de raket Soldaten (incognito) zitten in Alaska Japan verbiedt de landing van KLM-lijnvliegtuigen ONDER EIGEN MOTOR Honderdvijftig kompels feite levend begraven in lakt 't me -& Vader dagvaardt staat Leidse Engelien vertrok geruisloos uit het land I lluminatie-automcia lk maakte aiensfiksie •teerbaar lakt uw kind dier, want... Van Royen onderhandelaar in gesprek met Djakarta Kamer wordt geinformeerd VALSE REMBRANDT VOOR 3,5 MILJOEN GEKOCHT Nijdige motie van de Kabo vrijwillig r Rus voor het gerechtshof MIJNEXPLOSIE EIST 103 DODEN Methaangas ontplofte DACBLAD VOOR ZEELAND kap Bij verstek Proces tegen de ers van de Santa Maria Kunstkenner beweert Duits museum zou benadeeld zijn Drieling geboren KOUDER Van Royen Kirihio Ambtenaren Doodslag aan boord van een Noors schip Vreemde zaak op Schiphol In Karlsruhe VERMIST MEISJE BLIJKT VERDRONKEN moeten, metdie gruwelij ke bultige mannetjes, Ve- nusilaantjes met metalen hoofden en overal knoppen. We hebben al genoeg na righeid op aarde zou ik zeggen. Maar goed, ik las van professor Malone, die in zijn onnozelheid met twee "ferme knapen" van 10 en 11 jaar de raket ingaat. En opeens trof ik iets aan dat mij enorm veel goed deed. Wat zit er in die blikken, professor?"vroeg Bob, een van de wetenschappe lijke kindertjes. "Foedermelk", zei de pro fessor. "en cacao." "Waar is dat voor, professor?", vroeg Marcel. "Voor choco lademelk, boys. En nu de meetinstrumenten in de an ti-magnetische doos doen." Het was voor mij eenhele troost. Voor mij mochten ze toen wel de lucht in met hun niimtepakken. Ze hadden tenminste de cho colademelk van Afkemoei en de oude Saartje bij zich, en dan kan er niet ueel gebeuren. nternatio- gratis toe- swaardig- en België. n kans om gratis een België en envelop met 4 ct. postz. opsturen Irigade, Postbus 1131, Den Haag) iet M-Brigade-Logboek aan: Prov. 102e JAARGANG No. 23898 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. E. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0.40 per mm (ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor ,QOr de Zeeuwse EilandenTGOÜi Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BjibureauaTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - teMoon 2393)^ In Lissabon is het proces begonnen te gen degenen, die verantwoordelijk wor den geacht voor het kapen in januari 1061, van het Portugese passagiersschip „Santa Maria". De gezagvoerder van het schip, Simoes Maia, verklaarde dat de kapers de derde stuurman, die de wacht op de brug had. doodschoten nadat deze slechts had gezegd: „Wat wilt u?" Hij zei verder, dat er niet gevochten was. omdat de bemanning geen wapens bezat. In het proces staan generaal Delgado, kapitein Galvao en 31 anderen bij ver stek terecht. De 31 zijn de door Galvao geleide gewapende bende en opvarenden van de „Santa Maria", die naar hem en zijn medestanders zijn overgelopen. De 55-jarige Delgado, een voormalige generaal van de Portugese luchtmacht, die bij de verkiezingen in 1958 kandidaat was gesteld voor het Portugese president schap, wordt beschuldigd van morele verantwoordelijkheid voor de misdrijven waarvan de andere beklaagden worden beschuldigd. Achttien van de 31 andere beklaagden zijn Portugezen. Er zijn weer moeilijkheden ontstaan met betrekking tot een mili tair transport, bestemd voor Nieuw-Guinea. Een DC-8 van de KLM, welke in de normale lijndienst 25 soldaten in burger, naast andere passagiers, naar Nieuw-Guinea zou brengen, heeft geen toestemming gekregen om te landen op het vliegveld van Tokio. De Japanse over heid had vorige week landingsrechten geweigerd aan chartervliegtui gen van de KLM, maar nadrukkelijk was daarbij gezegd dat de vlieg tuigen in de normale lijndienst op de luchthaven van Tokio tussen landingen zouden mogen maken. Het was niet duidelijk welke rechts titel de Japanners hanteerden om de tussenlanding van gisteren niet toe te staan, als gevolg waarvan de DC-8 niet van het vliegveld van Anchorage, in Alaska, kon vertrekken. Beweerd werd, dat de KLM, inplaats van de DC-7, een DC-8 had ingezet en dat voor de landing van dergelijke grotere machines, aparte toestemming was vereist. De KLM zou een verzoek om met een DC-8 te mogen landen, zo laat hebben ingediend, dat er niets anders dan een weigering kon volgen. Japan is niet weinig beledigd over het feit dat er zondag j.l. tóch weer een (lijn) vliegtuig met militairen in Tokio is neergestreken, kort nadat Japan zijn mening over de chartervluchten had ge geven. Bij de K.L.M. begreep men gis teren intussen niets van de nieuwe Ja- vreedzame oplossing te bereiken welke recht doet aan de wensen aan de Pa poea's. Dr. Van Royen verklaarde dat er hoop bestaat op een Nederlands-In donesisch gesprek onder de hoede van Oe Thant. Berichten uit Londen beweren echter dat een gesprek tussen de partijen in Londen wordt voorbereid en wel door onze ambassadeur aldaar. Nederland zou bereid zijn om het be stuur over Nieuw-Guinea onder auspi ciën van de V.N. aan Indonesië over te dragen, terwijl Indonesië bereid moet zijn de Papoea's de grootst mogelijke autonomie in het republikeinse huis te geven. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, beweer de echter gisteren nog dat Indonesië geen heil verwacht van diplomatieke manoeuvres. De Hongaarse kunstkenner, Martin Porkay, die als vluchteling reeds enige jaren lang in München woont, heeft ver klaard dat het „zelfportret van Rem brandt", dat vorig jaar voor 3.600.000 mark door de regering van Baden- Württembcrg uit een verzameling is aan gekocht, een „grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt in kunst- en museumkringen, waar men het betrokken schilderij van 68 bij 52 centi meter. dat de schilder met rode muts zou voorstellen, als één van de kostbaar ste in het bezit van de Bondsrepubliek beschouwde. Porkay zegt dat het por tret een onbetekenend en slecht werk stuk is, dat niet eens uit de tijd van Rembrandt dateert. Het portret is niet ouder dan vijftig jaar, zegt Porkay. De premier van Baden-Württemberg heeft verklaard dat destijds alle nodige onderzoek om een waarborg voor de echtheid van het schilderij te verkrij gen. was verricht. Daarenboven was de deelstaat door het recht om het stuk, indien het een vervalsing zou blijken, In het r.-k. ziekenhuis te Zevenaar schonk gistermiddag mevr. Willemsen- Reijmer het leven aan een drieling meis jes. Mevrouw Willemsen-Reijmer komt uit Lobith. Het gezin had reeds drie zo nen. EEN LONDENSE krant wist gisteren te melden dat een Duitse generaal binnen kort het commando zal krijgen over het Britse Rijnleger in West-Duitsland. UIT NEGEN ontwerpen heeft de Am sterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, er één gekozen dat geschikt is als model voor een felicitatiekaart van het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins. IN BRITSE hofkringen wordt gefluisterd aat koningin Elizabeth haar vierde kind verwacht. Een officiële bevestiging kan niet eerder dan april worden verwacht. IN LOOP van deze week wordt de definitieve breuk tussen Argentinië en Cuba verwacht. President Frondizi van Argentinië staat, zoals bekend, onder druk van militaire kringen in het land. ENGELAND heeft de V.S. toestemming gegeven om op het Christmaseilarvd, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, Kernproeven in de dampkring te houden. I gïldi* tot vanavond: i Ws b,ew"'king met enkele illtcn. Matige tot krachtige, aan tie kust mogelijk harde wind tussen i noordwest en noord. Lagere tempera I f turen. r Vandaag: zon onder 17.40. maan nn- i der 22.30 uur. Morgen: zon op 8.08; maan op 10.31 uur. terug te geven, „absoluut beveiligd". Men kon de verdere gang van zaken rustig afwachten. De leider van een instituut voor tech nologie van de schilderkunst in Stutt gart, verklaarde woensdag nog in ant woord op een gestelde vraag dat er in het geheel geen aanleiding bestond om aan de echtheid van het portret te twij felen. Hij zei, dat het hier ging om een door Rembrandt geschilderd „allerper soonlijkst portret". „Het was", zei hij. „alsof de kunstenaar voorbij een spiegel gelopen was en dit moment in zijn schilderij had vastgelegd". Men vreest dat het een lachspiegel is geweest. panse weigering omdat tot een half jaar geleden wel DC-8-vliegtuigen op de luchthaven van Tokio mochten landen. De K.L.M. had slechts tijdelijk de DC-7 gebruikt. Men geloofde voorlopig dat er een misverstand in het spel was. De Ne derlandse ambassaderaad, de heer H C Maclaine Pont, is op het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontbo den. De Japanse ambassadeur in Den Haag werd op het Plein ontboden, maar bii gebreke aan duidelijke gegevens, bleef het in beide gesprekken bij vinnige beleefdheden. De verwachting was gisterenavond dat de op Anchorage gestrande DC-8 via Honoloeloe verder zal vliegen, Amerika heeft namelijk geen bezwaar tegen lijn- vliegtuigen, als de militairen maar als burger vermomd zijn. Volgens berich ten heeft Nederland dezer dagen Zuid- Afrika gepolst over de mogelijkheid van tussenlandingen op Zuidafrikaanse vlieg velden. De rijke Amerikaan, die een klein eilandje ten zuiden van Hawaii als landingspunt zou hebben aangeboden, heeft gisteren ontkend dat hier ooit spra ke van is geweest. Vandaag, zo meldt onze parlementaire redactie, zullen prof. De Quay en minis ter Luns de kamercommissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie inlichten over de stand van zaken met betrekking tot Nieuw-Guinea. De Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. Van Royen, is gisteren weer naar de V.S. teruggekeerd. Mocht het tot onderhandelingen ko men, dan zal dr. Van Royen de Neder landse gesprekspartner zijn, en pogen een Dit kan reeds blijken uit het feit dat de nieuwe stafchef van de Indonesische luchtmacht, Omar Dani, naar de Sov jet-Unie is vertrokken om daar aan te dringen op nieuwe wapenleveranties. De Papoea-student Frits Kirihio heeft aangekondigd binnen 14 dagen naar Nieuw-Guinea te zullen gaan. Hij zal daar toespraken houden, o.a. op een vergadering van de Parna. Toen tijdens een Parna-vergadering gisteren de naam Kirihio viel, ontstond er prompt een he vige knokpartij, waarbij drie gewonden vielen. Men beweerde dat de knokpartij door een pro-Nederlandse vijfde colonne was geprovoceerd. In verschillende Amerikaanse kran ten wordt aangedrongen op een krachti ger houding van de regering tegen In donesië. Men dringt er zelfs op aan dat minister van Justitie, Kennedy, geen bezoek aan Djakarta zal brengen. Door de bondsvergadering van de Ka tholieke bond van overheidspersoneel is gisteren een motie aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht aan de eerste en tweede kamer. In de motie wordt ern stig misnoegen uitgesproken over de wij ze waarop, naar de mening van de Kabo de regering de belangen van haar werk nemers behartigt. „Van reëel overleg is geen sprake meer", aldus de motie, waar in bij het parlement wordt aangedrongen stappen te ondernemen om uit de impas se te komen. Met uitzondering van de afdeling Bre da, van welke zijde betoogd werd, dat een andere koers moet worden gevaren, stelden de andere afdelingen zich volle dig achter het door het hoofdbestuur van de Kabo gevoerde beleid en werd de re gering scherp gecritiseerd. Aan de KVP-Kamcrfractie zal duidelijk worden gemaakt hoe de Kabo over een en ander denkt. Aan boord van het Noorse motorschip „Tine", liggende in de Amsterdamse Coenhaven, is gisterenmiddag tijdens een vechtpartij- een opvarende doodgescho ten en een andere opvarende zwaar gewond geraakt. De dader is in een cel van de water- politie opgesloten. Het politie-onderzoek wordt vertraagd omdat men niet meteen met het verhoren kon beginnen. Er moesten eerst beëdigde tolken worden gewaarschuwd. Tijdens een motorrace in het Ascot Park te Gardena in Californië bezorgde Ronnie Nelson een oplettend persfoto graaf dit spectaculaire plaatje. Nelson die bij een slippartij van 'zijn motor werd geslingerd, werd daarna door zijn eigen voortrazende machine overreden. Hij liep wel verwondingen op, maar hij maakt het volgens de laatste berichten naar omstandigheden goed DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft vorig jaar 483 maal achter een zoge naamde vliegende schotel gejaagd. In tien gevallen was identificatie met een „aards" voorwerp niet mogelijk. (Van onze Haagse redacteur) De Haagse rechtbank heeft vier uur nodig gehad voor het kort geding tussen de vader van een dienstplichtige en de staat. De vader heeft er bezwaar tegen dat zijn zoon in burger naar Nieuw-Guinea wordt vervoerd. De uitspraak is bepaald oo 14 februari a.s. •11 55 Q Een opname van het vertrek van de militairen-in-burger, die intussen op Anchorage zijn geland, doch gisteren niet verder konden In Karlsruhe is gisteren liet proces be gonnen tegen de 43-jarige Russische in genieur Valentin Pripolzev, die verdacht wordt van spionage. Hij is op 25 augustus van het vorig laar in Keulen gearresteerd, nadat men gei uime tijd zijn gangen had nagegaan. Een verzoek van de Sovjetregering om Pripolzev vrij te laten op grond van diplomatieke onschendbaarheid, is door Bonn afgewezen. Hij zou voormalige Duitse krijgsgevan genen tot medewerking hebben bewogen. Drie hunner zullen als getuige a charge worden gehoord. Een beroep van Pripolzevs Duitse ver dediger op de diplomatieke status van zijn cliënt werd door het Hof afgewe zen. Pripolevs interesse als spion ging uit naar hefschroefvliegtuigcn en naar straal vliegtuigen die loodrecht kunnen opstij gen. De raadsman van de vader, de heer L. begon zijn pleidooi met de verklaring dat zijn cliënt deze zaak als privé-per- soon had aangespannen en dat hij er be wust naar gestreefd heeft publiciteit te vermijden. Dat deze zaak omvangrijke internationale verwikkelingen heeft ver oorzaakt was niet de bedoeling van L. sr. De raadsman, mr. Proosdij bestreed eerst de manipulaties met het paspoort van de minderjarige militair L. jr. Volgens hem had L. jr. zijn paspoort niet hoeven af te geven om er als beroep „rijksamb tenaar" in aan te laten tekenen. „Een dergelijke vervalsing is strafbaar. L. jr. heeft geen beroep" zei mr. Proosdij. Hij bestreed voorts, dat een dpi. mili tair als rijksambtenaar mag worden aan gemerkt. Mr. Proosdij ontkende voorts, dat L. jr. zou kunnen worden verplicht om burger- kledij te dragen. L. jr. moet naar Nieuw- Guinea in militaire opdracht, in militair verband, voor militaire doeleinden en onder militair commando. Het is een vol komen militaire reis. „Dan dient er in uniform gereisd te worden". Volgens mr. Proosdij mogen de militairen zelfs geen foto's bij zich hebben waarop ze in mi litair uniform zijn, terwijl ze bij tussen landingen aan beambten „smoesjes om trent hun status" moeten vertellen. Mr. Proosdij betoogde voorts, dat er grote risico's ontstaan als de soldaten bij een eventuele plotselinge oorlog of een ge wapend conflict tijdens of na de reis in Indonesische handen terecht zouden ko men. Deze „vermomde militairen-rijks ambtenaren" kunnen zich dan onmoge lijk als militair identificeren. Mr. Drooglever-Fortuyn, pleitend voor de staat, bestreed dat de aanduiding „rijksambtenaar" onrechtmatig in het paspoort zou zijn vermeld. „Dienstplich tig militair" kan niet als beroep gelden, rijksambtenaar in dit geval zijfis inziens wel. Een pas is eerst vals als de houder ervan wordt geïdentificeerd als een an der dan degene, die hij werkelijk is. Het beroep kan slechts dienen ter meerdere identificatie. Het dragen van een militair uniform, aldus de raadsman van de staat, duidt op een optreden als vertegenwoor diger van een gewapende macht. Dat kunnen andere landen niet binnen hun grenzen dulden, ook niet in vredestijd, Het reizen in burger is dus rechtmatig. „Hierover kan het oordeel van de rechter niet gevraagd worden", zei hij Bij krijgsverrichtingen is zijns inziens wel een uniform nodig. Wanneer L. jr. in Indonesische han den zou vallen moet op hem het ver drag van Rome toegepast worden. Ook als hij als militair krijgsgevangene be schouwd wordt door Indonesië als non-combattant geniet hij de bescher ming krachtens internationale militaire regels terzake. De door L. sr. op f 10 miljoen gestelde dwangsom noemde hij overbodig. „De staat zal bij eventueel ongelijk het ge- eiste nakomen", besloot hij. Duikers hebben woensdag in het ka naal van Brussel naar Charleroi het li chaam gevonden van het 13-jarige Bel gische meisje Marie-Thérèse Lisiak, dat sinds 2 januari werd vermist. Hoewel verdrinking als doodsoorzaak werd vast gesteld, heeft de politie opdracht ge kregen tot een nader onderzoek. Van de drie meisjes in België, die de afgelopen maand spoorloos zijn verdwe nen, zijn er nu twee teruggevonden: bei den overleden. Gezocht wordt nog naar de 13-jarige Josiane Poumen uit Her stal, die op 5 december uit de ouderlijke woning verdween. Tenminste 103 mijnwerkers heb ben gisteren het leven verloren in de zwaarste mijnramp die West- Duitsland ooit heeft getroffen. Woensdagmorgen ontstond in de mijn „Luisenthal" bij Saarbrücken op een diepte van 400 meter een hevige explosie doordat een meng sel van methaangas en zuurstof kritisch was geworden. Behalve de 103 mijnwerkers die het le ven verloren bij de explosie, werden nog ongeveer 150 mijnwerkers ingesloten in de mijngangen. Men vreest het ergste voor hun leven. Zij zijn praktisch le vend begraven. Ongeveer 195 mijnwer- aan het werk om de ingesloten mijn werkers uit te graven. Men vermoedt dat zij zich bevinden in de gangen op 400 en op 500 meter diepte. Functionarissen van de mijn zeiden, dat de aanwezigheid van methaangas in een mijn normaal is. Het gas wordt slechts een gevaar als de hoeveelheid in een bepaalde verhouding komt met de zuurstof die in de mijn gepompt - - wordt. Men spreekt dan van een kritisch kers konden in veiligheid gebracht wor-, mengsel. Een vonkje van een houweel ti' X00j^s wai*en er 85 gewonden. die tegen een steen stoot is reeds ge Honderden vrijwilligers gingen directjnoeg om 'de explosie te veroorzaken. Het ongeluk gebeurde in een gang waar jonge mijnwerkers worden opgeleid. De mijnautoriteiten kregen de hulp van de geneeskundige diensten uit de omliggende steden, alsmede van 15 am bulancewagens van het Amerikaanse le ger. Bovendien werd hulp geboden door tal van particuliere autobezitters om gewonden te vervoeren. De vlaggen op alle openbare gebou wen werden „voor onbepaalde tijd" halfstok gehesen. De Amerikaanse militaire politie hielp de Duitse politie om het terrein af te zetten. De laatste grote mijnramp die Europa heeft getroffen vond vorig jaar bij Du- kla in Tsjecho-Slowakije plaats. Daar verloren 108 personen het leven bij een brand in een kolenmijn. De grootste mijnramp die ooit is voor gekomen is die in de Honkeiki-mijn in Mantsjoerije, waar in april 1942 1549 kompels om het leven zijn gekomen. 55 De 17-jarige Engelien Egberts uit Lei den, die in januari weigerde met haar ouders naar Australië te emigreren en zich verstopte, is gisteren met een lyn- toestel van de K.L.M. naai Sydney ver trokken. Zij werd in een politie-auto onder ge leide van een inspecteur van de kinder politie en haar oom naar het vliegveld gereden. Hoewel Engelien zich al enige tijd in het Amsterdamse tehuis voor minderja rige vrouwelijke gevangenen bevond, werd na haar vertrek van Schiphol offi cieel medegedeeld „dat zij haar reis vrijwillig aanvaardde". Bevestiging daarvan uit haar eigen mond was echter niet meer te krijgen. De officier van justie in Den- Haag had gelast, dat haar vertrek „zo geruis loos mogelijk" diende te geschieden cn daarin is men volkomen geslaagd. Al leen enkele ingewijden wisten van het vertrek, dat pas uitlekte toen Engelien al hoog en breed in de lucht zat. Vrienden van Engelien en haar 19- jarige verloofde, Ton Ruytenbeek, trek ken de verklaring dat Engelien geheel vrywillig zou zyn vertrokken ernstig in tw(jfel. Tot dusverre is van alle kanten voortdurend medegedeeld dat het meis je jarenlang door haar ouders slecht behandeld zou zyn. Er wordt zelfs aan herinnerd dat er aangifte is gedaan van mishandeling door vader Egberts. De Raad voor de Kinderbescherming is in deze kwestie gemoeid geweest. Op Schiphol bleven ettelijke vragen onbeantwoord: wie nu de reis van het meisje per vliegtuig naar Australië be taalt en waarom men zich zoveel moei te heeft getroost de pers niets van het vertrek te laten merken wanneer Enge lien uit eigen vrije wil de reis naar Australië heeft aanvaard. (De ouders hebben vóór hun vertrek bij de politie een verzoek tot opsporing van hun doch ter ingediend. Het nog minderjarige meisje kon desnoods tegen haar zin weer onder de hoede van de ouders wor den gesteld). Als Engelien onderweg, niet uitstapt is zij ongeveer 3 weken eerder in Australië dan haar ouders, broertjes en zusjes, die de reis per boot maken. Op de vraag wie haar in Australië zal op vangen was op Schiphol geen antwoord te krijgen. Het V.V.D.-kamerlid Berkhouwer had reeds aan de minister van justitie vra gen gesteld. Hij had de minister onder meer verzocht te bevorderen, dat in af wachting van het antwoord op deze vra gen de opzending van het meisje naar Australië zou worden opgeschort. In Braunschweig (West-Duitsland) valt een nieuwtje te bewonderen. Men werpt 50 pfennig in een automaat en de St.-Katharinenkerk wordt feeste lijk verlicht. (advertentie) EEN PR0DUKT VAN SIKKENS 6R0LP

de Stem | 1962 | | pagina 1