Bedrijfsleven was voorbeeld de Salarisvoorstellen voor ambtenaren bij de Kamer PORTABLE PARKIETEN Blue Diamonds mikpunt van anti-Nederlandse actie jlri$tona Finse rechtse partijen boeken 12 zetels winst Verschillende schepen riepen assistentie in Soepmars" op Brussel Regering houdt vast aan differentiatiebeginsel Huzarenstuk van OA.S. een afgeperste krant machine met historie Kosten: circa 270 miljoen Elten vreest economische „wurging" Iets minder systeembouw DAGBLAD VOOR ZEELAND Sovjet-regering: Geen sprake van een aanslag op Kroestjev Kekkonen in het zadel stevig Afg ewezen Raketreis van Glenn weer uitgesteld Demonstratie Richtsnoer Union Minière de fiscus en Achtergebleven emigrantje tot inkeer gekomen MISTBANKEN EN STORMVLAGEN Kustvaarder is weer terecht Kans op vrede is toegenomen MEER WIND Tournee gaat echter door Somber m Kirihio Door de E.E.G. Hoogtij voor de kanalen ITALIAANS SONG FESTIVAL San Remo 102e JAARGANG No. 23897 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H.. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. F.ilanden: GOEslS^ 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) symbool van huiselijkheid ikeletalages tegenlachen, maar even- produkten van groot vernuft, len van de dingen waarop men in iserslautern bijzonder trots is, is de enaamde ..transferstreet", die men dank zij vele jaren denken, tekenen, ïwen en experimenteren heeft gecon- ueerd. Een „transferstreet" is een neenschakeling van machines die een maalde produktiehandeling geheel zelf- ndig kan afwerken. .utomatie in de confectie- en kleding- ustrie is tot voor kort zo goed als nogelijk geacht, technisch mogelijk licht wél, maar economisch en prak- h onuitvoerbaar. Het ingenieuze ap- •aat dat men ons bij Pfaff liet zien. vijst dat het mogelijk is ook in de ïfectie-industrie de automatic door te ïren. De „transferstreet" vervaardigt van en ogenschijnlijk zinloos gevormd tukje textiel in enkele minuten een :eurig pand voor een overhemd, voor- ;ien van knoopsgaten, keurige man- •hetten en wat er verder maar aan- ïoort. Op de juiste plaats stikt de om- zangrijke machine een borstzakje op, zouwt en boort waar nodig en aan Ie andere kant verlaat het volkomen afgewerkte voorpand de machine. Dat is het begin" zei men. Maar zelfs begin is, economisch en praktisch, al te passen in de huidige confectie-in- strie. Een bedrijfsleider van zo'n fa- iek vertelde ons dat hij in deze, met nlijke precisie werkende robot, het n voor een revolutie in deze industrie t. In Nederland is een dergelijke ansferstreet" nog niet bekend. het Pfaffmuseum kan men een kopie van de eerste machine van Georg aff bewonderen: een robuust en weinig egant gevormd apparaat, dat dan ook :en fraaie borduursteekjes moest ma in, doch het stikwerk aan schoenen ende uit te voeren. Wat verder staan latere modellen, aimachines uit grootmoeders tijd, ook 5 waarop een latere generatie al trots dan de eerste elektrisch aange- even machines. En als voorwerp voor ,rgelijkingen het laatste model. Moge fn een fabriek een vrouw toch weinig ntrekken, in dit museum zou ze haar rt kunnen ophalen. ,,0, precies dezelfde naaimachine als myn moeder vroeger had/" hoor den we een der vrouwelijke gasten by een der oudere modellen uitroe pen. Zo'n romantische confrontatie met het verleden is in het museum van een naaimachinefabriek moge lijk de mixer b.v. is daar tegen over, met zijn geheel afwezige his torie, als een cultuurarme Ameri kaan. Trouwens als de naaimachine de fa- iek waar zij geboren werd, eenmaal hter zich gelaten heeft, is het toch otseling echt wel weer het voorwerp it geschapen is om door vrouwenhan- n bediend te worden. Dat ervaart men •oral in het naai-instituut, dat de ia- iek voor het „uitproberen" en testen ,.n de nieuwe machines heeft opge- :ht. Tientallen meisjes doen daar de nse dag niets anders dan achter hun achine de meest uiteenlopende na?*~ jrweitjes verrichten. Ze vormen, str*K zien, een verliespost, want ze proau- ren niets dat goed geld opbrengt, aar als de „voorhoede" van het koopsters zijn ze voor de fabrikant aetaalbaar. Want hun taak is het, te- rgestelde opmerkingen van toekom- ;e naaimachinegebruiksters te voor- ren. Wat er wèi en wat niet kan- emaal goed is en wat veranderd zou eten worden, dat rapporteren ae isjes van het naai-instituut. ,e geven, tenslotte, de man de uit- de'lijke overtuiging dat hij met al i technische interesse die hem mo- yfc zal verleiden tot het expert- nteren met de cijferknopjes die ae \chine feilloos de ingewikkeldste itieven laat maken, toch de hana at aan een voor de vrouw gescha- i machine. Een stuk weergaloze hniek, door rationeel (dus strikt nnelijk) denkende ingenieurs ont- rpen, door ruwe aan vormzand en tvormen gewende mannenhanden vaardigd.maar aan de ann t van de fabriekspoort. plotseling voorwerp, dat met Ae vrouw op plaatje, hèt symbool van huise- heid is. „transferstreet", die geheel telfstan- onderdelen voor confectiekle8inS ikt. Begin van een revolutie in confectie-industrie. Een woordvoerder van de Rus sische regering heeft de geruchten over een aanslag op Kroestjev „leugens en onzin" genoemd. De woordvoerder had niets te zeggen over de verblijfplaats van de premier of over zijn gezondheidstoestand. Kroestjev zou momenteel met vakantie aan de Zwarte Zee zijn. „L'Unita", het orgaan van de Italiaanse communistische partij bracht het bericht het eerst in de wereld. Het had het van zijn correspondent in Moskou gekregen. Op de voorpagina van „L'Unita" kon men lezen, dat „volgens geruchten die onder westelijke correspondenten in Mos. kou de ronde doen, in do afgelopen da gen een aanslag is gepleegd op het leven van Kroestjev, gelukkig zonder gevol gen". (Van onze parlementaire redactie) De nota van minister Toxopeus (binnenlandse zaken) over de sa larisverhogingen voor de ambtenaren heeft thans de Tweede Kamer bereikt. De regering houdt in deze nota vast aan de oorspronkelijk aan de ambtenarenorganisatic in het centraal overleg gedane voorstellen. Deze komen neer op een algemene salarisverhoging per 1 januari 1962 van ruim 5 procent. Alleen de volwassen ambtenaren in de loongroepen 1, 2 en 3 krijgen resp. 6.3 procent, 5.9 procent en 5,6 procent. De regering biedt verder, verdeeld over vier jaar en in vier gelijke etappen een loonsverhoging van: 8 procent vanaf de schrijver (schaal 3) tot en met de adjunct-commies (schaal 47); 8 procent10 procent tot en met de technisch ambtenaar le klasse (schaal 93); Als gevolg van de zondag en maandag in Finland gehouden parlementsverkie zingen hebben de communisten drie par lementszetels verloren. Zij zijn niet lan ger de grootste party van Finland, on danks een winst aan stemmen. De grote overwinnaars van de verkie zingen zijn de agrariërs, die zes zetels hebben gewonnen en nu de grootste par tij van Finland geworden zijn. President Kekkonen -is exponent van deze partij. De Finnen hebben in grotere aantallen gestemd dan ooit tevoren. Het was juist dit feit. dat de communisten parten speel de. Ook de twee sociaal-democratische partijen hebben zetels verloren. Het nieu we parlement zal een rechtse meerderheid hebben van 111 tegen 89. Tot dusverre was er een linkse meerderheid van 101 tegen DE SOVJET-ambassadeur in Bonn heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van een lid van de Russische handelsverte genwoordiging in Keulen, ir. Pripolzev, die van spionage wordt beschuldigd. DE BEKENDE Franse componist Jacques Ibert is op 71-jarige leeftijd in Parijs overleden. Tot zijn bekendste werken behoren „Yvetot" en „Le Che valier Errant". EEN LATE wandelaar, die een aange schoten oude man, die op handen en °,vcr de weg kroop, op de been wnae nelpen, werd gisterennacht in Nii- megen overreden door een auto. De man brak beide benen. VOLGENS EEN bericht uit het Vati- caan is mgr Muench, de enige Ame rikaanse kardinaal in de Romeinse cu rie ernstig ziek. De kardinaal is 72 jaar oud. De zetelverdeling over de Finse par tijen is nu: Communisten 47 (50 in 1958); Sociaal Democratische Partij 39 (48 in 1958); Agrarische Partij 54 (48 in 1958) Conservatieven 29 (29) Zweedse Volkspartij 14 (14); Finse Volkspartij 12 (8); Sociaal Democratische Oppositie 3(3); Kleine Boerenpartij 1 Liberalen 1 10 procent12 procent tot en met de hoofdcommies (schaal 103) 12 procent16 procent tot en met de administrateur 22 procent40 procent voor' de hoofdadministrateur, raadsadviseur in algemene dienst, directeur-afde lingschef. hoogleraar en directeur en secretaris-generaal. De eerste etappe van deze verhogin gen zal per 1 januari 1962 ingaan. Alle verhogingen worden gegeven onafhanke lijk van de vraag of de komende drie jaar ook algemene salarisverbeteringen tol stand zullen komen. Met deze maatregelen zal alleen voor 1962, de komende huurcompensatie in begrepen, een bedrag van f 270 miljoen gemoeid zijn. tuatie in het bedrijfsleven richtsnoer weest, aldus minister Toxopeus. Zoals bekend hebben de drie samen- erkende centrales van overheidsperso neel de algemene, de rooms-katholieke en de christelijke de voorstellen af gewezen. Zulks op grond van het feit dat zij een uitkering ineens en maatregelen t.b.v. de gepensioneerden verlangden. Ook wensen zij geen gedifferentieerde verhoging welke de hogere ambtenaren meer doet ontvangen dan de lagere en middelbare ambtenaren. De twee orga nisaties van hogere ambtenaren gaan met de voorstellen volledig akkoord. Volgens welingelichte zegslieden van het Mercury „Man in de ruimte"-pro- ject is de lancering van Glenns capsule Vriendschap-zeven", die dinsdag vanaf de basis Cape Canaveral zou geschieden andermaal uitgesteld. De zegslieden verklaarden dat de Amerikaanse weten schapsmensen en technici door moeilijk heden in het aandrijfmechanisme van de Atlasraket gedwongen waren om de vlucht tenminste een dag, doch „moge lijk drie of vier dagen" uit te stellen. ,Het hangt af van de zaken die wij zullen tegenkomen", aldus een der zegs lieden. De nota zal op 20 februari by de be handeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken in de Tweede Kamer behandeld worden. Daarvóór op 17 februari houden de drie ambtenaren- centrales nog een demonstratieve ver gadering in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Minister Toxopeus zegt in een toelich ting op zijn voorstellen dat hij er van uit is gegaan dat het richtsnoer voor het salarisbeleid voor het overheidsperso neel is en blijft de ontwikkeling in het bedrijfsleven. De minister herhaalt niets te voelen voor een op zichzelf staand personeelsbeleid. Daar dit zou kunnen leiden tot een niet-aanvaardbaar uiteen lopen met het bedrijfsleven. Op deze overweging is volgens de be windsman ook het voorstel tot een ge differentieerde verhoging der ambtena rensalarissen gegrond. Er is niet gestreefd naar een ge lijkschakeling met het bedrijfsleven „dat zou trouwens onmogelijk zijn" maar wel is de algemene si- Premier Adoela van Kongo verwacht dat de Belgische mijnmaatschappij „Union Minière" voortaan haar belas ting aan de regering te Leopoldstad zal betalen. De maatschappij heeft tot dus ver de belasting betaald aan de Katan- gaanse regering van Tsjombe en was één van de belangrijkste financiers van Tsjombe. Gizenga loopt de kans te worden be schuldigd van opstand tegen, het geves tigde gezag. Een rechtbank zal moeten vaststellen wat er met hem moet ge beuren. De apostolische delegaat in Kongo heeft aan de twee overgebleven, missio narissen in Sentery (bisdom Kongolo in Noord-Katanga) opdracht gegeven hun post tc verlaten en via Kabinda uit te wijken. Sentery was de enige missiepost in het bisdom Kongolo die nog eniger mate functioneerde. De zeventienjarige Engelina Egberts, uit Leiden, die op 22 januari spoorloos verdween omdat zij weigerde met haar ouders, broers en zusters naar Austra lië te emigreren, heeft zich dezer dagen bij de politie te Leiden gemeld. Ze wil de niet naar Australië omdat ze bij haar negentienjarige verloofde, de schoenma- kerszoon Ton Ruytenbeek, wilde blijven. Het meisje is naar elders overgebracht. Overwogen wordt haar al of niet per vliegtuig naar Australië te laten over brengen. Mist en zware stormen hebben op diverse plaatsen in de wereld, schade berokkend aan schepen, zonder dat daarbij overigens veel persoonlijke ongelukken voorkwa men. Wel was hier en daar de schade aanzienlijk. Lange tijd heeft gisteren ernstige on gerustheid geheerst over het lot van het Dertig gemaskerde en gewapende le den van de O.A.S. zijn gisteren in Oran het gebouw van het blad „L'Echo d'Oran" binnengedrongen. Zy dwongen het personeel een „speciale O.A.S.-edi- tie" te drukken. Deze bevatte een arti kel van ex-generaal Edmond Jouhaud en een foto van hem. In twee bestelwa gens van het blad vertrokken de O.A.S.- leden met 20.000 exemplaren van de speicale editie. De krant werd gratis verspreid. Op het ogenblik waarop het Franse passagiersschip „Ville de Bordeaux" in de Algerijnse haven Bone het anker lichtte, deed zich aan boord een hevige ontploffing voor. De ontploffing is door een bom teweeg gebracht, die zich, naar wordt aangeno men, in een auto heeft bevonden welke ,in een ruim in het voorschip is ingela den. Onder de vier doden bevonden zich een vrouw en een kind van acht jaar. Aan boord bevond zich een eenheid der zg. republikeinse veiligheidstroepen. Jean Oudinot, algemeen directeur van de Franse staatsradio en televisie in Al giers, is dinsdag j.l. bij een aanslag in Algiers ernstig gewond. De terreurdaden, hoofdzakelijk ge pleegd in Algiers en Oran, hebben gis teren 22 levens geëist. Sedert 1 januari zijn er 677 doden te betreuren. De politie meent de man te kennen die in november j.l. een dreigbrief stuurde aan Brigitte Bardot. Het is ene André Orsoni, een agent van de O.A.S., die in Zwitserland verblijft. De Franse regering bereidt de publi- katie voor van een officieel rapport over de voorstellen die zij de Algerijnse op standelingen heeft gedaan voor een vreedzame oplossing van de kwestie-Al- gerië. Men is voorzichtig optimistisch over de kansen op het bereiken van een vre desregeling met de leiders der Algerijn se opstandelingen, vooral door de reac ties op de rede van De Gaulle onder de opstandelingenleiders. The Blue Diamonds, die in Singapore het Nieuw-Guinea-conflict als het ware „an den lijve" ondervinden. EEN JONGEMAN van 20 jaar uit Utrecht heeft 2,5 jaar jeugdgevangenis tegen zich horen eisen. Hij had in nau welijks een half jaar tijds 94 misdrijven gepleegd. Hij is nu recordhouder. HET GERECHTSHOF in Amsterdam heeft de hoofdfiguur van een club die zich bezighield met het maken van por nografische films tot 1,5 jaar met af trek veroordeeld. EEN HONGAARSE vluchtelinge heeft na een scheiding van ruim 5 jaar giste ren op Schiphol haar 8 jaar oude doch tertje Eva weer in de armen kunnen früfl011* ^'nc*s dG Hongaarse opstand 1956 was het kind in haar vaderland ge bleven. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tij- delijk enige regen. Matige tot krach- l'ge, aan de kust harde tot storm- achtige naar west ruimende wind. Iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 11.38 uur Maan onder 71.09 uur. Z Morgen: zon op 8.10 uur. Maan op 10.04 uur. De voorgestelde teruggave van het grensgebied Elten aan de Westduitse bondsrepubliek heeft moeilijkheden met zich meegebracht in verband met de aansluiting van de nieuwe rijksweg 36 op de in Duitsland aangelegde voortzetting van deze belangrijke nieuwe verbinding met het Ruhrgebied. Wanneer de nieu we weg wordt aangesloten zal men zo lang de grenscorrectie waarbij Elten weer Duits wordt, er niet door is, vanuit Duits land vijf kilometer Nederland in kun nen rijden zonder door de douane gecon troleerd te worden. Men zou ook van de weg af kunnen gaan. Het Nederlandse ministerie van Finan ciën wil daarom de vijf kilometer tot douaneweg verklaren. Dit houdt in, dat de Eltense op- en af ritten geblokkeerd zullen moeten wor den De Eltenaren, zijn het daar helemaal niet mee eens, zeker niet de expediteurs die hun vestigingen moeten verplaatsen en de toeristen-neringdoenden die vre zen geen toerist meer te zullen zien. De tijd dringt echter wel, want 30 maart wordt als datum voor de open stelling genoemd. Het populaire Nederlandse zang duo „The Blue Diamonds" (Ruud en Rien de Wolff) dreigt het mik punt te worden van een anti-Ne derlandse campagne in Singapore waar dit duo op het ogenblik met medewerking van „pop-sin- ger" Anneke Groenloh optreedt. Een „comité tot bevrijding van West-Irian heeft een beroep ge daan op de bevolking van Sin gapore en van de Maleise federa tie om het optreden van The Blue Diamonds te boycotten. De jonge musici, die overigens hun privé-lijfwacht hebben in een groot aantal „fans" werd gedoodverfd als Ne derlandse agenten, die zichzelf Indone siërs noemen. Ruud de Wolff zei ervan ..Het is ontzettend. Wij zijn zangers en geen politici". The Blue Diamonds maken er overi gens allerminst een geheim van, dat zij het niet op prijs stellen voor Indonesi ërs door te gaan. Evenals Anneke Groenloh hebben zij Indonesië moeten verlaten omdat zij Indische Nederlan- ders zijn. Of de boycotactie, waarin Maleise communisten een stevig aan deel hebben, succes zal hebben staat te bezien. De tournee langs diverse ste den van de Maleise federatie gaat in elk geval gewoon door. Het is intussen weer een bewijs voor de emotionaliteit welke rond het pro bleem Nieuw-Guinea ontstaan is. Er scheen gisteren weer een nieuw lichtpuntje in de duisternis te zijn, toen. bericht werd dat de Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, in Keulen vertoefde om daar Neder landse diplomatieke vertegenwoordigers te ontmoeten. Later werd echter zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde gezegd, dat van diplomatiek con tact geen sprake was. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soe- bandrio, deed er nog een schepje op, door te zeggen dat zijn regering totaal geen hoop meer heeft op concrete di plomatieke besprekingen. Het Amerikaanse besluit om geen landingen van Nederlandse charter vliegtuigen op Honoloeloe meer toe te staan, heeft, ook in de V.S., verschil lende verbaasde reacties uitgelokt. Naar verluidt probeert de Nederlandse rege ring thans om toestemming te krijgen voor tussenlandingen op Britse vlieg velden overzee. Londen wil zich echter liever afzijdig houden. In Nieuw-Guinea is het gevoel ge ïsoleerd te zijn door het Amerikaanse besluit toegenomen. Algemeen is daar ook het misprijzen over de verkennings tocht van Frits Kirihio. Dit vertelde o.a. staatssecretaris Bot, die gisteren uit Nieuw-Guinea is teruggekeerd. Het bezoek van de Amerikaanse mi nister van justitie, Robert Kennedy aan Indonesië zal niet worden afgelast, on danks het feit, dat er anti-Amerikaan se relletjes in Djakarta hebben plaats gevonden. Via de Poolroute met tussenlandin gen in Alaska en Tokio is gisteravond opnieuw een KLM-lijnmachine van Schiphdl naar Biak vertrokken met een' groep militairen in burger aan boord. Italiaanse schip „Taloro" (4435 ton) met dertig koppen aan boord. Het schip was in Het Kanaal op acht mijl van Hastings in aanvaring gekomen met het Russische schip „Berdjansk" (5436 ton). Groot scheepse reddingsacties werden zes uur lang op touw gezet ten behoeve van de „Taloro". Enkele Britse reddingsboten, een Franse sleepboot, hefschroefvliegtui- gen van de Britse luchtmacht en een patrouilleboot van de Britse marine gingen op zoek. Men vreesde het erg ste, totdat de Britse agent van het schip liet weten, dat de Taloro door voer naar Hartlepool. Het schip had slechts schade opgelopen boven de waterlijn, behoefde geen hulp en er was niemand gewond geraakt. Ongerustheid heeft ook geheerst over het lot van de Nederlandse kustvaarder „Ellewoutsdijk". Het schip bleek ten slotte in de baai van Westport, aan de westkust van Ierland voor anker te zijn gegaan, sinds donderdag daar schuilend voor het slechte weer. Betrekkelijk goed afgelopen is ook het ongeluk met het Griekse vrachtschip „Yanix". Wel is de Griek gezonken, zes tig mijl ten noordwesten van het eiland Luzon, maar twee schepen van de Ame rikaanse marine hebben alle 29 opvaren den gered. Brand in Hongkong Eveneens zonder persoonlijke ongeluk ken maar wel met veel schade, is het ongeluk aan boord van de „Tjiwangi" van de Koninklijke Java-China Pakket- vaartlijn afgelopen. Dit schip (8624 ton) lag te Hongkong voor anker, toen een vuurpijl, afgeschoten in deze Britse kroonkolonie ter viering van het Chinese nieuwjaar, in de passagiersaccommoda tie belandde. Het duurde een uur voor men het vuur meester was. De brand was één van de ruim honderd, die in Hongkong zijn uitge broken door stukken vuurwerk bij de Chinese jaarwisseling. Ruim 2.000 mensen werden daardoor dakloos. Lichte schade werd gemeld uit Mal- moe. Daar raakte de vrachtboot „Karei" uit Groningen door de harde wind los van de ankers. De Karei dreef zijwaarts tegen de „Jacob Ruesch" uit Hamburg en vervolgens tegen de „Virginia" uit Gotenburg. De drie schepen werden slechs licht beschadigd. Op de 13de internationale cadeau- beurs in Blackpool, Engeland, is een imitatie lederen draagbare vogelkooi te zien. Met de vakantie kunnen de ge vederde vrienden nu mee op reis. Tengevolge van de Brusselse E.E.G.- akkoorden zullen de grote havens Rot terdam en Amsterdam „minder te doen krijgen" omdat binnen de E.E.G. het handelsverkeer met derde landen zal verminderen. Dit heeft de voorzitter van het verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer De Koster, verklaard. Hij verwacht dat de Europese binnenvaart via de kanalen daarentegen een rooskleurige toekomst heeft. Voorts was hij van mening dat op deze te verwachten si tuatie nog veel invloed ten goede uit geoefend zou kunnen worden door de handelsmaatregelen die derde landen ten opzichte van de E.E.G. zullen tref fen. Sprekend over de prijsgevolgen van de Brusselse akkoorden zei de heer De Koster, dat het brood naar alle waar schijnlijkheid gedurende 7 jaar jaar lijks 1 cent in prijs zal stijgen. Ook sommige zuivel- en veredelingsproduk- ten zullen duurder worden. Prijsver lagingen kunnen tot stand komen daar waar binnen de E.E.G. zonder invoer rechten geïmporteerd kan worden. De raad van ministers van de E.E.G. heeft in Brussel de laatste regeling getroffen voor de associatie van de Ne derlandse Antillen met de E.E.G., waartoe in beginsel reeds in novem ber van het vorig jaar was besloten. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek beloopt het defi nitieve aantal woningen, dat in het afge lopen jaar in Nederland is gereed ge komen. 82.687. In 1961 kwamen 8846 systeemwoningen gereed tegen 10.249 in 1960. Gerekend tot en met december 1961 werden sedert de bevrijding 935.729 nieu we woningen gebouwd, waarvan 97.863 systeemwoningen. (Advertentie) zaterdag 10 februari Meer dan 1000 soepfabrikanten in België, die him produkt kant en klaar bij hun klanten brengen, voelen zich benadeeld. Zij mogen op de bestelwagens niet meer de bel laten luiden, die hun komst aan kondigde. De omzet, zeggen zij, is hierdoor met dertig tot veertig procent gedaald. Indien de „soep- bel" niet in ere wordt hersteld, aldus hebben zij gedreigd, zal er een „mars op Brussel" worden ge houden. Aangezien er naar schatting in België ongeveer 2000 bestelwagens voor het rondbrengen van soep in bedrijf zijn, kan dit een luidruch tige betoging worden. De handela ren willen luid aan de bel trek kend, door de Brusselse straten gaan rijden. De thuisbezorgde soep is in België een kleine industrie. Onge veer 4000 Belgen verdienen er hun brood mee. Men neemt aan dat de soep niet zo heet gegeten wordt. Anders is het gesteld met de drei gende mijnwerkersstaking in België. Minister van Arbeid Servais zal •en poging doen de staking te voor komen. Volgende week maandag zou de staking moeten beginnen, indien de eisen voor loonshervor- mingen en verbetering van de sociale voorwaarden niet worden ingewilligd.

de Stem | 1962 | | pagina 1