Systematisch onderzoek van de Zeeuwsch-Vlaamse bodem H I "JT 8 HISPANO SUIZA BREDA maakt zich gereed voor de start Gevraagd 100 goede werkkrachten voor beide fabrieken Veel dreigt voor altijd verloren te gaan verstopping NOODZAAK VOOR HIS TORISCHE GEGEVENS R. Buwalda CAFE TE HUUR LANDHUIS Een - twee - drie daar ben ik! kantoormachine-monteur Gemeente Sas van Gent Graven Praktijk Vermoeden Studenten Nationale eer Zaalhandbalcompetitie in Zeeland GENIE en Oranje Nassau winnen Goes in Persoonlijke Zeeuwse damtitel Rapport over discriminatie van de negers Weslduitse ex-gcneraal weer gearresteerd BET0NM0RTEL Afwezig plus fietshok m iiuwi—l KRUIDENKRACHT! FabrUX -dM on- kolenradiator Diverse DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JANUARI 1962 Draglines en bulldozers verplaatsen in Nederland vele tienduizenden kubieke meters grond. Ook in Zeeland draaien deze motoren op volle kracht. Niet alleen voor de Deltawerken. Want ook in Zeeland wor den huizen en fabrieken gebouwd en wegen aangelegd. Ook de ruil verkaveling betekent enorm grondverzet. Alles zeer positief, maar toch is er ook een keerzijde van de medaille. In de bodem zijn door „vakmensen" vele gegevens te vinden uit vroegere tijden, waar en hoe onze voorouders hier hebben gewoond, hoe hun huizen waren, wat ze aten, hoe ze zich kleedden, wat ze dachten van het leven na de dood. Soms ook hoe een nederzetting werd uitgemoord of onder de golven verdween. Maar op de plaats waar onze moder ne grondverzettende machines aan het werk zijn geweest, is elk bodemspoor volledig uitgewist, en is er dus onher stelbaar verlies toegebracht aan de mo gelijkheid tot oudheidkundig bodem onderzoek. Hoogstens zijn er nog wat scherven of brokstukken van voorwer pen te vinden van de daar tot nu toe in de bodem aanwezige bewijzen van vroegere bewoning. In de meeste van onze provincies is reeds veel oudheidkundig onderzoek ver richt. In Zeeland is dit onderzoek eigen lijk nog maar pas begonnen. Ir. J.A. Trimpe Burger, wetenschappelijk amb tenaar van onze heel hard werkende Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek (R.O.B.) heeft de laatste ja ren prachtig werk verricht om voor Zeeland onze kennis van de vroegere bewoning belangrijk aan te vullen. We kunnen gerust zeggen dat door de amb tenaren van deze Rijksdienst een ge middeld meer dan 60-urige werkweek wordt volbracht om nog zoveel mogelijk, vaak op het nippertje, te redden vóór de dragline alles heeft vernield. Dat desondanks toch vele waardevolle ob jecten verloren gaan is niet de schuld van de R.O.B. want die heeft te wei nig geld en dus ook te weinig vakmen sen tot zijn beschikking. De wetenschap zal zich daarbij neer moeten leggen. Het geld en ook de mensen zijn immers hard nodig voor meer dringende, directe belangen. Maar jammer is het dat daardoor uiteinde lijk, in cultureel opzicht, toch grote schade wordt veroorzaakt. Een der fa cetten onzer cultuur is dat we onze ge schiedenis kennen. Dat is immers in bepaalde gevallen de sleutel tot het goed kunnen begrijpen en verbeteren van de huidige toestanden en gebeur tenissen. Natuurlijk zullen sommige mensen die ,,met beide benen op de grond staan" twijfelen of oudheidkun dige onderzoekingen wel hun rente" opleveren. Maar niemand zal durven ontkennen dat er in wetenschappelijk en cultureel opzicht vaak zeer positie ve resultaten mee worden bereikt. Oudheidkundig onderzoek betekent in de meeste gevallen dat er moet wor den gegraven. Dat gebeurt ook inder daad door de R.O.B. of door instellin gen die hiervoor met de R.O.B. samen werken. Er werken immers vaak meer dere wetenschappen bij deze onderzoe kingen tezamen. Wie evenwel niet met de R.O.B. samenwerken, zijn vaak per sonen, die wat er in de grond wordt gevonden, voor zichzelf willen bezitten, en aldus, vooral omdat ze geen rucht baarheid aan hun vondst geven, elke mogelijkheid tot wetenschappelijk on derzoek uitsluiten. Door hun ondeskun digheid vaak ook nog veel nodeloos verknoeien, terwijl juist het fotografe ren en op schaal tekenen van de voor werpen zoals ze in de bodem worden aangetroffen, de vakmensen in staat stelt tot het trekken van vergaande con clusies, die soms een volkomen ander beeld oproepen van het verleden dan de voorstelling die men er tot dusver re uit archiefstukken van had. Er moet dus, als er iets wordt ge vonden, een waarschuwing, een mel ding" uitgaan naar de R.O.B. Dit kan eenvoudig door melding aan de burge meester van de gemeente waar de vonds werd gedaan, die het bericht onmiddel lijk telefonisch doorgeeft aan de R.O.B. in Amersfoort. In de praktijk komt hier, heel jam mer, vaak niets van terecht, door de onwetendheid, sonjs hebzucht, van de mensen die de graafmachine bedienen. Denkt u maar aan de nu in heel N.W. Europa bekende ,,boot van Pesse" in Drente, het oudste vaartuig in Neder land. die alleen voor de wetenschap be waard bleef doordat tot tweemaal toe het toeval te hulp kwam Zelden is een vondst voor de oudheidkunde zo be langrijk als die oude boot uit Pesse. Maar wat er door vakkundig onderzoek te voorschijn kan komen op de plaats waar een „vondst" geschiedde, althans in de omgeving daarvan, verschaft ons vaak waardevolle inlichtingen over het verleden. De directe aanleiding tot het schrij ven van dit artikel is het vinden van een grote pot door de arbeiders die deze week zijn begonnen het terrein om de kerk van Sint-Anna ter Muiden (Mude) van het grote puin te zuiveren. Reeds de eerste dag werd een gave pot ge vonden met daarin natuurlijk veel aar de, maar met tevens daarin wat been deren. Een belangstellende uit de buurt gooide de inhoud van de pot weg maar stootte daarbij de bodem uit de pot, nam de pöt met de scherven mee naar huis en boende alles met een harde borstel goed schoon. Welnu, deze man deed dus precies alles wat niet mag en niet moet. Gelukkig .betekende dit geen wetenschappelijke „ramp" zoals de vol gende dag kon worden vastgesteld door een toevallig in de buurt aan het werk zijnde R.O.B.-ambtenaar. De pot was pim. 1400 gebakken en de botjes af komstig van een met veel piëteit begra ven huisdier. Wat er op het terrein van die kerk, die omstreeks 1250 zal zijn gebouwd, maar waarvan niet veel meer dan de forse toren is overgebleven, bij dit puin opruimen voor de dag zal komen, en wat er zou gevonden kunnen worden bij een wetenschappelijk oudheidkundig onderzoek valt niet te voorspellen, al leen maar te vermoeden. Zouden er dan b.v. van die prachtige beschilderde gra ven worden gevonden zoals die ook in Aardenburg en in Sluis zijn ontdekt na de oorlog? Dit onderzoek heeft echter geen haast omdat er daar geen huizen zullen worden gebouwd en geen weg aangelegd met altijd daarbij de water leiding- en gasbuizen, telefoonkabels en kabels voor elektrische stroom, die praktisch elk oudheidkundig bodemon derzoek beletten. Sommige bewoners aan het mooie oude pleintje bij de kerk in „Mude" ver tellen dat een groepje studenten naast het pand naar de kerk een skelet hebben uitgegraven dat in hurkhouding werd aangetroffen. De beenderen zouden ze meegenomen hebben. Dan natuurlijk zonder welke instantie dan ook, hun vondst te melden. Het verhaal kan on juist zijn of overdreven, maar het kan ook waar zijn. Enige jaren geleden zijn er tijdens het leggen der hoofdbuizen van de wa terleiding voor aansluiting op de water leiding van boerderijen in de buurt van Aardenburg op 2 of 3 plaatsen knup pelwegen gevonden. Misschien zoiets als de „boomstammenbrug" bij de Drents-Groningse grens. Ook hier be staande uit aaneensluitend naast elkaar gelegde dunne boomstammen. Maar geen enkele deskundige is in staat ge steld ter plaatse een onderzoek in te stellen of die „knuppelwegen" in de middeleeuwen waren aangelegd of in vroegere tijden, en waartoe ze toen hebben gediend. Dit had toch bij tijdige melding tijdens het werk, dus zonder enig oponthoud van het leggen der wa terleidingbuizen kunnen geschieden. Er moet, volgens ooggetuigeverslag van een schoolhoofd, bij het bouwen van een autowerkplaats een heel oude scheepsmast zijn gevonden in een reeds eeuwen niet meer bestaande vaarweg. Vóór een deskundige had kunnen komen kijken, fotograferen en tekenen wat zeker door de in de buurt aanwezige deskundige in totaal niet meer dan een uur zou hebben genomen werd vlug ailes overdekt met een laag beton om toch vooral niet het werk te belemme ren. En zo kunnen we nog doorgaan. Er bestaat misschien een mogelijk heid, al is die ook klein, om het graf te vinden van Willem Beukels, de uitvinder van de verbeterde wijze om haring te kaken. Eigenlijk is dat een kwestie van onze nationale eer. Ook zou het wenselijk zijn, voor het te laat is een onderzoek- in te stellen naar eventuele Romeinse bewoning in Biervliet. Met het alleen maar er naar kijken hoe een benzinetank bij een nieu we autogarage wordt ingegraven, ko men we er toch werkelijk niet. West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zo wel wat de ..steentijd" betreft als de „romeise tijd" als de tijd der Vlaam se graven als ook daarna, een buitenge woon rijk historisch verleden. Daar valt in de komende jaren op oudheid kundig gebied nog veel op te sporen, als enkelen zich daarvoor ernstig wil len inzetten. Dus vrijwilligers aantre den! Echter onder nadrukkelijke voor waarde dat alle arbeid geschiedt onder stipte naleving van de door de R.O.B. Heren Walcheren, dat haar eerste wedstrijd tegen Olympus verloor (5-9) nam nu re vanche. Met voortreffelijke aanvallen en goede combinaties bestookten zij het doel van Olympus en het was dan ook geen wonder, dat zij deze wedstrijd verdiend wonnen (6-11). Tegen de verwachting in kwam Volharding niet verder dan een gelijk spel tegen Tonido 2. In de 2e klas se heren blijft Hellas 2 aan kop door een 7-3 overwinning op Marathon 2. For- tuna won verdiend van EMM 2 (3-9) en ook SIOS uit Bergen op Zoom won, nl. van Olympus 2 (12-3). In de 3e klasse heren bleef ODI goed boven aan gaan door Fortuna 2 met 7-1 tc kloppen. To nido 3 won nog juist (6-5) van SIOS 2 en Marathon 3 had geen moeite met Olympus 3 en won met 13-6. Dames In de le klasse staan SIOS en Olympus ongeslagen aan de leiding. SIOS heeft echter één wedstrijd meer gespeeld. SIOS won van De Meeuwen met 5-10. De verrassing was wel, dat Zld. Sport we derom verloor, nu van Hontenisse (5-2). Volharding bleef met 3-1 de baas over Tonido. In de 2e klasse doet Zld. Sport 2 het daarentegen zeer goed; het versloeg Olympus 2 met 4-3. Sporto had heel wat moeite met Marathon 2 maar won toch (3-2). Fortuna verraste vriend en vijand en versloeg Neptunes (4-7). gegeven adviezen en aanwijzingen. Op de steun van de betrokken autoriteiten, zowel plaatselijk als provinciaal zullen zij dan zeker kunnen rekenen, vooral als die zich gestimuleerd zullen gevoelen door „Den Haag". Deze zeer zeldzame kaart van Hulst en omgeving stamt uit 1591. Men moet er rekening mee houden, dat de kaart „ondersteboven" is gete kend. Boven Hulst ziet men dus St.- Jansteen liggen. Het Land van Hulst j was vroeger een eiland, waar de\ Schelde omheen stroomde, terwijl\ een grote vlakte van schorren en\ moerassen het gebied omslootMen\ kan zich voorstellen, welke een schat van historisch materiaal uit deze öo-j dem tevoorschijn kan komen bij het\ systematisch onderzoek. (Van onze verslaggever) De Zeeuwse kringwedstrijden van het K.N.C.G.V. te Goes zijn in de afdeling heren gewonnen door G.E.N.I.E. uit Ber gen op Zoom en in de afdeling dames door Oranje Nassau uit Vlissingen. GENIE heeft hiermee wederom de wis selbeker in de wacht gesleept. Ook indi vidueel kwam GENIE goed voor de dag, want de ereplaatsen in de eerste, tweede en derde graad werden door heren van deze turnvereniging ingenomen. In verband met de geringe ^deelname aan deze wedstrijden heeft de voorzit ter van de kring, de heer C. Lobbezoo er op aangedrongen hier verandering in te brengen. Deze geringe deelname is waar schijnlijk te wijten aan de samenstelling van de dames- en herenploegen. Om mee te kunnen dingen naar de wissel beker moet men met een volledige ploeg van 9 tot 12 personen inschrijven. Voor de kleinere verenigingen zijn deze aan tallen te groot. Het is nu ook mogelijk afzonderlijk deel te nemen aan de wed strijden in de eerste, tweede en derde graad. Men komt dan niet in aanmerking voor de wisselbeker. Om het persoonlek kampioenschap van Zeeland werd te Vlissingen de 12e en voorlaatste ronde gespeeld. De volgende uitslagen werden genoteerd: Hoofdklasse: J. BlaasW. Heydra 2-0, Joh. LereJ. Louwerse 1-1, M.J. Walra venIz. Op 't Hof 2-0, Jan BlomE.A. Schuitema 1-1. Stand na voorlaatste ronde: Lere 15 pnt. uit 10 partijen, Blom en Walraven 14 uit 10, F. Blaas 13 uit 10. Louwerse 12 uit 10. Heydra 11 uit 10, Van Rijiwijk 9 uit 9, Kaan en Krijger 10 uit 9, Schui tema 7 uit 10. J. Blaas 5 uit 10 en Op 't Hof 2. punten uit 11 partijen. De laatste, doch spannende ronde, zal worden gespeeld te Vlissingen op zater dag 27 januari a.s. le klas: MasselinkScherp 1-1, Holle- stelle—Masselink 1-1, Grevinga—Parinus- sa 2-0. De stand in deze klasse luidt: Hol- lestelle 4 punten uit 3 partijen, Grevinga 3 uit 2. Masseling en De Vlieger 2 uit 2, v.d. Mark 1 uit 1, Scherp en Parinussa beiden 1 punt uit 2 partijen. Voor de competitie van de Zeeuwse dambond werden de volgende wedstrij den gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Kapelle's-Gravenpolder (6-14). le klas: Vlissingen 2Middelburg 2 (8-12), Souburg 2Goes 3 (11-9). Scher- penisseDOS 2 (Vrederust) 6-14, Klevers- kerkeAagtekerke 2 (13-7), Lammeren- burg—Goes 2 (9-11). Bij president Kennedy en het congres is een rapport over rassendiscriminatie ingediend. In het rapport wordt dit ver schijnsel een nationale schande genoemd die „het land economische verliezen toe brengt." Het rapport is opgesteld door de eco nomische adviseurs dr. Walter W. Heller van de universiteit van Minnesota, dr. Kermit Gorden van het Williams college en dr. James Tobin van de Yale universi teit, allen professor in de economie. Tegenover een gemiddeld inkomen van de blanke van 5835 dollar in 1960 ver dienden niet-blanke gezinnen 3233 dollar. Dit bedrag wordt in het rapport een belangrijke vooruitgang tegenover 1947 genoemd, toen het gemiddelde inkomen van niet-blanken 2099 dollar bedroeg. Het werkende deel van de bevolking bestaat voor 12 pet. uit niet-blanken, maar 22 pet. van het totale aantal werklozen bestaat uit niet-blanken en dezen vormden 24 pet. van het aantal dat 15 weken of lan ger werkloos was. Het rapport zegt voorts dat niet-blanke gezinnen in een vicieuze cirkel gevangen zitten. Door discriminatie en gebrek aan opleiding verdienen zij weinig. Door het lage inkomen en directe discriminerende maatregelen zijn zij niet gezond en be kwaam genoeg, waardoor hun kansen op werk en inkomen voor de toekomst wor den aangetast. „Onze economie lijdt verlies, wanneer aan personen die in staat zijn zich te bekwamen, de gelegenheid voor opleiding wordt onthouden, waardoor zij gedwon gen worden zich onder de ongeschoolden te scharen." De justitie in München heeft gisteren de arrestatie gemeld van de vroegere generaal van de SS, Karl Wolff. Er was tegen hem een arrestatiebevel uitge vaardigd op grond van medeplichtigheid aan het vermoorden van joden in Oost- Europa gedurende de tweede wereldoor log. Karl Wolff, die de hoogste politie- en SS-leider in Italië is geweest, voerde in het begin van 1945 geheime onder handelingen met de geallieerden als ge volmachtigd generaal van de Wehr- macht., achter Himmler om, over een gedeeltelijke capitulatie van alle Duitse strijdkrachten in Italië. De onderhande lingen leverden echter geen resultaat op. In juni 1949 werd Wolff voor een rechtbank in Hamburg wegens zijn lid maatschap van de SS tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De vier jaar dat hij geïnterneerd was geweest, wer den op dit vonnis in mindering gebracht. Met groot leedwezen geven wij U kennis van het plotseling overlijden van onze trouwe medewerker de heer PIETER SIMON PLADDET in de leeftijd van ruim 67 jaar Aan zijn plichtsbetrachting en opgeruimdheid van karakter bewaren wij de beste herinne ringen. Notaris D. H. de GRAAF te Axel kantoor- en huispersoneel De teraardebestelling zal plaatshebben op woens dag 24 januari a.s. des namiddags om 1.45 uur vanaf het verenigingsgebouw bij de geref. kerk (kerk Dreef) te Axel. Axel 22 januari 1962 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Getrouwd H. Keyzer en T. Smits, Eindhoven. Overleden W. v. d. Heu vel, 61 jaar. Eindhoven. F. Scheefhals, 50 jaar. Den Bosch. C. van Leests-Vogels, 73 jaar, Tilburg. Bel voor Uw DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó kunt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes -2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond-één. Daarna niets meer. Want CARTERS pilletjes zorgen voor de gal toe voer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken boven dien dat de ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken. Zó helpen CARTERS pilletjes u van hardlijvigheid af. u is een ander mens. Per flacon f 1.35. ARTS te KLOOSTERZANDE van 26 januari t.m. 11 februari a.s. Waarneming geschiedt door J. Hermans, arts te Kloosterzande bij Matthijs te Bosch- kapelle. vrijstaand, aan verkeers weg, olie-c.v., garage en mooie tuin. direkt te aan vaarden, slechts f 56.000.- Makelaars Van den Berg Co., Nwe Ginnekenstr. 43, Breda, tel. 24421* TENTOONSTELLING over alles wat verband houdt met de kleuter op 25 en 26 januari 1962 van 3-9 uur n.m. in het Medisch Centrum, Julianalaan 4 te Vlissingen. Houdt U ook van kinderen? Kom dan even kijken. >Jc Tevens elk uur filmvoorstelling. I RUYS' HANDELSVEREENIGING N.V. (importeur van Olivetti kantooimachinetj vraagt in verband met uitbreiding van haar Technische Dienst voor de stad BREDA een voor het repareren en onderhouden van kan-, toormachines. Vakkennis is niet direct vereist, aangezien voor een grondige oplei ding wordt zorggedragen. Leeftijd tot 24 jaar. Diploma Ambachtsschool/LTS strekt tot aanbeveling. Sollicitaties, schriftelijk of mondeling aan de Chef Technische Dienst van ons Verkoopkan toor, Eendrachtsplein 12, Rotterdam. kantoormachines REGELING BEBOUWDE KOM Het hoofd van het gemeentebestuur van SAS VAN GENT maakt bekend dat de VERORDENING ex artikel 43 der woning wet, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom der gemeente Sas van Gent, met daarbij behorende kaart, vastgesteld door de raad dezer gemeente in zijn openbare vergadering van 18 jan. 1962, ter se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 24 jan. 1962 tot en met 7 februari 1962. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen vóór 21 maart 1962 hun bezwaren tegen deze verordening indienen bij gedeputeerde staten dezer provincie. Sas van Gent, 19 januari 1962. Het Hoofd van het gemeentebestuur vnd., H. Ph. Scheffer, wnd. O. L. VROUW VAN LOURDES Novene v. d. Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vr. v. Lour-, des v. 2 t.m. 11 febr. (versch. v. d. Onbevl. Maagd Maria) Noveneboekjes a 30 ct en Lourdesmedailles a 35 plus por-, to, uitsl. na toezending van postwissel t,n.v. Geest. Bede vaart, Singel 381, A'dam-C. Lourdeswater kan worden aangevraagd. (Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les de bron van genezing t i gezondheid ligt bij de natuur zelf I Klachten over hoofdpijn, j moeheid, puistjes, vale j teint, verstopping, earn- 1 beien enz zijn slechts het g van een onnatuur- ïi)ke leefwlize (Verkeerd .voedsel, zittend leven!)] I HERBESAN Kruidenthee 1 bevat ii verschillende Krulden met elk een eigen i 2 heilzame werking en her stelt de natuurlijke func ties van het lichaam. Bij apotheker of drogist t.80 per groot pak. Geniet alle voordelen van zuinig en gezellig stoken... met instelbare trek Minder schoorsteen-problemen. Bij geringe trek reeds max. capaciteit Spaart vele tientallen guldens per seizoen met goedkope nootjes 5 Keuze uit nootjes 4 of 5 bij gelijke capaciteit en rendement 83 °7o Enorme sfraling van breed, rondom brandend vuur Grote luchtverwarming door 4 in de vlamruimte gebouwde luchtkanalen Heel eenvoudig schoon te maken zonder demontage Warmtevermogen 16000 calorieën. In anthraciet/ivoor of twee tinten beige. Vraag Uw leverancier om inlichtingen of schrijf rechtstreeks aan: J. G. DE ZEEUW N.V., Postbus Dordrec^^jgj I Vertegenwoordiger gezocht v- Zuid-Holland Van Gils en Co Breda, lasbenodigdheden. Ba ronielaan 82 Tel. 36185. 46093 Mevr. Paanakker, Brabantlaan 36. Breda, vraagt een meisje, voor de dag. evt. dag en nacht als hulp bij de kinderen en in het huishouden. Meerdere hulp aanwezig. Gaarne aanmelden na 7 uur 's avonds. 46064 Bijverdienste-tippen v. thuis werk. Folders bez. enz. Inl. Postbus 21, H.I. Ambacht. Een net, meisje gevr. Liefst voor d. en n., zo sp. mogelijk. Mevr. Westenburg-Smits. 2e Muntstraat 1, Breda. 46224 Zeer bokw, voor moder Breda. In staat bedrijf te beheren, onder no. 46157. 'Uder gevr. slagersbedrijf in t zelfstandig een Rijwielen keuze uit meer dan 50 modellen Wij ruilen uw oud rijwiel ol brommer in Rijwiel- bedrijl W Mahu Kloosterzan de Tel 205 17639 2de hands schrijfmachines te koop, in prihna staat, doch verouderde modellen, vanaf f 125,-. Kantoormachinehandel J, A. Biesbroeck, Hu'st. Telef 2080. 17678 2-wieIig aanhangwagentje voor luxe auto te koop. Alle maten nieuwe gebruikte en gecoverde autobanden Nieuwe accu's. 6 volt, 9 amp met 18 mnd. gar. f 34,- met Severing. J M Tijs, Talmastraat 61, Breda Tel. 37670.46075 Kinderwagen met bedje te k^ i. pr st. Te bevr. bij mevr. van Dorst, Westdam 66. Sas v. Gent. 46197 Bijzonder voordelige jaarlijkse aanbieding. Enkele gloednieu we demonstratie zig-zag- en rechtsteekmachines elektrisch in koffer of meubel, uitsluitend bekende merken met volle ga rantie en lessen 20 tot 40 pet. korting. Inruilmachines vanaf 20,- met volle garantie. Bek kers Naai- en Breimachine spe cialisten Boschstraat 67. Telef. 41725. Afd. import Baronielaan 222 Telef. 40725. 45794 Nog enkele 2e hands naaima chines voor f 25.- met garan tie. Bogaert's Naaimachine handel, Hulst. Tel. 2198. Opel Olympia i.z.g.s. te koop. Te bevragen Havendijkstr. 2, Geertruidenberg. Tussen 17 en 19 uur.22766 Voor een betrouwbare ge bruikte auto is het adres Toon Gijzen. Vestkant 125, Breda. Tel 33346. De volgende auto'» staan bij ons echt in voorraad: V.W.'s 1958 de Luxe: Opel» Rekord 1958; Mercedes 220, 1955; Vauxhail Cresta '57; Vauxhall 1957; BMW Isettj 58; V.W. de Luxe 1956. Skoda 1959; Zephyr 1956; Ford 1956, zwart met gas. 6 cil. Chevro let 1955. met gas en radio; Vauxhail 1953*. Velox 6 cil. Spotprijs. Al deze wagens zijn echt in prima staat en worden onder garantie verkocht. In ruil, verkoop en financiering. Zondags gehele dag geopend. Door bijzondere omstandighe den hebben wij van één firma 4 Opeis Kapitan 1959 kunnen kopen. Deze wagens hebben stuk voor stuk zeer weinig gelopen. Voorzien van radio en originele kachel. Zeldzame aanbieding. Van de 10 Lelijke Eendjes 1960. die wij ook van één firma kochten, hebben wij er nog één over. Haast u. ook dit is een zeldzame aanbie ding. Verder hebben wij staan Opel Rekord 1960, 1959. 1958, 1957, 1956. 1955 2 Chevrolets 1959; 2 Simca's Arion en Aron- de; Opeis Caravan 1960, 1958, 1956; Opel bestelwagen 1958. Diverse Fords Escorte 1960; Escorte 1956; Consul 1957; Taunus 12 M 1960. Enkele Fiats 1100, 1959; Stationcar 1956. 1100 1956: Mercedes 180 diesel 1958; Mercedes 190. 4 cil. benzinemotor, bijzonder mooi, 1957; Austin Seven I960; Morris Minor 1959; Vauxhall Wyvern 1957; V.W. de Luxe 1958 en nog ve.e andere be. trouwbare auto's. Wij hebben ingeruild 1 Citroën 2 CV Le lijk Eendje 1954; Simca Aron- de 1956; Peugeot 203. 1957; Chevrolet 1953. welke door on» zeer goedkoop worden door verkocht. Voor een betrouwba re gebruikte auto naar Bel- crum Garage. De zaak met de grootste voorraad en de bes te service. Alle wagens wor den met 3 maanden schriftelij ke garantie verkocht. Inruilen is mogelijk. Onze eigen finan- cieringsdienst helpt u eventu eel de betaling te regelen. Bel- crum Garage, Minister Kan straat 16-20, Breda, tel. 0 1600- 39900-39870. Vlakbij groentevei ling en station. Zondags gehe le dag geopend!46199 Peugeot 103~juli 1960, bijzon dere aanbieding. Van 1ste eigenaar, met schuifdak, ka. chel en slaapbanken. Kleur gris-platina. Goed onderhouden Financiering mogelijk. B«yr. Pr. Frederiklaan 30, Breda. Tel. 01600-39190. 46183 Renault Dauphine 1958 45.004 km gelopen, in uistekende st. rechtstreeks van particulier. Pastoor Vermuntstraat 29, Ul- venhout. Tel. 560, s.v.p. telef. 45952 Renault 4, 1957, l.z.g.st. te k. f 1700.-. Tel. 40248. Breda Ko- raalstr. 9, Br/park. ïwm. Het *s weei u nieuw jaar. Ook dan staan wij altijd voor u klaar Wu repareren aJ uw lederkledmg piekfijn voor el kaar Eerste Bredasche Le derkledmg reparatie en «puitin richting Fa Zjjlmans, Tram- singel 95a Breda Tel 31356- Wie kocht op „Breda Nu" een mixer voor f 295,- en is nu te leurgesteld? Schrijf dan onder no. 46097. Hardnekkige hoest? Prikkel en kramphoest? Nacht- i kershoest? Bronchicum helpt snel en zeker, f 2,- bij elke drogist. Breuklijders. De wasl anatomisch verantwoorde Zweedse gordel is uw ideale hulpmiddel en geeft u veilige zekerheid. De specialist ge»ft u vrijblijvend raad en helpt u alle hinder van uw breuk te overwinnen. Zitting te; Bergen op Zoom. vrij. 26 jan., Drog- Besling. Fortuinstraat 12, van 2.30-4.30 uur. Breda

de Stem | 1962 | | pagina 6