De Quay zei verzoek van .ja op Thant Eerste pak pakte goed uit Trawler met 17 man vergaan Vader doodde gehandicapt luidt tien jaar kindje eis „Gebaar om goede wil te tonen Japan verbiedt militair luchtvervoer via Tokio Koninklijk paar in Amsterdam En vijfmaal prijs Parijs bereidt zich voor op terreuruitbarsting 1-2-3 ÉS m IT! l en /endien rIDEND Mysterieuze verdwijning Trein tegen bus: elf doden Den Haag: wel andere wegen SCHEEPSDRAMA IN NOORDZEE MOLOTOV IN ZIEKENHUIS Trieste zaak voor Bossche rechtbank 12 SS de ar u een li rdelig! ken DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongeluk of misdrijf Twee vrouwen en twee kinderen onder doden Opklaringen 5 Zware bewaking strenge controle Vergeefse poging Minister: niets bekend Tweede kwaliteit koelhuisboter 102e JAARGANG No. 23893 Voor God, Koningin en Vaderland van Idag 1 februari pnsdag 7 februari nelkof puur j 1st een exemplaar la 500 gram 79 Ij 400 gram 89 lend vers rollen voor 64 Ir lekker |a 150 gram 49 snthol en 2 voor 35 pvicee per fles 172 L'scji Houdt.' Zo clruk waren beide mannen in hun ge- irek gewikkeld dat zij n*; onrust opmerkten, welke ril langzamerhand van de annen op het dek meester maakt had. In groepjes holen zij langs de railing ®n ezen elkaar fluisterend de eemde aan. Uitgave: N. V. Uitg. Mij- Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hootdredacteur: 3. 3. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. 3 v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841 aglrtaD I VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ.0.40 per mm (Ing Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. 22341 (4 lijnen) - postgiro z/öösi. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - teiefoon_ 260i_-- OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) INDONESIËRS WORDEN IN VRIJHEID GESTELD i 1 .ui -i vlo imnrl 111 1 r> I De Quay heeft de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oc Thant, laten weten dat de Nederlandse regering bereid is, de Indonesiërs die na het treffen tussen Nederlandse en' Indonesische oorlogsschepen bij de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn gevangen genomen, vrij te laten. De Ouay deelde Oe Thant mee, dat de Nederlandse regering bereid is de gevangenen vry te laten „door bemiddeling van de organisatie van de Verenigde ^Naties, in de hoon dat dit vrijwillig gebaar kan bijdragen tot vermindering van de huidige spanning en tot verbetering van het klimaat voor onderhandelingen tussen de partijen ondei uw auspiciën". Maandag j.l. had Oe Thant een beroep gedaan op Nederland de gevangenen vrij te laten en hen naar Indonesië te laten terugkeren „bij wijze van menslie vend gebaar dat zou kunnen bijdragen tot vermindering van alle spanningen". Oe Thant verklaarde, dat hij voorne mens is een vertegenwoordiger van de V.N. naar vvestelijk Nieuw-Guinea te zenden, die daar besprekingen zal voeren over wederzijdse bevredigende regelin gen inzake de repatriëring van de krijgsgevangenen en de Indonesiërs moet begeleiden wanneer zij naar Indonesië terugkeren. In antwoord op het beroep van Oe Thant verklaarde premier De Quay: ,,Ik heb met instemming kennis genomen van uw voorstel om een vertegenwoordiger van de Ver. Naties naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden, die de krijgs gevangenen zal .ontmoeten, besprekingen zal voeren over wederzijdse bevredigen de regelingen voor hun repatriëring en die hen ook zal begeleiden bij hun te rugkeer naar Indonesië. Er zullen instructies worden gestuurd aan de burgerlijke en militaire autori teiten in Nederlands Nieuw-Guinea om uw vertegenwoordiger alle medewerking te verlenen. Onze permanente afgevaaT- De rijkspolitie te water in Amster dam heeft gisteren het onderzoek van de Duitse politie overgenomen naar de mysterieuze verdwijning van de 18-jari- ge scheepsbediende Mattheus Gerardus Merkeibach, afkomstig uit het Limburg se plaatsje Geulle. Op 11 januari j.l. verdween de zee man van de Amsterdamse tanker „Hil versum" in de haven van Bremen spoor loos. Het schip van de rederij Vinke vertrok twee dagen later uit Bremen naar Zuid-Amerika en wordt in maart in ons land terugverwacht. Het onderzoek van de Duitse politie had geen resultaat. Aanvankelijk dacht men de gezochte in Bremen te hebben gezien, maar deze mededeling werd la ter ingetrokken met excuus aan de ouders van de jongen. Bij het vertrek van de „Hilversum" uit Bremen heeft de kapitein alle bezit tingen van Merkeibach naar diens ouders opgestuurd. Daarbij bevonden zich alle overklercn en al het geld van de jon gen, zodat de politie moet aannemen dat hij niet de wal is opgegaan. Bo vendien bevond zich bij de goederen een niet verstuurde brief aan de familie Merkeibach in Geulle, die midden in een zin plotseling wordt afgebroken. De zee man stond bekend als zeer rustig en ijve rig. zodat de politie niet aan „avontu ren" denkt. Een onderzoek wordt thans ingesteld of er bij de verdwijning van Merkel bach een ongeluk of een misdrijf in het spel is. digde in New York heeft opdracht ge kregen de leden van uw staf bij te staan in het treffen van de noodzakelijke regelingen". Het internationale Rode Kruis zal een functionaris aanwijzen die namens de se cretaris-generaal de repatriëring van de krijgsgevangenen zal verzorgen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag noemde het Nederlandse ge baar om de Indonesische krijgsge vangenen vrij te laten „wederom een voorbeeld van de wijze waarop Ne derland op alle manieren probeert om te geraken tot een vreedzame oplossing van het conflict om Nieuw- Guinea". De vrijlating van de krijgsgevangenen (waarover Soekarno in zijn binnenste beslist niet zo verheugd zal zijn!) zal de Nederlandse goodwill in elk geval goed doen. Het bericht komt op een gunstig moment, omdat de vooruitzich ten over de resultaten van Oe Thants bemoeiingen de laatste dagen bepaald niet rooskleurig waren. Hij kwam prak tisch niet meer verder. In Washington werd gisteren gezegd dat de Amerikaanse minister van justi tie. Kennedy's broer Robert, tijdens zijn gisteren aangevangen reis om de wereld (tijdens welke hij namelijk ook ons land bezoeken zal) waarschijnlijk in Den Haag én in Djakarta met de autoriteiten zal spreken. Soebandrio heeft, gisteren gedreigd met vergi-ote aankopen van oorlogsuit rusting in Rusland. In dit licht wordt een gesprek dat Soekarno en Soebandrio gisteren met de Russische ambassadeur hadden, wel doorzichtig. Nu Engeland de wapcnleveranties heeft stopgezet, wil Soekarno zijn rode vrienden uitspelen tegen het onwillige Westen Elf mensen verloren het leven toen in Californië een trein in botsing kwam met een autobus die arbeiders vervoer de. Het ongeluk gebeurde in dichte mist in de omgeving van Mendota, nabij de stad Fresno. Het aantal doden als ge volg van de dichte, druilerige mist in deze streek, die sinds een week over het land hangt, is hiermee gestegen tot 31. (Van onze Haagse redacteur) De Japanse regering heeft hst vliegveld van Tokio gesloten ver klaard voor alle charter-vluchten van de K.L.M. waarmee Neder landse militairen (in burger) naar Ned, Nieuw-Guinea worden ver voerd. Dit heeft de Japanse regering gisteren officieel aan de Nederlandse regering en de K.L.M. laten weten. Voor gewone lijndiensten van de K.L.M. blijft het Japanse vliegveld normaal toegankelijk. Het kabinet zal zich over deze zaak beraden. Het Japanse verbod ongetwijfeld genomen onder aandrang van Indonesi sche zijde komt vrij onverwacht. Er werd een week geleden weliswaar reeds op gezinspeeld, van Nederlandse zijde wel te verstaan, maar officiële Haagse politieke kringen vermoedden niet dat het ook inderdaad tot een landingsver bod zou komen. Het is overigens niet de eerste maal dat de Japanse regering voor Indonesi sche druk zwicht. Men herinnert zich in open", zo werd gezegd. dit verband het afgelasten van het vlootbezoek van de Karei Doorman aan Japan, ten tijde dat het vliegkampschip een bezoek aan Ned. Nieuw-Guinea bracht. Het militair vervoer door de lucht naar Ned. Nieuw-Guinea is kort ge leden in het nieuws gekomen n.a.v. een kort geding dat tegen de staat is aangespannen door de vader van een dienstplichtig militair. De vader van de dienstplichtige maakte er be zwaar tegen dat zijn zoon als burger zou worden vervoerd ondanks zijn militaire status. Ook in zijn paspoort zou de betreffen de militair zoals g'ebruikelijk t.a.v. deze militairen een burgerstatus krij gen. Het kort geding over deze zaak vindt plaats op 7 februari a.s. De publiciteit over deze zaak heeft ongetwijfeld de aandacht van Djakarta wakker geroepen. De vrees dat door Djakarta stappen zouden worden onder nomen is thans bewaarheid. De econo mische belangen die Japan in Indonesië te verliezen heeft hebben in Tokio ken nelijk de doorslag gegeven. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken werd ons desge vraagd medegedeeld, dat het toestaan van chartervluchten via een bepaalde luchthaven als een gunst van het betref fende land moet worden beschouwd. Een gunst die dus te allen tijde ingetrokken kan worden. Over deze vluchten wordt ook niets gezegd in het luchtvaartver drag dat tussen Nederland en Japan ge sloten is. Onze zegsman wees er ten slotte op dat men niet al te zeer van het Japanse besluit onder de indruk be hoeft te zijn: „Er staan ons nog wel andere wegen voor militair vervoer DE KANTONRECHTER in Den Haag heeft de 49-jarige P. V. uit Den Haag, die deelneming aan de Duitse Nord-| west Lotto in Nederland had openge-l steld, veroordeeld tot twee maanden ge-i vangenisstraf. DE HEER L. J. van der Krogt te Delft, lid van de gemeenteraad aldaar voor de| „partij van woningzoekenden", is uit dei raadszaal verwijderd. Hij trachtte de| vergadering op te houden door bij ieder voorstel schriftelijk stemming te vra gen. DE ROTTERDAMSE politie heeft de 45-jarige boekhouder K. R. aangehou den, die f 10.000,- heeft verduisterd bij het aannemingsbedrijf waar hij werkte. Het geld is opgegaan aan pokêr en an dere gokspelen. RICHARD HANSSEN (24) een voormali ge rock 'n roll-zanger en gitaarspeler, die thans een tournee door Europa maakt als evangelist van de Pinkster gemeente. is, volgens een Zweeds blad, gestigmatiseerd. IN HET Eifeldorp Lammersdorf. in het district van Monschau, is melding ge maakt van twee vermoedelijke pokken- gevallen. PAUS JOHANNES XXIII heeft een be drag van een miljoen lire (f 6000,-) la- len overmaken aan de N.S. voor de na bestaanden van de treinramp te Har- melen. OP HET AGRARISCH congres van de P.v.cl.A., gisteren te Utrecht gehouden, heeft dr. S. L. Mansholt de Brusselse beslissingen inzake de E.E.G. toege licht. Prof. dr. ir. A. Vondeling sprak over „Landbouwpolitiek op langere ter mijn, mede gezien tegen de achtergrond van een optimaal bodemgebruik". Nederland heeft gisteren zyn eerste pak sneeuw van deze winter gekregen en het heeft er meteen van ge lust. Treinen, trams en weg verkeer stonden gisteroch tend voor grote moeilijkhe den en vooral in het noor den van het land moesten de treinreizigers vertraging accepteren. In de grote ste- y re iggst:sT«reTs i vast en in Rotterdam liepen zelfs enkele trams uit de rails doordat deze vol stuif sneeuw zaten. Dat iedereen de nodige voorzichtigheid in acht heeft genomen bij zijn pogingen zich in de verraderlijke witte massa op de been te houden, blijkt wel uit het feit dat er weinig ongevallen wer den gemeld. Alleen in Rot terdam is een 23-jarig meisje met haar fiets zo ongelukkig terechtgekomen, toen zij uit gleed, dat een auto haar overreed en een eind mee sleurde. Ze is er ernstig aan toe. Ook andere landen kregen hun part van het sneeuw- pak. In Brussel liep het verkeer gisteren volkomen in de knoop. Er was maar één Brusselaar die zonder- vertraging zijn kantoor be reikte: maar hij ging dan ook op ski's door de straten, nagestaard door stomver baasde stadgenotefi. Zoals uit ons plaatje blijkt waren er nadruk kelijk twee categorieën te onderscheiden, op het ge bied van de sneeuw-waar- dering. Links viert een enthousiaste jeugd haar vreugde uitrechts graaft een automobilist zijn wa gen op, om zich daarna op de roetsjbaan te wagen. Er zijn van die weken dat liet brein van de 1-2-3-puzzelaars bij zonder helder is. Waar dat aan ligt weet niemand. Deze week bijvoorbeeld moet de pot door liefst zeven mededingers worden gedeeld. Vijf van hen wonen in het verspreidingsgebied van Dagblad De Stem. De spoeling is weliswaar een beetje dun, maar ook voor 160 gulden is het de moeite waard enkele vrije uren op aangename wijze te vullen. Bent er deze keer niet bij Laat u niet ontmoedigen. We ken nen méér mensen die met een zuur gezicht constateerden dat ze tóch nooit prijs hadden en de week daar op de briefjes van honderd (of duizend) op tafel kregen Op de Noordzee, waarschijnlijk ter hoogte van Terschellingen, moet zich een verschrikkelijk scheepsdrama hebben afgespeeld waarvan men alleen nog maar de omvang kentover de oorzaak is niets bekend. J Weersverwachting van het K.N.M.I. J t tot vanavond, opgemaakt gisteren- 4 avond 23.15 uur: 4 J Opklaringen en slechts hier en daar t een bui. Zwakke tot matige wind tus- t sen noordwest en noord. Lichte 4 dooi. 4 Verwachting van het Belgisch weer- J t kundig instituut: 4 Regen met stofhagelvlagen. Tempe- 4 J raturen van 0 tot —5 graden. Glad- J de wegen door sneeuw en ijzel tot het einde van de morgen. J 4 Vandaag: zon onder 17.28 uur. Maan 4 i onder 14.41 uur. 4 J Morgen: zon op 8.18 uur. Maan op J 7.00 uur, De Franse regering heeft in verband met de geruchten dat de O.A.S. gehuur de moordenaars uit Algerië naar Frank rijk zou hebben gezonden, 32 pantserwa gens met machinegeweren naar Parys gedirigeerd om de politiemacht van 27.000 man te versterken. Komend weekeinde zullen, met het oog ;op de maandag te houden radiorede van president De Gaulle en tevens ter voor- koming van eventuele wraakmaa'trege- len van de O.A.S. voor de arrestatie van Itwee leiders van het geheime leger, 600 Gisteren hebben koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek gebracht aan Amsterdam Foto: Toen koningin en prins van uit het nieuwe Havengebouw naar buiten keken, zagen zij op het IJ het schip „Zaanland", dat naar IJmuiden werd gesleept. De 71-jarige voormalige Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken, Molotov, ligt te Moskou in een ziekenhuis. Hij lijdt aan een hartkwaal. Dit is gis teren in doorgaans betrouwbare kringen in de Sovjet-hoofdstad meegedeeld. Vol gens andere zegslieden zou Molotov ook een longontsteking hebben opgelopen. Hij zou reeds tien dagen in het Krem- lin-ziekenhuis zijn. Zijn toestand wordt „niet ernstig" genoemd en hij zou het ziekenhuis „spoedig" verlaten. Zijn echtgenote heeft hem reeds ezikele ma len bezocht. De Bossche rechtbank heeft gisteren een zaak behandeld, die meer triest dan ergeniswekkend genoemd mag worden. Het was het drama van een inwoner van Schijndel, die in september van het vorige jaar zyn geestelijk en lichamelijk gehandicapt zoontje van drie jaar heeft gedood door het met het hoofd onder in een teil met water te houden. Het bleek dat de wanhopige ouders van dit kindje herhaaldelijk het hoofd hebben gestoten bij hun pogingen om het in een gesticht te laten verplegen. Toen dat voor de zoveelste maal weer mislukt was, heeft de vader, volkomen over zijn zenuwen, het plari opgevat om zich van het kind te ontdoen. Op boven genoemde datum heeft hij, toen zijn vrouw niet thuis was, zijn plan ten uit voer gelegd. Hoewel mr. Bruigom het bewijs in deze zaak eenvoudig achtte, was hij geneigd tot diep nadenken over de strafmaat. Het betreft hier een man die nog nooit veroordeeld is en bekend staat als een plichtsgetrouw en hard werker, die zich met veel moeite een eigen huisje ver worven heeft. Het kind vrat aan de zenuwen van deze ouders, die zich mach teloos zagen tegenover dit probleem. Spreker erkende dat het O.M. geen ondervinding heeft van wat een dergelijk kind in het huwelijk betekent. Toch is moord in absolute zin altijd verschrik kelijk en ontoelaatbaar. Hoewel het O. M. met het lot van deze man begaan is, moet de straf toch afschrikwekkend blijven. Hij eiste tien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. In een bewogen pleidooi heeft ver dediger mr. Thoolen de situatie nog eens uitvoerig geschetst, die aanleiding tot dit tragisch gebeuren is geworden. Hij ver weet deze samenleving dat zij zich wel inspant voor het leed van de Kongolese kinderen maar déze ouders vergeet. Voor kinderen als deze is van de samenleving geen enkele hulp te verkrijgen. Er is voor deze kinderen dringend een centrum nodig. Als de maatschappij haar plicht en taak begrepen had. was dit ongeluk niet gebeurd, zo meende hij. Hij was er ook over ontstemd, dat in het medisch- psychiatrisch rapport over verdachte, niets is terug te vinden van de morele moeilijkheden die hij heeft moeten over winnen. Hij vroeg de rechtbank een oordeel te vellen naar de normen Gods en bepleitte ontslag van rechtsvervolging. Vonnis op 15 februari. man en 32 pantserwagens naar Parijs worden overgebracht. Op belangrijke punten in de stad zul len speciale veiligheidspatrouilles auto's en voorbijgangers op wapens en spring stoffen onderzoeken. Aan de veiligheidsmaatregelen is veel bekendheid gegeven. Men verwacht dat ze minstens van kracht zullen blijven zo lang de voorlopige Algerijnse regering niet heeft geantwoord op het vredesaan bod van Frankrijk. De nationale veiligheidspolitie heeft stapels documenten bestudeerd die bij de arrestatie van de twee O.A.S.-leiders in beslag werden genomen. Vijf mannen van wie de namen voor kwamen op één zo'n lijst van Philippe Castille, werden ingerekend. De politie had ook foto's van Castille in beslag ge nomen waarop mensen waren afgebeeld die naar werd verondersteld behoorden- tot de beruchte groep in Algiers optre dende O.A.S.-moordenaars, die bekend stond onder de naam „Delta" en die naar Frankrijk zou zijn gestuurd. Deze groep zou uit parachutisten be staan die waren gedeserteerd uit het Vreemdelingenlegioen. De 36-jarige Castille had vele ge welddaden* gepleegd in Algerië. Hü was ook van plan geweest de kabel die naar de radio- en televisiezender op de Eiffeltoren leidt, op te blazen teneinde de toespraak van president De Gaulle (maandag a.s.) te ver- ydelen. Castille had bovendien kolonel Jean- Georges Debrosse, de aartsvijand van de O.A.S., willen vermoorden en een tweede „nacht van bomontploffingen' in Parijs willen organiseren. Gisteren werden opnieuw talrijke aan slagen en andere gewelddaden uit Al gerië gemeld. Verscheidene mensen kwamen daarbij om het leven. Een 24-jarige Nederlandse zeeman van de „Boezemsingel" uit Rotterdam, wiens naam wordt opgegeven als Sake Schringa. ligt in ernstige toestand in een ziekenhuis in Shannon na een ver geefse poging om een 26-jarige Ierse vrouw, die tussen het schip en de kade in het water was gevallen, te redden. De zeeman sprong haar onmiddellijk na, maar raakte zowel het schip als de kademuur. Hij slaagde erin een touw om de vrouw te bevestigen maar deze bleek later dood te zyn. De Duitse trawler „Berta Kienass", met aan boord twaalf bemanningsleden, twee vrouwen, de zoon van de stuurman en twee kinderen van resp. 4 jaar en zes maanden oud, is mogelijk door een ongeluk (een mijn vergaan. Omstreeks half twaalf gistermorgen meldde het Finse schip „Finlandia" twee lichamen in rode reddingsvesten te zien drijven. Een half uur later trof het iets noordelijker een lege reddingboot aan met de naam „Berta Kienass" erop. De „Berta Kienass" had woensdag de haven van IJmuiden verlaten. Sindsdien was van het schip niets meer vernomen, ook geen noodsein. De twee lichamen die de „Finlandia" borg, vertoonden zware kwetsuren, die deden vermoeden dat zich een hevige explosie aan boord van het schip heeft voorgedaan. De mélding van de „Finlandia" ont ketende een reddingsactie, die naar mate de tijd verstreek grotere vormen aan nam. Tegen half drie in de middag waren twee mijnvegers, de „Aalsmeer" en de „Naarden", de reddingboot „Carlot" uit Terschelling en verscheidene andere schepen op de plek aanwezig waar zich het vreselijke drama moet hebben af gespeeld. Aan de speur jacht nam ook een vliegtuig van de basis Valkenburg deel. Lijken in zee In de loop van de middag meldden ver schillende schepen lichamen te zien drijven. In hoeverre verschillende schepen over dezelfde lijken berichten hebben doorgegeven, viel niet uit te maken. Het Finse schip „Finlandia" heeft twee doden geborgen en de reddingsboot „Prins Hendrik" meldde om half zes dat het schip onderweg was naar Den Helder met aan boord de lijken van twee vrouwen, een baby en zeven mannen. De kustvaarder „Vredenburg" heeft be richt, dat het schip onderweg is met een dode en een drenkeling, dat er zeer slecht aan toe is. Radio Scheveningen meldde, dat bij het invallen van de duisternis het zoeken naar overlevenden was gestaakt. Deze morgen zou bij het eerste daglicht het zoeken worden voortgezet. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Landbouw weet officieel niets af van plannen van het bedrijfsleven om een tweede, goedkope re kwaliteit koelhuisboter op de markt te brengen. „Dit is trouwens volledig een zaak van het bedrijfsleven zelf", vertelde ons des gevraagd een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw. Het plan om een tweede kwaliteit koel huisboter te bereiden, is bekend gewor den door mededelingen van de voorzit ter van de Bond van Coöperatieve Zui- velaankoopverenigingen, ir. J. B. Ritze- ma van Ikema. Hij sprak op een vee houderijconferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De nieuwe koelhuisboter wil men samenstellen uit boter die niet geschikt is voor export. Het aroma zou dan ook minder goed zijn dan dat van de bestaande boter. Het Produktschap Zuivel heeft derge lijke plannen nog nimmer in zijn open- ibare vergaderingen besproken.

de Stem | 1962 | | pagina 15