Adoela brengt acht moordenaars op Vele honderden aan van Kamerlid JL M. de groeve Peters Martiale boodschap van Indonesische marine: Glenn: weer uitstel DAF DEED DIEPE DUIK Delwaide: Nederlanders vertragen elk compromis Schelde-Rijnverbinding Nederlandse schepen vliegtuigen meteen onder vuur.bij ontmoeting Brieven van kardinaalprins èn van radioluisteraars DAGBLAD VOOR ZEELAND NU DINSDAG A S. Man doodt broer uit medelijden: vrijspraak Jongen (12) wil vriendje redden en verdrinkt zelf „ERGER DAN GOEBBELS Meer bewolking VERGEEF ONS Pakistan brengt kwestie Kasjmir in V-Raad Koning Hoessein heeft zoon Alleen rijst met zout Eerste Ambonezen op Ambon terug Sovjet-manoeuvre in V.N. verijdeld Geen debat Twee doden \bij verkeersongeval ANTWERPEN WIL SPOED Gesprek nieuwe c.a.o. klein-metaal VS willen VN uit geldnood redden 102e JAARGANG No. 23891 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. yoor God, Koningin en Vaderland anMaU 11e jjteitt WOENSDAG 31 JANUARI 1932 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. i 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. B«reau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VOORTAAN SCHIETEN Het Amerikaanse federale bureau voor de ruimtevaart heeft de lancering van ruimteman-in-spe John Glenn tot vol gende week dinsdag uitgesteld. Blijkens de mededeling hadden tech nische moeilijkheden" in de 31 meter hoge combinatie van Atlasraket en Mer- curycapsule de wetenschapsmensen en technici tot uitstel genoopt. De rechtbank van Colmar in Frank rijk heeft gisteren de 39-jarige Luigi Faita vrijgespraken, die terechtstond omdat hij zijn broef Joseph uit mede lijden heeft gedood. Volgens de tenlastelegging was Luigi in april 1961 van Brescia in Italië naar Mulhouse gereisd, waar zijn broer woon de. Hij doodde zijn broer met drie re volverschoten toen deze naar een voet balwedstrijd op het televisiescherm keek. Uit getuigenverklaringen bleek dat de broers zeer aan elkaar gehecht waren. Nadat Joseph zich in 1957 in Mulhouse had gevestigd, bezocht Luigi hem drie maal per jaar. Toen Joseph getroffen werd door een ongeneeslijke en zeer pijn lijke verlamming, raadpleegde Luigi Ita liaanse specialisten en hij heeft zelfs premier Kroestjev schriftelijk verzocht om een bepaald medicament. Een arts had hem gezegd dat zijn broer voor hij zou sterven nog vreselijk zou lijden. De openbare aanklager had om drie tot vijf jaar gevangenisstraf verzocht, eventueel voorwaardelijk. Na kort over leg in de raadkamer kwam de jury met haar oordeel: vrijspraak. WE DIRECT Patrouilles van tie Indonesische marine hebben thans orders gekregen elk Nederlands schip dat binnen de nationale en territoriale wateren van Indonsië en Nederlands Nieuw-Guinea wordt waargenomen, aan te vallen. Dat heeft majoor Ambardi van de Indonesische marine dinsdag in Djakarta bekendgemaakt. Hij voegde eraan toe dat de orders om alleen uit zelfverdediging het vuur te openen, thans waren vervallen en dat commandanten van marine-eenheden naar welgevallen het vuur mochten openen. In Eibergen is gisteren de 12-jarige Herman H. W. Heinen door het ijs ge zakt en verdronken. Hij was tussen de middag met twee vriendjes gaan spelen bij een gemeentelijke zandkuil, waarin een hoeveelheid water stond, bedekt met een dun laagje ijs. Toen de jongens zich op het dunne ijs waagden, zakte een hunner er door. Bij een poging zijn vriendje te redden, zakte Herman even eens door het ijs en verdween hij onder water. Zijn vriendje wist zich te redden. Na geruime tijd dreggen werd het stof felijk overschot van de jongen gevon den. .Wanneer wij Nederlandse schepen in Indonesische wateren ontmoeten zullen i wij aanvallen, uiteraard afhankelijk van de omstandigheden", zei Ambardi, er aan toevoegend dat marineschepen, waaronder torpedobootjagers in Oostin- donesische wateren patrouilleren. Ambardi verklaarde dat met Indonesi sche wateren werden bedoeld de na tionale" wateren tussen de Indonesische eilanden en de territoriale wateren, die van de Indonesische kust af gemeten 12 mijl breed waren. Desgevraagd verklaarde majoor Agoes Soeroto, woordvoerder voor de Indonesi sche luchtmacht, dat ook de luchtmacht orders heeft om desgewenst aan te val len als vreemdelingen Indonesisch ter ritorium binnendringen. ,,Wij zullen elk Nederlands militair schip of vliegtuig aanvallen", zei hij. Majoor Ambardi, de marinewoordvoer- Ider, legde deze verklaringen af op vra- |gen die waren gesteld tijdens een pers conferentie waarin kolonel R. Soedomo een ooggetuigeverslag gaf van het zee incident bij Kaimana. Het was een opmerkelijk verhaal, dat VOOR DE Australische kust is een Liberiaanse tankboot tijdens een plotse ling opstekende storm doormidden ge broken. Een andere tanker kon alle 32 bemanningsleden aan boord nemen. VOOR DE derde keer in deze winter is Rijkswaterstaat overgegaan tot het uit geven van ijskaartjes. DE WEDUWE van maarschalk Pétain (die zelf in 1951 overleed) is gisteren op 84-jarige leeftijd te Parijs gestorven. EEN VIERLING die in Tampa (V.S.) werd geboren is overleden twee der kinderen kwamen dood ter wereld, de overige twee stierven later. DE ZAAK tegen de kroniekschrijver van De Telegraaf, Jacq. Gans en diens hoofd redacteur is opnieuw terugverwezen naar de rechter-commissaris. Het gaat, zoals bekend, om twee artikeltjes die be ledigend voor het openbaar gezag zouden zijn geweest. BIJ EEN aanslag op een villa in Algiers, waar een anti-O.A.S.-groep zijn hoofd kwartier had, blijken nu 18 mensen te zijn omgekomen. Aanvankelijk werd meegedeeld dat er slechts één dode bij gevallen was. Gisteren werden in Algier en Oran weer elf nieuwe aanslagen ge pleegd. met in totaal zes doden. Sinds 1 januari zijn er nu in Algerië 545 mensen het slachtoffer van terreurdaden ge worden. J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Meer bewolking maar op de meeste J plaatsen droog weer. Wind uit zuide- lijke richtingen, toenemend tot ma- tig of krachtig. In de middag oVer- J wegend lichte vorst. f Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: J Mooi en koud weer. Minimumtem- J peraturen van —6 tot —13 graden. i maximum van 2 graden boven nul t tot 3 graden. J Vandaag: zon onder 17.25 uur. Maan 0 onder 13.06 uur. 1 Morgen: zon op 8.22 uur. Maan op 4.57 uur. enerzijds moest laten uitkomen hoe ver raderlijk en gemeen de Nederlanders wel waren door plotseling te gaan schie ten, maar dat tegelijkertijd de indruk moest vermijden dat de Indonesische marine maar een pover figuur had ge slagen. In de Indonesische pers wordt de zaak van het vervoeren van Nederlandse mi litairen in burger gretig aangegrepen. Volgens de Indonesian Herald was Goeb- bels slechts een amateur vergeleken bij de schurkachtige, dubbelhartige Neder landers. In de kranten in Australië is Nieuw- Guinea ook nog altijd een kolommen vul lend onderwerp. Een der grote bladen zei gisteren dat Australië het zich niet kan permitteren Nederland te steunen, omdat het zich dan voor eeuwig de haat van zijn belangrijkste buur op de hals zou halen. Het zou ook niets uit halen. want de Nederlanders willen toch van Nieuw-Guinea af. En tenslotte is Australië niet sterk genoeg om met suc ces een Indonesische aanval te helpen- afslaan, aldus de krant. De Indonesische ambassadeur in Australië is gisteren naar Djakarta ont boden om met Soekarno overleg te ple gen. De Australische hoofdstad Canber ra is een der sleutelposten in het over leg. Intussen heeft Djakarta gisteren de dag niet laten passeren zonder nog even aan de voorwaarde voor onderhandelen te herinneren: de basis van overdracht. Womsimor, lid van de Nieuw-Guinea- raad, heeft Soekarno een telegram ge stuurd waarin hij hem o.m. vraagt „het de Papoea's te vergeven als ze er on gelijk in hebben zich door de Nederlan ders naar zelfbeschikking te laten lei den". Pakistan zal zich deze week wenden tot de Veiligheidsraad der V.N. als het laatste college van beroep dat het Pa kistaans-Indische geschil over Kasjmir wellicht zou kunnen beslechten. De Veiligheidsraad zal de kwestie van daag nog of donderdag bespreken. In Pakistaanse kringen werd ver klaard dat de regering, door de bespre king in de Veiligheidsraad, de aandacht van de wereld hoopte te vestigen op het geschil over Kasjmir dat reeds veertien jaar had geduurd. De Indische premier Nehroe heeft Kennedy geschreven dat hij bereid is rechtstreeks met Pakistan over Kasj mir te onderhandelen, maar niet vóór de algemene verkiezingen van 1925 fe bruari. Nehroe zegt in zijn brief dat er geen sprake kan zijn van een volksstemming over Kasjmir en dat hij niets voelde voor een derde partij bij eventuele bespre kingen. De echtgenote van koning Hoessein van Jordanië, Moena al-Hoessein, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. De zoon en troonopvolger zal de naam Abdoellah. naar de vermoorde grootva der van koning Hoessein, krijgen. Tot dusver was d;? jonge broer van koning Hoessein, prins Mohammed Ibn Talak, kroonsprins. Door de geboorte van een koningszoon is ook verandèring gekomen in de status van de gemalin van koning Hoessein, die tot dusver slechts de naam droeg van „Moena Hoessein" (de wens van Hoessein). Aan haar is nu de titel verleend van prinses. (Van onze Haagse redactie) Van de drie tot nu toe uit Nederland naar Indonesië teruggekeerde groepen Ambonezen in totaal 385 mannen, vrouwen en kinderen zijn 37 personen inmiddels op Ambon en Ternate (Zuid- Molukkjen) gearriveerd. De overige 287 -Ambonezen vertrekken morgen vanuit Djakarta naar deze eilanden en naar Banka. Slechts een Ambonees blijft in Djakarta. Dit werd ons desgevraagd door een woordvoerder van het ministe rie van maatschappelijk werk medege deeld. Er zijn in Nederland thans nog 1400 Ambonezen die naar Indonesië wen sen terug te keren. Circa 200 van hen vertrekken op 24 februari. De terugkerende Ambonezen wacht bij aankomst in hun geboorteland geen groots onthaal noch een leven van luxe. Bromfietsen, televisietoestellen en ande re luxe artikelen waaraan men in Ne derland gewend was geraakt, behoren op de Zuid-Molukken niet tot het persoonlijk of familiebezit. Integendeel, men moet zich weer gewennen aan een leven van grote soberheid. Een Ambonese dominee schreef vorig jaar naar een Ambonese familie in Ne derland: „Wij verlangen er naar jullie terug te zien, ook al zullen we alleen maar rijst met zout eten. Als we maar bij el kaar zijn". In dezelfde brief vraagt de ze dominee om uit Nederland kleding mee te brengen, „want dat is hier moei lijk te krijgen en erg duur". Twee Kongolese officieren en zes soldaten, die op nieuwjaarsdag het bloedbad onder de katholieke missionarissen te Kongolo zouden hebben aangericht, zijn gevangen genomen. De acht mannen zijn gevangen ge nomen door generaal Victor Loendoela van de centrale Kongolese troepen. Zij zijn per vliegtuig naar Stanleystad overgebracht. Zij zullen voor een krijgs raad te Stanleystad moeten verschijnen, aldus de V.N. De V.N.-woordvoerder zei dat de twee officieren die bij de moordpartij waren betrokken majoor Daba en luitenant Kasanganay waren. De namen van de zes soldaten werden niet opgegeven. De Kongolese premier, Adoela, gaat morgen naar New York. Waarschijnlijk zal hij president Kennedy in Washington ontmoeten. „Ik meen dat er een uitnodiging voor me klaar ligt om de president te treffen. Indien men zich op de drempel bevindt slaat men geen uitnodiging af om het huis binnen te komen", zei Adoela. Er bestaan nog geen officiële plannen inzake Adoela's activiteiten tijdens zijn aanstaande bezoek aan de V.S. Verwacht wordt echter dat hij vrijdag of zaterdag het woord zal richten tot de algemene vergadering der V.N. In zijn zitting van gisteren heeft de Veiligheidsraad de Russische protesten genegeerd en zijn zitting verdaagd zonder het Russische verzoek om een nieuw debat over Kongo te overwegen. Het voorstel tot verdaging werd inge diend door de Amerikaan Adlai Stevenson. Het werd aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, bij 2 onthoudingen. Tegen stemden Rusland en Roemenië. Ghana en de V.A.R. onthielden zich van stemming. De V.S. vonden een debat over Kongo niet opportuun nu de situatie zich daar ingunstige zin wijzigt. De Russische opzet is geweest nieuwe moeilijkheden te veroorzaken door de V.N. ervan te be schuldigen Tsjombe in de kaart te spelen. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben die beschuldiging, die als argument voor een Kongo-debat werd ge hanteerd, al gelogenstraft. De V.N. hebben Tsjombe het gevraagde uitstel niet verleend hij moet onmiddellijk alle huurlingen uit zijn leger verwijderen. OMDAT AAN de mond- en klauwzeer- epidemie nog geen eind is gekomen wordt het vervoersverbod voor varkens, dat 31 januari zou zijn afgelopen, tot 1 maart verlengd. Gisteren is in Den Haag een dame met haar Dafje in het Smidswater gereden. Een voorbijganger heeft haa* uit de auto gered. Samen hebben zij korte tijd op het dak van de wagen vertoefd. Foto: De onfortuinlijke auto~ mobiliste klimt via de ladder van de brandweer naar de walterwijl haar redder op het autodak toekijkt. Bij een verkeersongeval bij Valkens- waard zijn gisteren twee personen, om het leven gekomen en twee ernstig ge wond. Het leven verloren de 23-jarige me vrouw Meegens-Verstappen uit Eindho ven, moeder van een kind, en de heer L. Graumans. vader van een kind, even eens uit Eindhoven. De echtgenoot van mevrouw Meegens, een 28-jarige. café houder, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond, evenals de vierde inzit tende, de heer P. Niessing (ongehuwd) uit Eindhoven. „In Antwerpen kan men zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat men van Nederlandse zijde ieder compromis voor de Schelde-Rijnverbinding beslist wil vertragen". Dit heeft de Antwerpse wet houder voor havenkwesties, de heer L. Delwaide, gisteren in de Antwerpse ge meenteraad gezegd. „Deze houding zou trouwens stroken met de traditionele Militairen dragen het stoffelijk overschot van de heer Peters naar het graf. (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van de recente moei lijkheden rond de nieuwe c.a.o. voor de klein-metaal zal, naar wij vernemen, tussen werkgevers cn werknemers ener zijds en het college van rijksbemidde laars anderzijds morgenmiddag een be spreking plaatsvinden. Gesproken zal worden over het afwijzend advies dat door de Stichting van de Arbeid over de nieuwe c.a.o. aan het college van rijksbemiddelaars is uitgebracht. Zoals bekend wenst de Stichting van de Arbeid niet met de door werkgevers en werknemers overeengekomen voor stellen akkoord te gaan. omdat het C. B.S. tot andere produktiviteitscijfers in deze sector gekomen is dan de klein- metaal zelf. Werkgevers en werkne mers meenden daarentegen nog wel dat zij hun voorstellen passend hadden ge maakt aan de bekende, voor alle be drijfstakken geldende, matigingsformu le van „Kasteel Oud-Wassenaar". De laatste dagen is echter duidelijk geworden dat minister De Pous (econ. zaken) het afsluiten van een nieuwe c.a.o. in de weg staat. Hij is namelijk van oordeel dat in de sector klein-me taal prijsverlagingen mogelijk zijn. Deze prijsverlagingen stelt hij nu naar ver luidt tot voorwaarde voor het bekrach tigen van de nieuwe c.a.o. De werknemersorganisaties (135.000 leden) hebben inmiddels hun afkeuring uitgesproken over deze gang van zaken. Gisterenmorgen is onder overweldigende belangstelling in Roosteren het stoffelijk overschot van de heer J. M. Peters, lid van de Tweede Kamer, hoofdredacteur van de „De Nieuwe Limburger", ter aarde besteld. In de in het huis van de overledene ingerichte chapelle ardente, in de stoet die hem naar zyn laatste rustplaats begeleidde, in de kleine parochiekerk en op het intieme kerkhof van Roosteren, hebben zijn dorp, zijn provincie en het ge hele land hem op indrukwekkende wyze de laatste eer bewezen. hoofddirectie van de N.V. Uitgevers maatschappij „Neerlandia", vertegen woordigers van de hoofddirectie van de Staatsmijnen en Oranje-Nassaumijnen, journalisten en vele anderen. De kop van de stoet werd gevormd door het fanfarekorps van het regiment Limburgse Jagers, dat treurmuziek speelde, gevolgd door een vuurpeloton van 24 man. De baar was bedolven on der een groot aantal kransen. In de stoet die wijlen de heer Peters naar zijn laatste rustplaats begeleidde, gingen onder meer mee de commissaris der koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, drs. G. S. Stuben- rouch, staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, kolonel J. J. Fens, lid van de Raad van State. mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, prof. C. P. M. Romme, oud-minister-president en oud-fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, de huidige voorzitter van deze fractie, dr. W. de Kort, mr. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. en van de K.R.O., vertegenwoordigers van de stichting „Het Vierde Prinsen kind", verscheidene dragers van de Mi litaire Willemsorde, de territoriaal be velhebber-zuid, brigade-generaal Koop- mans uit Breda, luitenant-kolonel Th. de Loo, commandant van het regiment Limburgse Jagers, leden van de rech- Daar de parochiekerk van de „Heilige Jacobus de Meerdere" in Roosteren slechts plaats biedt aan 300 personen, waren er speciale maatregelen getrof fen om althans de familie en de autori teiten zoveel mogelijk van een plaats in het kerkgebouw te verzekeren. Het stoffelijk overschot van de heer Peters, dat tot gisterenmorgen opge baard was in de rouwkamer van het terlijke macht, van de werkgemeenschap ziekenhuis van de „Goddelijke Voorzie- Limburg, tientallen burgemeesters, de[nigheid" in Sittard, waar honderden hem de laatste eer waren komen bewijzen, werd gisterenmorgen om negen uur over gebracht naar „De Belhof", het woon huis van de heer Peters in Roosteren, waar voor de van veraf gekomenen nog gelegenheid bestond afscheid te nemen van de overledene en de naaste familie te condoleren. Hiervan werd door hon derden mensen gebruik gemaakt. De plechtige Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor H. Souren, met assistentie van enige vrienden-geestelij ken van de heer Peters, waarna de be grafenis op het kerkhof van Roosteren volgde. Het militair eerbetoon werd gebracht door de koninklijke militaire school van Weert en het fanfarekorps van het regi ment Limburgse Jagers uit Venlo, een vuurpeloton en een escorte van honderd man. Als dragers fungeerden twaalf on derofficieren en als slippedragers vier officieren van de koninklijke militaire school in Weert, onder leiding van een kapitein. Rond de groeve hadden zich vele hon derden mensen geschaard. Enkele spre kers schetsten in sobere bewoordingen de grote kwaliteiten der overledene, zijn grote moed en werkkracht. Namens de familie sprak drs. P. Lebens, lid van G.S. van Limburg, een dankwoord. Ontelbaar waren de schriftelijke con doléances van degenen die niet zelf naar Roosteren hadden kunnen komen. Onder die brieven was er een van prins Bern- hard namens de koninklijke familie en ook waren er van kardinaal Alfrink, en kele bisschoppen uit Nederland en Bel gië. premier J. de Quay, ministers en andere autoriteiten, zowel uit Nederland als uit het buitenland. Maar ook waren er brieven by van talrijke gewone mensen die de heer Pe ters nooit persoonlijk ontmoet zal heb ben; met name radioluisteraars, die al tijd trouw zyn praatjes voor de micro foon gevolgd hadden. Nederlandse opvatting, dat Antwerpen geen Rijnhaven is", zei de Antwerpse wethouder. Hij kondigde aan, dat Antwerpen bij het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel zal moeten aandringen op een bespoediging van de onderhandelingen met Nederland, die thans reeds meer dan twee jaar aan de gang zijn. De heer Delwaide deelde mee, dat de Rijnvaart in de richting Antwerpen de eerste acht maanden van vorig jaar 374.000 ton omvatte, 7.9 procent minder dan tijdens de overeenkomstige periode van 1960. Het Rijnverkeer op Rotterdam is echter met zes procent toegenomen. Hieruit blijkt, dat de huidige verbinding met Antwerpen onvoldoende is en totaal ongeschikt is voor de op de Rijn steeds toenemende duwvaart, zei hij. „Er moet zo spoedig mogelijk een ak koord over de Schelde-Rijnverbinding worden bereikt. Van Antwerpse zijde zijn reeds aanzienlijke concessies ge daan wat betreft de loop van de nieuwe Verbinding en de geleidelijke afschaffing van de Rijnvaart-premies. Men kon ver wachten, dat deze concessies de tot standkoming van een overeenkomst zou den hebben bespoedigd en het is onbe grijpelijk, waarom de officiële onderhan delingen tussen België en Nederland nog niet tot een resultaat hebben ge leid". Een vergelijking trekkend met de Rot terdamse haven, waar in 1964 tanksche pen tot 100.000 ton zullen kunnen binnen lopen, merkte de Antwerpse wethouder op, dat „men zich moeilijk aan de in druk kan onttrekken, dat men zich in België te weinig bewust is van de ach terstand, die Antwerpen heeft opgelopen tegenover de nabuurhavens wat betreft de toegankelijkheid van grote zeesche pen". Het grootste zeeschip, dat de Schelde kan opvaren, meet 47.500 ton. „Men schijnt in België niet te beseffen dat op dit ogenblik wordt beslist of Ant werpen een wereldhaven zal blijven of zal terugvallen tot een tweede-rangsha ven". President Kennedy heeft het Ameri kaanse congres toestemming gevraagd voor de aankoop van V.N.-obligaties tot een bedrag van 100 miljoen dollar ten einde de wereldorganisatie de helpende hand te kunnen reiken. De V.N. bevinden zich door het in ge breke blijven van Rusland en enige an dere landen om hun aandeel in de kos ten van operaties in Kongo en het Mid den-Oosten bij te dragen, in een finan ciële crisis.

de Stem | 1962 | | pagina 1