Oesterproef Yeerse Meer: contact met bedrijfsleven w kinder □oorE eel dag L.J.G.-leden tonen te weinig belangstelling terlenka Jeugdige moordenaar uit Antwerpen tuchthuis in Interessant programma van „De Steltkluut 7 Parketambtenaar beroep tegen Tilburg in on tslag 1095 uurtje KV P-groslijst Statenstemming Inbraak te Krabbendijke verijdeld voor industriële Landbouw jongeren Zeeland met neus op eigen positie vrfcTs ai-ysMwwae De escapade Kirihio van Berlijn Culturele dag L.J.G. te Goes Jongeman (17) uit Groede verongelukt Gezin met zes kinderen te Tilburg dakloos Ditje Iversen nummer een op auditie-avond Vergadering van Brede Watering Beschamend Snel optreden bij fabrieksbrand te Dinteloord bijzonder voordelig J9B 298 Elke woensdag is I HIJ VERLEENDE „FACILITEITEN" Daders uit St.-WiHebronl CONTACTDAG MIDDELBURG VI V JONGENS PANTALON VROOM DREESMANN Pasbla9 pc^tcw Hij doodde zijn grootmoeder voor rennersuitrusting Aardbeien onder slas Oprechte Amateur Y oorlichtingsavond in Zuiddorpe Felle brand op Nederlands schip 10 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 Mooie soepele stof, 50% wol, 50% ka toen, dus behagelijk warm en toch sterk en duurzaam! Ideaal voor't kille voorjaar! HEMDJE met bustevorm en Inge- werkte elastiek, zodat het goed aansluit. Fan tasie stof, de taille effen gebreid, nor male en grote 1 maat, allebei z i Jm BROEKJE eveneens fantasie dessin; het kruisje is met tricot gevoerd, de pijpjes ein digen in een boordje, dat mooi aansluit, eveneens twee maten De definitieve KVP-groslijst voor de komende Statenverkiezingen ziet er als volgt uit: 1 mr. dr. A.J.J.M. Mes. Hein- kenszand; 2 J. van Dongen, Aardenburg; 3 P. Vercauteren, Clinge: 4 J. v.d. Voor den, Sluiskil; 5 J. Adriaansen. Middel burg; 6 C. Berbers, Sluiskil; 7 C. Verdonk, Lewedorp; 8 F. v. Rumbeecke, Nieuw-Namen; 9 C. van Bellegem, Eede; 10 A. van Geesbergen, Zierikzee; 11 drs. W. Dusarduyn, Goes; 12 F. de Waal, Graauw; 13 J. Roose, Goes; 14 G. Mi- chielsen, Vlissingen; 15 W. Colsen, Sluis kil; 16 M. Oerlemans, Tholen; 17 J. Blaakman. Hoofdplaat; 18 mevr. Koop- mans-Nelissen. Goes: 19 C. de Badts, Zuiddorpe; 20 W.H.M. Colsen, Sas van Gent. (advertentie) LINGERIE N NEDERLAND 139 - Tel. 39825 Het bedrijfsleven zal nauw bij de technische proefnemingen in het Veerse Meer worden betrok ken. Een speciale commissie van praktijkdeskundigen uit de oester- en mosselteelt zal regelmatig con tact onderhouden met de leiders van de proefnemingen. Dit heeft minister Marijnen (Landbouw) meegedeeld in de memorie van ant woord op zijn begroting. m Een van de belangrijkste vragen is: hoeveel oesters kunnen er per vierkan- m te meter bodemoppervlak en per kubie ke meter ingelaten water worden ge kweekt. Voor het gehele proefproject wordt op dit punt gedacht aan 1.000.000 stuks. Van een verplaatsing van de bestaan de oestercultuur naar wateren buiten het deltagebied kan volgens de minister geen sprake zijn. Bij de aanleg van het proefobject zul- len ook voorzieningen worden getroffen om op technische schaal het verwate- ren van mosselen onder kunstmatige om- standigheden te kunnen bestuderen. De B tijd is nog niet rijp voor een beslissing inzake de plaats of plaatsen, waar uit- eindelijk de grote installatie(s) voor het kunstmatig verwateren van mosse- len zal (zullen) worden gebouwd. Eco- nomische. sociale en financiële factoren moeten daarbij t.z-t. in aanmerking wor- B» den genomen. Mosselparasiet l 1 v\ 'I Het scheppen van een brede mossel- vrije zone in de westelijke Waddenzee zou volgens de minister het opdringen van de mosselparasiet in westelijke richting sterk kunnen belemmeren, zo niet geheel onmogelijk maken. Pogin gen om technieken ter vernietiging van de natuurlijke mosselbanken in het ge bied ten zuiden van Ameland te ontwik kelen hebben niet tot succes geleid. Het aanleggen van een dam tussen Ameland en de vaste wal zou voor de j mosselcultuur in de westelijke Wadden zee in belangrijke mate bescherming kunnen bieden. Gevreesd moet echter worden, dat de mosselparasiet reeds de terreinen ten westen van Ameland zal hebben bereikt,- voordat de dam is ge legd. Het ambtenarengerecht in Den Ilaag heeft het beroep behandeld, dat een ambtenaar aan het parket van de recht bank in Tilburg had ingesteld tegen het ontslag dat hem door de minister van Justitie was verleend. Dit ontslag was gegrond op het feit dat de parket-ambte naar „faciliteiten" had verleend aan ge- dagvaarden, en op het vermoeden van een niet onbesproken levenswandel van verdachte. (Hem was een boete van 20 gulden opgelegd door de Haagse kanton rechter wegens een zeden-delict). De „faciliteiten" bestonden daaruit, dat de ambtenaar dagvaardingen, uitge- Dank z\j het kordate werk van de 70- jarige heer J. v. Weststrate uit Krabben dijke is een inbraak verijdeld, waarbij de daders wel heel brutaal te werk gin gen. Gistermorgen om half drie bespeurde de heer Van Weststrate onraad bij zijn graanpakhuis te Krabbendijke. Hij waar schuwde de politie van Kruiningen en Krabbendijke. die spoedig het pakhuis had omsingeld. Aldus kon de 45-jarige A. v. P. uit St.-Willebrord, koopman van beroep, worden gegrepen. En voor een der zijdeuren van het pakhuis werd een combinatiewagen buitgemaakt, die door de dieven al gevuld was met negen zak ken graan. Later op dc dag werd door de rijkspolitie de vermoedelijke medeplich tige. de 24-jarige Van A. in St.-Wille brord aangehouden en ingesloten. De wa gen bleek gehuurd te zijn bij de autover huurder M. G. te Rucphen. Met een val se sleutel hadden de dieven zich aan de achterzijde van het pakhuis, dat is gele gen aan de rijksweg, toegang verschaft. Van A. wist aan de omsingeling door de politie te ontsnappen, en is vermoedelijk liftend naar St.-Willebrord gekomen. In dit verband verzoekt de rijkspolitie de automobilist, die in de vroege morgen uren een lift heeft gegeven aan Van A. (kenbaar aan zijn bakkebaarden), zich in verbinding te willen stellen met tele foon 01130-275, rijkspolitie te Kruiningen. (Advertentie) bracht tegen bepaalde personen (gehuw de homofielen), niet aan hun huis liet afgeven. Hij zorgt ervoor, dat deze door de betrokkenen op het parket werden afgehaald. Hij placht hiervoor de ge daagden op te bellen zodra de stukken klaar waren. Hierdoor bleven de echt genoten onkundig van de dagvaarding. De ambtenaar erkende de feiten geheel. „Een heel gewone gang van zaken aan het parket," zo verklaarde eisers raads man, mr. J. W. R. Sanders. „Waarom zou dat ook ongewenst zijn, als men hierdoor veel menselijk leed kan voor komen?" Pleiter stelde dat het verlenen van dergelijke faciliteiten niet door een schriftelijke of mondelinge richtlijn werd verboden. De parket-ambtenaar verklaarde zelf, dat men deze faciliteiten ook in ande re zaken verleende. Het Ambtenarengerecht zal op 26 fe bruari uitspraak doen. Van de in 1962 te subsidiëren woning wetwoningen zijn 2.000 woningen be stemd voor de industriële ontwikkeling in de probleemgebieden. Van dit aantal heeft de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid thans 750 woningen over de daarvoor in aanmerking komen de provincies verdeeld, bestemd voor de kerngemeenten. De verdeling is als volgt: Groningen 150, Friesland 155, Drenthe 120, Overijssel 65, Noord-Holland 10, Zee land 60, Noord-Brabant 70 en Limburg 120. de daafiwerkVinkf' hHan£rsU-Mh, .rtt'1.ite7ïi(I<leIlui1"' zich kritiscl1 «"gelaten over Er valt als we het ateelone hebben voor hun eigen organisatie, ruim ri0) en in rie ariivit»u» overzien een vooruitgang in het ledental (met ter naar de daadwerkelijke LlragsteHto^vaï'd6^ li TT'IT' "IP™ we, cch_ negatief antwoord worden gegevenfidu', d' htr Van'der llaas.6" Hij vroeg zich af of dit misschien een I tijdsverschijnsel is. Hij noemde de jonge- ren van tegenwoordig een jeugd, die laks I is of ervoor wordt aangezien. Het excuus I tijdgebrek noemde hij een overdreven gevoel van zelfvoldaanheid. De belang stelling voor de provinciale activiteit is over het algemeen slecht. Wanneer dit aan het programma zou liggen, ligt dat aan de leden zelf, want als die aanwezig zijn kunnen ze mede invloed uitoefenen op deze programma's, betoogde de L.J.G. voorzitter. Als wij passieve ontspannings programma's brengen is er waarschijnlijk meer belangstelling. Het doel en de sta tuten van de L.J.G. spreken echter niet alleen over ontspaning. maar beogen de ontwikkeling en vorming van landbouw- jongeren in de breedste zin van het woord. AAd. 5~. door W. VAN DER STEEN «'3S5BI Isolement Men heeft totaal geen belangstelling voor wat buiten het eigen damhek ge beurt, evenmin voor zaken van het P.J.G.N. terwijl geen daadwerkelijke be langstelling bestaat voor dingen, die ons als natie direct aangaan. De heer van der Maas sprak in dit verband van boe- ren-zelfgcnoegzaamheid en het zich iso leren op een eilandje. Wij hebben een taak binnen en buiten het eigen damhek. als moderne jeugd, die leeft in een tijd i van Deltadammen. Binnen de L.J.G. heerst, alhoewel er al verschillende ei- Gn met elkaar zijn verbonden, nog al"Jd een eilanden-mentaliteit en een 1 TC!le en individualistische- gericht- ncia. Hierna citeerde hij enkele regels I oni e0n toesPraak. die Prinses Beatrix *aPngs pP een internationale jongeren- .conferentie heeft gehouden. 7iin rt0nwii zorgen de tijd vooruit te lrioL un-x na Gn doe ie*s Zelfs de krant buiien de strips en het plaatselijk I hioï?? ls,a* ecn mogelijkheid, terwijl u I mnïr-i0? gebruik kunt maken van de tie v 1 binncn uw eigen organisa- °rm °n stimuleer de vorming van I en ,r0Gpen' 7-odat er uitwisseling I en gesprek komt." Nulpunt bereikt den^aSï^JwÜ,dde hij nog enkele woor- aan de „Operatic 0 uur 62". „Dit is geen geheimtaal. In het kort gezegd komt het hierop neer, dat wij nu zoals wij hier zitten het nulpunt hebben bereikt en van dit ogenblik weer een positieve koers gaan varen", zo besloot de heer van der Maas zijn in mineur gestemde toespraak. in het thema „operatie 0 uur 62" zit een symbolische betekenis. De he<er C. van Vliet, secretaris van de L.J.G., ver telde ons dat er tot nu toe weinig ver- oana in het L.J.G.-werk zat. Wel waren a nP i^e activiteiten, maar om het i n concreet gestelde doel, i !naatscbaPPelijke, culturele, so ciale vaktechnische en economische vor- landb°nwjongeren na te stre- wil J1Z° ™ogellik te verwezenlijken MpI ,mgSZS?, andere aanpak nodig. wpI öv?rschlllende activiteiten werd wel iedere keer een steentje bijgedragen h?t°rtnteariWeZeKnlijki,?g van doel maar 8S Tn L" UWJplan" was niet duide- kenis van hpT°0r^ °P?.ratie zit de bete- ïe-H-:^a" het. a?tief zijn. In de tijdsaan- het n?ltctiict stilstaan (0 uur) en iïfe van de tijd (62). Vanaf Swri e L JG- het fundament Snififmion een nieuw organisatorisch bouwplan voor de Zeeuswe landbouw- jongeren een plan, dat beoogt een be- zinning te zijn op doel en werk van de naar poSüef°mSChakeling Van neSaüef Uit alle delen van Zeeland togen de le den van de Landbouw Jongeren Gemeen schap naar de hoofdstad, waar de jaar lijkse LJG-conlactdag werd gehouden. In de morgenuren was de Grote Markt het domein van de jongens, die daar de pro vinciale trekkerbehendigheidswedstrijd verreden. Voor de meisjesleden waren in het City theater verschillende wedstrijden. Op de gezamenlijke middagvergadering in City hoorden de ruim 250 LJG-ers het in mineur gestemde openingswoord van de provinciale voorzitter, de heer H. C. van der Maas uit Kats. De hoofd schotel van de midaagbijeenkomst was een gloedvolle toespraak van de heer A. v.d. Hoek te Den Haag, provinciaal voed- selcommissaris in de provincies Zuid- cn Noord-Holland, over het onderwerp „Plattelandsjongeren in het sociaal-eco nomisch veranderingsproces". Spreker be gon met mee te delen dat hij niet was gekomen om zoete woorden over de toe komst te laten horen, maar om enkele harde feiten te etaleren. De heer van den Hoek schetste enkele sociale en economische problemen die zich aan de landbouwer van vandaag op dringen. Hij sprak over de ontkoppeling van lonen en prijzen. „Hoe lost u deze problemen op met uw geringe belang stelling voor kadercursussen", zo vroeg spreker zijn gehoor. Op de schop Grote partij, zeer voordelige pantaloni, in diverse moder ne kleuren. Modieus model, zonder om slag, prima afwerking en pasvorm. Strijken en persen beslist overbodig. Voor leeftijd 5 jaar slechts I-f. kleine stijging per meet) Grootste maat 16 jaar 16.95 Deze speciale VoorDeelprys is alleen morgen woensdag geldig BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT P)at de Papoea-student Frits Kirihio een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, om zich daar te oriënteren, kan men op zich niet veroordelen. De Nederlandse regering heeft zelf ver klaard, dat de Papoea's zich alzijdig mogen informeren, alvorens zelf over hun toekomstig lot te beslissen. Ver bazingwekkend is het intussen wel, dat deze intelligente jongeman zich zo gemakkelijk het een en ander op de mouw laat spelden. Zo heeft hij het voor zoete koek aanvaard, dat Indo nesië wel 400 miljoen per jaar beschik baar wil stellen, om West-Irian" te ontwikkelen. Terwijl de regering in Djakarta als pendant op Goerings „kanonnen gaan vóór boter" de stel regel „oorlogstuig gaat vóór rijst" tot haar program heeft gemaakt, terwijl de financiële toestand van het natuur lijk-rijke Indonesië meer dan bedroe vend is. Nog mooier is, dat Kirihio zich blij heeft laten maken met het vooruitzicht, dat West-Irian een eigen universiteit krijgt. Dat is nu net iets, waar ze het eerst behoefte aan hebben! Het vertrouwen, dat de goedgelovige student heeft in Indonesische beloften inzake autonomie voor de Papoea's, berust zeker niet op kennis van Indo- nesiës jongste historie. Het feit overi gens, dat de financiering van Kirihio's reis in het duister moet blijven, duidt op bepaalde krachten op de achter grond, die om met „Het Parool" te spreken niet per se voor de meest belangeloze hoeven door te gaan. We hebben de indruk, dat er veel te veel belang gehecht wordt aan de escapade van deze jongeman. Het op blazen van de betekenis daarvan ligt ook al in de lijn van die niet helemaal belangeloze krachten. De Antwerpse kinderrechtbank heeft een jongeman verwezen naar een opvoe dingsgesticht tot het ogenblik van zijn meerderjarigheid, waarna hij nog gedu rende twintig jaar ter beschikking zal blijven van de regering. Deze jongeman, Martin H. uit Hoboken-bij-Antwerpen. heeft een misdaad gepleegd die tot op zekere hoogte analoog is met de recente moord te Kortrijk. In augustus 1960 -vermoordde Martin H., die toen 15 jaar was, zijn 78-jarige grootmoeder, de weduwe M. de Bock. De jongen werd de volgende dag gear resteerd in een splinternieuw renners- pak en in het bezit van een prachtige rennersfiets. Op dat ogenblik werden de wereldkampioenschappen betwist en H. was daarvan zodanig onder de indruk ge komen, dat hij zich tot zijn grootmoeder had gewend met het verzoek voor hem een rennersuitrusting te kopen. Toen het oudje dat weigerde, had hij haar ver moord. Nadien doorsnuffelde hij de wo ning en vond er een bedrag van 90.000 B.F. Onmiddellijk schafte hij zich een rennerspak en een fiets aan, evenals een draagbaar radiotoestel en een foto-appa raat. Hij bezocht een herberg en vroeg aan de exploitant of hij even een pak voor hem wilde bewaren. Toen de jongen vertrokken was ging de waard, door nieuwsgierigheid gedreven, kijken wat het pak bevatte en hij ont dekte tot zijn grote verbazing niet alleen het radio- en het fototoestel, maar ook een portefeuille met daarin het paspoort van de jongen en een bedrag van 50.000 B.F. Hij verwittigde de politie en toen wat later Martin H. weer kwam opdagen om zijn pak af te halen, werd hij meteen ingerekend. Hij ging onmiddellijk tot be kentenissen over en inderdaad werd het stoffelijk overschot van de bejaarde grootmoeder in haar woning aangetroffen. Uit het verdere onderzoek is gebleken dat de misdadige jongen een vrij ver waarloosde jeugd had gekend. Dit jaar zal de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland voor het eerst een zogenaamde culturele dag organi seren. Het is de bedoeling deze dag te houden op zaterdag 10 maart in Goes. Nu de opzet van het toneel- en muziek concours niet geheel is geslaagd heeft het bestuur van de L.J.G. besloten ieder jaar een toneelwedstrijd uit te schrijven voor de afdelingen. De win nende afdeling voert dan op de cultu rele dag het stuk op, waarmee de prijs is gewonnen. Verder zal deze dag een goed programma worden geboden. over de ontwikkeling van de landbouw en hoopte dat het bezwaarschrift van het landbouwschap tegen de hoofdstedelijke uitbreidingsplannen geen verwijdering zal brengen in het goede contact tussen de gemeente Middelburg en de landbouw in Zeeland. Ook de voorzitter van de ZLM, ir. M. A. Geuze sprak de jongeren toe. De heer Geuze wees erop dat zelfwerkzaam heid één van de belangrijkste dingen is en besloot zijn toespraak met te wijzen op het bijbelwoord: „Wat baat het de mens dat hij de gehele wereld wint en schade lijdt aan zijn ziel". O Volgens een mededeling van het rijks- tuinbouwconsulentschap te Goes breidt de teelt van vroege aardbeien onder glas in Zeeland zich de laatste jaren sterk uit. De laatste jaren waren de uit komsten van deze teelt zeer bevredi gend. Dit jaar is er in het ambtsgebied van het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes een areaal van plm. 10.000 m2 glasaard beien. De 17-jarige Corn. Scheele uit Groede is om het leven gekomen, toen een auto, waarin hij zat, nabij Lembeeke (B.) in een bocht slipte en tegen een boom bot ste. Een broer van hem, A. Scheele, werd zwaar gewond. De bestuurder van de auto, de heer H. Risseeuw liep een shock op. Ook stoncl hij stil bij het streven van de EEG die, wanneer ze wordt gereali seerd een veel scherpere concurrentie te zien zal geven. „Allemaal problemen en wat doen we er aan met het organiseren van wedstrijden, mooi zitten en pootjes geven. Ik bedoel dit laatste echt niet de nigrerend en heb waardering voor dit werk", aldus spreker. U moet de ge schetste problemen zien als de uwe en ze mee helpen oplossen, tot behoud van uw sociaal economische positie. Het is nodig dat half Nederland opnieuw op de schop komt en ons land opnieuw wordt geschapen. Honderd jaar geleden lag ons land er magnifiek bij en nu kan er niets meer. Elke dag zeggen dertig landarbei ders de landbouw vaarwel en verdwijnen er acht tot tien boeren of boerenzoons uit het bedrijf. Het areaal suikerbieten is uitgebreid van 55.000 tot 85.000 a 90.000 hectare. Loslaten De tijd dat het boerenbedrijf een leef wijze was is voorbij terwijl traditie ook tot bet verleden behoort. In deze tijd bent, u ondernemer geworden en u zult veel van het oude los moeten laten. Spreker liet hier echter direct op volgen dat ge tracht moet worden het goede in de tra ditie vast te houden. Wij moetein in deze tijd overschakelen van spierkracht naar denkkracht om ondernemers volgen het moderne begrip te worden. Tenslotte bracht spreker naar voren dat de plattelander een mens is met een eigen stijl en beslist geen massaprodukt moet worden. Namens de LJG dankte de heer Van der Maas spreker en zei dat deze inlei ding en dit onderwerp het centraal thema van de LJG in het komende jaar zullen zijn. Met deze inleiding kunnen we ver der werken straks op de kaderdagen cn later in de afdelingen, aldus de LJG- voorzitter. Deze middag werd ook het woord ge voerd door wethouder J. S. Hoek, na mens het gemeentebestuur Dat er vooral gedurende de winter heel wat belangrijks op verschillende ,,vogelgebicden" is te zien, is voor het bestuur van ,,de Steltkluut", de vogel wacht voor oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, aanleiding om enkele interessante ex cursies te organiseren. Zaterdag 17 februari a.s. kunnen de leden onder de deskundige leiding van de voorzitter en de secretaris, respec tievelijk de heren F.K. Haak en G. Spon- selee een wandeling maken door de Braakman waar in deze tijd van het jaar heel wat wintergasten verblijven. De daarop volgende zaterdag wordt een uitstapje gemaakt naar de Putting, nabij Hengstdijk waar zich gedurende de wintertijd o.a. ontelbare ganzen op houden. Maar ook voor andere vogels is dit gebied belangrijk. Zaterdag 3 maart wordt een bezoek gebracht aan de terreinen van de water leiding nabij St.-Jansteen. In het Patronaat te St.-Jansteen wordt op vrijdag 16 februari een filmavond gehouden voor de leden. Deze avond is ook bedoeld als propaganda-avond. De eerwaarde heer F. Seghers uit Turn hout zal daar het woord voeren en te vens enkele boeiende vogelfilms verto nen. Op 10 maart wordt te Zaamslag de jaarvergadering gehouden. De voortref- Brand in woonwagen In de nacht van zondag op maandag, omstreeks half twee brak brand uit in de woonwagen van de heer P. Verbeu ken. die stond op het oude woonwagen kamp aan de Dongenseweg onder de ge meente Tilburg. De echtgenote werd wakker van een sterke rooklucht. Kle ren, die rond de kachel te drogen hin gen, hadden vlam gevat. Met de grootste moeite kon de heer Verbeuken de kinde ren in veiligheid brengen. De inventaris ging geheel verloren. Het gezin Verbeu- felijke Belgische vogelkenner, dr. W.G. Suetens zal daar zijn nieuwste kleuren films tonen. Tenslotte wil het bestuur van ,,de Steltkluut" in de maanden april - mei enkele ochtendwandelingen maken met de bedoeling de vogelzang te beluiste ren en zo te leren kennen. De afdeling Zeeland van de Oprechte Amateur heeft in het Schuttershof te Goes een propaganda-auditie-avond ge organiseerd, waaraan uitsluitend kon worden deelgenomen door niet-leden van de Stichting. De jury voor deze avond, bestaande uit de heer H. Mennes, de heer J. Verwey, mevr. Verwey, mej. J. du Croo, de heer N. Stolk en jury-assistente mevr. de Leeuw, kreeg een 15-tal ensembles en so listen te beoordelen. Het liedje Little Ship bleek verreweg de favoriet te zijn, want het werd door niet minder dan 4 ensembles op het re pertoire geplaatst. De zeer geslaagde avond werd besloten met een bal, ver zorgd door het quintet Jo Stokman uit Vlissingen. De einduitslag van deze auditie luidde: 1 Ditj© Iversen. 's-Gravenpolder (10 jaar) 40,5 p., 2 The Strangers. Wemeldinge, 40 p., 3 Joop and his Searockets, Vlissingen 37 p., 4 Nel en Gerda, Vlissingen 36,5 p„ 5 The music Girls, Goes 36 p.. 6 The Blue Stars, Goes, Ad Kil Goes. The Creoles, Vlissingen, alien 35,5 p., 7 Rohami Robi- kos, Middelburg, Anja de Rijke, Vlissin gen, ieder 35 p., 8 The Queries, Goes 34,5 p., Loes Bliek, Vlissingen 34,5 p., 9 Tony Bruce, Zuidzande 32 p.. 10 De Roco's, Vlissingen 31,5 p., 11 The Rytm Kids, IJzendijke 30 p. Gisterenmiddag werd in het dorpsuis te Oudelande de eerste districtsvergade ring in 1962 van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" ge houden Deze vergadering, waarvoor een zeer bevredigende belangstelling bestond, stond onder leiding van de gezworene van het zesde district, de heer D. Dees, die in zijn inleiding een overzicht gaf van de in 1961 uitgevoerde, en de voor 1962 in de begroting geplande werken aan de zeeweringen, wegen en water afvoerkanalen. Door de dijkgraaf wer den de motieven genoemd, welke ge leid hebben tot het besluit van de al gemene vergadering om het onderhoud van de weg- en dijksloten met inbegrip van de zich daarin bevindende kunst werken, voor zover deze nog in onder houd waren bij de grondgebruikers, in het vervolg door het waterschap te doen verzorgen. Tevens gaf hij, hoewel nog geen definitieve cijfers konden worden genoemd, een uiteenzetting over de wij ze waarop het geschot voor 1962 zal worden berekend, en van de onderdelen waaruit het dijkgeschot zal zijn samen gesteld. De begroting voor 1962 werd, voor wat betreft de gewone diensten, door de gezworene uitvoerig toegelicht, waarbij speciaal aandacht werd besteed aan dé bedragen die voor het zesde district be schikbaar zijn. Over de kapitaalswerken, voornamelijk betrekking hebbend op de Deltawerken en het inhalen van de ach terstand in openbare werken, verstrekte het hoofd van de technische dienst na dere bijzonderheden. Verschillende der aanwezigen maak- ten gebruik van dc rondvraag door het1 waarvan de oorzaak nog niet is vastge- Streekverbelering Koewacht e.o. Morgenavond om 7 uur zal in Café Gemeentehuis bij M. de Cock te Zuid dorpe een agrarisch-sociale voorlich tingsavond gehouden worden voor de gemeenten Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. Dit gebeurt in samenwerking met de Streekverbeteringscommissie, de land bouwstudieclubs en de agrarisch-sociale voorlichting. De inleidingen zullen gehouden worden door: pater Pisters, bedrijfsaalmoezenier te Hulst; de heer van der Geyp, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen en de heer van der Ven. van de Agrarisch-sociale Voorlichtings- Dienst van de N.C.B. te Tilburg. Er zal o.a. gesproken worden over ge zonde afvloeiing agrarische jongeren; omscholing en bijscholing; werkgelegen heid in en buiten het gebied en pende! en migratie. [fr is geen opening te krijgen in de starre houding van de Russen ter zake van de Berlijnse kwestie. Ze lanceren wel telkens plannen, die er een beetje anders uitzien dan de vo rige, maar als men ze goed bekijkt, zijn het toch altijd weer dezelfde: de Westelijken hebben geen rechten in Berlijn, het westelijk deel van de stad kan wel een eigen status behouden, als het die dan maar aanvaardt als een gunst en onder controle van de soevereine Oostduitse staat. Er zijn nu door de Amerikaanse ambassadeur in Moskou allerlei sonderingen verricht, maar hij kon niet verder doordringen dan tot de oude bodem. Inmiddels krijgt men de indruk, dat Kroestjev momenteel ook niet zo erg geïnteres seerd meer is in Berlijn. Hij heeft blijkbaar andere zorgen aan zijn hoofd: China, Albanië, opruiming van het Stalinisme, slechte landbouwoogsten. Voorts geeft hij het lonken naar Bonn nog niet op. Adenauer kan hij niet verleiden tot een tweede Rapallo, een Russisch-Duits verdrag achter de rug van de bondgenoten om. De liberale leider dr. Mende, een der bouwers van de huidige regeringscoalitie in West- Duitsland, vindt echter, dat over het denkbeeld toch wel eens gepraat zou kunnen worden, maar dan met mede weten van de bondgenoten. De Russen kunnen hardnekkig zijn bij het lan ceren van telkens dezelfde ideeën en in de verklaringen van dr. Mende vin den ze daarvoor nu een aanmoediging. Ze weten, dat Lenin en Stalin ook steunpunten hebben gevonden voor de Russische politiek bij Duitse conserva tieven. Hier wordt een begin van ge vaar merkbaar voor de trouw van Bonn aan het Westen. De oude kan selier zal hoogstens nog een paar jaar aan het bewind blijven en zal zijn opvolger zo vastgeworteld staan in de tot dusver gevolgde politiek? Ehrhart is ook van min of meer conservatieve stempel. Madat in Djakarta een opgewonden troep jongelui alle ruiten van de Amerikaanse ambassade had stukge slagen, besloot de Amerikaanse rege ring niet meer toe te staan, dat char tervluchten met Nederlandse militai ren via Amerikaans gebied plaats heb ben. In Washington zal men het ver band tussen de ene en de andere ge beurtenis wel ontkennen. Wij denken da'ar echter het onze van. Dit besluit dunkt ons nog meer beschamend dan het Japanse besluit van de vorige week. Hieruit spreekt voor Washing ton opvallend gebrek aan fierheid. Men is er blijkbaar ook bang, dat het ge peupel in de Indonesische hoofdstad herrie zal schoppen, als de broer van de president, Robert Kennedy, van de week op bezoek komt in Indonesië. Moeten wij nu ook maar een stel heet hoofdige jongelui optrommelen, als straks dezelfde Robert Kennedy Den Haag bezoekt? We ervaren intussen weer eens, hoe in deze wereld fatsoen en trouw aan bondgenootschappen worden beloond. We zullen dit feit niet spoedig vergeten. h,,„ T- - - .van Middel- ken, waar de zevende baby verwacht beantwoord, buig. De heer Hoek toonde zich verheugd wordt, is met tegen brand verzekerd. stellen van diverse vragen, die op uit. voerige wijze van bestuurszijde werden Gisternacht is in de haven van Livorno brand uitgebroken aan boord van de „Wonosobo" van de Kon. Rott. Lloyd. Het duurde twee uur voor de brand, steld, was bedwongen. Het schip, dat ge meerd lag aan de Holland-steiger, werd beschadigd. De lading veevoer ging ver loren. Maandag voormiddag is er brand ont staan in de coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord in de afdeling inpakkerij van de suikerklontjes. De brand begon ongeveer om half twaalf. De fabrieks- brandweer riep assistentie in van de Dinteloordse brandweer, die onder lei ding van commandant J.van Langerak spoedig aanwezig was. Er werden door de Dinteloordse brandweer slangen uit gelegd naar de markt, zodat de bedrijfs brandweer goed geassisteert kon wor den. Er was een zeer sterke rookont wikkeling en in het begin hebben de brandweerlieden nog zuurstofmaskers moeten gebruiken. Door het krachtig optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot de klontjesafdeling en bleven andere gebouwen en machines gespaard. Er was heel veel waterschade. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broeiend materiaal van zakken bij de verwarmingsinstallatie. Burgemeester H. Pop was bij de brand aanwezig.

de Stem | 1962 | | pagina 5