llkalupik heet hij Afscheid van Jos Cleber is een groots feest geworden Presenteer Philip Morris kaf duiven Zwart p Wit z Nieuwe spaarbrieven een doorslaand succes Chefarine 4 Verlaging van tariefmuren Snoepreisje s Vanavond voor de radio iOSRAM 2ogezegd MILO ANSTADT NIET LANGER BIJ „SPIEGEL DER KUNSTEN" Luister naar Kijk naar Terugblik R adioprogramma Televisieprogramma Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! BEURS VAN AMSTERDAM Plan van Kennedy Internationals licht verdeeld „likaltipik" heet hij en hel een trotse zilveren vis, die de ijzig-kille wateren m Canada's hoge noorden lorkomt. „Bijzondere vis", ?tekent llkalupik in de taal er Eskimo's die in deze rachtige pool forel 'n bron m inkomsten hebben ge- inden. De poolforel is iets voor lekkerbek ken die zich de weelde van een bijzon der hapje kunnen veroorloven. In de dure restaurants van de Canadese en sommige Noordamerikaanse steden kan men „ilkalupik" bestellen. Veel wordt er niet van gevangen, ongeveer negen duizend kilo per jaar. Voor de Eskimo vissers brengt de vis al tien gulden per kilo op en het is duidelijk dat de lek kernij, voordat de ober opdient een dure aangelegenheid is. Voor de Eskimo's betekent dat: een elvaartsbron van voor hen zeer ote betekenis. Dank zij de ilkalupik ipen zij suiker, tabak, sigaretten, tlshorloges, naaimachines, zaken die tor hen nog een luxe vormen. Deze fotomontage geeft een boeiend teld van het drukke „ilkalupiksei- >en" in het Canadese Eskimoleven. De oogst van een dag hard wer-, ken: een rek vol ranke vissen, ie zich vaak pas na felle strijd ebben laten verschalken. De Es- .imo's zetten weliswaar netten it om de ilkalupik te vangen maar le vis geeft zich beslist niet gauw ewonnen. Iedere zomer gaat een grote groep Eskimo's, met het hele ezin naar het zomerkamp om er p de poolforel te jagen. Het geldt cht als een soort vakantie, die )'n zes weken duurt. Langer vis- en mag niet, omdat de forel dan poedig uitgeroeid zou zijn. Dit is en zomerkamp bij Ikkudliayuk. In Port Burwell ziet men de Eskimo's gezamenlijk (baby :ijkt over moeders rug toe) aan de choonmaak. De eerste toebereid den worden namelijk al in het amp gemaakt. Daarna wordt de ooiforel volgens een speciaal pro- éde bevroren (flash-frozen, blik- emsnel gebeurt dat) en gaat dan aar de klanten in het zuiden. Trots op zijn fraaie vangst stapt een jonge Eskimo aan land. Zijn anke bootje, waarmee hij een ge- ïele dag op het water heeft geze- en, bergt een flink aantal kostba- poolforellen. Voor Eskimokinderen is het leven, al thans in onze ogen, weinig plezierig: en aantrekkelijk. Maar de bewoner van de vooral 's winters barre noorde lijke streken leggen andere maatsta ven aan. Voor dit meisje betekent dat rijtje zilveren ilkalupiks, die vader heeft gevangen, een grote weelde. Dank zij de opbrengst kan haar moe der dingen kopen die nog niet zo lang geleden voor de Eskimo onbekend „Wat nog meer, mevrouw?" schijnt winkelier Henry Anatuk te zeggen tot de jonge Eskimovrouw die in zijn coöperatieve winkel in Port Burwell (een van de weinige „gro- tere" plaatsen in het noorden vein Canada) om tabak en pijpen voor haar man, en suiker, meel en on" dere voedingswaren voor haar ge zin komt. Behalve de rinkelende dollaropbrengst van de forellen be schikken de Eskimo's natuurlijk ook nog altijd over de bekende ruil middelen: robbevellen, snijwerk en andere Eskimo-artikelen. •ze vragen althans het begin van een ïtwoorcl krijgt. De schrijver treedt uwelijks op het terrein van de po]1' k. Of dit de objectiviteit van zhn •rk ten goede komt wagen we echter betwijfelen. Hier en daar doet hij lfs duidelijk tekort, bijvoorbeeld waar het hoofdstuk over de godsdienst11 China laconiek besluit met de meoj' •ling dat ..de ontwikkeling na 1950 de ïinese christengemeenschappen van d,c ji ten wereld heeft geisoleerd". Dat vrij* sl alle westeuropese missionarissen ndelingen uit het land zijn gezet of 19 hijnprocessen zijn veroordeeld v?r* 'ijgt hij. Omwille van de objectiviteit- Listige onpartijdigheid lijkt ons nog 9 d iets anders dan het negeren v,a aangename dingen. We willen graag toegeven dat h® ek een waardevolle bijdrage kan voi- en voor de kennis van het oude e euwe China. Het ontbreken echter va ige reserve tegenover uitwassen va n regiem dat het Chinese volk i*1®® •Ivaart schenkt, dwingt de lezer p1 er kritisch van de inhoud kennis men. Temeer waar ook de foto's ven en werken der bevolking vry^v tsluitend geestdr iftige arbeiders en gtu chende kindertjes te zien geven. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JANUARI 1962 (Van onze radio- en tv-redacteur) Zo is er dan een einde gekomen aan de muzikale loopbaan van de rasmuzikant Jos Cleber, ook wel de Nederlandse Mitch Miller genoemd, die donderdag 25 januari a.s. zich zal inschepen op de vrachtboot De Zonnekerk welke naar Zuid Afrika ver trekt. In het zonnige Johannes burg gaat hij bij de Zuidafri- kaanse „uitsaaicorporasie" een nieuw orkest formeren en diri geren Ten afscheid heeft hij met zijn Cosmopolitain orkest en met medewerking van een twin tigtal solisten een radioconcert gegeven, dat tot titel kreeg „Goede reis Jos" en dat de AVRO vanavond a.s. om 20 uur zal uitzenden. FNe grote studiozaal was tot de laatste plaats bezet toen Jos voor de laatste maal onder daverende toejuichingen op de „bok" plaats nam en een pro gramma presenteerde, dat men mis schien beter „Van Mozart tot Gersh win" als titel had kunnen geven. Aan het muzikale afscheid van Holland werkten o.a. medé zijn drie concert meesters Jan Bleumers, Wim Stenz en Han v. d. Ven, die een viooltrio van Vivaldi speelden. Voorts de befaamde violist Herman Krebbers met Zigeu- nerweisen, de fagottist Thom de Klerk i en in het lichtere genre Conny Stuart met een kostelijke Yvonne de spionne, Christine Spierenburg, die destijds met Clebers compositie Venetia de gouden gondel veroverde. Corrie Brokken,Willy Vervoort, Rita Reys en Franqois van Rooy. Jules de Corte had een spciaal liedje voor dit afscheid vervaardigd, waarin hij zong: „Jos je gaat veel te vroeg, heb je het hier niet druk ge noeg?", en toen voorstelde om Cleber minister van Avro-Afrikaanse zaken te maken. J^e scheidende dirigent werd toegespro ken door burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum, die gewaagde van de on-Nederlandse zwier en guitigheid, "welke van Jos zo'n innemende musicus maakten. Spreker bood hem een prach tig boek over de werken van architect Dudok aan. Ko van Dijk droeg een heerlijk „Kronkel" van Simon Carmig- gelt voor op speciaal verzoek van Cle- Advertentie) wat ze kunnen ber en de omroepers (ster) Ilse Wessel, Jan Boots en Lex Braamhorst zongen een afscheidslied. De heer Rein Vogels van de KLM sprak eeii speciaal woord tot de vertrekkenden „Skipper from the flying Dutchman". Je gaat maar 20 vlieguren van ons vandaan, dat duurt net zo lang als driemaal op en neer met de auto van Hilversum naar Maastricht... Skipper Max Tailleur ver scheen eveneens met de neus in de wind op het podium en vertelde voor niets (een grote zeldzaamheid bij de AVRO) een paar moppen voor de mi crofoon. Hij merkte op, dat hij als skipper slechts twee landen had kun nen bezoeken, nl. Rusland en Fries land... en zei langs zijn neus weg, dat als dit programma zou slagen er waar schijnlijk nog meer musici zullen gaan emigreren. T%e directeur van de AVRO bood de heer Cleber ter herinnering twee banden aan, waarop alle composities van Jos zijn opgenomen, terwijl de technici niet achterbleven en een band offreerden, waarop dit laatste program ma was vastgelegd. Tot slot vroeg de heer Cleber een applaus voor zijn orkest, waarmee hij tien jaar op zulk een prettige wijze had samengewerkt. Het werd een staande ovatie. Hierna bood de AVRO zijn scheidende medewerker een receptie aan, welke door honderden artiesten en medewer kers uit de radio- en televisiewereld werd bezocht. Met een gelukkige glim lach nam het echtpaar Cleber afscheid van al die bekenden.- Het werd een feest van belang en een gekus van belang, want in die dingen zijn arties ten erg vlot. Mevrouw Cleber was hele maal niet weemoedig gestemd, omdat ze uit het verre Zuid-Afrika al zoveel aanbiedingen had gekregen van leeg staande villa's en rondabels. Dit vond ze voor haar man en de kinderen het meest belovende vooruitzicht. Na afloop van het afscheidsconcert zat de grote dirigent wat verloren op het grote podium met zyn „Af scheid aan Holland", dat even daar voor door alle solisten was gezongen. Henk de By, die tot dusverre de „Spie gel de kunsten" presenteerde, heeft voortaan ook een belangrijk aandeel in de produktie van deze televisie-uit zending. Nu Milo Anstadt door andere belangrijke werkzaamheden in beslag wordt genomen, heeft hij ook moeten besluiten van dit tv-programma de re gie aan zijn collega Emile van Moer kerken over te dragen. Op Hilversum I (402 m) biedt de KRO om 19.25 uur het populaire platenpro- gramma Licht te verteren. Wouter Paap houdt hierna om 20.15 uur zijn beschou wing over het luisteren naar muziek. Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans komt om 20.45 uur voor de microfoon. Jules de Corte presenteert om 21.55 uur zijn Wintertoer. Leo Pagano verslaat om 22.15 uur de Rallye de Monte Carlo. Om 23.10 uur kunt u luisteren naar het ensemble I virtuosi di Roma. Op Hilversum II (298 m) brengt de AVRO om 19.10 uur een belcanto-pro gramma. Om 20.05 uur kunt' u luisteren (Advertentie) (Advertentie) Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de nieuwe spaarbrieven van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen te Utrecht bij de spaarders ten zeerste gewaardeerd worden. De gegarandeerde minimum-uitkering blijkt algemeen beoordeeld te worden als een groot winstpunt, dat de aan trekkelijkheid der spaarbrieven van genoemde spaarkas nog extra verhoogt en hen, met het overlijdensrisico, dat zij dekken, verheft tot de allerbeste pa pieren, die men voor zijn spaarzin maar kan wensen. Alle nieuwe spaarbrieven vermel den op welk bedrag de spaarder op zijn minst kan rekenen bij af loop van zijn spaarbrief. „Op zijn minst". Dat betekent: Zekerheid met kans op méér! - Minstens zó veel; wellicht méér! Onze spaarkas blijft trouw aan 't spaarkasprincipe, zodat rente- en overlevingswinst aan de spaarders blijven toevallen. Voor de Katholiek is het natuurlijk nog een beduidend pluspuntvoor deze spaar- vorm, dat de beleggingspolitiek der N .V., hoe volkomen zakelijk ook, tevens ideëel is en R.K. kerkelijke instellingen, zoals scholen, ziekenhuizen enz. helpt aan financieringen. Geef Uw toekomst wat haar toekomt! Schrijf aan N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. U krijgt dan persoonlijk en schriftelijk alle inlichtingen. naar het afscheidsconcert Goede reis Jos. De liefhebbers van Rachmaninov kunnen om 22 uur en 23 uur genieten van een beschouwing en een verklanking van zijn composities. Na het journaal brengt de NCRV om 20.20 uur de rubriek Memo welke om 20.30 uur wordt gevolgd door de film documentaire IJsgang. Als hoofdfilm wordt om 20.45 uur vertoond De dienst maagd en de professor met Charles Boyer in de hoofdrol. Deze film is goedgekeurd voor alle leeftijden. België Vlaams biedt om 20.30 uur de volksopera Mannetje Neus naar een sprookje van Grimm. Om 21.10 uur volgt een documentaire over hout en om 21.55 uur de eenakter Provocatie van Brecht (NCRV-telerecording) In duizenden huiskamers klonken gis teravond ruim twee uur lang de heer lijke melodieën van de bruisende operet te, welke Lehar componeerde op het verhaal van een episode uit het leven van de befaamde violist Paganini, wiens naam het werk draagt. Deze .onder supervisie van de bekende Duitse t.v.-regisseur Kurt Wilhelm tot stand gekomen co-produktie van de Duitse en Oostenrijkse t.v. werd een heerlijk kijk- en zangspel. Al mogen de muziekdeskundigen het playback-systeem waarbij de acteurs met geleende stem men van prominente vocalisten voor de camera's optreden, over het algemeen verafschuwen, toch verdient wat Wilhelm hiermee presteert o.i. meer waardering. De bewerking die wij gisteravond moch ten aanschouwen, was één brok televisie en in de presentatie een typisch voor beeld van Duitse gründlichkeit. Geen enkel ogenblik verslapte het tem po en in snelle beeldwisselingen ontrol de dit sprankelende en briljante schouw spel zich aan onze ogen. Voor de hoofd rollen had men do beschikking over de sopraan Susanne Korda en de prachtige stem van de in Hongarije geboren San- dor Konya, die in New York bij de Me- tropolitain terecht grote successen boek te. Het orkest en de overige solisten blonken uit door een charmante en licht voetige vertolking, gemengd met een lichte weemoed, welke het einde van Lehars operette kenmerkte. WOENSDAG 24 JANUARI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7,10 Gram. 7.30 Gewijde muz. V. d. vrouw 10,10 Gram. 10,15 Morgendienst 7,50 Meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 10,45 Gram. 10,50 Grote verwachtingen hoor spel (3) 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Koorzang 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,45 en 14,15 Gram. 15,00 Jeugdconc. 15.45 Progr. over vrijetijdsbesteding 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gr. 17,40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18,10 Koor zang 18,30 Het Spectrum, lezingen 18,45 Gr. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af. praatje 19,15 Leger des Heilskwartier 19,30 Radiokrant 19,50 Gram. 20,05 Omr. ork. 21,00 De ontwikkeling van enkele sociaal-genees kundige voorzieningen, lezing (3) 21,20 Lichte muz. 21,35 Kanttekeningen bij de voorpagina, praatje 21,45 Kamermuz. 22,30 Nws. 22,40 Avondoverdenking 22,55 Platennieuws 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Kookpraatje 9,15 Gram. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. huisvrouw 11,00 Gevar. progr. 12,10 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Zigeunerorkest en soliste 13,45 Gesproken portret 14,00 Gram. 14,10 Koorzang 15.00 Hoe worden we geregeerd?, lezing 15.10 V. d. jeugd 17,00 Hammondorgelspel 17,20 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Nieuw-Guinea kro niek, door mr. dr. H. J. Roethof 18,00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18,30 Instr. kwintet 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19,10 Vara-varia en gram. 19,20 Omdat wij gereformeerd zijn, lezing. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,35 Zestig jaar levenservaring, lezing (17) 20.50 Sopr. en klavecimbel 21,10 Opa Draadnagel zet door, hoorspel 22,30 Nws. 22.40 Act. problemen 22.55 Fluit en piano 23,20 Jazzmazgazine 23,55- 24,00 Nws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gram. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 15,00 Ork. conc. 16,00 Beursber. 16,06 Engelse les 16,21 Operettemuz. 17,00 Nws. 17,15 Ka mermuz. 17,50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18,10 Lekenmoraal en filosofie 18,20 V. d. sold. 18,50 Sportkron. 19,00 Nws. 19,40 Vlaamse liederen 19,50 Herinneringen aan toen... 20.00 Verz.-progr. 20,45 De zeven kunsten 21,00 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22,15 Hoorn en piano 22,25 Muz. lezing 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.03 Gram. v. d. jeugd 15,30 en 16,08 Gram. 17.00 Nws. 18,30 Jazzmuz. 19,25 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Chansons 21,45 Gram. 22,55 Nws. WOENSDAG 24 JANUARI KRO: 17,00 V. d. kind. NTS: 17,35 Jeugd- journ. CVK, IKOR, RKK: 17.45-18.05 Bijbel lezing v. d. jeugd. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VARA: 20,20 Achter het nws. 20.35 Sport. NTS: 21.00 Onbekend talent. VARA: 21,30 Documentair progr. 22,20 Kunst- kron. VLAAMS BELG. 17,00-18.30 V. d. jeugd 19.00 TV-feuill. 19,30 Documentaire 20,00 Nws. 20.25 Het manneke 20.30 Liedjesprogr. 20,50 TV-western 21,40 Wetensch. rep. 22,25 Nws. FRANS BELG. 18,30 V. d. jeugd 19.00 Documentaire 19,30 Agrarisch nws. 20.00 Journ. 20,30 Film 22,00 Ballet 22,20 Journ. De heer Cole is een van de mensen die er voor zorgen dat het leven altijd wel interessant blijft. Er ploffen de laatste tijd opmerkelijk weinig mega tonners en uit vrees dat ons bestaan aaardoor wat saai wordt en we wel licht in slaap zouden sukkelen, heeft genoemde heer Cole, die iets is wat met Amerikaanse ruimteraketten te maken heeft, eens even verteld wat lil] wel denkt dat de Russen in stilte klaarstomen. Want die Iwans deugen, gelijk be kend is, geenszins. Weet je best eens van plan zouden zijn?, heeft Cole gevraagd en toen iedereen daar op van angst de adem in hield profeteerde hij met een grafstem- ze zouden wel eens kunnen proberen de Verenigde Staten weg te vagen door een asteroïde, zo'n klein stukje planeet, van zijn baan te doen af wijken. Algemeen gesidder. dat begrijpt u wel. Na enige tijd kon iemand uit brengen: maar hoe zou dat dan kun nen? Puh, zei Cole, die Russen staan voor niks. de schurken. Ze schieten toch gewoon per raket een paar water stofbommen naar zon asteroïde als er per ongeluk eentje vrij dicht in de buurt van de aarde komt, nou, en dat knalt zo'n ding. als de Sovjets goed mikken, gewoon op de aarde Bamm! Heel de V.S. naar de knoppen En de Russen maar lachen. Want iedereen zou denken aan een natuur ramp. Maar het was Kroestjev, ha ha. Goed dat meneer Cole ons waar schuwt. Inderdaad, Nikita staat voor niets. Later, veel later, ja, dan zou Moskou wel verklaren dat de vroegere premier Kroestjev een schoft was en dat het niet netjes was om stukjes planeet op de aarde te laten neer suizen. Maar nü is hij nog de baas, en speurt het hemelruim af naar ge schikte asteroïdetjes, om ons te ver delgen. Bedankt voor de tip, meneer Cole. Denk nóg eens diep na. Misschien ligt er in Moskou al een uitgewerkt plan gereed om met een raketexpeditie de zon te ontvoeren, en er stiekem aan e knoeien, zodat ze alleen nog Oost Europa beschijnt. En misschien een beetje op China, ah Mao braaf wil wezen. Fijn dat u gewaarschuwd hebt. Want urTiraren heest weer in slaap ge- AUeen één vraag: hoe kun je neer- j en Planeet.brokken zó besturen aatze precies op de V.S. terechtkomen? van eetaZ^n, hceMk^ ter grootte de rest v n 9r"0t land zou land del -?e wereldmet name Rus land. dan ook met een tikkeltje schade The cigarette of Quality and Prestige agalha christie een tussen de nog gauw oplopen? praet-maecker 23. Hier onderbrak de inspecteur haar. ..Dank u, juffrouw Bulstrode. U zei dat juffrouw Johnson beschikbaar was. Dan hoor ik het verdere wel van haar. Eerst verzoek ik u mij het een en ander om trent de vermoorde te vertellen." ,,Haar naam is Grace Springer." „Is zij hier reeds lang?" ,,Neen. Zij is dit semester pas ge komen. Mijn vorige sportlerares is weg gegaan, omdat zij een betrekking in Australië had aangenomen." „En wat weet u van deze juffrouw Springer?" ..Zij had uitstekende getuigschriften," verklaarde juffrouw Bulstrode. ..U kende haar voordien dus niet per soonlijk?" ..Neen." „Hebt u enig idee, al is* het nog zo gering, wat dit drama zou kunnen heb- ■?e£,.v®roorzaakt? Voelde zij zich onge- kelingen?"aren onp*ez*er*êe verwik- Bulstrode schudde ontken end het hoofd. ,,Niet dat ik weet. Ik h:, mw.el 'eggen," verzekerde zij, ,,dat I011waarschijnlijk voorkomt. Daar was -uj hel type niet naar v^'tio?riI\.Z0u men zich leliJk kunnen 7«i Sprak Kclsey duister. laien kimen?"3Uffr°UW JohnS°n eVen hoA?Ha«f!f'50Vanneer ik haar heb aange- hoo nnlmi "faf et Symnastiek hoe hm de sporthal." van de pas gebouwde aanwinst Strode eren 7ertelde juffrouw Bul hit hpvatgn«2zend ^an het zwembad, en tafehlnnL a2dere een ruimte voor tafeltennis, voor badminton en andere dereel?i'k#?t raSkets- de hockeysticks dergelijke worden er bewaard een droogkamer voor de aan verbonden." „Was er een bepaalde reden waarom juffrouw Springer 's avonds laat noe in d. sporthal moest zijn?" ..Geen enkele," antwoordde juffrouw Bulstrode zeer beslist. ..Dank u, juffrouw Bulstrode. Laat ik nu eens met juffrouw Johnson praten Juffrouw Bulstrode verliet de kamér en kwam even later met het hoofd van de huishouding terug. Juffrouw John son had een behoorlijke scheut cognac en en er zwempakken gehad om haar, na ontdekking van het slachtoffer, weer wat op verhaal te doen komen. Het resultaat was merkbaar in haar enigszins verhoogde spraakzaam heid. „Dit is inspecteur Kelsey van de re cherche," stelde juffrouw Bulstrode voor. „Verman je Elspeth, en vertel hem eens precies wat er is gebeurd." „Het is verschrikkelijk," begon juf frouw Johnson, „werkelijk verschrikke lijk. Zo iets is me nog nooit overko men. zo lang ik leef. Nooit! Ik kon het heus niet geloven. En dan nog wel juffrouw Springer!" Inspecteur Kelsey was een scherp waarnemer, Hij was altijd bereid van de vaste volgorde af te wijken, indien een opmerking hem ongewoon voorkwam of de moeite waard leek er nader op in te gaan. ,,U vond het dus zeer vreemd," zei hij, „dat het juist juffrouw Springer moest overkomen?' „Ja, zo is het, inspecteur. Zij was., wat zal ik zeggen, zo'n stevige.zo'n flinke. Een soort vrouw, van wie je zou denken dat ze in haar eentje een inbre ker aankon., of zelfs wel twee inbre kers." „Inbrekers? H'm," zei inspecteur Kel sey. „Viel er in de sporthal dan iets te stelen?" „Neeli, eigenlijk niet. ik zou niet we ten wat. Zwempakken natuurlijk en sportgerei." „Dat zijn allemaal dingen, die een kruimeldief misschien meeneemt," zei Kelsey, „maar waarvoor men geen in braak pleegt, naar mijn mening. Tus sen haakjes: was er dan ingebroken?" „Nou, ja, daar heb ik eigenlijk niet naar gekeken." bekende juffrouw John son. „Ik bedoel, de deur stond open toen we daar aankwamen en.." ..Er is niet ingebroken," vulde juf frouw Bulstrode aan. „Men had dus de sleutel gebruikt." sprak Kelsey. Hij keek juffrouw John son aan en vroeg: „Was juffrouw Sprin ger algemeen geliefd?" „Nou, wat zal ik zeggen, dat weet ik niet. Ik bedoel, ze is nu per slot dood." „Dus u mocht haar niet zo erg," concludeerde de scherpe waarnemer, geen acht slaande op juffrouw John sons fijngevoeligheid. „Ik geloof niet dat iemand bijzonder op haar gesteld kon zijn," vervolgde juffrouw Johnson. „Ze had zo'n eigen gereide manier van doen, weet u. Ze sprak met het grootste plezier iedereen tegen. Zij was heel bekwaam en deed haar werk ook heel serieus, nietwaar, juffrouw Bulstrode?" „Zeer zeker," bevestigde juffrouw Bul strode. Kelsey keerde van het zijweggetje terug dat hij even had ingeslagen. „Vertelt u mij nu eens. juffrouw John son, wat er precies gebeurd is." „Jane, een van de leerlingen, had er ge oorpijn. Ze was er wakker van ge worden en naar mij toegekomen. Ik heb wat medicijnen voor haar gehaald en toen ik haar weer naar bed had ge bracht, zag ik het gordijn wapperen en bedacht dat het toch beter was ditmaal haar raam dicht te doen, omdat de wind er pal op stond. Anders slapen de meisjes natuurlijk met open raam. Soms maken de buitenlanders weieens bezwaar, maar ik sta erop dat.." „Ja, al goed," viel juffrouw Bulstro de haar in de rede, „dat interesseert de inspecteur op het ogenblik minder." „Dat begrijp ik," beaamde juffrouw Johnson, „maar zie je, toen ik dat raam dicht deed zag ik pas dat er licht brandde in de sporthal. Ik zag ook duidelijk dat het licht zich verplaatste." „U wilt zeggen dat er iemand met een zaklantaarn bezig was?" „Ja, zo iets moet het zijn geweest. Ik dacht. „Mijn hemel, wie is daar nu nog op dit uur van de nacht bezig?" Ik dacht natuurlijk niet dadelijk aan inbre kers, omdat, zoals u al zej, daar toch eigenlijk niets te stelen viel." „Maar waaraan dacht u dan wél?" wilde Kelsey weten. Juffrouw Johnson wierp even een blik naar juffrouw Bulstrode. „Nou, nee, ik bedoel, ik had niet bepaald iemand op het oog. Ik kon me niet voorstellen.." „Hier schoot juffrouw Bulstrode te hulp. „Ik zou me kunnen indenken dat juffrouw Johnson aan de mogelijkheid dacht dat een van de leerlingen daar een afspraakje had gemaakt met iemand. Bedoel je dat. Elspeth?" Juffrouw Johnson zei stotterend: „J- j-a, dat is wel even door m'n gedach ten geflitst. Een van die Italiaanse meisjes misschien! Zulke buitenlandse types zijn zoveel vroeger rijp dan onze meisjes." „Doe niet zo chauvinistisch," ver maande juffrouw Bulstrode. „We heb ben massa's Engelse meisjes gehad die ongepaste afspraakjes probeerden te maken. Het lag dus voor de hand dat dit je eerste gedachte was. Ik zou pre cies zo hebben gedacht!" „Gaat u door," verzocht inspecteur Kelsey. „Ik dacht dus niet beter te kunnen. doen dan juffrouw Chadwick wakker te maken," vervolgde juffrouw Johnson, ,en haar te vragen met mij mee te gaan kijken." „Waarom juffrouw Chadwick?" vroeg Kelsey. „Was er een bijzondere reden om juist deze lerares uit te kiezen?" „Och, ik wilde juffrouw Bulstrode niet storen, en dan is het voor ons haast een tweede natuur geworden in zo'n geval juffrouw Chadwick te hulp te roe pen. Die is hier al zo lang, weet u, en heeft zoveel ervaring!" (wordt vervolgd) „DRONKEN" De politie van Nassau County, Long Island, heeft twaalf jonge mensen ingesloten. Zij werden be schuldigd van dronkenschap, of schoon zij geen spatje sterke drank hadden gezien. Huh wankele gang was te wijten aan het inademen van Vloeistof, waarmee model vliegtuigen de lucht worden inge stuurd. Dit gaf hun, zo verklaarden zij de politie, „zulk een verheven gevoel". MODERN Ds. A. W. Mandall uit Plymouth in Engeland probeert momenteel alles om bij de jeugd belangstelling voor de kerkdiensten te wekken. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat jonge paar tjes op de achterste bank in het kerk gebouw met de banden ineengestren geld de diensten bijwonen. GEHEIMPJE De Franse schrijfster Fran- goise Sagan heeft een speciale vergunning gekregen om haar huwelijk niet door een publieke afkondiging vooraf te doen gaan. Zelfs burgemeester markies Urbain de Laubestin wist aan de vooravond van het heuglijke feit niets van Sagans voorne men. VOORZORG Een groot warenhuis te New Vork nam afgelopen week een wat eigen aardige maatregel. Zij „verordineerde" namelijk dat haar klanten voortaan tijdens het passen van jurken een pleister op de mond moeten hebben. Het lippenrood richtte volgena de directie al te grote schade aan. Wat is het vanavond vroeg donker... (Advertentie) Vier middelen in één lablei werken krachtiger zonder de maag van streek te makent Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 President Kennedy heeft maandag zijn jaarlijks economisch rapport bij het Amerikaanse congres ingediend. Hij doet daarin opnieuw een krachtig beroep om, zijn voorstellen tot verlaging van de ta riefmuren uit te voeren. Deze hebben ten doel het hoofd te kunnen bieden aan de gevolgen van de Europese Econo mische Gemeenschap en de Amerikaanse industrie in staat te stellen bij de export te concureren. Verder herhaalde de president zijn eerder gedane verzoeken aan het congres hem grotere bevoegdheid te verlenen voor de strijd tegen toekomstige recessies en tot bevordering van werkgelegenheid en produktie. De eerste dag van de nieuw;e beurs- week heeft een verdeelde temming laten zien voor de internationale waarden bij een zeer kalme handel. De vaste ten dentie waarin Wall Street vrijdag sloot kon het Damrak niet inspireren tot een activiteit van enige betekenis. De iets zwakkere koersen op de Westduitse beur zen waren voor Amsterdam een tegen valler. De aandelen van de chemische industrie blijven op de Westduitse beur zen onder druk staan. De arbeiders al daar van deze industrie eisen een loons verhoging van vijftien procent. Bij het niet inwilligen hiervan verwacht men, aldus de beurs, moeilijkheden in de vorm van stakingen. De Nederlandse hoofd fondsen lagen vrijdag in Wall Street door elkaar iets hoger in de markt. Voor Uni- levers betekende dit gisteren een geringe koerswinst. Na een prijs van f 189,70 werd later f 189,30 gedaan. De voorgaande slot- prijs was f 189. Kon. Olies zetten dertig cent hoger in op f 126,50 doch moesten de winst gedurende de verdere beurs- duur weer afstaan. Op het lagere niveau had het buitenland belangstelling voor de olie-aandelen. AKU's hielden zich Iheel goed op 399, plus een punt. Hoog- I ovens praktisch onveranderd op 762. De arbitrage kon zeer weinig uitrichten, ter wijl het publiek er de voorkeur aan gaf een afwachtende houding aan te nemen. Onder deze omstandigheden kon men dan ook van de beroepshandel geen activiteit verwachten. Voor de scheepvaartaandelen bestond enige vraag waardoor de koersen meren deels een weinig boven die van het vorige slotniveau uit kwamen. De leidende cul tures ontmoetten lokale speculatieve vraag. Certificaten Deli, die de vorige week vast in de markt lagen, konden opnieuw verbeteren. Onder de 328 passagiers die zich zater dag in New York hebben ingescheept op de Kungsholm van de Zweden-Ame- rikalijn voor een reisje om de wereld in 88 dagen, waren twee echtparen die elk 22.500 dollar hadden neergeteld voor luxe suites. De laagste prijs voor deel neming aan de tocht was 2900 dollar per persoon. 19-1 22-1 Ned. '59 4 102% 102% Ned. '47 3 Va 92% 92U AKU A 398 Va 400 Hoogovens cA 762 758 Philips GBA 975% 971 Unilever cA 189 190,10 Kon. Olie A 126.25 126.10 Scheepv. Unie A 151 152% A'dam Bk A 397 404 Kon. Zout cA 1025 1040* NABEURSKOERSEN TELEFONISCH AVONDVERKEER AKU 401-402; Kon. Olie gb 126.30: Phi lips 966—969; Unilever 188.50—189.90; Hoogovens 89. De harmonie marcheerde opzij, toen het gezelschap er vlakbij was en nu bleek, dat er achter een podium was opgericht met plechtige rode loper en alles. Daar stonden allemaal generaals en hoge belang rijke heren op met in het midden een kleine dikke man, die een baard droeg. Voor het podium hield kapitein Mendèz stil en salueerde. De kleine dikke man liep de trap af en kwam met uitgestoken armen op de kapitein af. „Welkom, beste Mendèz", zei hij toen vrolijk. „We dachten, dat je was vergaan, met schip en al. Ik kan niet zeggen, hoe blij ik was, toen ik hoorde, dat je er aan kwam. Maar wie zijn dat?" en hij keek geschrokken naar onze vrien den, vooral naar Johannes. „Mag ik u voor stellen", zei kapitein Mendèz plechtig. „Dit zijn goede vrienden. Dank zij hen ben ik toch nog thuisgekomen. Jongens, dit is Don Alfonso de Porrepief, president van Pratawulas". Mei en Sylvester bogen en ook Sebastiaan gaf een knikje. Ze waren een beetje verlegen, maar ja, de president is ook iets heel hoogs. Daarbij weet men niet altijd, wat men moet zeggen. De pre sident was echter helemaal geen trots iemand. Hij schudde ieder beleefd de hand en aaide ook Johannes een beetje bang over het hoofd. „Als u vrienden van kapitein Mendèz bent, zou ik het een eer vinden, u in mijn paleis te ontvangen", zei hij. „Gaat u mee", en hij wees naar waar het enorme presidentsrijtuig stond te wachten. Zelfs Johannes kon erin, waarna het zich langzaam in beweging zette, geëscorteerd door politie te paard. „Naar het paleis, chauffeur", zei Don Alonso.

de Stem | 1962 | | pagina 9