tita ontbijt Zeeuwse streven naar tuinders moeten specialisatie Y erkiezingsraad voor een puzzel 28 Oostduitsers groeven tunnel naar de vrijheid 3 Kreekrakhaven op één lijn met Sloe een hater? 0 sens zitten! voor I eel belangstelling groenteteeltdag Middelburg sur uit Vragen in Goese raad Opsporing verzocht Opzienbarend betoog Eenzijdig ooral 's ochtends altijd rgens trek in heeft.... immelt van de honger! dan morgen eens met Klaar en gaar in het erlijk! Want Brinta is rbaar, gezond, verster- Jrinta. Morgen! Weg rgen. Goede morgen! SENSATIONELE AANBIEDING GORDIJNSTOF Moderne CRETONNES DAMASTEN en UNI DOBBYSTOF Kath. Gezinszorg in West-Zecuwsch- Vlaanderen KRANTENBEZORGER UIT BAARLAND ERNSTIG GEWOND Havenmeester van Terneuzen overleden Keuring van hengsten Goes Drs. Dusarduyn de reserve in 80 Vier man verlieten de Gladonia" 1 miljard aan eieren FEEST BIJ DE VEGE K orps Inch twach tdienst wordt niet opgeheven AANBESTEDINGEN Paablad JJcjSftcm tmtm Eindafrekening melkprijsjaar 1960-1961 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1962 8 pittige geur van. fie u uit. rts koffie is echt speciale wijze cle grote vraag, altijd ier in voorraad. Rood Merk roevers; De kwallteitskofffe aders. bij uitstek. Pak ,0 van 250 g 1.48 (Van onze correspondent) Er liggen grote mogelijkheden voor de ontwikkeling van de tuinbouw in Zeeland. De meeste gronden zijn zeer geschikt voor de tuinbouw teelten; het Zeeuwse klimaat is voortreffelijk; zo zelfs dat men overal elders in het land hieromtrent jaloers is op onze provincie. De arbeidsvoorziening ligt wel moeilijk, maar behoeft toch geen overwegend bezwaar te zijn en de financiering is geen gemakkelijk vraagstuk. Maar er wordt hard gewerkt aan de stichting van een provinciaal waarborginstituut voor de tuinbouw en dat zal dan ook veel eenvoudiger zijn. Alle factorei zijn aanwezig om als Zeeuwen geza menlijk te streven naar specialisatie in de tuinbouwteelten. Wanneer dat in gemeenschappelijk overleg wordt aangepakt behoeft aan het welslagen van deze ontwikkeling niet getwijfeld te worden. Dat was de kern van het belangwek- miljoen komkommers onder glas en dit kende betoog van de heer M. Wattel. ia?r is.de produktie nog met 40 pet. uit- hoofdassistent A van de rykstuinbouw- voorlichting-sdienst in Zeeland, gisteren gehouden op de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt in „City" te Middelburg. Zeer vele Zeeuwse tuinders woonden deze dag by. In de eerste plaats de oude, reeds jaren gevestigde tuinders- stand van Walcheren maar er waren ook zeer veel pas beginnende tuinders, met name uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Tho len. Gunstig jaar Voorzitter W. Joziasse van de Zeeuwse Groentetelersvereniging zei in zijn ope ningsrede dat 1961 een redelijk tot gun stig bedrijfsresultaat heeft opgeleverd voor de tuinders met een glasbedrijf en matig tot goede resultaten voor de volle- grondgroentetelers. Hij gewaagde van grote uitbreiding van de teelt van winterbloem-kool Zeeland. Naar schatting is hiervan drie keer zoveel uitgepoot als het vorig jaar toen er ook reeds sprake was van een grote t.eeltuitbreiding. Voor het groente- teeltvakonderwijs blijft in Zeeland grote belangstelling bestaan. Er zijn nu drie groenteteeltvakscholen met in totaal 60 leerlingen. Mogelijkheden zag de heer Joziasse in de contractteelt van groenten voor de in dustrie, waarbij vooral voor de veilingen een belangrijke stimulerende taak is weggelegd. Ten aanzien van de teeltregeling en erkenningseisen merkte hij op dat het beleid in deze toch wel wat soepeler toe gepast zou dienen te worden. V ertr ouwen Ze-er gaarne zou de ZGV in Zeeland een voorbeeld groenteteeltbedrijf zien. De heer Joziasse besloot zijn openings rede met de opmerking dat de toekomst van de Zeeuwse groenteteelt met ver trouwen tegemoet gezien mag worden. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren A. H. Geerste, Oostka- pelle; A. de Pagter, Ritthem en W. Tiel- kemeyer, 's-Heer Arendskerke, terwijl in de vacature C. Legemate, iZerikzee werd gekozen de heer M. L. v. d. Bos, Brui- nisse. ïn de kascommissie werden benoemd een vertegenwoordiger van de veiling in Terneuzen en de heren J. Weststrate te Waarde en A. Joziasse te Oostkape-lle. In de vacature B. Koole te Souburg is namens de Provinciale Commissie van veilingen in Zeeland benoemd tot be stuurslid van de Z.G.V. de heer A. de Jager te Nieuw en St. Joosland. Glasteelten De heer D. Rodenburg, hoofdassistent van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Naaldwijk gaf de tuinders zeer vele praktische wenken ten aanzien van de teelt van komkommers, tomaten en sla onder glas. Deze teelten geven overal een geweldige uitbreiding te zien. Zo groeiden er in 1961 in ons land reeds 160 gebreid. Bij de sla komt vooral de herfst- en winterteelt sterk naar voren. Toekomst Het betoog van de heer Wattel was vooral gericht op de toekomst waarin de tuinbouw in Zeeland volgens hem onge twijfeld perspectieven biedt. De meer gevorderde tuinder zal zich daarbjj die pen te richten op speciale glasteelten, terwijl de beginnende tuinder het kan zoeken in grove voliegrondsteelten en de akkerbouwer mogelijkheden heeft in het telen van bepaalde produkten op con tract voor de industrie. Volgens de heer Wattel zal daarbij ge streefd moeten worden naar grotere par tijen van gelijke, goede kwaliteit. (Advertentie) Wij spelen onze troeven uit. fffsSÏ Al deze overgordijnstoffen zijn van een uitzonderlijke mooie kwaliteit, en voor ieder interieur is er het passende dessin bij. U kunt Nu voordelig van Uw huis een gezellig fhuis maken want al deze overgor dijnstoffen N U voor de fantas tische prijs van per meter In de organisatie van de huishoudelijke hulp aan gezinnen in W.-Z.-Vlaanderen is sinds 1 januari 1962 enige wijziging gekomen. Dit prachtig sociaal werk, kort na de oorlog in Oostburg begonnen onder auspiciën van de diocesane Pius X-stich- ting te Breda, werd naderhand en tot nog toe behartigd door twee afzonderlijke stichtingen, de ene gevestigd in IJzen- dijke, de andere te Aardenburg. Vooral in het eerst genoemde rayon beschikte men na enkele jaren over een aantal gezisverzorgsters en -helpsters die in de parochies IJzendijke, Biervliet, Schoondijke, Breskens en Hoofdplaat heel wat gezinnen bijstand hebben gebo den in tijdelijke moeilijkheden. In Aardenburg had mén echter maar de beschikking over een paar krachten, die aleen maar in de allerergste nood konden bijspringen in de overige paro chies. De leiding van deze gezinshulp berust bij twee maatschappelijk werksters, aan gesteld en in dienst van het Interparo- chiëel Centrum voor Maatschappelijk Werk in het Dekenaat Aardenburg. Zij werden a.h.w. uitgeleend aan de twee genoemde stichtingen, die haar tijd voor een groot gedeelte in beslag namen. Om de verhouding van haar eigenlijke werkgevers zuiverder te stellen zijn nu de beide stichtingen voor de gezinszorg opgeheven en ondergebracht bij bet In- terparochiëel Centrum. Door deze samen smelting wordt de spreiding van het werk over het hele gewest door de beschik bare krachten ook gemakkelijker ge maakt. Men verwacht, dat het geregeld ver schijnen van de gezinsverzorgsters en -helpsters in de andere parochies een stimulans zal zijn voor meerdere meisjes zich voor dit mooie werk aan te melden. Hij verzocht de Zeeuwse groentekwe ker een voorbeeld te nemen aan de fruit kwekers. De Zeeuwse fruitkweker is be kend in het gehele land om zijn kwali- teitsprodukten. Streeksgewijs werden vervolgens de mogelijkheden van de tuinbouw door hem behandeld. Op Tholen en Schouwen en Duiveland is de tuinbouw in ontwik keling. Vooral de teelt van uien en gla diolen is daar reeds van grote betekenis. Vroege aardappelen zouden het daar ze ker ook doen. Voor Ze«euwsch-Vlaande- ren zag deze Zeeuwse tuinbouwdeskun- dige grote mogelijkheden in de teelt van asperges, terwijl verder schorseneren er ook een kans hebben. Ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse rijks- tuinbouwconsulent, hield aan het eind van deze geslaagde dag een nabeschou wing. Hij achtte de toekomst van de Zeeuwse tuinbouw alleen verzekerd wanneer er een verdere uitbreiding en ontwikkeling komt, waarbij ook de land bouwer een rol dient te spelen. Voor de contractteelt gaf de tuinbouwconsulent het advies om hieraan niets te doen zon der de veilingen in te schakelen. Verder pleitte hij voor onderlinge studiegroepen. Tijdens de rondvraag zyn in de raad van Goes heel wat vragen aan de orde gekomen. De baldadigheid van de Goese jeugd schijnt weer ernstige vormen aan te nemen. Het waren de heren Vervest en v. d. Burgh, die dit met verschillende voorbeelden aantoonden. Burgemeester Huber zegde toe hierover met de inspec teur van politie contact op te nemen. De heer v. d. Burgh vroeg verder naar de afvoer voor regenwater in het woonwagenkamp. Een onderzoek zal worden ingesteld, aldus de burgemeester. De heer v. d. Burgh wilde ook weten of het inderdaad juist was dat een bedrijf door het uitblijven van premie voor in dustrievestiging van het ministerie van Economische Zaken besloten had niet naar Goes te komen. De voorzitter beves tigde dit. Het betreft de metaalfabriek van A. de Jonge uit Vlaardingen. Mevr. van Willeghen was attent op een verkeersprobleem. De zebra bij de spoorwegovergang bij hotel Ockenburg was te lang om veilig te kunnen over steken. Zij zag de oplossing door deze een eindje te verleggen. Op hetzelfde punt zou voor fietsers een stopstreep moeten worden aangeduid. Alleen wan neer politie aanwezig is en dat is alleen 's avonds, kunnen automobilisten nor maal de bocht nemen. Ook hierover zal contact met de politie worden opgeno men. Op een vraag van de heer Polder man kon de burgemeester meedelen, dat voor het verbod van bromfietsen in ver schillende straten in de binhenstad ge wacht wordt op goedkeuring van G.S. De heer Loeve vroeg of de twee be- tonbarakken bij de Violenstraat niet kon den worden opgeruimd. Ze zijn lelijk en benemen het zicht op de mooie school op de Bergweg. Hierop moest het college het antwoord schuldig blijven omdat op dat moment niet precies bekend was hoe lang deze huisjes nog mee moeten. Gisteren is de heer A. A. uit Baarland, agent van ons blad, tengevolge van een ernstig verkeersongeval met een zware hersenschudding in het St.-Joannazieken- huis te Goes opgenomen. De heer A. was in 's-Gravenpolder bezig de kranten te bezorgen. Nabij de kruising van de Schoorkenszandweg en de provinciale weg reed hij het erf van een boerderij af. Hij lette niet voldoende op het verkeer en reed dwars de weg over in de richting van de Kadam. Door die onoplettendheid werd hij door de fietser A. J. uit Kwa- dendamme in de flank aangereden. A. werd op de grond gesmakt. Per ambu lance werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. Op 64-jarige leeftijd is de havenmees ter van Terneuzen, de heer R. J. L. Brouwer, plotseling overleden. De heer- Brouwer aanvaardde zijn functie in juli 1955 en zou op 1 augustus 1962 wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd de dienst verlaten. Vroeger was de heer Brouwer gezagvoerder bij de Verenigde Nederlandse Scheepvaart. Tijdens de oorlog vestigde de heer Brou wer de aandacht op zich toen hij als ge zagvoerder van de „Jagersfontein" op Pearl Harbour lag op 7 december 1941, de dag van de verraderlijke aanval der Japanse luchtvloot op de Amerikaanse marinebasis. Met zijn geschut nam de „Jagers fontein" deel aan het afweren van de vijand, waardoor gezagvoerder Brouwer de eerste geallieerde werd. Hij heeft hiervoor later een onderscheiding ont vangen. De uitslag van de hengstenkeuring door de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" gehouden te Goes is als volgt Gamin van de Kolk 216820, Jan Maljaars Jz„ Oostkapelle; Dinant d'Orange 213783, P. C. Roose Ens, en Iz. de Buck Grijps- kerke 1); Baron van Zevenaar 211974, W. de Buck en Zn., Melskerke 2); Costaud van Geeneind 212473, J. der Weduwen, Kerkwerve, J. Berman, Dreischor, A. Steendijk A J.z Nieuwerkerk; Leon van Roza K 2581, Hengsten Comb. Walcheren Roland van de Polder K 2582 Iz. de Buck Grijpskerke; G. de Badts .Schoondijke; Anton van Othene K 2551, W. de Buck en zn„ Meliskerke; Cesar van de Rond uit K 2530, M. Verdonk en zn., 's Hee- renhoek; Nico van Mesch K 2527, W. de Buck en zn„ Meliskerke; Nico van Hoos- terhof K 2428, J. Lenshoek, Kloetinge. 1) goedgekeurd na arbitrage; 2) tevens opgenomen in keurstamboek. (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaaibranche In de nacht van dinsdag op woensdag hebben 28 Oostduitse vluchtelingen een uur besteed om door een zelfgegraven tunnel naar het westen te ontkomen. De tocht duurde een uur omdat de tunnel zeer nauw was, zeer donker en ongeventileerd. Het werd de grootste massa-ontsnap ping uit het oosten sinds de muur werd gebouwd. De groep bestond uit 13 man nen, 12 vrouwen en drie kinderen. De oudste was 71, de jongste 7 jaar. De vluchtelingen werkten twee weken aan hun tunnel. Zij begonnen in de kel der van een huis in de Oostduitse sec tor en moesten zich een weg graven onder een grensweg door en onder een dubbele rij prikkeldraad. De totale lengte van de tunnel werd ruim 30 me ter. Slechts zes man konden tegelijk in de tunnel aan het werk zijn om te graven, de stutten te plaatsen en de grond af te voeren. Zij groeven een tunnel van 60 centimeter hoogte. Het werk kon alleen bij daglicht ge daan worden, omdat men vreesde dat Vopo-patrouilles in de stilte van de avond het gerucht dat de gravers maakten, zouden horen. Steeds als er gewerkt werd, vatte iemand post achter een van de ramen van het huis, om Vopo's in het oog te kun nen houden. De gevaarlijkste fase kwam dinsdag avond toen de ontsnapping een feit zou worden. Verdeeld in kleine groepjes ar riveerden de deelnemers aan de poging laat in de middag in het huis. Allen hadden zij één pak bij zich, het enige dat zij (door de beperkte ruimte in de tunnel), mee zouden kunnen nemen naar de vrije wereld. Toen allen aanwezig waren begon het lange wachten op middernacht. Het was precies middernacht toen de eerste de kruiptocht begon. Een uur later kwam hij er aan de andere kant uit om te zien of de kust veilig was. Nog een uur later kwam de laatste vluchteling uit de tun nel. Met enkele snelle stappen was de groep in het struikgewas van de wes telijke sector verdwenen. VROOM DREESM AN N BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT Drs. W. Dusarduyn, riceteur van de r.-k. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland, by het eerste overleg van de KVP-verkiezingsraad op zater dag 13 januari als zesde geplaatst op de Advieslyst voor de verkiezingen van Provinciale Staten, zal deze plaats zoals wij gisteren berichtten, moeten afstaan. Dit als gevolg van het feit dat drs. Du sarduyn nog niet gedurende de regle mentaire periode wettelijk ingezetene van Zeeland is. Hy heeft zich namelyk pas in oktober van het vorig jaar in Goes laten inschrijven. Voordien woon de hy nog in Breda, hoewel zijn werk zaamheden al lang in Zeeland lagen De Verkiezingsraad heeft bij zijn be raadslagingen de desbetreffende wettelij ke beperking over het hoofd gezien. Pas later heeft voorzitter Dr. Mes deze omissie ontdekt en de Verkiezingsraad ervan verwittigd, die vanavond de zaak weer recht moet breien. Er laten zich verschillende mogelijk heden denken. De meest radicale zou zijn de beraadslagingen weer geheel op nieuw te beginnen, doch men kan ook redeneren: de kandidaten, die aan de wettelijke bepalingen voldoen, hebben hun plaatsen gekregen en moeten er zeker niet „slechter" van worden.Als men die laatste redenering volgt, dan zijn er nog twee mogelijkheden: Of men vult de thans opengevallen plaats op met een andere kandidaat. Of men schuift na de vijfde kandidaat alle overige kandidaten één plaats op. In de geest van de laatste mogelijk heid is een voorstel van de afd. Vlissin gen te verwachten. De middenstandskandidaat, waarvoor thans in het land van Hulst sterk ge ijverd wordt, komt dan op de tiende plaats terecht. Als katholiek Zeeland zich bij de officiële stembus goed weert, zijn er 10 zetels te behalen, mede om dat het aantal Statenleden volgens de gewijzigde Provinciale Wet met één wordt uitgebreid. Aldus hoorden we be togen. Het valt natuurlijk nog te bezien, of zulk een betoog vanavond ingang zal vinden dan wel of men een andere me thode verkiest. Intussen behoeft drs Dusarduyn niet geheel van de kandidatenlijst der KVPl te worden afgevoerd. Men kan hem in de reserve plaatsen en als hy straks een jaar in Zeeland woonachtig is, kan hij Mi vertrek van een van de andere leden altijd nog in de Staten komen. Twee via Rotterdam Twee Oostduitse matrozen hebben, met een heel wat grotere omweg dan de 28 van hierboven, hun weg eveneens naar West-Du itsland gevonden: via Rotter dam. Het zijn de 22-jarige Gehrke en diens evenoude collega Conrads, beiden ongehuwd en beiden opvarenden van de Oostduitse ,,Gera", die van Port Soedan op de thuisreis was naar Rostock. De mannen zijn zondagnacht heimelijk van boord gestapt en meldden zich op het politiebureau Charlois in Rotterdam- Zuid. Daar verklaarden zij uit vrije wil naar West-Duitsland te willen reizen. Zij volgden daarmee het voorbeeld van hun scheepsarts, die enkele dagen tevoren in de Britse kustplaats Avonmoutli, bij het Kanaal van Bristol, aan wal was ge stapt. Omdat dit soort gevallen geen formele asielaanvraag betreft konden de matro zen snel worden geholpen. Maandag al ontvingen zij van het Westduitse consu laat in Rotterdam de voorlopige reis documenten. Zij zijn door de vreemde lingendienst naar de grensplaats Emme rik gebracht. De onfortuinlijke Britse kustvaarder ,,Gladonia", die bij Hoek van Holland isj vastgelopen, is gisteren- de nacht inge gaan met een gehalveerde bemanning. Toen de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland gisteren middag om vier uur langszij kwam om vaten water over te zetten, gaf de ge zagvoerder namelijk vier van zijn man nen opdracht om het schip te verlaten. De kapitein bleef aan boord met de eerste stuurman en vier machinisten. De kustvaarder zit nog steeds hope loos vast in het zand. Bij vloed bonkt de bodem voortdurend tegen de grond en dat is ook de reden waarom de ka pitein van plan Is om extra ballast in te nemen, die het schip weliswaar nog wat dieper brengt, maar ook de kansen op lekkage vermindert. De rederij en de assuradeuren hebben inmiddels Leen Smit's I nternationale Sleepdienst en Van der Tak's Bergings bedrijf nadrukkelijk opdracht gegeven om de „Gladonia" te bergen, ongeacht de visie van de kapitein. Maar het was gisteren uitgesloten om een sleepverbin- ding tot stand te brengen. Voor een miljard gulden aan eieren produceren elk jaar de Nederlandse kip pen. Voor 600 miljoen gulden wordt daar van geëxporteerd en hiervan neemt de VECE rond 200 miljoen gulden voor haar rekening. De VECE, dat is de be naming van de uit nood geboren, maar voorspoedig gegroeide coöperatieve ver kooporganisatie, waarin de zeven Ne derlandse coöperatieve organisaties voor de eierafzet samenwerken. Die samen werking begon 25 jaar geleden, een feit, dat gisteren feestelijk werd herdacht in de zetelplaats Roermond. Het viel te verwachten, dat ook op de ze feestvergadering de zorg der pluim veehouders ten aanzien van de Euro- marktplannen tot uitdrukking zou ko men. Het was de heer F. H. Robers, voorzitter, die lucht gaf aan deze ge voelens. Hij meende dat de Nederland se pluimveehouderij in een positie te recht komt, die voor de tijd van de z.g. overgangsfase als gevaarlijk moet wor den- gekenschetst. De heer M. J. Dings, voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie, bracht de dank tot uitdrukking van de „kleine man", de pluimveehouder, die zo enorm veel profijt heeft getrokken van het werk der eierverkopers. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) Het Korps Luchtwachtdienst zal, in te genstelling tot vroegere voornemens, niet door de minister van Defensie wor den opgeheven. De minister zal deze be slissing op korte termijn bekendmaken, zo is ons desgevraagd medegedeeld. De minister heeft met deze beslissing ge volg gegeven aan de aandrang van de hoogste luchtmachtautoriteiten om het korps te laten voortbestaan. Zij menen j dat het korps naast het groeiende 1 NAVO-SHAPE-meldings- en gevechtlei- dingsstelsel een functie heeft te vervul len. (Van onze verslaggever) Dr. C. N. M. Kortmann, de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, onderschreef in de vergadering van de Provinciale Sta'en namens hef gedepu teerd college het standpunt inzake het Kreekrakplan en de Schelde-Rynverbin ding, zoals dat maandag werd geformu leerd door K.V.P.-woord voerder J. Teyssen, Lettcrlyk zei de Slatri1voor7.it- ter „Gedeputeerde Staten delen de mening dat het zeehavenplan van het Kreekrakpro.ject van rijkswege gelijk waardige behandeling verdient als het Sloeplan, de havennlannrn van Terneu zen en Delfzyl, en naar evenredigheid als die van Rotterdam en Amsterdam. Wat het convenu over de Sehrlde-Ryn- verbiuding tussen de Kamers van Koop handel van Antwerpen en Rotterdam betreft de tekst ervan is zo vaag, dat een Brabantse uitspraak even vaag moet blijven. Zeker is, dat een overeen komst tussen Rotterdam en Antwerpen niet zou mogen gaan ten koste van de Brabantse zeehaven. Studies hebben ook gewezen, dat dat niet noodzakelijk is. By herhaling hebben wy ook aan de regering kenbaar gemaakt, dat een eventueel tractaat over de Schelde-Ryn- verbinding tot elk beding de mogelijk heid van een Brabantse zeehaven moet open houden, wil dit tractaat aanvaard baar zyn voor Brabant en het bedrijfs leven. Evenals de heer Teyssen zou het college van Gedeputeerde Staten dank willen brengen aan minister Luns. die in de Tweede Kamer heeft betoogd dat rekening gehouden moet worden met de Brabantse plannen en zo getuigde van een ruime en nationale visie. Tot de heer Kloezen zou ik willen zeggen, dat wij voor de uitvoering van de eerste fase van het. Kreekrakplan niet behoe ven te wachten op een akkoord inzake de Schelde-Rijnverbinding. Wel is de nautische voorbereiding onzerzijds zonder kennis van de toekomstige Schelde-Rijnverbinding voor ons uiter mate moeilijk, omdat de zeehaven daar mee verband houdt en moet aansluiten op de eerste fase van het Kreekrak plan". (Advertentie) SLUIS- EN STRANDWERKEN TE HOOFDPLAAT Te Hoofdplaat werd aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot. en met 31 december 1962 van de sluisdijk en strandwerken aan de wa terkering van de Hoofdplaat en Thomas polders. De uitslag is als volgt: fa. De Ruysscher, Biervliet 33.950; fa. War rens. Ossenisse 34.200; P. Mollet, Hoofdplaat 34.250; G. en A. Sponsele, Kloosterzande 34.500; J. de Oude, Bier vliet 34.675; fa. gebr. Lucasse, Kloos terzande 34.800; P. v.d. Sande, Bres kens 34.900: A. van Zeele, Hoofdplaat 35.100; fa. Herwig, Willemstad 35.375. Behoudens goedkeuring van G.S. wordt het werk gegund aan de laagste inschrij ver. ONDERHOUD HAVEN BRESKENS Te Middelburg is aanbesteed het on derhoud van de handelshaven te Bres- Jezuïetenpaters van De Linie zijn de J laatste tijd wat men noemt „in het nieuws". Pater Van Hees werd door Indonesische diplomaten aangezocht als amateur-bemiddelaar en dat be zorgde een Rotterdams ochtendblad grote brokken kopie, die de „bemid delingspoging" uit de stilte haalden en tot haar mislukking bijdroegen. Pater Hoefnagels is op ander terrein op de voorgrond getreden. Hij heeft in „De Sociologische Gids" de mening bestre den, dat Nederland een „sociaal para dijs" zou zijn. Gaat men uit van het standpunt, dat sociale vrede het hoogste doel is en dat daaraan het streven naar gro tere gelijkberechtigdheid ondergeschikt moet blijven, dan is b.v. het Neder landse systeem van loonpolitiek veel beter dan het Franse. Vindt men daar entegen, dat de verwerkelijking van grotere gelijkberechtigdheid primair moet zijn en dat daaraan desnoods een stuk arbeidsvrede geofferd moet wor den, dan hebben de Franse vakvereni gingen volgens pater Hoefnagels vol komen gelijk, wanneer zij onder geen voorwaarde zich een systeem als het Nederlandse laten opdringen. Pater Hoefnagels meent dat in tal van opzichten ons sociaal bestel op een verdeling van rechten en plichten berust, waarbij de werknemer telkens aan het kortste eind trekt. Hij ziet ongelimiteerde tantièmes en dividenden enerzijds, „rekenkundige acrobatiek" bij het behandelen van loonvoorstellen aan de andere kant. Wanneer sociale vrede als diepste sociale aspiratie bij ons volk zou leven, zou het hanteren van deze norm socio logisch verantwoord zijn. Pater Hoef nagels betwijfelt dit echter sterk. „In de grote krantekoppen en de officiële commentaren der arbeidersbladen, dat weet de socioloog, vindt hij geen ge trouwe weergave van wat onder de arbeidersmassa leeft, doch veeleer dat gene wat de arbeiders-intelligentsia geleerd heeft te veronderstellen bij de arbeidersmassa." Bovendien tracht volgens pater Hoef nagels elke maatschappij een min of meer kunstmatige tevredenheid te onderhouden door de kennis van be paalde feiten aan het publiek te ont houden. Ziedaar enkele uitlatingen, welke wel aantonen, dat pater Hoefnagels niet schroomt tegen gangbare menin gen op te tornen. Iets wat zeker een verdienste kan zijn, als het betoog stevig gefundeerd is. De commissaris van politie te Schie dam verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Johan nes van der Hoeven, ond 18 jaar, wo nende te Schiedam., die sinds 17 janu ari spoorloos is. Een ongeluk ivordt ge vreesd. Signalemerit: lang plm. 1.80 m dik postuur, rond gelaat, blond krul lend haar, blauwe ogen, scheve halve voortand in bovengebit. Kleding: don kerblauwe coat, bruine schoenen, grij ze broekdonderrode trui en grijze blouse. De commissaris van politie te En schede verzoekt te worden bekendge maakt met de verblijfplaats van de 15-jarige Hendrik de Wolf uit Ensche de. Signalement: lang ongeveer 1.80 m, rossig krullend haar. gekleed in een uemuuu van ue naimtfisnaven ie öres- ?„t kens voor het jaar 1962. De hoogste in- 3roen-gryze overjas, gespikkeld grijs schrijver was de fa. De Ruysscher en Zn colbertjasje. donkerblauwe trui, lan- te Biervliet voor 91.200; de laagste was 3e zwarte manchester broek, grijze de n.v. Van Splunders te RidderkerkNoorse sokken en hoge zwarte schoe- voor 86.500. [neit £)ie fundering nu is van verschillende kanten onderzocht en men kwam tot de ontdekking, dat de specie van eenzijdige samenstelling was. Pater Hoefnagels had zijn sociologisch be toog niet doorgetrokken tot het eco nomische vlak. De strijdhouding, welke in het artikel feitelijk gepreekt wordt, miskent de ernstige nadelen voor het gehele bouwwerk van de welvaart, welke deze meebrengt. Slaken bete kent verloren werkuren. Het afdwin gen van lonen, die ver boven de pro- duktiestijging uitgaan, jaagt de prijzen omhoog, verzwakt de concurrentie kracht, beperkt of verhindert de mo gelijkheid van investeringen, welke voor de toekomst van zulk een belang zijn. Het ijveren voor gelijkberechtigd heid van de arbeider is toch waarlijk wel iets. waaraan in ons land ook door de vakbeweging de nodige energie wordt besteed. En zo is er meer, dat blijkbaar aan de eenzijdig sociologische blik is ontsnapt. In een nadere verkla ring, welke pater Hoefnagels in de jongste „Linie" aflegde, geeft hij dit ook min of meer toe. Hij had zijn artikel eigenlijk alleen maar bedoeld voor de vakbroeders, die naar hij meende wel eens een schokeffect nodig hadden. Toch haakt hij graag in op enkele opmerkingen van de Tijd-Maas- bode, die vanuit een heel andere hoek beredeneert, dat overheid en vakbewe ging hun ogen sluiten voor een be paalde sector van de werkelijkheid: „De Nederlander staart zich volstrekt niet blind op de sociale vrede zonder meer. In de sector van de zwarte en grijze beloningen voltrekt de strijd om de gelijkberechtigdheid zich momen teel zeer intens. Waarom zou men dan in Nederland staken zolang men buiten de bonden om nog zoveei kan berei ken?" Pater Hoefnagels onderschrijft dit en blijft uit dezen hoofde spreken van „een sociale schijnwereld". Naar onze mening wordt het euvel van de zwarte lonen hier overtrokken voor gesteld, doch dat het er is, kan nie mand ontkennen. Overheid en samen werkende organisaties zouden daaraan wei eens meer intens aandacht mogen besteden. Ze brengen inderdaad een stuk camouflage in ons sociaal-econo misch bestel. Een betoog voor meer waarachtigheid is hier zeker op zijn plaats. (Van onze Haagse redacteur) Aan de contribuanten van het Zuivel- fnnds zal over het melkprijsjaar l£të0-61 nog ren slotuitkering worden gedaan van 7 cent per 10(1 kg melk en 2 cent per kg vet. Uit het. landbouwegalisatiefonds rest nog een uitkering van 52 cent per 100 kg melk en 12 cent per kg vet. In to taal zal dus nog worden uitgekeerd 59 cent per 100 kg melk en 14 cent per kg vet. Beide uitkeringen zullen tegelijker tijd worden verstrekt. Deze cijfers buiken uit een gisteren door het produktschap voor zuivel ver strekt. overzicht over de financiële af wikkeling van het melkprijsjaar 1060-61. Het gegarandeerde quantum industrie- melk heeft 3.278.423.375 kg bedragen, het niet gegarandeerde quantum 1.113 438.669 kg. De berekende opbrengst van de totale hoeveelheid melk heeft per 100 kg met 3.7 procent vet f 26.49 bedragen. Van dit bedrag bedraagt het „omgeslagen" sal do uit het zuivelfnnds f 2.54 en de „om geslagen" melkprijstoeslag uit het I» E. F. f 4.92.

de Stem | 1962 | | pagina 5