technische uitvoerbaarheid vast staat van oversei ning vaii boodschappen over de gehele wereld via satellieten. De directe voor delen op economisch, opvoedend en politiek gebied zouden van onschatba re waarde zijn. Het systeem zal wellicht binnen tien jaar werken. Het zou interessante mo gelijkheden bieden, bijvoorbeeld voor directe t.v.-uitzendingen over de gehele wereld. De functionarissen van de socialisti sche eenheidspartij in Oost-Duitsland worden thans voor een zeer onverwacht argument gesteld tegen de pas ingevoer de militaire dienstplicht. Talrijke voormalige Wehrmacht-solda ten, die in Russische krijgsgevangenschap zijn geweest, beroepen zich thans op de belofte die zij voor hun vrijlating ten overstaan van de Russen moesten onder tekenen nooit meer wapens te zullen dra gen. De SED-functionarissen hebben als tegenargument gesteld, dat de Sovjets indertijd de belofte van de krijsgevange nen eisten om de mogelijkheid van een nieuwe aanval op de Sovjet-Unie door Duitse troepen te verminderen en dat de bedoeling van de militaire maatregelen der Oostauitse overheid juist met die van de Russen overeenstemt. De omvang van de handel in de inter nationale waarden is gisteren bij de ope ning van weinig betekenis geweest. De grote animo van de laatste weken voor de lokale fondsen, waarvan vooral voor de aandelen van onroerende goederen maatschappijen, was van invloed op de omvang van de affaire voor de hoofd fondsen. Wall Street, dat dinsdag luste loos sloot, bood het Damrak gisteren geen enkele stimulans. Het publiek nam een afwachtende houding aan. Later op de middag trad een goed herstel in als gevolg van lichte buitenlandse vraag in een dunne markt. Kon. Olies, die op de Newyorkse beurs 3/4 dollar lager sloten liepen op van 127,40 tot 128,20, tegen een vorige slotprijs - van 129,20. Uni levers verbeterden ruim een gulden van 186,80 tot 187.90. Waardoor dit fonds 60 cent boven de vorige slotkoers uit kwam. Philips opende een punt lager op 953, doch herstelde zich tot 960. AKU's waren bij de opening bijna twee punten lager op 387, waarna 390 1/2 werd gedaan Hoogovens liepen op van 765 tot 768 (767). Unilevers en Kon. Olies noteerden boven pariteit New York. De internatio nale waarden sloten op vrijwel het hoog ste punt van de dag. In de scheepvaart sector zette het gisteren ingetreden koersherstel voor aandelen Kon. Boot zich gisteren verder voort. Dit aandeel liep op van 184 tot 186V*. De vorige slot koers was 182 3/4. Ook de overige scheep vaartwaarden mochten zich in deze vraag verheugen. In de cultuursector wa ren certificaten Deli een paar dubbeltjes lager, daarentegen Amsterdam Rubber en H.V.A. wederom iets hoger. Staats fondsen aan de vaste kant. 6-2 7-2 Ned. '59 4"4 1035,8 10318 Ned. '47 3'. 2 93 V» 93 Je AKU A 388% 389V8 Hoogovens cA 767 767% Philips GBA 954 961 Unilever cA 187,30 187.80 Kon. Olie A 129,25 128,85 Scheepv. Unie A 150 150U A'dam Bk A 397»/2 400 Kon. Zout cA 1098 1098 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer: AKU 389—390; Kon. Olie 129.50—131.30, Philips 960—965 gl: Unilever 187.70 gb— 188.30; Hoogovens 103. De nieuwe president begon verlegen te stotteren. „B-breng ze weg!Wat denkt die hond wel?" en hij gaf Sebastiaan voorzich tig een trapje. Daarbij wees hij nadrukke lijk naar het hek en ook alle generaals sta ken een vinger daarheen, want ze waren zijn volgelingen. Dus werden de vier ge vangenen door enkele manschappen naar het hek gebracht, dat vervolgens achter hen gesloten werd. Binnen liepen somber de agenten rond of ze zaten op het hoofd van het standbeeld, dat onverstoorbaar naar boven keek. „Daar staan we nou!" zuchtte Mei en keek om zich heen. „Tussen al die griezels." „Nou, de anderen zien er ook niet erg aardig uit", antwoordde Syl vester en wees naar het plein, waar troe pen woeste rebellen zingend heen en weer liepen. Mei stond stiL „Weet je wat ik zo gek vind?" vroeg ze. „Nou?" zei Sylvester. Mei keek om zich heen. „Dit zijn toch lang niet alle agenten?" zei ze toen. „Waar is de rest?" „Ja, nu je het zegtzei Sylves ter, „misschien gevlucht, wie weet!" Ze lie pen langs het hek, dat er enorm hoog en sterk uitzag. Aan ontvluchten viel niet te denken. Bovendien liepen overal gewapen de bewakers rond .„Ha, ha" schreeuwde er opeens een. „Hier komen jullie niet zo gauw vandaan". Hij bleef stilstaan en trok de zakdoek van zijn hoofd, zodat je duide lijk kon zien wie hij was. Toen liep hij door. „Zag je dat?" riep Mei kwaad. „Zag je, wie dat was? Een van die lui, die ons vanmorgen het standbeeld hebben laten zien. Dat is het toppunt. Het is gewoon een agent met een hoed"Ze stopte. Sylves ter was blijven staan voor een wagentje, waarin hij met enige moeite iijn huis her kend had. Leve Pierepof was er overal op geplakt en er omheen lag een grote stapel agentenpetten.

de Stem | 1962 | | pagina 13