Missionarissen uit Sola in Demonstratie in Paramaribo veiligheid Goed gezonddoch wel geschokt Amerikaans maanschot Bulgaarse piloot zal terecht staan Glenn gaat vandaag drie maal jrond de| I aarde i Kikkers voor...Holland GEMOEDEREN IN BEROERING DOOR GIZENGA Ranger III gelanceerd ALS ALLES GOED BLIJFT GAAN: ,Jk wilde doen wat ik sag Leopoldstad W ielrenners gestart Moskou wil in V.N. meer sleutelposten DAGBLAD VOOR ZEELAND Begrafenis van de heer J. M. Peters Herdenking Opvolging Het conflict te Milaan Demonstratie in Leopoldstad Luciano overleden Stikker naar Kennedy Aanvankelijk opklaringen; Ouderdomspensioenen in België omhoog UI Instorting in mijn bij Luik Moordenaar van Magda de Bruyne 102e JAARGANG No. 23888 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27 JANUARI 1932 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Me», mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat IS - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor dc Zeeuwse Eilanden: GOES, FDokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2693) De uitvaart en begrafenis van de heer J. M. Peters, in leven hoofdredacteur van De Nieuwe Limburger en lid van de Twee de Kamer, zullen dinsdag a.s. te Roosteren plaats vinden. De plechtige H. Mis van Requiem begint te 11 uur. Vanmiddag zal in het radio-programma van de KRO van 12.50 tot 13.00 uur in verband met het overlijden van de heer Peters het woord worden gevoerd door mr H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO en de KVP, de heer J. Crasborn, cud-leider van de KP-ploegen in Lim burg en voormalig officier van de staf \'an Prins Bernhard in de bezettingstijd en de commissaris der koningin in Lim burg. mr. dr. Houben. Voorts zal van 18.50 tot 19 uur het woord worden gevoerd door dr. W. L. P. M. de Kort, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. Van de begrafenisplechtigheid van de heer Peters, welke met militaire eer zal geschieden vanwege het feit, dat de heer Peters drager is van het ridderkruis 4e klas in de Willemsorde, zal door de re portage-afdeling van de KRO in het ra dioprogramma van dinsdagavond om 19.10 uur een kort verslag worden gegeven. Volgens de desbetreffende lijst van de KVP zal de heer J. H. J. Manen te Heer len in aanmerking komen, wijlen de heer Peters als lid der Tweede Kamer op te volgen. Volgens een verklaring van president Tsjombe van Katanga, zijn de acht Witte Paters en de zeven kloosterzusters van de katholieke missie in Sola, op veertig kilometer ten noorden van Kongolo, veilig en in goede welstand. Men had sedert de gebeurtenissen in Kongolo, op 1 januari, niets meer van hen vernomen. In de verklaring werd gezegd, dat de gees telijken naar Boeloela, op 50 kilometer oostelijk van Kongolo, zijn geëvacueerd. Zij verkeren in goede gezondheid, hoewel geschokt door de verschrikkelijke gebeurtenissen die zij hebben meegemaakt, aldus de president. Hij had het nieuws ontvangen van een zekere dr. Sintzoff, die zich per vliegtuig naar Kongolo had begeven. Deze zou trachten de groep te repatriëren teneinde de geestelijken volledig op verhaal te laten komen. Volgens president Tsjombe waren in middels levensmiddelen en medicamen ten naar Kongolo gezonden. Hij verklaar de voorts, dat dr. Sintzoff hem verze kerd had. dat de bevolking van Kongolo volledig Katangaans gezind was geble ven en thans met de weinige wapens die zij had aan de zijde van de Katan- gaanse troepen onder generaal Sjimwan- De fel-omstreden wielermeeting gaP™c£ent Tsjombe zei. dat twee batal. te Milaan is gisteravond door ge- jons Katanga anse gendarmerie Boeloe- gaan. De wielerwereld beleefde daar een sensationele dag. In een exclusieve reportage geven wij op de sportpagina de belangrijkste feiten. EEN JONGETJE van drie is gisteren in Uithoorn in een sloot verdronken. De vader, die het kind ging zoeken, trof het in het water aan. INBREKERS, die in een fabriek in Bar- neveld met veel moeite de hele brand kast uit het gebouw kantelden en mee namen, zullen op hun neus hebben ge keken toen ze zagen dat de hele buit 600 gulden bedroeg. Er zal ook voor 10 000 gulden aan cheques in maar die stonden op naam MINISTER TOXOPEUS heeft de ambte- narenorganisaties thans reeds een con cept gestuurd van de salarisnota die hij binnenkort bij de Tweede Kamer in dient.. Mogelijk wil hij nog een laatste reactie van de ambtenaren horen. EEN I9-JARIGE jongeman uit Dor drecht heeft gisteren drie jaar gekregen wegens het aanranden van een 23-jarige onderwijzeres en een veertienjarig meis je. Hij was daartoe de huizen waar zij woonden binnengedrongen. EEN NEGEN maanden oud jongetje in Meppel is in een wasbak met heet wa ter gevallen. Het kind is aan de brand wonden die het opliep overleden. DE MARINE heeft gisteren haar nieu we ..ministerie" in gebruik genomen, een licht en modern gebouw aan de Ko ningin Marialaan. GISTEREN is in het concertgebouw in Amsterdam een plechtige herdenkings bijeenkomst gehouden voor de overleden oudvoorzitter van het NW, de heer H. Oosterhuis. UIT DE zaak van een juwelier-kunst handelaar in Londen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag antieke gou den munten ter waarde van ongeveer 200.000 gulden gestolen. DE DRIE westelijke mogendheden in Berlijn hebben de Oostduitsers nieuwe beperkingen opgelegd voor het reizen naar NAVO-landen, aldus hebben amb tenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. la verdedigen. Hij verklaarde voorts, dat militairen van het nationale Kongolese leger jongstleden woensdag een aanval hadden gedaan op Kapanga, op 800 ki lometer ten noordwesten van Elisabeth- stad. Zij waren echter teruggeslagen. Volgens Tsjombe zou Kabongo nog Katangaanse handen zijn. Hij noemde berichten over Kongolese aanvallen op deze stad onjuist. Leve Gizenga.... In Leopoldstad is gisteren gede monstreerd door aanhangers van de als vice-premier afgezette Kongolese politicus Gizenga. Naar schatting honderd jonge mensen verzamelden zich aan de oever van de Kongo en marcheerden eerst naar de Ameri kaanse ambassade. In spreekkoor klonk: ..Lang leve Gizenga", „Ver enigd Kongo" en ,,Weg met het im perialisme". Ongeveer vijftig met geweren bewa pende politiemannen hadden een kordon getrokken om de ambassade, waar het personeel was aangeraden bij de ramen weg te blijven. De aanhang van Gizenga wijt het afzetten van de vice-premier aan de Amerikanen. De demonstranten werden langs het ambassadegebouw geleid, zonder dat zij ook maar één enkele steen hadden ge gooid. De stoet begaf zich vervolgens in de richting van het hoofdkwartier van de V.N. Ook de volkerenorganisatie worden de moeilijkheden voor Gizenga verweten. De politie leidde de optocht zorgvuldig weg van het hoofdkwartier Daarna, nabij de dierentuin, ging zij plotseling over tot arrestatie van de demonstranten. De demonstratie kwam na een etmaal vol geruchten over het Jot van Gizenga De geruchten varieerden van afranseling tot moord. Gizenga wordt, zoals gemeld, vastge houden in het parachutistenkamp Cent Maisons. De centrale regering heeft een com muniqué uitgegeven, waarin werd verze kerd dat Gizenga in goede gezondheid verkeert. Gezegd werd, dat hu eergiste ren in het kamp bezoek kreeg van pre mier Adoela en de kamervoorzitters. ,.De heer Gizenga bevindt zich niet in preventieve hechtenis. Hij geniet er be scherming", werd in het communiqué toegelicht. Ontslag Linner aanvaard De waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant. heeft de ontslag aanvrage van de Zweed Sture Linner, de leider van het V.N.-optreden in Kongo aanvaard. Hij zal begin februari ver trekken. Robert Gardiner, de Ghanese direc teur van de afdeling voor openbare ad ministratie op het V.N.-hoofdkwartier in New York, zal hem opvolgen. V-raad bijeen? De Russische afgevaardigde bij de V, N., Zorin, heeft zoals gemeld in een deel van onze edities van gisteren in een brief aan de Engelsman sir Patrick Dean. die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is, om een urgente zitting van de raad verzocht. Zorin leg de uit dat die zitting werd gewenst om dat Rusland voor het leven vreesde van Gizenga. De uit de V.S. uitgewezen gangster koning Charles Lucky" Luciano, is gis teren plotseling overleden op het vlieg veld van Napels, in welke stad hij zich had ..teruggetrokken". De 65-jarige onderwereldfiguur, die in Napels een zaak in ziekennuisapparatuur had geopend, voelde zich niet goed wor den toen hij op een vliegtuig wachtte. Enkele minuten na deze klacht stierf hij, aldus de Napolitaanse politie. De NAVO heeft bekendgemaakt, dat de Nederlandse secretaris-generaal van deze organisatie, D. U. Stikker, op 6 februari een bezoek zal brengen aan president Kennedy. Een lange wille streep boven Cape Canaveral in een wolke loze lucht, iets in oo-lelijke richting „leunend", markeer de gisteren de route waarlangs - om 21.30 Europese tijd - de eerste Amerikaanse maanrakel was gereisd. Er zal tijdens de reis een „tussensta tion" worden aangedaan. Op grote hoog te zal de Ranger III in een „parkeer- baan" gebracht worden en daar 13 mi nuten blijven. Dan zal de tweede fase van de raket opnieuw gestart worden, zodat de kunstmaan naar het einddoel geschoten wordt. Als alles goed gaat. In Mannheim is het eerste kousen museum van de Duitse Bondsrepubliek geopend. Een van de kostbaarste be zittingen van het museum is deze kous uit 1910, versierd met echte Brusselse kantwelke indertijd maar liefst 400 goud-mark per paar kostte. 2 Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 2 vanavond, opgemaakt gisteren- 2 2 avond 23.15 uur: 2 Toenemende bewolking en plaatse- 2 'ijk wat regen of motregen. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen dan gisteren. 2 Vandaag: zon onder 17.18 uur. 2 Morgen: zon op 8.28 uur, zon onder 2 2 17.19 uur. Maan op 0.26 uur, maan 2 2 onder 11.39 uur. 2 Maandag: zon op 8.26 uur. Maan op 2 1.33 uur. Het Belgische kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp ter verhoging van de ouder domspensioenen. Het zal de volgende week bij het parlement worden inge diend. De regering stelt voor het ouder domspensioen voor gehuwden te brengen op 40.000 frank per jaar (2880 gulden per jaar), voor ongehuwden op 29.000 frank (2088 gulden) en voor weduwen op 25.000 frank (1800 gulden). Het wetsvoorstel voorziet in een terugwerkende kracht tot 1 januari 1962. Miloesc Solakov, de Bulgaarse piloot, wiens straalvliegtuig afge lopen zaterdag nabij een geheime NAVO-raketbasis, in de buurt van Acquaviva, is neergestort, zal te recht staan op beschuldiging van spionage. Dit is gisteren verklaard in Italiaanse regeringskringen. Het proces zal waarschijnlijk in Rome worden gevoerd. Van die zijde werd vernomen dat de 22-jarige officier der Bulgaarse lucht macht „voor een civiele rechtbank zou worden geleid". Verklaard werd, dat spionagezaken in vredestijd meestal werden behandeld door civiele recht banken. Krachtens de bepalingen van de Ita liaanse wet zou de piloot een gevange nisstraf van 15 tot 30 jaar kunnen krij gen. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt, dat Solakov klaarblijkelijk wat van zijn zelfverzekerdheid heeft verlo ren bij zijn pogingen om zijn ondervra gers aan het verstand te brengen dat hij geen spionagevlucht maakte. De eens zo vaste grond werd door de felle vragen van sceptische agenten van de Italiaanse contra-spionagedienst bij klei ne beetjes onder zijn voeten wegge haald. De jonge vlieger die weer normaal at. maar nog wel wat verhoging had. gaf „series tegenstrijdigheden" ten beste, waardoor zijn „wankele positie aanzien lijk is verslechterd",- aldus ANSA. In een communiqué dat door het Ita liaanse ministerie van defensie werd uitgegeven, stond dat Solakov zichzelf vele malen had tegengesproken, waar door „sterke twijfel was gerezen over zijn verklaringen" dat hij asiel had willen zoeken in Italië teneinde aan het Bulgaarse regime te ontkomen. wordt de maan 66 uur na de lancering bereikt. De Ranger III wordt getransporteerd op een Atlas-Agena B tweetrapsraket. De gehele raket heeft een hoogte van een gebouw van tien verdiepin gen. De eerste fase van de raket zorgde voor het transport naar de „parkeerbaan". De tweede trap zal voor het verdere transport moeten zorgen. Vier minuten na de start was de raket reeds uit het gezicht verdwenen. De witte staart die achterbleef ging; korte tijd „rollend" door de lucht, waar een koude luchtlaag voor dit effect zorg de. Zeven minuten na de start verklaarden de deskundigen aan de controle-appara ten dat de eerste fase voltooid was. De snelheid van de raket bedroeg bijna 29.000 kilometer per uur. Als de vlucht een succes wordt, als de landing op de maan in zoverre een succes wordt dat men tenminste die gro te bleke bal heeft „geraakt", dan zal nog afgewacht moeten worden of het laboratorium functioneert. Het is het meest gecompliceerde tech- jnische apparaat dat ooit door de V.S. [omhoog gejaagd werd. Als het maanlaboratorium aan het werk gaat, zullen binnenkort de eerste gedetailleerde foto's van de maan wor den overgeseind. Deze zullen gemaakt zijn voordat de robot landt. Vervolgens zal het laboratorium lan den. „met een zachte plof", zoals de technici hebben gezegd, omdat remra- ketten voor de vaartvermindering zullen zorgen. De apparatuur (en de opdracht) van de Ranger III is zo gecompliceerd, dat het Amerikaanse bureau voor de ruim tevaart drie identieke samenstellen liet bouwen-, in de hoop dat in elk geval een ervan een succesvolle missie ver vult. Een aantal van de taken van het lab zullen automatisch vervuld worden, ter wijl andere taken pas worden vervuld na opdracht van de aarde. Aan deze proef wordt deelgenomen door stations In Californië, de Woomerawoestijn in Australië, nabij Johannesburg en een mobiel station in Zuid-Afrika. Ongeveer drie kwartier na de lance ring werd gezegd dat alles goed ging de Ranger III op weg was naar de maan. In Paramaribo is dezer dagen door het vrouwencomité „Anti-onafhanke lijkheid nu" een optocht georganiseerd. In de stoet van naar schatting 8000 personen en 150 voertuigen werden spandoeken en onder meer een portret van het koninklijk paar met het onder schrift „Wij willen u behoudenmee gedragen. Aan het einde van de de monstratie werd bij het standbeeld van prinses Wilhelmina op het Oranjeplein een krans gelegd. In een mijn bij Luik heelt zich giste renmiddag een instorting voorgedaan, waarbij drie mijnwerkers zijn ingesloten. Reddingsploegen slaagden er spoedig in één van hen te bevrijden. Hi.i was ern. stig gewond. Met de twee andere arbei ders hadden de reddingsploegen giste renavond nog geen contact kunnen krij gen. De kansen staan goed dat de Amerikaan John G. Glenn van daag zijn ruimtevaart kan ma ken. De voorbereidingen verlie pen gisteren naar wens. Glenn verkeert in blakende welstand. De weersverwachtingen zijn gun stig. Als er nu niets meer tussen komt, zal de lancering plaats heb ben tussen 13.30 en 18.30 uur on ze tijd. Men wil Glenn driemaal om de aarde laten cirkelen. Deze ruimtevlucht is berekend op een duur van vier-en-een-half uur. Er zijn vijf momenten waarop de ruimtevaarder gereed moet zijn om eventueel zijn cabine van de raket los te doen schieten of dit door afstands bediening van de grond af te verwach ten. Aan de lancering gaat een aftelperio de van 24 uur vooraf gedurende welke alle voor een goed verlopen van de on derneming noodzakelijke voorwaarden nog eens stuk voor stuk worden ge toetst. Dö ruimtecapsule komt tot op een hoogte van minstens 160 km boven de aarde, voert de ruimtevaarder van de dag in de nacht en terug in het zon licht in iets meer dan anderhalf uur tijds en moet tenslotte niet verder dan 1.300 km van de startplaats neerkomen. In totaal ztfn een dertigduizend per sonen bü de ruimtevlucht betrokken onder wie de bemanningen van 28 sche pen op twee oceanen en van achttien controleposten op drie continenten en vijf eilanden die het contact met de ruimtevaarder gedurende zijn tachtig duizend mijl lange tocht moeten onder houden. De veertigjarige kolonel John Glenn is de best geoefende van de zeven ruim tevaart-kandidaten. Eigenlijk is hij reeds „te oud" voor deze onderneming vol gens de door deskundigen gestelde nor men, maar zijn verstandelijke vermo gens, lichamelijk uithoudingsvermogen en perfecte gezondheidstoestand hebben dit bezwaar opzij doen zetten. Hij heeft kortgeknipt rood haar, groene ogen en sproeten. Zijn vrouw heet Annie en zij hebben een dochter van vijftien en een zoon van veertien jaar. De opleiding van Glenn voor ruim- tevluchten is buitengewoon hard ge weest. Als staaltje daarvan kan dienen dat hem, om zijn evenwichtsvermogen te beproeven, koud water in de oren werd gegoten, iets wat men normaliter eenvoudig niet kan verdragen. De eventuele plaatsvervanger voor Glenn is luitenant ter zee eerste klasse Malcolm Scott Carpenter. De tocht van Glenn wordt de eerste Amerikaanse ruimtereis van het karak ter als die welke reeds door de Russen Gagarin en Titov zijn volbracht, na melijk om de aarde heen. Ter voorberei ding hiervan zijn het vorig jaar door de Amerikanen Shepard op 5 mei en Grissom op 21 juli verticale „ruimte- sprongen" gemaakt waarbij de capsule na een bepaalde hoogte bereikt te heb ben, tegelijk weer naar beneden kwam De berging van Shepard uit de oceaan verliep vlot maar Grissom was bijna verdronken. Zijn capsule viel, nadat hij zelf was opgepikt, terug in zee en zonk. De Sovjet-Unie heeft de waarnemende secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, verzocht een groot aantal Russen sleu telposten in de V.N. toe te wijzen. Het verzoek was vervat in een me morandum van de Russische ambassa deur, Valerian A. Zorin. Naar verluidt, had de Russische delegatieleider Oe Thant verzocht dc Sovjet-Unie 80 V.N.- functies toe te wijzen en veertig Rus sen, die reeds deel uitmaakten van het personeel der V.N., een hogere rang te verlenen. Het personeel der V.N. telt 1300 leden. Oe Thant deelde Zorin mede, dat hij het verzoek zou bestuderen. De Sovjet- Unie had reeds geruime tijd beweerd dat zij misdeeld was voor zover het de sleutelposten in het secretariaat der V. N. betrof. De Belgische jongen Serge B., die heeft bekend de 9-jarige Magda de Bruy ne uit Kortrük om het leven te hebben gebracht, heeft verklaard tot deze daad te z\jn gekomen „om te doen, wat h\j in Leopoldstad had zien gebeuren". Na bijna 24 uur te hebben ontkend iets met de dood van het meisje te doen te hebben, begonnen zijn ondervragers vragen te stellen over zijn jongste ver leden. In 1960, tijdens de muiterij van de Kongolese soldaten, had de jongen vele wreedheden en gewelddaden mee gemaakt. Op de 22e december ontmoette hij het slachtoffertje, dat hij meelokte naar het braakliggend stuk grond achter een ho ge schutting om naar, zoals hij voorstel de, een nest, katten te kijken. Toen het meisje merkte dat de jongen had gelo gen, begon zij te gillen. Hij greep haar bij de keel en bracht haar met een steen slagen op het achterhoofd toe, die waar schijnlijk onmiddellijk de dood hebben veroorzaakt. De jongen is ter beschikking van de kinderrechter gesteld en voorlopig in een rijksgesticht opgesloten. Na zijn berech ting zal hij ter beschikking van de re gering worden gesteld. (Advertenties) TOCH OPRUIMING! De Israëlische kamer van koop handel in Tel Aviv geraakte de zer dagen plotseling in koortsach tige activiteit doo7- een telegram waarin om toezending met spoed gevraagd werd van tweehonderd levende groene kikkers van 6 d 7 centimeter lang aan dokter Gold- bach inRotterdam. Hij had ze nodig voor dringende medische doeleinden en wilde elke gevraag de prijs ervoor betalen. De secre taris van de kamer van koophan del belde met de gezondheidsdienst van het district en deze verwees hem weer naar een wetenschappe lijk proefstation. Daar hadden ze alleen maar konijnen en witte mui zen. Nog veel meer telefoontjes naar stad en dorp in het gehele land volgden, totdat men tenslotte te rechtkwam bij Hillel Sjamir bij de oude stad Acreeen kikvors exporteur. Die nam de order kalm op, zocht de tweehonderd gevraag de exemplaren uit zijn voorraad bijeen en verzond ze naar „kikker land".

de Stem | 1962 | | pagina 1