i Prinses Beatrix wordt 24 Iets gaan DOEN verkeersramp" tegen Oe Thant werkt nog druk aan N.-Guinea VERKEER IN LONDEN MUURVAST GELOPEN Bitter Belgisch verwijt aan adres van V.N. Ongewone losmethode Ontsnapte O. weer veilig achter zijn luikje feert met Meren istic-bui'zen CHIRURG UIT WOERDEN BEPLEIT: Jaarlijks dodental wordt te onverschillig aanvaard Bloedvriendschap met dolk bezegeld ,De Stem'' bij oefenreis Smaldeel I I 55 :wv> La Nieuwe impuls DAGBLAD VOOR ZEELAND OUDERS WAREN AL TWEE DAGEN DOOD Vader en moeder slapendachten de kinderen Kernstopgesprek (weer muurvast) Fraai winterweer Violist Kreisler (88) overleden Onderzeeboten uit Rusland voor Indonesië Complete chaos door staking Bloedbad had voorkomen kunnen worden JONGEMAN MOEST VLUCHTELING NADOEN WITTE KRUIS •ys de echte mWM '•V.'f.i; 1?* #«i' *•**-■ y >1 'M r- •pm .MfiT'yM 102e JAARGANG No. 23890 lik Frysk Selskip" werd opgericht I orthodoxe en gereformeerde deel Iriésland, dat buiten de beweging 1 ook mee ging doen. Friese kan- Ten, Friese bijbelverhalen en Frie- |lmboeken hebben sedertdien hun gedaan. |te kwam de Friese beweging bij Ihtingen terecht. In 1917 werd het |sk Frysk Boun" opgericht door Brandsma, pater Alb. Doodkor- Witte veen. Iddels was deze Friese beweging, leen maar streed voor behoud van Tl, voor velen te „lam". Jan Jel- |f trachtte in 1905 met zijn ,,Boun Irryslan" de Friese beweging een |e grondslag te geven, hetgeen mislukte. (jaren van de eerste wereldoorlog 1 dan hetgeen waar men zich nu I zo druk om maakt, nl. het eerste In van het nieuwe Fries nationa- ^door oprichting van de ,,Jong Mienskip" van dr. Douwe Kal- Eeltje Folkertsma. Iemand van de selskip" en iemand van het lik Frysk Selskip" gingen pleiten Tories zelfbestuur. Aanvankelijk (st dat Kalma de hele Friese be- achter zich zou krijgen, vooral |e kinderjaren van de „mienskip" viel met het einde van de eerste oorlog, toen heel wat staten en Jchieën op het voetstuk stonden te |en en ook Troelstra zijn greep 2 macht wilde doen. neer toen Troelstra aan het he isas gekomen en Nederland een re- geworden, zou zonder twijfel de [root zijn geweest op verwezenlij- idealen van Kalma c.s. Maar Ig de „mienskip" weldra op re- luiten Friesland dacht niemand lan Fries nationalisme, chien moet de figuur van Jan van der Goot gezien worden als |es nationale profeet van de der- ren, In 1933 richtte hij het Friese snfront op, dat later opging in de Ens door hem gestichte Fryske martij, waarvan het programma /at verder ging dan nu van de Aan de verkiezingen heeft deze )artij nimmer deelgenomen. Zij nationaal-socialistisch, maar anti en anti-Duits, waardoor haar ,ang leven beschoren was. In 1941 -.e op in Saxo-Frisia, een in Gro- zetelende beweging en moest in ïelemaal verdwijnen. de oorlog kwamen de oude gelui- jrug. Nu ontsmet van nazi-ideëen de Fries nationalisten naar vo- 'ooraan stond de Frysk Nasjonale rein van Ilalbe Doele en verderop de „selskippen", die nu ook voor zelfbestuur" begonnen te voelen. 48 werd de „Striidboun Fryslan opgericht, onder leiding van de' Folkertsma, die in 1915 ook va rtij was. De oprichting van >ond heeft destijds veel hilarite kt. Toch heeft de oprichting lan Frij" en de grotere activum e Friese beweging via een herucn- nuppelvrijdag" in 1951 geleid ging van bepaalde eisen, zo a in de rechtzaal. Fries op sen® "och kreeg men de indruk dat_o j jaren de extremisten in ninder in aantal werden. De ^oor ?rs in Friesland waren meest /ve- ge Friezen, die het nationalism ze anti-Nederlandse vorm te ve en er niet voor te vinden ware olitieke partij in de steek te lat'ei veet in Friesland maar al te goe ider normale omstandigheden ee ijk nationalisme geen succes nee nu eenmaal in het politieke ie eeuwen heen staatsgrenzen o - jker worden geacht dan taal£Jvjj" ■n zeer zeker vooral in deze tijl t „zelfbeschikkingsrecht der v met voeten wordt getreden land bezig is op te gaan in een g Europese gemeenschap. Dit 1S t :n van de meeste Friezen heel 'rijker dan Fries Nationalisme, n° ithiek men dan ook mag staan •ver het recht om een eigen ta** •eken en een eigen culturele ichap te vormen! Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Pa§WaiJ Bureau voor dr Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuren IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' OOSTBURG Nieuwstraat 41 DINSDAG 30 JANUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 1 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2893) Kinderen van een gezin in het Belgi- gische Namen hebben ruim twee da gen in de veronderstelling geleefd, dat hun ouders sliepen terwijl zy in wer kelijkheid waren overleden. Pas nadat de kinderen aan omwonenden hadden verteld dat zü hun ouders al voor de derde dag niet hadden gezien, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de ouders met het jongste kind uit het gezin door kolendampvergiftiging om het leven waren gekomen. Een arts stelde vast dat de dood al 54 uur eer der was ingetreden. De vader van het gezin van vijf kinde ren genoot een oorlogspensioen. Een 14-jarige dochter had de zorg voor het gezin, waarvan de moeder gebrekkig was. De kinderen waren sinds de vo rige week donderdag normaal naar school gegaan, nadat hun ouders wa ren gaan slapen. Zondag werd het 14-jarige dochtertje aangesproken door een buurvrouw, die de moeder van het gezin al enige da gen niet had gezien. Het meisje ver telde dat de ouders met het jongste kind sliepen. Het had bij haar geen ongerustheid veroorzaakt, dat zij hen al twee dagen niet had gezien „omdat zij altijd lang sliepen". De Geneefse kernstopconferentie is gis teren op verzoek van de Verenigde Sta ten voor onbepaalde tijd opgeschort. De Amerikaanse onderhandelaar Stelle ver klaarde kort voor het einde van de 353e zitting dat er geen „verstandiger keus" bestond dan de besprekingen te staken totdat „een gemeenschappelijke basis voor onderhandelingen" zou zijn hervon den. Stelle's communistische collega Tsa- rapkin zei na afloop van de zitting: „Het Westen heeft de conferentie schipbreuk doen lijden. Het heeft voor ons geen zin meer om hier te blijven". Morgen, woensdag, viert on ze kroonprinses haar 24ste verjaardag, bij welke gele genheid tvij deze onlangs gemaakte foto publiceren. Foto Max Koot Het aantal verkeersongevallen langs de openbare weg is, in ons land zowel als in de andere Westeuropese landen, de laatste jaren schrikbarend toegenomen. In eerste instantie is in het bijzonder voor de toeneming van het aantal ernstige ongevallen hetzij met dode iijke afloop, hetzij gevolgd door een meer of minder ernstige graad van blijvende invaliditeit de nog steeds stijgende snelheid die de mens met zijn moderne motorvoertuig kan bereiken verantwoordelijk. Daarentegen is zijn reactievermogen niet of nauwelijks toegenomen. Dit concludeert dr. J. Dijkstra, chirurg MOGELIJK krijgen de Nederlandse An tillen binnenkort hun eigen luchtvaart maatschappij, die dan de plaats van het Westindische bedrijf van de K.L.M. zou overnemen. De onderhandelingen daar over zijn gisteren begonnen. ER IS gisteren in de vergadering van de Spoorwegongevallenraad nog niet be slist wanneer het onderzoek naar de ramp bij Harmeien zal beginnen. VOLGENS DE Westduitse minister van economische zaken is het beslist niet nodig dat het Engelse pond devalueert, als Engeland toetreedt tot de E.E.G. DE NIEUWSTE modellen t.v.-toestellen m Oost-Duitsland. voorzien van de mo dernste snufjes, kunnen géén westelijke uitzendingen meer ontvangen. VOOR 400.000 gulden aan goudstaven en juwelen is gestolen uit een juwelierszaak in Melbourne. HET TIJDSTIP voor Glenns ruimtetocht is voor donderdagmorgen a.s. bepaald op half acht, dat is half twee in de mid- Qag Nederlandse tijd. t Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Enkele overdrijvende wolkenvelden, t maar ook flinke zonnige perioden. t Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind t tussen oost en zuidoost. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Mooi tot koud weer. Minimumtem- peratuur van —5 tot —12 graden, maximumtemperatuur van 5 tot 0 i graden. J Vandaag: zon onder 17.23 uur. Maan t onder 12.31 uur. Morgen: zon op 8.23 uur. Maan op 3.49 uur. in Woerden, in het maandblad van het Nederlands Huisartsengenootschap. Dr. Dijkstra heeft een belangrijk aandeel ge had in de hulpverlening na de trein rampen in Woerden en Harmeien. Hij becijfert, dat langs de openbare weg in ons land ongeveer tweeduizend doden per jaar vallen. Dit is gemiddeld zes per dag, welk getal met vijfentwintig moet worden vermenigvuldigd om een indruk te krijgen van het totaal aantal gewonden en met twaalf om ten naaste bij georiënteerd te zijn over het aantal ernstig gewonden. Dr. Dijkstra vraagt zich af, of men zich van medische zijde nu toch eindelijk niet eens met meer energie moet inzetten in de door andeï'en reeds aangebonden strijd ter preventie van verkeersongeval len. Velen, zo zegt hij, aanvaarden de rampzalige gevolgen van het wegverkeer met een zekere onverschilligheid of met een berusting, gebaseerd op een ver meende onafwendbaarheid, zoals de middeleeuwse aardbewoners die van pest en cholera. De preventie van ziekte en ongeval behoort, naar zijn mening, tot cle belangrijkste taken van de arts en er ligt ook voor de arts en zijn organi saties met betrekking tot de voorkoming van verkeersongevallen en verwondingen nog een groot terrein braak. Wil men de omvang van de verkeers ellende overzien, dan schieten getallen, gebaseerd op door de politie aan het centraal bureau voor de statistiek ver strekte gegevens nog volkomen tekort, evenals bijvoorbeeld dodencijfers, waaruit men met beklemming kan af lezen, dat in 1960 by kinderen boven één jaar het verkeersongeval boven aan de lyst van doodsoorzaken voorkomt, hoog boven dood door ziekte van welke aard dan ook. De medicus die zich in deze materie verdiept, aldus dr. Dijkstra, ontdekt spoedig dat hij individueel, in samen werking met anderen of in georganiseerd verband, daadwerkelijk kan en zelfs moet meewerken om met betrekking tot dc verkeersveiligheid de middeleeuwen te doen plaatsmaken voor een renais sance. Dr. Dijkstra geeft een beschouwend overzicht over de ongevalsgeneeskunde in en door het verkeer, waarbij hij voor al aandacht schenkt aan de hulpverlening ter plaatse en tijdens het transport van de gewonde. Over het vervoer van het slachtoffer zegt hij, dat men dit dient te zien als een bijkomende belasting die tot een minimum moet worden gereduceerd. Hij bespreekt onder meer de schadelijke in vloed van snelrijdende ambulance auto's op het min of meer labiele zenuw stelsel van de gewonde. Bloeddruk bepalingen tijdens dergelijke ritten heb ben uitgewezen, dat snel optrekken en afremmen van de wagen nadelig werken op de reeds meer of minder gestoorde bloedverdeling van het slachtoffer. Dr. Dijkstra meent, dat in het algemeen het transport van het ernstig gewonde ver keersslachtoffer zonder spoed dient te geschieden. De ambulancewagen moet rustig rijden, zonder sirenegeloei en op zijn weg verkeersregels, stoplichten enzovoorts op dezelfde wijze respecteren als het gewone verkeer. Nieuwe regels Hij is ook van oordeel, dat in ons land met zijn doorgaans kleinere afstanden de eerste hulpverlening aan het zwaar ge wonde verkeersslachtoffer in eerste instantie dient te worden verbeterd door het instellen van telefoonposten langs de snelwegen, verbonden met een centraal- post, die een snelle hulpverlening organi seert. Daarnaast dienen, volgens hem, de zowel voor de arts als voor de leek- E.H.B.O.'er geldende maatregelen bij de eerste hulpverlening te worden herzien. Deze zijn bij de letsels van de verkeers slachtoffers in het ene geval te summier en in het andere geval te bewerkelijk. Opleiding van een kleine groep leken acht hij noodzakelijk, met name van het personeel van ziekenwagens, doch ook van de serieuze kern zoals iedere E.H.B.O.-vereniging die bezit, volgens de principes zoals deze speciaal in de ver- keerstraumatologie gelden. Ook de op leiding tot verpleegster behoeft in dit opzicht een aanvulling. Dr. Dijkstra meent, dat er voor de gewone E.H.B.O.'er zoals bedoeld in de leus„In ieder huis een E.H.B.O.'er" geen plaats is in de zeer gecompliceerde verkeersongevallen- geneeskunde. De Amerikaanse violist Fritz Kreisler is gisteren op 88-jarige leeftijd aan een hartaanval in New York overleden. Fritz Kreisler werd in Wenen geboren. Kort voor de tweede wereldoorlog kreeg hij de Franse nationaliteit. Hij vestigde zich in de Verenigde Staten toen de Duitsers in 1940 Frankrijk binnenvielen. In 1943 werd hij Amerikaans staatsbur ger. Hij trad in 1950 in een radioprogram ma voor het laatst in het openbaar op. Na zijn eerste concertreis op 25-jari- ge leeftijd verwierf hij vermaardheid over de gehele wereld. Hij componeerde en arrangeerde vele werken voor viool. In New York was men gisteren nogal verbaasd over een uitlating van minis ter Soebandrio, als zou het verkennend overleg dat V.N.-secretaris-generaal Oe Thant voert, al zo goed als op een mis lukking zijn uitgedraaid. Naar gisteren ook van Indonesische zijde in het hoofdkwartier van de V.N. in New York werd betoogd, gaat Oe Thant nog steeds voort met zijn pogin gen. Hij wil beide partijen pas onder zijn auspiciën bijeen laten komen als hij de redelijke zekerheid heeft dat zij beiden dan met een formule voor een vreedzame regeling akkoord zullen gaan. Intussen bedenkt Soekarno steeds nieuwe plechtigheden waarbij hij dan het woord kan voeren over Nieuw-Gui- nea. Gisteren metselde hij een eerste steen voor een nieuw gebouw van het Rode Kruis. En in zijn toepasselijke toespraak hield hij opnieuw stevig vast aan zijn voorwaarde dat hij alleen wil De staking van het personeel van de Londense ondergrondse en de forensentreinen heeft gisteren een verkeerschaos zonder weerga veroorzaakt. De politie vertelde dit ter illustratiein één straat was er een opstopping over een lengte van 18 (herhaal 18) kilo meter. Ruim een miljoen forensen gebruikten auto's, taxi's, bussen, scooters, fietsen en hun benen in een meestal vergeefse poging op tijd op hun werk te zijn. „Toen het middaguur al was verstreken, waren nog mensen op weg naar hun werk. Het was toen nog steeds kruipen", zei raken. iemand van de Royal Automobile Club. De narigheid met het verkeer was het resultaat van een eendaagse wilde sta king van het personeel van de spoor wegen en de ondergrondse, om looneisen kracht bij te zetten. „Er is geen straat in Londen zonder opstopping", verzuchtte men. Er liepen maar enkele treinen. Opti mistische forensen renden van perron naar perron, in de hoop tot de geluk kigen te kunnen behoren. Enkele gevolgen van de chaos Een „reddingsauto" van de Royal Automobile Club meldde vijf minuten na te zijn uitgerukt dat hij hopeloos vast zat. Alle processen in de rechtszalen van Old Bailey werden opgeschort, omdat geen enkel jurylid kwam opdagen. Premier Harold MacMillan reed zondagavond reeds naar zijn kantoor om de stakers de loef af te steken. Richard Beeching, voorzitter van de British Transport Commission, reed naar zijn werk via een „geheime route". Hij weigerde daarover inlichtingen uit angst dat die route dan ook overvol zou onderhandelen op basis van overdracht. Gisteren heeft de Nederlandse ambas sadeur bij de V.N., mr. C. W. A. Schuer- mann, met Oe Thant een gesprek ge had over Nieuw-Guinea. Dit gesprek was onderdeel van de diplomatieke sondering van de zijde van Thant. Verwacht wordt! dat de besprekingen zullen voortduren I tot diep in februari. De Nederlandse woordvoerder zei, dat er geen opmer kelijke wijziging in de situatie viel te noteren. Indonesië heeft intussen vier onder zeeboten van Rusland gekocht. Ze zijn gisteren uit de Poolse haven Gdynia ver trokken. Volgens de Indonesische mari ne zijn deze onderzeeboten beter dan die van Nederland. Ze bezitten zelfs een installatie om er raketten mee af te vuren. Toen een van de journalisten, die in Dja karta waren opgetrommeld om het nieuws aan te horen, vroeg wat dat voor Indonesië voor nut had, ant woordde de hoge marineman veron gelijkt: „Hoe weet u dat Indonesië geen raketten heeft?" Hij vertelde ook nog dat de Indonesi sche regering de schepen eigenlijk wel liever in het Westen had gekocht. „We wenden ons altijd eerst tot Washington en Londen. Maar ja, wat wilt u, als zij geen gehoor geven moeten we wel naar Rusland gaan". PSP: Niels terugdoen De P.S.P. heeft in een resolutie als zijn mening te kennen gegeven dat Ne derland onmiddellijk moet beginnen met het repatriëren van alle troepen uit Ne derlands Nieuw-Guinea. En mocht In donesië inderdaad tot de aanval over gaan, aldus de P.S.P.dan moeten de Nederlandse strijdkrachten niet terug schieten, maar de Veiligheidsraad waar schuwen. Ja, zo'n stola is wel de beste methode om de winter, die ons plotseling weer overvallen heeft, te weerstaan. Het is de nieuwste creatie van de Noorse bontontwerpers. De stola zal wel wat meer kosten dan een paar oorwarmers... DE DUITSE vertegenwoordiger, die om uit zijn geldproblemen te komen zijn dure auto in de Rijn bij Huissen liet duwen, de indruk wekkende dat hij daar bij verdronken zou zijn, krijgt voor het bergen van de wagen een nota van ruim 1200 gulden gepresenteerd. 55 In Belgische regeringskringen is gis teren scherp stelling genomen tegen een verklaring van de secretaris-generaal van de V.N. over de moord op 23 Belgi- Eén etmaal heeft de 24-jarige M. O. uit Zalk die, zoals wij gisteren meld den via het doorgeefluikje van zyn celdeur was ontsnapt, van een enerve rende vryheid genoten. Gisterenavond, ongeveer 24 uur nadat hy de benen had genomen, had de grootscheepse klop jacht op de vluchteling tot resultaat dat hy, bij Dalfsen, werd aangehou den. Die jacht werd meteen ingezet nadat O. er tussenuit was. Zijn ontsnapping was een unicum; nog nooit is er iemand in geslaagd op deze wijze de cel te verlaten. Een doorgeefluikje is maar klein en de autoriteiten van de justitie, die zondagavond direct kwa men kijken, konden zich niet voorstel len dat door zo'n gaatje een man kon ontsnappen. Om te roeten te komen of het in derdaad kon, werd de zoon van een der aanwezige autoriteiten gevraagd het de verdwenen gevangene eens na te doen. Het lukte de jongeman, zij het met veel moeite. Die zal O. zich overigens met plezier getroost hebben, toen hij op het idee kwam via de weg van zijn boterhammen te verdwijnen. Het luikje is 20 bij 30 cm groot (dus nog kleiner dan aanvankelijk werd be richt) en de politie in IJsselmuiden was wel een beetje verlegen met het geval. „We hebben echt niet gewoon vergeten het luikje dicht te doen", zei men daar, „we laten het vaker open staan, met het oog op de ventilatie". De gehele nacht na de ontsnapping is er gezocht. Met speurhonden is O.'s spoor over een afstand van 12 km ge volgd. Er werden kordons gelegd en tientallen politiemannen waren in touw. Gisteren is het speuren onverdroten voortgezet. De overweging dat de ge arresteerde enkele aanrandingen heeft bekend, en dat hij ook van insluipin gen en inbraken werd verdacht, zal aan de grote ijver hem te vinden ze ker niet vreemd geweest zijn. Tegen de middag werd hij gesig naleerd in Westenholte. Daar stond hij te liften. Er kwam een auto langs waarin toevallig iemand zat die O. persoonlijk kende. De bestuurder wilde de vluchteling meenemen in zijn auto om hem dan aan de poli tie over te leverenmaar daar trap te O. niet in. Hij bedankte vriende lijk voor de liftmaar ivas wel zo bereidwillig te vertellen dat hij naar Duitsland zou vluchten. De autorijder lichtte spoorslags de politie in. Er is nog een hele middag gezocht. Om vijf uur zat de gezochte in een café bij Dalfsen. Daar herkende men hem van de foto in de kranten en een telefoontje naar de politie was toen voldoende. Drie rijkspolitiemannen re kenden hem in. Hij liet zich zonder ver zet meenemen. O. zit nu weear veilig in de cel. En men let speciaal op het luikje. De Britse kustvaarder Gladonia ligt nog steeds op de Maasvlakte; men is nu bezig de kostbare lading porselein- aarde te lossen, om het schip zo licht te maken, dat een nieuwe poging om het vlot te brengen succes zou kunnen hebben. Terwijl met man en macht gewerkt wordt om de lading over boord te zetten, wordt met een tank wagen drinkwater voor de opvarenden aan boord gebracht. President Tsjombe en kolonel Mitra, commandant van het Indische Ghurka- regiment der V.N. in Elisabethstad hebben „bloedvriendschap" gesloten. De plechtigheid vond plaats na een diner dat de Indische kolonel de Ka- tangaanse president aanbood. Mitra overhandigde Tsjombe een Ghurka- dolk waarmee hij zich een snee in de pols had gegeven en waarvan het lem met bebloed was. De president gaf zich vervolgens eveneens een snee in de pols onder geestdriftige toejuichin gen van de Indische genodigden. sche en Nederlandse geestelyken in Noord-Katangu. Het argument van Oe Thant, dat het terugtrekken van 1800 man Katangese gendarmerie uit de streek van Kongolo indirect debet was aan de bloeddorstige actie van „een klein detachement mui tende Kongolese militairen" en dat de V.N. niet bij machte waren tussenbeide te komen, heeft in Brussel een heftige reactie uitgelokt. Volgens radio-Brussel heeft de Belgi sche regering het V.N.-secretariaat erop gewezen, dat zich wel aanzienlijke V.N.- strijdkrachten op de basis Kamina be vinden, maar dat er blijkbaar voor het geterroriseerde gebied van Noord-Ka- tanga géén troepen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het Brusselse blad „La libre Belgi- que" spreekt in dit verband van een „weergaloos voorbeeld" van kwaadwil ligheid, cynisme en dwaasheid, dat in het optreden van Oe Thant tot uiting komt. Het blad wijst er op, ^la* de V.N. „wel 12.000 soldaten ter beschikking kunnen stellen voor een operatie tegen het geordende staatsbestel van Katanga in Elisabethstad, maar geen einde kun nen maken aan het optreden van een handvol muiters in het noorden". Oreier van hogerhand De enige Europese overlevende van het bloedbad van Kongolo, het hoofd van de missiepost pater Jules Darmont, is gisterenmiddag per vliegtuig uit Kongo in Brussel aangekomen. Voor de Belgi sche radio gaf pater Darmont als zijn mening te kennen, dat „de muiters be velen van hogerhand hadden ontvangen om de missie in Kongolo en wellicht ook elders" uit te roeien en niet op eigen ini tiatief hadden gehaneld. Hij had kunnen constateren dat er on der de burgerij en ook bij verscheidene Kongolese militairen grote sympathie bestond voor het lot van de omgebrach te geestelijken. Sommige militairen had den hem zelfs verzekerd „de schuldi gen te zullen aanwijzen, wanneer een maal de V.N. ter plaats zou zijn gearri veerd". „Onder de Kongolese soldaten In Kongolo waren talrijke christenen, die niet aan de slachting hadden willen deelnemen. Zij brachten later kleine geschenken naar de missie post om op die wijze uiting te geven aan hun afkeer over het gebeuren". Tot de jeugdige Kongolese seminaris ten, die door de muiters gedwongen wa ren de lijken in de rivier te werpen, had de pater woorden van troost ge richt, „omdat zij niet anders konden handelen". Gisterenmiddag is uit de marine- haven Den Helder het smaldeel I, bestaande uit de kruiser De Zeven Provinciën, twee fregatten, twee ja- gers en twee onderzeeboten naar het Middellandsc-Zccgebied vertrokken. Het smaldeel maakt een oefenreis 2 2 welke drie maanden zal duren. Op 2 2 H.r' ,Ms- kruiser „Dc Zeven Provin- J ciën" heeft zich één van onze re- dacteuren ingescheept, die van tyd tot tijd in reportages voor onze hla- den de lezer van de wederwaardig- heden van het smaldeel op de hoog- 2 te zal houden. 2 (Advertentie) PIJNSTILLER legen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc.

de Stem | 1962 | | pagina 1