/an Gent wagen Perkpolder-Kruiningen eist twintig-minuten-dienst Kraaienmars voor ijzeren Positie Zeeuwsch-Vlaanderen gunstiger dan vorig jaar Oranjefeest in Kapelle Kentucky's best! Twee vormingsweken in parochie te Goes Douwe Egberts NIEUWJAARSREDE VOORZITTER K. v. K. Toewijzing van woningen nog steeds onvoldoende Vormingswerk van LJ.G. heeft nog moeilijkheden ZWARE SHAG at en Overheid ziel niet genoeg de belan gen van slevcn Ruim baan voor tuinbouw Hard vonnis HOOGWATER Vandaag Morgen VERGADERING Z.-VL. KAMER VAN KOOPHANDEL Grote toeneming wegvervoer Tweede neu Ira le topconferentie Uitvoeringen van Matthaus Passion Parket-ambtenaar was Hagenaar 't Is lekker roken von Altijd soepel en vers tot de laatste draad! PaablaO P Oeververbinding Spoorwegen Toekomst Automatenrover stak man neer Groep B VIII (24) vo B 1 aluwen B 1 uwerkerk B 1 rikzee B 2 memaire B 1 K B 1 rgh B 2 rikzee B 3 ise Boys B 2 11 8 1 9 6 0 V '24 B 1 ek B 1 el B 1 ■neuzen B 1 iskil B 1 \VV B 1 n. Boys B 1 W B 1 •n. Boys B 1 Groep B IX (25) 16 45- 7 14 45-5 14 30-9 10 49-11 8 22-29 7 10-19 3 7-51 2 4-45 0 2-38 •n B 1 ge B 1 tenisse B 1 mslag B 1 elwaarde B 1 V '24 B 2 auw B 1 Groep B X (26) 54- 7 32-19 15- 8 11-25 21-24 2-29 5-23 Groep B XI (27) skü B 2 9 8" ?1 B 2 6 6 neuzen B 3 8 4 0 Boys B 2 6 3 0 neuzen B 2 5 2 0 k B 2 6 0 0 VV B 2 6 0 0 0 1 16 24- 6 0 0 12 31- 2 0 4 8 16-16 0 3 6 15-10 0 3 4 7-6 0 9-23 0 2-41 wacht B 1 tenisse B 2 1 B 3 •n B 2 V *24 B 3 V '24 B 4 Groep B XII (28) 0 0 14 91- 0 Groep B XIII •denburg B 1 9 8 oondijke B 1 10 6 jfdplaat B 1 10 6 iskcns B 1 10 6 >ede B 1 10 5 rvliet B 1 10 5 ;tburg B 1 10 1 1 0 4 1 4 1 a (29) 1 C 2 ranchement B 1 10 indijke B 1 •denburg B 2 ;tburg B 2 .luux g Twee winstpunten in mindering borgen, donderdag 8 februari, gelden ■)v de provincie Zeeland de volgende igwaterstanden: Hansweert, 5.27 en 02: Terneuzen 4.39 en 17.09; Vlissin- i 406 en 16.39; Wemeldinge 6.08 en 37. (advertentie) Brunswick Bowling - Breda Thans restaurant la carte Populaire menu's reeds vanaf f 3.- Tel. 0160038452 RNEUZEN uxor 8 uur Het grote waagstuk, J- STBURG .edel 8 uur De prinses en de nmc ikaan, a.l. EZANDE Zoldertje 19.30 uur Presentatie cai aadzaal 14 uur Vergadering gem^en raad )DELBURG f i ty 20 uur De maagdenbron, 15 SSINGEN Ihambra 20 uur De maagdenbron - ïxor 20 uur Bloedbad in Sidney kt jaar ■and 20 uur De plunderaars, 1* J* •ins van Oranje 20 uur Susana en J rote Markt 10.30 uur Premiekeurins ■ngsten ISKENS .sino 19.30 uur Rode Kruisavond rand 20 uur Wilde onschuld »tel Centraal 20 uur Oranjever. ot Ostende 20 uur KVP-verg. •ins v. Oranje Personeelsavond vv. SSINGEN e»,rft jxor 20 uur Bloedbad in Sidney Str jaar -• 4 Ihambra 20 uur De maagdenbron u> J- iDELBURG ity 20 uur De maagdenbron, l» J- n. Ned. Schouwburg Een geschieden'' Irkoetsk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 het land. Derhalve is thans schriftelijk aangedrongen op een afzonderlijke rege ling voor dit Zeeuwse gebied zolang de totale liberalisatie niet mogelijk is. (Van onze redacteur) „Ik heb het gevoel, dat de overheid niet voldoende inziet, dat met betrekking tot de veerdienst-verbindingen speciaal de dienst Perkpolder-Kruiningen hier problemen voor het bedrijfsleven lig gen, die van het allergrootste belang zijn". Aldus stelde de nieuwe voorzitter van de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel, de heer R. H. van Krevelen, het gisteren ter 36e al gemene vergadering, die te Terneuzen gehouden werd. Hij voegde er ter algemene informatie veelzeggend aan toe, dat de vele indus trie- en handelsbedrijven zich met moei te een afzetgebied veroverd hebben bo ven de Westerschelde, en zich derhalve geconfronteerd zien met de moderne ont wikkeling der rechtstreekse aflevering van leverancier naar consument, waar toe het wegvervoer de allesbeheersende spil vormt. De toeneming van dit ver voer zo wist de heer Van Krevelen zijn geïnteresseerde auditorium te ver zekeren is aanmerkelijk groter dan de prognoses ooit hadden doen verwachten! In oktober 1961 hebben, ondanks de stationering van de reserveboot „Prins Hendrik", in totaal 8094 auto's te Perk- polder of Kruiningen een half uur of langer moeten wachten. Hiertoe behoor den 2421 zware vrachtauto's en 2090 vrachtauto's met aanhangwagen. Dc door de minister toegezegde en in middels gestarte „vroege boot" op enkele dagen, alsmede de verhoging van enkele ponten betekenen geen enkele oplossing, aldus ir. Van Krevelen, die de invoering van een 20-minuten-dienst op deze veer dienst de enige waardevolle maatregel achtte t.a.v. het bedrijfsleven. Waarbij hij er de nadruk op legde, dat dit be drijfsleven beslist niet gebaat is met lu- xueuse ponten, die slechts eenmaal per uur varen, doch uiteraard de voorkeur geeft aan meer primitieve boten, die iedere 20 minuten ter beschikking staan. Met de voortschrijding van de Delta plan-uitvoering, en het vooruitzicht op een vaste oeververbinding over de Oos- terschelde, zullen de bedrijven uit west en midden-Nederland aan de noordoever van de Westerschelde komen te staan. Meer met het oog hierop is het zo teleur stellend, aldus ir van Krevelen, dat voor de outillage van het veer Perkpolder- Kruiningen geen kosten van betekenis op de rijksbegroting zijn uitgetrokken. Mocht dit een afleidingsmanoeuvre be tekenen, die voor ons bedrijfsleven fu nest kan worden, dan zal onze K. v. K. hiertegen ten sterkste stelling nemen. Herbenoemingen Zoals te doen gebruikelijk werd deze eerste vergadering van het nieuwe jaar schriftelijk gestemd over de officiële be noeming van de voorzitter en de verschil lende ondervoorzitters. Waarbij ir. Van Krevelen zich in zijn gloednieuwe positie stevig geruggesteund zag met 16 van de 16 stemmen, terwijl ook de overige be stuursleden zich overtuigend herkozen zagen: baron Collot d' Escury 12: De Meyer 15: Cambier 15; en Blommaert 14 punten. Daarnaast zagen op voorstel van het bestuur de heren Fassaert. Van dei- Plas en Van der Voorde zich bij accla matie hun mandaat verlengd als com missieleden in het kader der winkelslui tingswet. Liberalisatie Voorzitter ir. Van Krevelen onthulde, dat het bestuur een schrijven had ge richt aan het ministerie van economische zaken inzake de liberalisatie van het wegvervoer, dat met betrekking tot het buitenland nog tezeer aan beperkingen onderhevig is. Als gevolg van de ge- isoleerde ligging (Westerschelde) kan nl. in Zeeuwsch-Vlaanderen veel minder een beroep worden gedaan op aanvullend ver voer van elders dan in andere delen van Haven Walsoorden Inzake de uitbreiding van de haven te Walsoorden vertelde de voorzitter, dat hem na persoonlijke kennisname geble ken is, dat de betreffende plannen door de hoofdingenieur van rijkswaterstaat zeer deskundig zijn opgesteld en bijge volg de mogelijkheid bieden om de thans beoogde vergroting te doen samenvloeien met een eventuele verruiming in de toe komst. De leidende functionarissen uit het bedrijfsleven, die in deze havenver; betering geïnteresseerd zijn, verwees hij ter nadere informatie naar het gemeen tebestuur van Hontenisse. Het ligt in de bedoeling van de Oran jevereniging in Kapelle om op 30 april a.s. een groots feestprogramma op te zetten. Dit in verband met het zilveren hu welijksfeest van het koninklijk paar. Hiertoe is besloten tijdens de algemene vergadering van de oranjevereniging. Het ligt in de bedoeling een morgen-, middag- en avondprogramma vast te stellen. Een en ander wil men in nauwe samenwerking doen met de oranjevereni ging van Biezelinge. Voorzitter H J. Blok deelde nog mede, dat van gemeentewege reeds f 1200.is uitgetrokken voor traktatie van de schoolkinderen. De besteding van dit bedrag zal worden geregeld in overleg Als een vliegtuig zuchten kon, dan ha-d men gisteren in Zeeland vele zuch ten kunnen horen. Toen werd namelijk als een gekortwiekte vogel het sport vliegtuigje, dat bij Westkapelle een noodlanding had moeten maken, naar zijn thuishaven (Oostende) terugge bracht. Niet door de lucht, maar gewoon langs de weg, gesleept door een auto tussen het gemeentebestuur en de oranje verenigingen van Kapelle, Biezelinge en Schore. Uit het jaarverslag van secretaris H. J. Burger bleek, dat de vereniging ruim 500 leden telt. In 1961 kwamen er 40 nieuwe leden bij. De kas vertoonde een batig saldo Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren H. J. Burger en A. J. v. Stel. In de kascommissie werd de heer A de Schipper benoemd. Volgens een bericht van radio Cairo hebben president Nasser van de V.A.R. en president Tito van Zuid-Slavië het uitschrijven van een tweede conferentie van naties die zich niet aan west of oost hebben gebonden, besproken. Be sloten werd premier Nehroe van India, president Soekarno van Indonesië en president Nkroemah van Ghana te pol sen. De conferentie van leiders van neu trale staten, welke vorig jaar in Bel grado is gehouden, was ook een initia tief van Tito en Nasser. Er kwamen toen politieke vraagstukken aan de or de. Tito en Nasser zouden nu denken aan een conferentie over economische samenwerking. (advertentie) Ook dit jaar zal de Matthaus Passion in twee plaatsen in Zee land worden uitgevoerd n.l. op zondag 1 april in de Sint Willi- brordusbasiliek te Hulst en op zon dag 8 april in de Sint Bataafskerk te Aardenburg. Geboren uit een behoefte en op initiatief van de pastoor van Goes, deken C. P. M. Holtkamp, zal in de Goese parochie, evenals in andere plaatsen, twee vormingsweken ge houden worden. De leiding is in handen van twee paters francisca nen, pater Borromeus Pijpers en pater Josaphat van Luyk. Voor de organisatie en de voorbereiding van deze weken is een comité op gericht, waarin zitting hebben: J. Mallee, secretaris, M. Migchielsen, financiën en J. van Stee, propagan da. De vormingsweken welke zijn verdeeld in een Jongerenweek en een Ouders- en Opvoedersweek, worden respectievelijk gehouden van maandag 19 februari tot en met zaterdag 24 februari en van maandag 26 februari tot en met zaterdag 3 maart a.s. De meisjes en jongens van 15, 16 en 17 jaar zullen in de Jongerenweek bij el kaar komen in de hal van de V.G.L.O.- school aan de Coenstraat. waar achter eenvolgens op de diverse avonden de on. dcrwerpen: Als ik het zo eens kon zien. Wat doe jij bij kortsluiting Moeilijk en toch eenvoudig, en Alleen als je durft behandeld zullen worden. Op zaterdag wordt dan tot besluit een feestelijk slot aan deze week gegeven. De jongeren van 13 jaar en ouder komen bij elkaar in de kantine van de Ambachtsschool aan dc Bergweg. Hier zijn de onderwerpen van gesprek: Wees voorzichtig met je hart' God zag dat het goed was. behandeld door dr. C. B. Goyarts, huisarts te Roo sendaal; Het kon allemaal zoveel mooier door mej. L. Steneker te Tilburg; en Te gen de stroom in. Ook deze week wordt besloten met een gezellige dansavond in net Schuttershof, waaraan medewerking wordt verleend door The Orpheans. Alle jongeren samen worden dan op vrijdag 23 februari in de parochiekerk verwacht, voor de gezamenlijke viering van de H Eucharistie. De bedoeling van deze jongerenweek is om met de jongeren te praten en te redeneren over de bedoeling van het le ven, de liefde van het hart, de ontmoe- nLn1" a wgar ,ze soms niet tegen opkun nen, de betekenis van het lichaam, de verhouding met thuis en over het ge loof waar ze zo vaak mee vastlopen. Twee delen Opdat alle ouders, ouderen en opvoe ders aan de Oudersweek kunnen mee doen, is geen centraal punt voor - de bij eenkomsten in Goes opgezocht, doch is de parochie in twee delen gesplitst. Voor de deelnemers aan de week, wonend in Oost, worden de bijeenkomsten gehouden in de kantine van de Ambachtsschool, en voor de deelnemers in West, in de hal van de V.G.L.O.-school. De onderwerpen die hier besproken worden luiden: Vroe ger en nu; Opvoeden is helpen volwassen te worden, door mej. L. Steneker; U en uw kind, door dr. Goyarts. en Gelukkige ouders. Op vrijdagavond is er dan de gezamenlijke viering van de H. Eucharis tie, terwijl op zaterdagavond eveneens een feestavond, bedoeld als parochie avond, in het Schuttershof zal worden ge houden. Om deze weken te doen slagen is de medewerking noodzakelijk van alle parochianen. Daartoe zal een aantal fol ders. betrekking hebbende op deze Vor mingsweken. bij alle parochianen worden verspreid, terwijl tegelijk met deze fol ders een begeleidende circulaire van het organisatiecomité zal worden bijge voegd. Aan die circulaire zit een invul- strook, die persoonlijk bij de parochianen thuis wordt opgehaald. Hierop kan men o.m. invullen met hoeveel leden van het gezin men aan de vormingsweken deel neemt, en tevens of de ouders prijs stel len op een baby-sit gedurende alle avon den, of dat men zelf hierin kan voorzien. Kosten noch moeite worden gespaard om deze weken te doen slagen. Alles hangt echter af van de opkomst van de paro chianen, waarop voor deze weken een beroep wordt gedaan. Ten onrechte is gisteren in ons blad vermeld, dat een Tilburgse ambtenaar terechtgestaan heeft voor het Ambte narengerecht in Den Haag vanwege net verlenen van faciliteiten" aan ge- dagvaarden. Hoewel de verdachte op de rol van het Ambtenarengerecht als Til- Durger stond vermeld, heeft hij de ge wraakte feiten gepleegd als parket-amb tenaar van de rechtbank in Den Haag. pi ti Vooüi^vV fNe planologen kunnen soms vreemde dingen doen, althans willen doen. In de streekplannen van het .West- land en van IJsselmonde en in het uitbreidingsplan van Haarlemmer meer zijn gebieden aangewezen, met agrarische bestemming, waarvan men daarom zou denken, dat zij voor agra rische doeleinden volop mogen wor den benut. Dit blijkt echter een ver gissing en geenszins de bedoeling van de planologen, want op diezelfde ge bieden zijn bouwverboden gelegd voor kassen en warenhuizen. Het komt dus hierop neer, dat men in gpbieden met agrarische bestemming zo agrarisch tewerk mag gaan, als men wil wanneer men het maar niet in zijn hoofd krijgt ook zo intensief mo- gelijk uit de grond te halen, wat er in zit. Tuinbouw-glascultuur beoefe- ;n mag niet. En waarom mag dit niet? Omdat kassen en warenhuizen het vlakke polderlandschap zouden ontsieren, en daardoor de recreatie van onze poëti sche stedelingen tekort zouden doen. Zij zien liever prei en worteltjes in de koude grond zitten. Maar als deze sentimentele liefheb berij een algemene rage wordt, kun nen we de verdere ontwikkeling van onze tuinbouw wel afschrijven. Op o voorlichtingsdag van de Neder landse 'Tuinbouwraad heeft drs. D. Franssens zijn nood geklaagd over dit soort bouwverboden, welke nu vol gens hem welhaast de grootste bedrei ging van de tuinbouw vormen. „Ken vaag gevoel van romantisch getinte behoudzucht dreigt de overhand te krijgen op de sociaal en economisch zeer gewenste voortgang van de groei van een expansieve en economisch ge zonde tak van agrarisch bedrijf." Sociaal gewenst inderdaad, omdat de overgang van land- op tuinbouw in ons land praktisch de enige moge lijkheid is om vele boerenzoons nog een bestaan te bezorgen binnen het agrarisch bedrijf. Economisch ge wenst, omdat de intensieve tuinbouw uit kleine stukken grond winst haalt, terwijl de extensieve landbouw uit veel grotere lappen vaak slechts te korten oogst, die aanvulling behoe ven. De Nederlandse tuinbouw is dan ook gegroeid en zag zijn produktie- waarde van 1950 op 1960 meer dan verdubbelen; voor groente en fruit nam zij toe van 95 tot 290 miljoen gulden en voor bloemen van 40 tot 100 miljoen. Bij voortgezette expansie loopt de tuinbouw nauwelijks gevaar, omdat zijn faam hem op de open gaande Euromarkt een breed afzetge bied belooft. Men mag ook wel in het oog ou den, dat toenemende tuinbouw rond de steden direct tegemoet komt aan de behoeften van de groeiende stadsbe volking. Maar dit daargelaten, er dient zeker geen belemmering in de weg gesteld aan tuinbouw-cultuur op daarvoor door de natuur aangewe zen gronden, zoals men die b.v. ook vindt in Utrecht bij Vleuten, in noord- Limburg en in de Bredase Baronie en in Zeeland. De kassen en warenhuizen, moet men dan maar voor lief nemen. Zijn zij trouwens wel zo lelijk En indien al, kunnen de planologen dan niets bedenken om het landschap an derszins weer op te sieren Met we derzijdse goede wil zou men misschien zelfs verrassende resultaten bereiken. I" het laatste jaarverslag: van de L. J- G., dat loopt van 1 september I960 tot 31 augustus, schrijft de secre taris, de heer G. van Vliet, over het vormingswerk dat het overduidelijk is dat wat het gericht vormingswerk be treft de L. J. G. nog maar aan het be gin staat. „Natuurlijk wordt er zo te hooi en te SaarTn en ander gedaan, hinr ai ver®ellJking met wat men zich 00+ Jaren van voorstelt is het resul- schriiftarf!t ^°Ver- De heer Van Vliet "pn Ju aan het ontbreken van worden1' 4 "NatuurUik moet gesteld niannen' nergens het opstellen van fe dbr L ,gevaarlijk en ook zo onvol ledig zal zijn als juist voor het vor- mmgswerk. Het gaat hier immlfs om De vnrmP6» biJ .,het zichzelf vormen." rnnefPè du4 Primair van het lid Mi h 4gaaA -9e behoefte hieraan gen" individu zelf moeten lig- De secretaris meent dat het mogelijk moet zijn hiervoor richtlijnen op te stel- ?rvoor ls nod'g dat de gemid- clelde uitganspunten en doelstellingen of idealen van de leden bekend zijn. Om- beeonïen°gh"i0t het geval is zal worden te steUen onderzoek naar lenvane»nV,mi,Vllet noemt het instel- vaVdeze m "ezk6''oeP voor bestudering an deze materie een verstandige daad buiten°riellJkheden bied' Personen van buiten de organisatie bij het L T O ge^chtGaS6"- "Een streven daï h "ke^g ™Te dé waag: Wie^he^pt het_an!w?ord_?.P Deze werkgroep die de (Van onze redacteur"). In zijn nieuwjaarsrede, die tevens zijn maiden-speech was, heeft de nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. H. van Krevelen zowel opti mistische als scherp kritiserende geluiden laten horen, welke teza men overigens blijk gaven van een nuchtere kijk op de Z.-Vlaamse situatie van het ogenblik, die in verschillende opzichten gunstger ligt dan een jaar geleden, doch nog vele en veelsoortige desiderata in zich draagt voor de toekomst. Verheugd toonde spreker zich met name over de in 1961 aange vangen Kanaalwerken; het op gang komen der industrialisatie; de stichting van nieuwe bedrijven en de uitbreiding c.q. modernisering' van de bestaande; de verbeterng van een aantal belangrijke ver bindingswegen en last not least de ver-gevorderde voorbereidings plannen m.b.t. de outillage-verruiming der havens te Breskens en Walsoorden. Eveneens een voldoening gevend feit noemde ir. Van Krevelen de blijvende regeringsbelangstelling voor de Z.-Vlaamse ontwikkeling, welke hij o.a. gesymboliseerd zag in de bezoeken der ministers van maatschappelijk werk en economische zaken. In dit verband sprak hij diplomatiek de hoop uit, dat zij.ne excellentie van verkeer en waterstaat dit voorbeeld spoedig zal mogen volgen. Een mineur-toon sloes: de KvK-voor- Zijn voldoening over der Kanaalzone. In dit verband meende hij te moeten vrezen, dat Z.-Vlaanderen op één punt de boot reeds gemist heeft, omdat alléén Terneuzen is aangewezen als kerngebied in plaats van het gehele territorium, dat bij de Kanaalplannen betrokken is. Waartoe overigens, aldus Ir. van Krevelen de rijksoverheid geen mogelijkheid bezat bij de huidige gemeentelijke structuur. ons helpen? afnd tërarfH! w» (augustus 1961, nog'WGn functie*" is dit wel al het geval en zijn tevens geroepen" werkgroeP™ het leven Het hoofdbestuur van de L.J.G heeft zich beraden op een mogelijkheid een meer gespreide werkverdeling voor het provinciale werk te creëren en vier nieuwe werk groepen ingesteld voor het de hierboven genoemde zijn dat de werkgroepen voor het meisjeswerk, technisch jongenswerk en publiciteit en propaganda. De werkgroep meisjeswerk is reeds bijeen geweest en met grote voortvarendheid aan het werk getogen. mineur-toon sloeg de KvK-voor- zitter aan, toen hij zinspeelde op zowel de landelijke als provinciale toewijzings politiek van woningen, waardoor hij met name de industrialisatie nog te zeer geremd zag. Ook uit sociale overwegin gen is deze politiek te veroordelen, aan gezien immers de in sommige streken overbodige werkkrachten de lange- afstand pendelaars hierdoor verhin derd worden zich metterwoon daar te vestigen waar hun een vaste werkgele genheid wacht. Bovendien blijken nota- bene vele bouwvakarbeiders uit Z. Vlaanderen noodgedwongen te pendelen, omdat er in eigen streek onvoldoende emplooi is als geheel niet in kwaliteit achteruit gaat en dat dit project bezien vanuit het waterkeringsvraagstuk weinig urgent is. de verbetering der verbindingswegen zag Ir. van Kre velen overigen „overschaduwd door het trage verloop der verdere ontwikkeling van het provinciale wegennet, waarbij hij attendeerde op de verbindingen Axel- se SassingAxel; AbsdaleAxel met bij behorende rondweg en de zeer noodza kelijke weg WestdorpeAbsdale. Ook betreurde hij het, dat nog steeds geen definitieve vorm gevonden is voor de exploitatie van de Terneuzense ha ven, waaTomtrent hij de enige goede oplossing zag in de mogelijkheid, dat hierin de gehele Kanaalzone van Ter neuzen tot de grens betrokken wordt. Hetgeen evenwel een studie noodzake lijk maakt m.b.t. het probleem der gril lige gemeentegrenzen! Wat trouwens evenzéér nodig is met het oog op de al- zouden zijn gevonden. De minister blijkt gemene planning voor de industrialisatie namelijk van oordeel, dat het L. van S. De minister van Verkeer en Water staat heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat het probleem van een vaste oever verbinding over de Westerschelde reeds een studie-onderwerp is geweest van Rijkswaterstaat. En de bewindsman heeft daaraan toegevoegd, dat hij „zal doen nagaan, in hoeverre het wenselijk zou kunnen zijn deze studies nog te ver diepen' Deze ministeriële uitlating schetste ir. Van Krevelen als „uitermate vaag" in welk verband hij wees op een verkla ring, die enkele weken geleden te Rot terdam werd afgelegd door ir G. C. de Lange van de provinciale planologische dienst voor Zuidholland: ,,van harte hoop ik, dat de belangen van Rotter dam (de Randstad Holland) bij een doorgaande wegverbinding onder of bo ven de Westerschelde met Noord-Frank rijk en de te verwachten Kanaaltunnel naar Engeland zóveel gewicht in de schaal zullen leggen, dat de studie MET VOORTVARENDHEID zal worden ver volgd!" „Onze Kamer", aldus de nieuwe voorzitter ,,zal telkens weer de aan dacht van de Overheid moeten vestigen op" de noodzaak van een vaste overver- binding, waarbij zij zich, gelet op de uitspraken van het hoogste bestuurscol lege in onze provincie verzekerd kan weten van de steun en de medewerking van dit college". Weinig hoopgevend noemde ir. van Krevelen de ministeriële mededelingen m.b.t. de inpoldering van het Land van Saeftinge, die nog niet kon worden toe gezegd, omdat de desbetreffende proeven, van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft door België nog niet voldoende Met betrekking tot de Nederlandse Spoorwegen sprak ir. Van Krevelen de wens uit, dat zij zich positief zullen in stellen op de nieuwe positie van Ter neuzen, die het vervoer op de Z.-Vlaamse lijnen zal doen toenemen. Terloops noemde hij het „bepaald kleinzielig", dat de dienstregeling van de busverbin ding SluiskilBreda, die voor het rei zigersverkeer tussen Zeeuwsch-Vlaan deren en overig Nederland van zo grote betekenis is nog steeds niet in het spoorboekje wordt opgenomen Over de Horeca-bedrijven in het Z. Vlaamse district meende ir Van Kreve len mild te mogen oordelen: zij hebben een open oog voor de ontwikkelingen en daarmee een versterking der economi sche streekpositie mede bewerkstelligd. Intussen kunnen in deze sector nog wij dere perspectieven geopend worden door coördinatie en nauwere samenwerking, doch ook hier spelen de gemeentelijke autonomieen een vertragende rol. Een blik werpend in de toekomst, bleek ir. Van Krevelen van oordeel, dat 1962 nationaal bezien een af remming van de economische ontwik keling te zien zal geven, aangezien de kosten sterker stijgen dan de pro- duktiviteit. Doch de ligging van Z. Vlaanderen is gunstig, speciaal van wege dezich gunstig ontwikkelende Euromarkt. In dit verband noemde spr. het een verheugend feit, spe ciaal voor dit gebied dat ook de landbouw na de overeenkomst te Brussel hiervan profijt zal kunnen trekken. Het blijft evenwel noodzake lijk, de aandacht permanent gericht te houden op kostprijsverlaging en kwali teitsverbetering, want de buitenland se concurrentie ligt op de loer.! Nadrukkelijk stipuleerde de nieuwe KvK-voorzitter, dat „Euromarkt" niet alleen een vrij handelsverkeer bete kent, maar ook een volkomen vrij verkeer van arbeid en kapitaal, in ver band waarmee hij voor Z.-Vlaanderen moeilijkheden zag opdoemen. Aange zien hier te lande de honorering van specialisten en hoger kader aanzienlijk lager ligt dan bij de Eurom-arkt-part- ners. Bepaald cynisch klonk de slot-con- clusie van ir. Van Krevelen: „Men on derhandelt hier wél over tariefmuren, landbouwpolitiek, gelijkstelling van werknemersionen voor mannen en vrouwen etc., doch er is helaas nog geen verstandig woord gesproken over politiek een algemene Europese fiscale en soci ale politiek.... Qe Amerikaanse regering heeft haar besluit, geen landingsrechten te verlenen aan Nederlandse toestellen met militairen, met vergoelijkende verklaringen opgesierd. Ze meent, dat door haar houding de bemiddelingspo gingen van Oe Thant zullen worden begunstigd. Het gezaghebbende Ame rikaanse dagblad New York Herald Tribune plaatst hiertegenover een aan tal snijdende opmerkingen; „Het besluit kwam op een ogenblik, dat zojuist voor de Amerikaanse am bassade te Djakarta op onbeheerste wijze was gedemonstreerd. Dit kan de Indonesiërs slechts de de duidelijke indruk geven, dat er in Djakarta al leen maar een uitbarsting van wette loosheid voor nodig was om de V.S. een bondgenoot de rug te doen toe draaien, wiens zaak veel beter is dan die van Indonesië". „Het feit, dat de V.S. in de onaf hankelijkheid van koloniale volkeren geloven, houdt niet in, dat voormalige koloniën het recht hebben op eigen koloniën. Integendeel!" Aangezien de Jndoniërs reeds vast besloten waren met niets minder ge noegen te nemen dan de overhandi ging van Nieuw-Guinea, kan men on mogelijk zien hoe dit gekruip voor het Indonesische imperialisme de onder handelingen kan helpen. Inplaats van de nationale onvolwasseheid der In donesiërs aan te moedigen, heeft Was hington bijgedragen tot de misdadig heid van een minderjarige." Zo scherp zal geen Nederlands pers- rgaan het zeggen.. Er behoeft ook geen woord aan toegevoegd te worden. De Utrechtse politie heeft gisteren nacht een 20-.jarige stukadoor gearres teerd. De politie werd gealarmeerd voor een vechtpartij aan de Abstededijk. Toen men ter plaatse kwam trof men de 41- jarige kruidenier B. J. van Doorn he vig bloedend aan. De man. die nog in nachtgewaad was gekleed, was met een dolkmes in schouder, borst en armen gestoken. Hij had de stukadoor op he terdaad betrapt toen deze het glas van zijn sigarettenautomaat vernielde en cr reeds enkele pakjes sigaretten uit had gestolen. Er ontstond een vechtpartij waarbij de stukadoor een dolkmes trok. Omwonenden zagen kans de man in be dwang te houden totdat de politie arri veerde. De politie had de grootste moei te om de zich hevig verzettende stuka door naar het politiebureau te krijgen. TWERPEN ro 19.30 uur Boris Gedoenow

de Stem | 1962 | | pagina 3