Kerkenbouwzondag VOOR Het hallelujahoedje; 75 jaar naastenliefde VITAMINES en de in het teenbok big Aroma „WACHTEN OP HET MIRAKEL" Vijftig procent van de bouwsom wordt geleend ,Liempde" viert twee dagen derde lustrum WINTERVOEDING Verkleedpartij voor kleine feestvierders j^hMWÏÏ BOUWPROGRAMMA VOOR 1962 VRAAGT INVESTERING VAN 40 MILJOEN GULDEN GIRO 32 33 00 oor herrie wetsontwerp België kalm jehandeld onblokjes 39 49 59 Premieregeling nog niet rond MIRAKEL GLAZEN DAK WISKUNDE IPUROL WIE SNOEPTE VAN DE KONINKLIJKE DRANKVOORRAAD? DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 >ort wereldramp zal ontstaan, Nehroe van India verklaarde een rede tot Poenjabi's in rh dat hij niet kon inzien dat rh, dat hij niet kon inzien belangstelling zouden heb- het leven van de mensen op ontzag voor vuur in de Hin- Yanga genoemd, verklaar- „Wij zijn nog steeds slacht» onze eigen onwetendheid. Hoe ooit invloed hebben op de van planeten?" ie hier aan toe: „In ieder ge- conjunetie niet meer ver van we zullen dus spoedig weten wolgen ervan voor ons zullen Nehroe niet gelooft in astro- ooft zijn dochter, mevrouw ndi. er wel in. Rajendra Prasad van zich op voorstaan een te zijn. Hij laat zich ook leiden •logische berekeningen. it zowel in Nederlandstalige als alige kranten in België heftige verschijnen over de door de regering voorgestelde nieuwe ving, is de Belgische kamer vertegenwoordigers gisteren in rkelijk kalme sfeer begonnen erste van de drie wetsontwer- door de minister van binnen- ken, Gilson, zullen worden in- Dit eerste ontwerp deelt alle in België met uitzondering el in bij een definitief taal- itzij Nederlands, hetzij Frans, te woordvoerders van de drie partijen, de Christelijke Volks- socialistische partij en de (li- artij voor vrijheid en vooruit- klaa2'den allen het eerste ont- zullen aanvaarden. Grotere den worden echter verwacht handeling van de voorstellen ssel, waar het kernvraagstuk alstrijd ligt, en voor de aan- an het onderwijs aan het nieu- gime. latjes, rijst, puree alles uken! 3 Oxo bouillonblokjes bij). E FIJNE KEUKEN A LIEBIG SUPER VLEESBOUILLON TABLET ■STMELANGE gram LETTES gram IELVISLEVER /anenberg) blikje Het is niet langer mogelijk om voorbij te gaan aan de kerkenbouw in ons land. Nieuwe kerken vertegenwoordigen, méér dan in de woningbo uw en de utiliteitsbouw het geval is, de moderne stromingen in de architectuur. De kerk is in veel gevallen het enige object geworden waarop de bouwmeester durft te experimenteren. Dit is niet alleen een bewijs voor de liefde welke de architecten voor hun kunst voelen, maar ook voor de dynamiek van hun object. II ie niet gelooft dat de Kerk met haar tijd meegaat, behoeft alleen maar naar de nieuwe kerkgebou wen te kijken om hel onjuiste van zijn melting te ontdekken. Maar de Kerk is er niet om de bouwkunde te inspireren. Zij is Gods volk onderweg en de Godshuizen die zij plaatst heb ben primair een andere functie dan het stede bouwkundig aanzien van steden en dorpen te bepalen. In dit opzicht ontmoetingsplaatsen te creëren waar God de men sen pabij kan komen, toont de Kerk een geweldige vitaliteit. Het andere vloeit daar automatisch uit voort. In 1961 kwamen^ bijvoor beeld 47 definitieve kerken in Nederland in aanbouw elke ach da gen één. Hiermee was een vermogen van ruim 26 miljoen gulden gemoeid. Daar bij werden nog eens zes noodkerken ge bouwd. Zevenentwintig kerken kon den worden geconsacreerd. In dit jaar wordt de aanbesteding van wederom een groot aantal nieuwe kerken en de afbouw van eerder begonnen projecten verwacht. Bij elkaar: 69. Het bedrag dat daarmee gemoeid is overschrijdt de veertig miljoen gulden. In veel ge vallen geldt het bouwwerken die sterk de aandacht trekken door hun gave of gedurfde vormgeving. Maar ook zijn er veel eenvoudige gebouwen bij: zaal kerken die zich qua uiterlijk gemoe delijk schikken in de nogal fantasieloze strokenbouw, alsof zij wilden zeggen dat Christus als de gewone man wil wonen. Maar als het even kan zijn de ker ken toch met enige luister getooid. De eerste voorwaarde blijft echter steeds, dat de kerkenbouw niet mag gaan ten koste van een fraaie vormgeving. Het gaat de bisschoppen om kerkgebouwen niet om bungalows van vroomheid. Lie ver twee eenvoudige, doelmatige ker ken dan één pseudo-kathedraal. Het bouwprogramma voor 1962 vraagt een investering van ruim 40 mil joen. De bisschoppen wachten dan ook op het jaarlijkse mirakel", om al thans een flink deel van het bouwka- pitaal bij elkaar te kunnen krijgen. Dat jaarlijkse mirakel heet: Kerkenbouw zondag. Katholiek Nederland dat met enige humor de collectant als een nationale figuur is gaan beschouwen en de collecteschaal als het liturgische oecumenische symbool, blijkt op de jaarlijkse Kerkenbouwzondag van har te bereid om met miljoenen te smijten. De opbrengst van Kerkenbouwzondag 1961 beliep bijna 1,75 miljoen gulden. De vergelijking met een mirakel is niet zo gewaagd, want dit vermogen wordt tenslotte in luttele zondagmorgenuren bü elkaar gegaard. Inclusief de weke lijkse collecte voor kerkenbouw offerde katholiek Nederland in 1961 ruim 7,5 miljoen gulden. pastoor van zijn financiële bekommer nissen te ontheffen door een financiële commissie in het leven te roepen. Ty pische lekentaak. Het stemt toch wel tot nadenken dat er op het totaal'der bouwkos ten voor nieuwe kerken een schul denlast rust welke 50 pet. van het totaal beloopt. Dit is precies twee maal zo hoog als gezond is. Bij alle blijdschap over de mildheid van de katholieken voor hun kerken bouw, komt soms toch ook bij de bis schoppen het gevoel op, dat de kerk Een voorbeeld van de gedurfdheid van een moderne kerk. Dit is de kerk van Maria Koningin te Zevenaar welke met zijn 820 zitplaatsen f 650.000 kostte. Architect ir. P.Starmans b.i. te Utrecht. in Nederland, zoals men dat noemt een glazen dak begint te krijgen. Maar men bouwt door en wacht op het mi rakel van Kerkenbouwzondag; aan staande zondag. Want hier gaat het om, meende mgr. Jansen, ,.dat de gelovigen via hun bij drage over de activiteit van de Kerk beslissen. Reeds dit geslacht zou het onverdragelijk vinden indien wezenlijke activiteiten achterwege moesten blijven. Deze onverdraaglijkheid zou die van de collecten verre te boven gaan!" In het bisdom Breda werden in 1961 aanbestedingen gehouden voor de bouw van definitieve kerken in Geertruiden berg, Terneuzen, Prinsenbeek, Rijen en Dishoek (strandkerk). Voor dit bisdom was hiermee een bedrag van bijna 2,5 miljoen gulden gemoeid. In de loop van dit jaar zal in het bisdom Breda wor den aanbesteed de bouw van kerken in Roosendaal, Bergen op Zoom en Cad- zand. De kosten hiervan bedragen naar schatting ruim 1,5 miljoen. Advertentie) Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan ge bruik maken van KATHOLIEK) KERKENBOUW NEDERLAND le UTRECHT desgewenst met vermelding „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom Voor de bisschoppen, zo heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen ons tijdens een persconferentie uitge legd, betekent dit kapitaal de voor naamste financieringsbron. De acties van de bouwpastoors hebben hoofdza kelijk betrekking op het verzamelen van gelden voor de inventaris van hun ker ken. Door middel van provinciale en gemeentelijke subsidies wordt nog geen 3 pet. van het benodigde kapitaal aan gevoerd. De premie-regeling kerkenbouw, waarnaar zo verlangend wordt uitge zien, is nog lang niet rond en bovendien drukken op de kerkenbouw de bekende extra lasten (omzetbelasting op de bouwsom. zegelkosten van leningen, overdrachtskosten van de bouwgrond enz.) in hun volle zwaarte. De sluitpost van de financiering, zo vertelde mgr. Jansen ons, is dan ook de lang lopende lening. Dit betekent dat de nieuwe parochies praktisch stuk voor stuk het vooruitzicht hebben, de komende 30 tot 50 jaren met grote fi nanciële problemen te moeten kampen. De pastoors zijn langzamerhand wis kundigen aan het worden en dat dit de zielzorgelijke taak ernstig belemmert spreekt wel vanzelf. Loffelijk is daarom het streven in vele parochies om de Het Brabantse dorp Liempde is dit jaar in feeststemming. Dat is dit oude klompenmakerscentrum in feite elk jaar, wanneer daar in mei de Nationale Werk tuigendag van de Tuinbouwbond NCB wordt gehouden. Thans is er echter re den temeer aan deze lenteparade van land- en tuinbouwwerktuigen luister by te zetten, want de in binnen- en buiten land bekend geworden demonstraties met de daaraan verbonden tentoonstel ling, worden voor de vijftiende keer ge houden. Ter gelegenheid van dit derde lustrum hebben de organisatoren be sloten voor deze gebeurtenis in plaats van één dag, zoals tot nu toe gebruike lijk was. twee dagen uit te trekken en wel 9 en 10 mei a.s. Blijkt dat deze spreiding de bezoekers verleden jaar waren het er 45.000 en de deelnemende firma's voldoet, dan ligt het in de bedoeling dit in het ver volg ieder jaar te doen. Zoals dat steeds het geval is geweestv wordt ook nu weer bijzondere belang stelling gevraagd voor een aantal actue le onderwerpen. De tuinbouw breidt zich buiten de tra ditionele centra de laatste jaren belang rijk uit. Daardoor bestaat meer behoefte aan voorlichting. Dit verschijnsel was voor de organisa toren van de Werktuigendag aanleiding een apart terrein van het landgoed ,,Vel- der". waar zoals bekend ieder jaar deze gebeurtenis plaatsvindt, te reserveren voor de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en het Instituut voor Tuinbouw techniek (ITT) te Wageningen. Onder het motto „Kas en Glas" zal op dit terrein voorlichting worden gegeven. Er wordt hier een standaardkas (warenhuis-type) geplaatst, die bouwkundig en teelttech- nisch volkomen verantwoord zal zijn, J?13?1" di.e toch zo voordelig mogelijk op de bedrijven kan worden geplaatst. Dit laatste hoopt men te kunnen bereiken door zich aan dit standaardmodel te houden en hier niet van af te wijken. Aanmaak en levering van grote eenhe den is uit de aard der zaak voordeliger dan een speciale bestelling. In en rondom deze modelkas wordt daarnaast voorlichting gegeven over het stoken, beregenen en alles wat met de techniek te maken heeft, j de financiering van een tuin- dersbedrijf alsmede over glas- en hagel- verzekering kan de bezoeker hier zijn licht opsteken. Aan de deelnemers, die jaarlijks in Liempde komen, zijn de uitnodigingen verzonden. Er werd reeds een groot aan tal reacties ontvangen. Binnenkort wordt met de indeling begonnen. Aspirant deelnemers worden daarom verzocht zi<?h zo spoedig mogelijk bij het secre tariaat van de tuinbouwbond NCB, Spoorlaan 50 te Tilburg op te geven, aan gezien de sluitingstermijn voor deelname is vastgesteld op 15 februari'a.s. Evenals verleden jaar is ook thans weer een terrein van 40 ha waarop wordt gedemonstreerd en geëxposeerd, voor de Werktuigendag beschikbaar. (Advertentie) ||:4c|(J{J verdwijnt door aandacht: zonder de ondeugende kwartiermuts op haar krullen en het modieus-strenge tailleur waar de mooie benen dapper onder stappen was zij niet half zo interessant. Als wij een Milva of Marva tegenkomen, wa gen wij een extra oogje aan het meisje dat ge kleed in een pikant-sportief tenu haar belang rijke taak demonstreert. Om dezelfde reden heeft de stewardess aller Maar bij het zien van een heilssol- gekozen door de stichting „Doe wat of ze uit de vrouwengevangenis ko- date voelen wij allereerst bewonde- terug", daarmee eer bewijzend aan alle men..." Een der cadetten die hoe ring voor de moed dat rare hoedje te vrouwen en meisjes die zich in de af- denmaakster was geweest kreeg de dragen. (Ten onrechte overigens; het gelopen 75 jaar ermee getooid hebben opdracht het bij ie werken tot een gaat hier om meer moed!) en nog tooien. presentabel hoofddeksel. En toch heeft Dior zelf eens gezegd Zwart stro, zwart fluweel, zwarte gesïaag^?d^meshu«d tef tverekf was Het zijde, vormden hot matenaai. Maar omdat het gezicht erdoor wordt inge- 33^ ontwerpster van deze variant op de dames-officieren die naar Ierland raamd en geflatteerd. de luifelhoed die in de vorige eeuw al- werden gestuurd om daar de leger- De mode die zich ver van dit 90 jaar gemeen gedragen werd was Catherine arbeid te beginnen, bezaten voldoende oude model heeft verwijderd, maakt Booth, de vrouw van de stichter van ons echter weinig gevoelig voor deze het Leger des Heils. vrouwelijke IJdelheid om, zodra ze charme en de kleuren van het hoedje Londen uit waren, de zwarte voering zijn meer in overeenstemming met de Zij had er alle reden voor; tot op witte te vervangen In 1881 ver- ernst van de soldate dan met het hui dat moment liepen mannelijke zowel ü0°r witte te vervangen, in ve dige gevoel voor schoonheid. als vrouwelijke soldaten met de raarste scheen m de War Cry een waarschu- Eens was deze uniformhoed bijzon- hoofddeksels; tropenhelmen, piekhel- wing van de generaal waarbij het de der doelmatig: zij beschermde de men, politiehelmen, hoge en bolhoe- beiissoi(jaten uitdrukkelijk verboden draagster tegen kou en zon, maar den met een legerbandje. zelfs helmen anderinsen in het uniform ook tegen stenen en rot fruit, waar- met pluimen. weid zelf veranderingen in het uniform mee heils-soldaten plachten bekogeld Catherine Booth ontwierp een uni- aan te brengen b.v. door het gebruik te worden. forme hoofdbekleding voor de vrou- van kant, fluweel, stiksels enz. Thans schuilt de doelmatigheid in wen om naar buiten een voorbeeld de bewondering voor moed die het van soberheid te geven; de vrouwen III hoedje in ons oproept: moed om te te leren niet aan iedere modegril mee jjpf nnnyCLCLfCL fTLOCL€L strijden voor het heil van de naaste te doèn en spaarzaam te zijn; bescher- verdient bewondering. ming te bieden. Voor het eerst verscheen de Army C Ur.r.1 Het eerste ontwerp was kennelijk bonnet in het publiek in 1880. Kort jymDOOL al te sober: toen mevrouw Booth het da werd het nogmaais enigszins aan haar dochter, die de kweekschool f Bij het 75-jarig jubileum van het voor zuster-cadetten leidde, liet zien, gewijzigd, in de handel gebracht. Leger des Heils is de Halleluja-hoed riep deze uit: „Maar mama, ik kan Vier jaar later gaf de vrouwelijke als onmiddellijk hei kenbaar symbool mijn meisjes er niet uit laten zien als- fantasie van een commissioner er de finishing touch aan door een leger- lintje langs de hoed te naaien. En zo is het gebleven tot vandaag. Met, dat moet gezegd, af en toe wijziging in de breedte van de rand, de hoogte van de kap enz. Model 1900 en model 1960 zijn wat dat betreft niet meer precies dezelfde. Velen huldigen de opvatting, dat de voeding 's winters minder vitamines bevat dan in de zomer en dat men juist in de winter meer vita mines nodig heeft. De verkoop, van vitamine preparaten gaat in de regen- en winterperiode altijd omhoog. Toch is het gebruik van vitamine preparaten door gezonde volwassenen en kinde ren 's winters evenmin nodig als 's zomers, ten minste, wanneer de voeding gevarieerd en goed samengesteld is. En dat is in elk jaargetijde mogelijk met de normale, voor ieder bereikbare levensmiddelen. Ook 's winters zijn er volop verse groenten te krijgen; iedere dag van de week kunnen we een andere groente kiezen. En deze groenten zijn niet minder vitaminerijk dan hun zomerse soortgenoten. Als we ze tenminste goed klaar maken, want dat is wel erg belangrijk. Het ligt aan onze manier van koken of veel of weinig vitamines verloren gaan: wie van aardappelen en groente bijna iedere dag stamppot maakt, laat extra veel vitamine C verdwijnen. Wie 's ochtends vroeg de groente gaarkookt en voor de maaltijd opnieuw opwarmt eveneens. Kookt u de groente kort voor de maaltijd in ongeveer een half uur gaar en dient u hem als regel apart op. dan behoeft u niet bang te zijn, dat hij minder vitamine levert dan u kropje sla 's zomers. De aardappelen bevatten inderdaad minder vi tamine C dan een paar maanden geleden, maar tellen zeker nog mee als vitamine-bron. Kijkt u maar: 250 g aardappelen gekookt 25 mg vitamine C 200 g groente (gemid) gekookt 25 mg vitamine C 50 mg Met een appel erbij 12 mg) komen we op 60 a 65 mg. De behoefte van volwassenen en jonge kinderen is ongeveer 50 mg, voor de oudere kinderen (10 tot 20 jaar) en voor aanstaande moeders ongeveer 75 mg per dag. Oudere jon gens, die veel aardappelen eten, komen daarmede zeker aan hun trekken. Zij, die „muizeporties" eten, minder aard appelen b.v., doen er goed aan meer fruit te gebruiken of geregeld fruit te kiezen dat rijker is aan vitamine C dan het inheemse fruit, waar- De aardappelen, die ook in dit jaargetijde nog mee tellen als vitamine-bron, worden geselecteerd en (op de achtergrond) door de keuringsdienst van waren aan in spectie onderworpen. over wij in de wintermaanden be- appel of halve grapefruit. Voor ieder- toe rauw te eten, of naast gekookte schikken, bv. een mandarijn, sinaas- een is het goed om de groente af en groente een groenteslaatje. B-vitamines, die ve voornamelijk uit brood, melk, vlees, erwten en bo nen krijgen en vitamine A (voor naamste bron: margarine of boter) komen 's winters niet minder in de voeding voor dap 's zomers. Zij vormen dus geen speciaal win- terprobleem. Vitamine D daarentegen weer wel. De dokter kan het daarom nodig achten, dat in de zonarme tijd kinde ren en aanstaande moeders lever traan of een andere rijke vitamine D-bron nemen. Veelal meent men dat vitamines beschermen tegen verkoudheid, griep en andere seizoenkwalen. Was dat maar zó, wat zou dat ge makkelijk zijn! Maar vitaminepre paraten zijn nu eenmaal geen voor behoed- of geneesmiddelen tegen der gelijke ziekten en ongemakken. Bij vergelijkende proeven in fabrieken is, ook in ons land b.v., niet overtuigend gebleken dat onder degenen die da gelijks een vitamine C-tablet kregen, minder verzuim was dan onder hen die geen vitamine-tablet innamen. Natuurlijk maakt het wèi verschil of men een flinke weerstand heeft. De torenhoge coiffuresdie al minstens een half jaar uit de mode zijnbleven bij sommige jonge vrou wen toch favoriet. Zeer ten onrech te: de meisjes gingen al te vaak met haar kappershoofd-intact naar bed om er van dag tot dag slordiger en onaantrekkelijker uit te zien. Alweer komen nieuwe ideeën van de Parijse haute coiffure de oude vervangen en opnieuw is de al te hoog opgewerkte haarmode ver oordeeld. BOVEN: Het haar in een enkele diepe golf gelegd geeft een harmo nische, een „geklede" omlijsting aan het gezicht; MIDDEN: in aansluiting op het naar links gerichte kapsel is de pony wat naar één zijde geborsteld. Een haardracht die nonchalant lijkt, echter de allergrootste zorg vereist wil de draagster er niet slordig uit zien; ONDER: een ontwerp dat sugge reren moet hoe de wind door het haar heeft gespeeld. De voorpartij is gladgeborsteld, de uiteinden van het haar staan in een krullenkrans om het hoofd. Bij een goede perma nent niet moeilijk te onderhouden. En die weerstand is voor een deel af hankelijk van de voeding. Maar dan niet alleen van het vitaminegehalte van de voeding, ook van het gehalte aan zouten en eiwitten. Is de voe ding altijd goed samengesteld ge weest dan zal men bv. van een een maal opgelopen verkoudheid sneller hersteld zijn, dan wanneer de voe ding minder rijk was aan deze „be schermende" stoffen. Een goede gevarieerde voeding be staande uit: dagelijks wat vlees, vis of ei; kaas veel melk a 3A 1), des gewenst deels in de vorm van karne melk, yoghurt, pap, e.d. een flinke portie groente (en niet steeds de zelfde 2 of 3 soorten) wat fruit niet uitsluitend wit maar ook bruin of roggebrood, voorziet hierin. Pre paraten kunnen dan gemist worden. Het is onverstandig erop te vertrou wen dat een weinig gevarieerde, on voldoende voeding op peil gebracht kan worden met eenvoudig wat vita minetabletten. Daarmee wordt b.v. het gehalte aan eiwitten niet omhoog gebracht, eiwitten, die nodig zijn voor de vorming van afweerstoffen. Het gebruik van goedgekozen le vensmiddelen verdient altijd nog de voorkeur boven dat van kunstmidde len. Uit de kelders van Windsor Castle, één van de kastelen van koningin Elizabeth van Engeland, zijn tien fles sen whisky en gin verdwenen. De diefstal is maandag door bedienden van het koninklijk huishouden ont dekt. Rechercheurs van Scotland Yard hebben vingerafdrukken en weten schappelijke proeven genomen om de dief of dieven te vangen. Een lid van de staf van Windsor Castle verklaarde dat het verdwijnen van enkele flessen op zich niet zo'n ernstig feit werd geacht, doch dat ..iemand zoiets in het huis van de koningin zelf zou uithalen" zag men als een „grote misdaad". Ziet u aankomen, dat uw kleintjes naar een verkleedpartijtje moeten? Ziehier een paar leuke, makkelijk uit te voeren ideeën: A. een prinses, die kan profiteren van een oude uitgaa.isjurk van Mammie; de puntige „Hennin" op haar hoofdje is van bordpapier met goud beplakt en de ervan afhan gende sluier kan uit een restje van uw tule gordijnen worden gemaakt B. de zigeunerin kan in haar eigen mouwloze truitje; de lange, wap perende rok is kleurig, aangerim- peld en even onder de heup aange hecht; de uitbundige sieraden ko men uit het warenhuis C. de galante troubadour draagt een maillot; zijn getailleerde page tasje is van voren met een koordje gesloten en het hoedje ontstaat uit een van uw eigen oude modellen; de veer levert de poelier.

de Stem | 1962 | | pagina 5