1 vraagt Australië Den Haag ophelderin; Krant te Melbourne: Zeker geen steun... Zeer strenge maatregelen tegen de OAS Kappers willen geen vrouwen in herenkapsalon Kortrijks meisje blijkt vermoord Hoe liggen de kaarten betreffende N.-Guinea Prins Bernhard bij Philips Praktische mantel voor het platteland Soebandrio snapt Britten niet LACHERTJE.... Franse Kabinet kondigt aan Zeventig procent vindt het bezwaar] ijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Man reed tegen locomotief Vliegtuigje in zee gestort Dienstplicht in Oost-Duitsland Opklaringen Min. Gals hervat werkzaamheden Prof. Romme voorzitter Radboudstichting; Einde aan bange onzekerheid Bloedtransfusie voor Bulgaarse piloot 102e JAARGANG No. 23886 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. JH* A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 JANUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. S^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' - OOSTBURG :^ieuv^^_4^ jetëfoor^2898) Naar aanleiding van de uitingen van Australische dagbladen over een gewijzigde houding van de Australische regering inzake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea - waarvan wij in onze editie van gisteren mededeling deden - wordt t an de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Ilaag des gevraagd verklaard, dat hij het ministerie niets hekend is over een wijziging van de instelling van Australië. Nochtans zijn de persberichten, die er van gewagen dat Australië zich niet zou verzetten tegen een overdracht van het gebied aan Indonesië, voor hel ministerie aanleiding geweest om nadere inlichtingen in Canberra in te winnen. Intussen schrijft de correspon dent van de Melbourne Herald in Canberra, dat het nu zeker is, dat Australië Nederland niet zou steu nen bij een afrekening met Indo nesië inzake westelijk-Nieuw- Guinca. „Vele ministers zijn het er nu over eens, dat de huidige positie waarin wes telijk Nieuw-Guinea door een kleine staat aan de andere kant van de we reld wordt bestuurd, niet kan voortdu ren. Wij dienen te erkennen, dat voort durende steun aan de Nederlandse aan spraken door Australië de Australische betrekkingen met het gehele gebied in het westelijk deel van de Stille Oceaan Op een bruiloftspartij in een café te Purmerend werd een spellet j gespeeld, waarbij de heren een steen in de mond moesten steken. Een van de heren zei plotseling, dat hij door het harde lachen de steen had ingeslikt. Men reageerde hierop door nog harder te lachen. De bruiloftsgast werd enige dagen daarna echter ernstig ziek. Er werd ope ratief ingegrepen. Aan het licht is nu gekomen dat de steen zich had vastge zet in de dikke darm, die daardoor ver stopt was geraakt. Op een niet beveiligde overweg in de Berg en Bosweg over het spoorlijntje Apeldoorn - Het Loo (een lijntje dat al leen voor goederenverkeer wordt ge bruikt), is de 73-jarige heer F. R. Turk stra uit Apeldoorn met zijn fiets tegen een locomotief opgelopen. De locomotief reed met de voorgeschreven snelheid van dertig km per uur. bedreigt. De Australische adviseurs voor defensie verklaren met nadruk dat de Nederlandse soevereiniteit geen belang rijke factor voor de verdediging van Australië is", aldus de Melbourne He rald. Belangrijk is op dit moment uiteraard ook de houding van Engeland. De In donesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, vindt het besluit van de Britse regering om leveranties van wapens en ander oorlogsmaterieel aan Indonesië op te schorten „betreu renswaardig". Engelse diplomatieke ambtenaren te Londen haastten zich te zeggen dat deze stopzetting haar oorzaak niet vindt in anti-Indonesische gevoelens, maar alleen is ingegeven door de wens, niets te doen wat de toestand kan verslechteren. Diplomatieke waarnemers te Londen zetten uiteen, dat Engeland zich niet liccft verbonden tot hulp aan Nederland tegenover Indonesië voor liet behoud van Ned. Nieuw-Guinea. Naar hun mening is de politiek van Australië in overeen stemming met die van Engeland „namelijk in het geschil om Nieuw-Gui nea geen partij te kiezen -" Toestand niet kritiek Mr. Theo Bot, staatssecretaris voor Nieuw-Guinea, heeft op een persconfe rentie in Hollandia verklaard, dat zijn onderzoek ter plaatse hem gesterkt heeft in de overtuiging, dat de militaire situa tie tussen Nederland en Indonesië niet urgent is. Hij hield de persconferentie samen met gouverneur dr. P. J. Plat- teel in het gouvernementshuis. Een verzoenend geluid kwam ook van de Indonesische oud-minister van ver bindingen S. Tedjasukmana. thans gede legeerde van Indonesië bij de kamer van koophandel in Europa, en verblij vende te Brussel. Hij heeft een telegram gestuurd aan de leden van de Nieuw- Guinearaad. De tekst van dit telegram luidt: ,,In het belang van u allen, onze broeders zelf, geef ik u de broederlijke raad dat de inheemse leden geen ver klaringen uitgeven die de eenheid be moeilijken". De heer Tedjasukmana zei. dat hij het telegram als particulier had verstuurd. Anti-Nederlands Maar het was gisteren in Makas sar alles militair wat de klok sloeg. Duizenden in gevechtsuniform gesto ken soldaten slenterden door de stra ten, nadat 's morgens plechtigheden hadden plaatsgehad ter gelegenheid van de oprichting van het opperbevel voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea, onder gen.-maj. Soe- harto. Luit.-gen. Gatot Subroto en gen.-maj. Achmad Jani vlogen terug naar Djakar ta na plechtigheden op het vliegveld Karebosi. Daags tevoren was een veertigtal jour nalisten rondgeleid in de omgeving van Makassar, waar militaire training werd gadegeslagen. Soldaten namen hinder nissen en kropen over de grond, terwijl machinegeweren ratelden. Een officier van het oefengebied Ma- lino schatte dat één procent van de op geleide militairen omkwam bij de ge vechtstraining. Een andere anti-Nederlandse stap on dernam Abdoelgani. Alle bedrijven in Indonesië waarin Nederlands kapitaal is gestoken ,,zijn van nu af het eigendom van het Indonesische volk en de rege ring geworden", aldus heeft de vice- voorzitter van Soekarno's adviesraad, via radio-Djakarta verklaard. ,,De stap is gedaan wegens de recente Nederlandse agressie", zo lichtte Roes- lan Abdoelgani de jongste tegen Neder land gerichte maatregel toe. Samenzwering Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat in Indonesië na de mis lukte aanslag op president Soekarno te Makassar, ongeveer 30 mensen, onder wie enkele voormalige ministers, zijn gearresteerd. De Indonesische regering zou een samenzwering tot een staats greep hebben ontdekt. De meeste arrestaties zijn verricht on der functionarissen van de Masjoemi- partij en de socialistische partij, die beide zijn verboden. Tot de arrestanten behoren o.m. de voormalige premier Soe- tan Sjahrir en de sultan van Pontianak. In de omgeving van het lichtschip „Noordhindcr", gelegen voor de mon ding van de Westerschelde, is een een- motorig vliegtuig, van het type Auster, in zee gestort. Het betrof hier een licht eenmotorig vliegtuig van het Britse leger. Aan boord bevond zich slechts een persoon, de pi loot. De plaats waar het vliegtuig is neergestort valt buiten Nederlands ver keersgebied. Uit Breskens is de reddingboot „Pre sident Wiersma" naar de opgegeven po sitie onderweg. Alle schepen, varende in de omgeving van de plaats waar de „Auster" is terecht gekomen, is ge vraagd uit te kijken. Van het vliegveld Valkenburg stegen vliegtuigen op om be hulpzaam te zijn bij de opsporing. Dc Oostduitse „Volkskammer" heeft gisteren de wet aangenomen welke voor ziet in militaire dienstplicht van 18 maanden. Het ontwerp van wet werd zoals aangekondigd door het par lement in eerste en tweede lezing, zon der debat, in één dag afgehandeld. De dienstplicht heeft betrekking op alle Oostduitse mannen van 18 t.m. 50 jaar. Voor officieren geldt de dienst plicht t.m. 60 jaar. Na voltooiing van de fundamentele opleiding van 18 maan den, worden de dienstplichtigen reser visten. Minister van defensie Karl Heinz Hoff mann, zal beslissen wanneer de oproe ping zal beginnen. Men verwacht per 1 maart. ISen woordvoerder v;jn liet Ely- sée heeft gisteravond meegedeeld, dat president De Ganlle op 5 fe bruari een radio- en televisierede zal uitspreken tot het Franse volk en de Fransen in Algerië. De me dedeling kwam aan het slot van de OP DE conferentie van Afrikaanse mi nisters van buitenlandse zaken te Lagos. (Nigeria) is besloten de voorlopige Al gerijnse regering uit te nodigen om op de bijeenkomst aanwezig te zijn. KENNEDY heeft India en Pakistan ge vraagd de goede diensten te aanvaarden van Eugen Black, president van de We reldbank, ter oplossing van het geschil tussen beide landen over Kasjmir. DE BROMFIETS met posttassen, die gisterenmorgen te Almelo gestolen werd |(men zie het bericht hierover elders in deze editie), is gisterenavond weer ge- i vonden. Er waren geen poststukken ver dwenen. Van de dader (s) ontbreekt ieder spoor. BIJ BESLUIT van de Duitse Bondsre gering is het begrotingstotaal voor dit jaar vastgesteld op 53.54 miljard mark. Daarvan komen 51.7 miljard voor reke ning van de gewone begroting on 1,8 miljard mark voor rekening van de bui tengewone begroting. Defensie beloopt 16,5 miljard. UIT HET insectarium van Artis te Am sterdam zijn drie volwassen mannetjes en drie larven van de grote bidsprink haan gestolen. De dieren hadden pas en kele dagen hun intrede in Artis gedaan. DE KONINKLIJKE Laotische regering heeft gezegd, dat 2000 artilleristen uit de Chinese volksrepubliek opereren in het noorden van Laos. OP LAST van bouw- en woningtoezicht Amsterdam zal het in 1929 gereed geko men grote flatgebouw aan de Vijzel straat zeer ingrijpend moeten worden gerestaureerd. DE VERKOOP van nieuwe personen auto's in Nederland heeft vorig jaar weer een record bereikt. Er werden nl. 120.196 kentekenbewijzen afgegeven te gen 100.156 in 1960. ZESTIEN mensen, van wie politieman nen. zijn gedood en bijna 80 gewond bij incidenten die zich te Caracas hebben voorgedaan. Linkse demonstranten (sup porters van Castro) waren slaags ge raakt met de politie. Weersverwachting van het K.N.M.I. j tol vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: V eranderlijkc bewolking met aan- Z ^'a"keJijk plaatselijk nog wat regen. n .LtoVkrachti«:e westelijke wind. Je4 f tempcraturen als gisteren J of iets lagere. Ian,^K: "m 0ll,ier 17*14 uur. Maan i op 22.17 uur. zon «P 8*3(1 uur. Maan on- der 10.56 uur. Op de tentoonstelling Het Land bouwwerktuig" in het RAl-gebouw in Amsterdam, worden dagelijks mode shows gehouden van kleding, die in bet bijzonder geschikt is voor de vrouw op het platteland en bij het ontwerpen waarvan vooral rekening is gehouden Tnet de praktische kant. Een van de bijzondere kledingstukken op deze shows is een mantel van schuimplastic en dralon. Deze is niet alleen zeer goed bestand tegen vuil en vocht, doch te vens volkomen kreukvrij. Hij kan in een wasmachine gewassen worden. 0 0 Ltnks: Zonder kreuken komt de mantel prijs ongeveer 90 gulden - ui een kleine koffer en meteen, zon der uithangenkan hij gedragen wor den (foto rechts). Minister J M L. Th. Cals, minister van O., K. cn W„ zal maandag 29 ja nuari zijn werkzaamheden ten departe- mente hervatten. De bewindsman is ge durende enige tijd als gevolg van ziek te, met in staat geweest zijn werk te verrichten. In zijn functie werd hii waargenomen door mei. dr. M A M Klompé, minister van O., K. en W ad interim. wekelijkse zitting van het Franse kabinet onder voorzitterschap van De Gaulle tijdens welke zitting strenge maatregelen beraamd zijn tegen de O.A.S. De woordvoerder deelde mee dat op de kabinetszitting was besloten, dat elke verklaring van de OAS, het zij gedrukt hetzij mondeling, verbo den zou zijn. Hangende aanneming van de wet in het parlement voor compensatie van na bestaanden van OAS-slachtoffers, zal de regering hiervoor kredieten beschikbaar stellen. Het ministerie van binnenlandse zaken kan reeds beschikken over vijf miljoen nieuwe francs. De minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, zal binnen enkele dagen bekendmaken welke nieuwe „bijzonder doeltreffende" maatregelen genomen zullen worden om de OAS te bestrijden. De Gaulle heeft in dit kader Jac ques Aubert, een door ervaring ge hard voormalig hoofd van de politie in Algerië, aangesteld als hoofd van van de nationale veiligheidsdienst in Frankrijk. Aubert, die in Algerië de methoden der terroristen van nabij heeft leren kennen, zal Jean Verdier in deze func tie opvolgen. Verdier zal prefect wor den van het departement Seine en Mar- ne. In het gebied van Parijs zijn 460 huis zoekingen verricht, in verband 'met de bomaanslag op maandagavond op het Franse ministerie van buitenlandse za ken en de ontvoering van de arts Paul Mainguy. Een even groot aantal huis zoekingen is gedaan in de provincie. Volgens onofficiële berichten zijn vijftig personen voor verhoor meegenomen. Herdenking barricadenopstand In de grote steden van Algerië had de Europese bevolking de vlaggen uitge stoken om de barricadenstrijd te her denken, waarbij precies twee jaar ge leden veertien politiemannen en zes bur gers om het leven kwamen. Zware versterkingen van het leger en de mobiele garde waren Algiers, Oran, Bone, Constantine en andere broeines- door vrouwen geknipt worden. De vrouw in de wensen te (Van onze Haagse redacteur) Rond zeventig procent van de kappers (aangesloten bij de Ne derlandse Kappersbond) heeft bezwaar tegen vrouwelijk perso neel in de herensalon. Van de resterende dertig procent wil 27 procent graag vanwege het te kort aan herenkappers vrou welijke assistentie, drie procent laat de zaak koud. Een en ander blijkt uit een enquête die onlangs door de Nederlandse Kap persbond is gehouden. Bij deze enquête bleken de volgende bezwaren te be staan tegen de vrouw in de herenkapsa lon. Gevreesd wordt, dat de vrouw, die overdag in de kapperszaak knipt, 's avonds ten eigen profijte onder fa milie en kennissen schaar en mes zal gaan hanteren. Het herenkappersbedrijf zou niet geschikt zijn voor meisjes vanwege het gehalte van de gesprekken en de vele moppen, die er getapt worden. De ene klant blijft weg omdat het meisje niet met hem uit wil, de ander omdat hij er mee uit is geweest. Kapperszaken met meisjesbedie ning zullen door hun grotere aan trekkingskracht ten nadele werken van eenmanszaken. Kapperszaken, die geestelijken als klant hebbenvrezen dat dezen niet ten van terreur binnengetrokken, ter vermijding van ongeregeldheden. Het bleef echter vrij kalm. Aan de oproep van de OAS om als teken van rouw ter herinnering aan die barricadenopstand van 17 tot 18 uur te staken, is in Algerië vrij algemeen gevolg gegeven. Vele Inwoners van de stad sloten de luiken voor hun ramen en in winkels en hotels doofde men een kwartier de verlichting. Enkele uren daarvoor had den duizenden Europeanen om een met kransen behangen boom „Algerië is Frans" geroepen. Op alle plaatsen in de stad, waar bij de barricadenopstand Europese burgers om het leven kwamen, werden openlijk kransen gelegd. Tijdens de een-uursstaking legden de croupiers van het stedelijk casino hun harken neer. Europese winkels en kan toren sloten hun deuren. In een villa in een der buitenwijken van Algiers zijn „het politieke bureau en de voorlichtingsdienst van de O.A.S. en alle archieven gevonden". In een communiqué van de regering werd gezegd, dat het bureau onder lei ding stond van de voormalige Franse kolonel Paul Gardes, die vorig jaar april had deelgenomen aan de mislukte staats greep te Algiers. Prins Bernhard heeft gisteren bij Philips in Eindhoven een gebouwen complex voor bedrijfsapparatuur gr opend. Foto: Op een speciale afdelin moesten de prins en zijn gevolg with jassen aantrekken. Naast prins Bern hard ir. F.J. Philips. (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandse episcopaat heeft prof. mr. C. P. M. Romme benoemd tot voorzitter van de Radboudstichting. Te zelfdertijd heeft de Radboudstichting of ficieel een ruimere taak gekregen, een taak waarvan wij onlangs reeds melding hebben gemaakt. Was voorheen de in standhouding van de Katholieke Univer siteit te Nijmegen haar voornaamste taak, thans is zij het overkoepelend or gaan van de in ons land gevestigde in stellingen van katholiek wetenschappe lijk onderwijs, van Nijmegen en Tilburg dus. De bijzondere leerstoelen aan de rijksuniversiteiten, alsmede de katholie ke studentenverenigingen, vallen even eens onder de stichting. Voor de instandhouding van de univer siteit te Nijmegen is een nieuwe stich ting in het leven geroepen: De Stichting Katholieke Universiteit. ank Het probleem van de vrouw in de zaak speelt overigens niet alleen in kapperszaken. Uit een enquête, die on langs in Duitsland werd gehouden bleek dat van de mannen, die een zaak bin nen kwamen 67 procent het eerst naai de verkoopsters keek, 22 procent be keek het allereerst de artikelen en 11 procent had geen bepaald punt, dat in het bijzonder de aandacht vroeg. Bij de vrouwen was het 47 procent, dat in de eerste plaats aandacht schonk én aan de eigenaar én aan de verkoop sters cn overig personeel waarbij de kwaliteit van dc zaak tegelijkertijd kri tisch bezien werd. En 3° procent van de vrouwen keek het eerst noar de vloer cn vitrines om te zien of alles wel goed schoon gehouden werd. Voorts was er 11 procent, dat direct de ar tikelen bekeek, hoe ze geprijsd en uit»- gestald waren en 10 procent had het veel te druk met zichzelf om aan de hier genoemde punten aandacht te be steden. i. tweede meisje wordt sinds het begin van Aan de onzekerheid over het lot van het 9-jarige Belgische meisje, Magda de Bruyne is gistermiddag een triest einde gekomen. Door een toeval is het lijkje van het sinds 23 december vermiste kind op 300 meter van het ouderlijke huis, in Kortrijk, ontdekt. Een buurjongetje was gistermiddag met een bal aan het spelen bij een huis, dat tijdens de oorlog door een bom is ver nield. Achter het huis ligt een verla ten tuin, grotendeels verscholen achter grote reclameborden. Dc bal rolde de tuin in en vandaar de kelder in en het kind ging op zoek. Tot zijn ontsteltenis zag hij plotseling, dat uit een hoop ste nen een been stak. Omwonenden, door zijn geschreeuw gealarmeerd, ontdekten onder de stenen het lijkje van het ver dwenen dochtertje van bakker De Bruy ne. Wekenlang is de gehele omgeving van Kortrijk afgezocht en enkele honderden rijkswachters hebben een ware klopjacht gehouden. Tientallen personen werden ondervraagd en aanwijzingen werden ge volgd van een Nederlandse helderziende en van een Nederlandse speurhond. Re sultaten bleven echter uit. Terwijl bos sen werden doorzocht en overal werd gedregd, lag het stoffelijk overschot van het meisje op 300 meter van de ouderlij ke woning. Nog twee vermisten Met de ontdekking van het lijkje van Magda de Bruyne zyn twee van de vier gevallen van verdwenen kinderen in België in de afgelopen maanden opge lost. Vermist worden nog steeds een 13- jarig meisje, Josiane Foumen uit Her stal en de 13-jarige Marie-Thérèse Lisiak uij 'r in de provincie Henegouwen. Josiane Poum. -liet.op 5 december de ouderlijke woning nadat zij stand je had gekregen omdat zij tiaar school rapport had vervalst. Alle nasporingen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Het deze maand vermist. Een 15-jarige Jon gen. die op 3 januari spoorloos was ver dwenen, werd enkele dagen later onge deerd in een Brussels station teruggevon den. Het lijkje is gevonden langs een weg. die de Nederlandse speurhond Roy Ro land niet heeft gevolgd. Het door de hond gevolgde spoor leidde naar een plaatse lijk warenhuis, doch via een andere rou te. Verondersteld wordt, dat het meisje daarna is ontvoerd, en, na te zijn ver moord bij duisternis in de kelder van het vernielde huis is gebracht. De Bulgaarse piloot wiens toestel za terdag is verongelukt bij een NAVO- basis in Zuid-Italië, heeft gisteren uit voorzorg een bloedtransfusie ondergaan. De 22-jarige piloot, It. Solakov, is dins dagavond aan zijn gebroken arm geope reerd. Het bloed voor Solakov moest gehaald worden in Bari, een stad op vijftig km van Acquaviva, waar het niet voorradig was. Morgen of vrijdag zal de piloot worden overgebracht naar het militair hospitaal van Bari. Ziektekostenverzekering Omstreeks september voor rijkspersoneel Dr. M. A. M. van Heivoort, lid van de Tweede Kamer, heeft tijdens een ver gadering van de afdeling Helmond van de A.R.K.A. meegedeeld, dat nog dit jaar, vermoedelijk omstreeks september, voor het gehele rijkspersoneel een ziek tekostenverzekering kan worden tege moet gezien. Over dit stuk regeringspo- iitiek zijn volgens dr. Van Heivoort de ministers van Financiën. Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken het eens gewor den.

de Stem | 1962 | | pagina 1