René van Asten atleet met mooie toekomst Argentijnen ernst over zijn hun niet kans Nederlanders in Amerika Ned. jeugd met 4-3 in Brighton geklopt Rod Laver is boos Europese schaatskam pioenschappen in Oslo en niet in Zweden Om de wereld-voel halt i lel in Chili >g*. Naar betere beveiliging Italiaanse I langvingers j 19 poolers delen le prijs WIELERSPATTEN Arsenal uitgeschakeld pdern eten. U bent Ijk Frio Diepvries.' |iiet te overtreffen. |egen) FRIOZWAN ;s. Dan pas weet jepvries kan zijn! Wereldformaat? Niet gebeurd Onfortuinlijke nederlaag Heden op Vlaamse t.v.: F.C. Nürnberg tegen Benfica voor Europacup Italiaanse Bond haalt bakzeil in wielerconflict Russische voetballers gaan trainen Engelse Vreemde houding O. Duitsland Geen probleem Andere mening Eysiek zwakker Nieuwe trainer En daar?... Nog gekke? De Sporttoto Clubs moeten mil. topspelers missen Tsjech Filip leidt Interzonaal schaaktoernooi te Stockholm Opmaatkroniek Brabants Orkest De Bulgaarse „kleine Stalin" in de nesten MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 h»,s,V T !ÜP onkere kleuren, distingeerdZó is „stormsafe" regenjas t katoenen QQ75 auw, bruin O v/ De Nederlanders zullen geen uitzondering maken op de regel dat het prettig is te vernemen, dar het een landgenoot-sportman goed gaat in den vreemde. Het lijkt dus een dankbare taak iets te vertellen over René (Ray) van Asten, een lP-.jarige Nederlander, die via Australië in de Verenigde Staten is terecht gekomen en die, naar de mening van Amerikaanse deskundigen, een rter grootste atleten van de wereld kan worden. Op één punt moet de Nederlanders misschien, en in elk geval Jo Moerman, een official van de KNALT, een teleurstelling worden bereid, aldus Alex Kahn van UPI uit het Californische Walnut. In een recent dagbladartikel in Nederland sprak Moerman de verwachting uit, dat van Asten in 1964, op de Olympische Spelen te Tokio, voor Nederland zou kunnen uitkomen. Moerman lichtte toe: tvan Asten zal vrywel zeker niet in aanmerking kunnen komen voor de Amerikaanse atletiekploeg, die in 1964 aan de Olympische Spelen van Tokio deel neemt. Op dat tijdstip namelijk zal hij nog niet de Amerikaanse nationaliteit bezitten". volgens René (die zich in Amerika Ray g^^eter dlnNtewafr" noemt)) klopt dit echter niet. Hij zegt, zlJn UJ- '.f11-"' WdS deter dan die waar dat hij het Amerikaanse staatsburger schap heeft aangevraagd en dat hij hoopt in Tokio voor zijn nieuwe vaderland te kunnen uitkomen. Hoe het zij, van Asten een Nederlander of een Amerikaan, het zal de moeite waard zijn hem in zijn verdere carrière te volgen. Zijn coach op het Mt. San Antonio College voorspelt hem een grote toekomst op de midden afstand. Coach Hilmer Lodge, die de jongeling thans voor het tweede jaar onder zijn hoede heeft zegt, dat de rijzige knaap een van de grootste atleten ter wereld kan worden. „In feite zou ik willen zeggen, dat van Asten het in zich heeft de beste man ter wereld op de 800 meter en de halve mijl te worden. Ray bezit de kracht, snelheid en vastbeslotenheid om de we reldrecords van deze afstanden te bre ken". Lodge geeft cijfers ter illustratie. Tij dens de recente invitatiewedstrijden op de overdekte baan in Los Angeles werd van Asten vierde op de 1000 yard, doch met slechts 1.2 seconde achterstand op de winnaar, Jim Grelle, die 2.10.7 iet afdrukken. „Het feit. dat van Asten vierde werd doet aan zijn prestatie weinig af. want mee Grelle vori£ jaar winnaar werd; Grelle won toen in 2.15 rond", bracht Lodge naar voren. Tijdens zijn eerste jaar te Mt. San An tonio, een tweejarig „college", werd van Asten het vorig seizoen in de „compton"- invitatiewedstrijd derde achter twee van de beste halve mijl-lopers ter wereld, Ernie Cunliffe en George Kerr, en met de prachtige tijd 1.49.4. En in de junior college-competitie vestigde hij met 1.50.1 een nieuw halve mijl-record voor Zuid- CaJifornië en de staat Californië. In 1960 vestigde van Asten met 1.51.8 een nieuw nationaal „high school"-record. Hoewel hij toen nog maar een middelbare scholier was, had Van Asten gehoopt, door Nederland te worden uitgenodigd voor de Olympische Spelen 1960 in Rome nu houdt hij de blik gericht op Tokio voor Amerika. Van Asten studeert lichamelijke op voeding en hij wil leraar en coach wor den, wanneer zijn wedstrijddagen zijn geteld. Hij heeft nog niet besloten aan welke universiteit hij zijn laatste twee men bedenke, dat hij voor het eerst ill studiejaren zal volmaken. Het Nederlandse jeugdvoetbal team, samengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar. heeft woensdag avond -in het zuid-Engelse kust- plaatsje Brighton een 43 neder laag geleden tegen het Engelse jeugdelftalbij de rust leidden onze landgenoten met 32, Lange tyd heeft het er naar uitgezien dat de Nederlanders een bijzonder rui me zege zouden gaan behalen. Na ruim ccn half uur spelen leidden de pupillen van bondscoach Schwartz namelijk met maar liefst 30. De Engelsen herstelden zich echter en scoorden in vijf minuten twee maal. Kort na de hervatting werd het zelfs 33 en in de laatste fase van de ontmoeting bezorgde een strafschop de gastheren nog juist de zege. Het was een wat gelukkige overwin ning van de Engelsen, die slechts en kele malen tot goede combinaties kwa men en vooral na de rust steeds weer vastliepen op de stugge en doelmatige Nederlandse verdediging. Bij de oranjeploeg zorgde de rechter vleugel, gevormd door Giesen (Roda Wimbledonkampioen Rod Laver mag van de Australische Tennisbond niet deelnemen aan de indoorkampioenschap pen van de Verenigde Staten, die vol gende week in New York beginnen. ■Hij wilde het komende weekeinde reeds vertrekken, maar de Australische tennisbond wil hem tot eind februari in net land houden. Volgens de „Melbour neHerald" toonde de kampioen zich zeer gebelgd over deze weigering. Laver heeft onlangs, toen hij besloot amateur te blijven, permissie gekregen om privé- tennisreizen te maken. De Australische tennisbond schijnt met deze maatregel echter te willen bewijzen, dat Laver in 6,een enkel opzicht een „speciale behan- Sport) en Kras (Volendam), voor het meeste gevaar. Linksback Brookes had de gehele eerste helft nodig om de juis te afweer tegen het snelle spel van de beide Nederlanders te vinden. In de 23e minuut was het Kras, die de score opende na een goede hoek schop van links. Giesen bracht de stand elf minuten later op 20. De stemming in het Nederlandse kamp steeg kort daarop ten top, toen middenvoor Klump- kens uit een vrije trap de Engelse doel man ten derde male passeerde (03). Engeland gaf zich echter niet gewon nen en twee bijzonder knappe doelpun ten, nog geen vijf minuten na elkaar gescoord door de briljante linksbuiten Young, gaven de strijd een geheel an der aanzien. Een kwartier na de rust kwam de gelijkmaker, waarvoor mid denvoor Jones zorgde. Zelfs het gelijke spel was de duidelijk teleurgestelde Nederlanders niet ge gund, want een strafschop, wegens on geoorloofd aanvallen van Jones, bracht Engeland nog juist de zege; Young schoot de penalty beheerst in. Het gezin van Asten emigreerde naar Australië, toen Ray 13 jaar was. Als scholier in Perth kwam hij uit op de sprint zowel als de middenafstand. De van Astens kwamen in 1959 naar de Ver enigde Staten, en vestigden zich te La Verne in Californië. in het citrusfruit- gebied. „Ik ben bijzonder dankbaar voor de kansen, die mij zijn geboden om in wed strijden uit te komen en voor de be langstelling die Lodge en andere coaches voor mij hebben getoond. Ik hoop, dat ik als tegenprestatie voor hun inspannin gen het vertrouwen dat zij in mij hebben gesteld kan rechtvaardigen", aldus van Asten. DE OMLOOP VAN DE BARONIE van de „W.C. Sportief", zal worden verreden op 20 mei en n i e t op 5 mei zoals abusievelijk in de Brabantse wieierkalender werd vermeld. Op die datum, 5 mei dus, worden w e 1 wielerronden in Made en Tilburg ge houden. o „HELPT ELKANDER" te Oud-Gastel start a.s. zondag met de eerste trai- ningsrit; de daaropvolgende worden gehouden op 11 en 18 febr. De club kampioenschappen zijn vastgesteld op 25 febr. De cyclecross wordt door omstandigheden eind 1962 verreden. Zondag a.s., 4 februari vóór de start, is er de traditionele fietsenzegening. o DE RONDE VAN ULVENHOUT wordt op zondag 1 april gehouden in plaats van op 11 juni. Deze verplaat sing is geschied omdat er op 11 juni (2e pinksterdag) te veel wedstrijden samenvallen. Mocht u menen, dat hier sprake is van een aprilgrap dan bent u onjuist. Dit is een doodernstige wielerspat. o WIES VAN DONGEN en Piet v. d. Horst zijn gisteren vanuit Brussel vertrokken tezamen met enige Bel gische renners, voor een periode van drie weken naar een trainingskamp aan het Garda Meer in Italië. En nu maar stevig oefenen! o HEBT U GISTERAVOND óók Michel Stolker op de tv gezien? En... ge hoord wat hij o.a. zei over het ont breken van enige animo bij Ned. be drijven om een nationale ploeg voor hun i-ekening te nemen. Zijn betoog was eerlijk, voornaam en gedegen! Mischien werpt het nog eens vrucht af. Voor de voetballiefhebbers is er vandaag te genieten van de wedstrijd F.C. Nürnberg - Benfica (Lissabon). Dit duel voor de Europese Cup wordt door de Vlaamse televisie uitgezonden van 5 uur tot half 7. Des avonds is er, wederom op de Vlaamse t.v., een herhaling, maar dan krijgt men slechts de tweede helft te zien. De Italiaanse Wielerbond heeft prak tisch het hoofd gebogen voor de „op stand" van Italiaanse beroepsrenners. Hij heeft namelijk toestemming ver leend voor het houden van de tweede Zesdaagse van Milaan, van 2 tot 8 februari, waarvoor deze koppels zijn ge contracteerd Terruzzi-Arnold. Van Looy-Post, Pfen- ninger-Bugdahl. Plattner-Eugen, Defi- lippis-Bucher, Ziegler-Renz. Raynal- Thomas Van Daele-Tortella, Faggin- Vigna, Van Steenbergen-Severeyns. Nen- cini-Domencicali Roggendorf-Lykke. Ogna-Forlini, Sivilotti-Gillen. Aan de Zesdaagse gaat een „Europees criterium" vooraf, met o.a. Jan Derksen en de Belg De Bakker onder de talrijke deelnemers. 30 Russische voetballers zijn een in tensieve en gevarieerde training begon nen, met het oog op de wereldkampioen schappen. De training wordt gehouden in zalen van het Dynamo-stadion in Mos kou, in de bossen, pp schaatsbanen, in skikampen en in zwembaden. Voorts zul len hockey en basketbal worden ge speeld en gymnastiekoefeningen worden gedaan. In maart zal de training ook een aan tal vriendschappelijke voetbalwedstrij den omvatten, waarbij tegen Zweden, Uruguay en Hongarije; half mei zullen 22 speleró naar Chili reizen. In verband met het klimaatverschil - lente in de Sovjet-Unie, herfst in Zuid-Amerika - zal de training mede worden ingesteld op klimatologische omschakeling. Manchester United heeft het Londen- se Arsenal woensdagavond in de vierde ronde van de Engelse beker-competitie uitgeschakeld; de ploeg uit Manchester zegevierde niet 1-0. In de vijfde ronde komt het team nu op eigen terrein uit tegen Sheffield Wednesday. De resultaten van een tweetal beslis singswedstrijden uit de vierde ronde zijn verder: Middlesbrough-Shrewsbury Town 5-1 Middlesbrough in 5e ronde tegen Blackburn Rovers) Port Vale- Sunderland 3-1 (Port Vale in 5e ronde uit tegen Fulham). De Deense renner Palle Lykke zal misschien geld verliezen in plaats van verdienen aan de Zesdaagse van Milaan die a.s. vrijdag begint. Toen hij woensdag zijn auto parkeerde voor een hotel, om er een kamer te be- spreken, werÖ een tas uit de wagen 2 gestolen met een aantal documenten, het contract voor de Zesdaagse en een groot bedrag aan Italiaans en ander geld er in. De Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats zullen tóch het komende weekeinde in Oslo gehouden worden. Dit heeft woensdag Sven Laaftman, de Zweedse vice-voorzitter van de Int. Europese Schaatsenrijdersbond (I.S.U.), bekend gemaakt. De Oostduitsers, oorzaak van de moei lijkheden, zullen niet deelnemen, een voudig omdat Oost-Duitsland geen deel nemers heeft laten inschrijven, aldus verklaarde Laaftman verder in een vraaggesprek met een verslaggever van United Press. Dinsdag vreesde men, dat de kam pioenschappen niet in Noorwegen gehou den zouden worden, maar in een ander land. vermoedelijk Zweden, nadat be kend was geworden dat de Oostduitsers geen visa zouden krijgen om Noorwegen te betreden. „Definitieve beslissingen moeten min stens vijf dagen vóór de aanvang van de wedstrijden binnen zijn, en de organisa toren hebben deze niet van Oost-Duits land ontvangen. De deelnemende ploe gen zullen a.s. vrijdag alle aangekomen zijn. „Het betekent dus, dat de wedstrijden normaal in Oslo gehouden zullen wor den", vervolgde hy. Laaftman had eerder een verklaring afgelegd waarin hij zei, dat de kampioen- Argentinië zal op 12 februari a.s. beginnen een aantal spelers te kiezen, waaruit later het defini tieve elftal zal worden samenge steld dat in Chili zal uitkomen in het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. De keuze commissie van de Argentijnse voetbalbond zal op die datum 66 voetballers aanwijzen als eerste selectie. Deze spelers zullen uit clubs van alle divisies worden ge kozen en niet, zoals gewoonlijk het geval was, uit de topclubs van de ere-divisie-a. De 66 gekozen spelers zullen worden mdergebracht in vier ploegen. Deze teams komen tot 1 april wekelijks in wedstrijden tegen elkaar uit. Op 1 april volgt dan de definitieve selectie van 33 spelers, gekozen uit de 66 naar aan leiding van hun prestaties, geleverd in de selectie-wedstrijden. Uit deze 33 spe lers. die allen naar Chili zullen reizen, zal dan t.z.t. in mei/juni het elftal voor de wedstrijden om de Jules Rimet-beker worden samengesteld. Een stemming, gehouden onder sport journalisten, heeft uitgewezen, dat de volgende spelers deel behoren uit te ma ken voor het team voor Chili: als doel verdediger wordt de voorkeur gegeven aan Amadeo Carrizo van „River Plate" boven Roma, die tot nu toe steeds doel man was voor Argentinië in internatio nale wedstrijden. Ramos Delgado, even eens van ..River Plate" en Vidal van „Huracan" zouden ook ditmaal de ach terspelers moeten zijn. De middenlinie zou gevormd moeten worden door Si- meone van „Velez Sarsfield", Rattin van ..Boca" en Sacchi van ..Racing"; Rattin is hierin de „nieuweling". De voorlinie dient geen wijziging te ondergaan, zodat deze er als volgt uitziet: Corbatta van „Racing", Pizzuti van „Racing", Artime van „Atlanta", San Filippo van „San Lorenzo" en Beien van „Racing". Zo zou dus volgens de theorie, en ge baseerd op de prestaties van de spelers, bereikt in het seizoen 1961, het Argen tijnse elftal voor Chili er moeten uit zien. Maar de keuze-commissie van de Argentijnse voetbalbond denkt er sn- ders over. Deze wil fris hlned in de ploeg hebben en ztj zoekt dit bij clubs in de ere divisie B, voornamelijk hekend staande als het „zaterdagvoetbal", en zelfs hij clubs uit de tweede divisie. Sinds de Russen het Argentijnse elftal met 2-j hebben weten te verslaan, tegen de vele optimistische voorspellingen in. dat de Argentijnen de Russische bezoe kers met 4-0 zouden „inmaken", is de keuze-commissie ontevreden over de sa menstelling van de huidige nationale ploeg. De nationale coach, Victorio Spi- netto, heeft inmiddels zijn ontslag aan geboden en er is nog geen vervanger voor hem aangewezen. Waarschijnlijk voelt geen enkele coach er voor, om do grote verantwoordelijkheid op zijn schou ders te nemen. De mening heerst, dat de keuze-commissie de verantwoordelijk heid dient te dragon voor de samen stelling van het elftal. Vijf van de Russische voetballers, dio enige maanden geleden een tournee door Zuid-Amerika maakten, hebben Brazilië als winnaar getipt van hot wereldkam pioenschap, met Argentinië op de twee de, Uruguay op de derde en mogelijk Engeland op de vierde plaats. De Argen tijnen zelf hebben niet zo veel vertrou wen meer in deze „tweede plaats" Een van de belangrijkste problemen voor de Argentijnen is ongetwijfeld de fysieke conditie van de spelers. In de internationale wedstrijden, welke de Ar gentijnse voetballers in de laatste tijd hebben gespeeld, is wel heel duidelijk gebleken, dat zjj het eenvoudigweg fy siek niet konden halen bjj hun tegen standers. Het bestaande nationale Argentijnse elftal heeft in 1961 de volgende resul taten op internationaal gebied behaald. 2-0 zege op Portugal, 0-2 nederlaag te gen Spanje. Tegen Italië ging het met 1-4 ten onder, terwijl het tegen Tsje- choslowakijc een 3-3 gelijkspel uit het vuur wist te slepen. In Moskou bleef de stand tussen de Russische cn Argen tijnse spelers blank (0-0). en in Milaan werd de uitslag 1-1 gelijk. Op eigen grondgebied versloeg Argentnië mot 5-1 Paraguay, maar het verloor met 1-2 van de Russische gasten. De vele Argentijnse voetballiefhebbers waren danig teleurgesteld over het po vere succes van hun favoriete spelers tijdens hun tourn.ee door Europa. Maar nóg meer trof hen de 12 nederlaag tegen de Russen, op eigen grondgebied geleden. Met deze uitslagen voor ogen gelooft men, dat het huidige Argentijnse nationale elftal drastisch behoort te worden gewijzigd voor Chili. De sportjournalisten prefereren boven de keuze-eommissie het oude systeem van keuze door één man. die misschien door een assistent zal worden bijge staan. Juan C. Lorenzo heeft de aanbieding om trainer te worden van het nationale elftal geaccepteerd, nadat Jose Damic zijn taak als zodanig had neergelegd. Als reden gaf laatstgenoemde op. dat hij kort geleden een contract had afgesloten met de club „Boca Juniors". Door dit contract zou Damic geen tijd meer heb ben om ook de nationale ploeg te blij ven trainen. Lorenzo wil inmiddels trachten doel man Carrizo, een veteraan, over te ha len zich beschikbaar te stellen voor het nationale elftal, opdat men van zyn gro te ervaring kan profiteren. schappen niet in Oslo, maar in Eskil- stuna. Zweden, gehouden zouden worden, wanneer de Oostduitse deelnemers geen visa zouden krijgen. „Maar nadei'hand kwam ik tot de ont dekking, dat er helemaal geen proble men voor visa voor de Oostduitsers be stonden. omdat ze niet ingeschreven ston den", aldus Laaftman. Het Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat de Oostduitse hockeyploeg niet zal kunnen deelnemen aan de we reldkampioenschappen die in maart te Colorado Springs worden gehouden, om dat de ploeg geen toestemming kan krij gen de V.S. binnen te reizen. ADN meldde voorts dat de geallieerde raad voor het reiswezen in West-Berlijn bericht zond, dat de ploeg niet de no dige reisdocumenten zal kunnen krijgen. Het persbureau besloot met de mede deling, dat het nu definitief vaststond, dat de ploeg niet zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen en dat „de Amerikaanse regering zich opnieuw heeft laten kennen als een vijand van de internationale sportwereld" (Sic!). Woensdagavond 'zorgde een woordvoerder van de Oostduitse schaatsenrijdersbond in Oost- Berlijn voor een kleine sensatie. Tegenover verslaggevers verklaar de hij laconiek, dat er in het ge heel geen deelnemers door zijn bond zijn ingeschreven en dat er derhalve dus geen visa voor Noor wegen door Oostduitse schaatsen rijders zouden zijn aangevraagd.... Later maakten de organisatoren in Oslo bekend, dat er bij hen een telegram was binnengekomen' waarin stond, dat er inderdaad geen Oostduitsers aan de wedstrijden om de Europese titels zullen deelnemen. In het telegram werd het organisatie comité dank gebracht voor alle mede werking, die Oost-Duitsland had onder vonden in verband met de moeilijkheden rond de inreisvisa (Tableau!). 40 man uit 14 landen staan ingeschre ven. Hoewel het bij schaatswedstrijden altijd moeilijk is voorspellingen te doen. geldt de Nederlandse wereldkampioen Henk van der Grift als favoriet. Zijn grootste tegenspelers zien de Noorse ken ners in de jonge Fransman Koeprianoff, de Noor Johannesen en de Russen Ste- nin. Grishin en Kotov. Voorts kijkt men met belangstelling uit naar de daden van Rudi Liebrechts, de jonge Westduitser Gunter Traub (een rolschaatsspecialist, die enkele weken ge leden in Italië tot verrassende prestaties kwam), de Fin Tapiovaara, de Zweed Jonny Nilsson en de Oostenrijker Strutz. De weersverwachtingen zijn gunstig en het ijs is in prima toestand. Voor de sporttoto van zondag j.l. was in totaal een bedrag van 264.288,aan prijzen beschik baar. De eerste prijs, die 145.358,40 bedroeg, wordt door 19 poolers gedeeld. Zij ontvangen per persoon netto 6.502,84. Niet minder dan 541 kandidaten, waar van 6 met 2 kolommen meldden zich voor de tweede prijs van 79.286.Na aftrek van belasting wordt er per kolom 145, uitgekeerd. De deelnemers, die vyf gelijke spelen goed voorspelden, waren ditmaal verre weg het beste af. Voor deze prys van 39.643,20 waren er namelyk slechts twee gegadigden, die netto elk 16.848,36 ontvangen. Een aantal clubs zal het volgen de week zondag zonder hun militaire topspelers moeten stellen. Het Nederlandse militaire voetbalteam, dat vrijdag 9 februari in Kaïro voor de voorronden van het toernooi om het int. kampioenschap tegen Egypte speelt, zal namelijk pas woensdag 14 februari per vliegtuig naar Nederland terugkeren, Deze late terugreisdatum vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de ploeg samen met de Luxemburgers reist, die maandag 12 februari tegen Egypte uitkomen. N.A.C., dat thuis tegen A.D.O. speelt, is wel het zwaarst getroffen. Het zal doelman Peter van de Merwe, alsmede Daan Schrijvers, Jac. Visschers en Rob Mul moeten missen. Willem II thuis tegen Rapid J.C. zal niet de beschik king hebben over Uitermerk en Senders. Bij Ajax, dat Sparta ontvangt, zal international Tonny Pronk niet kunnen worden opgesteld en bij M.V.V., tegen stander van S.C. Enschede, Buhler niet, D.O.S. moet voorts zonder Weber uit komen in de ontmoeting met Volendam. Het interzonale schaaktoernooi te Stock holm is voortgezet met de partijen van de derde ronde. De uitslagen waren: Geller-Stein 1-0, Bilek-Barcza 0,5-0,5, Aaron-Fischer 0-1, Filip-Cüellar 1-0, Ben- koe-Pomar 0,5-0,5, Bertok-Yanofski 0,5- 0,5, Korchnoi-Olafsson 1-0, Uhlmann- Schweber 1-0, Teschner-Gligoric 0,5-0,5, Stand na drie ronden: 1 Filip 3 pnt., 2 Uhlmann 2,5 pnt., 3 t.m. 6 Fischer, Cuellar, Barcza en Benkoe allen 2 pnt., 7 Petrosjan 1,5 pnt. -f 1 afg., 9 t.m. 13 Geiler, Korchnoi, Gligoric, Pomar en Schweber, allen 1,5 pnt., 14 Bilke 1 pnt (uit 2 partijen), 15-16 Portisch en Bis- guier, beiden 1 pnt. 1 afg., 17-18 Tesch- ner en Bertok, beiden 1 pnt., 19 Stein 0,5 pnt. (uit 2 partijen), 20 German 0.5 pnt.. 4- 1 afg., 21-22 Yanofski en Olafsson, bei den 0,5 pnt., 23 Aaron 0 pnt. Eind januari verscheen het eerste nummer van Opmaat, kroniek van Het Brabants Orkest". „Opmaat" komt ge deeltelijk in de plaats van de zogenaamde ..Persmededelingen" waarmede Het Brabants Orkest totnutoe het contact met de kranten en de Vrienden van het orkest onderhield. Het eerste nummer van „Opmaat" wordt geopend met twee „welkomst woordjes": een van mr. dr. C. Kortmann, commissaris der koningin in de provin cie Noordbrabant en ere-voorzitter van de Stichting Vrienden van Het Brabants Orkest, en een van de heer J. Teyssen, burgemeester van Waalwijk en voor zitter van de Stichting Het Brabants Orkest. Dirigent Hein Jordans zet in een „Ten Geleide" uiteen, wat de bedoeling is van „Opmaat": het orkest dichter bij de luisteraars brengen. In het eerste num mer staat voorts een geschreven portret van de concertmeester Pierre Jetteur en wijdt de musicoloog Gérard Verlinden een beschouwing aan Bartoks derde pia noconcert en aan „L'Historie du Soldat" van Strawinsky. „Opmaat" wordt ge completeerd met de programma's van Het Brabants Orkest en Het Brabants Kamerorkest, en 'met interessante mede delingen over verscheidene musici. De levendige, kleurige omslag van .Opmaat" is ontworpen door de lay-out- man Jan de Werd. Redactiesecretaris van de kroniek van Het Brabants Or kest is de Bossche journalist Nico Berg kamp. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen het Nederlandse militair elftal en DHC, die gisteren op het VUC-terr^in in Den Haag zou worden gespeeld, is in verband met de gesteldheid van het terrein niet doorgegaan. Bulgarije's „Kleine Stalin", de vroe gere premier Voelko Tsjervenkof, is min der dan drie maanden na zijn afzetting mikpunt van aanvallen in de pers ge worden. Tsjervenkof. premier van Bulgarije van 1950 tot 1956, verloor zijn functies van vice-premier en lid van het politieke bureau van de Bulgaarse communisti sche partij, vanwege zijn „Stalinistische activiteiten", na het communistische partijcongres van oktober in Moskou. Bulgaarse kranten die in Wenen wor den gelezen, vallen Tsjervenkof nu aan, en verwijten hem de gebruikelijke Sta linistische misdaden als: persoonsver heerlijking, liquidatie van partijleden, sabotage van het landbouwprogramma, on omhelzing van de „anti-partij"-leer van Kroestjevs opponenten in het Krem lin. De „Literaire Gazet" in de Bulgaarse hoofdstad verwijt Tsjervenkof, dat hij een atmosfeer heeft geschapen die de crea tieve arbeid aan banden heeft gelegd en het onafhankelijk denken in de kiem heeft gesmoord. j De kwestie der beveiliging van het circuit van Zandvoort maakte deel uit van de agenda van de gemeenteraad dezer befaamde badplaats. Er werd gunstig over beslist. Voor de aanvang van de fitting neemt burgemeester mr. H. M. van F enema (met ambtsketen) de situatie op de racebaan nog even met circuit-directeur J. B. Th. Hugen- holtz op de plattegrond door. DE AUTORITEITEN van Pretoria heb ben aangekondigd, dat de Japanse Zwemploeg, die de volgende maand een tournee door Zuid-Afrika onder neemt, geen gebruik zal mogen ma ken van de gemeentelijke zwembaden in Pretoria. GOES, 31 januari 1962. Groenten: per stuk: Knolselderie 9-13. per kg: Witlof AI 72-79 All 70-73 BI 73. Spruiten All 32-52 Bil 17-38, afw 15-37. Groene sav. kool 30-33. Gele sav. kool 22. Rode kool 8-15. Witte kool 14-15. Boerekool 26-27. Prei Al 40-44 All 34-39 Peen 3-20 Uien 5-26. 's-HERTOGENBOSCH 31 januari Aanvoer 4313 stuks. 1808 runderen. 354 graskalveren, 1097 vette kalveren, 789 nuchtere kalveren. 252 schapen, 13 geiten 658 slachtrunderen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 680—1255, guste koeien 575 925, graskalveren 260420. kalfvaarzen 850—1190. klamvaarzen 690—885. guste vaarzen 615835, pinken 470685, nuch ter kalveren voor fok of mestery 70— 190, weideschapen 65100. drachtige ooien 110155 per stuk, Slachtrundercn exra kwaliteit 3.303.50. slachtrunderen le kwaliteit 3.10—3.25. slachtrunderen 2e kwaliteit 2.853.05, slachtrunderen 3e kwaliteit 2.652.80, vette stieren 3.05 3.30, worstkoeien 2.352.55 per kg ge slacht gewicht: vette kalveren le kwal. 2.602.85, vette kalveren 2e kwal. 2.35 2.50, vette kalveren 3e kwal. 1.90—2.25 nuchtere slachtkalveren 1.351.60 per kg levend gewicht. Overzicht aanvoer, handel, prijzen: melk- en kalfkoeien ruim, redelijk, prijs houdend. Guste koeien groter levendi ger, weinig veranderd: jongvee redelijk, vlotter, gehandhaafd: vette koeien gro ter, vlugger, onveranderd: nuchtere slachtkalveren ruimer, lui, duur: scha pen en lammeren normaal, redelijk, sta biel. Slachtvee, normaal, tamelijk, vlot, stijf duur. KAPELLE. 31 januari. Golden Deli cious I 85-90 82 I 80-85 82-83 I 75-80 84- 88 I 70-75 79-85 I 65-70 70-73 I 60-65 64-66 II 80-85 74-78 II 75-80 75-82 II 70-75 72-80 II 65-70 61-70 II 60-65 52-61 lid 40-49 grof 54-65 fijn 36-53. Jonathan I 80-85 54 I 75-80 57-63 I 70-75 59-65 I 65-70 57-61 I 60-65 50-51 II 80-85 51-57 II 75-80 52-65 II 70-75 54-69 II 65-70 49-68 II 60-65 40-50 lid 33-38 grof 39-48 fijn 30-41 Goudreinette 1 75-85 67-71 I 65-75 64-65 II 85-95 64 II 75-85 63-66 II 65-75 60-62 Hd 47-49 grof 54-56 fijn 41-45 Zoete Ermgaard II 55-65 49 lid 32-37 grof 55-63 fijn 43-50 Winston II 75-80 62-73 II 70-75 63-74 II 65-70 60-64 II 60-65 56 grof 40-46 fijn 36-39 appelen kroet 30 rotvlek 10-42 St. Remy I 65-75 40 II 75-85 38-39 II 65-75 38-40 Hd 34-35 grof 35-38 fijn 23-35 Comt. de Paris II 65-75 30-52 II 55-65 25-27 Hd 22 G. Wildeman grof 58 fijn 35-42 Packhams Triumphe lid 18-19 grof 26 fijn ]9 Conference II 55-65 55. Aardappelen II &i/2 Groenten: Prei 36-53 Witlof 60 Spruiten 30-60 Rode kool 13-18 Sav. kool 32-51 Uien stek 7-9 Boerekool 22-25. MIDDELBURG, 30 januari. Appe len: Golden Delicious: II 80-85 78. 75-80 82, 70-75 75, 65-70 73. 60-65 65. Ill grof 77. Winston II 70-75 67, 55-65 56. Goud reinette: III grof 7476. Jonathan: II 60-65 50. III grof 46—53. Peren: St. Re my: II 75-85 42—43, 65175 43—45, III grof 4344. Groenten: Glas spinazie 116122 glas andijvie 88102, glas veldsla 48 260, Rode kool 919, savooie kool 25 34. wttekool 814, boerenkool 1730 prei 4575. uien 2834, witlof 6470, spruit ong. 4674, spruit ges. 71101. TERNEUZEN, 31 januari Knolsel derie B2 21—24, C2 13—18; bintjes II 6.90 7.70; eigenheimers 9; rode kool II 21 26; sav.kool II 3845; witte kool 417; boerenkool II 3034; breekpeen II 514; waspecn B 2730; prei I 6065, II 38— 61; knolselderie B2 2835; spruiten A2 4858. B2 5356, geschoond 91; uien I 25—29, II 17; witlof Al 64—66, B 59— 66, B2 4561, afw. 4052; glasveldsla I 1.4,91.61; appelen: Jonathan I 80 67 68, 75 66—67, 65 56—57, 60 47—49, II 80 55—65, 75 53—60. 70 53—62, 65 46—55, 60 4045, lid 3840, III grof 4550, fijn 32—35, kroet 32—40: Winston I 80 74—75. 75 74. 70 76. 65 75—76. 60 60—61, 55 49—50, II 80 62—63, 75 65—66. 70 65, 65 60—65, 55 41, III grof 53—57, fijn 32—38, kroet 1941; Golden Delicious I 80 80, 75 80—81, 70 80—81. 65 67—68, 60 57—58, II 80 78—79. 75 79. 70 79—80, 65 61—68. 60 52—53, lid 45, III grof 54—56. fijn 36 40, kroet 24; goudrenet II 75-85 6667, Lombart Calville II 80 5455; peren: Comtesse de Paris II 65-75 27—28. Konstanz 307 (onv.), Rheinfelden 257 5), Ottenheira 351 '—10), Straatsburg 292 (—24), Maxau 513 (—23), Plochin- gen 162 11), Mannheim 402 31), Steinbach 212 (—29), Mainz 393 (—18), Bingen 299 (—12), Kaub 347 (—13), Trier 294 (—52). Koblenz 388 (—20), Keulen 412 (—15). Ruhrort 646 (—12), Lobith 1277 (+2), Nijmegen 1049 6), Arnhem 1035 5), Eefde IJssel 576 'onv.), De venter 459 (—4), Monsin 5560 (—10), Visé 5120 24). Borgharen 4153 (—33), Belfeld 1318 52). Grave beneden de sluis 589 (—51).

de Stem | 1962 | | pagina 11