Geen grove schuld bij chauffeur van truck Pyramide-werk Hoofdplaat van slag in afd. Zeeland KIN VB NIEUW-GUINEAPROBLEEM VOOR AMERIKAANSE T.V. VIERMAAL NEGENTIEN I oortaan één verplichte Zeeuwse hengstenkeuring Onderwijs in tijdnood dooi geharrewar om .mammoet Rechtbank voorgelicht over situatie bij De Nieuwe Aanleg Westerling gaat leren zingen Ruimteproeven Voorbeeld DODELIJK ONGELUK VAN KAPELAAN 00MEN EI3 VAN F 200 R ijksgoedkeuring voor Zeeuws r.-k. verpleegtehuis Chauffeur uit Hulst zwaar gewond Financiële resultaten aardappelhandel niet zo gunstig Moskou niet Berlijn wil nog over praten Studiebeurs voor heldentenor Geen aanspraken op Brits Borneo Bond van Kath. Kweekscholen: Meer salaris voor gymleraren Geprofileerd Derde klassers N ieuw-Guinearaad behoeft geen keuze te doen Mammoetwet niet te veel zwart wit zien DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 JANUARI 1962 Op dezelfde plaats waar de vorige week een Bredase automobilist tegen een dwars over de weg staande vrachtauto is gereden voor café De Nieu we Aanleg aan de rijksweg 56 tussen Etten en Roosendaal was op de avond van 3 november van het vorig jaar de Belgische chauffeur G. R. uit Mous- cron met zijn zeswielige truck met oplegger ook dwars op de weg blijven staan, omdat de inrit van het parkeerterrein naast het café was versperd door verkeerd geparkeerde auto's. De uit de richting Roosendaal per scooter komende kapelaan Oomen uit St.-Willeb rord was toen op de aan de zijkanten onverlichte vrachtwagen gereden: de volgende dag is de kapelaan aan zijn verwondingen bezweken. Vorige week kostte de aanrijding het leven aan de moeder van de Bredase bestuurder. Voor de Bredase rechtbank moest gisterenmorgen inzake het ongeluk op 3 november de Belgische chauffeur terechtstaan wegens dood door schuld subsidiair het in gevaar brengen van het verkeer. Allereerst wilden president en rechters wel eens weten wat dat voor een situatie is op die rijksweg en bij het parkeerter rein van het café De Nieuwe Aanleg. Deskundige voorlichting hierover werd gegeven door een inspecteur van de Roosendaalse politie, de heer G. Neis- scher. „Dat parkeerterrein, niet overal even goed verlicht, is vanaf de weg vooral voor onbekenden moeilijk te zien en te bereiken", aldus deze getuige-deskundi- ge. „Er zijn momenteel twee manieren om er te komen, via een zijweg die he lemaal niet is verlicht, en via een in gang naast het café. Daar hiervoor geen vaste regels bestaan kan men zowel door de ingang binnenrijden als wegrij- dci Bovendien is de ingang naast het café vrij smal. Iedere weggebruiker die vanuit Breda komt heeft de neiging op de rijksweg te gaan voorsorteren, wat daar beslist verboden is". Het enige optimistische wat de inspec teur liet horen was: Er komt verbete ring. dit in samenwerking met rijkswa terstaat, die bijvoorbeeld begint met het breder maken van de ingang van de zijweg langs het parkeerterrein. ,,De oplossing zou zijn", aldus de inspecteur, ,,een vaste in- en uitgang te maken, zo dat niet, zoals tot nu toe, het in- en uit gaande verkeer elkaar verdringt". Verweer Om op dit laatste in te haken, de Bel- gische chauffeur voerde dit aan als ver- (Van onze verslaggeefster) Op het gemeentehuis te Goes is bericht ontvangen dat de bouw van het r.-k. verpleegtehuis in Goes kan beginnen. De rijksgoed keuring is n.l. binnen. Dat dit een bijzonder voorspoedige gang van zaken is blijkt wel uit het feit dat de stichting katholieke verpleeg tehuizen in midden-Zeeland nog maar twee jaar geleden is begon nen met de aanvraag voor de bouw van dit verpleegtehuis, dat het eerste katholieke in Zeeland is. Tegen het najaar hoopt men het ge bouw te openen. De naam van het te huis is Maria ter Weel, geïnsp jrd op de plaats waar het wordt gebouwd. Het wordt vastgebouwd aan huize Westdorp naast het St.-Joanna-ziekenhuis. Het ontwerp voor het gebouw is van archi- tet J P Loonen uit Breskens. en de bouw is inmiddels gegund aan J. P. A. Nelissen. Venray-Haarlem. Het tehuis zal 50 bedden krijgen, ver deeld over een, twee en vierpersoonska- mers. Het is bedoeld voor chronische en langdurige zieken van alle leeftijden. Het hart van de inrichting is het revali datiecentrum waarvoor, wat betreft het instrumentarium, kosten noch moeiten zijn gespaard. De gemeenten 's-Heerenhoek en Ove- zande hebben zich garant gesteld voor fv.E5>tlAele tekorten een maximum van f 750.000 per jaar. Het geheel staat on der medische supervisie van doktei J B. Weiten, dezusters van het St.-Joan- na-zickenhuis nemen de leiding van de verzorgende sector op zich weer. Hij had het parkeerterrein op wil len draaien, maar een andere vracht auto had hem de weg versperd. Toen hij in zijn cabine had zitten wachten om binnen te komen was de scooterrijder tegen de zijkant van zijn wagen gebotst. De Belg, die gebrekkig Nederlands sprak, werd als tolk bijgestaan door de in allerijl opgeroepen concierge van het gerechtsgebouw, de heer Siemons, die vroeger geruime tijd in Frankrijk heeft gewoond. Op buitengewoon verdienstelij ke wijze kweet de heer Siemons zich van deze moeilijke taak. Nadere ondervraging van de Belg bracht aan het licht dat hij wel een lamp in zijn cabine had gehad. Toen hem werd gevraagd waarom hij die niet had gebruikt om het naderende verkeer te waarschuwen, was het verweer van de Belg dat hij had gedacht elk moment verder te kunnen rijden. De baas van het café was naar buiten gekomen om de toestand te klaren; hij had de chauf- Maandagmorgen omstreeks zeven uur is op rijksweg 63 onder de gemeente Oirschot buurtschap De Kattenberg een verkeersongeval gebeurd, waarbij een militair werd gedood, een militair werd gewond en een vrachtautochauffeur zwaar werd gewond. Het ongeluk ge beurde doordat een vrachtauto met aan hangwagen uit Hulst geladen met kis ten en glas, achter op een personenau to reed, die niet wilde starten en werd aangeduwd door een tweetal militairen. Een dezer militairen werd gewond, de andere kwam met de schrik vrij en een derde militair, die aan het stuur zat werd gedood. De personenauto en de vrachtwagen met aanhanger kwamen te recht in een greppel langs de weg, waar graafwerk wordt verricht voor de via- ductbouw ter plaatse. De chauffeur van de vrachtauto bleek er erg aan toe te zijn. Met een hersenschudding, gedeuk te borstkas, gebroken ribben en een schouderfractuur is hij naar het St.- Elisabethziekenhuis in Tilburg gebracht. De afdeling Zeeland van de vereniging tot behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel heeft in De Koren beurs te Goes haar jaarvergadering ge houden, waarop o.a. kwam vast *e staan, dat de financiële resultaten in het af gelopen jaar minder gunstig zijn ge weest en dat een opvoering van de kwa liteit wenselijk is, wil men de export kansen niet in gevaar brengen De aftredende bestuursleden werden al len herkozen. Ook de vertegenwoordigers in het algemeen bestuur in Den Haag werden herbenoemd. Sprekend over het voorbije jaar gaf de secretaris te kennen, dat het weer een gunstige invloed heeft gehad op de groei en de oogst, van de aardappel en dat de bedrijven een kwa litatief goed produkt hebben kunnen verwerken. Er werd een belangrijke hoe veelheid geëxporteerd, maar het prijs niveau geeft slechts zeer beperkte kan sen voor een behoorlijk winstgevende verwerking. Verschillende sprekers heb ben vervolgens nog aandacht gewijd aan zaken als het keuren op zaterdag, klein- verpakte consumptie-aardappelen, instel ling van een bedrijfspensioenfonds voor werknemers in ondernemingen op het gebied van de groothandel in landbouw- produkten en de EEG. (Van onze verslaggeefster) Op de algemene vergadering van het Nederlandse Trekpaard afd. Zeeland is gisteren besloten de toeslag op het dek- ge'd te verhogen van f 2,50 tot f 7,50. Dit onder veelvuldig protest van de houders van hengsten, die de mening 'ijn toegedaan dat zij van deze regc- hng de dupe worden. Het zal volgens hen zo zijn dat het dckgeld plus de pre mie voor het Nederlandse Trekpaard ge- JÜk blijft en dat zij de verhoging van f5,- uit hun eigen zak moeten betalen. Na cindelo"e discussie werd het voorstel foch aanvaard, omdat dit voor het Ne derlandse Trekpaard bittere noodzaak is om het hoofd hoven water te houden. De voorzitter deed wel de suggestie aan de hengstenhouders om zich in een hond te organiseren. Zoals bv. in Drente. ()P deze manier komen zij dan tegen over de merriehouders veel sterker te staan. De vergadering heeft zowel de begro ting van de Zeeuwse afdeling als de landelijke goedgekeurd. Dit impliceerde tevens dat de vergadering behalve aan ae bovengenoemde verhoging ook haar goedkeuring hechtte aan de subsidie voor de Zeeuwse bonden van paarden- houders. Tijdens de vergadering werd echter voorgesteld dit bedrag van f 2150 met .nn hebben valens PAft utul«s vdu i mei t oüO te verhogen. Deze Widen hebben de keuringen in handen v M en anderhalf jaar oude paarden. De ver hoging wordt gebruikt om de bonden een toeslag te geven op het aantal voor gebrachte dieren per jaar. Tot nu toe kregen de bonden voor iedere keuring een bedrag van f 100,-. Men heeft besloten de drie ver plichte hengstenkeuringen die jaar lijks in Goes, Axel en Oostburg plaatsvinden, tot één keuring samen te trekken Dit in verband met het steeds geringer wordende aantal hengsten. Men is het er gisteren nog niet over eens geworden, of deze ge zamenlijke keuringen in Axel of in Goes zal worden gehouden. De pre miekeuring. die tot nog toe veertien dagen na de verplichte keuring plaatsvond, zal nu op dezelfde dag worden gehouden. De nationale tentoonstelling, zal i.v.m. verbouwingen in de Bossche veehallen plaatsvinden op 7 en 8 september. Bestuurswijzigingen Als bestuursleden moesten de heren I. Groenewege, Puijlaert en J. de Put ter wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd aftreden- Hier voor werden resp. gekozen de heren J. van Overbeeke. uit Kapelle; W. de Put ter uit Axel en M. L. M. IJsebaert te Axel. De overige bestuursleden werden herbenoemd. Lid van het hoofdbestuur werden in de plaats van de heren Groe newege en Puylaert de heren J. de Buck uit Grijpskerk en J. v. Wesemael uit Kloosterzande. Na de vergadering werd een uitstekende film vertoond over* „Het paard in de landbouw." feur van de verkeerd geparkeerde vrachtauto gewaarschuwd. Na het verhoor van de Belg kwam de officier van justitie, mr. K. Thijs- sen, tot de conclusie dat verdachte niet schuldig geacht kon worden aan grove schuld. Wel had hij het verkeer in gevaar gebracht, waarvoor de of ficier een boete eiste van tweehonderd gulden. De raadsman achtte verdach te ook hieraan niet schuldig; hij had al het nodige gedaan om vlug van de weg te komen. Uitspraak over veertien dagen. Gisteren heeft in Parijs een gesprek van 4 uur plaatsgehad tussen de pers chefs van president Kennedy en premier Kroestjev, resp. Pierre Salinger en Mi chael Tsjarlamov. De Rus zou hebben laten doorscheme ren dat Rusland op het ogenblik geen belangstelling had voor onderhandelin gen tussen Oost en West over Berlijn. Voorts kreeg Salinger te horen, dat oud premier en -minister van buitenlandse zaken Molotov „politiek dood" is en dat er géén crisis heerst in Moskou. De voormalige K.N.I.L.-kapitein Ray mond Paul Westerling, die onder de le gendarisch geworden bijnaam ,,De Turk" jarenlang het korps Speciale Troepen in Indonesië heeft aangevoerd, mag op kosten van de staat een zang- studie gaan volgen, zo weet „De Tele graaf" te melden. Westerling maakte in juni 1958 in Bre da zijn debuut bij de opera. Hij Het bij die gelegenheid horen dat hij over een heldentenor beschikt. Na het debuut volgden echter geen succesvolle tour nees. Westerling keerde terug naar het dorp in Friesland, waar hij woont, om nu plotseling weer in de schijnwerpers der publiciteit te treden. De studiebeurs, ten bedrag van f 2000, is in dit opzicht bijzonder, omdat Wes terling reeds 41 jaar is, een leeftijd waarop weinig zangers meer aanvan gen. O., K. en W. heeft hem niettemin de beurs toegekend, omdat Westerling over een heldentenor beschikt Stemmen als de zijne worden schaars. Men gelooft trouwens dat hij onder leiding van repe titoren van de Nederlandse Opera ir Amsterdam binnen een half jaar een vol doend gevormde stem kan hebben, dat kan worden uitgemaakt of hij als zanger al dan niet een toekomst heeft. De afdeling „Muziek en Dans" van het ministerie van O., K. en W. noemde Westerling een man met een uitzonderlijke stem. Het is bekend dat Westerling zich heeft gemengd in de affaire rond vaandrig Aernout (Van der Putten c.s.), doch naar hij heeft verklaard heeft dit er niets mee te maken. De beurs zal hem geen toontje lager doen zingen. Oe Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schurmann, heeft zondag in het programma „Editor's Choice" van een Amerikaanse televisie-station gesproken over de kwestie Nieuw-Guinea. De heer Schurmann, die zei dat Neder land had aangeboden 30 miljoen dollar per jaar aan Nieuw-Guinea te spenderen indien het gebied onder beheer van de Verenigde Naties zou komen, verklaar de: „We moeten ons zo spoedig moge lijk uit Nieuw-Guinea terugtrekken. Hoe eerder hoe beter, gouden de Verenigde Naties het beheerachap op zich nemen, dan zullen wij dertfig miljoen dollar per jaar blijven bijdragen aan de ontwikke ling van Nieuw-Guinea". Volgens mr. Schurmann was dit 't be drag dat Nederland op dit ogenblik aan Nieuw-Guinea besteedde. „Nederland", vervolgde hij, „heeft er nooit iets voor teruggehad. Economisch bezien is het waardeloos". Mr. Schurmann zei te hopen dat de volkerenorganisatie het bestuur van Ne- (Van onze verslaggever) Men kan zich afvragen of men in on derwijskringen zijn tijd niet verspilt met bekvechterijen rond de Mammoetwet, zodat men in ruïneuze tijdnood raakt by het voorbereidende werk dat deze chirurgische ingreep in het Nederlandse onderwijsbestel vergt. Aldus voorzitter K. Hanselman gisterenmorgen in zyn re de tot zyn Bond van Katholieke Kweek scholen in Den Bosch. Het feit dat sommigen in protestants- christelijke kringen een volledige ver werping voorstaan van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs, achtte hij een bewijs van de nood zaak van een gezamenlijk gesprek, waarbij allen die bij het vrije onderwijs betrokken zijn, rond één tafel gaan zit ten. Dit gemeenschappelijk overleg zal ook in de toekomst nodig zijn, omdat een aanvaarding van de Mammoetwet niet een eindpunt vormt in de wetgeving, maar het begin van een zware besluit vorming. Een onvoorwaardelijke eis voor aan vaarding van de wet van minister Cals is volgens de heer Hanselman, dat de taak van de maatschappelijke organen nauwkeurig wordt omschreven. Wat op dit punt het Nederlandse katholieke on derwijs betreft de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad, die besturen, .ouders en docenten representeert, kan voor de katholieke sector gelden als maatschap pelijk orgaan, terwijl het Kath. Pedago gisch Centrum de vaste adviesinstantie zal kunnen zijn voor zaken met peda- gogisch-didactische aspecten en het r.-k. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding een secretariaatsfunctie kan vervullen van de nog uit te bouwen schoolraad. Voordat hij in de namiddag nader in ging op slechts voor insiders begrijpe lijke technische kwesties, stelde hij dat een vruchtdragende uitvoering van de wet slechts mogelijk is vanuit een nieu we mentaliteit in onderwijskringen. Een te groot groepsegoïsme en de binding aan historisch gegroeide en vergroeide situaties, bemoeilijken elke onder wij s- reorganisatie. „De nieuwe wet vernieuwt niet", zei hij, „maar schept slechts de mogelijkheden tot vernieuwing". Er werden vier moties aangenomen, waarin onder meer de gelijkstelling in salariëring werd bepleit van de gym nastiekleraren. Terloops kwam ter spra ke dat de naam .kweekschool' beter ver vangen kan worden door een neutraler term als „opleidingsschool voor onder wijzers" bijvoorbeeld. derland zou overnemen en daarna de Papoea's vrij zou laten in de keuze van hun politieke toekomst. De heer Schurmann verzekerde, dat hoewel Nederland Nieuw-Guinea kwijt wilde, het bereid was met de wapens te verhinderen dat Indonesië er zich mees ter van zou maken. Het programma, bevatte ook vraag gesprekken in Djakarta met de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, en genera al-majoor Achmed Jani, opperbevelhebber van de troepen die Nieuw-Guinea eventueel zullen gaan „bevrijden". Soebandrio verzekerde opnieuw, dat Indonesië's aanspraken zich nimmer zou den uitstrekken over Australisch Nieuw- Guinea en Brits-Borneo. Brits-Borneo be hoorde meer tot het gebied van de fede ratie van Malakka dan tot Indonesië, politiek zowel als geografisch, meende hij Jani zei dat „tot nu toe" geen lan-^ dingen op Nieuw-Guinea waren verricht,' maar dat Indonesische patrouillevaar- tuigen van de typen die onlangs met de' Nederlandse marine in een vuurgevecht waren gewikkeld, gebruikt waren om verbannen Papoea's naar hun vaderland terug te brengen. In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal blijkt Hoofdplaat plotseling van slag, want de grote nederlaag van vorige week werd gevolgd door een nieuwe struikeling en wel tegen Hansweertse Boys (14). Ria moest ervaren dat IJzendijke niet van plan is zich zonder meer te laten uitschakelen, getuige de 07 uitslag. 's-Heer Arendskerke bleef volop in de zorgen door een 48 nederlaag tegen Walcheren en Vogelwaarde behield de leiders plaats via een 20 zege op Sluis kil. Groede bleek voor het ver sterkte Aardenburg een gemakke lijke kluif (27). De stand isVogelwaarde 1323 IJzendijke 1119 Hoofdplaat 1218 Hansw. Boys 11—16Aardenburg 12—15 Walcheren 13—12; Sluiskil 12—9; Ria 11—8 Groede 13—7 Schoondijke 13—4 's-Heer Arendskerke 111. In de eerste klas B, waarin een dubbele competitie wordt gespeeld, bleef Renesse vrywel de enige kampioenskandidaat nu Dreischor op eigen veld met 04 werd verslagen. Burgh 2 volgde het voorbeeld van de grote broers en versloeg de Zierikzee-reserves met 51. De stand is hierRenesse 1018 Dreischor 1113 Burgh 2 119 Zierik- zee 2 9—8 S.V.O.W.K. 9—2. In de reserve eerste klas nam Terneu- zen 2, evenals vorige week, tegen Clinge 2 geen halve maatregelen (0—6). Zeeland Sport 3 won met 04 van Steen 2 en Breskens 2 verloor met 80 van Luctor 2. Zeelandia 2 bleef tegen hekkesluiter Corn. Boys 3 baas in eigen huis (20), waardoor de stand luidtTerneuzen 2 12—22 R.C.S. 2 10—18 Zeeland Sport 3 12—17; Clinge 2 11—16; Breskens 2 11— 12 Luctor 2 1210 Zeelandia 2 128 Oostburg 2 126 Steen 2 125 Bier vliet 2 84 Corn. Boys 3 104. In de tweede klas A deelde het leiden de Kvuiningen de winst met concurrent Domburg <44), waarvan het niet- spelende Noormannen nog het meeste profijt trok. Robur liet tegen Volharding de winst glippen (12) en Patrijzen 2 verloor met 01 van Yerseke 2. Het voor de bezetting van de laatste plaats belangrijke duel tussen Middelburgse Boys en Cortgene werd in het voordeel' van de Noord Bevelanders beslist (23). Kwadendamme 2 bleef met 6—3 baas over Hansw. Boys 2. De stand is hier Kruiningen 1321 Domburg 1218 Noormannen 1017 Robur 12—13Yerseke 2 11—12 Kwadendamme 11—11 Volharding 10— 10 Patrijzen 2 12—10 Cortgene 13—6 Hansweertse Boys 2 11—5 Middelburgse Boys 113. In de tweede klas B nam Jong Ambon revanche op concurrent Philippine voor de destijds op eigen veld geleden neder laag. De Ambonezen wonnen ditmaal met I2. Aardenburg 2 werd door Retranche- ment doeltreffend onder de duim ge houden (38) en Terneuzen 3 versloeg Schoondijke 2 met 13. Vlissingen 5 moest tegen stadgenoot Walcheren 2 het onderspit delven (12), waardoor de stand er als volgt uitziet Jong Ambon 1426 Philippine 1322 Terneuzen 3 1415 Retranchement 1214 Vogel waarde 2 1413 Walcheren 2 1412 Aardenburg 2 108Zeeland Sport 4 II6 Schoondijke 2 125 Vlissingen 5 10—3. In de tweede klas C had leider Zonne- maire een vrije dag. Brouwershaven had tegen Dreischor 2 geen kans (14) even min als S.V.O.W.K. 2 tegen Renesse 2 (63). Hier is de stand: Renesse 2 10 18 Zonnemaire 916 Dreischor 2 10 9 Brouwershaven 2 117 S.V.O.W.K. 2 10—0. In de derde klas A blijft Middelburg 4 maar winnen. Nu moest Patrijzen eraan geloven (101) De „volgers", Luctor 3 en Kruiningen 3, verloren bovendien. Eerstgenoemde met 53 van Kwaden damme 2 en laatstgenoemde met 13 van Domburg 2, Robur 2 versloeg Lewed. Boys 2 (05), terwijl 's-Heer Arendskerke zich van de rode lantaarn kon ontdoen door met 35 van Vol harding 2 te winnen. De stand is nu Middelburg 4 1224 Domburg 1338 Luctor 3 1317 Kruiningen 2 1316 Lewed. Boys 2 IJL12 Robur 2 1111 Kwadendamme 2 1210 Patrijzen 3 10 6 's-Heer Arendskerke 2 144 Volharding 2 112. In de derde klas B had Breskens 3 geen moeite met Zuidzande (183). IJzendijke 2 viel terug door de 25 nederlaag tegen Groede 2. R.C.S. 3 wandelde over Aardenburg 2 heen (9 1) en Noormannen 2 bracht de puntjes mee van Retranchement 2 (01). Walcheren 3 bleef met 32 baas over Hoofdplaat 2. De stand is hierBreskens 3 12—21 IJzendijke 2 10—15R.C.S. 3 1115 Hoofdplaat 2 1012 Groede 2 1112 Walcheren 3 1212 Noormannen 2 79 Aardenburg 3 106 Retranche ment 2 133 Zuidzande 101. In de derde klas C kwam leider Koe wacht 2 tegen Hontenisse 3 maar juist met de hakken over de sloot (01). Sluiskil 2. dat zijn eigen derde met 50 versloeg, bleef daardoor op gelijke hoogte. Clinge 3 werkte Graauw uit de kopgroep (4l) en H.V.V. 3 handhaafde zich daar in door met 20 van Corn. Boys 4 te winnen. Ria 2 kreeg tegen Philippine 2 geen kans op positieverbetering (13). De stand luidtKoewacht 1319 Sluiskil 2 13—19; H.V.V. 3 11—17; Philippine 2 1317 Graauw 1215 Clinge 3 1110 Hontenisse 3 119 Corn. Boys 4 125 Ria 2 114Sluiskil 3 11—1. Deze foto toont de Vlissingse keeper Piet Baart, in actie. (Van onze parlementaire redactie) „De uitnodiging aan de Nieuw-Guinea- raad om advies uit te brengen over het zelfbeschikkingsrecht past evenzeer in een situatie, waarbij tot internationali satie zou worden overgegaan. Het ge vraagde advies betreft niet alleen de vraag op welke wijze het zelfbeschik kingsrecht dient te worden voorbereid en geëffectueerd. In de adviesaanvrage wil de regering ook de vraag betrokken zien, welke wegen bewandeld moeten worden om tot een verantwoorde uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht te kunnen komen. Er wordt van de raad echter bepaald geen uitsluitsel ver wacht omtrent de uiteindelijke keuze. Dat zou ook niet mogelijk zijn". Dit heeft minister Toxopeus (binnen landse zaken) opgemerkt in de memorie van antwoord op de begroting voor Ne derlands Nieuw-Guinea voor 1962. De Zwolse vierling: Riny, Dorothee, Elly en Han Kiffers (v.l.n.r.) viert op 6 februari a.s. zijn negentiende ver jaardag. Zoals gebruikelijk betekende dat poseren voor de fotograaf. Elly en Riny werken op een kantoor, Dorothee is jeugdleidster en Han hoopt dit jaar eindexamen te doen aan de ulo-school. Liet zit de Amerikanen niet mee met hun ruimteproeven. Twee zijn er in de afgelopen week mislukt. Een derde, de meest spectaculaire, moest worden uitgesteld. Nu zijn mislukkin gen onvermijdelijk bij dit pioniers werk. Er moet zulk een ingewikkelde apparatuur in werking worden gesteld, dat er altijd we! eens een klein onder deeltje kan falen. De mensheid staat nog maar aan het eerste begin van de verovering van de ruimte. Wat straks routine- en gewoontewerk kan wor den. is nu nog een spannend avontuur. Is het zo ook niet met de vliegerij in de kinderjaren geweest? Het bestaat niet, dat de Russen nimmer tegensla gen hebben ondervonden bij het ont sluiten van de ruimte. Alleen, ze hou den die geheim. Ze vertellen alleen van hun successen en weten die propagan distisch meesterlijk uit te buiten. Aan de Amerikanen is wel eens voorge houden: doe net als de Russen, annon ceer uw proeven niet vooraf, vertel pas achteraf van de geslaagde pogingen. Bewust houdt men in de Verenigde Staten echter vast aan de tactiek van de grootst mogelijke openbaarheid. Op de duur, zo zegt men, werkt dat pro pagandistisch ook het beste. Als de mensen alleen maar van successen ho ren, dan geloven ze het toch niet. En die openbaarheid is ook een propagan da voor de Westerse zienswijze betref fende de vrijheid van nieuwsgaring en meningsuiting. Wij kunnen met die opvatting in stemmen. Alleen krijgen we nogal eens de indruk, dat de Amerikanen in hun berichtgeving vooraf al erg enthousi ast doen en de mogelijkheid van een mislukking teveel op de achtergrond zetten. Dat doet wel eens kinderlijk, om niet te zeggen hinderlijk aan. Overigens wensen wij in het vrije Westen onze grote bondgenoot alle mo gelijke succes toe. Ook voor dit terrein geldt de uitdaging van Moskou, dat het communistische en het democra tische systeem door daden en resul taten maar eens moeten tonen welk van de beide superireur is. NJu de ontluistering van Stalin zich in verhevigd tempo voltrekt, is het wel merkwaardig nog eens te ci teren wat een met het communisme sympathiserende Nederlandse domi nee bij de dood van Stalin schreef. Het geldt hier ds, Hugo van Dalen, her vormd predikant, die in 1953 een brief stuurde aan de Russische ambassadeur in Den Haag met o.a, de volgende be woordingen: „Het is in grote bewogenheid dat ik u met geheel mijn hart een bewijs van mijn intens medeleven doe toekomen in verband met het heengaan van hem, die voor u en voor ons was en is, en blijven zal, de leider naar een geluk kige samenleving in een wereld van Vrede en Broederschap, onze grote ka meraad Josef W. Stalin. Mag ik u per soonlijk verzekeren van mijn liefde en trouw voor de grote gedachte van uw socialistisch vaderland. Mag ik u tevens verzekeren van de onverzette lijkheid van mijn strijd voor de Vrede in samenhang met het vredesvolk van de Sovjet-Unie en geïnspireerd door de levendige herinnering aan hem, die voor ons een lichtend voorbeeld ge weest is en blijven zal: waarachtige progressiviteit en waarlijk socialisme, grootheid van geest en sterkte van ka rakter. zoals kameraad Stalin bezat, zijn blijvende fundamenten voor een wereld van Vrede en Broederlijke vriendschap. Diep onder de indruk reik ik u een hand van onvernietigbare trouw en strijd voor de vrede". Hij, die een lichtend voorbeeld blli ven zou, is nu in Rusland zelf ont maskerd als een harteloze tiran, een geschiedvervalser, een man die een walgelijke verheerlijking van zijn eigen persoon organiseerde. Hoe ziet onze dominee dat nu? Voorzitter Kweekschoolbond In de Casino-schouwburg te Den Bosch heeft de Bond van Katholieke Kweek scholen zijn jaarlijkse algemene verga dering gehouden, die gewijd was aan de in voorbereiding zijnde wet op het voort gezet onderwijs. De voorzitter, de heer Hanselman, gaf een overzicht van een aantal belangrijke aspecten van de Mammoetwet, voor zo ver die op de kweekscholen betrekking heeft. Aan het begin van deze beschou wing gaf hij uiting aan zijn grote waar dering voor de arbeid van minister Cals en stelde hij de vergadering voor om hem op de dag waarop hij na zijn ziek te zijn werk weer hervat heeft, een tele gram van gelukwens met zijn genezing te doen toekomen, hetgeen door de ver gadering met algemeen applaus werd goedgekeurd. Spreker was van mening dat door de vele beschouwingen pro en contra de meningen scherper tegenover elkaar zijn komen te staan dan nuttig is: men is de zaak teveel zwart-wit gaan zien. Som migen huiveren bij de gedachte dat po litici moeten gaan oordeelen over zuive re onderwijszaken, maar spr. wilde erop wijzen dat er een goed contact bestaat tussen de kamerfracties en de onderwijs organisaties en dat het onderwijs toch zeker in zijn algemeenheid een poli tieke zaak" moet blijven. Het gezamenlijke gesprek tussen alle betrokkenen blijft belangrijk, ook als de wet een feit is geworden. Dan begint juist immers de belangrijke periode van de besluitvorming omdat de wet op het voortgezet onderwijs zodanig schema tisch is geworden dat er nog heel veel te regelen zal vallen, aldus de heer Han selman. Aan het eind van zijn beschouwing concludeerde hij dat het slagen van de wet zal afhangen van de mentaliteit waarmee ze door het onderwijs gereali seerd wordt; een diepgaande mentali teitsverandering zal daarom eerste ver eiste zijn. Later op de dag heeft de ver gadering discussies gewijd aan verschil* lende details van de wet.

de Stem | 1962 | | pagina 7