Kostbaar ..schot levert heel weinig op Drie paters ontliepen moord in Kongo Politie Breda lost twee oude inbraak jaar op Glennpas Maanraket donderdag ver haast Franse regering schijnt OAS in toom te hebben Japan: soldaten in burger zijn voor onsj: burgers IN., Laboratorium werkeloos Arbeiders door roodgloeiend staal verbrand Dr. Van Roijen voor overleg in ons land Zaakje beginnen 25000 gulden in zakken gepropt Beduusd ft |f 98 ft 150 l:N DAGBLAD VOOR ZEELAND Dat durven Russen niel Hier is Moskou in Amerika Vijandelijke vliegtuigen boven Egypte? Winterweer Tsjombe begrijpt nu de Y.N... Strenge actie van mobiele garde J.M. Peters met militaire eer ten grave Kraanarm brak af Bouwvak-CAO nog niet „rond" TROEPENVERVOER N.-GUINEA LEGAAT VAN 2 MILJOEN 102e JAARGANG No. 23889 Voor God, Koningin en Vaderland 60 80 >0 <utl, 90 )ES Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lynen) - Postgiro 278841. c Stem MAANDAG 29 JANUARI 1962 Abonnementsprijs 7,30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DUBBELE RUIMTEPECH VOOR AMERIKA Na vele uren inspannend wachten op het moment van de start, moest Glenn weer uit zijn ruimtecapsule ge holpen worden. 55 55 De radiostations in zes grote Ameri kaanse steden zullen met ingang van donderdag gedurende een week een spe ciaal programma beginnen met „Hier is radio Moskou met het laatste nieuws" Deze aankondiging zal worden gevolgd door een volkomen ongewijzigde uitzen ding van de nieuwsdienst van radio Mos kou, zoals deze in het Engels naar het Westen wordt gericht. Op deze wijze wil men de Amerika nen op de hoogte brengen van de Russi sche „nicuwspropaganda". Dit idee is af komstig van de directeur van een om- roepmaatschappij in Dallas. Hij is de mening toegedaan, dat hoog uit één op duizend Amerikanen ooit een uitzonding van radio Moskou heeft ge hoord. Hij meent, dat zijn plan een demonstra_ tie zal zijn van volmaakte democratische vrijheid, die in andere landen ook de aandacht zal trekken. „Deze landen zul len merken, dat de Russen ons voorbeeld niet durven volgen". Hel afgelopen weekeinde is voor de Amerikanen bepaald niet fortuinlijk geweest: majoor Glenns rniniletocbt (driemaal rond de aarde) moest wegens sleeht weer en ook omdat enkele instrumenten niet geheel in conditie zouden zijn, uitgesteld worden. Bovendien is bet maauschot, zoals we zaterdag in enkele edities nog konden melden, grotendeels mislukt. Het ruimte- laboratorium, niet zijn uiterst ingewikkelde en kostbare inbond aan apparatuur, passeerde de maan gisteravond laat op een afstand van ongeveer 35.000 km. DE BULGAARSE piloot-spion is naar net gevangenishospitaal in Bari over gebracht. Zijn stemming is er, sinds hii weet dat hij moet terechtstaan, aan zienlijk op achteruitgegaan. EEN MILJOEN Londenaars zal vandaag maar moeten zien hoe zij hun werk be reiken, want een wilde staking legt voor 24 uur bussen en ondergrondse stil. EEN STAATSGREEP in Ceylon is, vol- gons een regeringscommuniqué van gis- teren, in de kiem gesmoord. Enkele po litie- en legerofficieren wilden de rege ring van mevrouw Banderanaike uit het zadel lichten. KONING LEOPOLD en prinses de Ré- Ihy zijn in Chili aangekomen voor een privébezoek dat tot 6 februari zal duren OP 5 MAART komt het centrale comité van dc Russische communistische partij bijeen. Daarin zal Kroestjev volgens de officiële bekendmaking verslag over de landbouw uitbrengen. Maar er zal mo gelijk ook over destalinisatie, Albanië en China gesproken worden. NIET ALLEEN Stalin is nu taboe Rusland, ook de namen van de leden der anti-partij groep Molotov, Worosjilov, Kaaanovvitsj en Malenkov moeten ver dwijnen van fabrieken, dorpen en stre ken die naar hen genoemd zijn. Daartoe moesten 84 vroegere wetten worden op geheven. Dat heeft het presidium van de öov,ict-Unie dan ook even gedaan. Dat was te ver om van een geslaagd maanschot te kunnen spreken: welis waar heeft men zijn best gedaan nog foto's van de maan te kunnen maken, maar het eigenlijke doel van de onder neming is niet bereikt. Overigens heeft het de Amerikanen eigenlijk meer teleurstelling bezorgd dat Glenns tocht zaterdag niet doorging. De voorbereidingen voor de trip rond de aarde, waaraan observatieposten over de gehele wereld meewerkten, waren al uren en uren aan de gang, de count down" (de allerlaatste controle van alle instrumenten en onderdelen terwijl de tijd voor het afvuren wordt afgeteld) was al ver gevorderd en Glenn zelf zat al enkele uren in zijn capsule gereed om zijn tocht te beginnen. Dit tijdstip werd echter uitgesteld. Men vermoedde dat er iets niet geheel in orde was. Later betrok de hemel, die tot voordien boven Cape Canaveral wolkenloos was geweest. Dat werd aan leiding tot definitief uitstel. Glene kon zijn nauwe kooi verlaten, maar de tegenslag schijnt hem psycho logisch geen kwaad te hebben gedaan. Hij is tegen donderdag, want dan zal als er weer niet iets tussenkomt, de ruimte trip doorgaan, vol goede moed. De raket en de capsule zullen tegen het nieuw be paalde tijdstip opnieuw zeer nauwgezet gecontroleerd worden. Of Glene dan op nieuw de passagier zal zijn is wel waar- 55 55 De Egyptische regering heeft officieel bekendgemaakt, dat „een aantal vijan- delije vliegtuigen" zaterdagavond een poging heeft gedaan om het luchtruim boven het Suezgebied binnen te dringen". In het communiqué dat door de radio Cairo werd uitgezonden, zei de regering dat luchtafweergeschut in het gebied het „vuur opende" waardoor de toestellen „tot vluchten werden gedwongen". Dat het Israëlische toestellen waren, werd niet openlijk gezegd. t Weersvervvachting van het K.N.M.I. J ;ivondaSnuir:OPgemaakt gisteren' ?nA°0e e" zonni£ weer. Matige, af en t U-L V,nj. krachtige noordoostelijke J J" noordoosten lichte vorst, ÜL4 zuidwesten van het land tem- i l eiaturen om het vriespunt. ;ondne?8Kei,3ZO„nur0"der 17 21 Maa" _M°rs:cn: zon °P 8-25 uur. Maan op i 2.41 uur. 1 leen door professor Lovell van Jodrell Bank in Engeland met zoveel woorden gezegd. Als het inderdaad zou lukken om toch nog foto's van de maan (voor namelijk van de achterzijde) te maken, zou dat de proef toch niet tot een suc ces maken, vond hij. De afwijking in de koers was zo groot dat de raket de maan op nog groter af stand zou zijn gepasseerd. Kleine cor recties door middel van radiosignalen vanaf de aarde maakten die afstand tenslotte ca. 35.000 km groot. Televisiebeelden vanaf die afstand zou den overigens hoogst belangrijke gege vens kunnen opleveren. De Russische Loenik II heeft dat ook gedaan, maar misschien zal de, zij het mislukte Ame rikaanse Ranger III' die prestaties nog overtreffen. Het in drievoud uitgevoerde laborato rium aan hoord van de Ranger is ove rigens verloren. Dat was speciaal ge bouwd voor het doen van waarnemingen op de maanbodem. Zou een van de ap paraten inderdaad zijn taak hebben kun nen vervullen en zijn bevindingen naar de aarde hebben kunnen overseinen, dan zou een hoogst indrukwekkende mijlpaal zijn bereikt in het ruimte-onderzoek. Overigens hebben vele voor andere doeleinden uitgeruste instrumenten aan boord van de Ranger wel gewerkt. Over de gammastraling in het gebied tussen aarde en maan heeft het ruimtevoertuig alle gegevens doorgeseind. Men is bezig die nu te interpreteren. Drie Belgische missionarissen van de H. Geest zyn in Katanga aan de dood ont. snapt. Zij hadden het plan opgevat om nieuwjaar te Kongolo door te brengen en waren met twee dagen tussentijd naar Kongolo gereisd. Twee van hen, die het eerst vertrok ken waren n.l. pater René Tournay van Mellery en broeder Bernulfus Heemskerk (Nederlander) hebben de dood gevonden bij de afschuwelijke moordpartij. De drie overige missionarissen, de paters André Remy van Brabant, abbé Jean-Louis Lambert, een inlandse geestelijke en pa ter Maurice Seyssens uit Brussel, die la ter vertrokken, legden de 50 km per fiets af om de missie van Kongolo te bereiken. Aangekomen bij het Collinegebergte con stateerden zij, dat de inlandse wijk van Kongolo in brand stond. Zij keerden te rug en trachtten de Luningwe-rivier over te steken om zodoende Tshofa in Kasai te bereiken. De inlanders eisten evenwel 3000 franks van de paters om hen over de stroom te zetten. Daar de paters geen geld bij zich hadden, dwaalden zij geruime tijd rond. tot zij een inlands stamhoofd ontmoetten die hun de raad gaf naar Loeboenda te rug te keren, waar alles rustig was. La ter zouden de missionarissen begrijpen schijnlijk, doch niet zeker. De aanwijzing moet formeel opnieuw geschieden. Kennedy heeft zijn teleurstelling over het uitstel van de ruimtetocht van Glenn geuit. Maar hij voegde er aan toe dat men natuurlijk niet anders kon doen dan de tocht uitstellen indien men niet voor 100 procent zeker kon zijn van het goe de resultaat. Radio Moskou hoonde zaterdag: „Dat Glenn niet omhoog ging was omdat hij niet durfde. De mislukking van het maanschot heeft hem en de deskundigen bang gemaakt. Want Glenns raket is van dezelfde makelij als de uit de koers geraakte maan raket". Dat het maanschot van vrijdagavond inderdaad een mislukking is, werd al- Op de wegen rond Parijs hebben een 400 man van de mobiele garde gisteren controleposten opgericht, in een nieuwe krachtige actie tegen het geheime leger, de O.A.S. Daartoe waren vier compagnieën uit de provincies opgecommandeerd, die za terdag met groot machtsvertoon over de Champs Elysées paradeerden. Ook is de vorming bekendgemaakt van een „nationaal actiecomité tegen de O.A.S. en voor een vrede door onder handelingen in Algerië", waarin de so cialistische partij een groot aandeel heeft gehad. Volgens welingelichte kringen schijnt de Franse regering er in geslaagd te zijn de toestand in de hand te houden. In verband hiermee wezen zij er op, dat de O.A.S. geen „subversieve generale staf" voor Frankrijk heeft kunnen vor men, waarin vooraanstaande personen zitting zouden hebben. De regering heeft door het interneren van een 200 ultra-rechtsen kunnen ver mijden, dat de O.A.S. een samenhangen de organisatie in Frankrijk heeft kun nen opbouwen. Geen enkele O.A.S.-groep heeft langer dan vier of vijf weken na ontdekking kunnen voortbestaan. De O.A.S. moet zich nu voornamelijk op studenten en andere jeugdige perso nen verlaten voor haar terreuracties. Gehuurde moordenaars" blijken weinig te voelen voor opdrachten van O.A.S.- zijde. Zelfs in Algerië, waar de politie door de O.A.S. in het defensief is gedrongen zal het geheime leger weinig kunnen bereiken. Men gelooft dat de O.A.S. geen mas sale opstand van de Europese bevol king zal kunnen bewerkstelligen, terwijl de kans om het leger achter zich te krij gen miniem wordt geacht. dat het slechts een valstrik was, daar de missie door de Baloebakat-jongeren en het nationale Kongolese leger was bezet. De jongeren vuurden op de missionaris sen en pater André Remy en Jean-Louis Lambert liepen hierbij verwondingen op. De paters namen de vlucht maar zij wer den tenslotte, volledig uitgeput, door de Baloebakat-jeugd gevangen genomen en aan de solda.ten van het Kongolese leger uitgeleverd. De paters werden door de soldaten ernstig mishandeld. Het was tenslotte, dank zij de tussenkomst van kolonel Pakassa, dat de missionarissen het er levend afbrachten. Deze bescherm de de paters en gaf bevel hen via Sam ba naar Kasongo over te brengen. Met een VN-vliegtuig werden zij tenslotte naar Stanleystad overgebracht. Alle overige geestelijen in Noord- Katanga schijnen nu in veiligheid te zijn. Generaal Loendoela uit Stanley stad is naar Kongola vertrokken om er de orde onder de troepen definitief te herstellen. Tsjombe heeft weer eens een zeer verzoeningsgezinde rede gehouden. Hij zei nu de positie van de V.N. goed te be grijpen en hij wilde de strijdbijl voor goed begraven. Een ander teken van zich wellicht normaliserende verhoudingen is het bericht dat er nu praktisch geen huurlingen meer in het Katangese leger zouden zijn. Voor de verwijdering van de laatsten heeft Tsjombe nog een maand extra respijt gevraagd. Russische advocaten hebben geëist dat Gilzenga wordt vrijgelaten. Het Russische verzoek om een vergadering van de Vei ligheidsraad uit te schrijven (de raad komt morgen bijeen) is voor Adoela aan leiding geweest om zich daar fel tegen te verzetten. Hij vindt dat men nu in Kongo langzamerhand best zijn eigen boontjes kan doppen. De begrafenis van het Tweede-Kamer lid, de heer J. M. Peters, hoofdredacteur van „De Nieuwe Limburger" zal morgen met militaire eer geschieden. Dit van wege het feit, dat hij oud-commandant was van de O.D. (Ordedienst van de ille galiteit), drager van de Militaire Wil lemsorde en oud-militair. Het ere-escorte zal worden geleverd door de Kon. Militaire School te Weert. Het zal bestaan uit het fanfarekorps van het regiment Limburgse Jagers uit Ven- lo, een vuurpeloton van 24 man, een es corte van honderd manschappen, twaalf onderofficieren als dragers en vier offi cieren als slippendragers. Zeventien mensen zijn zaterdag in Vol ta Redonda in Brazilië gedood en acht gewond, toen een grote kraan 70 ton rood gloeiend staal op hen liet vallen. Het ongeluk gebeurde in de staalfa- briek van de nationale staalmaatschappij. Twaalf arbeiders vonden de dood door verbranding. Vijf anderen stierven later. Het ongeluk gebeurde doordat de armen van de kraan afbraken. Op het moment van het ongeluk bevon den zich vijftig arbeiders in de werk plaats. Het is niet juist, dat werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers volledige overeenstemming hebben bereikt over de nieuwe landelijke c.a.o. voor het bouwbedrijf heeft de heer C. Brandsma, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond meegedeeld. „Over de materiële inhoud bestaat in derdaad overeenstemming, maar over enkele andere paar onze mening belang rijke punten zijn we het nog niet eens", zo zei de heer Brandsma. Hij was enigs zins verwonderd over de mededelingen die ir. H. D. Prins, voorzitter van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, zou hebben gedaan. Volgens de heer Brandsma bestaat met name geen overeenstemming over het vraagstuk van de strafbaarheid van werknemers die meer loon in ontvangst nemen dan het bovenwettelijke, de werk tijdverdeling en het systeem van de prestatiebeloning. Zoals bekend is loopt de bouw-c.a.o. op 1 maart a.s. af. Aan de Hervormde Gemeente van Den Haag is door een niet-stadgenoot voor haar diakonie gelegateerd een be drag van ruim twee miljoen gulden Zowel over de schenker als over de aard van de stichting, die op beding van de erflater dient te worden opge richt, konden geen verdere inlichtingen worden verstrekt. Ruim twee jaar geleden heeft een inbraak plaats gehad ten hui ze van de heer J. de Rover aan de Cimburgalaan te Breda. Uit een brandkast verdween op zekere nacht een bedrag van niet minder dan f 25.000. Hoe men ook speurde, arrestaties konden niet worden verricht. De zaak ging ogenschijnlijk in de doofpot, maar ondertussen zat de Bredase recherche niet stil. Zij heeft thans de hand kunnen leggen op de dader en zijn medeplichti gen, namelijk F. de H„ B. S. en H. J., allen uit Breda. De laatste twee heb ben een volledige bekentenis afgelegd, de eerste ontkent nog. Het in elkaar knopen van alle draad jes heeft maanden werk gekost en het heeft lang geduurd voor de recherche zoveel materiaal verzameld had, dat zij kon ingrijpen. De zaak heeft over heel wat schijven gelopen en menig keertje dreigde zij in het slop te raken. Taai vasthouden en omzichtig optreden hebben tenslotte tot resultaat geleid. Daarmee is een zaak opgelost, die van het begin af aan een zeer mysterieus aanzien had. Het verhaal begint bij de thans 27- jarige B. S„ een huisvriend van de fa milie De Rover. Deze had al eens kans gezien bij het gezin geld weg te halen, maar daar was nooit veel aandacht aan besteed. Op zekere dag wist hij een bos sleutels in handen te krijgen. Hij nam die mee, aldus verklaarde hij tegenover de politie, zonder de bedoeling te heb ben iets te stelen. Maar het was wel ge makkelijk, vond hij. Deze B. S. gaat ondertussen in de Rot terdamse haven werken en komt daar in contact met de thans 30-jarige H. J. Zij werden zo'n beetje vrienden en H. J. vertrouwde zijn nieuwe kameraad toe, dat hij eigenlijk dringend om geld verlegen zat. Hij wilde een zaakje be ginnen. „Daar is aan te komen", aldus B. S., die vertelde over de sleutelbos en zelfs een plattegrondje van het huis maakte, waarin hij aangaf waar de brandkast stond en waar de sleutel er van te vinden was. Die lag namelijk in een lade van het dressoir. Toch scheen B. S. in eerste instantie niet alles voor zijn eigen suggestie te voelen, want het duurde nog enige tijd alvorens hij de sleutelbos aan H. J. ter hand stelde. Zelf had hij echter niet het oogmerk om te stelen, hij durfde blijkbaar niet. H. J. komt dan terecht bij de derde verdachte in deze zaak: F. de H„ die thans 35 jaar is. Samen spreken zij over het stichten van een lampekappenzaak- je. Geen van beiden durft echter de eerste weken gebruik te maken van de zo genereus aangeboden sleutelbos. Dat duurt zo zes weken. In die tijd wordt er tussen de twee over niets anders gespro ken dan: wel doen, niet doen. Eindelijk trekt J. er in een autootje toch op uit. Het is midden in de nacht, van en aangegeven plaats in het dressoir. Hij steekt de sleutel in het brandkastslot. Hij weet echter niet, dat die sleutel tot een bepaalde hoogte in het slot moet worden gestoken. Daardoor lukt het niet. De insluiper draait zich geagiteerd om en loopt terug naar de voordeur. Daar bezint hij zich, hij keert terug naar de brandkast. Nog maals probeert hij het. Nu lukt het per toeval. Hij steekt de sleutel in het slot van de buitendeur. De deur klemt en piept. Dat maakt de man zenuwachtig: hij wil weg lopen. Dan vermant hij zich. de deur gaat open. Hij sluipt via de hal de huis kamer in en vindt daar de sleutel op de Voor hem ligt het geld. Later zou hy voor de recherche verklaren dat hy be duusd voor de brandkast gestaan had. Hij had wel geld verwacht, maar niet zóveel. Hij steekt zijn zakken vol, de man is een en al zenuwen. Tenslotte be reikt hij weer de voordeur en trekt die zacht dicht. Zó overstuur is hij, dat hij zijn auto door een plantsoentje stuurt in zijn haast om snel weg te komen. Bij F. de H. wordt het geld geteld. Het is zó enorm veel, dat beiden eerst niet weten, wat er mee aan te vangen. De H. wil per se geen geld in huis heb ben, hij zal het, wanneer hij het nodig heeft wel bij H. J. komen halen. De huisvriend krijgt f 2000,- voor de moeite. Ze beginnen samen een lampekappen- zaakje. Daartoe worden twee tweede- handsbestelwagentjes aangeschaft, waar mee ze de markten afgaan. F. de H. blijkt met geld te smijten, elke week komt hij bij J. geld halen, maar ver geet dan tegelijkertijd de verdiensten van de lampekappenhandel af te reke nen. J. krijgt er langzamerhand genoeg en na drie en een halve maand blijkt alles op te zijn. Dit is dan het einde van een affaire, die de recherche te Breda al die tijd niet uit de gedachten is geweest. Het volgende bedrijf zal zich afspelen voor de Bredase rechtbank. Door het kort geding dat een Neder lander tegen de Staat aanhangig heeft gemaakt, waarin hij eist dat zijn zoon niet in burger doch in uniform naar Nieuw-Guinea zal worden gebracht, is de kwestie van het troepentransport van Nederland naar Nieuw-Guinea ook inter nationaal in de belangstelling gekomen. Japan heeft zich gehaast te verklaren dat het er niets mee te maken heeft dat Nederlandse passagiers in burger, die in burgertoestellen reizen en in Tokio voor een tussenlanding aan de grond komen, soldaten zijn. „Dat kunnen wij niet zien en wij mogen hen ook niet vra gen wat hun beroep is", zei het ministe rie van buitenlandse zaken. Japan wil in de kwestie Nieuw-Guinea de uiterste voorzichtigheid betrachten. In Tokio voelt men er niets voor Indo nesië voor het hoofd te stoten, maar een mogelijk verzoek van de zijde van Dja karta om het troepentransport via Ja pan onmogelijk te maken is nu door de ze verklaring zo goed als mogelijk is voorkomen. Gisteren is dr. Van Roijen, de Neder landse ambassadeur in de V.S., in ons land aangekomen. Hij was door de re gering gevraagd naar Nederland te ko men voor overleg. Hij zei bij aankomst dat er geen sprake van is dat er onder handelingen met Indonesië geopend wor den zolang Soekarno vasthoudt aan zijn onredelijke eis inzake de .basis van overdracht aan Indonesië". „Wordt u de eventuele onderhan delaar?", vroeg men hem. „Dat weet ik niet", antwoordde dr. Van Roijen, die 12 jaar geleden de ronde tafelconferentie voorbereidde. Hij zei dat hij Mohammed Roem altijd zeer sympathiek gevonden had en dat hij onder de Indonesiërs vele vrienden telt. Terwijl Soekarno zaterdag een rede hield die gematigdheid moest ademen, klonken elders weer fier martiale kre ten. Soebandrio zei dat men nu alleen maar wachtte „op het bevel van Soe karno". Een groep parachutisten heeft instructies gekregen voor de komende aanval: als je blanken ziet. meteen schieten, zie je gekleurden, wacht daar dan mee. De parachutisten moeten de instructie uit het hoofd leren om te voorkomen dat ze zich mogelijk zouden vergissen. Kolonel Boesjiri heeft op Ambon uit de doeken gedaan dat de Nederlanders het Papoea-verzet in Nieuw-Guinea „niet meer in de hand hebben". Ambassadeur dr. Van Roijen en zijn echtgenote bij aankomst op Schiphol.

de Stem | 1962 | | pagina 1