!OSSER Op 16 februari eerste Sloe-beheer gesprek ogramma Zeeland Burgemeester Goes opent beroepententoonstelling Hontenisse had aan 1961 „geen ongunstig jaar' at is dan punt uit! Nog dit jaar begin van bouw Oosterscheldebrug Zwembad in K loostersande conform b. en w.-voorstel MiR-INDÉ A "examens KVP Zeeland achter Goese raadsfractie Sneltreinen uit Zeeland vallen uit RAAD HONTENISSE: Twee standpunten m Afrikaanse dop besloten leschuitj [amcn-comnussie [erheidsonderwijs HOOGWATER Vandaag Morgen iOSRAM Smokkelende Nederlanders (Vlissingers?) hadden pech Susana y Jose in Zeeland Londen bundelt strijdmacht in Verre Oosten Varkens met toeslag naar vrieshuizen £UR0PA-INDIA zonder tussenlandingen7 U. 55 Wensen voor 1962 Na ongeluk met rookpot: soldaat overleden Nog een dode door botsing bij Susteren PagMat? Slcjltem Molotov Routinefoulen opsporen Rijproeven voor automobilisten Loonvoorstellen klein-metaal afgewezen (Advertentie) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 FF.BHUARI 1962 (Advertentie) van de examencommissie, die m.a\ zijn belast met het afnemen |examen ter verkrijging der ak- bekwaamheid voor nijverheids- N XIX zijn o.a. benoemd: drs. lek, mej. J. Kousemaker en ir. J. len te Goes. Ria W IHoofdplaat 1. Hans- Iboys 1Sluiskil 1, IJzendijke 1— 11. Sehoondijke 1Vogelwaarde |nburg 1's H. Arendskerke 1. 3:: Zierikzee 2Burgh 2. Renes- lOWK 1. Res. Ie klas: Clinge 2- 1 Terneuzen 2Zeelandia 2, RCS lens 2. Zeeland Sport 3Luctor lBoys 3—Biervliet 2. 2e klas A: Jmen 1—Robur 1, Domburg 1— Jng '32 1. Hansw. boys 2Yer- |Patrijzen 2Kruiningen 1, Kwa- ne 1Middelb. boys 1. 2e klas leuzen 3Vlissingen 5, Schoon- h-Vogelwaarde 2, Retranchement nd Sport 4. Jong Ambon 1—Wal- Aardenburg 2Philippine I- 2e SVOWK 2—Dreischor 2. Zorm- -Renesse 2. 3e klas A: Luctor 1 burg 4. Robur 2Kruiningen 2. rendskerke 2-Patrijzen 3, Dom- -Volharding '32 2. Kwadendam- ewed. boys 2. 3e klas B: Hoofd- IJzendijke 2. Zuidzande 1— men 2, Groede 2RCS 3. Wal - 3—Aardenburg 3. Breskens 3— lement. 2. 3e klas C: Sluiskil 3— Sluiskil 2—Corn boys 4. Philip- Graauw 1, Ria W 2Hontenisse 24 3—Koewacht 2. NIVERSITEIT NIJMEGEN er H. Smals uit Vlissingen is aan Universiteit te Nijmegen geslaagd 21 doctoraalexamen le gedeelte lunde. Voor het doctoraal examen ;unde 2e gedeelte is geslaagd A. xs te Stoppeldijk. en, vrijdag 2 februari, geldeii e provincie Zeeland de volgende iterstanden: Hansweert 0.24 en ur. Terneuzen 12.23 en 0.00 uur. ?en 11.57 en 0.00 uur; Wemeldinge 13.32 uur. Advertenties) inswick Bowling - Bred* Thans restaurant a la carte Populaire menu's reeds vanaf f 3.- Tel. 01600—38452 d 20 uur Graf in Mariza, al. INGEN >r 20 uur Juichende drums, 14 J imbra 20 uur Om zonden huilt mei1 ?ertgebouw Filmavond door fi°j' -Amerika Lijn over het reizen Pf' ELBURG 20 uur Liefde, dollars en chia^' leeft. tro 19.30 uur De dodende raket.1*1 Een geschiedenis uit Irkoetsk HERPEN 20 u. De maan - Carmina Buran ENBl'RG ëteit 19.30 uur Rode Kruis nirr d T lbouwwinterschooï 21 uur Alg- oudleerlingen (Van onze verslaggeefster) Na algemene beschouwingen, politieke debatten, replieken en duplieken, hebben de leden van provinciale staten van Zeeland ds begrotingen voor 1962 goedgekeurd van de provinciale inkomsten en uitgaven, de provinciale stoombootdiensten, het provinciaal wegen fonds en wegenonderhoudsfor.ds, en het tertiair wegenfonds. De zaken die zowel van de zijde van Provinciale Staten als van G. S. het meest naar voren werden gehaald waren op de trieste woningtoewijzing van 1400 woningen, de pendel, het vertrekoverschot en de veroudering van de bevolking na, geen problemen waarin het provinciaal bestuur geen enkel gat zag. (Eigen bericht) De heer E. Lansu, secretaris van het K.V.P.-kringbestuur Middel burg heeft ons namens de K.V.P. gisteren de volgende officiële verklaring doorgegeven Het bestuur van de kring Middelburg van de K.V.P. ver klaart dat de fractie van de K.V.P. te Goes geen aanleiding heeft ge geven tot klachten noch voor noch na de zogenaamde be stuurscrisis dat er verwijten zijn gemaakt met name ten aanzien van de voorzitter, de heer J. Roose, maar dat het kringbestuur deze dankbaar is voor het vele goede werk in Goes belangeloos ver richt dat zeer zeker het vorige college van b. en w. te Goes goede resultaten heeft bereikt en dat tot dusverre niet te ge bleken, dat de fractie onjuist heeft gehandeld in haar op treden. De provinciale statenleden hadden over het algemeen geeen kritiek op het bouw programma. Het regeringsbeleid kwam er echter minder genadig vanaf. Mr Schlingemann vond het bijv. bijzonder vreemd dat het ene departement Zeeland iii zjjn ontwikkeling zoveel mogelijk helpt, terwijl het andere dit tegengaat. Misschien een gebrek aan coördinatie? Zijn vraag of er nu eens iets anders aan het woningbouwprobleem kan worden gedaan dan alleen maar praten beant woordde G.S. bij monde van mr. Van der Weel. G.S. zullen trachten het „te weinig' naar recht en rechtvaardigheid, en dus tot ontevredenheid van iedereen, te ver delen, besloot mr. Van der Weel sarcas tisch. Op 16 februari zullen G.S. de «eerste besprekingen voeren met hogere depar tementale ambtenaren over de beheers vorm van het Sloe. Uit de provinciale staten kwam het ge luid dat het hoogst onbevredigend was dat de Statenleden hiervan nog geen enkel stuk onder ogen hadden gekregen, terwijl de provincie hier toch ook haar belangen had te verdedigen. Mr. v.d. Weel was daar echter nog niet zo zeker van. Hij was van mening, dat de mede zeggenschap op de eerste plaats ligt bij de gewestelijke en plaatselijke autoritei ten Verbreding van de Oosterschelde brug, waaraan nu zo langzamerhand wel het woord concreet kan worden verbon den, achtte mr. Van Weel volstrekt over bodig. Het zal miljoenen kosten, en daar bij behoeft geen enkele angst te bestaan dat de brug te smal zou zijn. Hij nam enkele belangrijke buitenlandse bruggen als voorbeeld. Deze zijn beslist niet bre der dan de Oosterscheldebrug wordt, nl. ongeveer 8 meter voor de rijbanen. Men hoopt eind van dit jaar nog aan de brug te beginnen. De verkeersprog- nose van de rijkswaterstaat over het ver keer op de Oosterscheldebrug is nog op gunstige wijze door het ministerie ge corrigeerd. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) Om het Provinciale-Statenlid mr. Schlingemann tevreden te stellen heeft de commissaris van de koningin in Zee land dc moeite genomen zich in de kor te middagpauze van de Statenzitting te lefonisch in verbinding te stellen met de N.S. Mr. Schlingemann had vernomen dat de dienstregeling van de N.S. voor Zee land aanzienlijk was verslechterd en dat terwijl de provincie heslist geen slech tere dienstregeling dan de huidige kan gebruiken. De commissaris kreeg bevestigd dat de tierde sneltrein 's morgens om plm. "egen uur uitvalt evenals de avondsnel trein om half acht. Waar geen busaansluiting is zal de trein niet meer stoppen in Kruiningcn- Yerscke. Ook op zaterdagmiddag vervallen de sneltreinen, hetgeen, aldus de commis saris, niet ais een bezwaar gezien mag worden. Alle treinen echter die naar Zeeland toc- "orden sneltreinen. By alle moei- jKheden van deze nieuwe regeling voor reinen vanuit Zeeland betekent de aan- n>!i van sne,treincn naar Zeeland in tier geval tijdwinst, aldus de commis- sans. JVan onze Belgische correspondent) 8 chauf*eur van een Nederlandse per- Hni^nwagen veroorzaakte een onbedui dende aanrijding aan de Dampoort te ^e'de inzittenden van de Neder- ?..s® wagen wilden een minnelijke ctUkkmg treffen met de tegenpartij, ook f. omdat de veroorzaakte schade zo ge- ;'"g ™as- tegenpartij een dame pi t6S ^at voorstel echter van de hand en 'ste. dat een proces-verbaal zou worden opgemaakt door de politie. f JFenj^l iemand uit het publiek tele fonisch de tussenkomst van de politie Smg inroepen, sprongen de twee onbp- Kenden plots uit hun wagen en gingen aan de haal, ieder met een grote kar tonnen doos onder de arm. Omstaanders. «ie argwanend waren, zetten een achter volging in en zij wonsen snel veld op de vluchters, gehandicapt als zij waren door »et zware pak. Zonder aarzelen wierpen zij de ballast af en spoedig lag de weg vol pakjes Nederlandse boter. De twee mannen slaagden er in, in de verwar- r? en ,-n- de duistemis te ontkomen iru\ ei Politie ontdekte in de auto nog v« kg Nederlandse boter. De identiteit van de twee gevluchte inzittenden is nog nl» bekend, maar volgens de nummer- P'aat hoort de wagen toe aan een in woner van Vlissingen. Het bureau ontwikkeling van Zeeland dat thans is opgericht en waarvan de directéur per 1 maart is benoemd, zoals wij enige tijd geleden berichtten, zal zich bezighouden met dc industriële ontwik keling op bestuurlijk terrein. Het. ETI zal met de overige zaken, hiermee ver band houdend, belast blijven, deelde mr. v.d. Weel mee. Dit op vragen uit de pro vinciale staten of het nieuwe instituut het ETI niet in de wielen zou gaan rij den. De controlemaatregelen bij provinciale waterstaat zijn tot voldoening van alle Statenleden. „Er zal geen koffie meer in grind veranderen", aldus mr. v.d. Weel die overigens aap de goede gezindheid van de ambtenaren niet twijfelde. Brug zonder naam Degenen die een betere naam voor de Oosterscheldebrug wisten zouden G.S. dankbaar zijn. Mr. v.d. Weel had gedacht aan Noorderbrug. Mevr. v.d. Broecke- de Man bracht bet idee van Zeeuwschebrug naar voren, de brug die de rand van de provincie met het hart zal verbinden „Laten we het kind geen naam geven voor het is geboren", vond echter mr v.d. Weel en Het het bedenken van de naam verder aan de tijd en de Statenle den over. Veerdiensten Gedeputeerde M J. van Poelje antwoord de op vragen aangaande de veerdien- kort zal hiervoor de machtiging van de schelde deed hij de tussenoplossing van de derde veerboot aan de hand. Binnen kort zal hierdoor de machtiging van de minister komen. Het duurt dan nog an derhalf jaar eer de bouw van de boot, die uit praktische overwegingen precies hetzelfde wordt als de Beatrix, gereed is. In maart wordt de Dordrecht omge bouwd om ook bij slecht weer dienst te kunnen doen. Er is nog geen studie over de stabiliteit van de veerboten Prins Bernhard en Koningin Juliana. Met de minister zal nogmaals contact worden opgenomen over de uitbreiding van de veerdiensten op zondag bij Kruiningen- Perkpolder, zo ook voor het veer Zierik- zee-Cats. Met de exploitanten van het veer Anna Jaeoba-polder-Zijpe zal over dezelfde problemen worden gesproken. Gedeputeerde C. Philipse zegde toe alle medewerking te verlenen voor het verbe teren van de rijks- en provinciale wegen. Z.-Vlaanderen Zeeland zal de dag zegenen dat het Land van Saeftinge wordt ingepolderd, was de mening van de gedeputeerde ir. G. Dikötter. Het college vaji G.S. zal trachten de rechtstreekse verbinding tus sen oost en west-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarnaar de heer Vercauteren infor meerde, tot stand te brengen. Een ver voersmaatschappij onder één gezag zal inderdaad noodzakelijk blijken voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder deelde de heer Dikötter mee, dat G;S. met de grootste belangstelling de ontwikkeling van het plan voor de vaste Westerscheldeverbindmg volgen. Het is noodzakelijk dat hierover een studie zal wörden gemaakt. Dit zal echter aan des kundigen worden overgelaten. In de lial van dc ambachtsschool tc Goes wordt tot en met 15 februari een tentoonstelling gehouden, die er speciaal op is gericht de ouders te adviseren by de beroepskeuze van hun kinderen. Gis terenmiddag vond de opening van deze expositie plaats door mr. F. G. A. Ru ber, burgemeester van Goes. Hij stelde het belang van een derge lijke voorlichting in het licht van de toenemende industrialisatie van het ge west tegen de achtergrond van de Delta werken, en de steeds toenemende be langrijkheid van het Westerschelde- bekken. Tijdige oriëntatie achtte spreker een voorwaarde om de ontwikkeling op de juiste wijze te kunnen blijven voigen. Het wereldberoemde Spaanse dans ensemble Susana y José zal optreden in Middelburg en in Goes, resp. op en 7 februari. Het zal sterk de vraag zijn of het Zeeuwse publiek voldoende vertrouwd is met de kunst ivelke dit ensemble thans brengt, een programma dat wei nig verschil vertoont niet de première voor Nederland, zoals wij die bijna t.ioee jaar geleden in Carré in Amster dam zagen. Er zijn wat programmanummers van naam. veranderd, maar de inhoud is dezelfde gebleven met als belangrijkste representatie de ..Ballade van Carmen en Don José". Speciale vermelding verdient de flamenco-gitarist Pedro Sevilla. Aan de entourage heeft het echtpaar dit maal bijzondere aandacht besteed en men is min of meer afgestapt van de sobere achtergronden der eerste voor stellingen. Ook in het gezelschap van het ac compagnement hebben zich enkele ver nieuwingen voorgedaan: er is een con certpianist en een slagwerker bijgeko- m,en. een kleine concessie aan het pu bliek en o.i. een afwijking van wat gebruikelijk is bij het brengen van een zo weinig voor veranderingen vatbare kunst als de flamenco-dansen. Men kan zich de vraag stellen of Susana en José thans niet al te zeer concessies gaan doen aan een vorm van stylering van een danskunst, welke spontaan voortkomt uit temperament, traditie en improvisatie. Niettemin weet het dansensemble nog steeds te fascineren. Wij hopen dat het publiek voldoende zal aanmoedigen cn meeleven, om het paar te brengen iii de sfeer van een hartveroverendI Fiesta Gitana". zodat de stylering dc spontaniteit niet zal behoeven te ver-1 vanpen. Men vergete niet dat de Spaanse danskunst werd geboren in de flauw verlichte kelders 'van de sle den in het land van oorsprong. De komst van dit Spaanse danspaar in Zeeland is een experiment dat wij met grote spanning volgen. F. vD Voor elke ouder is het gewenst zich een zo breed mogelijk beeld van de moge lijkheden op het gebied van de beroeps keuze te vormen. Vroeger was het zo, dat vaak toe vallige omstandigheden leidden tot de keuze van het beroep. Traditie of wens van de ouders gaven hierbij de grootste doorslag. Dit is tegenwoordig wel sterk veranderd. Voor een kerngemeente als Goes is de vraag wat het kind moet gaan worden uitermate belangrijk. Na waarderende woorden over de uitvoering van deze expositie en de inrichting er van door het rijksarbeidsbureau, verklaarde bur gemeester mr. Huber de expositie voor geopend. Tevoren had de heer A. P. Bos, direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau van Goes in een korte inleiding ver klaard dat Nederland thans 4000 ver schillende beroepen kent. een aantal dat zich nog gestadig uitbreidt. Op de 82 pa nelen van de expositie zijn 215 beroepen weergegeven in een passende omraming van de sfeer van het bedrijf, waarin zij toepassing vinden. Er wordt hier geen reclame gemaakt, aldus de heer Bos. De tentoonstelling wil slechts een leidraad zijn bij de dikwijls zo moeilijke beroeps keuze. De Britse minister van defensie, Wat- kinson, heeft veldmaarschalk sir Fran cis Festing verzocht een bezoek aan Singapore te brengen om te onderzoeken of het mogelijk is daar een verenigd hoofdkwartier in het Verre Oosten te vestigen, aldus heeft het Britse ministe rie van defensie gisteren meegedeeld. De veldmaarschalk heeft tot taak de strijdkrachten in Malakka, Singapore en. Hongkong onder één hoofdkwartier te plaatsen. Thans is het commando ge scheiden al bestaat er wel een commis sie voor samenbundeling van de defen sie. De boeren zullen met ingang van he den in de gelegenheid worden gesteld, hele varkens in te vriezen. Het produkt- schap voor vee en vlees geeft ter com pensatie van vrieskosten en gewichts- en kwaliteitsverlies een toeslag van een kwartje per kilogram, als de varkens niet voor 15 augustus uit de koelcellen worden gehaald. Dit is bekend gemaakt tijdens een vergadering van het produktschap voor vee en vlees- De regeling geldt alleen voor: var kens tot 80 kilogram en voor varkens zonder kop en poten tot 75 kilogram. Er moeten tenminste 100 varkens tege lijk worden ingevroren. Met deze rege ling vervalt de invriesregeling voor kar bonades, die twee weken geleden in werking trad. Momenteel is het varkensaanbod zo groot, dat de prijzen op een zeer laag niveau liggen. Tengevolge van de mond en klauwzeer epidemie en het daarmee samenhangende vervoersverbod, is het dekkingscijfer echter tot ongeveer de helft van het normale gereduceerd. Men verwacht dan ook, dat de varkenspro- duktie in oktober cn november beperkt zal blijven tot 225.000 dieren, terwijl het maandelijks gemiddelde tot en met sep tember op 425.000 varkens ligt. De te korten die in de herfst zullen ontstaan kunnen dan worden aangevuld met de varkens die nu worden ingevroren. (Van onze redacteur) De lieden uit Walsoorden ,die gisteren ter raadsvergadering der gemeente Hon- tenlsse, de publieke tribune bevolkten, hebben hun zwembadillusies in de meest letterlijke zin van het woord zien ver wateren! Ondanks het vurige pleidooi van baron Collot d' Escury, en zijn me destanders, die met zowel verouderde als gloednieuwe argumenten kwamen aan dragen om de door b. en w. voorgestelde vestiging te Kloosterzande in het water te doen vallen. Deze zwembad aangelegenheid, waar over in het verleden achter open en ge sloten deuren reeds herhaaldelijk is ge discussieerd resulteerde opnieuw in veel hoofdige en veelzijdige beoordelingen, die uiteindelijk culmineerden in oen tweetal hoofdelijke stemmingen, waar van het resultaat beide malen voor de winnende groep weinig-overtuigend was. Allereerst werd gestemd over een (Advertentie) U.S.A. JAPAN AUSTRALIë INDONESIë „12 Provinciënhuis" 67/71 Leidsestraat Kamer 5, AMSTERDAM, Tel. 24.81.09 (2 lijnen) Telex 14.100 of uw Reisbureau Burgemeester C. J. v. Hootegem start te in de gisteren gehouden raadsver gadering der gemeente Hontenisse zijn nieuwjaarstoespraak met een geluk wens aan de jarige kroonprinses, in wier persoonlijkheid hij de hoop ge realiseerd meende te mogen zien op een belangrijke bijdrage aan de toe komstige nationale welvaart. In een summiere terugblik op het ver leden schetste de burgervader 1961 als „geen ongunstig jaar", alhoewel er scha duwen op vielen in de vorm van grens wijziging met het daarmee samenhangen de verlies van bijna 200 ingezetenen, als mede de verontrustende rem op allerlei bouwactiviteiten. Wat de toekomst betreft gewaagde de eerste burger van een veel omvattende (Advertentie) en verantwoordelijke taak, waarvoor de gemeentebestuurders zich gesteld zien. Met name accentueerde hij daarbij de havenuitbreiding; de aanleg van een zwembad, de verbetering der traversen door Kloosterzande; de verbetering en uitbreiding der straatverlichting; de bouw van een nieuwe openbare lagere school; de modernisering van het eerste gedeelte van de Notendijk op Terhole; het onderzoek naar ontsluitingsmogelijk heden voor de recreatie in het Schelde- gebied en de verdere stimulering der streekontwikkeling, welke de aantrek king beoogt van meer werkgelegenheid in eigen gebied. De burgemeester sprak de wens uit, dat, ten eerste: de rem op de bouw activiteit zo snel mogelijk zal worden opgeheven, ten tweede: een ruimere ver binding tussen Perkpolder en Kruiningen zal worden gerealiseerd, en ten derde: de veerhaven Perkpolder kan worden uitgebreid en beter geoutilleerd. voorstel-Collot om de kwestie opnieuw ter nadere bestudering aan te houden. De wethouders Vereecken en Arents, als mede de raadsleden Van Leuven, Eve- raert en Wesemael en Rademakers zwom men zich hierbij als tegenstemmer pre cies met de hakken over de sloot, tegen de voorstanders Staal, De Nijs, Corne- lissen, Dobbelaer en baron Collot d' Es cury. De tweede stemming betrof uiter aard het b. en w.-voorstel om het zwem bad niet op Walsoorden doch in Kloos terzande te doen verrijzen. En opnieuw wisten de winnaars het hoofd maar juist boven water te houdenhet werd zes tegen vier, waarbij notabene de heer De Nijs zich van stemming onthield. Het dagelijks bestuurscollege zag zich gesteund door de beide wethouders, be nevens de heren Van Leuven, Everaert, Van Wesemael en Rademakers, terwijl derhalve de oppositie gevormd werd door baron Collot d'.Escury, Cornelissen, Dobbelaer en Staal. In het centraal militair hospitaal in Utrecht is overleden de twintigjarige dienstplichtig soldaat H. C. Horeman uit Rotterdam, die op 7 december 1961 betrokken was bij een incident, dat zich na afloop van een oefening te Amers foort afspeelde. Een militair, die op dracht had gekregen een weigerende zogenaamde rookpot onklaar te maken, wierp deze in rokende toestand in een juist vertrekkende truck. Tengevolge hiervan vertoonden dertien van de inzit tenden van dit voertuig, waaronder sol daat Horeman, verstikkingsverschijnse len. Voor twaalf van hen heeft het in cident geen nadelige gevolgen gehad; ze doen sinds enige tijd weer normaal dienst. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. Mevrouw Driesscn uit Roermond, die gewond was geraakt bij het verkeerson geval van 25 januari dat het Tweede- Kamerlid, de heer J. M. Peters, het le ven heeft gekost, is gisteren in het zie kenhuis te Sittard overleden. De toe stand van haar echtgenoot, die even eens werd gewond, is nog steeds ernstig. Mevrouw Driessen was 22 jaar; zij had twee kinderen. Zoals bekend werden bij het ongeluk, dat op de rijksweg te Susteren gebeur de, in totaal vier personen gewond. Drie ervan, waarbij de heer en mevrouw Driessen, zaten in de bestelauto, die in frontale botsing kwam met de auto van de heer Peters. LIij komt, hij komt niet.1 Zo is men in Wenen aan het knopen tellen geweest over Molotov, die in novem ber j.l. voor „vakantie" naar Moskou vertrok, om zijn post bij een of andere internationale atoomcommissie in de Oostenrijkse hoofdstad onbezet te la ten. Op 9 januari vertelde een woord voerder in Moskou officieel, dat de mysterieuze oud-minister zou terug keren. Grote verbazing. Was hij niet op het partijcongres uitgekreten als een partij vijandig mens? Toch: de trein kaartjes waren gekocht. Molotov ging terug naar Wenen. Wie echter ook uit de trein stapte, Molotov niet. Hij komt een week later, zei men toen in Moskou. Hij komt helemaal niet meer, is nu eindelijk in de Russische hoofdstad verteld, hij is een politiek lijk- Wat er zich allemaal achter de schermen heeft afgespeeld? Wie zal het zeggen. In ieder geval is wel dui delijk geworden, dat Kroestjev nog vast in het zadel zit, wat voor de toe stand in de wereld betrekkelijk nog het gunstigst is. Als Molotov en zijn medestanders het weer voor het zeg gen hadden gekregen, zou de harde Stalinistische lijn hersteld zijn. Kroestjev is met al zijn grilligheid en zijn afwisseling van boosheid en jovia liteit in ieder geval niet uit op een directe botsing met het Westen. Men ziet het in de kwestie-Berlijn, waarbij zijn ultimata totnutoe niet ernstig zijn gebleken. Inmiddels betekent Kroestjevs over winning op Molotov ook, dat het uit stoten van Albanië uit het Kremlin- blok nu definitief is geworden en dat de tegenstelling met communistisch China niet wordt verzacht. Symptoom: op de voorjaarsbeurs te Leipzig zullen geen inzendingen van deze beide lan den te zien zijn. En Ulbricht voelt zich ook anderszins in de kou gelaten. Tel kens weer heeft hij de afsluiting van een vredesverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland op korte termijn aan gekondigd. Telkens weer is hij teleur gesteld. Hij echter kan niet uit het oostelijk blok stappen zoals Albanië. De Russische bezettingstroepen zouden hem dan wel gauw mores leren. £)e pogingen van Oe Thant, om Ne derland en Indonesië samen aan de conferentietafel te brengen, worden nog altijd voortgezet. In Djakarta acht men het oorbaar die pogingen te doen begeleiden door allerlei wilde uitspra ken, welke lijnrecht met elkaar in strijd zijn. door oorlogszuchtige kreten en herhaalde marsorders. De meest te kenende is wel: „Schiet meteen als de huid van een tegenstander wit is; is ze zwart, wacht dan". Hier is de huids kleur dus een zaak van leven of dood. In Den Haag volgt men een heel an dere tactiek. Daar zwijgt men als het graf. Daar zwijgt men zelfs, als de BBC enkele bewindslieden benadert voor een interview, dat in het kader Van eên documentaire over Nw.-Gui- nea zou worden opgenomen. Nu was die documentaire eT een, die een vol komen verdraaide voorstelling van za ken gaf en die minister Luns afschil derde als een onmogelijk mens. Met in lassing van het gevraagde interview zou het geheel er toch niet veel beter op zijn geworden. Doch afgezien daar van: Den Haag staat op het standpunt, dat de onderhandelingen in een veel te delicaat stadium verkeren om ze in gevaar te brengen door publieke uit spraken. Het is een standpunt, dat men zeer wel kan begrijpen. Maar heeft het nog veel zin. als Djakarta maar door blijft ratelen? (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT VOOR BETERE WONINGINRICHTING VAN COOTHPLEIN 12 - BREDA (Van onze Haagse redactie) In het hele land zal het binnenkort voor bezitters van een rijbewijs mogelijk zijn om onder toezicht van A.N.W.B.- nstructeurs een rijproef te maken. De bedoeling hiervan is de automobilist te .vijzen op zijn ,,routine-fouten" bij het rijden. Een dergelijke proef voor ge vorderden" zal twee uur duren en f 25 kosten. Dit initiatief van de A.N.W.B. is voort gekomen uit een proef die de toeristen bond de afgelopen maanden met 100 automobilisten-vrijwilligers genomen heeft. Daarbij bleek dat vele autorijders zich gewend hebben zonder dat zij het zelf vaak weten bepaalde fouten te maken. Er is ook een groot percentage autorijders dat zich ondanks het bezit van een rijbewijs wat onzeker op de weg voelt. Vooral voor deze categorie kan de voortgezette rijproef van de A.N. W.B. zijn nut hebben. (Van onze Haagse redactie) Het college van rijksbemiddelaars heeft overeenkomstig het unaniem ad vies van de Stichting van de Arbeid de c.a.o.-voorstellen van de klein-metaal afgewezen. Deze voorstellen, waarover tussen werkgevers en werknemers overeen stemming was bereikt, hielden in: een loonsverhoging van 10 cent per uur per 1 februari en nog eens een loonsverho ging van 5 cent per uur per 1 oktober a.s. De Stichting van de Arbeid heeft over deze voorstellen geen gunstig advies uit gebracht. omdat men van mening was dat de produktiviteitsberekeningen van de klein-metaal niet klopten. De klein- metaal had een stijging berekend van 7,3 procent, het C.B.S. echter van 3,9 procent. De rijksbemiddelaars hebben op grond van dezelfde cijfers de nieuwe c.a.o.- voorstellen thans eveneens afgewezen. Slechts over enkele nieuwe secundaire arbeidsvoorwaarden werd met de rijks bemiddelaars overeenstemming bereikt. De tweede kleine top" van staats hoofden van bijna het gehele zwarte werelddeel is te Lagos beëindigd met een verwerping van het kolonialisme die klonk als een klok, een voorstel om een Afrikaanse tolunie op te richten en de uiting van sterke afkeuring van het be leid van Portugal en Zuid-Afrika. De conferentie sprak zich uit tegen de vervaardiging en de opslag van kernwa pens en zwaaide Engeland en Frankrijk lof toe omdat zij zo vele voormalige ko loniën hadden geleid naar de onafhan kelijkheid. De afgevaardigden deden het voorstel dat de ministeries van financiën een studie zouden maken van de invloed op de economie van de landen van de Euro- markt en hun associaties met sommige Afrikaanse landen. I

de Stem | 1962 | | pagina 3